Tricotbest moet tweehonderd mensen ontslaan Duitser verdacht van zeventien moorden Bedankt vooruwstem* Nu is het belangrijk om lid van de PvdA te worden. Bon BOUW ACTIES VOOR WERKGEVERS ONAANVAARDBAAR 1 3s Vrijspraak voor Paula F. I je^efya P Si kaar te krijgen NEDERLANDER KRIJGT STEEDS MEER SMAAK IN ZIJN PILSJE PRODUKTIE BEST WORDT GESTAAKT Politie op Orly verhindert I vertrek Chinees (beekseJ beigen; Baviaan op je bumper Eerste neger- admiraal ;.Eisen ingewilligd" ROOKGAS TAST SPINAZIE AAN 1 N'T Vliegramp in Brazilië eist vele doden FLAPPÏE binnenland buitenland I7.50 Modelacties Bevolkingstoename gaat minder snel OVERVALLER GEPAKT GORDIJNSTOFFEN en TAPIJTEN Uw woninginrichter staat er voor in! et 1 leg end wit ring met igels. In 00 cm hoog en 65.-, of ■net deur u 20 liter benzine ismering, ontvangt, itige antieke munt. ieve verzamelkaart, kost. Ilectie van munten komt t zijn recht. 2317 AMSTERDAM (ANP) Per hoofd van de bevolking is vorig jaar in ons land 57,4 (1969: 51,8) liter bier gedronken, het hoogste verbruik in de laatste honderd jaar. De bieromzet steeg met 12,2 procent tot 7.275.095 hl. tegen 6.482.890 hl. in 1969. In het gisteren verschenen jaarverslag 1970 van het pro- duktschap voor bier wordt de stijging op zichzelf niet onbevredigend ge noemd. Maar in vergelijking van het Nederlandse bierverbruik met dat in de omringende landen valt, aldus het verslag, nog steeds ten nadele van ons land uit. Het eerste kwartaal van dit jaar geeft vergeleken met dezelfde periode van 1970 een verdere stijging met 13,8 procent te zien. Het verbruik bedroeg resp. 1.625.074 en 1.428.156 hl. De toename wordt toegeschreven aan de door werking van de algemene inkomensontwikkeling in 1970 en de gunstige weersomstandigheden gedurende het carnaval. (Van onze redactie buitenland) BONN De 29-jarige directeur- eigenaar Gerhard Gindorf van een bejaardencentrum in het Duitse Mit- leiheim wordt door de justitie aan gewezen als de vermoedelijke moor denaar van zeventien bejaarden in zijn tehuis. Al een paar dagen wordt hij door de justitie aan de tand gevoeld. Dat er in drie maanden zoveel bejaarden in het tehuis waren over leden, werd het eerst opgemerkt door een ambtenaar van de genees kundige dienst in het Rijnstadje. Toen bij een nader onderzoek bleek, dat de toestanden in het tehuis on houdbaar waren, werd het door de politie gesloten. Gisteren werd dui delijk, dat althans de eerst onder zochte overledene gestorven is aan zware hoofdwonden. Ook de andere stoffelijke overschotten' zullen wor den onderzocht. Het tehuis was een jaar geleden geopend door Gindorf, die kort tevoren o.a. wegens diefstal uit een andere tehuis als verpleger was ontslagen. Gindorf nam uitslui tend rijke bejaarden op in zijn te huis. Bij het politionele onderzoek bleek de man een schuld te hebben 1 van 50.000 gulden. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Tricotbest staakt de produktie in Best. De u.v. zal in de loop van mei en juni in haar Nederlandse vestigingen Best, Tilburg en Goirle (magazijn) 200 van de 560 werknemers ontslaan. Zestig hunner zijn Turken. Een van de twee Belgische vestigingen wordt gesloten. Het andere Belgische bedrijf wordt verkocht. In België zullen 100 vrouwelijke werknemers ontslagen worden. De produktie van nylon kousen en panty's wordt geheel naar de Til- burgse vestiging van Trieotbest over gebracht; 125 produktiearbeiders uit Best blijven in dienst. Ze gaan dage lijks pendelen tussen hun woonplaats en Tilburg. Onder hen zijn 40 Tur ken, die in de vormerij werken. Deze arbeid willen Nederlandse ar- beidres niet verrichten. Vertegen woordigers van de vakbeweging heb ben woensdag nog gepoogd de pro- duktieafdelingen van de N.V. naar Best te laten verplaatsen. Dit was onmogelijk, omdat de financier, die bereid is de N.V. verder te steunen, concentratie van de gehele produktie in Tilburg als voorwaarde had ge steld. In Best blijven de administratie en de verkoopafdeling van het bedrijf, ongeveer 100 personeelsleden, geves tigd. De minimale afvloeiingsregeling neergelegd in de cao voor de textiel industrie, wordt toegepast. Vakbondsleden onder het personeel dat ontslagen zal worden, krijgen bovendien twee weken loon extra uitbetaald. Onder de ontslagenen zijn 67 breiers, waarvan een aantal op an dere bedrijven kan worden geplaatst. Enkele ontslagenen staan vlak voor hun pensioengerechtigde leeftijd. Er zijn enkele moeilijk plaatsbaren onder de ontslagenen. Er is nog geen onfcslagvergunning bij het Gewestelijk Arbeidsbureau gevraagd. Nadat woensdagochtend de vakbonds vertegenwoordigers zijn ingelicht, is het personeel op de hoogte gebracht vandè plannen tot inkrimping en' reorganisatie. De directie hoopt dat de reorganisatie op den duur zal lei den tot handhaving van het produk- tieniveau. (ADVERTENTIE) PARIJS (RTR-AFP) Op de Parijse luchthaven Orly heeft de politie gisterochtend iemand uit een Chinees gezelschap gehaald die half I bewusteloos leek en door anderen ondersteund werd. De groep, die uit een tiental personen (naar verluidt j ambassadepersoneel) bestond, zou met 'n Pakistaans lijnvliegtuig naar Sjanghai vertrekken. De overige Chinezen weigerden echter na het incident aan boord te gaan van het toestel, dat enige tijd werd vastge- houden maar tenslotte zonder het gezelschap vertrok. De uit de groep gehaalde man van omstreeks 30 jaar, die volgens een door de politie ontboden arts niet iti staat was om te reizen, werd onder luide protesten van zijn landgenoten i overgebracht naar het politiekan- toortje op Orly. Later werd oproerpolitie nara het vliegveld gezonden omdat de Chinp- daar een dreigende houding hadden aangenomen. In politiekrin gen is vernomen dat de man om wie het gaat, politiek asiel had gevraagd op de Franse ambassade in Algiers i ?iG 9hjfle.e3,had in Algerije gewerkt ais technisch adviseur op grond van I fen Chinees-Algerijns samenwer- J kmgsakkoord. Volgens genoemde kringen was de asielaanvrage Chine- I s,e functionarissen ter ore gekomen. I die besloten de man via Parijs on der geleide tc repatriëren. De iucht- havenpolitie zou in zijn arm sporen van injecties hebben aangetroffen. De strijd is gestreden. De zetels zijn verdeeld. U hebt PvdA gestemd. En velen met u. Daar zijn we u dankbaar voor. Maar we willen u meer vragen. We vragen u uw pohtieke keuze te bestendigen. Door lid te worden van onze partij. Om "daardoor nauwer betrokken te raken bij de ontwikkeling van de nieuwe Partij van de Arbeid. Om te ontdekken dat poÜtiek tóch een boeiende, belangrijke zaak is. U hebt gisteren PvdA gestemd. U hebt gekozen. Kies nu verder. Wordt lid van de partij. De vernieuwde, verjongde partij. Ik trek dé konsekwenties uit bet feit dat ik op uw partij heb gestemd. Schrijf mij in als lid. Naam Adres Plaats Invullen, uitknippen en in gefrankeerde enve loppe (of geplakt op briefkaart) zenden aan PvdA, postbus 6070, Amsterdam. rnsmmmmi De Braziliaanse vracht vaarder Taquari heeft amper met de zee kennis kunnen maken. Op zijn eerste reis liep het schip op een rots en verdween enkele ogenblikken daarna in de golven. De Ta quari maakte zijn misstap en kele mijlen voor de kust van Uruguay. (ADVERTENTIE) Dat kan gebeuren in de nieuwe, 6 ha grote apenjungle. Ruim honderd bavianen be leven hier hun eigen wereld en u rijdt er kriskras doorheen. Eén van de tientallen genietmogelijkheden van Nederlands groot ste ontspanningsparadijs. Doolhof. Pony- farm. Pannekoekenhuis. En nóem maar op! Veel voorpret SAFARIPARK EN ONTSPANNINGSPARADIJS HILVARENBEEK (BU TILBURG). UTRECHT (ANP) De Centrale Commissie Bouwnijverheid (samen werkingsorgaan van de bouwbonden van NVV, NKV en CNV) heeft gisteren een brief aan de raad van bestuur voor de bouwnijverheid (werkgevers) ontvangen, waarin een overzicht wordt gegeven van de laatste (vastgelopen) onderhandelin gen. Ook wordt de ontvangst beves tigd van de brief van de bouwbon den, waarin de acties in de bouw worden aangekondigd. De werkgevers verklaren bereid te blijven in gemeenschappelijk overleg te spreken over een nieuwe bouw-c.a.o. ze zijn van oordeel vol ledig te zijn tegemoet gekomen aan de ciseji van de bouwbonden betref fende een reële inkomensverbete ring voor 1971 en 1972. Ook wordt herinnerd aan de interventie vanuit de Stichting van de Arbeid. De berekeningen van enkele des kundigen (bedoeld worden de heren Van Gorkum en De Boon) stemden overeen met de uitgangspunten van de bouwbonden, hetgeen van de zij de van de centrale commissie bouw nijverheid gisteren ten stelligste werd ontkend. De werkgevers verklaren zich be reid bemiddeling van derden te aan vaarden. Ook willen zij nader pra ten over de op te stellen formule ring, die de aangeboden reële inko mensverbetering over twee iaar ga randeert. De werkgevers achten de door de bonden aangekondigde acties onaan vaardbaar. Ze verstoren de ver standhouding tussen werkgevers en werknemers en ook worden ze in strijd geacht met de normen die gelden voor het onderling verkeer tussen werkgevers en werkne mers. De vakbonden hebben de brief voor kennisneming aangenomen. Ze zullen er niet op antwoorden. Aan- dere contacten met de werkgevers zijn er niet meer. Het is bij de vakbonden niet bekend of er wei' licht achter de schermen pogingen zijn of worden ondernomen om het conflict bij te leggen. Bij de Amerikaanse marine is de eerste neger tot admiraal benoemd. Het is kapitein ter zee Samuel Gra vely, 48 jaar en commandant van een fregat met geleide wapens. De nieuw benoemde admiraal is onderweg van Vietnam naar de V.S. DEN BRIEL (ANP) Op een vijftal koudegronds-tuinbouwbedrij- ven in een straal van een kilometer rond Rockanje vertoont de spinazie sinds enige dagen witte vlekken. De tuinders nemen algemeen aan dat „rookgas", afvalgassen van de indus trieën van Europoort en Botlek, de oorzaak zijn. Volgens het Rijkstuinbouwconsu- lentschap in Barendrecht zijn aanwijzingen dat die veronderstel ling juist is. Spinazie is zeer gevoe lig voor „rookgas". Doordat de spinazie zijn kleur kwijtraakt, zal hij straks voor con. sumptie worden afegkeurd. De tuin ders spreken van duizenden guldens schade. De bouwbonden van NVV, NKV en CNV hebben in een oplage van 150.000 exemplaren op een groot DEN HAAG (ANP) De daling van het geboortecijfer, die de laatste tijd is waargenomen, heeft tot gevolg dat Nederland in 1980 882.000 men sen minder Zal tellen dan aanvanke lijk werd verwacht. Het inwonertal zal dat jaar, aldus het bureau voor de statistiek van de Europese gemeenschappen, 14.462.000 bedragen. De beroepsbevolking zal ip 1980 5.430.000. Toegenomen school bezoek en pensionering zuilen dit aantal met resp. 230.000 en 33.000 mensen verminderen. Daarentegen neemt bet aantal werkende vrou wen veel sneller toe dan werd ver wacht. DE TURKSE minister van justitie heeft gisteren verklaard dat Turkije bedreigd wordt door een opstand van miljoenen Koerden in de ooste lijke provincies. Dezen zouden be wapend zijn met Tsjechoslowaakse wapens. HET PERSONEEL van de provincia' le griffie en provinciale waterstaat in Utrecht heeft, wat de kantoortij den betreft, de keuze uit twee mo gelijkheden gekregen. HET KABINET-DE JONG heeft een wet ingediend inzake de bescher ming van geestelijk gestoorden. Een van de uitgangspunten van de nieu we wet is dat gedwongen opneming van deze patiënten zoveel mogelijk voorkomen moet worden. DE AMERIKAANSE ambassadeur W. Middendorf heeft aan de rege ring om uitleg gevraagd over een po litieke t.v.-uitzending van de Ka bouters waarin de „opsporing" werd verzocht van de Amerikaanse presi dent Nixon. IN DIEPENHEIM worden alle festi viteiten in verband met Koninginne dag afgelast wegens het overlijden van prinses Armgard. (ADVERTENTIE) aantal bouwwerken pamfletten ver- spreid in verband met de acties die vandaag beginnen. De bouwvakkers worden aangespoord pas te gaan sta ken of het werk tijdelijk te onder breken als de bondsbesturen daartoe aanwijzigingen hebben gegeven. Voor de rest krijgen de bouwvak kers met model-acties in zekere mate vrij spel. Gevraagd wordt tijdens de werktijd over de ontstane situatie besprekingen te voeren, extra aan dacht te schenken aan de uitvoering van het werk, overwerk te weige ren, de veiligheidsvoorschriften strikt in acht te nemen en niet mee te werken aan het totstandkomen van ondernemingsraden of het func tioneren daarvan. In de pamfletten wordt ook gesuggereerd met de werkgever besprekingen te voeren over onderwerpen als winstdelings regelingen, goede schaftgelegenhe- den en hygiënische voorzieningen. Zonder te willen, treden in de belangen van partij-en bij het con flict over de bouw-c.a.o. heeft de Koninklijke Maatschappij tot bevor dering der Bouwkunst, bond van Nederlandse architecten, een beroep gedaan Op de voorzitter van de Al gemene Nederlandse Bouwbedrijfs- bond, de heer A. Buys, om te voor komen dat gestaakt zal worden op woningbouwo bj ecten. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft gistermorgen de 19- jarige Paula F. uit Rotterdam con form de eis van de advocaat-gene raai vrijgesproken van het haar ten laste gelegde, dat zij schuldig zou zijn aan de dood van een 68-jarige patiënt in het Sint-Franciscusgast- huis in Rotterdam in juli 1970; Paula werkte in het ziekenhuis ais leerling-verpleegster. Zij had de pa tiënt, die pas geopereerd was en een bloedtransfusie kreeg, bloed gegeven van een verkeerde bloedgroep. Het gerechtshof achtte met name niet bewezen, dat Paula onder de gegeven omstandigheden roekeloos, althans onachtzaam en onvoorzich- ting heeft gehandeld. De advocaat-generaal bij het hof had vrijspraak gevorderd, omdat er zijns inziens geen sprake is ge weest van grove schuld. De rechtbank in Rotterdam had Paula in december wegens dood door schuld veroordeeld tot een week voorwaardelijke hechtenis, na dat de officier van justitie een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden had geëist. MANAUS (Reuter) Een DC-6 van de Braziliaanse luchtmacht met 80 mensen aan boord is gistermorgen op het vliegveld Manaus ontploft. Men vreest dat 34 mensen de dood hebben gevonden. Het toestel was van Manaus opgestegen met bestem ming Rio de Janeiro, maar keerde wegens motorstoring terug. Nauwe lijks geland, ontploft het en vloog in brand. \5 Aldus, landgenoten, zullen wij al len plus minus drie tot vier jaar persoonlijk bepaaldelijk veel minder merken van onze politici dan in de aSgelopen weken- Na verkiezingen plegen de geachte dames en heren afgevaardigden zich terug te trek ken in hun ivoren electorale torens om verder weinimg pogingen te doen de afstand kiezergekozene te ytr- kleinen. En ik zie datom heel eerlijk te zijn en ondanks alle beloften gedaan tijdens de verkiezingstournees, nog niet gebeuren. Of we daar nu zo rouwig om moeten zijn is weer een andere vraag. Want de kans te lopen plotseling opgescheept te zitten in je eigen kamer met (bijvoorbeeld) een man als Udink is nou ook niet zo aanlokkelijk. Kortom, laten we maar afwachten wat het wordt. We moeten wel. „Zolang er conflicten tussen staten bestaan hebben we wapens nodig Nu hebben we echter zoveel wapens dut deze de oorzaak worden van een conflict. Ze veroorzaken angst en wantrouwen, die veranderen in vij andschap en haat. Daarom is teveel wapens net zo gevaarlijk als te wei nig. En de Navo en Nederland heb ben er veel te veel. Alleen al in West-Europa liggen 7.000 atoomkop pen opgeslagen" (prof. mr. B. Röling, deskundige in vraagstukken van oorlog en vrede). Een stem-busslagtpartij. Een Zijlstra-k beleid willen. „Ik ben van de generatie die op gebracht is met de lessen van Neu renberg, het kwaad van de dictatuur en de terreur van de politiestaat. Amerika's Vietnam-generatie staat met de rug tegen de muur. Zij is vrijwel ingemetseld. Naar Vietnam gaan is een oorlogsmisdaad. Weige ren om te gaan is een civiele mis daad en deserteren is een morele misdaad. Het is verschrikkelijk om Amerikaan en jong te zijn" (Nood kreet van een Amerikaanse Viet- nam-veteraan). Lang zal ik het niet maken van daag. Er moet zoveel nieuws in deze krant dat ik gaarne wat ruimte af sta. Ik hoop alleen dat Ajax het gered heeft. Morgen zien we verder. Overmorgen trouwens ook. Saluut daarom. MERIJN. (Van een onzer verslaggevers) BERG EN DAL Een werkloze bouwvakker heeft gistermorgen het PTT-kantoor in Berg en Dal over vallen. H(j vluchtte met een buit van ƒ3000,de bossen in, waar hij tenslotte werd aangehouden. (VERVOLG VAN PAGINA 1) In de eerste-hulppost van het zie kenhuis stonden bij aankomst te wachten de nachtzusters Van Sittert uit Etten en Eerens uit Roosendaal. Flappie, nog steeds de verstikkings dood nabü, werd op een kraakwitte brancard gelegd en de geroutineer de handen van de nachtzusters scho ven het zuurstofslangetje behoed zaam door het rechterneusgaatje van de hond naar binnen. De Wouwse dierenarts dokter Kemperman had inmiddels telefo nisch geadviseerd: zes liter zuurstof per minuut. Zuster Eerens en zuster Sitters, die er een drukke nacht op hadden zitten, wisselden elkaar .af bij de zuurstofslang. Flappie kreeg alle aandacht en alle zorg. Langzaam maar zeker werd de ademhaling re gelmatiger. De hartslag werd regel matig en bleef op 160 slagen per mi nuut. Van twintig over vier tot tien voor vijf lag Flappie aan de reddende zuurstofslang. Om vijf uur arriveer de de Roosendaalse dierenarts dokter Bartels in de eerste-hulppost van het ziekenhuis. Hij had gereageerd op de eerste oproep. Hij diende het hondje een hartversterkend middel en een luchtwegen-verwijdend middel toe. Tegen die tijd was, in eerste instan tie, het leven vam Flappie gered. Gistermiddag werden opnieuw hartversterkende injecties toege diend. Het dappere hondje kreeg het gisteravond echter weer te kwaad. De toestand verslechterde en het Sint-Franciscusziekenhuis bleek di rect bereid een zuurstoffles, een zuurstoftent en een infuus, alsmede een verpleegster te sturen naar de woning van de familie Van de Broek- waar Flappie was opgenomen. Gisteravond Iaat is Flappie naar het dierenziekenhuis van dokter Smits in Bosschenhoofd gebracht, waar het dier bloedtransfusie werd toegediend.

de Stem | 1971 | | pagina 1