De laatste dag en van De Gaulle op het Elysée Profiteer mi nog van de hoge rente bij de ABN GEJUICH OM TREFFERS VAN OPPOSITIE EN AJACIEDEN Chevron „DE FRANSEN WILLEN MIJ NIET LANGER. IK GA WEG" Algemene Bank Nederland 'n Schonere motor is kilometers goedkoper. „Koningin gaf 1000 aan strijd tegen racisme'' „Eerst tellen dan kijken naar voetbal' Officiële commissie onderzoekt Brits verzekeringsschandaal binnenland VERLOREN EENZAAM GOED EINDE spaardeposito - twee jaar opzegging 7% 7~7l/2% sPaardePosito met °Pl0Pende rente - 7%% 71/2% twee tot vijf jaar vast spaardeposito - drie jaar vast spaardeposito - vier of vijf jaar vast Uw geld floreert ook bij kortere opzegtermijnen: de rente bedraagt dan 41/2 tot 6% bij de ABN. Beernink tot stem bureaus in Brabant Politici bijeen in Krasnapolsky Fikse douw Uniek feit wie jam koopt wil fruit proeven - ZWAARDEMAKER HOND ZAAIT DOOD IN OISTERWIJKS VOGELPARK Uitgetreden priester Be j aardenverzekerin g ziekenfonds wordt aangepast Onderwijsvernieuwing DONDERDAG 29 APRIL 1971 1 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS De publicaties over wijlen generaal De Gaulle houden niet op. Na het boek van André Malraux over diens laat ste gesprek met de generaal op het landgoed van Colombey Les Deux Eglises zijn in de Franse bladen twee artikelen verschenen van Jean Mauriac over de laatste dagen van De Gaulle op het Elysée vlak voor en vlak na de nederlaag bij het referendum van 27 april 1969. De schrijver van beide artikelen is een goed geïnformeerde journalist, want voor het persbureau France Presse schreef hij 15 jaar over het Elysée. Men ziet in de heide artikelen De Gauile als een somber geworden man, die voelt het vertrouwen van de Fransen te hebben verspeeld. Zijn ministers hebben hem gewaar schuwd niet aan het referendum over afschaffing van de senaat te BESLIST beginnen. Pompidou, op dat ogenblik geen eerste minister meer, had het Ely sée laten weten: geef het referen dum op. Debré, minister van bui tenlandse zaken onder Couve de Murville, was tweemaal bij De Gaulle geweest om er op aan te dringen het referendum uit te stel len. maar ik moest hem houden. U zult zien, dat zij de arbeiders tegen mij zullen laten stemmen." Als hij weggaat hebben allen in de zaal het gevoel dat zij de gene raal voor het laatst hebben gezien. Foccart probeert er de moed in te houden, maar De Gaulle weert af: „Maak mij en jezelf niets wijs Foc cart, ik zal je zeggen wat er zon dagavond moet gebeuren als alles voorbij is." Door Debré liet De Gaulle zich aanvankelijk overtuigen: „Men zal zeggen, dat De Gaulle zich heeft teruggetrokken, maar wat dan nog? Zich terugtrekken is geen schande." De ministers herademden opge lucht. Maar De Gaulle stond onder druk ook van anderen en zijn eind conclusie was: „De teerling is ge worpen, terug kan ik niet meer. Het abces moet open of ik ga weg." De woensdag voor het referen dum presideerde De Gaulle zijn laat ste ministerraad. Zien wij elkander volgende week niet, zei hij tot de ministers, dan is onder een hoofd stuk in de geschiedenis van Frank rijk een streep gezet. Na afloop heb ben alle ministers het gevoel dat zij voor de laatste maal met de gene raal aan tafel hebben gezeten. Som migen komen er openlijk voor uit: „Wij hebben verdriet met de gene raal." Even somber is De Gaulle als hij in de middaguren een gesprek heeft met Jacques Foccart, algemeen se cretaris van het Elysée en grijze eminentie. De zaak is beslist, zegt De Gaulle tot Debré, die hij donderdag 24 april in zijn bureau ontvangt. „Ik kan het niet meer tegenhouden. De Fran sen willen mij niet langer. Ik ga weg." Maar u moet nog voor radio en televisie spreken, antwoordt Debré, en dan kimt u de aarzelenden nog overhalen. De Gaulle: „Neen Debré, de Fran sen willen dat ik weg ga. Ik zal vechten tot het laatste ogenblik, maar zonder illusie." Een paar stukken die de generaal nog moet tekenen schuift hij ter zijde: „Het is allemaal niet meer de moeite waard?' Zijn eerste minister Couve de Murville ontvangt hij uiterlijk on bewogen, maar Couve voelt hoe de generaal innerlijk verscheurd is. Vrijdagmorgen wordt de laatste radio- en televisieredevoering van De Gaulle op de band geregistreerd. De Gaulle wordt geschminkt in zijn bureau. De generaal komt de grote feestzaal binnen van het Elysée, waar hij al zijn persconferenties heeft gehouden en al zijn'buiten landse gasten heeft ontvangen. Even een kleine proef voor de sterkte van het geluid. Daarna af tellen: 10, 9, 8 enz. Zonder haperen en zonder in de tekst van zijn rede te kijken spreekt De Gaulle zijn laatste beroep op het Franse volk uit. Hij drukt alle tech nici van de O.R.T.F. (radio en tele visie) de hand. Tot zijn perschef zegt hij: „Deze rede dient tot niets, Bij het vertrek uit het Elysée naar Colombey laat Jacques Foccart De Gaulle de laatste peilingen zien met een geringe stijging voor het aantal „ja"-stemmen. De Gaulle: „Wel neen Foccart, de zaak is verloren, wat ik je zeg, verloren Om 13.45 uur hoort men de wie len van De Gaulle's auto voor het laatst over het grint van het paleis kraken. Om 16.30 gaan de hekken van de Boisserie open. Tot een van zijn dienstboden zegt de generaal: „Wij zijn weer thuis Charlotte en thans voor goed." 's Avonds om 8 uur luisteren De Gaulle en mevrouw De Gaulle naar de speech van het staatshoofd, zijn laatste beroep op de Fransen om zondag 27 april met „ja" te stem men. Die zondag wordt de mis gecele breerd in een salon van de Boisse rie. Half twaalf moet De Gaulle er uit om in het gemeentehuis te stem men. Buiten wachten sinds acht uur 50 fotografen met hun batterijen. Als De Gaulle gestemd heeft drukt hij zonder een woord te zeg gen de hand van de burgemeester. Het is de laatste foto van de gene raal in Frankrijk. Dertien dagen later publiceren de kranten een foto van De Gaulle in Ierland, een oud geworden man, leunend op zijn stok. De zondag van het referendum zit De Gaulle lang en eenzaam in zijn bureau. Door de ramen ziet hij uit op het wijde landschap. Aan de mu ren hangen souvenirs uit de oor logsjaren. 's Avonds om acht uur geeft een secretaris van het Elysée Bernard Tricot de eerste voorspel ling: de „neen"-stemmen zijn in meerderheid. De Gaulle geeft op dracht dat het communiqué, waarin hij aankondigt zijn functies te zul len neerleggen maandagmiddag om 12 uur, nog in de nacht van zondag op maandag moet worden gepubli ceerd. Tien minuten na middernacht wordt het ontslag van De Gaulle bekendgemaakt. In het Elysée be gint de grote verhuizing. Archieven en persoonlijke documenten worden onder geleide van de republikeinse garde overgebracht naar de Rue de Solferino. Functionarissen ontmoet ten elkaar bij het buffet op de eer ste verdieping van het paleis. Velen hebben tranen in de ogen. 's Avonds om 11 uur laat Tricot eerste minis ter Couve de Murville ontbieden om hem twee documenten ter hand te stellen: het ontslag van De Gaulle en een persoonlijke bedankbrief? Beide stukken zijn met de hand ge schreven. Couve de Murville antwoordt De Gaulle de volgende dag: „Ik volgde in de loop van zondag avond zonder verbazing maar met oneindig veel droefheid de resulta ten van de stemming. Nooit is iets geëindigd zo lang men nog leeft. Maar niets zal meer zijn zoals voor heen." Vrienden uit de intieme omgeving menen dat De Gaulle in zijn bin nenste tot het laatste een flauwe hoop heeft gehad, dat hij de meer derheid zou halen. Hij verzoende zich met deze uitspraak: „Het is een goed slot, een goed einde vppr de historie. Want ik heb de aandacht van het land gevestigd op de mede zeggenschap die nodig is voor de toekomst van Frankrijk. Het is de laatste dienst die ik Frankrijk heb kunnen bewijzen." Mevrouw De Gaulle van haar kant is dolgelukkig, dat zij niet meer terug hoeft naar het Elysée, dat zij altijd als een hotel heeft beschouwd. Lachend zegt de fami lie: „Wij vragen ons af of zij niet „neen" heeft gestemd." Maandagmiddag om 12 uur is al les voorbij. Poher, als tijdelijk pre sident van de republiek, neemt be zit van het verlaten Elysée, waar alleen nog maar de militaire com mandant en de veiligheidspolitie aanwezig zijn. Op 18 juni was De Gaulle niet meer bij het dodenmonument op de Mont Valerien. Hij verbleef in Spanje. De 18de juni 1971 zou hij in China doorbrengen. Tevoren had de dood hem geveld. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/DEN HAAG De leden van de Brabantse stembureaus heb ben gisteravond niet naar de tele visieverslagen van de voetbalwed strijden gekeken. Althans niet voor dat ze helemaal klaar waren met het tellen van de stemmen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken had hen eerder op de dag per telegram gewaarschuwd, dat een eventuele vertraging in het tellen niet kon worden getolereerd. Hij had dit gedaan via de commissaris van de koningin, die het telegram wijst op de artikelen L3 en L13 van de Kieswet. Hierin wordt gezegd, dat de leden van het stembureau na het sluiten van de stembussen en het verzegelen van de pakketten stem' men hooguit een uur pauze hebben en dan zelfs nog in het stemlokaal moeten blijven. Het ministerie hadden geruchten bereikt als zou een groot aantal leden van stembureaus in Brabant de over tuiging hebben, dat ze best eerst naar het voetballen konden kijken en daarna de stemmen konden gaan tellen. Volgens een woordvoerder van het ministerie gingen de geruch ten aHeen in Brabant. DE WERELDFEDERATIE katholiek jeugdwerk voert een actie om hand tekeningen te verzamelen om de kandidatuur van de Braziliaanse bis schop, Dom Helder Camara, voor de Nobelprijs voor de vrede te onder steunen. (ADVERTENTIE) (Van onze Haagse redacteur) KRASNAPOLSKY, AMSTERDAM In het Amsterdamse Krasnapolsky is het een drukte van belang voor deze op politiek en voetbal zo be langrijke woensdagavond: niet min der dan acht politieke partijen heb ben er een zaal gehuurd. PvdA, D'66 en PPR zitten gezamenlijk in de grootste; een brokje gerechtvaardigd optimisme, want de belangstelling voor de progressieve drie is in „rood" Amsterdam erg groot. Opti mistisch is eerst ook grote verliezer CHU, die zaal A en B voor haar re kening heeft genomen, maar die nog voordat de eerste uitslagen via tele visietoestellen binnenkomen, ijlings onderdak zoekt bij de KVP, samen in een knus zaaltje, pal naast de ARP. Er zit niet eens een deur tus sen. Als je tegen acht uur Krasnapolsky binnenloopt, staat alles nog in het teken van voetbal. Vrijwel in alle zalen staan de t.v.-toestellen op Ne derland 2 afgestemd, behalve in het bovenzaaltje van DS'70, voor welke partij deze verkiezingen een test case zijn, die ze zo zal later blijken erg goed doorstaat. Naarmate er ech ter via de enkele op Nederland 1 afgestemde monitoren meer uitslagen binnenkomen, die tenderen in een politiek aardverSchüivinkje naar liniks, krijgt de politiek weer be langstelling.- Vooral in het progresiseve kamp en natuurlijk bii DS'70, heerst al spoedig een uitgelaten feeststem ming. Bij PvdA, D'66 en PPR gaat herhaaldelijk gejuich op, niet alleen als Ajax zijn eerste treffer scoort, maar ook voor elke verkiezingsuit slag die verlies signaleert tfoor KVP ARP en CHU, en mede daardoor ge ringe winist voor de eigen club. Ook bij de VVD en de christelijke partijen wordt op dezelfde momen ten gejuicht, merkwaardig genoeg. Dat is duidelijk een teken dat de progressieve aanhang in het intussen overvolle Krasnapolsky de meerder heid heeft, en er duidelijk op uit is het moreel van de verslagenen te ondermijnen. Een van de blijden onder de kop stukken die zich per auto tussen Bussum en Amsterdam op en neer bewegen, is sohaduwpremier drs. Joop den Uyl. Om negen uur vindt h;j het eigenlijk nog wel wat vroeg om commentaar te geven, maar hij constateert desgevraagd wel dat de doelstellingen van de progressieve combinatie verwezenlijkt schijnen te worden deze avond: de regerin-gs- combinatie krijgt een fikse douw, zelfs de door de opiniepeilingen op winst gezette WD. Verheugend vindt de socialistische lijsttrekker het ook dat de PvdA winst aan het boeken is, ondanks het optreden van DS'70. „Dat is een uniek feit", zegt hij. En hij spoedt zich naar het podium waar de eigen uitslagendienst al uitslagen van gro tere steden binnen heeft als de NOS nog ten plattelande verblijft. Duidelijk teleurgesteld worden echter meer en meer de christelijke partijen en him regeerpartner WD, die hun uiterste best doen de uit- ADVERTENTIE NEEMT VAKER zonder kleurstof en conserveermiddel slag toch in hun voordeel uit te leg gen. Zo zegt Veringa dat hij in de uitslag geen afkeuring van het rege ringsbeleid ziet zitten, al geeft hij toe dat verlies niet te ontkennen valt. Er gaat een homerisch gelach op als hij dit beweert. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/DEN HAAG De gift die koningin Juliana heeft geschonken aan de Wereldraad van Kerken ter bestrijding van het racisme, be draagt niet meer dan duizend gulden. Dit meldde de correspondent van het Britse blad The Times in Zuid- Afrika gisteren. Dit in tegenspraak met andere berichten waarin werd gesproken over aanzienlijk grotere bedragen. De Rijksvoorlichtings dienst maakt het bedrag dat de ko- ninging heeft geschonken niet be kend Wel deelde men mee dat de gift van koningin Juliana „niet bui tensporig hoog" is geweest en gelijk was aan de bedragen „die de konin gin aari' dergelijke, acties pleegt té geven". LONDEN (DPA) De Britse re gering heeft een officiële commissie in het leven geroepen die een on derzoek moet instellen naar beschul digingen inzake economische spiona ge op het ministerie van handel en industrie. Minister-president Heath maakte dit in het Lagerhuis be kend. De commissie moet uitzoeken wie op dit ministerie in november vorig jaar belanghebbenden in de finan ciële wereld tipte, dat de grote auto verzekeringsmaatschappij „Vehicle and General" voor een bankroet stond, waardoor voor deze ingewij den financiële manipulaties mogelijk werden. Het bankroet van „Vehicle and General" werd enige tijd later offi cieel bekendgemaakt. Verscheidene aandeelhouders en verzekerden le den bij deze debacle financiële scha de. Anderen, die ingelicht waren, hadden zich kpinen ontdoen van hun aandelen voordat deze waarde loos werden. (Van een onzer verslaggevers) OISTERWIJK Twee nachten achter elkaar is de hond van een jeugdige inwoner van Oisterwijk te keer gegaan in het Oisterwijkse vo gelpark Eurobird. Hij heeft daar veertien vogels gebeten voor een totale waarde van vierduizend gulden. Onder de vogels bevonden zich 8 Kenyaanse kroon- kraanvogels van vierhonderd gulden per stuk en zes pauwen met een to tale waarde van 800 gulden. Brieven >001 deze ruoriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met in- houd, c.q. strekking. In het jaarverslag 1970 van het Centrale Adviesbureau dat hulp tracht te bieden aan uitgetredenen en hen die dit voornemen, staat te lezen: „dat het Nederlands episco paat een krachtig beleid dient te voeren - principieel en financieel - om bovengenoemden in het pastora le werk op te nemen". Het bureau wijst dan op het tekort aan pastora le werkers o.a. door te weinig roe pingen en vergrijzing! Het fcomt mij voor dat het adviesbureau het toch wel wat te simpel ziet. W-anneer zo'n beleid - als het adviesbureau zich voorstelt - op dit moment zou doorgevoerd worden, zou dit bureau handen te kort komen, want de uit tocht" zou wel eens een onvoorzie ne wending kunnen nemen! Popu lair gezegd: „Treedt gerust uit want de bedden zijn gespreid!" „In principe moet het, mogelijk zijn deze personen weer aan het pastorale werk te laten deelnemen: onder bepaalde voorwaarden echter! Zij zullen om te beginnen zich er van bewust dienen te zijn en hi er van, de volledige consequenties die nen te aanvaarden dat zij „eigener beweging van patroon" zijn veran derd of dit zullen gaan doen. Zij zullen zich in hun nieuwe burgerlij ke (en veelal echtelijke) status eerst wat jaren dienen waar te ma ken. Zij zullen dan in het „pastorale vak" bij moeten blijven. Wanneer zij dan meer dan voldoende hebben blijk gegeven het pastorale werk aan te kunnen met ails eerste en voor naamste vereiste: rechtlijnig en rechtzinnig in DE LEER te zijn, komen zij in een situatie, paral lel (niet hetzelfde) met een gehuwd persoon, die priester, gewijd kan worden. Iki denk dan b.v. aan het ambt van diaken. Financieel! Het adviesbureau heeft natuurlijk ook aan de financiële zijde gedacht. Evenwel als het meent dat „LIEF- DE"-werk synoniem is aan „LIEF DEWERK" zal het - zoals heden ten dage de papieren nog liggen - wel eens bedrogen kunnen uitkomen en kan het zelfs op een misrekening uitdraaien. Zo eenvoudig ligt het bij de beminde gelovigen nog niet en zeker niet bij de „ouwe getrou wen". BREDA J. DUYNSTEE DEN HAAG (ANP) Als gevolg van de verhoging der aow-uitkerin- gen met ingang van 1 maart j.l. zullen ook de toelatingsgrens en de premie-inkomensgrenzen van de be jaarden-ziekenfondsverzekering worden opgetrokken. De ministerraad heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan een besluit, waarbij de toelatingsgrens wordt verhoogd tot f. 11.493. De premie-inkomensgrenzen stijgen tot 6.768,— 7.778,— en 9.636,—. Op deze wijze wordt bereikt, dat de stijging van het aow-inkomen geen nadelige gevolgen heeft vo-o-r de be jaarden, die premie moeten betalen voor de bejaarden-aiekenfondsverze- kering. Volgens de heer Van Deursen va-n het CITO te Arnhem zal in de toekomst een co-mmissie van toela ting de abituriënten van de lagere school over de verschillende ver- volgscholen verdelen op grond van de schoolprestaties en het advies van de hoofden der lagere scholen. Daarmee zal deze commissie in feite de sch-oolcarrière en dus goeddeels de toekomst der kinderen vastleg gen. Verandering van school voor op het verkeerde spoor gezette leerlin gen zal bezwaarlijk zijn, overgang naar een moeilijkere nagenoeg on mogelijk, aangezien er in de prak tijk alleen doorstroming naar bene den is. De ouders zullen geen inspraak hebben bij deze gang van zaken. Toch biedt de gevolgde werkwijze geen enkele waarborg voor een juis te beslissing. D-e vaststelling van de schoolprestaties, door wat met een indrukwekkende term „percentiel- scores" genoemd wondt, lijkt m-aar al te zeer op een dilettantisch probeer sel; het hoofd der school is feilbaar en tenslotte wordt zo nodig de gehe le pseudo-wetenschappeUjk-e metho de opzij gezet ter wille van „zeer praktische overwegingen" als plaats gebrek op de ontvangende- scho len. Er is reeds een toelatingscommis sie, vermoedelijk d? eerste, in Oost- Zéeuwsch-Vlaanderen. Zij wordt ge vormd door 40 leden, deels hoofden van lagere, deels directeuren van vervolgseholen. Om met de beschreven methode in alle gemoedsrust over het lot van kinderen van anderen te beschik ken, moet zulk een commissie een rotsvaste zelfverzekerdheid bezitten. De voorzitter althans is er in elk geval niet v-a-n verstoken. Een jour nalist wees hij erop, dat de Oost- Zeeuwsch-Vlaamse onderwijswereld trots mag zijn op dit instituut van geheel Oost-Zeeuwsch-Vlaamse vin ding en met volle overtuiging kon hij verklaren: „We hebben ons bij ons weten nog noodt vergist". De kriti-ek van een groep verontwaar digde ouders in Sint-Jansteen kon natuurlijk niet gefundeerd zijn. „Die kritiek komt van de zijde van ou ders, die hun kinderen, koste wat kost, op een hogere onderwijsinrich ting willen hebben dan waarvoor de commissie ze geschikt acht". Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen kan zich op de laatste verworvenheid van de onderwijsvernieuwing beroe men. MIDDELBURG DR. A. M. VAN DER GIEZEN IN KARATSJI zijn de afgelopen da gen een honderdtal mensen, meren deels kinderen, aan pokken gestor ven. DE HAAGSE politie heeft galste nen negen buitenlanders aangehou den die illegaal in ons land verble ven. Het waren drie Turken en vier Marokkanen.

de Stem | 1971 | | pagina 3