Péchiney-vuil bedreigt strand Zeeuws museum heeft gestolen voorwerpen terug MR. I. SCHOLTEN - DE WERKER - ZEEUWS KANDIDAAT VOOR A.R. RIJKSPLANOLOGISCHE COMMISSIE: MILIEUBELASTING VERMINDEREN fijn samen fietsen! nderzöek ardbeien- iamp iijna klaar drie arrestaties in roosendaal Eigenaar illegale stortplaats beboet iteiten m urg op ginnedag stad streek in cle Meicle [de zilveren ileum bij ptt tslag schieting St.-Jansteen Zaterdag 24 april accordeon- concours in IJzendijkc commentaar j Reimerswaal Zonnig hoogwater waterstanden SPOOR ALARMERING Specialismen Indonesië Hulst WOENSDAG 21 APRIL 1971 i l.-n onzer verslaggevers) ([RG Een aantal werk- laformeerd naar aanleiding trgadering van de Federa- Irgse Verenigingen, heeft tiering van koninginnedag 1-enementen georganiseerd, lopige programma ziet/1 Biit: 8.30 uur vlaggenbulde, prtegenwoordigers van de J. verenigingen voor het lie vlag hijsen; 8.45 uur i door de Oostburgse 00 uur optocht met mede- l an drumband en harmonie 1 14.00 uur kinderspelten Jeugd van 4-8 jaar, 14.00 ■tiviteit". De jeugd van 8-12 Et in de gelegenheid gesteld u maken van hout, karton, tens om 14.00 uur aanvang Jl hindernisrace voor de ■n 12 jaar en ouder. De Iking van de diverse spelen ld op 17.00 uur. Nadat om |r een lamipionnenoptocht 1 gaat non half uur later Boor het ontsteken van een Uur achter het gemeente tal de groep „Irish Coffee 1 uur met een optreden het na van deze dag afslui- Van onze correspondent) IEUZEN In de besteuers- I van het postkantoor te Ter- I werd de heer L. van de Mei- lïerneuzen in het bijzijn van Ellega's gehuldigd in verband Rjn 25-jarig jubileum bij de l)e Terneuzense directeur, de Mooy overhandigde de ju- een enveloppe met inhoud. Is het personeel sprak de heer Inaire, die de jubilaris een ba- V aanbood. Hoofdbesteller L. Iw sprak waarderende woor- Jrwijl ook de echtgenote van de lis in de hulde werd betrokken. l;eg bloemen. Tenslotte dankte Ir Van de Meide voor de hem |hte hulde. 7an onze correspondent) |T JANSTEEN Aan de Eng op twee staande wippen in fcport namen 92 schutters deel. itslag op wip 1 is: eerste hoge I J de Kort Kloosterzande; Be A van Nieulandt, Stekene, zij'vogel, T. Inghels, Koe- tweede C. de Munck, Zuid- L; derde, J. de Vos Stekene; Ie niet afgeschoten; eerste kal, Itevaert, Graauw; tweede, J. Bert, Hulst; derde, B. IJsebaert, r vierde P. Steyaert, Graauw. [slag Wip 2: eerste hoge vogel, feeraert, Hulst; tweede hoge va- Ij de Rijcke, Ovezande; eerste i! ziivogel, A. van Dorsselaer, Jansteen; tweede T. Tieleman isterzande; derde,T. van Waes, tdorpe; vierde, J. de Kort, isterzande; eerste kal, A Valke izeke; tweede J. Leeraert, Hulst, le J. de Vos, Stekene, vierde, J. ggeman Westdorpe. IELSELE/HULST Het onder- kteam van de Gentse universiteit ■r nog niet in geslaagd positief vast stellen wat voor gas de afgelopen ken aardbeien en andere gewassen i de rand van het Antwerpse m- itriegebied heeft aangetast, llijkens een mededeling van de di- Kteur van de bedrijfsvoorlichtmgs- nst voor land en tuinbouw (BVU) Wetteren, de heer R. de Keyzer, n wel de vermoedens gesterkt ais i het om etyleen gaan. Het onderzoek wordt deze wees 0 voortgezet. Volgens directeur D :yzer wordt verwacht, dat over acl» gen meer concrete resultaten be nd zullen zijn, i Terwijl de Gentse umversiteit zien zig houdt over de schuldvraag, stelt BVO een onderzoek in naar qe tale omvang van de schade. Alsdij kend is zal er een schadevergoeding orden geclaimd bij de Belgische in-1 astrie. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Onder auspicie" van het district Zeeland van q« Nederlandse Accordeon Associatie (N AA.) wordt zaterdag, 24 april i". Ijzendijke in het jeugdgebo-uw e«H accordeonconcours voor solisten êe 1 houden Er wordt door 35 accordeons nisten deelgenomen. Zij zijn stig uit geheel Zeeland en ko"1®. uit in de klassen ..jeugd" tot en „superieur". Per deelnemer worde I een vrij en een verplicht n-ummE uitgevoerd. De eerste drie geplaatsten van e> I ke afdeling mogen in oktober Zeist deelnemen aan het nation® E concours van de N.A.A. De ju' bestaat uit de heren BervoetS e'i Beuk. Concours-organisator is 0 heer Jasper Anthonisse uit Bier' vliet. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Het Franse aluminiumbedrijf Péehiney in Duin kerken loost zijn afval in de Noord zee en dreigt op die manier de Belgische stranden te vervuilen. De ze waarschuwing komt uit de mond van de Belgische hoogleraar in de planologie prof. dr. M. Anselin, die in Sas van Gent op uitnodiging van de Vereniging van Zeeuwsch- Vlaamse Ondernemers een inleiding hield over Belgisch-Nederlandse sa menwerking. De Belgische hoogleraar, die pleit te voor meer samenwerking tussen Belgen en Nederlanders in regionaal verhand met de oplossing van grens problemen, met name met betrek king tot havens en industrievestigin gen, zei dat havensteden als Ant werpen en Gent er de voorkeur aan geven naar het noorden, dus in de richting van en in Zeeuwsch-Vlaan- deren, uit te breiden- Indien dat niet mogelijk gemaakt wordt zullen bei de haven, en industriecentra in wes telijke richting tot verdere groei moeten komen. Tijdens de discussie werd uit de zaal gesuggereerd dat bij de uitwer king van plannen voor nieuwe in dustrievestigingen in Zeeland de voorkeur is gegeven aan het Sloe boven Zeeuwsch-VIaanderen, Drs. G .Baarspul van het E.T.I. ontkende dit. Een opmerkelijk geluid van de rijksplanologische commissie, die in haar gisteren verschenen rapport over Zuidwest-Nederland de aanleg van een gesplitste Rei- merswaalhaven: een deel in de Wes- terschelde, een deel in de Ooster- schelde aanbeveelt, waardoor al vóór '80 een begin gemaakt kan worden met uitvoering van het pro ject. Een opmerkelijk geluid nu de ge meente Reimerswaal de aanvanke lijke plannen drastisch heeft ver kleind en Brabant speelt met de ge dachte om het hele Reimerswaaipro- ject maar te ruilen tegen een natio nale luchthaven. Sloe en Kanaalzone kunnen zich niet zo snel ontwikkelen als men heeft gedacht. De krapte op de ar beidsmarkt gaat hier een spaak in het wiel steken. Daarom snel Rei merswaal aanleggen, zegt de Rijks planologische Commissie, want wes telijk Brabant vanouds een ge bied met duizenden pendelaars heeft wèl arbeidskrachten. Een opmerkelijke visie, die zeker in Bergen op Zoom, dat zich de laatste maanden over datzelfde Reimerswaal flink zorgen heeft ge maakt, met instemming ontvangen sal worden. We gaan er van uit dat de commissie bij de bestudering van de arbeidsmarkt ook gedacht heeft aan Moerdijk. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De buit van een omvangrijke diefstal in het Zeeuws Museum te Middelburg is terecht. Ongeveer 95 waardevolle voorwerpen, waaronder Zeeuwse sieraden, gilde- penningen, halskettingen en andere min of meer zeldzame mu- seuinbezittingen die in het weekend van 13 maart van eigenaar wisselden, zullen binnenkort weer in het Zeeuws Museum kun nen worden bezichtigd. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N..I. op dinsdag om 18.00 uur: Vrij zonnig, later kans op een bui en temperaturen boven nor. maal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 5 tot 12; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: 3 tot 8 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor vrijdag; aantal uren zon: tot 8; min.-temp.: 0 tot 5 graden bo ven normaal; max.-temp.: 0 tot graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Morgen, donderdag 22 aipril 1971. Bergen op Zoom 1.07 en 13.38 Hansweert 0.20 en 13.02 Terneuaem 12.27 en Vlissinigen 11.55 en Wemeflidinge 0.57 en 13.28. De zielsgelukkige conservator mag ze, nadat de officier van justitie deze voorwerpen heeft vrijgegeven, zijn collectie weer uitstallen. De ge schatte waarde van het gestolene, waaronder bijna onvervangbare stukken waren, bedraagt 27 mille. De Middelburgse recherche hoopt via het onderzoek in deze juwelen- zaak, op het spoor te komen van de andere geruchtmakende juwelen- diefstal in Middelburg, namelijk die bij de antiquair Flipse, waar ruim een jaar geleden voor f 70-000 aan Zeeuwse sieraden gestolen. Drie mannen, onder wie twee Brabanders, zijn verdacht van de museumdiefstal in Roosendaal gear resteerd en overgebracht naar Mid delburg waar zij zijn ingesloten. De verhoren zullen weldra beginnen. De Middelburgse recherche hoopt het drietal nog deze week te kunnen voorgeleiden aan de officier van jus titie. De gearresteerden zijn: de 40-jari- ge koopman H. B. uit Roosendaal, de 40-jarige A. S. zonder beroep uit Rucphen en de 41-jarige H. W. van B- uit Rotterdam. Ook deze is koop man van beroep. De buit, waaraan slechts een onbetekenend stukje ontbreekt, werd gevonden in de kof ferruimte van de auto die aan een van de drie toebehoorde. Zelfs het fluwelen kleed, waarin de inbrekers in de naeht van dertien inaart hun buit hadden gerold, en het Zeeuwse korfje waarin zij de juwelen ver moedelijk hebben vervoerd, werden teruggevonden. De arrestatie van het drietal ge schiedde doordat de Middelburgse recherche die vele manuren aan de ze zaak heeft besteed, een spoor vond d-at naar Roosendaal leidde. Bijzonderheden wilde commissaris D. van Ooyen en de drie recher cheurs die met het onderzoek waren belast, ons gisteren nog niet geven. De verhoren van het drietal moeten namelijk nog beginnen. De Middel burgse recherche heeft grote mede werking gekregen van de gemeente politie in Roosendaal. De Rotterd-am- Konstanz 300 (-1), Rheinfelden 222 (onv), Straatsburg 220 (-4) Plittersdorf 358 (onv), Maxau 412 (plus 2) Ploohingeii 130 (-1), Mannheim 224 (onv), Steinbach 118 (plus 4), Mainz 228 (-5), Bingen 143 (-3), Kaub 152 (-3). Trier 242 (pl. 2), Koblenz 168 (pl. 2), Keulen 121 (-4), Ruhort 279 (-1), Lobith 891 (- 1), Pannerdense Kop 860 (-2), Nij megen 683 (-2), IJsselkop 791 (-3), Eefde IJssel 31Ó (-6), Deventer 206 (-4), Monsin 5462 (pl. 12), Borgha ren 3896 (pl. 35), Belfeld 1102 (pl. 18), Grave beneden de sluis 508 (pl. 6). De minste waterdiepten in de vaargeul, vermeld op de waarschu wingsborden, zijn in centimerters: Spijk-St.-Andries 300, IJsselkop- Driel 255, Driel-Amerongen 245, IJs- selkop-Doesburg 240, Doesburg- Zutphen 240, Zutphen-Deventer 250. Deventer-Windesheim 245. (Van een onzer verslaggevers) TERNETJZEN Voor het houden van een stortplaats voor afval zonder hinderwetvergunning kreeg J. Q. uit Axel een voorwaardelijke boete van 400,opgelegd, met een proeftijd van twee jaar. Omdat de door hem geëxploiteerde stortplaats een over treding was van de landschapsveror dening werd hij daarenboven nog ge vonnist met 100,onvoorwaarde lijk. Hiermee viel een vonnis in een zaak die enige tijd geleden was aan gehouden omdat Q. toen een hoeveel heid paperassen ter tafel bracht die mr. Van Hees eerst wilde bestuderen. Bovendien waren gisteren twee ge tuigen gedagvaard. Uit de getuigenverklaringen en die van Q. bleek dat voor het storten van modder en puin, waarmee een put in het land van Q. gevuld zou worden en daarna afgedekt met teeltaarde, geen vergunning nodig was. Maar toen alras bleek dat het een comple te vuilnisbelt werd en de buren gin gen klagen, bleek bij controle van gemeentezijde dat hier wel degelijk een inrichting werd geëxploiteerd die onder de hinderwet viel. De vuilnisbelt is inmiddels gesloten. (ADVERTENTIE) se verd-achte is geen onbekende voo-r de politie. Hij handelde in juwelen. De arrestatie is bij overrompeling geschied, zo deelde de Middelburgse politiechef gisteren mee- Zoals men zich herinnert werden Zeeuwse sie raden en gildepenninigen in 't week end van 13 tot 15 maart uit het Zeeuws Museum gestoten. De inbre kers hebben zich toegang tot de vitrines met kostbaarheden ver schaft door de achterdeur van het gebouw te forceren. Onder het gestolene bevond zich een zeldzame N-oordbevelandse. voor- hoofdsnaald - een stuk waarnaar men, aldus museumdirecteur dr. Van Daal-en, tien jaar zou moeten zoeken om het ergens te kunnen kopen. Verder waren er kostbare Noordbe- v-elandse krente-bellen, ringen en gil- depenningen waarvan vele uit edel metaal. De gehele buit lag gisteren in de recherchekamer op het Mid delburgse politiebureau te pron ken. Er zijn in het museum maatrege len genomen om een herhaling van het gebeurde in het weekend van 13 enkele maanden zal het Zeeuws Mu- seim verhuizen naar de Kannuni- kenwoningen in het abdij complex, waar de beveiliging volledig zal zijn. Het onderzoek naar de juwe- lendiefstal in het pand van de Mid delburgse antiquair Flipse, wordt, na d-e aanhouding van het trio dat van de inbraak in het Zeeuws Mu seum wordt verdacht, met kracht voortgezet. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Na vele amendementen op zijn naam te hebben gebracht heeft het Zeeuwse ARP-Kamerlid J. van Bennekom de banier overgedra gen aan de in Brabant wonende mr. J. N. Scholten. Deze is door de ARP aan de kiezers gepresen teerd als „regionaal kandidaat voor Zeeland en West-Brabant". Het is meer dan een beleefd- heidsgebaar aan de kiezers in Zeeland. Mr. Scholten wordt de laatste week overal in de provincie gesig naleerd. Hij ploegt welgemoed door vele dossiers over actuele Zeeuwse problemen, spreekt met Jan en alle man, rijdt als electorale gezagvoer der in de ARP-verkiezingsbus door Zeeland, en maakt daarbij dagen die om zes uur 's morgens beginnen en 's nachts rond drie uur eindigen. Hij is van plan met dezelfde ijver bezig te blijven, ook na 28 april. Hij wil b.v. spreekuren in Zeeland houden waar mogelijk allerlei bij eenkomsten bezoeken. Een niet alle daagse verschijning, deze mr. Schol ten. Wie is hij? Hij werd op vier juni 1932 geboren als oudste zoon van een Drents gezin, dat tien kinderen zou gaan tellen. Hij leerde./vlot. Aan het Koevorder lyceum slaagde hij achter elkaar voor het diploma HBS-B en Gymnasium A en B. Ge boeid door de geestelijke kant van het leven koos hij vervolgens voor de theologiestudie. Het werd twee jaren Kampen voldoende om hem te doen inzien dat er in de wijngaard meer vormen van actie bestaan dan alleen die van de verkondiging. Mr. Scholten begaf zich dan ook naar Amsterdam om er negen jaar te blij ven. Hij studeerde daar eerst politie ke wetenschappen en vervolgens rechten. De rechtenstudie maakte hij in de recordtijd van 22 maanden af. Dat alles aan de Vrije Universi teit. Scholten was werkstudent. In de vakanties werkte hij bij boeren en verder was hij enquêteur. „Dat heeft mij geleerd de betrekkelijke waarde van opiniepeilingen te zien", zegt hij nu. In Amsterdam kent men Scholten als oprichter van het politeke ge zelschap van VU-studenten en van de Nederlandse staatkundige studen tenfederatie. Na fusie ihet de ka tholieke staatkundige studentenfe deratie werd dit een landelijke or ganisatie. Het voorlopig eindpunt van Scholtens loopbaan was het bur gemeesterschap van Andel, Giessen en Rijswijk, drie kleine Brabantse den zich zeer actief met Indonesië en Nieuw-Guinea-palitek van de Ne derlandse regering beziggehouden. In die tijd begon, wat men later zou leren zien ais het reveil onder de Nederlandse studenten. Scholten, als representant van de radicale chris tenen in die tijd, bleef echter bin nen de bestaande partijstructuren werken. Waarom? „Ik heb een nacht wakker gelegen over het feit dat prof. Verkuyl, zo kort voor de verkiezingen een stem advies aan de kiezers heeft uitge bracht waarin hij ze aanraadt om op linkse partijen te stemmen. Juist omdat het Verkuyl is die dit doet, pakt het me zo aan", zegt Scholten. „Hij heeft namelijk ook zoveel goe de en bewonderenswaardige dingen gedaan. Nog minder begrijp ik dat hij doodleuk in de partij blijft en dat hij niet schijnt te beseffen dat de ARP op de drie punten die voor hem reden waren om zijn stemad vies te geven, veel concreter is dan de linkse combinatie. Overigens heeft hij zelf aan die punten mee gewerkt". Met deze uitspraak is verklaard waarom wij mr. Scholten niet bij de PPR aantreffen. MR. J. SCHOLTEN gemeenten, van samen 4500 zielen. Dit trio wordt binnen afzienbare tijd in het kader van de schaalver groting opgeheven. Mr. Scholten, in tussen ook (met 7000 voorkeurstem men) lid van de AR-fractie in de staten van Brabant, zal dankbaar aan deze burgemeestersperiode te rugdenken. Sinds september vorig jaar is mr. Scholten kamerlid voor de AR. Hij hoort nog bij „het groene hout" zo als dat heet. „Maar ik wil er mijn vak van maken", zegt hij. Neven functies die niet duidelijk bijdragen tot versterking van mijn kwaliteiten en mogelijkheden als kamerlid, stoot ik af. Ik wil me in graven in het par lement, en proberen optimaal te functioneren. Ik zou dan ook willen dat wij in Nederland voor het Ame rikaanse parlementaire systeem ko zen. Daar hebben de afgevaardig den elk hun eigen staf. Ze komen daardoor tot prestaties die wij hier, met onze dorpse accommodatie, voor onmogelijk houden'-. Wij spreken met mr. Scholten in de Middelburgse stationsrestauratie. Hij is om zes uur in Andel opge staan, na drie en een half uur te hebben geslapen. Om tien uur wordt hij bij de bejaarden in Zwerfrust verwacht om daar een verkiezings toespraak te houden. Daarna gaat zijn verkiezingstournee verder en tegen de avond zal hij zich aanslui ten bij het statige groepje, dat mi nister Bakker op een trip door Zee land vergezelt. Het zal twee uur in de nacht worden eer hij te Andel weer tussen de lakens schuift. Zijn drie jonge kinderen, zijn 22 scha pen en acht pony's (de kleine vee stapel is zijn hobby) krijgt hij mis schien in het weekend even te zien. Mevr. Scholten ziet hem de laatste tijd alleen bij kunstlicht. Toch merkt men in Andel zijn aanwezigheid op. Een uurtje telefo neren naar de gemeentesecretarie zorgt er voor dat men in de drie gemeenten weer een dag vooruit kan. Er zijn leuke dingen gaande in Andel. Een ervan is de bouw van een sporthal. Dat is de helft van een tweelingproject. De andere helft van dit project kan men gaan bekijken in het Afrikaanse Roeanda, waar van Andese centjes een brug wordt gebouwd. „Zij wat, wij ook iets" is het motto van een actie geweest, die een ton harde guldens uit Andel te voorschijn bracht. „We moeten in de ontwikkelingssamenwerking inclu sief denken", zegt mr. Scholten. Scholtens activiteiten aan de Vrije Universiteit waren er de oorzaak vain dat hij in 1963 met een delegatie van 40 Nederlandse studenten naar Indonesië trok. Scholten was de der de Nederlander die door president Soekarno in diens paleis werd ont vangen. Scholten en de door hem opgerichte studentenorganisatie bad- „Ik sta gereserveerd tegenover vakspecialisten in de politiek", zegt hij. „Een kamerlid moet in de eerste plaats politicus zijn. Vanuit zijn al gemene vorming kan hij dan tot spe cialisatie komen. Ik geef overigens ook niet veel om de vluchtige parle mentaire succesjes in de debatten, al dragen die wel bij tot de leven digheid van het geheel. Ik geloof meer in een werkzaamheid op een basis van een solide, lange termijn- politiek. Overigens zie ik politiek toch ook wel als voor 90 procent bestaande uit organisatie. Een stu diebezoek aan Amerika heeft me wat dit betreft veel geleerd". Ook bij reizen door Zuid- en Cen- traal-Afrika heeft mr. Scholten heel wat opgestoken. Hij bezocht Afrika in verband met de werkzaamheden die zijn vrouw voor de zending ver richt. Indoensië blijft hem wenken. Er ligt een uitnodiging voor een aantal gastcolleges aan de Indonesische Universiteit. Onderwerp: het Neder landse politieke bestel. Zonder de ijzersterke gezondheid die ik van thuis heb meegekregen zou ik veel dingen niet aankunnen", zegt mr. Scholten. Hij is namelijk ook lid van de staten van Brabant en voorzitter van het streekgewest Land van Heusden en Altena. Zijn ongewone hobby het fok ken van schapen en pony's ver kommert er niet bij. „Maar dat komt omdat die dieren zichzelf zo aardig kunnen bedruipen", lacht hij. Schieting De schuttersvereni ging „Elk zijn recht" organiseert za terdag een prijsschieting op de lig gende wip in café P. Leeraert-Nqs te Hulst. De schieting begint om 3 uur. (Vervolg van pagina 1) Naar de mening van de RPC moet bij het vestigingsbeleid in tweeërlei opzicht selectief te werk werk gegaan worden: de milieubelasting moet eerder worden teruggebracht dan dat een toeneming van de vervuiling kan worden geaccepteerd; voorrang dient te worden ge geven aan die bedrijven, die el ders in het land een werkgelegen- heidsimpuls veroorzaken. Het rapport van de Rijks Planolo gische Commissie, dat zich toespitst op de komende tien jaar en waaraan een half jaar is gewerkt, bevat tel van andere interessante conclusies. Zo is de R.P.C. van mening, dat niet Vlissingen maar Middelburg moet uitgroeien tot het hoofdcen trum van Zeeland. Dit in verband met de historische achtergrond en de mogelijkheid van een evenwich tige stadsgewestvorming. De Zeeuw se hoofdstad' zou zich richting Arne- muiden - Veere moeten uitbreiden. De samenstellers van het rapport achten het wenselijk om bij Middel- bui-g nu reeds ruimte voor bijzonde re doeleinden passend bij een De groei van Goes zal in met de groei van het stads- Middelburg bezien moeten zal een eigen, maar in het kernen- lude-n. Met het oog op de industriële groei zal Bors- indus- niet l worden, in voorbereiding zijnde Oost-Zeeuwsch-Vlaande- rekening gehouden met ie versterking van Ter- hoofdcentrum. Dit heeft voor die bouw van een nieuwe city ten oosten van het hui dige centrum. Voorts zal een even tueel industriegebied niet te dicht bij d-e stad gelegd kunnen worden. In beginsel zal een stedebouwkundi- ge studie van Giroot-T-ernieuzen de westgrens van het industrieterrein bij Ossen isse dienen te bepalen. Daarbij zal een brede strook tussen stad en industrieterrein moeten wor den aangehouden, temeer omdat Terneuzen ook aan de westgrens al door een industriezone wordt be grensd. Aan de relatie Groot-Ter- Axel dient bijzondere te worden. Gepleit wordt voor het creëren van natuiuropbouwgebteden in Zee land, gebieden waar uitsluitend plaats zou mogen zijn voo-r recreatie of biologisch-dyn-amische landbouw. De R.P.C. wenst de streek tussen Hulst en Ossenisse als zodanig aan gewezen te zien. Het Verdronken Land van Saeftinge moet ongerept blijven. Het gebied tussen Brielse Maas en Veerse Meer dient zo min mogelijk te worden verstedelijkt. De bouw van een „Grevelingenstad" is onge wenst. De milieuhygiëne vraagt naar het oordeel van de R.P.C. bijzondere aandacht. Met name de bestrijding van de luchtverontreiniging in en rond de bestaande en toekomstige industrieterreinen van Sloe en Bors- sele en van de waterverontreiniging op Westerschelde, Veerse Meer en Oosterschelde zijn hierbij in het ge ding. In de studie v<an de Rijks Planolo gische Commissie wordt een pleidooi gehouden voor het ongerept laten van de Tonnenkneek. De oevers van Haringvliet en Hollandsch Diep mo gen niet (verder) aangetast wor den. De R.P.C. acht het gewenst dat de aanleg- -en exploitatiemogelijkheden van een spoorlijn van Rotterdam naar Antwerpen via Bergen op Zooin in studie wordt genomen. De R.P.C. wijst erop, dait in het streekplan West-Brabant Bergen op Zoom een zwaardere positie heeft gekregen dian Roosendaal. Dit past naar haar oordeel in de gedachte uitbouw van de as Rotterdam-Ant werp en. Op een in het rapport opgenomen tekening prijkt een Bergen op Zoom met sateliietstedeni in het noor den en het zuiden. Vol-gena de commissie zal in eer ste instantie de Hoekse Waard de overflow van de bevolking uit het Rotterdamse stadsgewest moeten op vangen^ Voor industrie zal hier geen plaats zijn. In het rapport wordt erop geatten deerd, dat het noordelijk Deltage bied met het complex Europoort- Maasvlaikte als enige plaats in Ne derland en wijde omgeving zeer diep stekende schepen kan ontvan gen. Een beperkte uiiitbreldhiH van de Maasvlakte in de maakt, niet te zijn en in het belang van de nationale w-elvaart een uitbreiding van de faciliteiten voor het diep stekendie schip met de same: sen Hierbij geldt echter het vooj dat de demarcatielijn tussen het ha vengebied en de kust van Voorne in acht wordt genomen. Het rapport van de Rijks Planolo gische Commissie wordt beschouwd als een follow up voo-r zuidwest- Nederland van de Tweede Nota Ruimtelijke Ordening, die enkele ja ren gel-eden is verschenen. Volgens de R.P.C. waren er tal van redenen om het gebied opnieuw te bekijken. Enkele van die redenen zijn: de sterke uitbreiding van de zeehaven- inidustri-e, de toenemende spanning op de arbeidsmarkt, het milieube heer en de vestiging van Shell- ohemie aan de Moerdijk. In een brief a-an de Kamer deelt de regering mede, dat zij zich kan verenigen met de hoofdlijnen van het rapport. Het sluit naar haar oordeel goed aan bij het tot nu toe door haar gevoerde beleid, dat ge richt was op spreiding van de zee haven-industriële ontwikkeling, han- having van de open ruimte in de Delta ert verbetering van het woon- en leefklimaat. Volgens de regering verdient voortzetting va-n dit beleid aanbeveling. (ADVERTENTIE) Want wat is er plezieriger dan er eens fijn samen op de fiets op uit te trekken? In de serie "Ontdek Nederland op de fiets" kunt u kiezen uit 67 fijne fietstochten. Een lijst ervan sturen wij u graag toe; zend 30 ct. aan postzegels in een gesloten, als brief gefrankeerde envelop aan: "stichting: fiets!", postbus 7120, Amsterdam en u ontvangt de lijst thuis. Wél duidelijk uw naam en adres vermelden. En dan: fijn samen fietsen I I

de Stem | 1971 | | pagina 11