Progressieven praatten over ontwikkelings samenwerking femaakt ITurk ZEELAND HEEFT TRIMBAAN IN VLISSINGS HOLLEBOS ROMMELMARKT STOPPELDIJK SUCCESVOL Streekplan hoeft niet terug naar planners lacht lek gestoten opvarenden gered VYD-praatje in Goes S. Mansholt spreekt in Schoondijke ARDETO KWINTET SPEELDE WERK VAN TIJDGENOTEN VERINGA stad streek IkJ ..IN DE PRAKTIJK GEEFT MEN VAAK NIET THUIS" -IS MBRHINi :htdrukken >TOCOPIEEN TENCILWERK van SQintfj er lisiiiga wil verdere leutratie rleidingbedrijven 4 NT co) r Pu _r\N VH-7 L J Li hoogwater GUÜRAN Winnaars van paaswedstrijd in Temeuzen bekend gemaakt CHU-bijeenkomst in Oostburg en Reimerswaal Optreden van Ben Brouwers moeite waard Bejaarde gewond bij aanrijding Botsing bij St.-Anna H. DE VRIEND IN TERNEUZEN Mr. H. v. Mierlo op bezoek in Middelburg Bewoners van Hansweert-Oost kiezen andere woonplaats MAANDAG 19 APRIL 1971 fv? (Van onze correspondente) MIDDELBURG Tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de drie pro gressieve partijen zaterdagmiddag in Middelburg, werd vooral gesproken over de ontwikkelingshulp. De drie sprekers, mr. dr. B. de Gaay Fortman van de PPR, de heer H. Kapenga van D'66 en dr. E. Prins van de PvdA, wa ren unaniem van mening dat we in deze tijd niet meer moeten spreken van ontwikkelingshulp, maar van ontwikkelingssamenwerking. II «ff Mi l I II! 1 lil I illU onrnrnwr-vii, f' liw iiiiti1#!1'»11' i 'llllllll™ Mistelling. onze adverteerders |Paul Hoefeijzers openden grote belangstelling van Jen zakenrelaties hun „City lieuwstraat 16 a te Terneu- En de gezellige en eigen lichting kan worden ver- het voor velen een tref- worden. Het uitgaanscen- Terneuzen, de Nieuw- |eft er weer een gezellige Tientallen bloemstukken, Ie opening werden oncvan- ln er een feestelijk cachet (ADVERTENTIES) VOOR UW en llere service èn en brengen wanneer venst Waalwijk llminastr 30 Grotestr 323 13291)0 04160-2757 HAAG (ANP) Staatsse- Kruisinga (Volksgezond- |wil de waterleidingwet zo dat een snellere concentra- de waterleidingbedrijven (bevorderd. Hij heeft bij de Kamer een wetsontwerp van rekking ingediend. Ondanks lelijke mate van concentratie Iwillige basis" van de water bedrijven vindt de heer iga het nodig „een kader te fcn waarbinnen die concentra- h in het noodzakelijke tempo nodige omvang kan voltrek- lanier waarop de reorganisa- gebeuren wordt in de eerste aan het beleid van de provin- esturen overgelaten. Het wets- -p voorziet volgens het minis- van Volksgezondheid in een mate van inspraak voor de hebbende gemeentebesturen genaren va,n waterleidingbe- Krusinga wil deze wetswijzi- laten volgen door een wets- ?1 over de basisplannen voor lekomstige drinkwatervoorzie- De basisplannen hebben be ng op de winning, de opslag transport van water dat voor raterbereiding wordt ge- „We moeten meer in grote ge meenschappen denken", vond de heer Kapenga. „Je moet de ontwik kelingshulp daar verlenen waar het nodig is. Momenteel gaat eenvierde van onze ontwikkelingsgelden naar Suriname en de Nederlandse Antil len. Als we dan bekijken dat we de aluminiumindustirieën hier naar toe halen, dan moeten we toeh kunnen begrijpen dat de afstand tussen ons en de ontwikkelingslanden steeds groter wordt". Dr. Prins stelde zelfs: „Wij zijn bij de uitvoering van de ontwikke lingshulp niet verder gekomen dan principe-afspraken. In de praktijk geeft men vaak niet thuis als het op daadwerkelijke hulpverlening aan komt". Dr. De Gaay Fortman meen de dat er andere voorwaarden moe ten worden gesteld dan geldlenin gen. „Wat hebben de ontwikkelings landen aan geld dat ze terug moeten betalen, ook al betalen ze lage ren- (Van een onzer verslaggevers) VROUWENPOLDER Het Ne derlandse jacht „Christel" is anderhalve kilometer ten noorden van Vrouwenpolder in De Roompot, een kom in de Ooster- scheide, op een gezonken caisson ge varen en lekgestoten. De acht op varenden, waaronder een gezin uit Bergen op Zoom, zijn door een bootje van de dienst Deltawerken van boord gehaald. In het begin van de middag zonden de opvarenden noodseinen uit. Het voorschip van de achttien meter lan ge tweemaster maakte water en er waren geen reddingsmiddelen aan wezig. Rond half een stegen van de marinevliegbasis Valkenburg een Neptune en twee helikopters van de marine op. Tegen twee uur moest het zoeken vanuit de lucht gestaakt worden, omdat dichte mistbanken de speuractie belemmerden. Het jacht ligt nu geheel onder wa ter. De geredde schipbreukelingen zijn in Wissenkerke aan land gezet en zijn van daaruit per auto naar huis gegaan. te? Industrievestigingen waar geld bij moet hebben ook geen nut. Een ontwikkelingsland is alleen gebaat bij rendabele bedrijven. Dat wil niet zeggen dat de onrendabele projecten zoals ziekenhuizen en scholen moe ten worden stopgezet. Nee, voor dergelijke instellingen moeten wij het geld gewoon schenken". „Ontwikkelingssamenwerking be tekent ook samen met de betreffen de landen de ontwikkelingsplannen bestuderen. Daarna kunnen we pas bekijken welke rol Nederland daar in zou kunnen spelen. Deze hulp zal via een internationale organisatie geregeld moeten worden. Doen we dat niet dan zouden we wellicht onze eigen landen weer kunnen be voordelen. Wezenlijke ontwikke lingshulp betekent ook dat we moe ten bijdragen aan de prijsstabilisatie van de grondstoffen. Maar als we dan zien hoe onze regering hier de eigen mensen in de kou laat staan, een regering die de werkloosheid in Groningen laat stijgen tot tien pro cent, die maakt dat ontwikkelings hulp weinig geloofwaardig over komt", aldus dr. De Gaay-Fort- man. Op een vraag over de situatie in de textielindustrie in Twente, ant woordde dr. Prins dat een regering moet willen plannen. De textielin dustrie had de situatie al jaren gele den kunnen zien aankomen. Toen hadden ze maatregelen moeten ne men. We zitten hier nog teveel in een vervolg van de kolonialisatie- structuur. Te vroeg naar de mening van de kiezers moest de voorzitter van de vergadering, de heer J. Bac- kerra, provinciaal voorzitter van de PPR, de vergadering sluiten. Morgen, dinsdag 20 april 1971: Bergen op Zoom 11.02 en 23.46 Hansweert 10.28 en 23.03. Terneuzen 9.58 en 22.35. Vlissingen 9.28 en 22.07. Wemeldinge 10.52 en 23.36 Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opge steld door het KNMI op zondag om 18.00 uur: zacht en vrij zonnig weer, maar later kans op een bui. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: vijf tot dertien; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: twee of meer graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal; 90 procent. Voor woensdag: aantal uren zon een tot negen; min. temp.; van onge veer normaal tot drie graden boven normaal; max. temp.; twee of meer graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. EEN Amerikaanse majoor, die be last was met het onderzoek naar Amerikaanse oorlogsmisdaden in Vietnam, heeft zichzelf doodgescho ten. Majoor Carl Hensley leidde het onderzoek naar 19 beschuldigingen van wreedheden, die Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam zouden hebben gepleegd. ONGEVEER 70 personen, afkomstig van de Znidmolukse Kei- en Ta- nimbaeilanden, hebben in Helmond voor de eerste maal een landelijk congres gehouden. TIENDUIZENDEN Joegoslaven heb ben de laatste eer bewezen aan Vla dimir Rolovic, de door Kroaten ver moorde ambassadeur in Stockholm. IN HET souterrain van het uitge brande hoofdkwartier van de zwarte panters in QUeens (VS) is het lijk gevonden van een (in de rug gescho ten) man die voor de nieuwsdienst van deze organisatie werkte. DE VERENIGING Nederland-USSR heeft in een brief aan de Russische ambassadeur haar diepe veront waardiging uitgesproken over de bomaanslag in Amsterdam. IN UTRECHT is een eerste verga dering gehouden van de pas opge richte reformatorische concentratie, een fusie van twee verontruste orga nisaties in de gereformeerde kerk. OP ZES mei zullen opnieuw bespre kingen worden gehouden tussen Oost- en Westberlijnse autoriteiten over een pasjesregeling met pink steren. (ADVERTENTIE) BANDEN KOOP! U BI) BANDENCENTRUM Oude Wouwsebaan 18 Bergen op Zoom BALANCEREN - UITLIJNEN (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het eerste Zeeuwse trimparcours is zaterdag- ochUkid op een vroeg uur door burgemeester drs. D. Roemers van Vlissingen geopend. De trimbaan, een soort hindernisbaan of storm baan, is idyllisch gelegen in het aan het strand grenzende Nollenbos, na bij tennispark „Zwanenburg". Twee trimploegen, een van de trimactie Vlissingen en een van gym- en trimvereniging Astro uit Oost-Souburg. De trimbaan is onge veer 700 meter lang en bevat 16 hindernissen. De trimmer begint da delijk met een slingertouw over een sloot en komt voorts onder meer sprietloopbakken, klimrekken, een slingeraap-rek, op- en afspring-in- stallaties (moeilijker te doen dan te zeggen) en toestellen voor grond- oefeningen, zoals een „buikspieren bankje", tegen. Na zevenhonderd meter is de trimmer gegarandeerd bekaf, maar hij mag het parcours dan naar belie ven nog een of meer keren „ne men". Belangstellenden kunnen ie der moment van de dag op de baan terecht en het kost ze niets. Wil men begeleiding van een gediplo meerd instructeur, de Vlissingse rijksbelastingsambtenaar J. Men- heere, dan kan men op zaterdagoch tend om van 9 tot 10 uur voor slechts een gulden in het Nollenbos gaan „bossehollen". De trimactie Vlissingen gaat uit van de stichting sportbelangen Vlis singen. Trim-enthousiasten kunnen ook van begin mei tot eind juni iedere woensdagavond vanaf acht uur terecht in de sporthal en overi gens iedere morgen om negen uur in het clubhuis van Zwanenburg, van- waa- ook trimtoehten over bijvoor beeld het naburige strand worden gehouden. Een indruk van de rommelmarkt in Stoppeldijk: afdeling kerkelijke af dankertjes. (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK De rommelmarkt van Stoppeldijk heeft honder den guldens opgeleverd voor de bouw van een kliniek door mgr. Jans sen, afkomstig uit Boschkapelle, maar werkzaam in Ethiopië. Hoe groot het uiteindelijke bedrag precies is was gisteravond nog niet he kend, maar het staat wel vast dat de verwachtingen zijn overtroffen. De rommelmarkt, waarop aller hande snuisterijen te zien en te koop waren ging zaterdagmiddag open. Meteen werden de verschillende lo kalen van de voormalige lagere school in Stoppeldijk bestormd door op koopjes beluste belangstellen den. Daaronder waren ook nogal wat antiek-handelaren uit Vlissingen en Middelburg. De meeste van hem kwamen af op de kerkelijke attribu ten, waarvoor een speciaal lokaal was ingericht. Daar waren behalve kandelaars en engelenkoppen ook afgedankte godslampen en misbel- letjes te koop. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens de paas vakantie organiseerde de openbare bibliotheek te Terneuzen voor de schoolkinderen een wedstrijd in voorlezen, vertellen, gedichtjes en versjes. De deelnemers werden in twee groepen ingedeeld: van de ie t.m. de 3e klas en van de 4e t m. de 6e klas. In de eerste groep kreeg Gerjan Marsilje de prijs voor zijn gedicht. Manique Efekebus en Esther de Meij er een prijs voor hun voorlezen en Wout Janse een prijs voor zijn zelf gemaakt en gezongen versje, ln de tweede groep vielen de prijzen bij Marleen van Dijkhuizen (gedichtje) Sannie Bareman (gedichtje), Pieter van der Griend (voorlezen), Miriam van der Led (zingen), Joke de Kooyer (vertellen) en Frans Haart- sen en Chris Kouwijzer voor een gezamenlijk stukje. De leiding van de bibliotheek Is voornemens ook in de pinksterva kantie een dergelijke wedstrijd te houden. Al deze spullen waren tevoren door het bisdom op hun waarde getaxeerd en werden verkocht bij inschrijving. Van het totale bedrag zal uiteindelijk twee of vijf procent ten goede komen aan de kliniek van mgr. Janssen. Niet alleen voor de afdeling, waar de kerkelijke attribu ten aan de man werden gebracht be stond grote belangstelling, ook voor andere spullen. Het is maar goed geweest, dat men voordat de rommelmarkt begon veiligheidshalve enkele spullen in de kast had opgeslagen voor zondag, want zaterdagmiddag om ongeveer vier uur was de helft van alle spul len weg. Inclusief de oude school banken, die voor een tientje de deur uitgingen. De actie werd onder meer op ini tiatief van pastoor Backx georgani seerd in het kader van de vastenac tie. De juiste opbrengst zal nog wor den bekendgemaakt. (Van onze correspondent) OOSTBURG De Zeeuiwse kan didaat voor de CHU, de heer H. Eversdijk, zal in het kader van de verkiezingen op maandag 26 april in het Nederl. herv. kerkcentrum te Oostburg de CHU-politiek toelichten en eventuele vragen beantwoor den. De CHU-igemeentelijke kiesvere niging Reimerswaal zal woensdag 21 april haar jaarlijkse ledenvergade ring houden in Ons Dorpshuis te Kruiningen. De huishoudelijke ver gadering, die alleen voor leden toe gankelijk is, begint om 19.45 uur, waarna om 20.30 uur een openbare vergadering gehouden zal worden, waarop zal spreken de heer H. Eversdijk. Hij spreekt over „Actuele Zeeuwse Zaken". Daarna is er gele genheid tot discussie. (Van een onzer verslaggevers) HULST De Amsterdamse zan ger van folk-songs, Ben Brouwers, heeft zaterdagavond in sociëteit Pa- sajeros in het Hulster activiteiten- centrum 't Houtenkwartier gezorgd voor een waardige afsluiting van de eerste officiële openingsdag. Hij trad drie maal twintig minuten op voor een groot aantal belangstellen den. Ben Brouwers was in Hulst te gast onder auspiciën van de „crea tieve vorming", een van de gebrui kers van het Hulster activiteitencen trum. De kennismaking met deze van oorsprong uit Roosendaal af komstige Amsterdamse zanger is de moeite waard geweest. Aan het be gin van de avond kwam dat mis schien niet zozeer tot uitdrukking, later in ieder geval wel. (Van onze correspondent). TERNEUZEN Bij het overste ken van de Axelsestraat, nabij het kruispunt met de van Cantfortstraat en Tuinstraat werd de bejaarde F.J.S uit Terneuzen, aangereden door een auto, bestuurd door J. de F. uit Zaamslojg. De bejaarde moest met een hoofdwond per ambulance naar het Julianaziekenhuis worden gebracht. (Van onze correspondent). TERNEUZEN Op het kruispunt nabij St. Annapolder ontstond zater dagavond een aanrijding tussen twee personenauto's ten gevolge waarvan zware schade ontstond. J.F.V. uit Terneuzen kwam vanaf Axel en sloeg op het kruispunt links af. Op hetzelfde ogenblik naderde met grote snelheid uit de richting Axel. M.P.G., eveneens uit Terneuzen afkomstig. Op het kruispunt botsten de twee auto's,. Er waren geen per soonlijke ongelukken. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Raadslid H. de Vriend (T70-2000) heeft in een brief aan de afdeling oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van de VVD zijn bereidheid verklaard zitting te nemen in een forum. In dezelfde brief zet de heer De Vriend in niet minder dan 22 punten zijn standpunt over het streekplan oost-Zeeuwsch- Vlaanderen uiteen. Hij begint met te concluderen dat dit streekplan een nuttig discussiestuk is, met een schat aan gegevens, die op sommige punten zwak zijn uitgewerkt. T70-2000 kan Ossenisse als ha vengebied accepteren als Ossenisse- Noord wordt gekozen, omvattende de polders Hoogland, Nijs, Burg-Noord, Molen en Kievitte. Basisindustrieën kon T 70-2000 aanvaarden als zij zoveel mogelijk tegen de Schelde worden gesitueerd. Daarbij wordt wel onbelemmerde uitbreiding van de woongelegenheid van Terneuzen tot de Griete en Zaamslag vereist. Tevens wordt uitbreiding van Dow- west gewenst, omdat de overheid gegeven beloften gestand behoort te doen. Ten westen van Axel wenst T 70- 2000 niet-vuile industrieën, terwijl een Baalhoekkanaal naai- Antwerpen binnendijks wordt geëist en uit breiding van regionaal overleg met Beligi, zodat dit kanaal snel kan worden gerealiseerd. Ook aanvaardt T 70-2000 een doorsnijding van Saeftinghe, maar langs het Baal hoekkanaal en in de Saeftinge wor den industrieën afgewezen. Daar het Saeftinghegebied onvervangbare na tuurlijke waarden bezit, wenst T70- 2000 zich voor een geheel open oost- gerept te houden. Terneuzen dient een volledige uit bouw tot een volwaardige stad te krijgen ter grootte van 100.000 in woners met alle denkbare voorzie ningen. De Braakman, de Otheense kreek, de Vogel, de Axelse kreek en de Vlaamse kreek dienen zoveel mogelijk ongerept te blijven. In het algemeen verklaart T 70- 2000 zich voor een geheel open oost Zeeuwsch-Vlaanderen, dat vanaf Terneuzen tot de Hellegat en vanaf Perkpolder tot de Belgische grens vrij blijft van industrie, waarin de oude woonkernen kunnen blijven groeien en Terneuzen als centrum verder tot ontplooiing wordt ge bracht en waarbij de industrieën in de kanaalzone en in Ossenisse-Noord het welvaartspeil van oost-Zeeuwsch. Vlaanderen mede omhoogstuwen. Terugwijzing van het rapport van de provinciale planologische dienst acht T 70-2000 niet noodzakelijk; wel wordt een spoedig uitsluitsel van Gedeputeerde Staten van Zee land gevraagd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Mr. Hans van Mierlo, landelijk lijsttrekker van D '66 zal vanavond vanaf acht uur spreken en te spreken zijn in de grote zaal van het Zuiderbaken, in de Rentmeesterlaan te Middelburg zuid. In het kader van de samenwer king tussen D'66, PvdA en PPR zullen op de voor ieder toegankelij ke verkiezingsavond van D'66 ook aanwezig zijn de Tweede-Kamerle den drs. Ed. van Thijn (PvdA) en Paul Janssen (PPR). De Middelbur ger M. Mondeel zal als presentator en discussieleider fungeren. (Van een onzer verslaggevers) GOES Staatssecretaris H. J. de Koster, de Tweede-Kamerleden ir. D. S. Tuymman en drs. G. M. V van Aardenne, zullen met een aantal kandidaat-Kamerleden spreken op de regionale verkiezingsbijeenkomst van de VVD, morgenavond (20 april) in hotel De Korenbeurs in Goes. Aanvang 20 uur. VVD-gede- puteerde van Zeeland, mr. J. F G. Schlingemann zal de sprekers inlei den. Onderwerpen: landbouw en EEG. milieubeheer en Oosterschel- de. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) HANSWEERT Door het comité Hansweert Oost is in nauwe samen werking met het college van b. en w. van Reimerswaal een enquête gehouden onder de bevolking van Hansweert-Oost. Een en ander in verband met de te verwachten uit breiding van het kanaal en de haven te Hansweert waardoor geheel Hansweert-Oost zal moeten verdwij nen. Belangrijk was een inzicht te krij gen waar de inwoners van Hans weert-Oost zich mettertijd moeten gaan vestigen. 57 gezinnen spraken de voorkeur uit te verhuizen naar Hansweert-West, terwijl 40 gezinnen naar Kruiningen wensen te verhui zen. Zonder enige voorkeur voor plaats, waaronder vermelding naar elders, waren er 11 gezinnen geregi streerd. Zestien gezinnen bleken nog geen mening te hebben gevormd. Verder was de uitslag een gezin Krabbendijke, een gezin Yerseke, zes naar Goes, een naar Sas van Gent, een Wemeldinge, een Den Haag, twee naar Kapelle, een Mid delburg en een gezin naar Mijden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op de toogdag van de christelijke boeren- en tuin- dersbond, West-Nederland sectie Zuid, die op vrijdag 18 juni in de grote nieuwe werkhal te Schoondij ke zal worden gehouden, zal dr. Sicco Mansholt een spreekbeurt hou den. De aanwezigen zullen dan tevens met hem van gedachten kunnen wisselen over de Europese land bouwpolitiek. Na de moeilijkheden in Brussel heeft dr. Mansholt de landbouworganisaties verweten hun leden niet goed te hebben voorge licht Op 18 juni krijgt de heer Mansholt de gelegenheid zelf zijn voorstellen nader toe te lichten. Het is de bedoeling, dat de pro blematiek van de land- en tuinbouw eerst door een viertal boeren en tuinders in het kort zal worden uiteengezet. TERNEUZEN Het Ardeto Kwintet (fluit, hobo, klarinet, hoorn en fagot) speelde zaterdagavond in liet Zuidlandlheater voor 25 toehoor ders een programma dat overwe gend (drie van de vijf nummers) bestond uit werkstukken van tijdge noten. Waarom een evenement als dit, met zijn nadruk op een muziekstro ming, in de evenementen in de grote zaal van het Zuidlandtheater moest worden opgenomen, is een vraag waarop we verderop zullen terugko men. Een dergelijke avond kan be ter in een ruime huiskamer gehou den worden. Dan worden de groepen die zich keren tegen de subsidies voor cultuur (hier nodig behalve voor het honorarium ook voor de betaling der huur van het voor een avond noodzakelijke theaterperso- neel), tenminste geen wa.pens in handen gegeven. Het eerste nummer was van Will Eisma. De eerste helft van zijn Fon- temara was voor een keer wel aar dig, met de half onverstaanbare tekst, die door de spelers af en toe tussen de tonen door werd opgezegd (de woorden zijn er slechts om hun klankwerking en hoeven niet goed te worden verstaan, meldt ons een toelichting). Het duurde te lang en werd daarom saai in de tweede helft. Dan volgde de première van een kort stuk, getiteld; „In de mist lopen" van de Zeeuwsch-Vlaamse Daan Manneke. In zijn toelichting vertelt hij hoe we in de miist dingen zien opdoemen, geïsoleerd van de omgeving. Hij wil echter geen vage, nevelachtige sfeer in zijn stuk sug gereren. Dit stuk zou ik nog wel een keer willen horen, door de gebruikte timbreverschillen tussen fagot en basklarinet, en sommige klankcom binaties die me aanspraken. Vanzelfsprekend hoop ik dat Daan Manneke zich niet van de wijs laat brengen door modieuze verschijnse len. In zijn toelichting heeft hij zich jammer genoeg daiaraSn al een beet je aangepast, gezien het rare, gema niëreerde taaltje, dat hij gebruikt. Dat doet hij bijvoorbeeld in de zin: „Geen impressionisme, maar een concrete (muzikale) omstandigheid". Het derde nummer: „Kwintet van Danzi" (Duits componist, levend rond 1800) is een mooi stuk dat door het kwintet fraai werd ge speeld. Na de pauze hoorden we nog „Adieu" van Stockhausen en „Signs" van Bruynel. Met dit laatste nummer werden we onthaald op een stuk dat ons eindeloos lang op scheept met drenzerige forte-klan- ken, en waarom was dan het Zuid landtheater (de toehoorders ook op het podium gezeten) nodig? Omdat de heer Bruynel ver moedelijk om de verveling te ver minderen het nodig vindt tijdens zijn stuk op een groot scherm achter het podium lichtbeelden te laten verschijnen. Daarop zie je de aan wijzingen voor de spelers (muziek noten en andere tekens) en verschil lende min of meer raadselachtige dingen (bijvoorbeeld een omgekeer de hoge hoed). Resumerend wil ik zeggen dat het Ardeto Kwintet be staat uit uitstekende musici, die er plezier in hebben op het podium hun vakbezigbeden aan te vullen met ander werk, zoals ook het op voeren van een geheimzinnig medi cijnmanschetsje: op een gegeven moment werden er stopwatches met eraan sohommelende rode koordjes op de lessenaar gelegd, waarop men zeer diepzinnig keek of op de seconde af de tijd tussen de onderdelen van een stuk al om was, en men verder moest gaam. Dat deze spelers zich daarmee wellicht onbewust in dienst stel len van de snob is slechts de heden daagse voortzetting van de dienst baarheid die vroeger het lot van de musicus was. Er zijn nu in de twintigste eeuw ook andere en even goede bespelers van de blaas instrumenten als het Ardeto Kwin tet, dat overigens niet aan gebrek aan medewerking van het theater te klagen had: toen de pauze begon werd ons toehoorders door de direc tie meegedeeld, dat we op onze plaats gratis koffie kregen van het theater. Rudolf Perdeck.

de Stem | 1971 | | pagina 11