Duycker wint etappe „De Pel" zit af te zien „REAL KOMT ZEKER IN DE FINALE..." MULLER NAAR FEIJENOORD Stijger weg bij RBC Grenzen nog niet geopend PROGNOSE Toto 42 Tiedtke geschorst Funeste handicap Wraakgevoelens sport X IX XI l x IX X X X X X X X X OPDRACHT PRIVé-MENJNG WOENSDAG 28 APRIL 1974 ter De spelers van Atletico Madrid, logerend in Zandvoort vermaakten zich gistermiddag in het dolfinarium. Hier zie» tOe hoe van links naar rechts Adelardo. Inireta, Zubiarain en trainer Domingo een van de dieren voeren. ZOTTEGEM (ANP) De derde etappe van de Ronde van België voor amateurs heeft het eerste Nederland se succes te zien gegeven. Winnaar van de 138 km lange etappe van Wanfercee naar Zottegem werd Adrie Duycker in 3.10.10. De uitslag: 1 Duycker (N) 3.10,10 (met bon. 3.09.40); 2 Schoep (B) 3.10,10 (met bon 3.09,55); 3 Pauwels 3.10,10; 4 Catteuw zt; 5 Van der Wie- Ie zt; 12 John Cornelissen (N) 3.10,28; 30 Van der Loo (N) zt; 34 Pennings (N) zt; 38 Groen (N) zt; 62 Rink Cornelisse (N) zt. Het algemeen klassement ma drie etappes luidt: 1 Marcel Sannen (B) 8.41.54; 2 Van Sweevelt (B) 8.42.15; 3 Groen (N) zt; 4 Beysens (B) 8.42.48; 5 Verreydt (B) 8.43.00; 6 Duycker (N) 8.43.07. f,». Atletico-speler Jayo in een boot je in het dolfinarium, waar de Span jaarden gisteren ontspanning zochten en vonden. AJAX MOET AANVALLEN ensen Cray ff op ongunstig moment (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Tegen het decor van de zoveelste affaire rond Johan Cruyff moet Ajax vanavond trachten zich te plaat sen voor de op 2 juni in Londen te spelen finale van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen. Een opgave, die er, het bjj de Nederlandse voetbal liefhebbers heersende optimisme ten spijt, niet om liegt. Atletico Madrid immers, weet wat het is een voorsprong te ver dedigen, en het optimisme van trainer Marcel Domingo mag dan weinig realistisch aandoen, de tot dusverre in de race naar de Europacup 1971 door de inmid dels onttroonde Spaanse kam pioen geleverde prestaties illu streren, dat de Madrilenen zich nimmer laten wegspelen. En of schoon dat laatste niet behoeft te gebeuren, zal Ajax hoe dan ook met een verschil van twee doelpunten moeten winnen. Atletico heeft in de voorgaanlde drie ronden de uitwedstrijden tegen achtereenvolgens Austria, Wenen, Cagliari en Legia Warschau telkens met 2-1 verloren. Vooral tegen Le gia was dat een opmerkelijke ge beurtenis, omdat de sterke Poolse ploeg zich al in de halve finales waande, na te Madrid met.... 1-0 te hebben verloren. Ofschoon Ajax aanvallend hoger mag worden aangeslagen dan Legia, NAC-Haartam T wente-Feij enoord Sparta-Go Ahead Excelsior-NEC lelstar-MVV Volendam-ADO I leerenv.-Veendam V itesse-Heracles 3W-Willem II HVC-Wageningen PEC-Eortuna ZFC-Eindhoven EDO-Limbureia blijft het vanavond oppassen gebla zen, want ,het feit, dat Atletico in de uitwedstrijden telkens goed was voor één doelpunt, bewüst ook de juistheid van Dominigo's uitspraak na de eerste botsing tussen beide ploegen: „In Amsterdam moet Ajax het spel maken, en kunnen wij ons beperken tot verdedigen en counte ren. De contra-attack ligt ons het best. Dat we de tweede wedstrijd met een 1-0 voorsprong kunnen be ginnen is daarom erg belangrijk." Voor Atletico kan het ontbreken van de geblesseerde steraanvaller José Garate een funeste handicap zijn. Het is echter evenzeer mogelijk, dat de nieuwste ontwikkelingen rond Johan Cruyff een remmende in vloed zullen hebben op de prestaties der Ajacieden. Rinus Michels mag dan wel hebben verklaard, dat zijn spelers zo langzamerhand wel zo vol wassen zijn geworden, dat ze zich van dergelijke affaires niets meer aantrekken, het is onwaarschijnlijk, dat de recente gebeurtenissen hele maal ongemerkt aan het keurkorps van Ajax en aan Cruyff in het bij zonder voorbij gaan. Opvallend is trouwens, dat de ooit van het etiket „wonderkind" voor ziene Cruyff er voor elke belang rijke Europacup-wedstrijd van zijn club in slaagt de voorpagina's der kranten te halen. De eerste geruch ten over zijn contacten met het jteen- rijke Barcelona deden immers de ronde voor Ajax's wedstrijd om de Runners-up-cup tegen Napoli in fe bruari van het vorige jaar. Omdat de Spaanse grenzen voor buitenlan ders gesloten bleven, verstomde het rumoer even plotseling als het de kop had opgestoken. Voor de uit wedstrijd tegen het Zwitserse Bazel eerder in dit seizoen ontstond een gigantisch conflict tussen Cruyff en Ajax. Over de premies, die door de moeizaam genezende of gesimu leerde? blessure aan Cruyffs neus voorbij waren gegaan. Het Ajax- bestuur hield het been stijf en Cruyff viste achter het net, hetgeen wel kwaad bloed zette bij de sterspeler, maar hij hield zich voorlopig wijse lijk rustig. Na de geruchten over een ontvoering door Zuidmolukkers voor de thuiswedstrijd tegen Celtic en griepverschijnselen van Glasgow, gaat het er nu werkelijk op lijken dat er een niet te lijmen breuk tus sen Ajax en Cruyff gaat ontstaan. Wellicht nit wraakgevoelens je gens het Ajax-bestuur, dat hem een aantal forse premies niet wenste uit te betalen en coach Michels die hem voor de ogen der Spaanse voetballiefhebbers, van wie Cruyff al geruime tijd hoopt, dat zij eens zijn fans zullen zijn, in de uitwed strijd tegen Atletico uit het veld haalde zijn de toekomstwensen van Cruyff aan de vooravond van het grote gebeuren te Amsterdam aan de grote klok gehangen. De miljoenenzaak, die de Ajax- bestaurders niet alleen hoofdbrekens kost, maar ook nog meer grijze haren bezorgt, kan voor de concentratie van Cruyff en rijn ploeggenoten nooit bevorderlijk zijn. Hoewel voor de hand ligt, d'at Cruyff zich vanavond koste wat het kost wil revancheren voor zijn zwakke optreden in Ma drid, kan zonder overdrijving wor den gesteld, dat schoonvader Coster en indirect ook Johan Cruyff zelf Ajax een slechte dienst heeft bewezen. En dat juist op het mo ment, dat Ajax voor de belangrijkste fase in zijn bestaan staat. Want mik kend op vier blinkende successen het nationale kampioenschap, de KNVB-beker, de Europa-cup, en indien die wordt veroverd, ook nog de wereldbeker is de Amsterdamse club er helemaal niet bij gebaat dat de rust in de A-selectie wordt ver stoord door een jonge man, die meer aan geld lijkt te denken dan aan voetballen, en die als 24-jarige in het afgelopen weekeinde geworden al Nederlands meest besproken en beschreven voetballer aller tij den is. Rinus Michels, voor wie reputaties niet tellen, en alleen prestaties be langrijk zijn, slaagt er hopelijk in zijn ploeg vanavond optimaal gecon centreerd het veld in te sturen, want 't zou doodzonde zijn, als Ajax na de uitgangspositie, die het zich in Ma drid heeft verworven, de boot nog zou missen. (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL RBC zal voor het volgende seizoen moeten uitzien naar een nieuwe trainer. Het RBC- bestuur heeft het contract met trai ner Stijger per eind van dit seizoen opgezegd. RBC-voorzitter Smalle- gange: „We hebben de spelers en de heer Stijger gisteren ingelicht. We kunnen nu rustig uitkijken naar een opvolger." (Van onze sportredacteur) BREDA Om het in wielertaal te zeggen: Kees Bellenaars, ploeglei der van Goudsmit-Hoff, zit af te zien. Hij is moe. Je kunt het zien. Dood moe. „Ik moet oppassen. Ik ben over werkt." In het gesprek missen zijn gebaren en woorden het explosieve dat hem anders zo kenmerkt. „Mijn vrouw zegt dat ze me nog nooit zo down heeft gezien als de laatste tijd." Reconstruerend blijken twee feiten verantwoordelijk voor de inzinking van „de Pel": ergernis over de ver anderde mentaliteit van de dus ook: zijn renners („ze werden ver schrikkelijk gemakzuchtig") en or ganisatorische drukte („ik moest he lemaal opnieuw beginnen, dat was een boel werk"). En dat gaf hem een knauw, Kees Pellenaars die altijd uit blonk in de strijd tegen problemen. Maar nu zijn de zorgen nét iets te groot geworden. Het wieterwereldje, heeft hij in het voorseizoen ontdekt, is niet meer wat het was. „Vroeger vlogen ze erin. En nounou Geprojecteerd tegen de achtergrond van zijn in spanningen om de zaak goed draai ende te houden, is Kees Pellenaars aan het eind van de lente-klassiekers teleurgesteld. Het is dat, de scheve verhouding tussen (zijn) prestatie en contra-prestatie, die aan hem vrat. „Ze zijn te gemakzuchtig geworden. Allemaal, heus niet alleen bij ons. Ga maar na hoeveel er de klassiekers uitreden. Je kunt wel zeggen dat wij steeds met weinig man aan de meet kwamen, maar kijk dan eens naar de andere ploegen. Die finishten ook nooit met meer dan 2 of 3 coureurs. En dat zijn firma's die al jaren bou wen terwijl wij pas beginnen. Wat dat betreft, loopt onze ploeg niet ach ter. Maar het zit me dwars dat ook mijn renners gemakzuchtig zijn, net als de rest. Geen haar beter. In de hele wielersport is de tendens; ont snapping, manneke van de ploeg er bij, zo jongens we zijn klaar. „Mijn werk is gedaan", dat zeggen ze dan óók nog als er een van hun in de kopgroep zit. Daardoor kwamen er steeds zo weinig aan in die klassie kers. De mannen die de slag misten geloofden het wel wanneer er een ploegmaat van voren reed. Bij ons hadden ze daar een handje van als Karstens of Schepers weg waren. „Die knappen het wel op", redeneer den ze dan. De meesten stapten steeds, als vast punt, af bij de ravi taillering. Tja, zo waren ze het ge wend bij htm vroegere bazen. Maar ik zit ermee, met die erfenis van Wil lem II en Caballero. Ik heb nou Jan Leys, onze chauffeur, opdracht gege ven niemand meer op te pikken on- Willy van der Kuylen en Guus Hiddink tijdens een partijtje straatvoet bal met twee jeugdige inwoners van El Escorial. De beslissingswedstrijd om het. kampioenschap in de vierde klasse F van de KNVB tussen het gelijk ge- eindigde UW'40 en Virtus zal zon dagmiddag worden gespeeld op het sportpark Lage Banken in Ettien- Leur. (Van onze speciale verslaggever) MADRID De administratieve ruimten in het Estadio Santiago Ber- nabeu waar het immense sportbe- drijf van Real Madrid wordt geleid, ademen het koele van een bankge bouw, het efficiënte van een inge nieursbureau en het voorname van de directiekamer van een groot con cern. Zojuist heeft Raimundo Sapor- ta die de functie van vice-president vervult gewezen op het schoonheids foutje in de zijstraat die langs de zijde van de hoofdtribune loopt en waar tientallen shirts met rugnum mers, broekjes en blauwe kousen hangen te drogen. Met wasknijpers zijn ze aan de hekken bevestigd die van de toegangspoorten naar het in wendige van de imposante stadion leiden. „In de (eigen) wasserij was zeker geen plaats meer", veront schuldigde Saporto zich. Met Antonio Calderon, wie de al gehele leiding van Real Madrid op de schouders is gelegd en van wie de grijze eminentie van de club. Don Santiago Bernabeu gezegd moet hebben dat de man zo met Real is samengegroeid dat hij nauwelijks weet hoe zijn eigen huis eruit ziet, is Saporta van mening dat er weinig twijfel mogelijk is over het resultaat van de halve finales voor Europacup 2. Hij wijst op het in Eindhoven behaalde commerciële resultaat dat moest dienen om de capaciteit van het stadion ter grootte van 130.000 toeschouwers enigszins rendaoel :e maken. Nochtans heeft de niet meer zo jeugdige dame, die in een kiosk voor het stadion de wacht houdt bij de plaatskaarten enige nagenoeg fraaie dagen doorgebracht. Veertig tot vijftigduizend meer zullen er niet komen, is de verwachting. Dat zijn dan voor het grootste deel de eigen ISTANBOEL (ANP) In Turk se kranten is dinsdag het bericht verschenen, dat de middenvoor van het Duitse elftal Gerd Muller, die zondag bij de wedstrijd Turkije - est-DuitsIand tweemaal scoorde, net komende jaar FC Bayern Mün- en verlaat en naar Nederland zal komen. Een Turkse journalist stelde na afloop van de wedstrijd Müller de interessante vraag of hij bij het vol gende wereldkampioenschap (1974 in Duitsland) zijn titel als meest succesvolle schutter zou verdedi gen. Müller verklaarde daarop: „Dat zal minder aan mij dan aan bondstrainer Helmut Schön liggen. Het is namelijk een grote vraag, of hij mij ook nog in het nationale elftal opstelt, als ik in het buiten land speel. Ik heb namelijk een ge weldig aanbod uit Nederland ge kregen, dat ik het volgend jaar wil aannemen. Ik ben er vast van over tuigd dat ik dan niet meer voor FC Bayern, maar voor Feijenoord Rot terdam de doelpunten zal maken." Tijdens de terugreis toonde Mül ler zich in het vliegtuig aanmerke lijk gereserveerder tegenover de Duitse journalisten. „Het is moge lijk dat ik in 1972 naar het buiten land ga", was alles wat hij wilde zeggen. Feijenoord ontkent dat er eniger lei contact met Müller is geweest. Manager Brox: „Er zijn geen onder handelingen gevoerd. Er zijn zelfs geen gesprekken geweest. Noch met Müller, noch met Kristensen van Sparta, voor wie hij volgens somigen ook belangstelling zou hebben." leden die een van de vele takken van sport beoefenen, waartoe Real Madrid gelegenheid biedt. Antonio Calderon vindt dat hij er geen doek jes om hoeft te winden. „Real Ma drid haalt de finale en wint hem ook. De spelers hebben van trainer Mun- nez deze opdracht gekregen". Hij zegt het met een stem die geen te genspraak duldt. Opdracht is opdracht in het zake lijke bedrijf waar men zich niet kan veroorloven de kans op het spekken van de kas te verspelen door non chalance te geringe inzet of ander zins. „Daarvoor worden de spelers betaald", vult Calderon ten over vloede aan. Tussen ettelijke tele foontjes door die weer worden gede legeerd aan het legertje medewer kers herhaalt hij enige malen dat Philips beslist wel een goede ploeg is, dat de naam hij kan wel zeggen populair is in Madrid (ze staat ook met reclame op de aan plakbiljetten van Real Madrid en is volop met borden in liet stadion aanwezig) maar dat het voor de business van het voetbalbedrijf he laas noodzakelijk zal zijn dat Phi lips zijn laatste wedstrijd in dit toernooi speelt. Het wordt allemaal zeer vriende lijk gezegd, de glimlach wijkt niet eh het gebaar met de handen duidt aan dat het jammer is maar niets aan te doen. Discussie onverwiild gesloten. Raimundo Saporta, deskun dige van het ministerie van finan ciën. moet bekwaam worden geacht zijn visie te geven op het bericht, ook voor Spanje een sensatie, dat Johan Cruyff tot overeenstemming zou zijn gekomen met Barcelona. Dp grote clubs dringen al lang aan op het openen van de genzen voor bui tenlandse spelers. Het ministerie voot sport beeft zich echter tot nu toe weinig inschikkelijk getoond. Saporta: „Niet alleen dit ministerie. ook dat van financiën. Voetbal is in Spanje een van de belangrijkste sporten en er worden grote bedra gen omgezet, door het publiek met de recettes want de wedstrijden worden door veel toeschouwers be zocht maar ook door de clubs die als enorme uitgavenpost de spelers heb ben. Het is geen kwestie van het scheeftrekken van verhoudingen als buitenlandse sterren die natuurliik zeer duur zijn worden toegelaten maar economisch moet zulk een be sluit van alle kanten worden beke ken". Als nadere verklaring hiervoor geldt de privé-mening van Saporta, dat verscheidene buitenlanders en de grote clubs hebbenn hun voel horens al uitgestoken en contacten gelegd met vooral Italianen en Por tngezen zullen eisen dat een fors bedrag in harde valuta op een bui tenlandse bank zal worden gestort en dat een deel van het niet onaan zienlijke salaris eveneens naar het buitenland zal vloeien omdat in n» gen van de tien gevallen van „gast arbeiders" moet worden gesproken die hun zakken vullen en na hun carrière vertrekken Er mag worden aangenomen dat een rush op sterren buiten Spanje zal ontstaan. Het voetbalbedrijf in dit land is zo zakelijk geregeld dat de anderen meemoeten als een van de clubs zich gaat versterken met cracks uit het buitenland. Natnurliik zal er een limiet komen van waar schijnlijk niet meer d-a-n twee bui tenlandse spelers»; Als de grenzen opengaan, maar dat is nog lang niet zeker", aldus Saporta. Of Rea] Ma drid reeds het oog heeft op een of meer buitenlanders wordt met veel diplomatie afgedaan, wat erop neer komt dat geen naam wordt genoemd noch eriig-e indicatie wordt gegeven. Wat dat betreft waren de big bosses van Real Madrid mededeelzamer ten aanzien van de uitslag van de halve finale Real - PSV. Ze waren zelfs bereid het elftal dat trainer Munoz naar alle waarschijnlijkheid in het veld zal zenden, op een van een indrukwekkend briefhoofd met sier lijke krulletters voorzien papier te noteren. In-dien ook hierbij geen di plomatie te pas is gekomen, ver schijnt Real Madrid met Borja. Zun- zunegui, Benito, Sanehis, Grande. Zoco, Anancio, Pirri, Grosso, Velaz quez, Gento. Derhalve een formatie 3-2-5, omdat de business gebiedt dat alles op de aanval wordt gezet. derweg. Ze moeten maar zien dat ze met die fiets terugkomen." De gemakzucht die hij vaststelde, heeft de heetgebakerde Pellenaars een koude douche bezorgd. Een stort bad van teleurstelling. „Weet je, ik heb me uit de naad moeten werken om alles voor elkaar te krijgen. Met Televizier indertijd begon ik rustig en zo kon ik lekker groeien in de or ganisatorische zaken. Nu pakten we meteen het grotere werk en dat gaf enorme drukte. Ik moest alles op nieuw aanpakken, want ik had na zoveel jaren niks meer. Dag-en-nacht was ik bezig. Schrijven, telefoneren, reizen. In dat werk ben ik een per fectionist. Bij mij moet het kloppen. Maar als je dan ontdekt hoe weinig dankbaarheid ervoor bestaat en hoe weinig plichtsbesef ze erop nahou den, dan krijg je een opdonder. Ach, natuurlijk. Er zijn wel renners waar ik over te spreken ben. Prinsen. Ge weldige jongen, daar ga ik veel ple zier aam beleven. Schepers en Ste vens, ze vielen me alles mee. Moei lijke mannen, zeiden ze altijd. Kom nou. Waren ze allemaal maar zo. Karstens. Soms wel wat praatjes en vedette-allures maar ik vind het wel goed dat een coureur dat heeft. Kar stens toonde deze maanden al meer karakter dan in al die jaren ervoor. Ik bedoel maar: er zijn er ook wel die in het gareel lopen. Maar over het algemeen, in z'n totaliteit, zeg ik: er moet verandering komen in de men taliteit." Daarom gaat Kees Pellanaars har der -worden. „Ik probeerde het met zachte hand, maar achteraf bekeken was dat fout. Na de Gold Race bij voorbeeld, kregen ze allemaal 200,- premie. „Omdat jullie in de eerste wedstrijden goed je best hebt ge daan", zei ik. Nóu denk ik: was dat wel goed? Is dat gebaar wel begre pen? Ik geloof van niet. Ik bedoelde het als stimulans, maar volgens mij zijn ze gaan denken: als ie nou al te vreden is op die manier doe ik het dus niet meer." Vandaag vertrekt Kees Pellenaars naar de ronde van Spanje en voor -de start zal hij rijn renners zo nam hij zich voor in een gepeper de toespraak wijzen op hun laakbare houding. „Iemand die de eerste week zonder duidelijke reden opgeeft, krijgt geen cent. Helemaal niks." Ze, de coureurs, zullen hem dus nu leren kennen, Kees Pellenaars. Hij blijft niet langer de goedzak (van wie Ger- ben Karstens in Parijs-Nice zei: ik ken hem niet terug) uithangen. Er wordt vanaf nu weer met ijzeren hand geregeerd." Daan Holst heeft het als eerste ondervonden. Na een nogal hoog oplopende discussie met Huub Harings over een oude beta- lings-kwestie, liet Kees Pellenaars hem („wegens het verstoren van de rust en de sfeer in de ploeg") niet starten in de Waalse Pijl en Luik- Bastenaken-Luik. Bovendien mag Holst, die al gekozen was, niet mee naar Spanje. Het is menens gewor den. Maar hoe onwaarschijnlijk het ook moge klinken „de Pel" heeft er zelf moeite mee. Want filo soferend over de problemen waar hij mee tobt, gooit hij voor het eerst zijn zielel-even bloot als hij zegt: „Eigen lijk ben ik niet zo. Ik doe wel hard, maar niet van harte. Toen ik Daan Holst uit Luik wegstuurde, ben ik op de terugreis steeds uit de auto ge moeten, zo beroerd als ik me voelde door die affaire. Echt, ik ben in feite niet zo'n keiharde, maar ik moet het wel zijn." PETER HEERKENS SAARLOUIS (ANP) Het be stuur van de Duitse biljartbond heeft de meervoudige Europese kampioen August Tiedtke voor twee jaar uit gesloten van nationale en internatio nale wedstrijden. Tiedtke wordt ervan beschuldigd tijdens een interview voor de t.v. de Duitse biljartbond in diskrediet te hebben gebracht.

de Stem | 1971 | | pagina 5