Cholera treft vluchtelingen Pijpenbewerker, 'nvak met toekomst Lozing chemisch afval in zee onder controle Papa Doe: tot de dood genadeloos dictator I le^eïFd UIT OOST-PAKISTAN Kapstok waar we reclame aan ophangen5 PICKNICK OP MADISON AVENUE Samenwerking ziekenhuizen Moczar ernstig ziek? Fusie NVV-boiuIen m of Bus over? binnenland commentaar Bedeling Bejaarden goedkoop naar bioscoop „Saljoet" maakt proefvlucht IN OOST-BRABANT Kikkert (CHU) bepleit vrijwilligersleger TH Eindhoven wil reuzencomputer AFLEVERING WEKAMINEN AAN RANDEN J Frankrijk koopt geen olie meer van Algerije Uit, goeie gewoonte, or gelijkheden voor de toekomst, geld een 13e maand. Het bedrijf tekende sociale voorzieningen. i 14 tot 17.— uur,, of schriftelijk na aanvraag. V.O.Z. 2-71 VRIJDAG 23 APRIL 1971 (Van onze redactie buitenland) CALCUTTA Onder de bijna 500.000 Oostpakistaanse vluchtelin gen in de Indiase grensprovincies is cholera en pokken uitgebroken. Medische teams zijn met vaccins op weg naar de grensgebieden. Indi ase autoriteiten hebben een beroep op het buitenland gedaan tenten, waterdichte dekens, medicijnen, voedsel en melkpoeder te sturen. „De toestand van de vluchtelingen bij aankomst is zeer slecht. Ze zijn uitgehongerd en uitgeput en zo een gemakkelijk slachtoffer van allerlei ziekten", aldus Mandal, hoge commissaris voor vluchtelingen van India. Volgens Mandal is de situatie zeer slecht. „Een soort nationale ramp. Dit zal een zware druk leggen op de Indiase economie, maar de mensen kunnen ervan verzekerd zijn, dat zo lang wij te eten hebben, de vluchte lingen ook te eten hebben". Hij meldde dat de stroom vluchtelingen nog steeds aanhoudt. Hij had op een rondreis duizenden vluchtelingen op de bemodderde wegen richting India zien lopen. Natuurlijk is het plezierig voot de 65-plussers, zoals bejaarden te genwoordig heten, dat ze voortaan voor een extra zacht prijsje naar de bioscoop kunnen. En dan mogen ze nog wel op de duurste stoelen gaan zitten die er zijn. Hef is duidelijk dat de gezamenlijke bioscoopdirec ties dit niet zo zeer doen uit eer bied voor die grijze haren, maar veeleer om hun filmzalen voi te krijgen, en het publiek meer bio- scoop-minded te maken. Overigens is dal hun goed recht, evenais het dat is van de Nederlandse Sooor- wegen die de 65-plussers reductie geven en zelfs op sommige (rustige) dagen gratis laten reizen. Voor de bejaarden zijn het leuke meevaller tjes, want velen van hen kunnen er, zoals onderhand overbekend moet zijn, van hun AOW maar net komen. Maar erg enthousiast zijn we loch niet. Al zouden alle mogelijke win keliers en supermarkten, melkman-1 nen en bakkers, reductie geven aan de bejaarden, dan nog zouden we maar matig blij kunnen zijn. Me1 die reducties speculeert men immers op een publiek dat niet draagkrach tig genoeg is om de normale prijs te betalen. Maar het twijfelachtige zit hem in het bijstand-achfige, om niet te zeggen het bedelings-karak- ter van zo'n reductieregeling: „die arme drommels mogen wel voor half geld". Het is natuurlijk allemaal niet zo kwaad bedoeld, en een en ander wordt gewoon in de hand gewerkt door de (te) kleine inkomens van de 65-plussers. De voor de hand liggende oplossing is dan ook de AOW-uitkeringen zo snel mogelijk optrekken naar hef peil van het mi nimuminkomen- (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Een kapstok waar wij onze reclame aan ophangen". Met deze woorden geeft een functionaris van de Nederlandse bioscoopbond de voornaamste motivering van het be sluit van de bond om de Nederland se bejaarden in het vervolg in staat te stellen een goedkoop bezoek aan de bioscoop te brengen. Zoals bericht kunnen de bejaarden p bepaalde dagen in de week voor een gereduceerd bedrag (75 cent minder dan de goedkoopste plaats) Vnw, "Vde bioscoop gaan zitten, volgens diezelfde functionaris heeft men, in navolgipg van de Neder landse spoorwegen en andere instel lingen de bejaarden uitgekozen om- nnLS61?! dat deze no'g steeds onderbedeelde groep in de Neder- anase samenleving hier, het meest n»»\°i5 Bovendieri is uit een ingesteld onderzoek komen vast te staan dat nagenoeg geen 65-plussers wL u bl0SC0°P gaan, zodat de bioscoopbond er wel wat aan gele- g„_ 13 °m deze „verloren" groep maken V00r de bioscoop le bet er alle schijn nanwpu-u be]aarden self de geste nauwelijks op prijs stellen. Uit een zoek w 3 l"gesteld büksemonder- inrierrf de meeste bejaarden "aan pp a",00" naar de bioscoop »aan en dit nu. ondanks de lage piyzen, ook niet van plan zijn. Een ™™g er eens over te zullen enken. „Thuis bij de televisie" en „met mooi weer naar buiten" meer in trek dan een goed koop „bioscoopje pikken". De militaire situatie van de Oost pakistaanse vrijheidsstrijders schijnt vrij hopeloos te zijn. In ieder geval in de steden. Pakistaanse regerings troepen zouden twee strategisch be langrijke steden (Sylhet en Mymen- singh) met behulp van tanks hebben veroverd. Ook de verovering van de belangrijke havenstad Tsjittagong zou binnen afzienbare tijd een feit zijn. Toch komen er in India nog steeds berichten binnen van een guerrillastrijd in waterrijke gebie den, waar het regeringsleger met zwaar materiaal niet uit de voeten kan. In veel grensstreken met India met name zou nog de vlag van Bangla Desj te zien zijn. Een menigte Westbengali's heeft gisteren het hotel bestormd waar de nieuw-benoemde Pakistaanse vice- hoge-commissaris voorCaleutta, Ma- soed verbleef, ter voorbereiding van het overnemen van de missie van zijn land in deze stad. Zondag had zijn afgezette voor ganger, de Oostpakistaan Hossain Ali, verklaard overgegaan te zijn naar Bangla Desj. Het gebouw van de missie wordt bezet gehouden door vijftig Oostpakistani's, die er de vlag van Bangla Desj hebben geplant. Het Pakistaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft al geprotes teerd. ROME (Reuter) De maandag door de Sovjet-Unie gelanceerde „Saljoet" is een nieuw type ruimte vaartuig, dat wel bemand kan wor den maar dit nu niet is omdat het een proefvlucht maakt. Dit heeft de Sovjet-Russische ruimtevaarder, ge neraal Georgi Beregovoi in Rome gezegd. De Saljoet wordt automatisch be stuurd en vormt een eerste onder zoek naar de mogelijkheden van automatische besturing. Daarna zal het ruimtevaartuig bemande vluch ten gaan maken, „wanneer wij er zeker van zijn dat het goed werkt", aldus Beregovoi. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De minister van Verkeer en Waterstaat zal binnen af zienbare tijd een algemene maatregel van bestuur afkondigen, waarbij het lozen van chemische afvalstoffen in zee aan een vergunningenstelsel wordt gebonden. De overheid hoopt hiermede de vervuiling van het zee water aan banden te kunnen leggen. De maatregel past in het kader van de wet op de verontreiniging van het oppervlaktewater. Die wet is al van kracht, maar is in menig opzicht slechts een kader, dat opgevuld moet worden met regelingen. In feite zal degene, die chemische afvalstoffen op zee wil lozen, straks een uitvoervergunning moeten heb ben van het ministerie, als het trans port althans via Nederland loopt. Heel veel afvalstoffen v orden via Rotterdam getransporteerd. In zo'n vergunning zal dan mede worden aangegeven, op welke plaats en op welke diepte lozing toelaatbaar is. Op dit moment werkt men al in die rich ting via onderhandse afspraken. Con trole op de „uitvoer" is uiteraard niet eenvoudig en nog moeilijker is het na te gaan of het lozende schip zich aan de bepalingen van de vergunnin; houdt, wat betreft de afstand tol de kust en de diepte, waarop wordt ge loosd. Bij de controle zal vooral de marineluehtvaartdienst worden in geschakeld. Binnenkort zullen be- ADVERTENTIE) sprekingen beginnen tussen de Noord zeelanden over het probleem van de vervuiling van het zeewater. Daarbij zal ernaar worden gestreefd, dat de nog te treffen of reeds getroffen re gelingen voor afvallozing in de af zonderlijke landen op elkaar afge stemd zullen worden, opdat er ener zijds geen „gaten" in de afscherming komen en er een zo goed mogelijke spreiding der lozing komt, zodat het Noordzeewater zich telkens zo snel mogelijk via zelfreinigende werking kan herstellen. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De zes zieken huizen in Zuid-oost-Brabant, te we ten het St.-Jozef ziekenhuis, het Bin- nenziekenhuis en het Diaconessenhuis in Eindhoven. Het St.-Annazieken- huis in Geldrop, het Sint-Lamber- tusziekenhuis in Helmond en het St.- Willebrordusziekenhuis in Deurne gaan nauwer samenwerken. Gisteren werd een stichting in het leven geroepen die tot doel heeft een zo nauw mogelijke samenwer king te bevorderen. Als eerste wordt gedacht aan de invoering van een gezamenlijk computersysteem, aan vankelijk alleen voor de verwerking van adminisratieve gegevens, later ook voor de opslag in het geheugen van de gegevens van de verschillen de patiënten. Vandaag zal een twee de stichting in het leven worden ge roepen, die zic-h zal gaan bezighou den met de oprichting van een bloedbank voor Zuidoost--Brabant. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU Westerse diplo maten in de Poolse hoofdstad War schau hebben gemeld dat Mieck- zyslav Moczar, tweede man in de Poolse communistische partij, een hartaanval heeft gehad. Moczar zou ernstig ziek zijn. Hij is voor het laatst gezien op 31 maart. Moczar, eens leider van de geheime politie, is deze week ook niet verschenen op een receptie ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Pools- Russische vriendschapsverdrag. 9 PORT AU PRINCE Op Haïti is na de dood van president Fran cois Duvalier (62) een rouwperiode van dertig dagen afgekondigd. Of dit laatste eerbetoon aan de over leden president in alle rust zal verlopen, mag worden betwijfeld. Het is inderdaad zo dat er in de af gelopen twee jaar een kentering is gekomen in de onrust op dit Caraï- bische eiland. Het lijkt er een beet je op dat de tegenstanders van het regime van Duvalier naar een la gere versnelling zijn teruggescha keld, Kennelijk hielden ze reke ning met een vroege dood van de dictator. Als ze hierop inderdaad gewacht hebben kan het de komende weken op Haïti gaan spannen. in april vorig jaar noteerden we het laatste hevige oproer. In de hoofdstad Port au Prince werd een opstand neergeslagen. Een bewijs dat het bewind van Duvalier nog stevig in het zadel zat. Papa Doe was altijd de sterkste. Oproeren en invasies van verbannen Haïtia- nen, die zijn schrikbewind ken merkten, werden steeds met het grootste gemak tot staan gebracht. Haiti staat bekend als een van de armste landen in de wereld. Meer dan 90 procent van de bevolking is analfabeet. Ondanks dit alles wilde Duvalier graag doorgaan als man van het volk. Hij ging er prat op praktiserend geneesheer te zijn ge weest. In deze nog bijna-feodale staat, kreeg zijn naam een magi sche klank. Voordat hij in 1957 aan de macht kwam was hij in Port au Prince, waar hij geboren werd, in verscheidene klinieken werkzaam. De bijnaam „Papa Doe" dateert al uit die tijd. Het was wel een dokter die ner gens voor terugdeinsde. In 1963 omschreef de internationale com missie van juristen in Genève de regering in Port au Prince ais een tiranniek bewind waar de po litie naar believen kon doden of martelen. Drie jaar later kwam de commissie opnieuw met beschuldi gingen om nog eens de aandacht te vestigen op de tragische en betreu renswaardige situatie op Haïti. De geheime politie van het regi me van „Papa Doe", de Tonton Macoutc, wordt verantwoordelijk ge steld voor vele omstreden arresta ties en de dood van honderden. Zij elimineert tegenstanders in het le ger en terroriseert de politieke op positie in het hele land. Het lijkt een bijna onmogelijke opgave voor de oppositie deze organisatie klein te krijgen. Duvalier heeft zijn einde aan zien komen en wees enkele maan den geleden zijn 22-jarige zoon Jean Claude als zijn opvolger aan Het einde van het Duvalier-tijdperk is daarom nog niet definitief in zicht. Te meer niet omdat de jonge man de tijd mee krijgt. Het gaat de economie van Haïti namelijk plot seling beter. Nadat een einde was gekomen aan het openlijke geweld zijn de toeristen teruggekomen. Amerikaanse zakenlieden namen eveneens hun plaatsen weer in. Het grootste gevaar voor de hui dige machthebbers schuilt voorlo pig in het leger. De lange periode van chaos, die door sommige diplo matieke waarnemers in Haïti wordt voorspeld, zou kunnen beginnen met een machtsstrijd onder de ho gere officieren van deze krijgs macht. J. w. Madison Avenue in New York, een van de drukste straten ter we reld, is voor de derde maal omge doopt tot voetgangersparadijs, com pleet met bankjes en zelfs een picnick. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Om de kwaliteit en de kwaliteit van het Nederlandse le ger te verbeteren moet er een vrij willigersleger komen. Dit schrijft defensiespecialist Kikkert van de CHU in een nota. De nota bevat geen gedetailleerde plannen, maar alleen een weerga ve van de gedachten van de heer Kikkert. Jaarlijks zou tot de wer ving van circa 12.000 man moeten worden gekomen. Als een campagne zou slagen zou na ongeveer twee jaar kunnen worden begonnen met een wijziging van de dienstplicht. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT - DEN HAAG De buitengewone congressen van de me- taalbedrijfsbond NW en de alge mene bedrijfsbond textiel en kleding „De Eendracht" hebben gistermid dag besloten om samen met de Alge- gemene Bedrijfsgroepen Centrale (ABC) een fusie aan te gaan. De ABC moet zich hierover nog uitspre ken. De nieuwe vereniging de In dustriebond NW zal in de loop van volgend jaar worden opgericht. De nieuwe bond zal ongeveer 180.000 leden hebben. (ADVERTENTIE) Voor wie zekerheid en 'n goed salaris wil is pijpenbewerker (pijpfitter) het vak met toekomst. Op de Centra voor Vakopleiding te Middelburg en Terneuzen wordt u in 3 tot 4 maanden—afhankelijk van üw vooropleiding- opgeleid tot pijpenbewerker*. Tot modern vakman waar de chemische industrie, de scheeps-en de apparatenbouw dringend om verlegen zitten. Op kosten van het Rijk. Mét een redelijk inkomen gedurende de opleïdingstijd. Méér weten over deze opleiding? Of over de 30 andere opleidingen voor beroepen in de bouw- of de metaalnijverheid? Ga eens praten op het arbeidsbureau in uw omgeving, of op het Centrum te Middelburg of Terneuzen. Centrum voor Vakopleiding voor Volwassenen, Kleverskerkseweg 17, Middelburg, tel. 01180-2889 Industrieweg 20, Terneuzen, tel. 01150-3396 Voor hen die reeds in het bedrijfsleven werkzaam zijn is er een applicatiecursus pijpenbewerker. PRINS BERNHARD is met een privé straalvliegtuig voor een vakan tie in di Mexicaanse stad La Paz aangekomen. AMSTERDAM (ANP) De tech nische hogeschool in Eindhoven overweegt de aankoop van een mam- inoetcomputer, kosten f 30 mil joen die voornamelijk gebruikt zal worden voor wetenschappelijke doeleinden. Het betreft hier de Burroughs B 6700, de grootste in de handel zijn de computer ter wereld. Eenzelfde computer is het eerst in Europa ge ïnstalleerd bij de bank - girocentrale in Amsterdam. Deze regelt daar het totale bank - giroverkeer in ons land. Die bank - girocomputer heeft een „geheugen" met een capaciteit van meer dan 750.000 tekens, terwijl een schijvengeheugen van maximaal 8 miljoen tekens is aangesloten. De aankoop van de computer dooi de technische hogeschool Eindhoven hangt af van de toestemming van het ministerie van Onderwijs en We tenschappen. (Van onze redactie binnenland) DE HAAG Het in voorraad heb ben en het afleveren van amfetami ne en soortgelijke wekaminen zullen onder scherpe controle worden ge steld in verband „met het toegeno men misbruik van deze opwekkende middelen". «Binnenkort zal daartoe een wijzi ging van de wet op de geneesmidde lenvoorziening worden afgekondigd. Met deze stap wil het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid het medisch ongecontroleerd gebruik, dat in steeds sterker mate aanleiding zou geven tot misbruik ten nadele van de lichamelijke en geestelijke gezondheid, te beperken. Voortaan is het verboden amfeta minen of andere aan te wijzen mid delen met een soortgelijke stimule rende werking van het centraal ze nuwstelsel in het bezit te hebben dan wel af te leveren „anders dan voor medische doeleinden", tenzij men in het bezit is van een door staatssecretaris Kruisinga verleende vergunning. De submikroskopisch morfologi sche verandering in de embryozak van petunia in verband met de be vruchting is een enorm succes ge worden. Nou èn, zullen sommigen uwer zeggen, djz confessionelen (en wie niet?) zullen woensdag ook wel weer zeggen dat het een enorm succes is geworden. De overeenkomst tussen beide za ken is zonneklaar: ontzettend veel mensen snappen van geen van beide iets, noch van de voortplanting bij de petunia's noch van de politiek. Overigens was dat gedoe met die petunia de titel van een proefschrift, waarop gistermiddag de bioloog Van Went uit Heteren is gepromoveerd. Moeilijk hoordie plantkunde, en dan die vervuiling er nog bij! Goed, over tot andere zaken. Ooit zo'n advertentie gelezen, vrienden automobileurs? „Te koop aangebo den:... Stationwagen model 1970, 11 maanden oud, citroengeel, water pomp drie maal vernieuwd (lekt nog), zuigers eenmaal vervangen, pakkingen twee maal vernieuwd, moeilijke starter, bougies branden door wanneer aehtersproeier wordt gebruikt. Geraamde levensduur 11 jaar, wanneer hij in de garage blijft staan." Er zijn nog twee mensen op die advertentie komen kijken. Het ge beurde in Louisville, Kentucky VS. Om even in die VS te blijven, vanuit New York heeft (nog steeds) minister Luns een en ander laten horen over ons landje, dat het weer geven waard is: „In Nederland ziet u dat de televisie een enorme tijd en mogelijkheid geeft aan alle dik wijls minimale protestbeweginkjes en splinterpartijen, die ook buiten landers de indruk gevan dat Neder land praktisch nieuw links is gewor den, niets van de NAVO moet heb ben. eigenlijk de DDR wil erkennen en dat men van de landen achter het ijzeren gordijn alles slikt en nooit iets van de landen waarmee we gellieerd zijn. Denkt u aan landen als Amerika, maar ook aan Griekenland, Spanje en Portugal. Da* alles wordt daar in die landen met de grootste zorg gevolgd". 4= Daar zijn we dan-weer. 1. Dat die landen dat met de grootste zorg volgen, kan helemaal geen kwaad; 2. Dat ze denken dat b.v. heel ons land nieuw links is, komt omdat ze niet verder kijken dan hun neus lang is. (Misschien kijken ze alleen maar naar t.v.-uitzendingen van politieke partijen als Buiding Rechts, Neder lands Appel, SGP. Boeren, D'2000, Nieuwe Roomse Partij). Hoewel, als je dat rijtje zo ziet staan, zou je je eerder afvragen of Nederland niet praktisch nieuw rechts is geworden. Brrr, ik hoop toch ook wel dat het maar gauw 28 april wordt, en dan vlug een nieuw kabinet, en dan, hup, al die politici mond dicht en met vakantie. Nog een uur of acht en u bent weer eigen baas! Tot morgen. MERIJN (Van onze redactie buitenland) PARUS De grote Franse olie maatschappijen hebben hun aanko pen van ruwe olie in Algerije enige dagen geleden gestaakt en kopen nu op de wereldmerkt tegen prijzen die onder die van Algerije liggen. Dit is gisteren in Parijs vernomen. Er gaat nog maar heel weinig olie uit Algerije naar Frankrijk via een kleine dochter onderneming van de franse staatsoliemaatschappij Elf- rap. Algerije was Frankrijks voor naamste bron van ruwe olie. Het voorzag in een kwart van de Fran se behoeften. Het besluit geen oiie meer van Al gerije te kopen is volgens de zegslie den de jongste ontwikkeling in het al geruime tijd bestaande oliegeschil tussen de twee landen. De Algerijnse regering beraadt zich over de situa tie. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1971 | | pagina 1