rEN 1MEN ÏAND HET ZEEUWSE LANDSCHAP BEZORGD OVER WEGVALLEN NATUURGEBIEDEN Zeeuwen stemden bewuster dan bij statenverkiezingen PRIJS-SLAG Wonderbare visvangst met diepvries-huidjes Provinciale bibliotheek ondergaat verbouwing STELLA ART0IS INDRUK BIJ STEMLOKALEN m;, Kant en klare kunsthars vnlpasta Het meest gedronken merkbier in de Euromarkt. HET SCHEELT VELE GULDENS! BEIGE SUÈDE BOTTINE DAMESMUILTJES stad streek e@s and 'erentie in )osterkerk i-majoretten miiformen igheidsrit op finnedag ed ekens kerke Balp Bejaarden Zonnig, maar te koud en populaire schoenen voor prijs-slaaprijs massa verkoop dusguldens voordeliger vergelijk de kwaliteit! vergelijk de prijs! ROBUUST EN SPORTIEF voor binnen en buitenshuis IN LEUKE FELLE KLEUREN JAC. HERMANS N.V. Sport en spel voor jeugd Vogelwaarde hoogwater goeie gewoonte. Kosterbond vierde zilveren jubileum AXEL HEEFT GROOTSE BOUW PLANNEN Griffie neemt afscheid van H. Rekkers Gekostumeerd voetbal op koninginnedag Clinge Prins Bern hard niet bij sluiting Brouwershavensegat DONDERDAG 29 APRIL 1971 door de leerlingen as van het Rotter- ium. 10 uur: Wim Kan Alleen". Alhambra. »f Britain a.l. „Ik heb hem alles alternatieven van de een gedeelte van_ de itraat, maar hij hield rat in dit geval Lam- rom het industrieter- wikkelen. Verkeers- ;n loopt de situatie veltlaan nu al uit de snde de heer Filius. ïtrum ligt aan nieuwe afvoerwegen, wat met dat de koopkracht wordt gezogen uit en de Bevelenden, alleen naar het nieu- aldus de heer Filius. nmissieleden, tevens ddenstanders, konden van zaken niet waar- ien het beleid getuigen ;ve instelling. De mid- zijn vertrouwen ge- het oorspronkelijke teling van de binnein- n. „We hebben enorme ivesteerd en nu praten naar dat gaat zo maar duidelijk vergramde A. Gillissen en P. Ie kreeg de heer Bor'g- ur van de Hema het iprak namens de raad ootwinkelbedrijf kring „Deze raad juicht de nde plannen van 't Vlis- mtebestuur toe", aldus stein, die zich over zijn ng in de binnenstad an zorgen maakte. Hij lu-d voor het Vlissdngse (wagentje spannen. „La ten bij b. en w. vóór ndingswegen van het um naar de binnenstad", van de heer Borgstein een bom. isieleden wilden het stuk is goed doornemen voor sprake werd gebracht, ende openbare vergade- ïet hele geval nogmaals gesteld. nze correspondent, »e Zeeuwse gereformeer- enconferentie zal op 15 iditionele dagconferentie Ie Oosterkerk te Goes. Op •ntie zal prof. dr. J. van Imstelveen spreken over ing". Tijdens de brood- dan per classis dit oo rden besproken, waarna iddagvergadering de con- le verschillende gespreks- end worden gemaakt, ze dagconferentie zal ook ien voorzien in de vaca- ontstaan door het aftre- retaris B. Hogendorf. Het ft de heren A. J. Fraanje ollestelle uit Goes kandi- 1. De conferentie begint a onzer verslaggevers) BURG Tijdens een ma- die het trompetterskorps oninginnedag op de Markt irg zal uitvoeren, zullen de van dit korps zich in een e presenteren, ndere van de nieuwe te- rij niet meer op uniformen r geheel zijn afgestemd op ilement. In een speciale ■show ingestudeerd door lyten-Klarenbeek uit Ber in zullen de meisjes haar rusting tonen. Gedurende die ongeveer om vijf uur het publiek tevens kennjj iken met het zeer onlang* juniorenkorps Johan ■m ;n onzer verslaggevers) IENSKERKE In Hoede- begint de viering van de ;dag om tien uur met een an de muziekvereniging e in samenwerking met de eren. Dit muzikale begin ts bij de bejaardenwonhl' 5s is er een gezelligheids) in iedereen, zowel jong al» ran nemen. Voor de kinde- meerijdende auto's is wedstrijd. Inschrijving anaf twaalf uur in restaU' jrschelde te Hoedekenskei' ste equipe vertrekt om ee rosten voor de brommer* en voor auto's f 2,50. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Stichting Het Zeeuwse Landschap heeft dezer dagen bericht ontvangen dat het duingebied Het Zeepe op Schouwen, dat tot dusver was opengesteld voor onder andere donateurs van Het Zeeuwse Landschap niet langer toe gankelijk is. Het bestuur van de stichting, waarvan mr. J. van Aartsen ere voorzitter is, heeft onmiddellijk na dat het teleurstellende besluit van de beheerder van Het Zeepe, de n.v. Landgoed Slot Haamstede, was ont vangen, protest aangetekend, doch dit heeft niet mogen baten. De on derhandelingen tussen Het Zeeuwse Landschap en de n.v. duren evenwel voort. Het wegvallen van de moge lijkheden die Het Zeepe voor de stichting bood, past in een ontwik keling waarover Het Zeeuwse Land schap hoogst ongerust is. Voor het eerst sinds jaren is de toename van de oppervlakte van door de stichting beheerde natuurgebieden omgebogen in een aanzienlijke afname. Vorig jaar moest de stichting met lede ogen aanzien hoe het natuurgebied De Kaloot, veertig ha groot, in ver band met de inpolderingen voor de industrie in Vlissingen-Oost, weer door de staat werd overgenomen. De stichting had De. Kaloot van de staat in huur. Aankopen konden niet ge daan worden, omdat de prijzen van gronden bijzonder hoog liggen. Een van de weinige positieve resultaten van de laatste tijd is, dat de inspec teur der domeinen de ingebruikne ming van de verdronken Zwarte Polder voor drie jaar heeft verlengd. De stichting had gehoopt ook het Verdronken Land van Saeftinge als natuurreservaat in gebruik te mogen ontvangen, maar een verzoek daar toe is voorlopig afgewezen. Pas als er een beslissing is geno men inzake de plannen voor hei Baalhoekkanaal en de boehtafsnij- ding van het Nauw van Bath, kan er worden geptaat.' zo is de stichting meegedeeld. Het Land van Saeftinge geniet geen enkele planologische be scherming op dit moment. „Opmer kelijk", zegt het bestuur van Het Zeeuwse Landschap met een onder toon van bezorgdheid. (Van onze verslaggevers) MIDDELBURG VLISSINGEN/GOES/TERNEUZEN/HULST Er is over het algemeen rustig en waardig gestemd in Zeeland. Hoe wel het zeer moeilijk is de daadwerkelijke animo waarmee men ter stembus gaat te meten, was onze indruk gistermiddag toch dat er bewuster werd gestemd dan tijdens de statenverkiezingen van vorig jaar. Wij leiden dit af uit korte vraaggesprekjes met kiezers. Inhoud en strekking van hun opmerkingen lopen sterk uiteen, maar een ding komt er steeds in terug: „Het is duidelijker geworden in de politiek. Wij kunnen rechtuit of wij kunnen linksaf gaan," hetgeen de meesten als een verbetering van de situatie kenmerken. De merkwaardigste opmerking no teerden wij uit de mond van een bankbediende in Middelburg, die zei: „Wij hebben geen politiek in Neder land. maar een geldhandeltje. Alles draait om de vraag: hoe komen wij aan geld, en hoe geven wij het weer uit? De beste regering in deze situa tie is een regering van knappe eco nomen van het type Zijlstra." Een metaalarbeider bij een Vlis- sings stembureau: „Ik ben socialist van de oude stempel. Daarom stem ik op de rechtse drie." Op deze ver wonderde vraag vanwaar deze on trouw, zei hij: „De rechtse partijen zijn de enige die in staat zijn het programma van links in werkelijk heid om te zetten." Een huisvrouw in' Vlissingen: „Ik heb tweemaal de stembus gelaten voor wat hij was, maar nu doe ik mee. Ik geloof dat de propaganda die de partijen in Zeeland hebben gemaakt, in zoverre nut heeft afge worpen dat je weer gaat begrijpen, wat de betekenis van een stembus-! strijd voor de democratie is." Een Middelburgse huisvrouw: „Vandaag denk ik onwillekeurig aan het feit dat Nederland tot dat hele kleine deel van de wereld behoort waar de regering in vrijheid wordt gekozen door het volk." Een bouwvakker in Goes: „Ik heb van Roolvink een kater gekregen. Alleen om die reden stem ik deze keer mee. Anders zou het me onver schillig laten." Een onderwijzer in Vlissingen: „Ik ben van mening dat het niet zo'n slechte zaak is als degenen die wer kelijk niet politiek geïnteresseerd zijn, thuis blijven. Dat geeft een automatische selectie van het kiezers korps. Wie naar de stembus gaat weet tenminste waarom en waarop hij stemt." op ruimere schaal gebruik gemaakt dan bij de statenverkiezingen van het vorige jaar. Vanuit een bejaar dentehuis met honderd inwoners te Middelburg, werden niet minder dan dertig stemmen bij volmacht uitge bracht. In alle Goese stembureaus werden gisteren demonstraties gehouden. Vredig weliswaar: Goes had het voorrecht om als een der weinige Nederlandse gemeenten machinaal te stemmen. Dat ging met de nodige op merkelijke voorvallen gepaard. De NOS die Goes als start van het ver kiezingsprogramma met de eerste uitslag rechtstreeks op radio en t.v. zou brengen, bleek ter elfder ure geen PTT-lijn te hebben, zodat van de telefoon gebruik werd gemaakt. De demonstraties waren van de im porteur van de stemmachines. Ieder een kreeg bij de ingang van het stembureau tekst en uitleg. Veel bejaarde kiezers in Zeeland blijken, hetgeen niet zo verwonder lijk is, te worden beheerst door de vraag: welke partij het meest voor uitstrevend is in zijn bejaardenbeleid. De bewoners van tehuizen vormen een uitzondering. Voor hen is een punt als optrekking van de AOW tot de minimum loongrens niet zo op portuun. Zij kijken naar andere za ken, zoals een Middelburgse bejaar denhuisbewoonster van achter in de zeventig, die ons zei op mr. Scholten van de AR te hebben gestemd. „Hij lijkt sprekend op onze dokter," was haar motief. Vj11 de mogelijkheid bij volmacht te stemmen is, volgens onze indruk. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, 'W&NivjgSK. opgesteld door het K.N.M.I. op jy A jfcia ML woensdag MM fa IjWlM Mn om 18.00 uur: M"»9g=allU Zonnig, bijna overal droog en te koud voor de tijd van het jaar. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 5 11; min.-temp.: 1 tot 6 graden onder normaal; max.-temp.: 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: o procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. J00/ zaterdag; aantal uren zon: 7 tot 14; min.-temp.: 2 tot 7 graden onder normaal; max.-temp.: 1 tot 6 graden onder normaal; kans op een aroge periode van minstens 12 uur: et „FfT6™' kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Een hoogbejaarde dame bleef veel te lang in haar hokje. Toen een func tionaris van het bureau eindeHjk eens ging kijken, bleek dat ze pro beerde haar voorkeursvakje met balpen te kleuren. De Goese honderdjarige, de heer Zandee had er echter geen enkele moeite mee. Opmerkelijk was ook een oude heer die een stembureau kwam binnen rennen en een briefje bij de voorzitter legde, dat deze moest voorlezen. Dit gebeurde: „Kiest u heden wien gij dienen zult, Joz. 24 15". Antwoord uit de rij wach tenden: „Zet u de machine dan wel naar boven, want daar zit-ie hoor." Op het St.-Willibrorduscollege is een schaduwstemming gehouden. Winnaars: de kabouters. Vele stemmen zullen in Goes bij dte verkeerde partij terecht zijn geko men. Als men de verticale balk van de machine naast de gewenste kies lijst i.p.v._ er op zette, gebeurde dit. Slechts één falende stemmer is ons .zo bekend geworden: hij jammerde 'dat hij op de CHU had willen stem men, maar zijn stem bleek bij de PvdA terecht te zijn gekomen. De stemming in Zeeuwsch-VIaan- deren voor de tweede kamerverkie zing had vooral een zeer rustig ver loop. Al halverwege de verkiezings dag bleek dat de opkomst redelijk goed was te noemen. „Het mooie weer heeft aan de goede opkomst van de kiezers zeker hijgedragen, Als het slechter weer was geweest, zouden veel mensen thuis gebleven (ADVERTENTIE) maten 36 Vm 411 42° met sclraenafdelingen te; toogerheide, oostburg,vlissingen en schjjndel zijn", meende de bode in het Ter-i neuzense stadhuis. In het alternatieve café De Koffie- kit, waar de afdeling Terneuzen van D '66 haar verkiezingscentrum had ingericht, waren twee televisietoe stellen op elkaar geplaatst. Op die manier kon men met een oog het ti tanengevecht Ajax-Atletico Madrid volgen en met het andere het verloop van de stemresultaten. De heer A. Spoor, hoofdbestuurslid van D '66 die uit Scheveningen was overgekomen, gaf na de eerste uitslagen als com mentaar: „Het gaat er inderdaad op lijken dat de linkse drie een deuk zullen slaan in de confessioneel-libe rale coalitie, de eerste opzet van deze verkiezingen. Ik verwacht dat de confessionele partijen, de WD en DS '70 ongeveer de helft van het aan tal kamerzetels zullen behalen, al dus de heer Spoor. (Van onze correspondent) VOGELWAARDE Bij de viering van koninginnedag in Vogelwaarde is uitsluitend de jeugd betrokken. Het onderwijzend personeel van de la gere school te Vogelwaarde organi seert een sport en spel ochtend in en rond het schoolgebouw. De schoolkinderen uit Ossenisse vertrekken 's morgens om half elf met de bus naar het provinciaal do mein te Wachtebeke (België). Dit uitstapje wordt georganiseerd door het gemeenschapswerk Vogelwaarde. n~° gen' Vrijdag 30 april 1971. bergen op Zoom: 7.17 en 19.42 nansweert: 6.21 en 18.48, terneuzen: 5.46 en 18.12, Vhssmgen: 5.14 en 17.45, Wemeldinge: 7.07 en 19.32. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN. Als op een mei het Grevelingenbekken van de zee is afgesloten zal een karakteristieke vorm van bedrijvigheid ophouden te bestaan. Het betreft zogenaamde zagespitterij, wier economische be tekenis niet is begrepen in de Delta, schadewet, maar die desondanks be slist niet mag worden onderschat. Twee tot driehonderd zagerspitters wroetten tot dusver zo'n twee ton aan visaas per dag uit de slikaehti- ge binnenoevers van de Grevelin- gen. Na zaterdag zal het snel met de zagers5 en met de interessanto bijverdienste die zij bieden, gedaan zijn. Voor duizenden sportvissers zou dit een complete rampmelding be tekenen als er niet in Vlissingen met kracht aan een vervangings middel was gewerkt. De heer M. Koster uit de Hendrikstraat, die al eerder van zich liet horen doordat hij bijzonder werkzaam visaas uit Frankrijk op de Nederlandse markt bracht, presenteert thans de diep vries-tap, een eigen vinding van hem waarvan hij 600 kilo per maand via een uitgebreid net van dealers in het Deltagebied kan leveren. Daarnaast blijft de heer Koster, naar hij ons vertelde, actief in het leveren van zijn eveneens uit Frankrijk afkomstige zagertjes. Hij staat borg voor een import van twaalf ton van dit eveneens erg ge wilde visaas van de Franse stran den per maand. Twee vrachtwagens zullen praktisch voortdurend op de weg zitten om de aanvoer van vis aas uit Frankrijk ongestoord te la ten verlopen. De diepvries-tappen zullen na opening van het vissei- zoen op vijftien mei heel wat hen gelaars in opwinding gaan brengen. Volgens de heer Koster, die terug ziet op een periode van praktijk proeven, zijn zijn tappen fenome naal. Het is geen levend aas, waar mee de heer Koster de hengelaars verblijdt. De tappen vormen feite lijk niet meer dan de lege opper huid van de worm, maar dat schijnt voor de vissen geen enkel verschil te maken. Die zijn op dit instant- voedsel uit Vlissingen enorm ge steld en zelfs vissen die bij hoge uit zondering door hengelaars worden gevangen, laten zich graag aan een met diepvrièstap beklede haak slaan. Krabben komen er echter ook op af. Maar, aldus de heer Koster, om dat de huidjes zeker zesmaal zo taai zijn als die van een zager, is het onderkruiperswerk van de krab ben tot mislukken gedoemd. Een ploeg van 40 tot 60 man be werkt straks de Franse stranden waar zagertjes en tappen worden aangetroffen. De plaats waar zij hun bedrijf uitoefenen wordt door de heer Koster geheim gehouden. De vindplaats blijkt zelfs voor veel Fransen geheim te zijn. Het komt namelijk steeds meer voor dat er Franse zagertjes en tappen via de heer Koster in Vlissingen naar sportvissers in Frankrijk zelf worden verzonden. Een diepvriesin richting ten huize van de heer Kos ter zorgt ervoor dat de tappen di rect na hun aankomst in Nederland in hun kille, tweede jeugd belanden. (ADVERTENTIE) Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOF/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk klusje. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onsohadelij k voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. In emmertjes van 1 kg f 8.55, 2 kg f 15.30, 5 kg f29.95, bij dbz-, verf-, ijzerwinkels. Dit bord met deze frapante tekst loos bevestigd naast de ingang van een stembureau in Hulst, (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA In de aula van de Ma ria MAVO aan de Markendaalseweg is woensdag het zilveren jubileum van de Nederlandse Kosterbond ge vierd. De heer J. Melkert, voorzitter van de Internationale Gemeenschap van Leken in dienst van de kerk en voorzitter van de Nationale Federa tie van Diocesane Kostershonden in Nederland sprak over de moeilijkhe den die er 25 jaar geleden waren toen de bond werd opgericht en de hedendaagse problemen waarmee de kosters te kampen hebben. „Er is wat betreft de salariëring van de kosters al veel veranderd, maar we zijn er nog lang niet", aldus de heer Melkert, De heer H. Valk, voorzitter van de Limburgse Kosters- bond en algemeen secretaris van de Federatie wees er op dat de kosters in dienst zijn van de kerk maar er ook lid van zijn. „Dit moeten we niet uit het oog verliezen", aldus de heer Valk. De heer van 't Walderveen, voorzitter van de Kostersbond in de Bisdommen Haarlem en Rotterdam vond vooral vorming van de kosters van groot belang. (Van een onzer verslaggevers) AXEL. De gemeente Axel heeft een groot aantal plannen voor wo ningbouw in voorbereiding. Het ge meentebestuur zal dit bouwprogram ma binnen afzienbare tijd in de open baarheid brengen. Dat heeft burgemeester Van Dijke meegedeeld tijdens de rondvraag in de raadsvergadering. Dit in antwoord op een vraag van de heer Van der Lee (Gemeentebelang). De heer Van der Lee informeerde of B. en W. een overzicht konden ge ven van de woningbouwplannen in de komende jaren en of het mogelijk is in Zeeuwsch-Vlaanderen weer een bouwstroom te creëren. Met name pleitte de heer Van der Lee voor woningbouw in Zuiddorpe. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De provinciale bibliotheek te Middelburg, een Instel ling die zich in een snel toenemende populariteit verheugt, is te klein ge worden. Er staan omvangrijke verbouwingen in het gedeelte van het abdij- complex waar de bibliotheek en het documentatiecentrum Zeeuws Deltage bied zijn gevestigd, op stapel. In verband daarmee zullen beide centra van cultuur en wetenschap van 29 april tot erf met 24 mei zijn gesloten. Tijdens de verbouwing gaat het bibliotheekpersoneel een magazijncontrole uitvoeren, in ver band waarmee een herplaatsing van alle boeken zal plaatsvinden. Uitge leende werken moeten door de ge bruikers worden ingeleverd. De verbouwingsplannen zijn veel omvattend. De huidige catalogus- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gistermiddag was het voltallig personeel van de provinciale griffie verzameld in de kantine om afscheid te nemen van de heer H. Rekkers die per 1 mei de pro vinciale dienst verlaat wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Rekkers, die werkzaam was op het bureau diensten en fond sen van de eerste afdeling van de griffie, ontving uit handen van de commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, de gouden medaille in de huisorde van Oranje Nassau. m (Van onze correspondent) CLINGE De buurtvereniging van de Molenstraat en de Koningin Julianastraat in Clinge zullen op ko ninginnedag een gekostumeerde voet balwedstrijd spelen op het gemeen telijk sportterrein te Clinge. De wed strijd begint om half zeven 's avonds. ruimte wordt verbouwd tot -een re ceptie, waar het publiek straks ook algemene informatie zal kunnen verkrijgen. Het gehele bibliotheek complex wordt voorzien van een rook-meldinstallatie, welke direct verbonden zal zijn met de Middel burgse brandweer. De voormalige kolenbunker in het gebouw wordt omgebouwd tot catalogusruimte. De studiezaal krijgt een verbeterde ventilatie en er komt een nooduit gang bij. Op de eerste verdieping zal men straks een afdeling biblio grafieën en een studiezaal voor soci ale wetenschappen vinden. Het do cumentatiecentrum Zeeuws Deltage bied krijgt een eigen magazijn. Voor het person-eel komt er een kantine, die echter ook door bezoekers tan de bibliotheek kan worden gebruikt. Een zolder van het complex zal worden ingericht als studiezaal voor de rubrieken geschiedenis en docu-i mentatiecentrum. Er komen ook aparte studiecellen, speciaal voor degenen die lange tijd bij de biblio theek studeren. In de cellen zal men schrijfmachines installeren. Verdere voorzieningen bestaan uit nieuwe garderobes, toiletten, een lift voor bezoekers en een noodverlichtingsin stallatie. DEN HAAG (ANP) In tegen stelling tot eerdere berichten zal prins Bernhard zaterdag niet aanwe zig zijn bij het plaatsen van het laat ste caisson in het Brouwershavense gat, waarmee de dichting een feit zal worden. Naar verwachting zullen op maan dag 3 mei, indien de weersomstan digheden dit toelaten, de schuiven van alle caissons worden gesloten. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1971 | | pagina 17