ïvraagd: IN COMMISSIE VAN STICHTING VAN DE ARBEID Akkoord over pensioenplicht wat eten we vandaag? 4 Veertig miljoen gulden voor huursubsidies Drinkt u caffeine vrije koffie? SUPRA I je^eina Remrn POOLSTAD ONDER GLAS jong geluk een heel jaar halve prijs 2 dagen gratis in mei Fors verlies „kleine drie Hierishpak van de bovenste plank. binnenland buitenland nhcsge HAAG TEL 070-604803 Iedere werknemer pensioen boven AOW commentaar Ouderwets ,DE RUIMTE Minister: KISTEMAKER INTEGER Extra\bordelig Varkensvlees „Fragging kostle 209 Amerikanen liet leven in Vietnam Brandpunt-enquête Knokke-ploeg 1971 Aanslag bij Gulf Rechercheurs naar Israël VAN APRIL '71 TOT APRIL '72 Radio-actieve neerslag in Zweden Koop uw 65+ kaart nu Supra de bekende vacuumgemalen kwaliteitskofüe, is er ook in caffèïnevrije vorm.Koffie, die het volle pond geeft aan smaak en geur Geniet ernaar rustig van! cafféinevry f2,69perpak. BVD ingeschakeld bij onderzoek naar bomaanslag Demonstraties voor Russische ambassade J frites-saus WOENSDAG 21 APRIL 1971 -# loeten gelijke rwijs en daar kop de WD. e democratie, s de partij die J heeft in het iing, zoals de rt moet bevei- lijks kan zien. deren terecht, tij, die boven- erdediger van 's iraag veel meerwillen weten tt Duned mij allemaal bieden ir tarieven en kondities. de manager van het kantoor in buurt me even opbellen. slop zonder postzegel zenden ned, Antwoordnummer 525, dam. KNIP UIT! STUUR OP! (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De pensioenconnnissie van de Stichting van de Arbeid is het gisteren eens geworden oéer bel fundament voor een wettelijke pensioenplichl, die ervoor moet zorgen dat alle werknemers in Nederland boven hun AOW-uitkering ook nog eens een (aanvullend) pensioen krijgen. Dit akkoord houdt in, dat de commissie thans kan gaan beginnen aan de praktische uitwerking van de opzet. Daarmee zal nog wel een jaar gemoeid zijn. Voor de verdere procedure zal men nog een drietal jaren nodig hebben, zodat bij de volgende Kamerverkiezingen de zaak ongeveer kan gaan draaien. En dan mag men nog niet op méér dan een langdurige start rekenen. Het zal nog vrij lang duren, voordat iedereen bij pensionering een inko men krijgt van de nagestreefde 70 De uitlatingen van een aantal partijleiders en kamerleden hebben voor iedereen nog lang niet de zozeer gewenste duidelijkheid gebracht. Eén zaak echter is meer dan duidelijk overgekomen. De op vatting namelijk van Veringa dat een regering van linkse signatuur „het christelijke denken" in gevaar zou brengen. Den Uyl en Van Mier- lo zijn daar even duidelijk en na drukkelijk kwaad om géworden Een discussie over het waar of onwaar van de uitspraak vinden we nauwelijks interessant. We willen echter wel opmerken dat men met uitlatingen die de ethiek of de reli gieuze intenties van partijen of po litici ter discussie stellen, bijzonder voorzichtig moet zijn. Toen kort na de oorlog mensen als Geert Ruygers en Johan Willems overgingen naar het socialistische kamp, kregen zij van hun geloofs genoten bijzonder onchristelijke dingen te horen. Aan de erkenning dat het predikaat christelijk vaak ten onrechte als vlag voor een nogal twijfelachtige lading werd gebruikt, kwam men pas later toe. Op het moment namelijk dat men zich ook over een mandement zat te scha men. Men begrijpe ons niet verkeerd: we hebben er geen behoefte aan op deze plaats twijfel te wekken aan de huidige intenties van de confes sionele partijen. Daar hebben we geen enkele reden toe. Evenmin als we redenen hebben om het pro gram van de progressieve concen tratie op, laten we maar zeggen, oud-christelijke wijze te verketteren. De nuanceringen zijn te subtiel en te ingewikkeld geworden om de politieke zaak met de eenvoudige af te doen. tegenstelling chrisfelijk-onchrisfelijk Men mag bezwaar hebben tegen bepaalde standpunten van links in zake abortus en zedelijkheidswetge ving en daarvan duidelijk blijk ge ven- Maar dat is uiteraard wat an ders dan op ietwat plechtige toon de hele denkwereld van „de ande ren" besmet te verklaren. pet (AOW plus pensioen) van het laatst verdiende loon. De overeenstemming houdt onder meer in de unanieme opvatting, dat de financiering van de pensioenvoor ziening zal geschieden op basis van een kapitaaldekkingsstelsel (met en kele omslagelementen). In dit op zicht is het CNV overstag gegaan. Dit vakverbond heeft steeds een vol ledig omslagstelsel voorgestaan. Een ander knelpunt was de uitvoering men was het er in de commissie over eens, dat het aantal uitvoeringsorga non zo klein mogelijk moet worden gehouden, maar men besloot toch de huidige (vrijwillige) pluriforme uit voering te handhaven. De uitvoering geschiedt dus via bedrijfs- onderne mingspensioenfondsen en de verze keringsmaatschappijen. De commissievoorzitters Berends (vakbeweging) en Janssen (werk gevers) verklaarden na afloop, dat de commissie nog heel wat werk te verzetten krijgt. Vele vraagstukken op het gebied van de technische uit voering en ook van loonpolitiek ko men aan de orde. Met name zal nog ernstig gestudeerd moeten worden op de vraag, welk premiepercentage in het eerste uitvoeringsjaar (dus over vier jaar) zal moeten gelden. Men wil namelijk in dit eerste jaar al we zenlijk wat doen en niet slechts for meel starten. Het is nu al duidelijk geworden, dat men met een premie van één procent niet veel kan uitrich ten. Het is best denkbaar, aldus de heer Berends, dat twee of drie pro cent premie nodig is. En vanuit de filosofie, dat pensioenkosten loon kosten zijn, moet die premie uit de „ruimte" komen. Beide voorzitters verklaarden er van overtuigd te zijn, dat verdere problemen oplosbaar zullen blijken te zijn. Tot die problemen behoren het bepalen van een bovengrens voor de pensioenplicht overigens nog een sterk omstreden punt en de medezeggenschap van de werknemers in de beheer- en uitvoeringsorganen, voorzover nog niet aanwezig (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Er is geen enkele aanleiding te twijfelen aan de inte griteit van prof. dr. J. Kistemaker. Dat schrijft de minister van Onder wijs en Wetenschappen dr. G. H. Veringa in een brief aan de vaste commissie voor de inlichtingen en veiligheidsdiensten van de Tweede Kamer. De cellastic-dossiers leveren even eens geen enkel bewijs voor de bewering dat prof. Kistemaker tij dens de oorlog te maken zou hebben gehad met Duitse pogingen een kernbom te produceren. Ook geven die dossiers geen enkele aanwijzing dat er een relatie zou hebben be staan tussen de N.V. Cellastic en de eventuele Duitse activiteiten op het gebied van de ultra-centrifuge. De dossiers zijn nu door de minister van Onderwijs en Wetenschappen vertrouwelijk ter inzage gestuurd aan die vaste commissie. Gewoon een receptje prikken van de „recepten-prik-schijf". Hebt u iedere dag een zorg minder. Wat is er vandaag geprikt? Gevulde Spekschnitzels Neem magere speklappen en snijd deze overlangs open. Vullen met kaas en ham, of met kaas en plakjes rookspek. Verder op de gebruikelijke manier klaarmaken. Opdienen met sla of Brussels lof. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De demo cratische fractievoorzitter Mike Mansfield heeft in de senaat verklaard dat alleen al in 1970 209 Amerikaanse militairen in Vietnam door Amerikanen zijn vermoord. Daarvoor werden fragmentatie-granaten gebruikt. Mansfield zei dat dit onder de soldaten bekend staat als „frag ging" hij vertelde hoe op deze wijze een jonge vaandrig in zijn slaap in Vietnam was vermoord door een dienstplichtige, die een granaat in de verblijfplaats van officieren had gegooid. Mansfield zei, dat gezien deze ongelukken, men begonnen was de dienstplichtigen buiten de frontgebieden te ontwapenen. „Er komen zoveel dingen uil Vietnam over, die weinig goeds voorspellen voor het Amerikaan se volk- fragging, corruptie, drugs, ziekten, verliezen boven de 350.000 man". In de Westduitse plaats Warm- bronn heeft architect Frei Otto (foto) zijn stad-van-de-toekomst getoond. Otto heeft ze geprojecteerd in een poolgebied. Om de koude buiten te houden, is het geheel twee kilo meter diameter onder een 240 me ter hoge glazen kap geplaatst. Otto, die terzijde werd gestaan door een aantal experts, gelooft dat een der gelijke stad binnen vijftien jfiar ge bouwd kan worden. Hij heeft een in wonertal van 15.000 tot 45.000 in zijn gedachten voor deze reusachtige iglo. 5? (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De aanhang van de drie oppositiepartijen P.v.d.A., D'66 en PPR is volgens de jongste Brand punt-enquête t.o.v. de vorige enquête in maart opmerkelijk gedaald met 4%: van 35 naar 31 procent. De vier regeringspartijen verliezen 1% en komen daarmee op 38%. Gevraagd, aan welke regeringscom- binatie men de voorkeur geeft, stemt 49% voor de regeringspartijen en 46% voor de linkse combinatie. In maart waren de percentages nog de zelfde. Niet minder dan 20% heeft nog geen keus gemaakt. Bij een ge lijke verdeling van deze stemmen zouden de regeringspartijen net aan een meerderheid kunnen komen. De P.v.d.A. zou nog wel de grootste par tij worden. De huidige KVPpremier De Jong blijkt nog de favoriet te zijn voor een nieuw premierschap. In het lijstje volgen dan Biesheuvel (ARP), Den Uyl (P.v.d.A.) en Veringa (KV P). Volgens een enquête van het „Alge meen Dagblad" zou de P.v.d.A. de grootste partij worden, de KVP 6 zetels verliezen, D'66 er 8 winnen, maar de regeringscombinatie tóch een meerderheid in het parlement behou den. De PPR zou namelijk geen ze tels krijgen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Nederland zal dit jaar op het Knokke-songfestival worden vertegenwoordigd door Ellen Wills, Lenada en Marco Maas. De ploeg werd gistermiddag in Amster dam voorgesteld door ploegleider Frans van Klingeren. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Binnenkort zullen rijksrechercheurs naar Israël vlie gen om daar Evelyn Barj te verho ren over de aanslag op de Gulfraf- finaderij in Rotterdam. De West duitse heeft tegenover de Israëlische politie verklaard dat zij de aanslag niet alleen heeft gepleegd, maar daarbij geholpen werd door drie Arabieren en een Fransman. Volgens mr. S. J. v. d. Hoeven, die het onderzoek van de aanslag leidt, heeft Evelyn Barj ook nog verklaard dat zij geen speciale reden had om de raffinaderij in de Europoort als doelwit voor haar sabotagedaad te kiezen, maar dat zij deze installatie „zo maar" op de korrel heeft geno men. Rome zou volgens Israëlische jour nalisten een belangrijk operatiecen trum zijn van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina Evelyn Barj zou in Rome haar instructies hebben ontvangen en daar ook de explosieven hebben gekregen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor de periode van april dit jaar tot april volgend jaar is een bedrag van ongeveer 40 miljoen gulden beschikbaar voor huursubsidies. Daarvan mag het mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening er dit jaar 35 miljoen „uitgeven". Dat is aanzien lijk meer dan het bedrag van 10.752 000 gulden, dat in de periode van juli '70 tot maart dit jaar aan huursubsidies is toegekend. Dat geld was bestemd voor 25.487 huurders. Die kregen in totaal een bedrag van 7.789.000 gulden schoon in het handje en zagen verder tot hun vreugde, dat het rijk de over de huursubsidies verschuldigde belas ting en premies van sociale verzeke ringen (alles bij elkaar ƒ2.963.000) voor zijn rekening nam. Overigens zijn in het bedrag van 10.752000 gulden niet begrepen de subsidies, tot het toekennen waarvan het mi nisterie nog in maart heeft besloten. Het is nog niet bekend om welk bedrag het hier gaat. Op het ministerie verwacht men, dat in het komende jaar (april '71 - april '72) een aanzienlijk groter be drag aan huursubsidies zal worden toegekend. De subsidieregeling geldt nu immers voor huurders, die een inkomen van minder dan 17.000 gul den (was: 15.000) genieten. Boven dien is het niet onwaarschijnlijk, dat op 1 juli a.s. de huurharmonisa- tie zal beginnen; het wetsontwerp komt binnenkort in de Eerste Ka mer aan de orde- Van invloed zal ook zijn, dat de regeling binnenkort wellicht ook gaat gelden voor de huurders van andere dan woning wet- en particuliere woningen. In het eerste „jaar" (dat uit slechts drie kwartalen bestond) van het beslaan van de huursubsidie heeft het aantal aanvragen, dat kon worden gehonoreerd en de mate, waarin dat moest gebeuren, redelijk goed beantwoord aan de verwachtin gen, die men er op het ministerie van had. Tot maart had het ministe rie beslissingen genomen over 38.000 aanvragen, die het departement had den bereikt. Bijna 13.000 aanvragen moesten worden afgewezen. Een vrij groot aantal aanvragen hoeveel precies is niet bekend was al op de gemeentehuizen terzijde gelegd. In het laatste half jaar van 1970 was voor huursubsidies een bedrag van 10 miljoen beschikbaar. Het ministe rie mocht echter verplichtingen tot het toekennen van een groter bedrag aangaan. Huursubsidies over de periode april '71 - april '72 moeten voor 1 juli worden aangevraagd op formu lieren die ondanks een uitgebrei de toelichting nogal ingewikkeld blijken- (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken zal de Sovjet-Unie er op wijzen, dat in Zweden radio-actieve neerslag is gevallen, nadat Rusland op 23 maart ten noorden van Perm aan de wes telijke hellingen van de Oeral een atoomexplosie had gebruikt voor, naar men aanneemt, het verrichten van grote grondwerken. De Sovjet- Unie zou in genoemd gebied kanali satiewerkzaamheden verrichten. (van de enkele reis) Wanneer? Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag (behalve 20 mei) of zaterdag in de periode van 1 t/m 27 mei is goed voor gratis reizen in de 2e klasse. Voor de le klasse betaalt u een kleine toeslag'. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. De 65+kaart is verkrijg baar voor elke 65-plusser (uw vrouw mag jonger zijn). Legitimatie en pasfoto meebrengen. Een jaarkaart kost f 50.-, voor een echtpaar f 75.-. Een driemaandskaart kost f20.-, voor een echtpaar f 30.-. Vraag de folder aan het loket. (ADVERTENTIE) 1 AtyÏBC 25JK Koffiebranderijen sinds 1782 (Van onze correspondent) AMSTERDAM Bij de bomaan slag op de Russische handelsdelegatie in Amsterdam is geen militaire springstof gebruikt. Het bericht dat uit de Oranje Nassaukazerne 25 kilo trotyl zou zijn ontvreemd, blijkt op een vergissing te berusten. Het onderzoek, waarbij vijftien rechercheurs zijn ingeschakeld, richt zich nu op particuliere handelaren in explosieven. Voorts worden de meest uiteenlopende radicale groe peringen in Nederland in het ge heim tot op het bot doorgelicht. Hierbij gebruikt de politie foto's die in het verleden zijn gemaakt var. tegen Rusland gerichte demonstra ties. Ook de BVD is ingeschakeld. Ondertussen zijn 60. andere re chercheurs op pad om de daders te vinden van de drie moorden die Amsterdam de afgelopen week heb ben opgeschrikt. Tot nu toe hebben zij geen enkel resultaat geboekt. Bij het Amsterdamse gemeentebestuur heerst grote ongerustheid over de golf van misdaad die de stad heeft getroffen. (Van een onzer verslaggevers) DEN IIAAG De demonstratie van 250 joodse vrouwen gistermorgen voor de Russische ambassade in Den Haag is rustig en vreedzaam verlo pen. De aanwezigheid van ongeveer 40 leden van de Vereniging Neuen- gamme, die op hetzelfde ogenblik een tegendemonstratie hielden, heeft niet tot wanordelijkheid geleid. Voor de ambassade werd een peti tie voorgelezen. Een poging om de petitie aan te bieden mislukte. Wat de joodse vrouwen niet lukte was wel weggelegd voor de leden van de Vriendenkring, die na afloop van de joodse demonstratie allen in de ambassade werden toegelaten. De Katholieke Actie u ziet, ik val meteen met de (kerk)deur in huis is ook niet meer dat degelijke werk van vroeger. Tenminste niet in het Zeeuwsch-Vlaamse, waar de K. Actie een reisje heeft georganiseerd op 6 mei a.s. met een bezoek aan eve nementen, waar de honden nog niet zo lang geleden geen brood van lust ten. Immers, in Den Bosch is een ont vangst gepland bij de brouwerij van Heerlijk, Helder (Hahaha, dat zeg ik niet) en de dag wordt besloten met een dansje vu Zandhoven. Vroeger met een avondgebed of een lof, weet u nog? Ik hoop toch dat de Zeeuwsch- Vlaamse Kath. Actievoerders een ple zierige dag zullen hebben. 't Is niet zo best mei Tricobest. Mr. Max Rood, schaduwminister van CRM voor de progressieve drie, is D'66'er. Zijn echtgenote is partij bestuurslid van de PvdA. Het zit er dik in dat beider kroost PPR gaat stemmen, totdat straks het hele ge zin kan opgaan in een Volkspartij. Jawel, CH-lijsttrekker Udirik trok gisteren samen met de freule (Wtte- waal van Stoetwegen) de wel zeer stoute schoenen aan en de hoofdste delijke Dam op. Daar wordt, zoals u weet, dit jaar niet zozeer geslapen als wel gezeten. Vraagt zo'n Damzitter aan Udink: „Hasj kopen?" Edoch, geen strenge preek, maar een brede glimlach was 's lijsttrekkers ant woord. Hij kocht wel bloemen voor de freule en gaf tweemaal iets voor de orgelman (u kent dat: een keer heen en een keer terug). CH-Udink is de enige lijsttrekker waar je wel U tegen moet zeggen. En deze (vooral) zichzelf respec terende chchchchristelijke politicus weet: Een vriendelijk gezicht geeft overal licht. Minister Luns is gisteren weer eens van Schiphol vertrokken (naar het buitenland natuurlijk, wat dacht u?) en omdat hij dat binnenkort niet meer (althans niet meer van omze belastingcenten) kan doen, even een uitspraakje van hem. Gevraagd of hij zicli beledigd voelt als men hem conservatief noemt, zei hij: „Als dat zo zou zijn, dan word ik iedere dag beledigd. Ik sta een be leid voor, dat conservatief heet. Voor mij is dat beslist geen belediging." Voor mij wel. En met de groetjes aan mijn jong ste, pasgeboren, naamgenoot in het Bergen op Zoomse en de zonnigste wensen voor een ieder, Wijk ik bij gebrek aan ruimte. MERIJN. (ADVERTENTIE) Zeg Friets, hoe vóelt het opgegeten te worden. Is dat leuk? Hangt er van af. Met een beetje geluk wel! Hoe bedoel je? Als ze'hier Remia frites-saus in huis hebben dan Ik vóel iets, Friets. 't Voelt heerlijk. Romig, vers en zacht. We hebben geluk. Ze hébben Remia. Hou je hoofd er onderl tijdelijk 30 cent voordeel

de Stem | 1971 | | pagina 1