DAM BHOLWERSHAVENSE GAT BIJNA DICHT Wat doen zij woensdagavond politiek In de komende weken en maanden wordf weer een stukje van wat al eens „één van de moderne wereld wonderen" is ge noemd verricht. Dan wordt de in het kader van het Deltaplan in de monding van het Brouwershavense Gat aangelegde dam ge sloten. Dat wil zeg gen, dat de bouw van deze 6,2 kilometer lange dam tussen Schouwen-Duiveiand en Goeree, die (na 2 jaar voorbereidend werk) in 1965 begon, in een beslissend en tevens spectaculair stadium is gekomen. HS3 Simultaan Bombardement Waterdicht Zaterdagbijlage van 24 april 1971 Op het ogenblik is men druk doende met het dichten van de twee sluisgaten. Over eén week precies op za terdag 1 mei moet het eerste deel van dat karwei geklaard zijn. De Brouwers havense Gat-dam zal dan nog niet helemaal waterdicht maar in ieder geval gesloten zi]n. In september moet de bouw van de dam zover ge vorderd zijn, dat de 200 me ter brede dijk de najaars stormen met glans zal kun nen doorstaan. De Delta dienst van Rijkswaterstaat hoopt op Goede Vrijdag van io^oVolgend ^aar 31 maart •iT de meest oostelijke- njbaan op de dam te kunnen openstellen, speciaal ten ge rieve van het toeristische verkeer. En in oktober van het volgend jaar denken de Deltadienst en de N.V. Dijks- bouw (een combinatie van aannemingsbedrijven) aan een volgend deel van het we reldwonder te kunnen gaan „timmeren". Tegen die tijd zal weer een belangrijk deel van het Deltagebied bevei ligd zijn tegen de desastreus- ze gevolgen van zelfs een superstorm. Een deel van de dam ligt er al, met praktisch alles erop en eraan: een 3,5 kilo meter lang stuk, dat over de Middelplaat en de Kabbe- laarsbank is gebouwd. Aan weerszijden daarvan liggen de sluisgaten; het noordelij ke met een breedte van 800 en het zuidelijke met een breedte van 900 meter, die samen per half getij (zes uur) niet minder dan 350 mil joen kubieke meter water moeten verstouwen. De si multane dichting van deze twee brede en vrij diepe sluitgaten is een uiterst moeilijk én indrukwekkend (Delta)werk. Men hanteert er verschil lende methodes voor, waar mee overigens al ervaring was opgedaan tijdens voor gaande „sluitingen" in het kader van het Deltaplan. In het noordelijk sluitgat wor den veertien caissons ge plaatst: 2 landhoofd- en 12 doorlaatcaissons. Aan het afzinken van elk caisson (68 meter lang, 18 meter breed 16,5 meter hoog, bijna 7000 ton zwaar en 2,5 miljoen gulden duur) moeten behalve veel man kracht niet minder dan 8600 paardekrachten van zes sleepboten te pas komen. Evenals trouwens een aantal scheepjes, dat zorgt voor de meting van de stroomsnel heid en voor het doen van andere waarnemingen. Die bootjes seinen hun gegevens via een centrum in Den Haag door naar het water loopkundig laboratorium in De Voorst, Daar worden in een natuurgetrouw model van de monding van het Brouwershavense Gat uitge breide proeven met een mi niatuur-caisson gedaan, voor het echte caisson wordt afge zonken. Op 1 mei zal, onder het nodige feestvertoon uiter aard en in aanwezigheid van o.a. prins Berahard, het laat ste caisson op d'e bodem wor den gezet. Op die dag zal ook de dich ting van het zuidelijke sluit gat in een belangrijke fase zijn gekomen. De betonblok- kendam, die er wordt „opge worpen" moet dan op N.A.P. zijn. De blokkendam wordt aangelegd met behulp van een imposante kabelbaan. De vijftien gondels daarvan automoteurs, die worden aangedreven door turbine- motoren bombarderen het sluitgat met ongeveer 200.000 lijk van da kruin die op 11 'door WILLEM WOLTERS foto's DICK DE BOER De betonblokken, waarmee het zuidelijk sluitgat in de dam wordt gedicht, liggen opgeslagen in enorme depots. Op deze foto ook een van de gondels, die met zijn zware lading op weg is naar het sluitgat. Het zuidelijk sluitgat wordt door vijftien gondels van een kabelbaan dichtgebombardeerd met ongeveer 200.000 betonblokken van elk 2,5 ton. betonblokken van elk een ku bieke meter. Voor dit sluit gat werd deze vorm van geleidelijke dichting geko zen in verband met de grote diepte (tot 27 meter) en de toestand van de Scliouwense oever, die gevoelig is voor dijkval. Na 1 mei zullen alle zeilen worden bijgezet om de dam „waterdicht" te krijgen. Op 3 mei gaan de schuiven in de doorlaatcaissons dicht. Daarna zullen dé caissons zo snel mogelijk worden begra ven onder enorme hoeveelhe den zand. De kabelbaan bo ven het zuidelijk sluitgat zal na 1 mei nog een paar we ken of daaromtrent in ge bruik blijven om de hoogte van de blokkendam op enke le meters plus N.A.P. te krij gen. Medio mei wil men be ginnen aan de „tweede slui ting". Dat wil zeggen, dat de holle ruimte in de ongeveer 500.000 zware blokkendam zal worden gevuld. Daarna zal ook deze damkern onder het zand worden gestopt. On der zoveel zand zelfs, dat de pylonen van de kabelbaan er compleet in zullen verdwij nen. Op de dam zullen, ooste meter plus N.A.P-. komt, een autoweg van tweemaal drie rijstroken en een parallel weg voor het toeristische verkeer worden aangelegd. De wegen komen op verschil lende niveaus, zodat het uit zicht op het binnenmeer niet zal worden belemmerd door tegenliggers. Uit nog een an dere zaak blijkt, dat men de toeristische waarde van de ze Deltadam wel heeft zien zitten. Bij de aansluiting op Goeree zal de dam over een langte van 700 meter worden uitgevoerd als een duin om de overgang naar de duinen van Goeree niet te groot te maken. Maar de dam ligt er straks natuurlijk in de eerste plaats als een waterkering, die zelfs een superstorm kan weer staan. Zo'n superstorm heb ben de geleerden berekend, jakkert maar één keer in de tienduizend jaar over de aardkloot. Dat wil niet zeg gen, dat alle in de dam ge stoken geld (280 miljoen) weggegooid geld zal zijn. De watersnoodramp, die in fe bruari 1953 grote delen van het Deltagebied teisterde, werd door heel wat minder dan een superstorm veroor zaakt. De schade bedroeg toen anderhalf miljard. En dat Was alleen de ma teriële. Het noordelijk sluitgat in de dam wordt gedicht met 14 caissons. Op de foto hiernaast het afzinken van één van deze gevaartes. Weer een stuk wereldwonder uit X oetbal of Net zoals de meeste Nederlanders moeten ook de groten van ons land woensdagavond ernstig bij zichzelf te rade gaan. Wat zullen zij doen: Zich lekker onderuitgezakt voor het blauwe beeldbuisoog laten vermeien door 22 hard achter een bal aan hollende voetbalsterren of op nieuw de zware, dagelijkse bestuurslast op de vaak tengere schouders nemen? In het laatste geval kunnen ze wel de alom aanwezige tv-camera's verklaren dat zij op nieuw „met grote bezorgdheid de teruglopende belang stelling van de Nederlandse kiezer hebben gadegeslagen" en dan overgaan tot de wat wazige orde van de formatie dag. Zes bekende Nederlanders vertelden wat ze woens dagavond doen. Misschien hebt u er een kijkadvies aan- MGR. SIMONIS, de laatst benoemde bisschop van Rot terdam: liet via de telefonis te weten dat: Mgr. Simonis die dag een vergadering heeft. Hij kijkt dus niet naar het voetballen en ook luistert hij niet naar de uitslag van de verkiezingen WILLEKE ALBERTI is niet thuis, maar haar echtge noot Joop Oonk kan wel eni ge waarheden over Willeke vertellen: „Wat Willeke aan zal zetten? Dat is vast en zeker voetballen. We vinden natuurlijk dat Ajax moet winnen, we denken zelfs met 3—0. PvdA-Kamerlid C. EGAS, die veel sport en recreatie in zijn voorstellen doet: „Woensdagavond hoop ik beide le zien. Ik heb pas be lang bij de laatste uitslagen, dus zal ik het voetballen wel aanzetten. Tussendoor wip ik wel over naar de verkiezin gen. Als ik wat meer tijd had ging ik vaker naar het voet ballen kijken. Door Abe Len stra is mijn favoriete club Enschede geworden. Ajax bekert verder, PSV verliest, de progressieve combinatie maakt winst en de KVP ver liest. C. VEROLME, de Rotter damse scheepsbouwer: heeft z-ioh verschanst in zijn als een bunker bewaakte wo ning ergens ten plattelande. Zijn persvoorlichter Van der Hoest: „Oh, hij kijkt niet naar het voetballen. Hij heeft wel eens een balletje afgetrapt, maar dat was in Brazilië. Daar speelt dan een team van Nederlands werf- personeel tegen een Brazi liaans. Dan kijkt hij ook wel hoe het verder afloopt, maar dat is dan ook voor zover ik weet de enige wedstrijd waar hij naar kijkt. Vraagt u het hem zelf maar. De se cretaresse van Verolme: „Mijnheer Verolme praat niet meer met de pers. Zelfs deze vraag zal door de men sen wel betrokken worden op eh wat hier zo gaande is." A. KLOOS, de oud-vak bondsleider en nu als voor zitter van de Vara met een beroepsbelangstelling voor t.v.-programma„Voor mij is de verkiezingsstrijd toch net iets belangrijker. Na de eerste uitslagen, als de tvend bekend is, zal ik heus wel even omswitchen naar het voetballen, want als Oost- Amsterdammer, waar het bolwerk van Ajax iskan ik me nog de tijd herinne ren, dat ik voor een dubbel tje ging kijken. Soms voor niets, want ik kende alle ga ten in het hek. Ajax haalt het wel, ik denk met 20. Ook PSV blijft. Dat wint met 10. Mijn wens voor de ver kiezingen is tevens de uit slag: „Ik hoop dat de con fessionele werknemers nu eindelijk de schellen van de ogen vallen". IR. H.B.J. WITTE, burge meester van Eindhoven, de bakermat van PSV: „Ik kijk in ieder geval naar de ver kiezingen. Daar leef ik eer lijk gezegd harder mee mee, dan met een wedstrijd van Philips. Dat is natuurlijk wel slecht voor m'n image, maar dat moeten ze me maar ver geven. Overigens ben ik woensdagavond hier in het stadhuis. Daar staan overal t.v.-toestellen, zodat ik wel van twee walletjes zal kun nen eten. Volgens mij wordt DS'70 de grote winnaar. «S

de Stem | 1971 | | pagina 1