Anderhalf miljoen vluchtelingen in Afrika FIFAX Grote gemeenten ontvouwen wensen Israël houdt vast aan voorwaarden Koers van D-mark weer ter discussie Chevron met *310 Woningbouw projecten in Prinsenbeek, Bergen op Zoom en Breda vandaag plat AFVOER VERSTOPT? de drogist heeft 't! Vermoedelijke moordenaar van apotheker gearresteerd 'n Schonere motor is kilometers goedkoper. binnenland buitenland commentaar Agressie DERTIG HEROPENING SUEZ-KANAAL Geen Kamer leden gekozen met voorkeurstemmen Ook prof. De Rijk in Eerste Kamer VASTHOUDEN EISEN MAN ONTVOERT VROUW UIT ZIEKENHUIS EN RIJDT ER ZICHZELF IN DINSDAG 4 MEI 1971 (Van onze redactie buitenland) BONN In Bonn wordt weer druk gepraat over de mogelijk heid van een nieuwe revaluatie van de mark (altijd van invloed op de koers van de gulden)o{ het voor enige tijd vrij laten van de koers, zoals onlangs door in stituten voor economisch onder zoek in West-Duitsland is voor gesteld. In regeringsklingen in Bonn wordt weliswaar de verze kering gegeven dat geen revalu atie op komst is en dat aan een zwevende wisselkoers niet wordt gedacht, maar officieel werd er gisteren in Bonn over gezwegen, gen. Het West-Duitse ministerie van economische zaken noch een offi ciële woordvoerder van de rege ring wilde iets bevestigen of ont kennen. Het voorstel van de instituten ls voor de West-Duitse regering niet zozeer van gewicht om zijn zakelijke inhoud eigenlijk staat er niets nieuws in als wel om de autoriteit van de in stellingen. Bovendien vergt één zin uit het rapport een duidelijk antwoord van de regering: moet de Westduitse regering kiezen of zij de wet van stabili teit en economische groei voor rang wil geven dan wel aan haar verplichtingen uit hoofde van de E.E.G.-verdragen tegenover de andere landen van de gemeen schap wil voldoen". Ook op de vragen die de regering op dit punt werden gesteld kwam geen officeel antwoord De instituten verwachten dat de prijzen sterk zullen blijven stijgen als de Westduitse rege ring- niets onderneemt. En zij kan niets doen behalve verandering brengen in de wisselkoers, zo zeggen ze. Weliswaar voorspellen de instituten een vertraagde con juncturele ontwikkeling, vooral «at de investeringen betreft, maar de prijzen, lonen en con sumptieve uitgaven worden hier door niet beïnvloed. Verwacht wordt dat de prijzen en kosten de ontwikkeling van de conjunc tuur zullen blijven overtreffen (stagflatie). In Knokke schiet een 22-|drïge Nederlander een mitrailleur leeg op vier rijkswachters. Twee tijks wachters zijn op slag dood. De anderen raken gewond. De Ne derlander werd om zijn identi teitspapieren gevraagd. In Kampen hebben twee mannen van rond de 20 jaar een korte woordenwisseling op straal- Zij kennen elkaar niet. De een zegt: loop toch door man. De ander pakt zijn dolk en steekt zijn te genstander dood. e In Turijn zitten vier mannen op een terrasje koffie te drinken. Er komt een vijfde bij. Ze praten ogenschijnlijk vriendschappelijk. Plotseling haalt de vijfde man een pistool onder zijn overhemd van daan. Hij schiet de anderen een voor een neer. In Rome protesteert een vracht wagenchauffeur tegen het schan dalig rijden van een chautfeur van een sportauto. De inzittenden van de sportauto, twee jonge mannen en een meisje, stappen U|f. Ze slaan de chauffeur neer net boksbeugels en een van hen steekt de man tenslotte dood, lieuws, dat binnen 48 uur op de elex kwam. Het is zonder volledige Sl™is van de achtergronden onmo- - 'ik een oordeel te vellen over dit genschijnlijk redeloze geweld. Het is hooguit een wrange bevestiging de statistieken, die aangeven at de agressie in onze maatschap- P'l steeds ernstiger vormen aan neemt. Wat blijft hangen is de ver- bazing over het feit dat dit soort hbs. rijven wordt gepleegd met het steekt Waarmee men een si9aret op- Van onze redactie binnenland) ZEIST Afrika telt tussen de een en anderhalf miljoen vluchtelingen, afkomstig voornamelijk uit Soedan, Roeanda, Kongo, Zuid-Afrika, Rho- desië, Mozambique en Angola. Zij le ven, in verreweg de meeste gevallen doodarm, in een flink aantal Afri kaanse landen. In Kongo-Kinsjasa alleen al telt men 600.000 vluchtelingen van wie er ongeveer 400.000 uit Angola zijn ge vlucht, Ook het aantal Soedanese vluchtelingen is erg hoog: 75.000. An dere Afrikaanse landen met een hoog aantal vluchtelingen binnen de gren zen zijn Oeganda met 180.000, Boer- oendi met 46.000, Tanzania met 55.000, Zambia met 13.000 en Ethiopië met 25.000 vluchtelingen. Deze cijfers zijn afkomstig van do minee Misaeri Kauma, secretaris voor de vluchtelingen van de Afrikaanse Raad van Kerken, gevestigd in Nai robi in Kenia. Ds. Kauma is in Ne derland waar hij tot en met vandaag een internationale conferentie over de problematiek van Vluchteiingën in Afrika bijwoont. Met name voor de vluchtelingen in Kongo-Kinsjasa ziet de toekomst er volgens de heer Kauma somber uit. Er is te weinig geld en er zijn te weinig opgeleide mensen om de vluchtelingen te 'hel pen een nieuw, menswaardig bestaan op te bouwen. Wat daarvoor in de eerste plaats nodig is, aldus de heer Kauma, is ontwikkeling van de vluchtelingen zodat zij voor zichzelf kunnen zorgen, bijvoorbeeld als landbouwer of als winkelier. Men is volgens zijn zeg gen niet uit de problemen door de Meer dan 5000 Vietnam-betogers werden (zoals op de voorpagina is gemeld) gearresteerd en overgebracht naar het Robert F. Kennedy-station in Washington. Daar probeerden en kele honderden van hen een omhei ning overigens zwaar bewaakt omver te duwen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA BERGEN OP ZOOM GOES „De leden zijn bij ons de baas en als die leden willen staken, dan wordt er gestaakt". Aldus moti veerde een vertegenwoordiger van het actiecomité van de bouwbonden het besluit om het werk aan de 104 premiewoningen in het bestemmings plan de Gageldonk te Bergen op Zoom vandaag stil te leggen. „Wij blijven bij ons standpunt dat we de woningbouw zoveel mogelijk moeten ontzien", aldus dezelfde woordvoerder, „maar in ons gebied zijn zo weinig projecten in de utili teitsbouw, waar we ons op kunnen richten, dat we de woningbouw on vermijdelijk bij de stakingen moeten betrekken". De staking in Bergen op Zoom vormt een onderdeel van de gisteren op gang gekomen „prikac- ties" van de bouwbonden om hun eisen voor een betere c.a.o. voor de bouwvakkers meer kracht bij te zet ten. Het actiecentrum van de gezamen lijke bouwvakbonden in Breda ver wacht, dat de acties in Breda en om streken zich vandaag zullen uitbrei den tot de woningwetbouw in Breda, industriële bouw in Etten-Leur en koopwoningen in Prinsenbeek en Til burg. De woningwetwoningen in Breda betreffen flats van de bouw maatschappij I.B.C. Volgens de ac- tiecentrale heeft de I.B.C. enige tijd geleden premieverlagende maatrege len genomen en is de maatschappij zes weken achter met de uitbetaling van vakantie- en premiezegels. Dat zou d-e bouwvakkers al op ongeveer 240 gulden de man zijn komen te staan. Aan de flats in Breda werken circa 70 bouwvakkers. Voorzover gisteravond bekend is maandag op dertig bouwprojecten gestaakt, gediscussieerd of lang zaamaan gewerkt. De stakingsleidiiig meldde gistermiddag dat de onrust in de Randstad van uur tot uur toe nam. „Op eên groot aantal objecten wordt gediscussieerd en nauwelijks gewerkt", zei de heer A. Buys, voor zitter van de bouwbond-NVV. Hij kondigde aan dat vandaag opnieuw her en der gestaakt wordt. De sta kingsleiding heeft schema's opgesteld met belangrijke objecten, waar be stuurders deze week met de werkne mers zullen gaan praten over nieuwe acties. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Wij menen, dat wij niet overdrijven, ais wij zeggen, dat de komende kabinetsperiode beslis send zal zijn voor de vraag, of de steden ook in de komende tientallen jaren haar functie in en voor 4e Ne derlandse samenleving zullen kun nen vervullen". Dit stellen de geza menlijke b. en w.-colleges vau de AMSTERDAM (ANP) De voortvluchtige Duitser Karl Heinz Wiegandt (31), die verdacht wordt van de moord op de 58-jarige Am sterdamse apothekersbediende Jozef Störmann, is vermoedelijk in West- Duitsland aangehouden. De recher che had gisteren nog geen zekerheid. „Zijn broer wordt eveneens door de Duitse justitie gezocht. Hij kan ook de arrestant zijn", aldus een woord voerder van de moordbrigade. De apothekersbediende werd op 18 april gewurgd in zijn woning in de 2e Oosterparkstraat in Amsterdam gevonden. Aangenomen wordt dat hij twee dagen eerder om het leven werd gebracht. Getuigen hebben de Duitser samen met een ca. 25-jarige nog onbekende man in de vroege ochtend van 16 april de woning van het slachtoffer zien verlaten. DE 32-JARIGE Duitse ontvoerder Jörg-Hagen Roll heeft rugletsel op gelopen bij een ontsnappingspoging uit een psychiatrische kliniek in Miinchen. De Westduitser zit sinds maart gevangen voor de ontvoering van een. 7-jarige jongen in februari en een 9-jarige jongen in december. VOLGENS het Indonesische persbu reau Antara zou Japan aangeboden hebben Indonesische militairen op te leiden, in het kader van de samen werking tussen de strijdkrachten van de twee landen. vier grote steden, Amsterdam, Rot' terdam. Den Haag en Utrecht in een gisteren verschenen memorandum over de financiële nood van deze steden. Een memorandum, dat de kabinets formateur toegeschoven zal worden en dat nu reeds ter hand gesteld is van de leden van de nieuwe Tweede en Eerste Kamer, alsmede aan de colleges van Gedeputeerde Staten v-an de drie betrokken provincies en nog enige andere instanties. De tijd dring-t, aldus het memoran dum- Voorbeelden in andere landen leren ons, dat verder uitstel de pro blemen alleen maar moeilijker op losbaar zal maken. Wat de vier grote gemeenten wil len is: enige honderden miljoenen guldens meer per jaaf een extra-bij dragen voor saneringsgebieden, ook een drastische verhoging van huur- suppleties zal moeten plaatsvinden. De vier grote steden hebben voor een nieuw kabinet een reeks plan nen ontwikkeld die uitgevoerd moe ten worden om de noodsituatie in de steden op te heffen. Grote delen van onze steden, aldus het memoran dum, zijn bouwkundig volstrekt ver sleten. Wat de sociale onrust betreft zegt 't memorandum, dat die spanningen zich manifesteren in een zich positief uiten in een verlangen naar inspraak en medezeggenschap, maar negatief ook in onverwerkte onlustgevoelens en in ondermijning van vertrouwen in de gekozen vertegenwoordigers en besturen. Dit wordt nog aangewakkerd, om dat d-e bouwvalligheid in de steden hand over hand toeneemt. Somber is m-en over de oplossing van de woningnood. Hierover zegt het memorandum: zelfs als' het pro bleem snel en doelmatig wordt aan gepakt, zal een groot deel van de wo ningen, die thans niet meer aan de eisen voldoen, toch nog tientallen jaren bewoond moeten blijven. Verder liggen nog grote knelpun ten bij de kosten voor sociale zorg, onderwijs en d,e gemeentelijke zie kenhuizen. Om de aanzienlijke jaarlijkse be grotingstekorten terug te dringen be velen de vier grote gemeenten de nieuwe regering de volgende maat regelen aan: hogere rijksbijdragen voor bijzondere verkeersvoorzienin- gen (van 50 tot 80 procent), drasti sche verhoging v-an bijdragen in het openbaar vervoer, v-erbeterin.g in on derhoudsbijdragen. vluchtelingen aUeen maar te voor zien van voedsel en medische hulp. Wanneer er geen uitzicht bestaat op terugkeer naar het geboorteland, is de enige mogelijkheid de vluchtelin gen voor te bereiden op een bestaan in het ontvangende land. Dit is vol gens de heer Kauma een moeilijk probleem omdat de meeste Afrikaan se landen zelf nog vrij arm zijn en een hoge werkloosheid kennen. De integratie van de vreemdelingen brengt veel problemen met zich mee terwijl de vluchtelingen zelf zich be grijpelijkerwijs vastklampen aan het idee terug te kunnen keren naar hun geboortestreek. De financiële steun uit de Verenig de Staten, Canada en West-Europa, de landen waarvan men het voor de vluchtelingenhulp moet hebben, neemt volgens de heer Kauma af. Op de conferentie, georganiseerd door de Stichting voor Vluchtelingen- Studenten UAF bespreken een groot aantal vertegenwoordigers van Cana dese, Westeuropese en Afrikaanse or ganisaties hoe zij de hulp aan het onderwijs voor de vluchtelingen kun nen stimuleren en organiseren. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/BEIROET De Israëlische ambassadeur in de V.S., luitenant-generaal Jitzjak Rabin, is gisteren naar zijn land terugge keerd met het oog op het bezoek, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken William Rogers, donderdag en vrijdag aan Israël zal brengen. Hij zal eerst uitvoerig van gedachten wisselen met premier Golda Meir, en andere leden van het Israëlische kabinet. Over de vooruitzichten van het be zoek van Rogers (die gisteren in een rumoerig Beiroet arriveerde) zei Ra bin, dat de Amerikaanse bewindsman zelf te kennen heeft gegeven dat er niet iets bijzonders moet worden ver wacht van zijn rondreis door het Mid den-Oosten. De ambassadeur was van oordeel, dat de Amerikanen het naar ROGERS weinig hoop (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Bij de Tweede Kamerverkiezingen van vorige week is geen der kandidaten met voorkeur stemmen gekozen. Aldus is gebleken uit de tellingen en berekeningen, die het Centraal Stembureau heeft ge maakt aan de hand van de uitslagen van de achttien verschillende kies kringen. De officiële uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen wordt woensdag vastgesteld. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Tijdens de open bare zitting van het Centraal Stem bureau, ter vaststelling van de uit slag van de Eerste-Kamerverkiezin- gen, is beslist dat ook prof. dr. L. M. de Rijk (PvdA) te Warmond tot de gekozen senatoren behoort. Gezien de uitslag van de stemmin gen in de Provinciale Staten van Zuid-Holland moest er, voor een ze tel van de PvdA geloot worden tus sen prof. De Rijk en mr. G. J. P. Cammelbeeck (Eindhoven). Mr. Cammelbeeck zal nu, na 19 j aar lid te zijn geweest van de Eerste Ka mer, daarin niet terugkeren. huis sturen van de Egyptische vice president Ali Sabri als een positieve stap zullen beschouwen, die een ver sterking betekent van de groep in Egypte, die werkelijk vrede wenst. Israëlische commentaren beschou wen het ontslag van Sabri als een gebaar van goede wil tegenover Washington, dat een meer westers gezinde politiek van Cairo kan inlui den. Sabri wordt gezien als de man die Egypte uitsluitend op Moskou wil oriënteren. Israëlische leiders hebben al te ken nen gegeven, dat zij tegenover minis ter Rogers zullen vasthouden aan hun voorwaarden voor een gedeeltelijk akkoord over een heropening van het Suezkanaal: een onbeperkt bestand, geen Egyptische of Russische troepen op de oostelijke oever van het kanaal na de terugtrekking van de Israëlische troepen en vrije doorvaart voor Is raëlische schepen door het kanaal. President Sadat heeft daarentegen op 1 mei verzekerd, dat Egypte alleen met een beperkt bestand zal instem men. Voorts zullen Egyptische mili tairen op de oostelijke oever moeten worden gelegerd. Tenslotte zou een regeling over de heropening van het Suezkanaal een onderdeel moeten vormen van een algemeen akkoord, volgens hetwelk de geleidelijke ontruiming van alle door Israël bezette Arabische gebie den zou moeten worden vastgesteld, Tsraël beschouwt echter een dergelij ke regeling voor het Suezkanaal als een afzonderlijk akkoord, dat geheel los staat van een algemene overeen komst, die met hulp van de VNT-be- middelaar Gunnar Jarring tot stand zou moeten komen. (ADVERTENTIE) GOLDA MEIR vasthouden Waar ik mag aannemen dat de adem u reeds bij het lezen van de voorpagina in de keel dreigde te stokken, wil ik uw emoties niet nog meer op de proef stellen, te meer daar de arbeid in de thans heersen de zomerse temperaturen u toch al niet in de koude kleren gaat zitten. (Met permissie: het voorgaande is een onzinnige zin, maar ik laat hem staan, omdat er op dit ondermaanse doorgaans nog veel grotere onzin uitgekraamd wordt.) In het zweet uws aanschijns uw brood opeten (collega). Wat, vrienden, rijst hier aan de kim van kabinetloos Nederland? Het is het brein der natie, slim, gerijpt door jaren en verstand. Dus, landgenoten, koppen op en wanhoopt niet teveel. Want daar draajt Soestdijks hulpe op: de ouwe, trouwe Beel. ,4= Met majesteit bepraat hij diep hoe 't moet met de formatie, en redt, zij het in het geniep, het lot der democratie. Eigenlijk best begrijpelijk dat Gerrit de Stotteraar zo vaak gegre pen wordt. Onze vriend zal bij het vluchten nogal eens blijven s-s-s-s- s-steken. 4= Een Belg meldde volgens KRO- Studio over de bierblikwerper bij PSV: Dat blikje kan gewoon niet gegooid zijn door een Nederlander, want was nog driekwart vol! Zaterdag hoorde ik een bouwvak ker opmerken: die dag van de ar beid is ook niet meer wat het ge weest is. 4= Bak ze bruin! MERIJN. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Om nog steeds onbekende redenen heeft een man uit Opbrakel zijn vrouw ontvoerd uit het ziekenhuis in Geraardshergen. Nadat hij zijn vrouw thuis had afgezet begon de man aan een dolle rit per auto die hem tenslotte zelf in het ziekenhuis in Gent terecht deed komen. De man had zijn vrouw zelf naar het ziekenhuis gebracht, waar ze behandeld moest worden voor het innemen van een te grote dosis pijnstillende midde len. Enige uren nadat zijn vrouw geholpen was kwam de man plotseling langs een nooduitgang het ziekenhuis binnenstormen. Hij tilde zijn vrouw uit bed en ondanks het feit dat verpleeg sters trachtten hem tegen te hou den stormde hij met zijn vrouw de trap af naar buiten. Achterna gezeten door een politiepatrouille maakte de man een wilde rit, die eindigde bij zijn huis. Tijdens de rit passeerde hij soms met 100 kin per uur rode verkeerslichten, reed hij over voetpaden etc. Thuis zette hij zijn vrouw en hun driejarig kindje, dat hij al die tijd bij zich had, af en vertrok toen weer voor een tweede dodemansrit. Op een gegeven moment botste hij frontaal tegen een tegenligger en werd daarbij zo zwaar gewond dat hij, ook al weer in allerijl, naar het ziekenhuis in Gent ge bracht moest worden.

de Stem | 1971 | | pagina 1