hga Gariialenvangsten blijven nog enige tijd ondermaats V.M.Z. MAAKT BEZWAAR TEGEN ZWAVEL VAN P.Z.E.M. ZO'N WEEK IS ALS EEN DOUCHE" Z.L.M. OP EXCURSIE NAAR BELGIË Optreden tegen Makro wettelijk niet mogelijk VISSERIJ BOEKTE WINST TER Jonge IHEIDS- SSTE Diefstal in bouwkeet REKENEN Uitslag autorally in Sas van Gent erf groothandel in Temeuzen breidt uit Atletiek wedstrij d Zeeuwse jongen op Belgisch popfestival gearresteerd Zuster Delpliiue viert zilveren professiefeest in Westdorpe Beroepingen Twee gewonden en zware schade bij botsing in St.-Anna pol der de liefhebber overcom- laguar MK II 2,4 liter itic klein defect (olie- motorisch 100% origi- ederen bekleding magni- staat f 700,- Tel. 01653- tantie diversen mcentrum Verwé Berg- 9, Zegge (bij Roosen- Dealer van: Roller, EKS, tour- en stacaravans gen indeling. kantie buitenl. jrm. Vertrek op 10, 17 1-5 a.s. 15-d. vliegreis, appartement v.a. 285,-. irect Hotam Reisbureau, nbosplein 18 a, Den Tel. 070-392322 o£ ga iw dichstbijzijnde -reisbureau. gen per week. materialenhandel 's-Heerenhoek |10 Lint maken verleggen om te komen J onze moderne salons, leidt als pluspunt, maar |trikt noodzakelijk; voor I wordt gezorgd. Een vesten des lands) ligt jrijd bij voorkeur tussen |is beschikbaar. of nog sneller een afspraak naar I» schoonheidssalon ■Leiden Itenpublfcitetë stad streek i 1BHHHH (Van een onzer verslaggevers) BORSELE Kort voor het verstrijken van de termijn van tervisielegging van de hinderwetvergunning voor de conventionele P.Z.E.M.-centrale is gisteren toch nog een bezwaarschrift ingediend. Namens de V.M.Z. (Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland) bracht voorzitster mevrouw C. Kannegietcr uit Middelburg een bezwaarschrift naar het gemeentehuis van Borsele. Het bezwaar geldt de mogelijkheid die de P.Z.E.M. openlaat voor de uitstoot van zwaveldioxyde door gebruik van zwavelrijke zware stookolie Het bleek de vereniging milieu hygiëne uit de ter visie gelegde stuk ken dat de centrale de mogelijkheid heeft om met gas te stoken, maar ook om met zware stookolie met een zwa- velgehalte van drie tot vier procent de installatie draaiende te houden. Per uur zal, in het laatste geval, 2800 kilo zwaveldioxyde kunnen worden uitgestoten. Deze uitlaatgassen wor den nog wel door zuiveringsinstalla ties gezuiverd, maar men moet, aldus de V.M.Z., ook niet vergeten dat bij het berekenen van de uitstoot is uit gegaan van een optimale verbranding (dus 100 pet van de olie). In ieder geval wordt opnieuw, zo dra men op olie stookt, een hoeveel heid giftige afvalstoffen aan het hui dige totaal in het Sloegebied toege voegd, zo stelt het V.M.Z.-bestuur. De PZEM-gegevens vermelden overi gens niet hoeveel zwaveldioxyde overblijft na de zuivering. In de oor spronkelijke stukken was overigens ook de uur-uitstoot van 2800 kilo niet terug te vinden, maar op verzoek van de VMZ heeft de PZEM aanvullende gegevens met aanwijzingen voor be rekening van de uitstoot, naar het gemeentehuis gestuurd. Zoals wij tien dagen geleden meld den, was de VMZ overigens enthou siast over de andere uitvoerige de taillering van de hinderwetaanvrage, zoals ten aanzien van de geluidshin der. Vanmiddag zijn de vertegen woordigers van de VMZ met de nieu- de PZEM-gegevens aan het rekenen geslagen en kwam men tot een „on aanvaardbaar" uitstootgetal. Uitdruk kelijk stelt de VMZ dat de PZEM de mogelijkheid van oliegebruik niet uitsluit en ook niet aan voorwaarden bindt. Daarom stelt de vereniging nu in haar schrijven voor, om aan de hinderwetvergunning een voorwaar de te verbinden: zware olie alleen te gebruiken als de gastoevoer tijde lijk is onderbroken. Zou dit niet mogelijk zijn, dan vindt de VMZ dat men maar zwavel- arme olie moet gebruiken. Zoals be kend (zie ook De Stem van 24 april) heeft de PZEM een olieleiding ge projecteerd naar het toekomstige To- tal-terrein. Met name in kringen van de VMZ vreesde men al geruime tijd, dat de conventionele centrale de mo gelijkheid zou krijgen om van aard gas op de zeer goedkope afval-olie van zijn toekomstige buurman over te schakelen zodra die in het Sloe (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Aan de auto- rally, die de buurtvereniging St.- Albert op koninginnedag werd ge houden, namen 136 wagens deel, waarvan er negentig uit Sas van Gent kwamen. Be eerste prijs ging naar de heer van Hijfte uit IJzendijke. Tweede pnjs L. Dierickq, Sehoondijke; 3. J. verstraete, Sohoondljke. „„(Van onze correspondent) ERNEUZEN De in 1957 opge- gerichte verfgroothandel A.A.M. ockstael, gevestigd aan de Axelse- straat/Tram straat te Terneuzen, die nauwelijks een jaar geleden aanmer kelijk werd uitgebreid, ondergaat op nieuw een belangrijke uitbreiding. Er vordt thans een nieuwe vestiging tot stand gebracht aan de Ambacht- straat (industrieterrein) te Terneu- ^eze opslagruimte dient voor verfproducten voor industrie en scheepvaart. Bovendien zal er een be- aügrijke voorraad oplosmiddelen in vorden opgeslagen. Een gedeelte van het nieuwe gebouw wordt gereser- eerd voor de opslag van klim- en leigeTmateriaal ten behoeve van de bouwvakken. In de loop van de maand juni zal deze vestiging gereed gevestigd zou zijn. De PZEM-teke- ning scheen die vrees te bevestigen, maar de verminderde kans dat Total naar Zeeland komt, heeft dit gevaar voor de milieuhygiëne in de ogen van de VMZ'ers althans voorlopig ge keerd. Door de continuïteit staat de con ventionele centrale in het algemeen bekend als een zuinige stoker. De verbranding is er relatief gunstig maar natuurlijk niet optimaal. Een honderd procents verbranding van gas of olie is alleen in een laborato rium mogelijk. Ook hierover is ech ter niets vermeld in de hinderwet- aanvrage. Alleen door schoorsteen metingen zal men in de toekomst de exacte uitstoot kunnen nagaan. Op grond van die overweging kan de VMZ nu ook nog geen toekomstig to taal aan zwaveldioxyde-uitstoot in het Sloegebied berekenen. Hierbij komt nog dat de PZEM-schoorsteen veel hoger zal zijn dan die van bij voorbeeld Hoechst. Door de onvolledige verbranding zullen ook koolwaterstoffen, kooimo- noxyde en carcinogene stoffen als slechts gedeeltelijk verbrande c-ker- nen vrijkomen, aldus de VMZ. „Wij weten niet hoeveel het wordt, maar we moeten van begin af aan vermij den dat de verontreiniging in het Sloe te hoog wordt. Omdat er nu twee leidingen in de PZEM-plannen voorkomen, willen wij gewoon een voorwaarde stellen om die uitstoot te beperken." De VMZ heeft geen modelformulieren voor bezwaar schriften tegen de centrale laten op stellen en ondertekenen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Bij atletiekwed strijden die in Vlissingen werden ge- houdesn werd Peter Moelker uit Ter- neuzen, lid van „Scheldesport" eerste bij de jongens (C) op de 800 en dui zend meter. Karin de Nijs (meisjes D) won op de 60 meter en Leontien Co- sijn (meisjes C) won op de 80 meter. (Van onze visserijmedewerker) BRESKENS Mede door het weertype dat weinig veranderde, werd ook de afgelopen week constant gevist en aangevoerd. Goede, zij het wat onregelmatige, vangsten waren daarvan het gevolg. Over het algemeen werden goede prijzen betaald, zodat behalve door de garnalenvissers, weer rendabele besommingen werden gemaakt. De garnalenvisserij vormt een hoofdstuk apart. Reeds meer is ge schreven dat de vangsten abnormaal laag waren. Gelukkig is nog steeds door de buitengewoon hoge prijzen tegemoet gekomen aan de vissers, waardoor een voortzetting van deze visserij mogelijk bleek. Dat ook de Belgische vissers het niet gemak kelijk hebben ligt voor de hand. De visgronden grenzen dicht aan elkaar vervangende bezigheid zoals de vis serij op tong, schol en gul, die in deze tijd van het jaar dicht bij de kust uitgeoefend kan worden. Schrale garnalenvangsten in deze maanden van het jaar zijn overigens geen abnormale gebeurtenissen. De in groten getale aanwezige kabel jauw en gul op de kust zijn de directe oorzaak dat de garnaal voor deze vissen op de vlucht gaat of voor zover ze niet ineen lopen, zodat wordt opgegeten. Vooral de gul (de nrilr Kil r\nryr\ onntmor l„nUn14r.f, Ir- ir.nlrri.ffö ook bij onze zuiderburen de aanvoer van garnaal tot een ongekend mini mum beperkt blijft. Veel meer nog dan in Nederland wordt dit nadeel in België direct opgemerkt, daar de Belgische vis sers in eigen land een vrij groot afzetgebied vinden voor deze schaal diertjes. De handel moet zich, even als trouwens in ons land, gaan be helpen met de vervangende rode steurgarnaal, .afkomstig o.a. uit Noorwegen. Deze garnaalsoort kan echter onmogelijk de ons weibeken de crangon-garnaal blijvend vervan gen. De Belgische vissers waarvan werd bericht dat ze er de brui aan willen geven, indien deze garnalen misère door blijft gaan, zullen zich evenals de Nederlandse garnalenvis sers moeten richten op een tijd-eijk (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens het week einde werd ingebroken in de directie keet van het aannemingsbedrijf Ge broeders van der Poel, nabij de Seheldeflat te Terneuzen. De dieven verschaften zich toegang door het breken van een ruit. Er werd een transistorradio vermist. BRUSSEL (ANP) Een Neder landse jongen, Karei van K. afkom stig pit Nieuw Namen (Zeeuwsch- Vlaanderen) is in het afgelopen week end in Gent op een popfestival ge arresteerd omdat hij 300 gram ha sjiesj bij zich had. De jongeman was zaterdag per bromfiets naar Gent ge komen om, naar men aanneemt, het middel op het popfestival te slijten. Op het moment dat hij werd aange houden rookte hij zelf. De Belgische politie heeft ook een 15-jarige Belg aangehouden die op het popfestival hasjiesj rookte. Hij moest voor behan deling naar een ziekenhuis gebracht worden. jonge kabeljauw) is een gulzige liefhebber van garnaal. Met het wegtrekken van kabel jauw en gul naar diepere wateren zal de garnalenstand zich, mede door de hogere temperaturen, weer enigszins kunnen herstellen. Het is evenwel niet uitgesloten dat pas eind julin begin augustus weer nor male garnslenvangsten kunnen wor den gemeld. (Van onze correspondent) WESTDORPE Morgen wordt in Westdorpe feestgevierd in het be jaardentehuis' „Het Verlaet". Dan viert wijkzuster Delphine haar zil veren professiefeest. Zuster Delphine trad op 15 okto ber 1943 te Breda in het klooster. Na een lialf jaar postulante te zijn geweest werd zij novice. Zij ge noot haar opleiding in het St.Elisa- bethziekenhuis te Leiden, waar ze gedurende zes jaar in de polikliniek werkzaam was. Daarna heeft zuster Delphine zes jaar „de wijk" gedaan te Dumpt bij Doesburg, en nu is ze ai zes jaar wijkverpleegster te Westdorpe. Naast haar drukke werkzaamhe den houdt de zuster erg veel van muziek en zang. Ze is ook zangeres bij bet parochieel dameskoor van Westdorpe. Voor de viering van haar zilveren professiefeest is een programma sa mengesteld, waar een groot deel van de Westdorpse bevolking bij betrok ken zal worden. Om zeven uur 's avonds wordt in de parochiekerk een eucharistieviering gehouden. Op zes mei zullen verschillende van haar collega's uit andere huizen aan wezig zijn. Om vier uur 's middags volgt een kinderattractie. Van half zes tot half zeven is er een receptie, 's Avonds om half acht zal de fanfa re „Eikels worden bomen" een mu zikale hulde brengen, en om acht uur is er voor alle bewoners een cabaretavond verzorgd door het ge zelschap De Hoepel uit Terneuzen. Erg veel kinderen. En hard werken. 'Zo'n week onderga je als een douche". Dat is de mening van de heer en mevr. Dierckx-de Prenter uit Roosendaal, die al jaren achter een als „vrijwilliger" meedraaien in het Zonnebloem-vakantiewerk. Een koude maar tenslotte zeer ver frissende douche. Tijdens een vakantiewerk is het heel hard werken geblazen maar daar krijg je dan ook onvoorstel baar veel voor terug, zegt me vrouw Dierckx. Het enthousiasme van deze mensen werkt enorm aan stekelijk. Wie met hen praat over de Zonnebloem-ziekenvakanties wordt meteen „warm" gemaakt; zij vertellen honderduit over "hun gasten", de tientallen zwaar gehan dicapte bedlegerigen waarvoor ze telkens een week lang de zorg dragen, over de honderden meest jeugdige vrijwilligers, die ais het ware dag en nacht in de weer zijn om de vakantieweek mede tot een succes te brengen, over de duizend en een dingen, die gedaan moeten worden om de boel organisatorisch rond te krijgen. Tijdens ons gesprek met dit "Zonnebloem-echtpaar" werden stapels foto's tevoorschijn gehaald, herinneringen aan de mooie, maar drukke weken in Friesland, Hil versum of waar ook. Voor deze mensen betekent iedere foto een apart verhaal, een moment j'om nooit te vergeten". En er zijn kennelijk h'onderden van die mo menten. Je gaat naar een vakantieweek toe in de veronderstelling die zieken iets te kunnen geven. Maar je krijgt veel meer terug", zegt mevr. Dierckx. Haar man voegt er aan toe: „Veel mensen vragen me dik wijls, waarom ik toch ieder jaar een week voor dit werk opoffer. Maar dat is het nu juist niét. We kunnen ons geen fijnere vakantie wensen". Wat deze twee mensen betreft begon het allemaal in 1966. Me vrouw Dierckx reageerde op een advertentie over een welfare-cur sus en daar hoorde ze over het bestaan van de ziekenvakanties. In hetzelfde jaar maakte ze het eerste kamp mee (Nijmegen) als welfa re-werkster. "Na veel enthousiaste brieven zou ik haar aan het eind van de week komen halen", ver volgt de heer Dierckx, in het dage lijks leven bedrijfsleider van een internationaal expeditiebedrijf. „Ik was wat aan de vroege kant en zag op een afstandje het vertrek van de gasten met ambulances en zo. Mijn vrouw riep me binnen, hetgeen meteen meehelpen bete kende, want aan pottekijkers zon der meer heeft De Zonnebloem geen behoefte. Het heeft me meteen zo gepakt dat ik op hetzelfde moment wist: dit wil ik zelf ook gaan doen". De heer en mevrouw Dierckx hebben van onderaf alle functies doorlo pen. Nu is de heer Dierckx hoofd leider en zijn vrouw bekleedt offi cieel de functie van hoofd-brancar- dier. Officieel, want er komen nog heel wat bijbaantjes bij. De zieke gasten staan uiteraard cen traal. De zorg voor deze mensen boeit het meest. Maar het echtpaar Dierckx is toch ook geweldig on der de indruk over het optreden van de vrijwilligers. „Dat is ge woon fantastisch" zeggen beiden. Er wordt dan wel eens afgegeven op de jeugd van tegenwoordig, maar wat wij ervaren is dan toch heel iets anders". „De eerste dagen, als ze recht uit de consumptie maatschappij komen, gaan ze ka pot aan het leed dat ze zien en waarover ze nooit hebben gehoord of nagedacht", zegt mevr. Dierckx. "Het mooie is, dat de zieken hen zelf opvangen. Dat maakt deze we ken zo geweldig. Alle partijen "krijgen er wat". Zo zou de we reld moeten zijn". Dit jaar zitten de heer en mevr. Dierckx van 22 tot 28 juli in Hilversum. Maar ze zijn al lang met die vakantieweek be zig. "Ik probeer zo'n week altijd goed voor te bereiden", zegt de heer Dierckx. De ontspanningsa vonden zijn al helemaal rond, de vaste uitstapjes zijn ongeveer ge pland en eromheen wordt wat geïm proviseerd. De week vol krijgen is geen probleem, wtan je wilt toch altijd nog meer doen". Het echt paar Dierckx tot besluit: "We doen dit werk graag en zolang we kun nen blijven we het doen". Ook wij kunnen meedoen aan de vakantieweken. Door deel te ne men aan de actie, „Zon voor Zie ken". Haal meteen een briefkaart en extra postzegels. De quiz, die zaterdag in de krant stond, is niet moeilijk op te lossen, een brief kaartje schrijven en posten is ook een kleinigheid. Het is alleen even dat stootje in de rug dat we nodig hebben. De heer Dierckx zag het een paar jaar geleden en deed onmiddellijk mee. We kunnen niet allemaal gaan kijken. Maar denk even aan het werk van De Zonne bloem, aan het werk van de hon derden vrijwilligers en vooral aan het geluk dat de honderden zieken tijdens de komende weken wordt geboden. Het adres is nog altijd „Actie Zon voor Zieken", postbus 55555, Breda. Tot morgenmiddag hebt u de kans. Om twaalf uur moeten de inzendingen binnen zijn. zijn. Geref. Gemeenten -j- Bedankt voor Poortvliet M.G. Mouw te Oude- mirdum-voor Rilland-Bath L. Huis man te Vlaardingen. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE/HULST Het hoofdbestuur van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij heeft maandag middag een excursie gemaakt naar België en door een gedeelte van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. In Bel gië werd onder meer een bezoek ge bracht aan Doel en Kaiio en in Zeeuwsch-Vlaanderen aan het Hand van Saeftinghe. Het honderd personen tellende ge zelschap vertrok gistermiddag om half drie vanaf hotel De Linde in Kloosterzande voor een trip naar Belgisch grondgebied. Dat was een half uur te laat. De vertraging bleek te wjjten te zijn aan een misverstand rond de afspraken met de ZVTMmet betrekking tot de reservering van twee autobussen. In Kallo en Doel heeft het gezelschap zich met eigen ogen kunnen overtuigen van de in dustriële ontwikkelingen langs de Schelde. Daarna ging de excursie naar Emmahaven, waar even halt werd gehouden bij het oude, dicht geslibde haventje aan de rand van het schorrengebied van Saeftinghe. In Kloosterzande werd het hoofdbe stuur tot slot ontvangen op de mou terij van de heer J. Menu. Aan deze trip naar België en verschillende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen ging 's morgens een vergadering in de Koning van Engeland in Hulst en een lunchbij eenkomst in Klooster zande voorat (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De staatssecretarissen van Economische Zaken en van Fi nanciën zijn van oordeel dat er met de wet in de hand en overigens ook niet naar de geest van de wet valt op te treden tegen activiteiten van de zelf bedieningsgroothandel Makro, een onderneming die deel uitmaakt van het SHV-concern. Dit hebben zij geantwoord op een reeks vragen die senator drs. M. C. Verburg (PvdA) naar aanleiding van een artikel in De Stem over deze materie heeft gesteld. Senator Verburg stelt dat de Ma kro de legale handel uitholt door de hand te lichten met een pasjes systeem. Verder informeerde hij of het juist is dat de Makro vrijstelling heeft gekregen van artikel 38 van de wet op de omzetbelasting 1968, waar door arbeidsbesparingen konden wor den verkregen. Tenslotte wilde drs. Verburg weten of het niet bedenke lijk was dat in de kring van kleine zelfstandigen de opvatting leeft dat de SHV sterke bindingen heeft met bepaalde groepen van personen in ons land, waarover wij in een artikel in maart jL schreven: „De bevolking zou daaraan niet voorbijgaan als de ze groepen openbaar zouden wor den". Daaraan werd toegevoegd, dat de macht van de heel grote maat schappijen in ons land enorm groot is. De staatssecretarissen erkennen dat de Makro, in zover hij aan par ticulieren verkoopt, de detailhandel uitoefent. Staatssecretaris Van Son (Economische Zaken) heeft inmid dels, zo blijkt uit het antwoord aan de heer Verburg, doen toezien dat de Makro de wettelijke voorschriften die voor deze verkoop gelden, niet overtreedt. Makro heeft geen vrijstelling of ontheffing van hetgeen er in art. 38 van de wet op de omzetbelasting 1968 is bepaald. Het feit dat bij Makro de kopers zich als ondernemers aandie nen (door middel van een pasje dat gemakkelijk te verkrijgen is) houdt in, dat artikel 38 van toepassing is. Dit artikel regelt namelijk de prijs stelling van artikelen ten dienste van niet-ondernemers. Over de aan ons blad ontleende opmerking over de bindingen van de SHV met bepaalde groepen van personen in ons land, zeggen de staatssecretarissen dat het hun zonder nadere toelichting niet duidelijk is wat daarmee wordt be doeld. De staatssecretarissen wijzen tenslotte met kracht de bewering van de hand, dat aan grote maatschappij en activiteiten zouden worden toege staan die aan kleine zelfstandigen verboden zouden zijn. (Van onze correspondent) St.-Annapolder Maandagnamid dag werden bij een botsing op het kruispunt St.-Annapolder twee auto bestuurders gewond en drie auto's zeer zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen de bestuurder van een uit Axel komende Belgische auto en in de richting van Terneuzen rijden de, geen voorrang verleende aan de uit de richting Zaamslag komende en naar Terneuzen rijdende auto, be stuurd door C. van K. uit Zoutelande. De auto van J.A.V. uit Vogelwaarde, die aan het kruispunt stond te wach ten, werd door de auto van V. aange reden. De bestuurder van de Belgi sche auto moest met hoofdverwon dingen in het Julianaziekenhuis wor den opgenomen. De uit Zoutelande af komstige C. van K. liep een lichte hersenschudding op en kon na behan deling door dokter Schiltman uit naar huis terugkeren. De auto's liepen zware schade op.

de Stem | 1971 | | pagina 15