Kabeljauw sloopt garnaienbestand fe'kaasuit het vuistje links otechts? Drie engelachtige stickertjes. ABORTUS-VRAAGSTUK DUIKT OP IN DE VERKIEZINGSSTRIJD Verkuyl contra ARJOS inzake het stemadvies H.b.s.-B mondeling in Duits en natuurkunde NOODKRETEN ZEEUWSE VISSERS binnenland buitenland ft Politici hier en dichtbij Roel van Duyn min. president DE MOND VOL OVER KIEZEN Gorkum blijft „dichtgeplakt ZE HADDEN U MOETEN DOODSCHIETEN. Nou kijk, dat zit zo. Van oorsprong is kaas uit 't vuistje duidelijk links. Je zag eerder Troelstra met een brok kaas in de vuist dan Thorbecke. Maar de doorbraak is gelukkig gelukt: ook de liberalen steken de vuist nu omhoog - al is 't niet hoger dan de mond. Kaas uit 't vuistje staat voor nationale smaak-verbroedering! GEEN UITSCHIETERS BIJ OPSTELTITELS h*f> VERINGA Eerste tramstation voor weggebruikers T 1llllllllllllll papier i lil oor uw pen Zaak-Bouvigne Emmaus-commune Verantwoording Gratis bij Printil spray-deodorant. DONDERDAG 22 APRIL 1971 (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Waarom wordt er op de zuidelijke Noordzee en ook in het Waddengebied zo verdui veld weinig garnaal gevangen? Een paar honderd garnalenvissers hebben zich dit met angst in het hart afgevraagd- Onderzoekers van het Rijksinstituut voor Visserij- Onderzoek (RIVO) de biologen rr. A. Boddeke en drs. N. Daan hebben de „garnalen-vraag" beant woord. Een andere visserijbioloog, J. de Veen, onthulde tegelijkertijd, dat de hele tongstand op onze Noordzee door overbevissing uiter mate ernstig bedreigd wordt. Het antwoord op de „ham vraag": „Waarom dit alles?", is nog niet pasklaar gevonden. De noodkreten van een aantal Zeeuw se vissers, Belgische toeristenbu reaus, enz. dat er misschien een grootscheepse vergiftiging gaande is van het kustwater, worden door watermonsters van het Rijksinsti tuut voor Zuivering van Afvalwa ter niet bevestigd. Feiten zijn intussen: op de vei ling te Söhevemngen deed gisteren de gepelde garnaal liefst veertig gulden per kilo. Daarbij komt de vier procent veilingkosten BTW; vervolgens moeten de onkosten be rekend worden- Dit betekent, dat de handel ongeveer 4,45 gulden per ons moet betalen, wat met een winstmarge van rond de twin tig procent bijna 5.45 gulden per ons voor de consument gaat betekenen! In Breskens haalde men de laat ste dagen de absolute recordpriis voor Nederland van f 12.96 onge peld! Voor de oorlog zo weet de heer J. Beekhuizen, vishandelaar uit Soheveninigen en zoon van de directeur van en garnalenpellerii, te vertellen, was de vastgestelde prijs 42 cent per ons. „We kochten toen in voor f 2.75 per kilo gepeld. Na de oorlog is het nog even 50 cent per ons geweest, maar toen ging het met rasse schreden om hoog. Noodt echter, zoals nu. We kunnen het, maar dan nog maar een klein beetje, vergelijken met de haringprijzen. Voor de oorlog: 2,5 cent, soms vijf voor een dub beltje. Nu is de marktprijs 65 cent per stuk. Het wordt, juist als de garnaal, een luxe-produkt". Hoe het volgende maand moet, als „de nieuwe" wordt aangevoerd, weet hij ook niet. Een vage voor- speHing: „Ik denk, juist als afgelo pen jaar, redelijk prijshoudend, ze ker de eerste maand. Laten we Een garnalenkotter, vertrouwd gezicht voor Zeeuwse kust. zeggen, rond een gulden". De kans op „tong-dure"-haring acht hij, bij de biologische veranderingen op de Noordzee, niet uitgesloten. Gar naal, tong en haring van onze Noordzee worden dus zeldzaam. Dr. Boddeke en drs. Daan, de visserijbioloog, van wie in de aanhef sprake, hebben aan de hand van maagonderzoek bij de jonge kabeljauw en een deskundige ra ming van de kabeljauwbevolking van de kustgebieden, berekend, dat de massale invasie van de vraatzuchtige rovers tijdens het vorig jaar geboren in 1969 ln de kustwateren verantwoordelijk is voor de catastrofale vangstdalin gen van de garnaal. Onze hengelsportmedewerker te kent hierbij aan: de garnalenvis sers in Zeeland en het Waddenge bied maken record-besommingen voor de minimale hoeveelheden garnaal, die de kabeljauw nog heeft overgelaten. Vele restaurants hebben de afgelopen weken geen garnalensalade meer op het me nu staan, omdat een kilo (inlands- se) gepelde garnalen de ongekende prijs van dik veertig gulden kost. De visserijbiologen verwachten, dat de komende weken met het stijgen van de watertemperaturen de grote scholen kabeljauw naar dieper water onder andere naar de Silverpit op de zuidelijke Doggers- bank, verdwijnen. De overlevende garnalen krijgen dan de kans voor een nieuw nageslacht te zorgen. Het jaar 1969 is een record- broedjaar voor de Noordzee-kabel- jauw geweest. Deze jonge kabel jauw heeft nu al een lengte van 40 tot 45 centimeter. Ook de zeehen gelaars langs de kust kunnen zich niet herinneren ooit zulke mooie vangsten van deze smakelijke zee vis te hebben gemaakt. Volgens drs. N. Daan was in de winter van 1970 een totaal quantum aan marktwaardige kabeljauw van ruim 30.000 ton langs de kust be schikbaar. Gerekend naar een ge middeld gewicht van 1% kilo moe ten er dus 45 tot 50 miljoen van deze roofvissen tussen Cadzand en Den Helder de kost scharrelen. Bij maagonderzoek is gebleken, dat deze jonge kabeljauw van de jaar klasse 1969 1 tot 2 gram garnaal per etmaal eet. Het hoofdmenu van de gul (jonge kabeljauw) bestaat uit zwemkrabben en jonge platvis; vooral schar. Een eenvoudig re kensommetje leert, dat zelfs een voedselopname van enkele gram men garnaal per kabeljauw per dag bij deze rijke visstand aan kabeljauw een zware aanslag bete kent op het totale garnaienbestand, waarvan de 200 vaderlandse garna lenvissers afhankelijk zijn. Uit on derzoek is inmiddels ook al geble ken, dat de rijke geboortegolf uit 1969 zich ook tegoed heeft gedaan aan de nieuwe jaarklasse kabel jauw van 1970. Dit kannibalisme heeft een flinke hap uit de jaar- klasse 1970 genomen, die boven dien ook door de Deense puivissers sterk bevist is. Vele miljoenen kilo's consumptie- garnalen, die normaal voor de schrobnetten van de garnalenkot- ters beschikbaar kwamen, zijn dus door de kabeljauw opgevreten. De kans is groot, dat ook het volgend jaar de prijs van de garnalen hoog blijft- S-: Garnalen worden gezeefd. De kabeljauwexplosie langs de kust heeft diverse consequenties. Er worden enorme hoeveelheden krabben opgeruimd. Wie kabel jauw vangt, ziet wel aan de maag inhoud hoeveel krabben; vooral zwemkrabben worden opgeruimd. Dat is een voordeel, omdat het minder aasverlies oplevert. Alles wijst er op, dat het gewel dige kabeljauw-jaren gaan worden. De jaarklasse 1969 wordt gevolgd door een goed jaar 1970. er zullen dus grote aantallen kanjers komen, die heel wat sport beloven. De vangstramingen voor de vissers vloot tussen 49 en 50 miljoen stuks, zeggen genoeg. DEN UYL diepste duisternis DEN HAAG Op het allerlaat ste moment is de zedelijkheidswet geving dan toch nog in de verkie zingsstrijd een rol gaan spelen. Netelige kwesties als abortus en homofilie komen de laatste dagen op vrijwel iedere bijeenkomst ter sprake. K.V.P.-lijsttrekker Veringa gaf de aanzet door de progressieve drie van "onchristelijk denk en" te beschuldigen. Met enorm felle re actie daarop van met name Den Uyl en Van Mierlo (telegram met de eis: terugneming van de woor den) kwam de zaak pas goed aan het rollen. Op een verkiezingsbij eenkomst in Eindhoven stelde de P.v.d.A.-lijsttrekker: „We zijn met de uitlatingen van Veringa teruggekeerd tot de diepste duis ternis van de confessionele poli tiek." Over abortus zei Den Uyl, dat iedereen zelf verantwoordelijk heid moet kunnen dragen en dat er dezelfde regelingen voor moeten gelden als voor een normale me dische ingreep. Erik Jurgens van de P.P.R.: "Het is verbijsterend dat Veringa aankomt met zijn ver haaltjes over abortus en homofilie, terwijl hij in zijn eigen partij niet eens het probleem van de Nato en van een vrede door dreiging van een atoomoorlog heeft durven aan snijden." Premier De Jong heeft zich naar aanleiding van "de licht vaardigheid, waarmee bepaalde groepen praten over abortus," af gevraagd, „waar het eind is, als we daarin meegaan." De heer Ve ringa, in Amsterdam het woord voerend, hield staande dat de ab ortusparagraaf van andere partijen voor de K.V.P. onaanvaardbaar is. "Dat betekent echter niet dat die VERINGA onaanvaardbaar anderen geen goede christenen zijn", daarmee reagerend op het telegram van Den Uyl en Van Mierlo. Ook de heer Biesheuvel (A.R.) verdedigde de noodzaak voor christelijke partijen, een principieel afwijkend standpunt in te nemen inzake abortus. Tenslotte nog een opmerking van de heer Van Mierlo (D'66), die hij dinsdag avond maakte: „Bisschop Veringa keert terug naar middeleeuwse verhoudingen, terwijl de Neder landse bisschoppen dit stadium al lang zijn ontgroeid." (Van een onzer verslagge vers) UTRECHT De oproep van prof. Verkuyl c.s. om bij de ko mende verkiezingen op de P.P.R. te stemmen, blijft de Anti Revolu tionairen waarvan hij nog steeds lid is beroeren. Het dagelijkse bestuuir van de ARJOS (A- R, Jongerenorganisa tie) dieed een beroep op prof. Ver kuyl zich nog eens te bezinnen op zijn stemadvies, „omdat het onvol doende getoetst is aan de werke lijkheid van de huidige politieke verhoudingen". De groep-Verkuyl heeft hierop gisteren gereageerd. „De opmer kingen van de ARJOS, dat prof. Verkuyl c.s. kiezen voor partijen die het bestaansrecht van de chris telijke partijen ontkennen, is on juist. De P.P.R, wil een gewetens functie tegenover de christelijke partijen vervullen zonder hun be staansrecht te ontkennen". De opmerking van de ARJOS wekt volgens de groep-Verkuyl de indruk, dat de ARJOS op het standpunt staat, dat de PvdA en D '66 nimmer met de confessione len zouden mogen samenwerken. „Wij zien geen principieel verschil tussen samenwerking voor en na de verkiezingen", aildus de groep. Het bestuur van de E.S.P. (E- vangelische Solidariteitspartij heeft de ARJOS geschreven, dat het beroep dat deze organisatie op Verkuyl c.s. heeft gedaan om niet progressief maar A.R. te stem men", wel het laatste is dat de E.S.P. van de ARJOS had ver wacht"- Er is veeleer alle reden het voorbeeld van Verkuyl te vol gen, aldus de E.S.P. A.R.-lijsttrekker Biesheuvel is overigens de mening toegedaan, dat prof. Verkuyl niet als lid van de A.R.P. behoeft te worden ge royeerd. „Dat moet hij zelf maar uitmaken". BREDA A.R.-verkiezingskara- vaan met o.a. mr. J. Scholten en mi nister Bakker. TERNEUZEN Bijeenkomst Boerenpartij, cafetaria Delta. 20 00 uur. KLOOSTERZANDE Bijeen komst Boerenpartij, hotel Van Leu ven, 20.00 uur. ZEVENBERGEN K.V.P.-corso. Assman, De Bruyn e.a. HOEVEN Zie Zevenbergen. WOUW Zie Zevenbergen. HALSTEREN Zie Zevenber gen. ETTEN-LEUR P.v.d.A.-bijeen komst in Hof v. Holland. 20.00 uur Het zal geen lolletne worden om- te regeren. (B. Udink, C.H.U.) ff Als in de bouwsector onredelijke looneisen worden gesteld, is de beer los in Nederland. (Mr. Geertsema, V.V.D.) Tijdens mijn bezoek aan Amster dam ben ik bij de Damzitters wezen kijken. Zelfs onder hen waren er, die menen, dat wij het met 13 mil joen zielen op dit kleine stukje grond niet zonder orde kunnen stel len. (B. Udink, C.H.U.) Ik ben het er niet mee eens, als er gesteld wordt dat het Nederland se volk uit een stel slampampers bestaat. Premier De Jong, K.V.P.) De confessionele partijen wekken de indruk, dat er een soort elfde gebod bestaat om op een confessio nele partij te stemmen. (Franssen, P.v.d.A.) rr (Van een onzer verslagge vers) ROERMOND Na afloopvan een verkiezingsbijeenkomst van de VVD in Roermond, stapte een door de, overigens nogal tamme, verkie zingsstrijd plotseling- opgewonden man op de liberale lijsttrekker Geertsema af met de mededeling: „Ze hadden niet die Wassenaarse poiitie-agent dood moeten schieten. maar u' De man had zich geërgerd over het gerechtshof in Den Haag, dat een van de Zuid-Molukse overval lers op de residentie van de Indo nesische ambassadeur had vrijge sproken van de hem ten laste ge legde doodslag- Het uiteindelijke argument van deze geëmotioneerde man was: „Ze schieten altijd de mindere in de samenleving ka pot". ROEL VAN DUYN opperkabouter als opperhoofd CULEMBORG Roel van Duyn maakt een goede kans om bij de aanstaande verkiezingen minister president te worden, tenminste wanneer de deelnemers aan een prijsvraag in de Tjeenk Willink schoolagenda het voor het zeggen zouden hebben. Van die ruim vierduizend stem men kreeg Van Duyn er 581. Tweede op grote achterstand werd Hans van Mierlo van D '66 met 319 stemmen. Minister Luns, die overigens straks het kabinet ver laat, werd 133 keer uitverkoren. (Van een onzer verslaggevers) GORINCHEM De Gorkumse binnenstad is tijdens nachtelijke uren als het ware „dichtgeplakt" met affiches van Nederlands Ap pel, zoals bekend de partij van ridder Van Rappard, die zoals eveneens bekend burgemeester ter plaatse is- Aanvankelijk was de dienst ge meentewerken ijlings in de weer de politieke plaksels te verwijde ren, aangezien de politieke reclame niet was aangebracht op daarvoor bestemde plaatsen. Maar b. en w. menen nu de affi ches te moeten laten voor wat ze zijn, ,>omdat het onbegonnen werk is de boel te verwijderen". Ridder Van Rappard heeft verklaard niet van de plakkerij op de hoogte te zijn geweest. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het „lot" heeft uitge- wezen dat de b-kandidaten van de hbs dit jaar mondeling Duits hebben. In 1967 en 1968 was het Frans, de twee laatste jaren Engels, en Duits was gewoon aan de beurt. Evenals vorig jaar wordt ook natuurkunde ge ëxamineerd en ligt het cijfer voor scheikunde dus vast. Nu was het scheikunde dat gister morgen gemaakt moest worden aan de gemakkelijke kant. Opmerkelijk bij dit examen w&3 dat vooral de eerste opgarve even goed bij natuur kunde gevraagd had kunnen worden. Een rector signaleerde een verva ging tussen beide vakken en hij vroei zich af of we niet aankoersen op één vak natuurwetenschappen. (ADVERTENTIE) DRIEBERGEN (ANP) Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft gistermiddag het eerste Neder landse trimstation voor weggebrui kers geopend. De plaats waar zij al gymnastiekend nieuwe energie kunnen opdoen, ligt hij de parkeer plaats op de grens Driebergen-Maarn aan de autosnelweg Oudenrijn-Arn hem. Het trimstation kwam tot stand door samenwerking tussen de N.S.F., het Staatsbosbeheer, Rijkswaterstaat, het Verbond voor Veilig Verkeer en een benzinemaatschappij. In de omgeving van Dordrecht zal binnenkort een tweede autotrimsta- tion worden geopend. In Duitsland is gebleken, dat vooral vrachtwagen chauffeurs van de gelegenheid tot trimmen gebruik maken. Er is nog overleg gaande om weggebruikers door middel van borden op auto- trimstations attent te maken. Jhr. Feith kondigde aan dat binnenkort een internationale trimconferentie zal worden gehouden om de ervarin gen over de organisatie van het trim men uit te wisselen. De a-kandidaten hadden gister ochtend twee Franse brieven. De grote klacht was dat er teveel za ken in de brieven verwerkt moesten worden zodat veel kandidaten in tijd nood kwamen. Gistermorgen volgde voor a en b het opstel. Bij tien onderwerpen waren er zeker acht die regelmatig gekozen worden. Een echte uitschieter was er ook dit jaar niet bij. Liiiiiiiiiiiiie 1111! 111! Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met in houd, c.q.. strekking. Uw „verantwoording" van onlangs noch de publikatie van het inter view met de heer Van Dun en evenmin uw commentaar daarop hebben mij kunnen overtuigen dat u in de zaak-Bouvigne bent geslaagd in de vervulling van uw taak als publiciteitsmedium, door uzelf in de affaire P.Z.E.M.-Bogerd met zoveel nadruk naar voren gebracht. U wilt ook nu nog geen hoofden zien vallen en ziet er blijkbaar om deze reden maar vanaf de bij die hoofden behorende namen te noe men. Nu er niet meer aan te ontko men viel, is dan eindelijk de naam van de heer Van Dun ge noemd, zoals tegenwoordig gebrui kelijk compleet met voornaam. Ik weet niet hoe uw andere lezers hierover denken, maar in mijn ogen gaat deze man in het interview vol ledig af. Van zijn hem bij zijn opleiding tot belastinginspecteur aan de rijksbelastinesacademie door prof. Van der Poel ongetwijfeld bij gebrachte gevoel voor financiële verantwoordelijkheid is blijkbaar akelig weinig blijven hangen. Men kan m.i. uit zijn eigen woorden niet anders concluderen dan dat hij ern stig is tekort geschoten, dit ondanks en dit zij met nadruk gezegd ongetwijfeld vele goede bedoelingen. En deze zelfde man bestuurt nu mede een toch niet zo onbelangrijke gemeenschap als de gemeente Bre da. Zijn maatschappelijke bewo genheid lijkt te zijn verworden tot bezetenheid. Geen week gaat voor bij of wij genieten de eer een foto te aanschouwen van de heer wet houder met een aan Lal lieden om de tafel om over van alles en nog wat te praten. Men mag toch tenminste betwijfelen of een dergelijke figuur, voor wie kennelijk het doel (te) veel middelen heiligt en die reeds eenmaal in een leidende functie is mislukt, de geschiktheid bezit om een veel grotere eenheid te bestu ren. Waarmee ik maar zeggen wil, dat het u bepaald niet zou misstaan na dit interview het aftreden van deze wethouder te bepleiten. BREDA W. R. VAN DER WEIDE Naar aanleiding van het stuk in de krant van deze week over de opening van de Emmaus-commune wilde ik toch wel graag even een opmerking plaatsen. Slaat u het ver slag eens na van die zogenaamde voorlichtingsavond. Mijnheer Ker- stens verklaarde daar: „Wij willen ons niet opdringen. Wij zouden niet graag van Langeweg weg worden gekeken." En verder: „Langeweg wil de Emmaus-commune". TeUiens krijgt die man het hoogsteden laatste woord. Maar kijk, wat stond daar nu over de opening met Pasen Omdat er in Langeweg zo'n groot verzet is tegen de commune, is de opening in alle stilte gebeurd. Ik geloof dat men waarachtig geen meesterspeur- der behoeft te zijn om te zien dat er iets niet klopt. LANGEWEG J. BROEDERS Ik ben het roerend met u eens over verantwoording inzake zelf moord. Extra hulde hiervoor. BREDA J. VAN LOON (ADVERTENTIE) Gekke stickertjes met allemaal kleine blote engeltjes erop. Al met al 2 maal 3 verschillende, die u op alle deuren van het huis kunt plakken. Zoals bijvoorbeeld dit douche-engeltje voor de badkamer. Speels grapje van Franse ontwerpers. Allicht dat u zoiets bij Printil krijgt. Tenslotte, Printil is de deodorant met een vleugje echt Franse parfum. Gewoon, voor een beetjfe "joie de vivre".

de Stem | 1971 | | pagina 3