tijd de finale SPEKTAKEL IN ATHENE Chelsea schakelt Manchester C. uit POKON PUUR PSV verspeelt 6 min. voor Puskas krijgt f 84.000 Technisch en taktisch overwicht V oorzichtig Panathinaikos wipt Rode Ster en is finalist VOETBALRAAD STUURT RAPPORT Piet Keizer, Wim Suurbier en Johan Neeskens schieten Ajax naar finale van Europa Cup I plantenvoedsel sport (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Ajax heeft het gehaald. De elf van Rinus Michels bereikten de finale van de Europacup voor landskampioenen. Gemakkelijk zelfs. Ajax schakelde gisteravond in het pisch Stadion in Amsterdam voor 67.000 dol enthousiaste toeschouwers het Spaanse Atletico Madrid uit met 3-0. Ruim voldoende nadat het in Madrid een krappe 1-0 nederlaag had geleden. Europa Cup III DONDERDAG 29 APRIL 1971 AJAX MEESTERLIJK IN AANVALSSPEL Wim van den Dungen: „gouden" doelpunt leidde niet tot een finale plaats. (Van onze sportredactie) MADRID PSV is op dramatische wijze ten onder gegaan. Terwijl de Eindhovenaren tegen Real in kans rijke positie stonden de stand was op dat moment 11 stuurde de Franse arbiter Catabjian Gerrit van Tilburg wegens natrappen tegen Zunzunequi het veld uit. Dat bete- Met aanvallend bijzonder knap spel kwam de equipe van Michels met de rust met 1-0 voor via een. treffer van Piet Keizer uit een vrije trap. Na de hervatting drukte Ajax zijn technisch en tactisch overwicht in meer doelpunten uit. Via voor treffelijke goals van de aanvallende verdediger Wim Suuidbier en midden velder Johan Neeskens bereikte Ajax de eindstrijd, waarin het zal uitkomen tegen het Griekse Panathin-aikos. Het begin mocht dan nerveus zijn, het was al meteen duidelijk dat dit Ajax niet in het minst onder de in druk was van de 10 achterstand die het in Madrid had opgelopen. Luid aangemoedigd door de 67.000 toe schouwers in het bomvolle Olympi sche Stadion gingen de Amsterdam mers meteen in de aanval. Eerst wat nerveus, maar dat was niet zo ver wonderlijk voor het legioen dat het volgen van de verkiezingsuitslagen niet zo belangrijk achtte als dit Eur- ropacup-treffen. Natuurlijk moest de equipe van Rinus Michels eerst een ruggesteuntje hebben. Michels, die Van Dijk uit het elftal had gelaten en de Westduitser Horst Blankenburg erin haalde. Zijn tegenstrever, de At- letico-oefenmeester Domingo had eveneens enkele verrassingen in pet to. Tegen alle verwachtingen in zette hij aanvoerder Calleja en vaste keus Adelardo buiten het elftal, maar dat mocht de zelfverzekerde Ajacieden niet verontrusten. De Amsterdammers beheersten de strijd in de beginfase volkomen. De Spanjaarden probeerden het via Eu- sebio, Irrureta en Ufarte aanvanke lijk met vertragende acties, maai daar is Ajax langzamerhand wel aan gewend geraakt. Het had voldoende ervaring om daar een afdoend ant woord op te hebben. Dat antwoord kwam vooral via Piet Keizer die en thousiast werd toegejuicht en Johan Cruyff, die vele malen ongrijpbaar was voor de Atletico-defensie. Ajax, energiek aanvallend kreeg in de tien de minuut al waar het qua spel recht op had. Piet Keizer, doorgebroken na een pass van rutblinker Vasovic (de man die de rust bracht in het Ajax-team), werd onderuit gehaald door Eusebio. Terwijl er moeilijkhe den dreigden te ontstaan tussen Eu sebio en Keizer suste Vaso vic als een almachtige vader de zaak en werd de vrije trap door Keizer zelf geno men. Van ver buiten het strafschop gebied schoot hij voor de verbijster de totaal niet reagerende Atletaco-de. fensie keihard raak: 10. Ajax voelde zich gesterkt door leze injectie en zette door. Het be- nield het initiatief, maar de Spaanse defensie bleek hecht, hoewel het in ae twintigste minuut bijna tot een tweede Ajax-treffer kwam via op nieuw wervelwind Keizer, die een combinatie tussen Cruyff en Nees kens niet doeltreffend kon afronden. Ajax was in de rust kennelijk door ^mus Michels gewaarschuwd. Ge waarschuwd voorzichtig te zijn, want de 10 mocht dan wel mooi lijken, maar de Spanjaarden moesten geen doelpunten maken, Ajax nam het initiatief, maar de fensief bleven Suurbier, anders graag mee oprukkend zo ook in de eerste helft Hulshof en Vasovic uiterst waakzaam. De Amsterdam mers kregen in het begin van die tweede helft betere kansen dan At- etico, dat alleen met Salcedo en 'arte in de voorste linies durfde opereren. Atletico kwam onder steeds zwaar dere druk te staan, maar toch was net evenals met de eerste goal een R7rnnnOIlVer,Wacht m°ment, dat de 67.000 enthousiaste Ajax-fans op nieuw konden juichen om de man me Ajax met één been op Wembley, wnra? beüISe grond waar de finale wordt gespeeld, zette. Op rechts door- hirÜ°^en „scll00t Suurbier ineens alb™ lr\ TA01j grote ontsteltenis van «!r R^. Ieette SreeP kee" Rodn mis. Hij dook nogmaals achter de bal, maar de Spaanse kee per was gepasseerd: 20. Michels nerveus rondlopend langs de kant maande zijn troepen tot de nodige voorzichtigheid. Te recht, want de finale was op papier bereikt. Ajax ging inderdaad behoed zamer te werk, maar de ploeg was nog niet tevreden. Zes minuten voor het einde maakte de nuchtere Johan Neeskens, de grote aanwinst van Ajax, er een complete feestroes van in Amsterdam. Een voorzet van Mühren kon nog worden afgeslagen, maar toen de bal voor de voeten van de aanstormende Neeskens terecht kwam Keizer bleef er verstandig genoeg vanaf was het een beke ken zaak. Rodri was voor de derde keer een geslagen man. Ajax beperk te zich verder tot het verdedigen van de finaleplaats. ATHENE (ANP) Het enor me succes van Panathinaikoa dat Rode Ster onverwacht uit schakelde heeft coach Ferea Puskas een aardig cadeau opge leverd. De oude voet balmeester kreeg van zijn Griekse bazen een presentje in het vooruitzicht gesteld als Panathinaikoa de fi nale zou halen. Ze beloofden hem 84.000,En op dat for midabele bedrag mocht Puskas gistermiddag aanspraak maken. Hij voerde zijn club naar „Lon den". De basis voor de finale in Londen is gelegd. Piet Keizer heeft met een schitterend schot Ajax op feitziet men op bovenstaande foto vastgelegd. Links Johan Neeskens, rechts Horst Blankenburg en ir zichtbaar is door de manier waarop Barry Hulshof hem bedankt voor dat rake schot. weg geholpen naar Wembley. De vreugde over dat het midden (natuurlijk) Piet Keizer die bijna on- Johan Cruyff wint se» kopduel van een Spaanse tegenstander. Rechts Barry Hulshof. ATHENE (ANP) Panathinaikoa heeft het „onmogelijke" gepresteerd: Rode Ster verslagen en daardoor fi nalist in Europa Cup I. De 4I ach terstand die de Grieken in hun eer- ste wedstrijd te Belgrado opliepen, leek te veel. Rode Ster manager Mi- lani mocht dan voor de wedstrijd nog wel zeggen: „Die stand is voor ons zeker geen vrijbrief", dat de situatie werkelijk zo was geloofden weinigen. Maar Panathinaikos maakte het waar: 30 voor eigen gek van op winding volk. De Grieken beheersten vanaf het begin de strijd. Reeds na twee minu ten barstte een tumultueus gejuich los uit 26.000 kelen toen Antoniades hard raak schoot. Na dit snelle doel punt bleef Panathinaikos drukken en kreeg nog een drietal fraaie kansen binnen 20 minuten. Die hadden toen reeds definitief een einde aan de Zuidslavische illussie kunnen maken. Maar de schutters faalden. Pas in de tweede helft in de 55e minuut daverde het in het Atheneense sta dion opnieuw. Met een formidabel schot bezegelde Antoniades feitelijk het lot der besluiteloze Zuidslaven, die vooral defensief zeer teleurge steld waren. Negen minuten later scoorde Kameros de derde Griekse treffer en kreeg daarmede zijn loon voor het bijzondere goede werk dat hij in deze wedstrijd had laten zien. Antoniades heeft nu in dit toernooi zijn doelpuntentotaal gebracht op tien treffers en voert daarmede de t opscorelijst aan. Bij de Zuidslaven onderscheidde zich Filippovic, maar alleen kon hij ook niets uitrichten te gen de furieus spelend® ploeg van Puskas. MANCHESTER (AP). Chelsea uit Londen speelt met Real Madrid de finale van Europa Cup H. Het be reikte die eindstrijd door een 10 overwinning tegen Manchester City, dezelfde uitslag als van de eerste wedstrijd. De overwinning kwam voor Chel sea op gelukkige en voor Manchester op trieste wijze tot stand, want kee per Ron Healy werkte na 43 minuten de bal in eigen doel. Hij verkeek zich op een vrije schop van Keith Weller, de bal caramboleerde op zijn arm en schampte toen via zijn schouder het doel in. De 43.000 toeschouwers in het Main Road stadion zagen daar na geen goals meer. Het meest ener verende moment deed zich voor in de 77e minuut toen Weller er bijna 02 van1 maakte. Hij kopte de bal met enorme kracht in de hoek. maar Healy reageerde schitterend. Voor Chelsea betekend het weinig. De fi nale was toch gered. TURIJN/LEEDS (AP) De fina listen van Europa Cup ni (Runners Up, vroeger Jaarbeurssteden) zijn ook bekend: Juventus (Turijn) en Leeds United spelen de eindstrijd. In Turijn versloeg Juventus de FC Köln met 28, nadat de eerste wed strijd in 17 was geëindigd. Leeds bereikte de finale door een gelijk spel (00) tegen Liverpool dat het eerder met 10 versloeg. kende een geweldige klap voor PSV, dat dertien minuten na rust door Van den Dungen met één been in de finale van het Europacup-toernooi stond. Van den Dungen maakte op uitste kende wijze gelijk nadat de Span jaarden in de eerste helft een voor sprong hadden genomen door achter speler Zocco, de routinier, die de complete PSV-defensie verraste met een keiharde schuiver. Maar op de slecht bespeelbare grasmat (de regen had het veld vrijwel onder water ge zet), van het Real-stadion, beleefde PSV een trieste afloop. Met de finale in zicht sneuvelde het. Toen, kort voor tijd, kon de „Koninklijke" equipe zijn numerieke meerder heid in een overwinning tot uit drukking brengen. Een voorzet van Zuzunequi werd door de aanstormende Pirri keihard achter de tot dan toe uitstekend keepende Van Beveren gekopt. PSV was gewipt, want de ploeg van Lin- der had met tien man spelend in de Madrileense modderpoel geen kracht meer om terug te slaan. Jammer, want de Eindhovenaren hadden tot dan toe de elf van trai ner Mugnoz, die steeds verklaarde dat Real met gemak de finale zou halen, op grandioze wiize partij ge geven. De reden waarom Catabjian Van Tilburg het veld uitzond was niet iedereen duidelijk. Behalve dan voor het joelende Spaanse publiek, dat niet liever zag. Van Tilburg zelf was zich van geen kwaad bewust. Goed, hij gaf hem een „knietje' in de rug, maar dat was alles. De arbi ter had geen erbarmen. Kurt Linder ving Van Tilburg met een bemoedi gend schouderklopje op aan de kant. PSV stond immers gunstig. Waarom al die drukte? Linder werd in die tweede helft door Real met zijn neus op de harde werkelijkheid gedrukt. De ploeg voelde vooral na het wegzenden van Van Tilburg dat het nu zijn kans had. Met Benito, Gento en Pirri als actiefste aanvallers, gingen de Span jaarden meedogenloos in het offen sief. Strik, Vos en Van den Dungen hielden lang stand. Met lange passes probeerden de PSV-verdedigers mo gelijkheden te scheppen voor de ac tieve Ben-gt Schmidt Hansen en De- vrindt, maar het hielp allemaal niet. Kurt Linder voelde het gevaar voor uitschakeling aan. Hij zette in laat ste instantie Mutik Jensen in als extra verdediger, maar ook Linder kon er niets aan veranderen dat het fel opdringende Real toch tot de fi nales doordrong. Zes minuten voor het einde was het zover. Toen werd het lot over het dappere PSV in de drassige modderpoel van Madrid be zegeld. Pirir waa de man die de Ma- drilenen de Spaanse eer deed hoog houden. Atletico mocht dan uitge schakeld zijn, de „Koninklijken" kunnen verder gaan. (ADVERTENTIE) Pokon is beter. Pokon is schoon en droog. Niet vloeibaar maar puur. Daardoor voordeliger. ]8f Pokon is •jjj totaal ■'M oplosbaar. Water heeft u zelf in de kraan. Vers plantenvoedsel, in een wip gemaakt. H. P. BENDIEN N.V-NA ARDEN (Van onze sportredactie) BREDA De raad voor het be taald voetbal, heeft aan de ministe ries van CRM, justitie en financiën alsmede de gemeente-besturen met een semi prof-club, het rapport ge stuurd waarin voorstellen zijn opge nomen voor een verbetering van de financiële situatie. De feiten zijn al eerder bekend. Er wordt gesproken over de verliezen, reden om te plei ten voor verhoging van entnee-gel den, vrijstelling van vermakelij-k- heidsbelasting, andere toto-verde ling, verhoging televisie-rechten en extra heffing (het beroemde dub beltje) toto-formulieren. Spectaculair nieuws van Graetz. In één Klap maakt Graetz alle andere kleurenteevees ouderwets. Door z'n magische toetsen. Tip ze even aan en ziedaar... de prachtigste kleuren. Graetz steekt met kop en schouders boven de konkurrentie uit. Door vorm geving. Door kwaliteit en vooral ook service. Kleurenteevee kopen? Neem de beste. De mooiste. Kies uit de uiterst progressieve Graetz- kollektie. Hypermodern gekleurde kleurenteevees. Met magisch knoppensysteem. Absoluut... de ontknopping van 1971. Bezoek de erkende Graetz handelaar. Piet Keizer: grote gangmaker in de Amsterdamse voorhoede.

de Stem | 1971 | | pagina 9