ie is er nu eisen verantwoor in een ziekenhuis? PERS OVER STEMBUSSLAG VIJF ZETELS ER BIJ r Toch nog onkruid in bietenpercelen? Ook weinig onkruid kost veel handwerk Betanal f\ P DEN UYL: Ingrijpende verschuiving DREES JR. Niet opnieuw stemmen VERINGA Uitzien naar partijen rrieo Schatkist verdient goed aan verkiezingen binnenland buitenland Hoofdzuster Fatale fout Meer aandacht 'n kaas voor oranje STEUN DEUR DICHT FORMATIE' Onleefbaar land Haarstukje <J> Bieten verdragen géén onkruid, wél Betanal. Daarom neemt een goede boer geen risico en spuit Direct na opkomst 6-7X L/ha VRIJDAG 30 APRIL 1971 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/ARNHEM De gang van zaken in zieken huizen staat meer dan ooit in het centrum van de belang stelling. Er is stof genoeg; de kwestie van de verantwoordelijkheid is door de affaire Paula F. nadrukkelijk ter discussie gesteld. in anderhalf jaar tijd zijn de wachtlijsten van patiënten ver dubbeld. specialisten en artsen worden geconfronteerd met een politiek streven naar nationalisering van de gezondheidszorg. er bestaat een tekort aan verplegend personeel. daardoor komt het voor dat hele zalen van ziekenhuizen leeg blijven staan. de inspraak die de bevolking wenst komt niet altijd via de regentencolleges tot zijn recht. denken is de schrikreactie die de affaire Paula F. heeft veroorzaakt aanleiding geworden tot maatrege len. Want als dan die arts bij de wet toch verantwoordelijk gesteld kan worden voor wat een leerling verkeerd doet, dan ontstaat er ten toestand dat de doctoren zelf de fles bloed voor een transfusie moe ten aansluiten en zelf een infuus aanleggen. Dat was de conclusie die in meerdere ziekenhuizen wordt getrokken. Het betekent wel dat de arts 's avonds of 's nachts telefoontjes krijgt. Niet voor een spoedgeval, maar met de bood schap: Komt u even dat infuus aanleggen?... In gesprekken wordt' duidelijk dat de verantwoordelijkheid van specialist, assistent, hoofdverpleeg ster, suhhoofd, gediplomeerde ver pleegster, leerling-verpleegster sinds de uitspraak van Paula F's radasman, de arts-jnrist mr. dr. Scliuurmans-Stekhoven in veel zie kenhuizen tot maatregelen heeft geleid, maar de zaak er niet duide lijker nocli eenvoudiger op heeft gemaakt. Schuurmans-Stekhoven stelde de specialist verantwoorde lijk voor wat de leerling fout doet. Een arts legt uit hoe de verhou dingen binnen het ziekenhuis in feite liggen: „De regenten zoeken een stel specialisten uit die in het ziekenhuis komen werken. Mo menteel is het nog gebruikelijk dat men die specialisten ruimte en mo gelijkheden biedt om zijn patiënten te behandelen. Hij wordt niet door het ziekenhuis betaald en is aan het ziekenhuis voor de behande ling alleen verantwoording schul dig bij grove schuld of nalatigheid en verder voor zijn optreden. Art senassistenten zijn meestal in oplei ding bij de specialist, nemen hem werk uit handen en worden door 't ziekenhuis betaald volgens richtlij nen van de Maatschappij tot Be vordering van de Geneeskunst. Voorts vallen ze onder de sociale voorzieningen. Verpleegsters ten slotte werken onder een volledige cao en zijn in dienst van het zie kenhuis niet bij de specialist of arts". Ondanks deze bekende afba kening blijft er verwarming be staan over de vraag: wie is verant woordelijk? Wanneer een leerling-verpleeg ster een fatale fout maakt blijft voor velen de vraag: is zo'n kind bij de wet te vervolgen, of juist haar hoofdzuster of die haar ver vangt of de arts of diens chef? Een specialist: „De hoofdzuster, of haar vervangster, maakt met de arts de visite langs de bedden en ontvangt de opdrachten. Zij heeft dus de verantwoordelijkheid voor de uit voering ervan. De verpleegster of leerling die zo'n taak uitvoert is niet door de specialist, maar door het ziekenhuis, de directie, uitge zocht. De arts kent haar vaak niet of amper. Hoe kan hij dan verant woordelijkheid voor haar dragen? Bovendien: een arts kan geen op drachten geven aan een verpleeg ster. Dat moet via de hoofdzuster of haar vervangster". Hoewel ve len in vele ziekenhuizen er zo over De conclusie van bovenaange haalde specialist: „Je kunt een niet-gediplomeerde in geen geval de verantwoordelijkheid laten dra gen. Maar de verantwoordelijkheid voor de leerling-verpleegster ligt bij de hoofdzuster zoals die van mijn assistenten-in-opleiding bij mij ligt. Men vergeet overigens dikwijls dat de inspraak in het ziekenhuis ook wat het aannemen van verplegend personeel betreft, via de regenten loopt. Een leerling wordt aangenomen door het zie kenhuis, en het ziekenhuis wordt bestuurd door de regenten, een vertegenwoordiging van de bevol king. Indien die inspraak niet opti maal functioneert zou er bijvoor beeld aan de bezetting of de struc tuur van zo'n college kunnen wor den gesleuteld..." De manier waarop is opgetreden tegen Paula F. gaat, hoewel de fout nooit is goed te praten, uit van een veel te zware verantwoor delijkheid op de verkeerde plaats. En dit terwijl er al zo'n tekort is aan verplegend personeel. Er wordt tegenwoordig in veel zie kenhuizen teveel gevraagd van de verpleegsters, zowel op de afdelin gen als in de operatiekamers. Overwerk leidt tot gespannenheid, ook bij leerlingen. Samen met de dreiging van een te zware indivi duele verantwoordelijkheid en het niet overgrote salaris kan dit het verpleegsterstekort alleen nog maar vergroten. Met mogelijk nog meer zalen die leeg blijven staan omdat er geen verpleegsters zijn. Sinds een jaar of anderhalf zijn de wachttijden voor de patiënten die behandeld willen worden in elk ziekenhuis en voor alle specia listen verdubbeld vertelt een spe cialist. „De bedden zijn constant vol. Acuut opnemen is bijna niet meer mogelijk. Dat ligt aan het simpele feit dat de patiënten van nu veel meer aandacht krijgen. Het aantal onderzoek- en behan delingsmethoden is vergroot. Vaat ziekten krijgen bij alle specialismen veel meer aandacht, vooral bij car diologen, internisten en chirurgen. Dat betekent meer werk, meer tijd. En tegen die achtergrond speelt het tekort aan verpleegsters en bedden een rol. Nationalisering van de gezondheidszorg kan dit probléem nog slechts vergroten. Arts is nog een vrij beroep. Wij stellen zelf ons honorarium vast. De politieke teneur van het mo ment is dat men daarvan al wil: specialisten en artsen ni dienst stellen van een ministerie of in stelling tegen een vast honorari um, met alle voor een normaal mens geldende arbeidsvoorwaar den, zoals ook een achturige werk dag, vijf dagen in de week. Maar dan heb je wel veel meer artsen nodig. En dan kun je de binding arts-patiënt wel vergeten. „Mijn" arts bestaat niet meer, en veel meer doktoren dan nu nemen ken nis van de soms zeer vertrouwelij ke situatie waarin een patiënt ver keert. Bovendien zijn de inzichten in bepaalde behandelingsmethoden vooral op sociaal-psychologisch ge bied, bij elke arts anders. In Enge land heeft men er ervaring mee. En die is, dat de patiënten er de dupe van worden. Daar zijn nog langere wachtlijsten. Daar komen nog beklemde breuken voor omdat men de mensen veel te lang laat rondlopen. En dat ligt vooral aan het feit dat een specialist hetzelfde salaris verdient of hij nou vijf of tien breuken doet. Een arts is ook maar een mens". (Van onze redactie binnenland) BREDA. De meeste Nederlandse persorganen hebben gisteren uitvoe rig commentaar gegeven op de ver anderingen op de politieke kaart van Nederland. Hieronder enkele uittrek sels uit commentaren. DE VOLKSKRANT ziet de beste oplossing voor de problemen bij een kabinetsformatie (nu geen van de twee blokken „een werkbare rege ringsmeerderheid" heeft behaald) in een hernieuwd „treffen" tussen de drie confessionele partijen en de drie van de progressieve combinatie. „Zij het zonodig in een extra-parlemen tair kabinet. Alleen een kabinet met een brede vertrouwensbasis heeft dc kans om, omspoeld door die moeilijk heden, nog een zo goed mogelijk pro gressief beleid te voeren." De krant is echter wel pessimistisch op dit punt. DE TELEGRAAF toont zich tevre den over de opkomst. Herstel van de huidige regeringscoalitie is onmoge lijk geworden. „Het ligt voor de hand dat onderhandelingen met DS'70 zul len worden geopend, om samen met de drie christelijke partijen en de VVD een kabinet te vormen." De krant ziet een nadeel in het „hetero- f/r"8" p°ülieke karakter van DS'70. Maar wanneer de club van Drees jr. wél in een kabinet zou kómen, dan zal „bestrijding van de inflatie in ieder geval vooropstaan." En dan hoeft men niet ongelukkig te zijn met deze uitslag. Het ALGEMEEN DAGBLAD legt de nadruk op de sleutelpositie van DS'70. Ook dit blad vindt een vijf- partijenkabinet (KVP, CHU, ARP, VVD, DS'70) het meest logisch. Drees jr. c.s. moet dan wel een belangrijke stem krijgen op grond van de zege. Hetgeen niet wegneemt, „dat de po litiek muurvast lijkt te zitten". HET VRIJE VOLK meent dat een eerste stap is gezet naar duidelijke politieke verhoudingen, maar de kie zers hebben tevens „ons land op de grens van de onregeerbaarheid ge bracht". Er zijn nu twee mogelijk heden: een minderheidsregering van de „nieuwe drie" (die nieuwe verkie zingen uitschrijft) of een kabinet van de verliezende regeringspartijen DS'70. Door interne verdeeldheid zou dit laatste kabinet niet lang stand houden. In beide gevallen dus nieu we verkiezingen „met dezelfde keu zemogelijkheid" als nu. Volgens NRC-HANDELSBLAD zit in de vorming van een kabinet met DS'70 (plus de „zittende" partijen) de enige mogelijkheid. Maar wat er ook uit de bus komt, het „zal niet anders dan als een overgangskabinet kunnen worden betiteld. Bij nieuwe verkiezingen wanneer die ook zou den worden gehouden zullen de 18-plussers aan bod komen, en van die verjonging van het kiezerskorps profiteren in elk geval niet de con fessionele partijen. De nieuwe meer zuivere politieke scheiding van gees ten gaat dus door." DE GELDERLANDER bejubelt de grote opkomst. „De wegblijvers van voorheen en de joijge kiezers hebben in wezen voor een verrassende uit slag gezorgd." De krant noemt de club van Drees jr. de grote overwin naar. Belangrijker vindt de krant het echter dat de deconfessionalisering in de politiek is voortgegaan en dat de uitslag een nederlaag voor de rege ringspartijen is. Er wacht een zeer moeilijke kabinetsformatie, want er bestaat in zoverre weinig duidelijk heid „ten aanzien van de vraag: in welke richting en op welke wijze het volk geregeeerd wenst te worden". De PvdA had de deur voor de KVP niet bij voorbaat dicht moeten gooien, terwille van die duidelijkheid. DE NIEUWE LIMBURGER meent dat er zelden „een politicus in Ne derland zich zo behaaglijk heeft ge nesteld" als de heer Drees jr. Hij staat klaar om in de bres te springen, die in de ehristelijk-liberale coalitie is geslagen. De christelijke partijen zouden wel zwaar voor zijn hulp moeten betalen. Drees jr. heeft goede argumenten voor het uitschrijven van een zware rekening. „Hij kan er ook nog enkele ontlenen aan de jong ste jammerklachten van bankpresi- dent Zijlstra." DE WAARHEID noemt de zware nederlaag van de regeringspartijen het belangrijkste feit. De acties tegen het beleid van het kabinet-De Jong hebben hun uitwerking dus niet ge mist. „De versterking van de linkse krachten komt in de eerste plaats tot uitdrukking in de nieuwe zetelwinst van de CPN." De nederlaag van de regering-De Jong is de nederlaag van tal van gehate maatregelen. De anti- stakingswet moet worden ingetrok ken, evenals de huurharmonisatie. De loonwet moet verdwijnen. „De mogelijkheid om na de regering-De Jong zelf ook haar politieke wange drochten te verslaan is duidelijk aan wezig." DEN HAAG (ANP) De schat kist is 112.000 gulden rijker gewor den, doordat elf partijen de kiesdeler (42.107 stemmen) niet hebben ge haald. Daarmee verspeelden zij de waarborgsommen, die zij per kies kring bij de indiening van hun kan didatenlijst hadden gestort. (ADVERTENTIE) met vergeten.,. Frico eten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Toen in de nachtelijke uren van woensdag op donderdag de einduitslag van de verkiezingen bijna geheel be kend was, gaven de diverse lijst trekkers de volgende commen taren: Van Mierlo (D'66): We zullen een tijdje een minderheidskabinet moe ten laten regeren en dan nieuwe ver kiezingen houden. Er is nu immers een keuze-mogelijkheid en die zal over b.v. zes maanden nog duidelij ker zijn. Den Uyl zou nu premier moeten worden van het minderheids kabinet. Nieuwe verkiezingen zullen er zeker moeten komen. De Gaay Fortman (PPR): in het zuiden hebben we flinke klappen gekregen en hebben we katholieke arbeiders verloren aan de PvdA, in het noorden en oosten bleven we gelijk. We zijn nu geen partij van katholieke arbeiders meer. Laat de confessionele partijen nu maar het progressieve minderheidskabinet steunen. Al met al ben ik half ge lukkig met de verkiezingsuitslag. De heer Drees jr. (DS'70) voelt er niets voor om over enkele maanden opnieuw weer verkiezingen te gaan houden. Dat zou zijns inziens het prestige van de parlementaire demo cratie schaden. Hij verwacht door de confessionelen en de liberalen voor een gesprek te worden uitgenodigd. Ais men bereid zou zijn het'beleid van het kabinet De Jong te wijzi gen wil dr. Drees wel serieus gaan praten.Hij wil dan zelfs wel het KVP-program van prof. Steenkamp hanteren, maar op een aantal pun ten overheidsuitgaven, belastingen, bevolkingspolitiek) een andere koers varen, Dr. Drees vond, dat in de KVP en AR mogelijkheden zitten voor een ander beleid. De heer Drees zei er geen zin in te hebben om minister van Financiën te worden. De heer Te Pas (Middenstands partij), verheugd over het behalen van zijn twee zetels, is wel bereid een combinatie van VVD, confessio nelen en DS'70 te steunen. Drs. Den Uyl (PvdA) sprak van een heel ingrijpende verschuiving: „Er heeft een scheiding der geesten plaats gehad." De heer Den Uyl heeft geen behoefte aan een gesprek met DS'70. Hij dacht dat zijn partij ge wonnen had van KVP en CHU, maar verloren had aan DS'70. Drs. Den Uyl vond, dat D'66 haar minder sterke groei als prijs heeft moeten betalen voor haar moed tot samenwerking. H'ij zei dat de pro gressieve combinatie de enige con structieve alternatieve regeringscom binatie is gebleken. Het schaduw kabinet heeft zijns inziens aanzui gend op de kiezers gewerkt „We gaan heel beslissende maanden te gemoet," aldus drs. Den Uyl, die sprak van een straffe nederlaag van de regeringscombinatie. Vooral de nederlaag van de CHU vond hij heel gezond, gezien het optreden van CHU-iijsttrekker Udink. Hij meende voorts, dat de verliezers van vandaag niet de aan gewezenen zijn om voort te gaan met regeren. Ook drs. Den Uyi ver wacht nieuwe verkiezingen. De heer Biesheuvel (AR) schreef de winst van de PvdA toe aan het verschijnen van het schaduwkabinet. Het verlies aan DS'70 heeft de PvdA kunnen compenseren door de winst van mensen, die vorig jaar niet heb ben gestemd. Overigens wijst de uitslag volgens de heer Biesheuvel wel uit, hoe fout het geweest is van de PvdA om voor de verkiezingen de deur voor de confessionele partijen dicht te gooi en. Hij was verrast over het VVD- verlies, dat hij toeschreef aan het optreden vain DS'70. De heer Bies heuvel vond, dat de AR, ondanks twee zetels verlies, toch overeind is gebleven. De heer Udink (CHU) zou het toejuichen, ais de vier regeringspar tijen en DS'70 met elkaar zouden wil len gaan praten. Hij vond het voor (ADVERTENTIE) de hand liggend, dat de kabinets formateur uit de confessionele par tijen zou komen. De heer Veringa (KVP) wenste de heer Den Uyl geluk met zijn ver kiezingsoverwinning. Hij vond dat nu uitgezien moet worden naar partijen, die bereid en in staat zijn met elkaar een meerderheidsregering te vormen. De heer Veriniga wees op het de- confessionaiiseringsproces, dat de confessionele partijen parten speelt. Het zal een zware opgave zijn die lijn om te buigen. Op dit deconfes- sionaliseringsproces wezen ook de heren Biesheuvel en Udink, evenals premier De Jong dat deed. De heer Geertsema (VVD) zei, dat de regeringspartijen nu DS'70 in hun samenwerking moeten betrekken. Hij zag geen reden tot het houden va» nieuwe verkiezingen. De heer Jongeling (GPV) was zeer ingenomen met het behalen van een tweede zetel. Hij betreurde het, dat de confessionele partijen achteruit waren gegaan. De communist Wolff, die een zetel winst kon begroeten, constateerde dat zijn partij „langzaam maar ge stadig vooruit gaat". Premier De Jong is tegen een tweede verkiezingsronde. „De kie zers hebben nu gesproken en nu zullen de gekozen parlementariërs voor de formatie moeten zorgen." Aan het verlies van de confessionele partijen ligt volgens hem een com plex van factoren ten grondslag. Naast „geen volledige tevredenheid" over het regeringsbeleid zag ook hij als oorzaak de deconfessionalisering. Hij betreurt dat, want „ik meen dat godsdienst en politiek niet te schei den zijn". Hij wenste de PvdA geluk met het „heel mooie resultaat" en zei, dat het schaduwkabinet kenne lijk aan veel mensen heeft geapel- leerd. Op vragen, welke partijen nu een kabinet zouden moeten gaan vormen, wilde hij niet ingaan. CNV-voorzitter Lanser meent, dat er zo snel mogelijk een regering moet komen. Met de economische proble men die op het ogenblik de kop op steken, is het niet gewenst dat er gedurende lange tijd een demissio nair kabinet optreedt. Demissionaire minister G. H. Ve ringa is gisteren gekozen tot nieuwe voorzitter van die KVP-fractie, mr. Nelissen is benoemd tot vice-voor- zitter. De heer Biesheuvel is her kozen tot voorzitter van de AR- fractie. Ook de lijsttrekker van de C.H.U., drs. B. Udink, is gekozen tot fractie voorzitter. Brieven »ooi deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor- den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met in houd, c.q. strekking. In „De Stem" van zaterdag j.l. werd betoogd, dat Brabant zuinig moet zijn op zijn groen en ervoor dient te zorgen dat het niet één pretpark wordt. Ik geloof niet dat dit gevaar zo groot is. Als 'men maar rustig! blijft doorgaan met het bou wen van fabrieken en dan daarnaast nog een grote luchthaven aanlegt (en als het economisch belang; dit eist, dan komt die er gegarandéérd). dan wil er straks niemand nog in Brabant wonen, laat staan repreëren. Dan gaan we met z'n allen (we hebben tóch allemaal een auto!) naar de Eiffel en de Ardennen en kunnen ze daar pretparken bouwen. Leve de welvaart! Alleen als we gaan inzien dat het in een land als het onze eenvoudig niet meer kan om nóg meer groen nóg meer ruimte, nóg vmeer stilte, nóg meer frisse lucht op te offeren aan de portemonnee, dan kan een ramp worden afgewend. Gelukkig sta ik in die overtuiging niet alleen: zie de protesten tegen Progil en de militaire oefenterreinen bijvoor beeld. Welvaart als zodanig is natuurlijk een goede zaak en daar gaat het hier ook niet om. Waar het om gaat is, dat we voor de onafwendbare keus staan: óf een wat langzamer welvaartsgroeitempo, óf een onleef baar land. Zo eenvoudig is het m.i. en ik ben ervan overtuigd dat velen 'met mij van oordeel zijn, dat een luchthaven in West-Brabant gewoon niet kan en dat alleen al het spelen met die gedachten een spelen met vuur is. Ik hoop, dat ook de leden der betrokken gemeenteraden, die toch uiteindelijk namens ons alien de dienst behoren uit te maken, hiervan evenzeer doordrongen zullen zijn. BREDA W. GIESEN Een artikel in uw dagblad gelezen over de haarstukjes. Het is met de haarstukjes (ondergetekende heeft er een) een ellende van begin tot het eind. Want als ze een half jaar oud zijn, beginnen ze door de zon goed zicht baar te verkleuren; dan moet de kapper hem weer proberen op kleur te brengen. Ik ben al bij die goede kappers geweest, die hem niet meer op de juiste kleur zoals van de fabriek kunnen krijgen. Wij hebben dus nu geen kaal hoofd meer voor 600, maar we zijn nog wel goed herkenbaar met onze haarstukjes. CAP. A.D. IJSSEL J. SPRONK Uitbundig ge,juich van Den Uyl. Voorlopig vijf zetels er bij. L 471/22 Betanal

de Stem | 1971 | | pagina 3