rr C3 VRIENDEN VERRADEN „DADER" BOMAANSLAG HAAGS INSTITUUT IN KRITISCH RAPPORT Overheid: minder uitgeven Russen lanceren ruimtestation zeker, de postgiro rEN- it „lk houd van rust. Zou ik een gebouw opblazen T OORLOGSVETERANEN PROTESTEREN Bengalezen slaan terug in Bangla Desj Rusland wijst Belgen uit binnenland buitenland EESMANN commentaar Kinderen Ziekteverzuim bleef gelijk Meer lanceringen verwacht blij Chemicaliën jven milieu bedreigen WOONTEXTIEL GORDIJNSTOFFEN en TAPIJTEN Uw woninginrichter staat er voor in! OPTIMAAL KRITIEK H. de Groodt in NKV-bestuur J GAK geeft werf week uitstel STAATSSECRETARISNOG GEEN OORDEEL OVER MAKRO-VERKOPEN «I 15 met de postgiro kunt u vanuit uwstoel dab makkelijk! DINSDAG 20 APRIL 1971 4 llekkere lat wordt smullen, kkers presenteren ezond en BOLLEN ËNROG. ppril. y huarddessins zijn fsteeds helemaal Be. Dat blijkt opnieuw lieze geheel gevoerde yn van Trevira 2000. makkelijk zelf kunt tsen en nooit hoeft Tte persen, ge, bleu en linde, in I veel matentot 50 toe 79- (Van onze correspondent) MARKEN Tot nu toe kende Nederland de zogenaamde dader van de bomaanslag op de Russische han delslegatie in Amsterdam slechts bij zijn initialen. Nu weten we wie hij is: Rcné Willmer, een kleine, donker gebaarde, in Arabisch bruidskleed gehulde Amerikaan, die trots is op zijn joodse afkomst en op zijn Ne derlandse vrouw Marian. „Ik ben iemand die van rust houdt", zegt hij,, daarom ben ik in Marken gaan wonen. Zou ik mee doen aan demonstraties? Zou ik een gebouw opblazen?" De kamer staat vol met schilderij en van Nazareth, tijdens een ver blijf van vier maanden in Israël door hem gemaakt en mee terug gebracht, precies anderhalve dag vóór de explosie. Hij acht dit het overtuigende bewijs dat hij niet kan hebben deelgenomen aan de voorbe reidingen van de aanslag met name niet aan de diefstal van een kistje met 23 kilo trotyl, dat vrijdag uit de Amsterdamse Oranje Nassau- kazerne verdwenen bleek te zijn en mogelijk dienst heeft gedaan bij de explosie. René Willmer blijkt verraden te zijn door twee goede vrienden. Ze lieten de recherche kort na de ont ploffing weten dat ze hem met een bord in de hand verdacht hadden zien rondscharrelen in de buurt van de Russische handelslegatie. René Willmer zegt geen wrok tegen hen te koesteren. Maar in de cel, worste lend met zijn oprechte wanhoop, tekende hij een zelfportret met aan zijn voeten een piranha de niets ontziende vleesetende vis uit de Amazone. De symboliek lijkt duide lijk. De eerste dag van zijn gevangen schap probeerde Willmer een hon gerstaking. Toen hij dat met de verleiding van een sandwich voor de mond niet vol hield, begon hij te spelen met zelfmoordgedachten. „Ik kan er niet tegen om opgesloten te zijn", zegt hij. Zijn behandeling noemt hij voortreffelijk. Zijn steeds maar herhaalde betuigingen van on schuld sloegen uiteindelijk een bres in het wantrouwen van de recher cheurs en van de officier van justi tie. Ook de afzonderlijk afgelegde verklaring van zijn vrouw bleek ui termate nuttig. De politie besloot zondagavond laat teneinde raad tot een recon structie bij de Russische handelsle gatie. René moest zich gedragen zo als hij zich volgens de getuigenver klaringen gedragen zou hebben. De twee aanbrengers keken toe. „Het duurde twee minuten", zegt hij, dui delijk bewogen door de herinnering. ,4k heb gebeden, ik heb God ge vraagd hun de waarheid te laten zien. Toen zij uiteindelijk verklaar den dat ik het toch niet geweest kon zijn, viel er een kolossale last van mijn schouders". Hij veroordeelt in vage termen ieder geweld als zijnde schadelijk voor de joodse zaak en blijkt hoofd zakelijk voor zijn kunst en zijn gezin te willen leven. Hij is, kortom, een slechte vangst geweest en hoopt dat de Amsterdamse politie zich snel zal rehabiliteren door de echte daders te vinden. Maar daar zag het gisteravond bepaald nog niet naar uit in Amsterdam. -M.-J Cijfers zijn bijna altijd vervelend, maar soms verhelderend en zó schokkend, dat je verzucht: „Had den we dat maar eerder geweten". Tot die verzuchting zal menigeen gekomen zijn bij het lezen van een rapport van het Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties, waarin vermeld staat, dat nu 900 miljoen kinderen aan ondervoeding lijden (zie ons blad van donderdag j.D. Het is een droog getal, maar ach ter dat getal gaat de tragiek van deze wereld schuil, in het vakjargon de kloof tussen arme en rijke lan den geheten. Tot beter begrip een paar cijfer tjes. Tussen 1960 en 1970 steeg de produktie in de arme landen met 5 procent en in de rijke landen met 4,8 procent. Gelukkig denk je dan, onze ontwikkelingscenten zijn toch niet over de balk gegooid, want 0,2 procent is dan wel niet veel, maar de arme landen gaan toch maar sneller vooruit dan de rijke. In de praktijk is dat echter niet allemaal zo gelukkig, want het zijn de kin deren, die het aftreksommetje „fout" maken. In de arme landen stijgt namelijk het aantal mensen met 2,5 procent per jaar, in de rijke met 1,2 procent. Nu maar weer een aftreksommetje maken: in de rijke landen stijgt de produktie per hoofd van de bevol king met 3,6 procent in de arme landen met 2,3 procent. Saldo: de rijke landen gaan sneller vooruit dan de arme landen, en wel met 1,1 procent. Om het simpel te stellen: in de arme landen wordt de groei van de produktie voor de helft „opgegeten" door de snelle bevolkingsgroei in die landen. En wie zijn de opeters? Juist: de kinderen. Robert McNamara heeft als presi- j dent van de Wereldbank in 1969 een rede gehouden, die hij „kinderen zijn geen statistieken" noemde. Eni ge citaten zijn de moeite waard te herlezen„De (ondervoede) kin deren die sterven zijn misschien nog de gelukkigsten", zei McNamara. „Want miljoenen, die aan dezelfde ondervoeding lijden, sterven niet. Zij slepen zich voort, verminkt in hun lichaam en gestoord in hun geest". .„Wij weten nu dat de men selijke hersenen in de eerste vier levensjaren negentig procent van hun normale ontwikkeling bereiken. In de kritieke periode zijn de hersens bijzonder kwetsbaar voor voedings tekorten. Kinderen tot vier jaar die bijvoorbeeld niet genoeg eiwitten krijgen, ontwikkelen slechts drie kwart van hun normale geestelijke vermogens" McNamara zei dat in 1969. Unicef zegt nu: het gaat om 900 miljoen kinderen. In 1980 om meer dan een miljard kinderen. We hoeven dan niet te verzuchten: „Hadden we het maar eerder geweten". (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Volgens de voor lopige gegevens van het Gemeen schappelijk Administratiekantoor is het ziekteverzuim in 1970 ongeveer 1969'' ®e')'even aan óe situatie in ZBij het GAK zijn 1,3 miljoen werknemers rechtstreeks verzekerd, terwijl het totaal aantal onder -de ziekteverzekering vallende werkne mers in Nederland ruim 3 miljoen bedraagt. Het door het GAK geregistreerde ziekteverzuim heeft in de jaren 1965 tot 1969 een stijging van ongeveer ■ür; ,te Zlen Sógeven, wat het ge middelde aantal uitkeringsgevallen betreft. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Alle instrumenten aan boord van het gistermorgen gelanceerde en als basisonderdeel voor een ruimtestation aangemerkt Russische ruimtelaboratorium „Saljoet" werken goed. Een koerscor rectie is geslaagd, zo meldde gisteravond het persbureau Tass. Volgens welingelichte kringen is de onbemande „Saljoet" het basiselement voor een bemand station met een per manent karakter. Gisteravond werd gesuggereerd dat dit station nog van- (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Er is aangetoond dat sterfte onder zeehonden in de Waddenzee en in Zeeland onder meer door kwik is veroorzaakt. In het kustwater wordt veel kwik ge loosd, dat zich soms in dodelijke concentraties ophoopt en waarvan de afkomst onbekend is. Daarom moet het onderzoek aan de Nederlandse kust naar ongewenste chemische stoffen niet langer door universitei ten worden verricht. Een van de overheidsinstituten in ons land, die zijn heiast met de controle op de hygiëne van ons milieu zou hiermee moeten worden belast. Hiervoor pleit dr. J. H. Koeman in zijn proefschrift „Het voorkomen en toxicologische betekenis van enkele chloorkoolwaterstoffen aan de Ne derlandse kust in de periode van 1965 tot 1970", waarop hij gisteren in Utrecht is gepromoveerd. De bioloog is somber over de toe komst van de dierenwereld voor onze kust door de concentratie van ge chloreerde koolwaterstoffen. Schade lijke verbindingen zouden uit het wa termilieu geweerd moeten worden, zoals dat is gebeurd met bepaalde bestrijdingsmiddelen. nacht met een Sojoezraket de ruimte in zou worden gebracht. Aan boord zouden zich dan drie mensen moeten bevinden, een piloot, een boordwerk tuigkundige en een wetenschapsman. Bij het ter perse gaan van deze editie was echter nog niets bekend over een nieuwe lancering. Het lijkt er in ieder geval op dat de Russen een nieuw soort ruimtevaar tuig hebben ontworpen dat nu voor de eerste keer in de praktijk wordt beproefd. Om deze reden zou het ook weinig waarschijnlijk zijn dat ze deze keer verscheidene Sojoez-satelieten de ruimte in zullen brengen, zoals ze eerder in oktober 1969 deden. Ook wijst men erop dat het grootste pro bleem van een ruimtestation is het langdurig verblijf van mensen in ge wichtloze toestand. Hoofd van de academie voor we tenschappen in Moskou Mstislav Kel- disj zei onlangs hierover dat „er een heleboel bewijs voorhanden is dat langdurige gewichtloosheid schadelij ke effecten voor de mens heeft", het geen werd bevestigd door astronau ten Nikolajev en Sevastijanov die vo rig jaar juni een recordvlucht van 18 dagen met hun Sojoez-9 maakten. Zij hadden zeker drie dagen nodig om weer aan de zwaartekracht op aarde te wennen. Overigens meent men dat zij het bewijs hebben geleverd dat een verblijf van een maand in de ruimte beslist mogelijk is. Het ruimtestation heeft tot doel „het verder perfectioneren van het ontwerp en de boordsystemen en het doen van wetenschappelijk onderzoek en experimenten in de ruimte". De lancering verliep volgens Tass vol ledig volgens plan.. Het station be vindt zich in een baan om de aarde waarbij de grootste afstand 222 kilo meter en de kleinste 200 kilometer bedraagt, de omlooptijd is 88,5 minu ten en de inclinatie 51,6 graden. SILVESTER ■Era Ongeveer duizend Amerikaanse militairen, die in Vietnam gediend hebben, zijn gisteren in oerwouduit rusting naar de begraafplaats Ar lington gemarcheerd en vervolgens naar de gebouw enva nhet Ameri kaanse congres. Deze betoging luidde een week in van protestbetogingen te gen de oorlog in Vietnam, zaterdag moet er een massa-protestbijeenkomst worden gehouden. De mars werd ge leid door twee jonge Amerikanen in rolstoelen. William Wyman (links) en James Dehlin (rechts) verloren hun beide benen tijdens gevechten in Vietnam. (Van onze redactie buitenland) NIEUW DELHI Het Indische persbureau PTI heeft maandagavond gemeld dat het Oostbengalese „be vrijdingsleger" het strategisch be langrijke vliegveld Sjaloetikor, in de huurt van de stad Sylhet (in de noordoostelijke hoek van Oost-Pa- kistan) heeft veroverd. PTI meldde ook, dat Sylhet zelf reeds in handen van de Bengalezen is en ook het gehele gebied zou thans nagenoeg van Pakistaanse re geringstroepen gezuiverd zijn. Het Pakistaanse leger zou zware verlie zen geleden hebben. Radio-Pakistan meldde, dat de Pakistaanse regering maandag krachtig heeft geprotesteerd naar aanleiding van een „aanval van ge wapende Indische manschappen op een grenspost in Oost-Pakistan". De ze aanval was vrijdag uitgevoerd en was ondersteund door artillerievuur vanuit India. PTI maakt verder gewag van he vige gevechten om Meherpoer slechts vijf kilometer van de Indische girens in het westen van Oost-Pakistan. Uit verscheidene andere steden zijn ge vechten gemeld. Van officiële Indische zijde zijn de berichten tegengesproken dat het kabinet van „Banga Desj" (Bengaal se natie) vanuit Indisch gebied op treedt en zijn zetel in Calcutta heeft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overheidsuitgaven behoeven niet zo sterk te blijven stijgen als ze tot dusver hebben gedaan. De Stichting Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven is tot deze conclusie gekomen nadat zij een aantal overheids activiteiten kritisch heeft bekeken. Op korte termijn kunnen in verschillende sectoren de uitgavenstij gingen met gemiddeld tien, op langere termijn zelfs met dertig procent beperkt worden. Enkele miljarden kunnen aldus bespaard worden. gen van de gebruikers wordt steeds groter. De kosten voor de kunst stijgen voortdurend door de neiging om de kosten van allerlei activiteiten waarvan slechts een beperkte groep profiteert door alle belastingplich tigen te laten meebetalen. De beperkt-arbeidsgeschikten moeten in het gewone bedrijfsleven worden ingeschakeld. Subsidies hier voor zullen verbleken bij de huidige kosten: 11.500 gulden per werkne mer. In deze sectoren alleen al zo staat in het rapport zou door af remming van de overheidsuitgaven na vier jaar 650 miljoen gulden per jaar kunnen worden bezuinigd. Na tien jaar zou dit zelfs op kunnen lo pen tot 1,7 miljard gulden per jaar. De stichting heeft dit gisteren be kendgemaakt in haar hoek „verla ging van de verhoging", dat het re sultaat is van een studie in opdracht van het aan de KVP gelieerde Cen trum voor Staatkundige Vorming. Hoewei de stichting soms ook wel mogelijkheden ziet voor daling van begrotingsbedragen in absolute zin, hebben haar aanduidingen toch in de eerste plaats betrekking op de moge lijkheden tot afzwakking van de groei De uitgaven voor sommige taken, die de overheid ter hand heeft genomen, verdubbelden zich in de af gelopen vijf jaren. Hoe snel de groei van de over heidsuitgaven is gegaan, wordt in de studie aangegeven: van 1962 tot 1971 liep het aandeel van de rijksuitga ven in het nationaal inkomen op van 25,6 tot (tenminste) 28,3 pet. Deze ontwikkeling, gecombineerd met de stijgende sociale premies, heeft tot gevolg, dat gemiddeld de helft van het nationale inkomen door de handen van de werheid De samenstellers van het rapport menen, dat naarmate de uitgaven van de overheid toenemen hun ur gentie daalt, terwijl een stijging van de belastingdruk het negeren van steeds dringender particuliere be hoeften meebrengt. Ergens wordt dus een maximum bereikt voor het niveau van de belasting- en premie druk. De optimale begroting wordt vol gens het rapport daar bereikt, waar het niet mogelijk is om door het brengen van extra belastingoffers of juist het verminderen daarvan in totaal meer nut te verkrijgen. Een goede beslissingsprocedure moet er voor zorgen dat de maximaal moge lijke welvaart het dichtst benaderd wordt. Enkele sectoren van overheidsuitga ven kritisch onder de loep nemend, zegt het rapport: Het subsidiestelsel voor het we tenschappelijk onderwijs werkt ver keerd. Niet alle lagen van de be volking krijgen erdoor toegang tot hogere studie. De collegegelden moeten worden verhoogd, rentedra gende voorschotten uitgegeven. De regeling voor de bekostiging van scholen in het kader van de mammoetwet werkt te grote toena me van kleine scholen in de hand. Afgezien zal moeten worden van de instelling van welzijnsraden, die moeten dienen om de inspraak van de bevolking op het welzijnsbeleid van CRM te realiseren. De hiervoor beschikbare miljoenen kunnen beter aan welzijnsactiviteiten zelf worden besteed. De sport wordt door de gemeen ten „lukraak" gesubsidieerd. Het verschil tussen subsidies en bijdra- UTRECHT (ANP) De verbonds raad van het NKV heeft de heer H.M. de Groodt op een vergadering in Utrecht gekozen tot verbondsbe- st uur der. De heer De Groodt, thans voorzitter van de Katholieke bond van werknemers in de industrieële bedrijven, zal de vacature vervul len die ontstaat door het vertrek van de heer F. van der Gun. MOSKOU (Reuter). De Sovjet- Unie heeft gisteren twee jonge Bel gen uitgewezen, die waren aangehou den wegens het smokkelen van anti- Sovjet-propaganda en het uitdelen van pamfletten. Volgens het regeringsdagblad Iz- vestia is er geen proces tegen hen aangespannen, omdat ze hun mede werking hadden verleend bij het ge rechtelijk onderzoek. Ook ,de jeugdi ge leeftijd van de verdachten en hu manitaire overwegingen hadden bij het uitwijzingsbesluit een rol ge speeld. De twee Belgen, Jozef Hemschoote en Hugo Sebreghts, beiden 24 jaar, zijn inmiddels op het vliegveld naar Wenen gezet. Vorige week was de Belg Renaat Willaert al uitgewezen. (Van onze redactie binnenland) LEMMER. Bij de in moeilijk heden verkerende scheepsbouw Lem mer FOV zijn de 50 werknemers gis termorgen weer aan het werk ge gaan. De lonen zullen door het Ge meenschappelijk Administratie-Kan toor (GAK) betaald worden. Het GAK heeft de directie een week de tijd gegeven om orde op zaken te stellen. In deze week hoopt men tot een vergelijk te komen met de crediteu ren en de bank om acht weken uitstel te krijgen voor het invorderen van de schulden. Na deze acht weken wordt het op stapel staande schip te water gelaten. De opdrachtgever van dit schip heeft zich bereid verklaard garant te staan voor de salarissen als er geen faillissement komt. Scheepsbouwer Lemmer heeft voor de komende drie jaren nog een or derportefeuille van 7,5 miljoen gul den. AAN EEN NAVO-oefening, die van 28 april tot 18 mei in en boven de Middellandse Zee gehouden zal wor den, wordt door 60 oorlogsschepen en 300 vliegtuigen deelgenomen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Staats secretaris Van Son van Economische Zaken heeft zich nog geen oordeel kunnen vormen over de in ons land van 13 maart gesignaleerde verkoop aan particulieren door de zelfbedienings- groothandel Makro (Steen kolen Handels-Vereniging De bewindsman deelt mee, dat het interdepartemen taal overleg over deze zaak nog niet is beëindigd. Hij zegt dat, mede na mens minister Witteveen van Financiën in antwoord op vragen van het Eerste- Kamerlid drs. M. C. Ver burg (PvdA). Deze had zijn vragen gesteld naar aanleiding van het artikel in ons blad. In dat artikel werd ge meld, dat in de kring van kleine zelfstandigen de op vatting leeft, „dat de SHV zulke sterke bindingen heeft met bepaalde groe pen van personen in ons land, dat men als bevol king daaraan niet voorbij zou gaan als ze openbaar zouden worden". De heer Verburg vroeg onder meer of de bewinds lieden een dergelijke op vatting niet bedenkelijk achtten, evenals de bij de middenstand postgevatte mening, „dat de macht van de heel grote maatschap pijen in ons land enorm groot is". Deze vragen zullen nu worden beantwoord nadat het interdepartementaal overleg is afgerond. Mannenbroeders, waar gij u weer noest op den dagelijksen arbeid hebt geworpen en in het zweet uws aan- schijns naar het volgend weekeinde toezwoegt, is een opkikkertje altijd welkom. Wat zou u ervan zeggen als u, wandelend aan het strand een aangespoelde fles aantreft, die een briefje met de volgende inhoud blijkt te bevatten: „Ik ben twintig jaar, heb blond haar en groene ogen. Ik beloof, hem te zullen toebehoren, die mijn bood schap zal ontvangen. Hij moet zich daartoe op een avond in de haven van Skiros met deze fles melden." Mooi, hè? De 26-jarige Duitser, Karl Schiller, was de uitverkorene, die ongetwijfeld duizelend van de sensatie, de bood schap in handen kreeg, toen hij op vakantie op Corsica de fles vond. Skiros, waar de groenogige blondine woonde, lag echter ver, zeer ver weg. Het is een eiland ergens achter in Griekenland. Karls verdriet was groot, want zijn vakantie was Juist aan het aflopen, maar in september gaat hij naar Skiros. Zonder al te veel hoop overigens, want het briefje was al op 4 oktober 1965 geschreven en gepost Het begint met het geheimhouden van reisroutes, maar straks is het hele koninklijk huis staatsgeheim. President Nixon heeft op zijn pers conferentie van vorige week vrijdag een geheimpje verklapt. Hij schrijft, zo vertelde hij, de gedachten die hij 's morgens vroeg in bed heeft, op een papiertje. „Soms is de geest dan hel derder en komen de gedachten veel scherper door dan later op de och tend". Maar hij gaf toe, dat het ook wel eens gebeurt, dat hij later op de ochtend tot de conclusie komt dat die bedbespiegelingen ook weer niet zo best waren. Dat verklaart veel: in bed denkt hij nog aan vrede, maar als hij goed wakker is denkt hij dat hij gedroomd heeft. Het wachten is dus op een president die van oorlogje spelen droomt, en dan enz. Wie mocht denken dat het hier om een waarschuwingsbord bij een bij Ter Apel volgens het plan-Kikkert ingericht legeroefenterrein gaat, is een pienter iemand, maar heeft het toch mis. Het is geivoon een over steekplaats voor kikkers. Kikkervrienden in Zwitserland heb ben dergelijke borden langs de auto wegen geplaatst Vooral tijdens de paartijd schijnen deze dieren nogal doezelig en zwijmelend en zonder naar links en rechts te kijken over te steken. Liefde maakt zelfs kikkers blind. Let dus s.v.p. een beetje op. MERIJN. EEN DELEGATIE van Nederlandse muziekvakstudenten zal morgenoch tend op het ministerie van O. en W. een ondertekende petitie overhandi gen, waarin geëist wordt dat in het vervolg de studietoelagen en voor schotten uiterlijk 31 augustus in hef bezit van de bursalen zijn. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1971 | | pagina 1