STE AMERIKAANSE MINISTER NU IN CAIRO Libanon put hoop uit bezoek van Rogers Tweede congres in Joegoslavië over arbeiderszelfbestuur Veringa: K.V.P.- fractie niet verdeeld PSsstDoeKIM voor Moederdag BEKENTENIS MOORDZAAK RESTAURANTHOUDER ENORME ARRESTANTEN-SLAAPZAAL een heel jaar halve prijs 2 dagen gratis in mei binnenland buitenland k N.V. bk N.V. en) dres commentaar Snel In de klem VVD naar rechts Kleine verhuizing in Tweede Kamer Geen hoogovens onaanvaardbaar Belgische kabinet eens over aantal fundamentele wetten BEWIJS KABINETSFORMATIE Hoofdlijnen WOENSDAG 5 MEI 1971 I groothandel k komt er op onze g een plaats voor ichten aan - GOES Ruyter. id per week m srmelden. lijk 14 dagen van aan onze afdeling javen kunnen niet Ierland en België Buiten Nederland ning gebracht, itgirokaart. Wij ver- k te maken. i stipte verzending, tencentra, vooral in (Van onze redactie buitenland) BEIROET De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Rogers liet na zijn vertrek gisteren uit de Libanese hoofd stad Beiroet naar de voorlaatste en meest uitdagende stop van zijn reis uit bel Midden-Oosten, Cairo, een spoor van welgeko zen woorden acliter. De Libanezen hebben uit het bezoek van Rogers aan Beiroet enige moed voor de toekomst geput. Rogers schijnt de Libanese houding tegenover Israël te begrijpen en te ondersteunen. „Een regeling voor het gehele Midden-Oosten moet de huidige grenzen van Libanon waarborgen", verklaarde Rogers tot grote geruststelling van Beiroet, Libanon wil niets te maken heb ben met de resolutie van de Veilig heidsraad van 1967, waarop Rogers zijn vredesplan baseerde. Omdat het zich in 1967 niet in de oorlog meng de, beschouwt Libanon het wapen- stilstandsverdrag van 1949 met Israël nog steeds als een basis voor de be trekkingen met dat land. Libanon heeft steeds de nadruk op dit verdrag gelegd, omdat het bang is dat Israël op grond van de resolu tie van 1967 bij een eventuele rege ling, zowel het grondgebied van an dere Arabische staten als van Liba non zal eisen. Reeds enkele malen drongen Israë lische troepen in achtervolgingsac- ties vdn guerrilla's Libanees grond gebied binnen. Op sommige punten zijn de Israëliërs zelfs zo ver ge gaan dat ze wegen in Libanees grond gebied aangelegd hebben om der-gelij ke acties te vergemakkelijken. De Russische ambassadeur in Bei roet trachtte gisteren reeds een ai te geestdriftige stemming na het bezoek van Rogers te bekoelen.„Als Amerika werkelijk Libanons onschendbaar heid had willen bewaren, qtan had het dan in daden en niet in woorden moeten doen. Wij hebben met niets anders dan woorden te maken", al dus de ambassadeur. Rogers zal twee dagen in Egypte blij ven. Zijn besprekingen zijn gericht op het verbreken van de impasse over de voorwaarden voor een vre desregeling met Israël. Rogers zei bij zijn aankomst ln Cairo nog, dat er negeirmaanden wa ren voorbijgegaan zonder dat een schot was gelost in de zone van het Suez-kanaal. De V.S. hoopten, dat. verdere praktische maatregelen ge nomen zouden kunnen worden om voorgoed een einde aan het conflict te maken. Rogers constateerde een gemeen schappelijke trek van het Ameri kaanse en het Egyptische volk: het verlangen om praktische oplossingen te zoeken voor emotioneel geladen problemen. Zijn, Rogers', aanwezig heid in Cairo in weerwil van het ont breken van diplomatieke betrekkin gen tussen de Verenigde Staten en Egypte, was hiervan een bewijs. deelde het NOS-j journaal mee da» de progres-; sieve concentratie zich had uitge-; sproken voor de heer Biesheuvel alsj kabinetsformateur. Dat bericht bleek al spoedig on juist. Een rectificatie in het late NOS-journaal bleef echter achterwe ge. Pas een etmaal later citeerde men een verklaring van de drie sa menwerkende linkse partijen dat ze niets voor de heer Biesheuvel voel den, zonder evenwel naar het eer-] dere eigen onjuiste bericht te ver wijzen. Televisie is soms toch minder snel dan men denkt., Maar goed dat er nog kranten zijn voor eer beter overwogen berichtgeving. De kranten staan al maandenlang bol van hot-pantsadvertenties. In de etalages is het allemaal hot pants wat de klok slaat. In Maastricht zijn de ouders van drie meisjes van een lagere school gezwicht voor de nieuwste nummer één van de top-tien van onze con sumptiemaatschappij. De meisjes gaan in hun hot-pants naar school. Een beetje opgewonden en trots vanwege hun nieuwe bezit Daar stuiten ze tegen de onverbid delijke wijsvinger van het hoofd der school. Die wijsvinger betekent: foei, naar huis, uit die hot-pants. Zo raken meisjes, al heel klein, in de klem van reclame, ouders en school. In de klem van de grote mensen-maatschappij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tweede-Kamer voorzitter Van Thiel en zijn naaste medewerkers hebben na lang puzze len een oplossing gevonden voor de verdeling van de nieuw gekozen Tweede-Kamerfracties over de bankjes ter rechter- cn linkerzijde. De oplossing bleek uiteindelijk, on danks alle opgetreden verschuivin gen toch heel simpel. De PPR (2 ze tels) verhuist van rechts naar links, de WD van linies naar rechts. De nieuwe fractie van de Nederlandse Middenstandspartij (2 zetels) komt links te zitten. Alle overige 11 frac ties kunnen daardoor verder op hun plaatsen ter linker- of rechterzijde blijven zitten. Rechts zitten derhalve: KVP (35 zetels), CHU (10), ARP (13), SGP (3), GPV (2 en WD (16. Rechts zit ook als eenling de heer Koekoek van j de Boerenpartij. Totaal 80 zetels. Links zitten: PvdA (39), D'66 (11), I PSP (2), PPR (2). DS'70 (8), NMPl (2) en CPN (8). Totaal 70 zetels. Rotterdamse K. v K.: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor de Rotter damse Kamer van Koophandel blijft het onaanvaardbaar dat er op de Maasvlakte geen hoogoven- cn staal bedrijf zou kunnen komen. De voorzitter van de Kamer, mr. W. H. Fockema Andreae, heeft dins dag verklaard dat hij zich ongerust maakt over de „benepenheid van de politieke besluitvorming wat betreft de vestigingsmogelijkheden van de staalindustrie op de Maasvlakte". Hij vond dat er over de bestemming van de industriële terreinen in het Water weggebied geen beslissing mag wor den genomen dan nadat de Kamer van Koophandel haar oordeel heeft gegeven. De petrochemische industrie mag niet als alleen-zaligmakend wor den beschouwd, aldus mr. Fockema Andreae. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De antl- oorlogsdemonstraties in Was hington beginnen min of meer te verlopen. Er is een begin gemaakt met de terugtrekking van de 10.000 man federale troepen, die maandag naar de Amerikaanse hoofdstad waren overgebracht. De militairen zijn geconsigneerd in de voorsteden van Washington. De 5.000 man gemeentepolitie moeten de zaak nu in de hand hóuden- Gisteren zijn 5.000 van de 7.000 demonstranten, die maan dag werden gearresteerd, weer vrijgelaten; meestal op een borgtocht van tien dollar. Zij worden beschuldigd van het plegen van wanordelijkheden, verkeersovertredingen en ande re kleine overtredingen. Gister middag werden opnieuw 400 van hen gearresteerd, nadat ze geprobeerd hadden het verkeer in de war te sturen, om aldus kantoorpersoneel en ambtenaren te laat op hun werk te laten komen. Verder hebben zich weinig incidenten voorgedaan. Veel betogers verlieten gisteren de stad. Een van de leiders van de demonstraties, Davis, blijft in arrest. Op de foto: duizenden gear resteerde betogers brachten de nacht door in „Washington col- loseum", een reusachtige hal, voordat ze werden vrijgela ten. (ADVERTENTIE) (van de enkele reis) Jaarkaart f 50.- voor echtparen f75.- 3-Maandskaart f20.- voor echtparen f30.- Vraag folder voor volledige inlichtingen. Koop uw 65+kaarl nu! BRUSSEL (ANP) De Belgische regering is het eens geworden over een aantal wetsontwerpen die een logisch vervolg vormen op de enige tijd geleden bereikte grondwetswijzi ging. Sinds enige tijd dreigden binnen het kabinet over deze wetsontwerpen grote moeilijkheden te zullen ont staan, maar eerste minister Gaston Eyskens heeft kennelijk de tegen stellingen binnen zijn regeringsploeg opnieuw uit de weg weten te ruimen. DE BRUSSELSE gemeenteraad heeft geweigerd een van de bekende Brus selse pleinen om te dopen in „Place General de Gaulle". BELGRADO (AFP/DPA) In de nieuwe congreshal van Serajevo zal president Tito vandaag het tweede congres over arbeiderszelfbe stuur in Joegoslavië openen. De contouren van dit vier dagen duren de „treffen" zijn imposant: 2250 gedelegeerden van dë arbeidersraden in het land zijn afgevaardigd, alle prominente Zuidslavische politici worden verwacht. Om strekking en doelstellingen van het congres goed te kunnen begrijpen moet teruggegaan worden naar 1950. Zuid-Slavië gaf toen het Russische model van het socialisme op en sloeg een zeer specifieke weg in, namelijk die van het collectieve bezit van de produktiemiddelen, niet door de ano nieme staat zoals in de Sovjet- Unie, maar door de concrete produ cent, de arbeider die direct in arbei dersraden is vertegenwoordigd. Het begrip arbeiderszelfbestuur is als het ware een ideologie op zich geworden: die van het initiatief van de burger tegen de bureaucraten. Arbeiderszelf bestuur in het huidige Zuid-Slavië treedt al buiten het enge kader van de fabriek. Het strekt zich in theorie uit tot het staatsapparaat. Met name dit laatste punt is actueel, omdat Zuid-Slavië op dit moment een de centralisatie voorbereidt die van de federale staat een ware commune moet maken. Eigenlijk is dit het idee van Karl Marx over het langzaam wegkwijnen van de gezagsfuncties van de staat ten gunste van het initiatief van de burger dat Zuid-Slavië globaal ge zien wil realiseren. Het is echter „ket ters" in de ogen van de aanhangers van het Russische systeem. Overigens vinden marxistische en niet-marxistische critici elkaar in de mening dat arbeiderszelfbestuur slechts op uitgebreide schaal kan worden toegepast in weinig-ontwik kelde landen en dan nog bij kleine ondernemingen. Op dit punt geeft de theoreticus van het Zuidslavisch so cialisme Edward Kardelj, beschouwd als de naaste medewerker van maar schalk Tito, antwoord in zijn 93 pa gina's omvattend rapport dat hij het congres zal voorleggen. Hij stelt dat „de revolutie van de jongere gene raties in de hoog-ontwikkelde landen tegen het monopoli van bezit en be stuur het beste bewijs is van het tegendeel." Het lijkt volgens waarnemers geen twijfel dat de steeds grotere rol die „technocraten" spelen in een steeds ingewikkelder economie, die onder nemingen dwingt te fuseren, een van de belangrijke onderwerpen van dis cussie op het congres gaat worden. Ook zal er gesproken worden over de praktische moeilijkheden van zelfbe stuur in een land waar ondanks een belangrijke emigratie naar het bui tenland het aantal werklozen 10 pro cent van alle loofitrekkenden be draagt en waar slechts een op de ne gen ondernemingen rendabel werkt. Meer algemeen gesteld tenslotte gaat men op het congres bekijken hoe men de collectivisaties van arbeiders een groeiende invloed kan geven in de politieke structuren vanaf de basis tot aan het federale staatsapparaat toe. Bezetting economie instituut ten einde (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Gistermiddag is een einde gekomen aan de bezetting van het Instituut voor Bedrijfsecono mie van de universiteit van Amster dam. De economie-studenten, die aan de maandagavond begonnen bezet ting deelnamen, wilden protesteren tegen invoering van det wet-Posthu- mus. (Vervolg van pagina 1) De PvdA-fractie liet weten tijdens het kamerdebat van 11 mei geen stèun te zullen geven aan de voor dracht van een kabinets(in)forma- teur uit de kring van de regerings partijen. Dat geldt ook voor D'66 en PPR. De fractie van de PvdA hesprak gisteren ook de kwestie van het voorzitterschap van de Tweede Kamer. Omdat de PvdA thans de KVP als grootste partij is voorbij gestreefd, kunnen de socialisten aanspraak maken op de bezetting van de zetel van kamervoorzitter van Thiel (KVP) „We zullen dit nog nader bezien. Het is geen zaak waar we messen over trekken", al dus een PvdA-woordvoerder. De Nederlandse Middenstandspar tij is bereid mr. Biesheuvel (AR) als kabinetsformateur te steunen. Men verlangt van hem dan wel de opname in een kabinet van een „on afhankelijke minister", die zich uit sluitend zal bezighouden met de pro blematiek van de zelfstandige on dernemer in het midden- en klein bedrijf. KVP-fractieleider Veringa zei na afloop van het fractiebeleid, dat men niet kan spreken over „stromingen" binnen de nieuwe KVP-fractie terzake de kabinetsfor matie. „Ieder fractielid heeft zijn ei-gen standpunt kunnen vertolken". Er zijn volgens dr- Veringa ook geen namen genoemd van potentiële (in) formateurs. „De fractie heeft zich op geen enkele wijze gebonden en ik heb de fractie niet gebonden", aldus dr. Veringa. Hij zei dat er tegen de terreinverkenning met WD en DS'70 geen bezwaren uit zijn fractie gerezen waren. Hij beklemtoonde dat de KVP onverkort vasthoudt aan de samenwerking met AR en CHU. Hij zei ook de PvdA, die afwijzend blijft staan tegenover de confessionele partijen, niet voor een gesprek te zullen uitnodigen. Wat betreft de samenspraak van de confessionelen met VVD en DS'70 beklemtoonde hij dat niet zal worden onderhandeld, maar alleen zal worden gesproken over de hoofdlijnen van eikaars program ma's. „Er kunnen geen andere con clusies worden getrokken dan dat we aan terreinverkenning doen". Met name willen de confessionele partijen een duidelijker kijk ver werven op de inzichten van VVD en DS'70 over de financieel-econoim- sdhe en sociale problematiek. De confessionelen v-inden namelijk twee gesprekspartners tegenover zich die niets voelen voor uitbreiding van de overheidsuitgaven en verhoging van de belastingdruk. VVD en DS'70 vinden het de hoogste tijd voor een zuiniger beleid o.a. op het terrein van het onderwijs en de ontwikke lingshulp). Voor hogere belastingen hebben zij geen goed woord over. Zij zullen ervaren dat de confessio nele fractieleiders niet koste wat het kost aan hun ambitieuze programma zullen vasthouden. De confessionelen zijn bereid „te geven en te nemen". Voor concessies zullen zij wel te vinden zijn, vooral na het pessimis tische jaarverslag van de Nederland se Bank. Typerend is in dit verband een uitspraak van dr. Veringa, die een „verslechtering van de sociaal- economische situatie" ziet. Gisteren, vooral gisteravond was het 4 mei, en vandaag is het 5 Voor de zesentwintigste keer. On ze vrijheid is alweer zo oud gewor den. En nou is de verleiding bij vele ouderen misschien groot om te zeg gen: de jongeren beseffen niet hoe duur hun eigen vrijheid gekocht is. Nee? Er is een groeiende massa jonge ren, die juist begint te ontdekken wat vrijheid waard is. Zij kijken niet om naar 26 jaar geleden, en dat is het verschil met veel ouderen, maar ze kijken om zich heen, in 1971. En protesteren tegen moderne onvrijheid en „bezetting" in biimen- en buitenland. v Als je daar naar kijkt is het elke dag 4 mei, en nog lang geen 5 mei. „Kunstgebit, 1 maand gratis op proef", zo meldt een adverteerder. Eenieder die sukkelt met een slecht passend en ouderwets kunstgebit kan zijn lol nu niet meer op, want „door wonderbaarlijke methode nu ook uw ondergebit muurvast in de mond". Tijdens de proefmaand s.v.p. de mond droog houden. Anders proeft de volgende het. Het is gek maar nog steeds blijkt het in ons landje nieuws te zijn wanneer buitenlanders over ons schrijven. Wij vinden het fijn te merken dat men ons in de vreemde belangrijk genoeg vindt om opge merkt te worden. Onder de kop „Het kalme Nederland kookt over" schrijft het toonaangevende Ameri kaanse weekblad Newsweek. Het was zo'n rustig en evenwich tig land, Nederland, schrijft het. Da's een vreselijk moeilijke manier om gewoon te zeggen dat het alleen maar zolang zo rustig geweest is omdat iedereen ja en amen zei tegen degene die net iets hoger stond dan hijzelf. En intussen zijn steeds meer mensen aan het ontdekken dat we daarmee een flink stuk vrijheid (zie boven) hebben verkocht. Nou klinkt dat natuurlijk ontzet tend eigenwijs, op de keper be schouwd. En sommigen zullen mis schien wel meer zeggen, dat dat linkse rode praat is, terwijl anderen hard „bravo" roepen. Ik kom er nog op terug, let op de krant van vrij dag a.s. De voetbalclub Regatas do Brasil, zoals men zal begrijpen uit Brazilië, wil een nieuwe verdediger kopen voor haar elftal. Maar het probleem is dat de man niet getrouwd is. En dat kan niet volgens de clubleiding. Ongetrouwde spelers zijn „niet rijp" voor een beroepsploeg, vinden ze daar. Dat is nou Rome op z'n kop. Prettige dag en en mooi weer! MERIJN ADVERTENTIE Mag moeder 't alsjeblieft een beetje makkelijk hebben op Moederdag? Gebruik dus extra de verrukkelijke voordelen van kaas uit het vuistje. Trek? Hup naar de keuken, hup het mes, hup een ferm brok. Pappelepap, dat smaakt. Moeder1 ook een reepje? (Van onze redactie binnenland). AMSTERDAM De 60-jarige In dische Nederlander Jan van der V. heeft bekend de Italiaanse restau ranthouder Romano Mazzilli (38) op bestelling te hebben vermoord. Hij zou voor zijn „karwei" een bedrag van f 70.000,ontvangen. Het slacht offer werd in de nacht van 18 op 19 april in zijn woning in de Geul straat in Amsterdam, terwijl hij sliep, door het hoofd geschoten. Als mededader c.q. medeplichtige werd aangehouden de 53-jarige bouwva karbeider Koos C., die de op ver zoek van mevrouw Mazzilli gehuur de moordenaar met een huurauto naar de woning reed. In totaal zijn in deze zaak, die een klassiek voorbeeld van moord wordt genoemd, vier verdachten aan de officier van justitie voorgeleid. Het zijn, behalve Johnny de Chinees en de bouwvakarbeider, de vrouw van het slachtoffer, die het misdrijf uit lokte, en de 39-jarige schilder Ruud H„ die als bemiddelaar optrad. In de loop van de verhoren zag, aldus de hoofdinspecteur Toorenaar, leider van de moordbrigade, Ruud H. aankomen, dat hij de moord in zijn schoenen geschoven zou krijgen en koos toen eieren voor zijn geld. Verdachte verklaarde, dat hij en „Johnny de Chinees" de week voor pasen een auto hadden behuurd om de moord voor te bereiden en uit te voeren. Zij reden naar Katwoude, waar met een repeteergeweer schiet oefeningen op fuiken werden ge houden. Ruud H. en Johnny, die geen rij bewijs hadden, betrokken een ande re man in de zaak, de bouwvakker Koos C. Deze huurde een auto (de eerste was inmiddels weer bij het verhuurbedrijf teruggebracht) en reed daarmee de nacht voor de moord samen met Johnny naar de Geulstraat voor een „generale repe titie". Het geweer was inmiddels vervangen door een pistool In de nacht van zondag op maan dag haalde Koos C. de gehuurd: moordenaar in Amsterdam-Oost op en reden zij weer naar de Geul- straat. Omstreeks tien over vier ging Johnny met masker (een theedoek met ooggaten) en hoed op de woning binnen om Mazzilli te doden. Volgens de bouwvakker, die in de auto op hem wachtte, keerde de man een kwartier late, zeer op gewonden terug en zei: „Rijden en wegwezen". Geconfronteerd met de verklarin gen van zijn maat ging Johnny door de knieën. Hij zei wel te willen praten, maar alleen met de rechter commissaris. Op 1 mei legde de verdachte en volledige bekentenis af. Hij verklaarde, dat hij de moord op Mazzilli als afsluiting van zijn criminele loopbaan had beschouwd, De beloofde 70 mille - zou hij nooit hebben ontvangen.

de Stem | 1971 | | pagina 1