seerd ker ije mee (6544 OGUS Regio's moeten in toekomst huisvuil gaan verwerken beschermt tegen tandbederf IllSlI Nederlanders voelen zich welvarender dan ooit STENOTYP KLOPJACHT O, Friets ileging: k voor meisjes! salaris net prijzen PULLMAN n Zwijndrecht binnenland buitenland commentaar Bos der lasten GROOT ANTI-OORLOGSPROTEST IN WASHINGTON I^PVERINGA SLIB SLOPERIJEN MIJNSTAKING IN BELGIê Tv Bewind voerder Tricotbest benoemd Kerkvoogd bekent verduistering 80 mille f 1000,- BROEKRIEM MET HULZEN IN BESLAG GENOMEN Protestacties bij „verjaardag'' kolonelsbewind Prof. Beertje naar DS '70 Remia riff VET r?-RAUS cht nodig. Een persoon- ensen met hart voor hun zeggen de leerlingen al van de verpleging heb van 17i jaar met Havo-, ding kunnen leerling- beginnen met f 619,04 iangepakt en gestudeerd, jst en ontspanning. Een 3 tuin. Het centrum van kwartiertje fietsen. huisvesting in de ver- iekenhuis bemiddeling bij ichtingen over de cursus i periode. Verpleegkundi- hun B-diploma behalen. ntje of een briefje aan het s. Eerst een gesprek? Dat flATRISCH ZIEKENHUIS Hertogenbosch), telefoon 1149. de betere matras DONDERDAG 22 APRIL 1971 Van onze redactie,binnenland) DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (Volksgezond heid) wil in de toekomst regionale combinaties creëren voor de verwijdering van hel huisvuil. Hij heeft deze gedachte neergelegd in het voorontwerp van wet inzake de bodemverontreiniging. Hierin wordt de mogelijkheid ge schapen om algemene regels te stellen ter voorkoming en beperking van bodemverontreiniging, vooral in verband met de kwaliteit van het grondwater. In een twee avonden vullend t.v.- programma „Tuin der Laslen" van de VARA, hebben 250 repre sentatief uitgezochte Nederlanders begin deze week zitten dubben over de vraag voor welke gemeen schappelijke voorzieningen men bereid zou zijn belasting te beta len. Het was maar een spel, waar bij de vele miljoenen telkens ge symboliseerd werden door enkele guldentjes en daarmee moest men de belasting, die men verhoogd wilde zien, ook meteen betalen. Maar de discussies werden in alle ernst gevoerd en even ernstig werd telkens over al of niet belasting verhoging gestemd. Dat het geen uitgesproken progressief gezelschap was, bleek behalve uit de discussies ook uit de weigering om meer geld voor ontwikkelingshulp uit te trek ken. Spelleider Herman Wigbold con cludeerde dat het mogelijk blijkt een breder publiek voor de „grote" problemen geïnteresseerd te krij gen, als men ze maar met die pro blemen confronteert. Men kan dan ook in het slagen van zo'n program ma eigenlijk een aanklacht zien te- yen de politieke partijen, die er niet in slagen die interesse te wekken. Enkele cijfers uit de jongste Brandpunt-enquête vormen hiervoor meteen een verklaring: 61 procent van de daarvoor ondervraagden vindt b.v. dat de Tweede-Kamerle den te weinig rekening houden met wat de kiezers willen- De overheid, toch niet los te denken van parle ment, politieke partijen, resp. hun kiezers, betekent voor 80 procent van de ondervraagden: te veel for mulieren en loketten. En achter die loketten gaan voor de meeste men sen niet alleen ambtenaren en tech nocraten schuil, maar ook hun eigen „volksvertegenwoordigers". Het feit dat de volksvertegen woordigers de laatste weken in eens uit hun schulp komen, maakt de kloot alleen nog maar groter. Immers, het aantal kiezers dat nog geen keus had bepaald, dus niet kon of wilde zeggen op welke partij men zou stemmen, is deze maand plotseling gestegen tot 20 proqent, terwijl dat in december/januari nog maar 9 procent was en in februari en maart iets steeg naar resp. 11 en 13 procent. Des te opmerkelijker is het wan neer nu 250 mensen, bij wie de no dige interesse eenmaal is gewekt, in meerderheid bereid blijken meer belasting te betalen voor collectieve voorzieningen als woningbouw, pro bleemgebieden (vooral lager) on derwijs, bestrijding milieuvervui ling. Men zou hieruit met Wigbold kunnen concluderen dat de mensen neus wel bereid gemaakt kunnen worden tot een progressief pro gramma. Maar dat is nog iets anders dan bij voorbeeld het programma van de z-9- progressieve drie of het (KVP-) programma-Steenkamp. Want hier voor is wel wat méér vertrouwen bij de kiezers nodig in de mensen (de politici) die het gaan uitvoe ren, dan momenteel blijkbaar aan wezig is. Nu zitten te veel kiezers n een „bos der lasten", dat ze door de vele bomen zelf niet meer zien WASHINGTON (Keuter). Hip pies, studenten, vakbondsleden, za kenmensen, geestelijken, strijders voor gelijke burgerrechten en oor logsveteranen verzamelden zich de ze week in Washington voor de gro te anti-oorlogsbetoging van zaterdag, die een bredere basis zal krijgen dan alle voorgaande Vietnamdemon- straties. De organisators/die nu nog achter de stencilmachines staan, zijn voorzichtig met hun schattin gen, maar ze hopen toch wel op zo'n 250.000 deelnemers, evenveel als bij de grote protestbijeenkomst van no vember 1969. Toen waren de beto gers echter voornamelijk jongeren, maar nu worden deelnemers' uit brede lagen van de bevolking ver wacht. De opinieonderzoeken tonen namelijk een stijgend aantal Ame rikanen, dat voorstander is van een onmiddellijke, eenzijdige troepen terugtrekking uit Vietnam. De onthullingen over de moord partij in My Lai, de onlustgevoelens over het vonnis tegen luitenant Cal- ley en de-uitbreiding van de oorlog tot Cambodja en Laos zullen vol gens de organisators bijdragen tot een grote opkomst. De politie en justitie in Washington verwachten echter niet meer dan zo'n 190.000 deelnemers. Minstens acht senators, onder wie de democraat George McGovern, en zo'n 25-tal Jeden van het huis van afgevaardigden hebben hun steun betuigd aan de anti-oorlogsbeto ging. De meesten van hen zullen waarschijnlijk ook op de bijeenkom sten spreken. Bijval komt ook van de Nobelprijswinnaar Linus Paul ing, de auteur Arthur Miller, de ac trice Shirley Maclaine en de bur gemeester van New York, John Lindsay. De grote manifestatie van zater dag moet het hoogtepunt worden van een campagne, die al begin april begon en tot begin mei zal voortduren. Begin deze week de monstreerden Vietnam-veteranen in gevechtstenue voor het congresge bouw tegen de oorlog, en eerder al is in het hele land een reeks acties gevoerd tegen de oorlog in Indo- China, maar ook tegen de armoede, de honger en de discriminatie in de Verenigde Staten. In dit kader zijn ook protestbijeenkomsten gehouden tegen de onderdrukking van de ne gers en herdenkingsdiensten voor de negerleider Martin Luther King, die op 4 april 1968 werd vermoord. (ADVERTENTIE) KERNPROGRAM KVP eerst lezen dan stemmen. Bestellen 0,50 voor porti en administratiekosten bij KVP 2e Jagershof 61, Helmond. Aan dit onderwerp ligt ten grond slag het beginsel van „de vervuiler betaalt". Degene die bodemveront reiniging kan veroorzaken, zal de kosten in verband met het voorkomen of beperken daarvan moeten dragen. In het voorontwerp van wet wordt de totale hoeveelheid stedelijke af valstoffen in 1970 geraamd op onge veer 3,5 miljoen ton, terwijl voor het jaar 2.000 ongeveer 9 miljoen ton per jaar wordt verwacht. De hoeveelheid industrieafval bedraagt ongeveer 2.4 miljoen ton per jaar, waarvan onge veer een derde als brandbaar kan worden aangemerkt. Aangenomen kan worden, dat mede als gevolg van de industriële ontwikkeling, de hoe veelheid van deze afvalstoffen sneller toeneemt dan die van de stedelijke afvalstoffen. De hoeveelheid moeilijk verwerk bare chemische afvalstoffen wordt becijferd op ongeveer 50.000 ton per Jaar. De hoeveelheid afvalstoffen uit de agrarische sector bedraagt thans in totaal ongeveer 120.000 ton, waar bij de helft bestaat uit tuinvuil en de helft uit veilingafval. De hoeveel heid overtollige organische meststof fen bedraagt voor 1970 ongeveer 1.550.000 ton in verse toestand. Ver wacht wordt, dat de hoeveelheid drijfmest nog verder zal toene men. De hoeveelheid slib uit riool- waterzuiveringsbedrijven wordt ge steld op 200.000 ton. Het aantal af gedankte auto's bedroeg in 1970 on geveer 150.000 per jaar en verwacht wordt, dat dit aantal zal stijgen tot 800.000 per jaar. In het voorontwerp wijst dr. Krui singa erop, dat de gemeenten afzon derlijk in het algemeen hun vuilpro- bleem niet meer alléén zullen kunnen oplossen. Het zal, naar zijn mening, in beginsel moeten gebeuren door middel van gemeenschappelijke re gelingen met andere gemeenten. De provincies zullen daarbij als over koepelend orgaan een taak kunnen vervullen. In het voorontwerp staat ook, dat het nodig is er op toe te zien, dat het aantal autosloperijen niet meer toeneemt dan noodzakelijk is. Aan wijzing van terreinen, vastgelegd in het gemeentelijk bestemmingsplan, kan een stap in de goede richting zijn, aldus dr. Kruisinga. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL In België zijn giste ren in vier kolenmijnen in het Kem- pische bekken de mijnwerkers in sta king gegaan. De mijnwerkers willen met deze staking kracht bijzetten aan hun eis om, na 25 jaar onder de grond gewerkt te hebben met pensioen te kunnen gaan. Mijnwerkers uit Eisden, die dit recht al hebben, staken uit solidari teit met hun collega's. De Belgische Christelijke Vakbond verklaarde dat de staking slechts één dag zouden duren, maar het bestuur van de Alge mene Vakbond was van mening dat de mijnwerkers zelf over de duur van hun actie moeten beslissen. La ter op de dag hebben ook mijnwer kers uit het Luikse bekken zich bij de staking aangesloten. (ADVERTENTIE) Lee Simmons, zoon van de directeur van de Henry Doorly-dierentum, heejt een wat merkwaardige bedgenoot. Het is een aaht maanden oude gorilla-baby, die toevallig dezelfde ziekte had als Lee. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De Nederlanders voelen zich welvarender dan ooit, al is de stijging van het welvaartsgevoel voornamelijk te bespeuren bij de beter gesitueerden. Vooral de inkomensgroep tot 12.500 gulden meent er in 1970 niet veel beter van te zijn geworden. Dit blijkt uit een onderzoek van het Nederland^ Centrum voor Marke ting analyses in Amsterdam. De re sultaten zijn gepubliceerd in het re clamevakblad „Ariadne". Het onder zoek berust op een representatieve steekproef onder 3040 Nederlandse huisvrouwen, die ondervraagd wer den over hun financiële positie, wel vaartsbeleving en toekomstverwach ting. Van 1965 af tot januari dit jaar blijkt het percentage huisvrouwen dat van mening is dat er welvaart in het eigen gezin bestaat te schom melen tussen 62 (in 1965) en 68 pro cent (1971). Uit de cijfers blijkt, dat de stijging van het percentage huisvrouwen, dat opgeeft welvarend te zijn, alleen is toe te rekenen aan gezinnen in de bovenste helft van de inkomensver deling. Dat percentage is niet geste gen onder gezinnen in de onderste helft. Nader uitgewerkt naar de beroeps groep, blijkt in 92 procent van de ge zinnen van academici en andere ho gere leidinggevende functionarissen naar eigen zeggen welvaart te be staan. Voor de agrariërs bedraagt het percentage 67, voor de arbeiders 60 en voor de gepensioneerden 53. Als argumenten voor de financiële achteruitgang vorig jaar worden on der meer genoemd de sterke prijsont wikkeling (65 procent), de belastin gen, de hogere sociale lasten en de BTW. Als argumenten voor finan ciële vooruitgang worden genoemd loonsverhogingen (44 procent), ho gere pensioenuitkeringen en de extra uitkering van f 400,-. Opvallend is voorts, dat dc jonge ren tot en met 30 jaar tevredgner zijn dan de ouderen. Van de jonge ren tot en met 30 jaar tevredener cent dat er welvaart in de gezinnen heerst, van de boven 65-jarigen 55 procent, terwijl het gemiddelde per centage voor allen 68 procent be draagt. Vandadg gesprek (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Mr. R. B. M. van Dooren uit Eindhoven is door de rechtbank in Den Bosch benoemd tot bewindvoerder van de n.v. Tri cotbest. Het bedrijf heeft surséance van betaling gekregen. Vandaag is er een gesprek tussen de bewind voerder, de directie, de onderne mingsraad en vertegenwoordigers van de vakbeweging. Men neemt aan dat mr. van Doo ren in die vergadering voorstellen zal doen. Men gelooft dat die zullen gaan in de richting van reorgani satie en herstructurering van het be drijf. Daarbij zal naar voren komen dat enkeie honderd-en werknemers zullen worden aanvaard. Het KVP-Tweede-Kamerlid Cor- nelissen heeft aan de ministers Nelis- sen (Econ. Zaken) en Roolvimk (So ciale Zaken) gevraagd om met de werknemersbonden na te gaan wat zij kunnen doen voor het bedrijf en de werknemers van Tricotbest. De heer Cornelissen wil weten wat de gevolgen zijn van het vragen van uitstel van betaling door Tricotbest. /o/0is/t,.3Ar.zr (Van een onzer verslaggevers) WERKENDAM De in Werken- dag aangehouden kerkvoogd van de hervormde gemeente, de 36-jarige D. M. van A. heeft bekend, een bedrag van circa 80.000 gulden uit de kas van de kerkgemeente te hebben ver duisterd. Volgens de rijkspolitie in Werkendam heeft de kerkvoogd zich dit bedrag in de loop van enkele ja ren toegeëigend. (ADVERTENTIE) Wat is dan wei het aantrekkelijke van de naam voor gehuwde of ongehnwde vrouwen die naast een goede scholing tevens over kantoorervaring beschikken? Misschien de formule; een free lance team, dat zich goed presenteert en goed gehono reerd wordt Misschien ook de doelstelling: géén uit zendkracht te zijn, maar een inzetmedewerkster. Die zich "inzet" voor de dient En wellicht ook door die plezierige extra's, zoals het STENOTYP-letterspel, waaraan allen die met het team meewerken kunnen deelnemen. En daardoor maandelijks mik ken op een extra maand in, maand uit! Om niet te praten,van het zeer interessante Om niet te praten/ premiestelsel. Begrijpt u nu waarom zovelen reeds het gouden STENOTYP-kleinood dragen? En begeren? Het dichtst bij U is Stenotyp óf U komt even langs de Joris Helleputtestraat 15, BREDA, tussen 9.00 en 17.00 uur; óf U belt 48516 en maakt een afspraak voor een tijdstip waarop iemand bij U langs kan komen: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse po litie heeft deze week bij het wa renhuis Bijenkorf een broekriem in beslag genomen. In de gesp van de riem waren twee koper en hulzen verwerkt. Deze hulzen vormen een onderdeel van muni tie verboden. Een der politie- munitie en onderdelen van muni tie verboden. Een der politin- functionarissen had vorige week een jongeman met een dergelijke riem aangehouden. De jongeman vertelde dat de gordel was ge kocht bij het modemagazijn in Eindhoven. „Op het eerste ge zicht vormen de hulzen in de riem een overtreding op de vuur- wapenwet", zo stelde een woord voerder van de politie. (Van onze redactie buitenland) ATHENE De vierde .verjaardag' van het Griekse kolonelsbewind is gisteren met diverse proteseacties vergezeld gegaan. Terwijl leden van de regering in de orthodoxe kathe draal van Athene een te deum bij woonden, doken in het centrum van de stad illegale pamfletten op met de leuze „weg met de junta". In de voorgaande nacht had zich- een bomexplosie voorgedaan in een gebouw naast het ministerie van binnenlandse zaken. Vierhonderd politieke gevangenen zouden een hongerstaking van 24 uur hebben gehouden. In de Griekse ambassade in Ko penhagen ontplofte woensdag een tijdbom. De persafdeling werd zwaar beschadigd, maar er vielen geen slachtoffers. De internationale vak- bondorganisaties in Brussel lieten weten dat zij hun campagne tegen het kolonelsbewimd gullen voortzetten tot in Griekenland de democratie vol ledig is hersteld. (Vervolg van pagina 1) der V„ die zei dat hij het wel wilde doen. In december werden de on derhandelingen voortgezet en kwam het tot een definitief plan. Er volgden in totaal vijf pogingen om Mazzilli op straat te vermoorden, met name op sinterklaasavond en op tweede kerstdag. De ene keer mis lukte de aanslag omdat er te veel publiek was, de andere keer omdat de moordenaar zich verkeerd had opgesteld. De laatste aanslag vond plaats in de nacht van 14 op 15 april in de Geulstraat. Mazzilli werd toen beschoten maar niet geraakt. De vrouw, die helemaal bezeten was van haar idee, besloot toen dat de aanslag maar binnen in de woning moest gebeuren. Ze liet haar huis sleutel namaken en aan Van der V. geven. Deze is eerst in de nacht van zaterdag op zondag binnen geweest om te oefenen. Terwijl de man en de vrouw in bed lagen te slapen, bekeek hij de situatie en bepaalde hij uit welke hoek het schot gelost moest worden. In de nacht van zon dag op maandag kwam hij terug. Mazzilli was om kwart over drie thuisgekomen en lag te slapen. De vrouw hoorde Van der V. de deur openen. Toen besefte ze voor het eeTst dat ze aanwezig zou zijn bij de moord op haar man, maar ze deed niets om de misdaad te voorkomen. Ze kroop weg onder de dekens en wachtte de gebeurtenissen af. Van der V. bukte zich over het slacht offer en schoot hem op korte af stand door het hoofd. Nadat de vrouw hem had weg horen gaan. wachtte ze enige minuten en waar schuwde vervolgens haar moeder, die bij haar logeerde. Mazzilli werd naar het ziekenhuis gebracht, waar men ontdekte dat hij getroffen was door een kogel. Korte tijd later overleed hij". DEN HAAG (ANP) Prof. A. Heertje te Naarden heeft zijn lid maatschap van de Partij van de Ar beid opgezegd en zich aangesloten bij DS '70. In zijn motivering voor deze stap zegt prof. Heertje dat de uit voering van het door de PvdA ont worpen programma een prijsstijging met zich meebregnt die de huirti<"- verhoging van het prijsniveau n«s de schaduw stelt. Weertje, hè? Tenminste gisteren en dan nog voorzover ik kon waar nemen door het geopende en rijke lijk uitlaatgassen innemende raam naast mij. Een dag om er eens tegena.m te gaan. Dat doen we dus maar. Pakistan: doodkistan. Het wil er bij mij niet uit dat Piet de Jong (bij de Brandpunt- enquêteserie van zes) steeds als favoriete premier uit de bus kpmt juist omdat hij zo klein is: je kunt hem over het hoofd zien. Veringa ziet trouwens op zijn affiche ook teveel mensen over het hoofd. De bagger-c.a.o. is net een vlag op een modderschuit, maar zo bedoel ik het niet. Vriendelijk zijn voor de Chinezen is voor Nixon net zoiets als voor Nederlanders Chinees eten: veel binnen krijgen voor weinig i Gisternacht heb ik voor de eerste keer dit jaar een nachtegaal horen zingen: ik voelde me bijna ouder wets, tenslotte lijkt zo'n beestje on- derdehand iets uit vorige eeuwen. Een dikke Sliedrechtenaar is mod dervet. Een rechter in Cleveland (VS) heeft een 19-jarige jongeman ver oordeeld tot een verblijf van drie uren in een varkenskot. De jongen had een politieman, die iemand een bekeuring gaf, een varken („pig") genoemd (een vrij gebruikelijke scheldnaam voor alles wat politie is in de VS). De rechter vond dat hij met die straf het best het verschil tussen een varken en een agent kon leren. Knorrig onderging de jongen zijn straf. Durft u nou werkelijk nog met een rustig geweten uw motor voor een overweg te laten draaien? Een sigaret op te steken in het bijzijn van medemensen? Naar een fa brieksschoorsteen te kijken zonder boos te worden? Een propje papier zomaar op straat weg te gooien? Een chemisch afwasmiddel te gebruiken? Kolen te stoken? In het openbaar te hoestenEen plasje te doen in zee? Milieuvervuilende bruut. Jongeling is gewoon te vitaal voor de functie van ouderling. En die vliegtuigfabriek van ons is net een diplomaat: een friendship- fokker. Probeer ook eens een nachtegaal te vinden, 't Is echt mooi. MERIJN (ADVERTENTIE) wat heerlijk die koele romige saus op mijn hete lijfje. Is dat nou Remia? Ja, liefje, Remia frites-saus. De Onfeilbare Saus. Heb je nóch gelijk gehad Friets. Mmmmm, dat Ik dat mee mag maken. Ik huil gewoon van blijdschap Friets. Stil maar. Nog even. Dan ga je over de tong. (H 1 Aifiioooi) 3sr.s»-ta| Z) ■deel

de Stem | 1971 | | pagina 1