Lomme Driessens razend Clubs vergeten beveiligings maatregelen PEETERS TEKENT NAC de I.L.T.F. Pijl 2 JAAR BIJ Sport nu hoofd afdeling bij CRM Joop Zoetemelk „maakt" Waalse Zuid-Afrika laat ruimte voor niet- blanken China uit UITSLAG VAN WAALSE PIJL „DE WAALSE PIJL door Hein Groothuis Krol: rust Verbeeck wil winnaar Roger de Vlaeminck aanvliegen KAAPSTAD (ANP) John Vorster, de president van Zuid- Afrika, heeft in Kaapstad een verklaring afgelegd waaruit blijkt dat de Zuidafrikaanse re gering bereid is de apartheids politiek voor wat de sport be treft, wat te matigen. Vorster zei in het parlement: „Wij zijn er niet voor dat Zuid- Afrika in het buitenland verte genwoordigd wordt door een „ge mengde" sportploeg. Dit geldt echter niet voor een Zuidafri kaanse Olympische ploeg. Wij hebben er ook geen bezwaren tegen wanneer niet-blanke sport lieden uit andere landen aan in ternationale wedstrijden in Zuid- Afrika deelnemen". De verklaring van Vorster wordt gezien als een eerste ge baar ten opzichte van het inter nationale Olympische Comité, dat Zuid-Afrika uitsloot van de Olympische Spelen van Mexico en ook in 1972 geen prijs stelt op deelneming van Zuid-Afrika van wege zijn apartheidspolitiek. Gisteravond werd Feijenoord-jeugdtrainer Ben Peeters NAC'er. En dat is op deze foto duidelijk te zien! V.l.n.r.: secretaris Speekenbrink, elftalleider Meeüs, de nieuwe NAC-trainer Peeters, penningmeester Houdijk en voorzitter Raaymakers. HERRIE IN MARCINELLE (Van onze sportredactie) ASTERDAM De Nederlandse voetbalhausse raast de laatste tijd niet alleen gedurende de wedstrijden meer met zoveel geweld door het amateur- en het betaalde voatbal, dat zo langzamerhand de vraag belangrijk wordt of er niets valt te doen aan de beveiliging van de velden. Moeten de clubs maar hulpeloos toezien dat alles wat hun lief is kort en klein wordt geslagen, omdat onbezonnen jongelui zich aan baldadigheid verslingeren? De wereld van de Nederlandse beveiligngsmaatschappijen heeft de inbraakpoging in ADO's kantine die woensdagnacht vermoedelijk in verband stond met het doelpalen- incident, grondig geanalyseerd en is tot de slotsom gekomen, dat voor een bedrag van nog geen achtduizend gulden de ellende van de in braak en de misère met de doelpalen zo goed als zeker zou zijn voor komen. Het meest schokkende, dat zich heeft afgespeeld gedurende de avond van de opwinding in het Zuiderpark, was het, langzaam ineen stortende doelwerk achter NEC's doelman Nico de Bree. Door sabo tage waren de staanders doorgezaagd, waarna er maar een lichte duw voor nodig was om het propvolle stadion op zijn kop te zetten. Voor dat probleem, dat zich zeer recentelijk, de afgelopen maandag na melijk, ook voordeed bij Go Ahead, en dat eigenlijk al eerder opzien baarde (men hoeve maar te denben aan het voormalige Sittardia en GVAV), bestaat een heel simpele oplossing. De signaalapparatentmder- neming uit Hilversum kan met een infra-rode bestraling een zeer doeltreffende terreinbeveiliging aanbrengen. Directeur Andriessen legt uit, dat deze vorm van preventie niet meer behoeft te kosten dan plusminus drieduizend gulden. „Met drie stralen, die je voor dit be drag krijgt, scherm je een heel veld af zonder dat iemand er maar één stap op durft te zetten, want dan gaat er een enorme sirene loeien". Het feit, dat deze „oplossing" bij de meeste clubs in de eredivisie nog volkomen onbekend is, tekent de situatie. De ontwikkeling van het huidige profvoetbal gaat zo snel, dat nog niet wordt nagedacht over deze mogelijkheden. „Zij weten het niet", zegt de heer Andriessen, „of ze denken dat zo'n installatie een enorm dure grap is". Andere ondernemingen in Nederland denken de moeilijkheid van sabotage en inbraak (waar de kantines zo vaak onder te lijden heb ben), voor de sportwereld eveneens zeer gemakkelijk te kunnen op lossen. Alarma, gespecialiseerd in alarminstallaties tegen inbraak, heeft zich al georiënteerd op dit terrein. De Amsterdamse eersteklas ser APC is door deze firma beveiligd. Deze club blijkt vrijwel de enige in ons land te zijn. De voorlichtingsdienst van de politie verklaart dat beveiliging van de sportaccommodaties op diverse manieren denkbaar is. Een van de meest efficiënte methoden is het stilalarm. Door het aanleggen van een centrale schakelunit, met overal in het gebouw deur- en raamcon- tacten, een lichtrelax en een elektrisch deurslot, maakt men de club huizen vrijwel „onneembaar" voor ongewenste bezoekers. Wie dan inbreekt, merkt zelf niet eens dat de politie wordt gewaarschuwd en is dan een gemakkelijke prooi. „Omdat het meestal baldadige jongelui zijn die op pad zijn", vervolgt de heer Keilman van de Nederlandse huistelefoonmaatschappij, „is het maar kinderwerk en kan dit systeem zeer goed bevredigen. Vaklui hebben daar ook weer een middel op. Zij zagen desnoods een paneel uit de deur, als ze dat nodig vinden. Zo ver komt het bij voetbalclubs nooit omdat er doodeenvoudig niets te zoeken is". gezocht met NAC, maar het bestuur heeft hem aangezocht. „We zijn enorm blij dat de heer Peeters deze lunctie bij ons heeft willen aanvaar den", zei voorzitter Raaymakers. „Hij bezit alle elementen, die voor ons gunstig zijn, namelijk de kennis, de menselijkheid, het enthousiasme, de ervaring en het organisatietalent. Vooral dat laatste is ook enorm be- angrijk en dat dat aanwezig is heeft de heer Peeters in zijn loopbaan bij Feijenoord overduidelijk bewezen". Namens het hele bestuur sprak de heer Raaymakers het volste vertrou wen uit in de nieuwe trainer. „We hebben de spelers geen In spraak gegeven", verklaarde de heer Meeüs, leider van het eerste elftal van NAC, „omdat je dan krijgt: zo veel hoofden zoveel zinnen. En daar schiet je niks mee op. De spelers kunnen het volste vertrouwen heb ben in het bestuur, dat heus wel be voegd is iemands kwaliteiten te be oordelen. Trouwens, ik geloof ook dat it geen punt van botsing zal kunnen vormen, aangezien de heer Peeters een trainer is met een inter nationale ervaring en een grote re putatie. De spelers zullen MIJ zijn dat ze zo iemand als trainer krijgen. Daar twijfel ik geen moment aan. Vanmorgen (gistermorgen - red.) heb- beh alle spelers een telegram gekre gen, waarin hun de benoeming van de heer Peeters is medegedeeld. Wij kunnen ontzettend blij zijn dat een man als de heer Peeters in Breda nog de mogelijkheden ziet in het betaald voetbal iets te presteren. Dat hij vol doende vertrouwen heeft in het be taald voetbal hier. Als je daarnaast de reactie van de gemeente ziet", be sloot de heer Meeüs met een steek onder water, „dan zou je haast den ken dat zij dat niet hebben". (Van onze sportredactie). AMSTERDAM De diagnose van Ajax-arts Rolink, is in het acade misch ziekenhuis van Amsterdam bevestigd: Ruud Krol heeft zijn (rechter)-kuitbeen gebroken. Het ongeluk dat hem in d bekerwed strijd tegen NEC overkwam, zal Krol zeker 8 weken kosten. LONDEN (ANP). Communis tisch China heeft zijn lidmaatschap van de internationale tennisfederatie (ILTF) opgezegd. Basil Reay, de se cretaris van de ILTF, heeft een brief van de Chinezen ontvangen, waarin zij als reden opgeven dat nationalis tisch China (Formosa) als lid is ge accepteerd. De heer Reay verklaarde dat hij de beslissing van de overkoepelende Chinese sportbond betreurde en dat ook in een schrijven aan Peking dui delijk had gemaakt. Volgens de heer Reay heeft Com munistisch China tijdens de laatste jaarvergadering, toen het lidmaat schap van Formosa aan de orde werd gesteld, niet geprotesteerd. Op dezelfde dag dat China brak met de ILTF aanvaardde president Nixon het erelidmaatschap van de Amerikaanse tafeltennisbond, de groep die China bezocht en waarvan Spior Agnew gezegd heeft dat ze in een „propaganda-val" in gestapt. De uitslag van de Waalse Pijl was: 1. Roger de Vlaeminck (Bel) 224 km in 5 uur, 55 min o sec., 2. Verbeeck (Bel) z.t, 3- De Schoen- maeker (Bel.) op 6sec, 4. Zoetemelk (Ned) op 1.13, 5. Godefroot (Bel) op 4.45, 6. Van Springel (Bel) op 5.31, 7 Schutz (Lux) op 6.28, 8. Karstens (Ned.) op 11.25, 9. Callens (Bel.) z.t., 10. Motta (Ita) z.t., 11. Eyers (Bei) z.t., 12. Van Schil (Bel) z.t„ 13. Bracke (Bel) zt., 14. Spruyt (Bel) op 11.40, 15. Schleck (Lux) z.t., 17. Krekels (Ned.) op 23.05, 19. Stee- vens (Ned) z.t., 22. G. Harings (Ned.) z.t-, 23. Janssen (Ned) z.t., 24. Sche pers (Ned) z.t., 39. Prinsen (Ned) z.t., 41. van Katwijk (Ned.) z.t„ 58. Tabak (Ned) op 24.00. rijden, maar moest steunen als er mensen van ons goed reden. Na tien kilometer, toen de vluchters vier minuten hadden, was het gebeurd. Wij hebben alles afgestopt en toen was de koers gedaan. Ik had geen moraal meer om voor de tiende of twintigste plaats nog af te zien. Vandaag reed ik gemakkelijk. Het gaat nu toch beter dan vorig jaar. Ik ben nu al elf keer bij de eerste tien geweest. Vorig jaar had ik op het zelfde ogenblik nog geen koers uit gereden". Een overwinning in een klassieker ziet Wagtmans echter niet in het verschiet liggen. „Je hebt voorjaars- 'en najaarsklassiekers en toevallig zit ik er nooit bij. Maar ja, ik moet toch mijn kost verdienen in de rondes. In de ronde van Italië zijn zeven aankomsten bergafwaarts. Dat ligt me wel" HEIN GROOTHUIS (Van onze sportredactie) BREDA Voor NAC is de trainer voor het nieuwe seizoen al bekend. Een aantal weken nadat trainer Leo Canjels zijn ontslag nam bij de Bre dase eredivisieclub tekende Ben Pee ters, ex-trainer van Haarlem en ex- trainer van Feijenoord (waar hij momenteel nog de functie van jeugd trainer yervult) een tweejarig con tract, dat 1 juli aanstaande ingaat. Gisteravond, tijdens een bijeen komst van het bestuur van NAC in hotel Het Wapen van Nassau te Bre da, werd dit door voorzitter J. Raay makers officieel bekend gemaakt. De 51-jarige Ben Peeters, die elf jaar bij Feijenoord in dienst was, trainde twee jaar het eerste team, bezorgde als eerste in Nederland zijn club een „doublé", namelijk het behalen van de landstitel en de beker en werd daar in '69 opgevolgd door Ernst Hap- pel, die de successen van Ben Peeter: een verlengstuk gaf in de vorm vat' de Europa- en wereldcup. Ben Peeters, die een full-proffunc- tie aanvaardde heeft niet zelf contact (Van onze sportredactie) MARCINELLE De Waalse Pijl 1971 zal voor Jos de Schoenmaecker de historie ingaan als een tragedie. Tweehonderd meter voor de finish in Marcinelle werd zijn solo van ongeveer dertig kilometer getorpe deerd. Roger de Vlaeminck en Frans Verbeeck, die tijdens de achter volging Joop Zoetemelk de grote animator van deze klassieker hadden gelost, stoven hem voorbij alsof hij stilstond. Het duel tussen de twee rassprinters besliste Roger de Vlaeminck in zijn voordeel. De ze toch wel verrassende ontknoping van een alleen in het begin en aan het eind boeiende strijd leverde twee kwade gezichten op: van Lomme Driessens en Frans Verbeeck. De mond van de Molteni-ploegled- der spuugde vuur en vlam. Hij raas de en tierde in schier onverstaan baar Vlaams tegen een ieder die hem maar aansprak, zijn gramschap zoveel was er nog wel uit zijn woorden op te maken richtte zich tegen de wedstrijdleiding, die vol gens hem ernstig in gebreke bleef. „Officiële auto's hebben De Vlae minck en Verbeeck naar De Schoen maecker gebracht. Die auto's hadden er nooit tussen mogen zitten nu het gat zo klein was", sprak hij, nog steeds nijdig, maar tenslotte wat minder geëmotioneerd. „Voor mij is De Schoenmaecker de winnaar. Hij was zonder meer de grootste van daag". De woede van Frans Verbeeck richtte zich tegen Roger De Vlae minck. Zo hevig was de toorn van Verbeeck dat hij zijn landgenoot aan wilde vliegen. Omstanders kon den dat slechts met de grootste moeite verhinderen. Verbeeck be- sahuldigde: „De Vlaeminck deed in de laatste kilometers niets meer. Hij heeft steeds mijn wiel gehouden". Maar ook Verbeeck deed het een hele tijd kalmaan, toen Zoetemelk nog in het gezelschap van hem en De Vlaeminck was. Er werd wel afwisselend aan de leiding gereden maar de perioden dat de coureur uit Rijpweterinig de koppositie innam duurden ve3 langer dan die van de twee Belgen- Zoetemelk: „Ik heb het meeste werk gedaan om Roger te sparen. Die beschikt over een sterke sprint, ik niet. En Verbeeck heeft zioh ook op de achtergrond gehouden, die deed ook niet mee dan nodig was". Voor Lomme Driessens kwam do triomf van Roger de Vlaeminck dubbel hard aan. Want hij had met nog een dikke dertig kilometer voor de boeg alles gezet op De Schoen maecker, die samen met Roger de Vlaeminck (later teruggevallen door een lekke band) uit een negen man sterke kopgroep (verder bestaande uit Zoetemelk, Verbeeck, Paolini, Mint j ens, Schutz, Van Springel en Godefroot) weggesprongen was. Hij posteerde de ploegleiderswagen ach ter de 23-jarige De Schoenmaecker, sinds zijn komst bij de formatie van Merckx al vaak op het eerste plan. Daarmee liet Driessens Van Springel (bij afwezigheid van Merckx tot kopman benoemd in de ronde van Itahe) en Mintiens aan hun lot over. Dat leek catastrofale gevolgen te hebben, want kort nadat Godefroot door een val achterop was geraakt, kregen eerst Mintjens en even later Van Springel bandbreuk. Mintjens smeekte de helpers van Peugeot,., die net Godegroot weer in het zadel hadden gezet, om een ander wiel. Een eindje verderop stond Heriman van Springel wanhopig met een wiel in zijn geheven hand, ondertussen druk debatterend met het publiek. Voor de beide coureurs was de kans op een zege verkeken. En toch leek de gok van Driessens („Het was geen gok. De Schoen maecker was de beste, dus moest ik bij hem blijven") succes te hebben- De Schoenmaecker voerde de voor sprong die hij samen met Roger De Vlaeminck had opgebouwd (een mi nuut) in zijn eentje nog op tot 1.45. Daarna werd de afstand tussen hem en zijn drie achtervolgers kleiner maar toch niet zienderogen. En het laatste celletje, de muur van Thudn, rondde hij nog met voldoende ver schil om perspectieven op een een zame aankomst te houden. Nadat De Vlaeminck en Verbeeck na een de marrage van laatstgenoemde Zoete melk echter hadden laten' „zwem men", slonk de voorsprong van Merckx' knecht snel. In de straten van Marcinelle viel voor hem het doek. Terneergeslagen met een waas voor de ogen, fietste hij uit de drukte weg. Ploegmaat Rini Wagt mans: „Het is diep treurig voor De Schoenmaecker, die gaat de eerst» nachten niet slapen". En dat sloeg ook op de auto's, die De Vlaeminck en Verbeeck vooraf gingen. „Ik heb op de televisie ge zien dat die wagens De Vlaeminck en Verbeeck gewoon bij brach ten". Een nieuwe nederlaag dus voor de Vlaeminck, Poppe, Doyen en De- Driessens heeft zich schitterend ge weerd. Bij de eerste serieuze ont snapping (na 35 kilometer) waren niet minder dan vijf Molteni's be trokken: Bruyère, Huysmans, Van Springel, Mintjens en Wagtmans, die met Leman, Karstens, Godefroot, Van der Vleuten, Mori, Verbeeck, Letort, Zoetemelk, Rosiers, Roger de lisli aan de haal gingen. De winnaar van de Waalse Pijl, de Vlaeminck. Nadat Zoetemelk voor een split sing had gezorgd (De Schoenmaec ker en Schutz kwamen nog uit het peloton) zaten drie ploeggenoten vam Merckx vooraan: Van Springel, Mintjens en De Schoenmaecker, die op het podium in Marcinelle: Roger de afwezigheid van de meester bijna uitstekend compenseerden. Neen, de grote verliezers waren de Molteni's beslist niet. Dat waren de Italianen, van wie Gimondi en Motta geen moment op de voorgrond traden. (Van onze sportredactie). DEN HAAG Vlak voor de ver kiezingsstrijd een hoogtepunt be reikt, heeft de minister van CRM, Marga Klompé, de afdeling „licha melijke vorming en sport" bevor derd tot „hoofdafdeling". Door dit besluit kwam eindelijk de erkenning los, die al geruime tijd voor het werk van deze afdeling bestaat. De heer Westendorp, hoofd van de afdeling voorlichting van CRM, zei: „What's in a name" zult u zeggen, maar zo ligt het toch niet. De taak 'van de afdeling kan door deze promotie nog beter vervuld worden". Dat is logisch. De opdracht van de nieuwe hoofdafdeling „lichamelijke vorming en sport", die onder leiding staat van de heer J. Nieuwenhuyze Kruseman, wordt nu onverdeeld in vier los van elkaar werkende secto ren. Dit zijn de afdelingen voor ontwikkeling sportbeleid, sportorga nisaties en deskundigheidsbevorde ring, sportaccommodaties en inspec tie voor lichamelijke vorming en sport. „Toen een paar jaar geleden openluchtrecreatie hoofdafdeling werd, kwam er veel kritiek op dit besluit los. ledereen zei: waarom die sport niet? Dat verwijt is nu van de baan", aldus de heer Westendorp. Het gevaar dat de werkzaamheden van CRM overlapt zullen worden door NSF nu de taken worden uit gebreid is niet waarschijnlijk. „Het is in het verleden altijd zo geweest dat er een goede communicatie be staat", zei de heer Westendorp. (Van onze sportredactie) MARCINELLE De Waalse Pijl werd grotendeels gemaakt door Joop Zoetemelk. De coureur uit Rijpwete- ring leidde de beslissende slag in bij het derde colletje, deed ontzettend veel kopwerk (vooral de klimme- tjes op) en w'as in de slotfase een grote steun voor zijn ploegmaat Ro ger de Vlaeminck, de latere win naar. De vlucht van Zoetemelk op de Cöte de la Sauvenière uit de achttien man sterke kopgroep was een toevalstreffer. Het was helemaal niet de bedoeling van de Zuidhol lander om koste wat kost uit het zicht van de gevaarlijk dicht nade rende achtervolgers te blijven. Zoete melk; „Ik wist helemaal niet dat het peloton dichterbij was gekomen. Ik was echter uit op het bergklasse- ment en daarom demarreerde ik op elke col". En dat ging Zoetemelk uitstekend af. Bijna bij élke helling was hij het eerst boven. Met speels gemak sloeg hij op de steile wegen, waarvan er talrijke in deze klassie ker waren opgenomen, gaten. „Ik draaide lekker. Ik ga elk jaar beter rijden. Ik fiets meer ontspannen en kan meer incasseren". Aan het eind, toen hij met Roger de Vlaeminck en Frans Verbeeck in achtervolging was van De Schoenmaecker, moest Zoetemelk de tol voor zijn inspan ningen betalen. Hij moest afhaken toen Frans Verbeeck ineens weg sprong en De Vlaeminck nog net in het wiel van de winnaar van de Amstel Gold Race kon blij ven. Het was volgens Zoetemelk geen kwes tie van onachtzaamheid. Hem ont brak gewoon de macht. „Ik had alles gegeven wat erin zat, ik had de moed niet meer achter hen aan te gaan". Het betekende' ook geen teleurstelling voor de tweedejaars prof. Een klassieker-zege heeft hij niet ingecalculeerd. „Ik heb aan het begin van het seizoen gezegd dat ik een goede Parijs-Nice, Ronde van Spanje en Tour wil rijden en daar richt ik mij voornamelijk op". Het opvallende koersen van Zoete melk in de Waalse Pijl acht Jan Janssen nog geen garantie dat do Zuidhollander een grote zal worden. Routinier Janssen: „Hij heeft vorig jaar een goede Tour gereden en ik verwacht, dat hij dit nu weer formi dabel gaat doen. Maar de Tour al leen is het niet, dat heb ik ook gemerkt. Je moet alles kunnen. Klassiekers en zesdaagsen ook. En in klassiekers zie ik het voor Joop niet zitten. Ten eerste heeft hij geen sprint. Bovendien mist lüj iets. Hij is een uitstekend etapperenner, maar hij rijdlt te veel verdedigend. Hij heeft geen brutaliteit genoeg. Hij zal nooit zeggen: Nou knal ik er eens in". Het is aan Zoetemelk deze woorden te logenstraffen. Hij was in ieder geval gisteren veruit de beste van de Nederlanders, van wie ver der alleen Gerben Karstens op de voorgrond trad. De Prinsenbeker (negende) maakte deel uit van de achttien man sterke kopgroep, die na een dertigtal kilometers ontstond, maar viel terug toen er zich een scheiding tussen de vluchters vol trok. Karstens: „Op het stuk vals plat lieten twee Molteni's ineens een gat vallen. Meteen waren de ande ren weg. Ik heb nog geprobeerd samen met Leman -terug te- komen, maar het ging niet". Pe'llenaars: „Als hij goed had gereden, had hij bij moeten kunnen komen". De ploegleider van Göudsmit-Hoff had trouwens meer kritiek: „Schepers is me tegengevallen, die had ik er zeker bij verwacht". Zijn formatie als geheel wilde Pellenaars direct niets verwijten. „In het begin is er alleen gekoerst. Later niet meer. Jammer dat wij de slag misten". Om dan fel te vervolgen: „Maar verdorie, wij zijn de enigen niet. BIC en Salvarani zaten er ook niet bij". Jan Krekels was de derde Neder lander, hij won de sprint om it achttiende plaats. „Maar ja, dat zegt ook niets", aldus de Limburger, die evenals de meeste Nederlandse cou reurs niet bepaald voldaan huis waarts ging. Harrie Steevens was de lastige wedstrjjd niet meegevallen SteeVens: „Het ging niet zo best. Maar het is pas mijn derde wed strijd weer na mijn bronchitis, waar ik nog last van heb". Wel tevreden was Rini Wagtmans, die na de eer ste klim nog even met een aantal renners weg was en daarna ook in de kopgroep van achttien zat. Con tent, hoewel hij niet eens de finish haalde. Maar hij had zijn plicht gedaan. „Wij hadden de opdracht de zaak te controleren en zoveel moge lijk van voren te zitten. Iedereen mocht vandaag voor zijn eigen kans Joop Zoetemelk: meest avtieve Nederlander en gangmaker van de beslissende ontsnapping

de Stem | 1971 | | pagina 5