?r. PONT Bonn: Oost-Duitsland il geen ontspanning Franco wil invloed blijven houden Japon voor zomer 1971 Availing thuis in Nederland favoriet Spanje is een land van mannen WARME LUNCH IG GEOPEND Fabrikanten gokten fout met laarzen ROLGORDIJN ORIGINELE RAAMREDEKKING Zweden kookt elektrisch De strijd tegen watervervuiling in V.S. mislukt BISSCHOPSBENOEMINGEN „POLIO NU WEL TOT STAAN GEBRACHT" vrouw LIDIA FALCON: ■TARESSE iTARESSE IETARESSE BOEKBESPREKING mode BETTE-DAVIS SANDALEN REACTIES RALPH NADER: wie jam koopt wil fruit proeven ZWAARDEMAKER DONDERDAG 15 APRIL 1971 r In vergelijking met andere West- pese landen neemt Nederland een uitzonderlijke positie in op het gebied van verloskunde: Hier pre fereert men nog de bevalling thuis boven die in het ziekenhuis. Gaan in andere „geïndustrialiseerde" lan den 60 tot 100 procent van de aan staande moeders naar de kraam- afdeling van het ziekenhuis, bij ons doet dat maar 34 procent. (Ongetwijfeld is de uitstekende lip die kraamvrouwen thuis van ze kraamverzorgsters kunnen vachten, hier mede de oorzaak n. Nergens is in de literatuur zulk inlaag cijfer van dood-geboren of [de eerste levensweek overleden by*s bij bevallingen aan huis, als bijous, land. Éhet proefschrift van dr. H. P. •ugge, provinciale arts voor erschapszorg en kinderhy giëne )ord-Holland, lezen wij dat aan het systeem van huisbevallingen met daarna een goede kraamzorg de voorkeur moet gegeven worden (in aanmerking genomen dat bij de zorg tijdens de zwangerschap risico gevallen worden geselecteerd en voor de bevalling in het ziekenhuis rden opgenomen). BARCELONA (AP) „Spanje is een land van mannen", zegt poeslief een vrouwenstem in een tv-advertentie voor cognac. En dit maakt Lidia Falcon woedend. In de eerste plaats omdat het voor 99 procent waar is en in de tweede plaats omdat zij de pleitbezorgster is voor de bevrijding van de Spaanse vrouw en tot heden niet veel vooruitgang heeft geboekt. Maar de 32-jarige juriste uit Barcelona, die is gehuwd met een journa list, is niettemin geestdriftig, ofschoon voorzichtig in haar meningsuitingen over de Spaanse samenleving. „De Spaanse vrouw", zegt zij, „is een aan de keuken geketend schep selongetwijfeld het meest onderdrukte in de westelijke wereld. De Spaanse man", voegt zij hieraan toe, „is bazig en bezeten van de verering van zijn mannelijkheid". Dit is sterk uitgedrukt in een land, waar een vrouw geen goederen kan kopen of er een bankrekening op na kan houden, zonder toestemming van haar echtgenoot, waar minnaressen bestaan maar geen echtscheidingen en waar een doktersrecept nodig is voor antizwangerschapspiilen. Een verpleegdag in een zieken huis kost (afgezien van de stich- fcingskosten van de inrichting) meer dan 100,per dag. Indien ook in ons land alle aanstaande moeders hun baby in de kliniek wilden krij gen (waar zij dan gemiddeld 8 da gen verblijven) zouden wij rond 5000 bedden meer nodig hebben voor verloskunde. Voor 4 personen is nodig: 1 kop Corn Flakes; 8 knakworstjes; boter of margarine; 65 g (±8 eetl.) tarwebloem; ruim 1 theel. bakpoe der; zout naar smaak; ±100 gr. mais (corn) uit blik; 1 eetl. melk; 1 ei. v Maak de Corn Flakes fijn. Bak de worstjes in boter of margarine op een lage warmtebron, totdat ze bruin zijn. Laat ze uitlekken en be waar. 1/4. van de boter of margarine. Meng en zeef de volgende 3 droge ingrediënten. Neem 7 eetl. van de vloeistof uit het. blik mais, voeg de melk, de achtergehouden boter of margarine (waarin de knakworstjes zijn gebakken), de Corn Flakes, de mais en het ei toe, en klop alles door elkaar. Roer er de droge ingre diënten doorheen, verdeel de massa gelijkmatig over een beboterde vuurvaste schotel (indien rond 20 cm middellijn) en verdeel er de knakworstjes overheen. Zet de schotel 20 minuten op het rooster onder het midden van een warme oven 450°F cijfer 4 of 5 225°C). Serpeer de casserole warm met boter of margarine of een pikante saus (b.v. barbecue-, paprika-, chi li saus). leroepsopleidingen isussen) 0 maanden 1971 en per groep anvraag. an 't station) Telefoon 01850-35667 Setipt voor de mannenmode: «odieuze pantalon/shirtcombi naties in op elkaar afgestemde 'nten. Cord vrijetijdspakken en jassen met „srubbed" uiterlijk. Elke mode is twee maal be lachelijk: eenmaal aan haar begin en eenmaal aan haar einde. EMANUeL WERTHEIMER De kledingfabrikanten zijn op het juiste moment met hun hot pants op de markt gekomen. De schoenfabrikanten deden echter niet zo'n goede gok voor wat de zomercollectie betreft. Zij hebben allerlei mogelijke sandalen in voorraad terwijl het publiek vooral om zomeriaarzen komt vragen. De fabrikanten leggen de nadruk op Romeinse sandalen met lange veters die om het been gewonden worden. Enkele jaren geleden wa ren ze ook al in de straten te zien en misschien staat men er daarom wel een beetje terughoudend tegen over. De vrouwen willen nu zui ver decoratieve laarzen met aller lei gaten erin en in alle denkbare kleuren. De winkeliers doen alle mogelijke moeite om ze alsnog in Italië te pakken te kunnen krij gen. Toch durven de winkeliers niet te veel van deze laarzen in te ko pen. Het is namelijk goed mogelijk dat de vrouwen wanneer het echt warm wordt toch om sandalen ko men vragen. Met de tegenwoordig ontzettend snel veranderende mode is het zeer moeilijk het juiste in te kopen. Bovendien kan er sprake zijn van een rage die niet meer dan enkele maanden duurt. Zo warm zijn de laarzen trouwens ook weer niet. Ze zijn vaak van linnen en andere luchtige materia len. Nu de hot-pants een enorme op gang maken ligt de nadruk op de versiering van het been. Juist de originele laarzen lenen zich uitste kend voor dit doel. Het systeem van een ouderwets rolgordijn leent zich uitstekend voor een originele raambedekking. Het grote voordeel van deze rollen is dat motieven die erop aange bracht zijn, in hun geheel te zien zijn en niet zoals bij de huidige gor dijnen in de plooien verdwijnen. Op sommige plaatsen zijn ze kant en klaar te koop. Het is echter ook mogelijk ze eenvoudig zelf te ma ken. Aan een bezemsteel wordt het uiteinde van een rol stevig papier geplakt. De lengte van het papier moet wel overeenstemmen met die van de te bedekken ruit. Aan de ene kant van de stok wordt met be hulp van een spijker een koord van behoorlijke lengte vastgemaakt. Aan beide zijden van het koord wordt het deksel van een conservenblik bevestigd. Het rolgordijn kan nu aan twee grote haken opgehangen worden. Aan een zijkant van het raam moet een haak bevestigd wor- "den waaraan het koord bevestigd kan worden. Op het papier kunnen met behulp van verf of viltstiften leuke motie ven aangebracht worden, die aan de rest van het interieur aangepast zijn. RIEJA VAN AART Wat een jongedame over kunst moet weten; Hoe men ais jonge dame op reis gaat; Waarom jongens zo grappig zijn. Kortom alles over het WERKELIJKE leven. Het is te vinden in Van 12 tot 16: „Het grote boek voor jonge meisjes", zoals de drie auteurs hun werk gedoopt heb ben. Die auteurs: Barbara Ludecke, Mariette Vanhalewijs en Nannie Kuiper, schrijven in een voorwoord: „Wij bieden hen de noodzakelijke hulp, welke' wegens de zozeer ge wijzigde gezinsstructuur door ou ders meestal niet meer gegeven kan worden". Dat is nogal wat. Gezegd moet worden dat hun arbeid een vrij veelomvattend boekwerk tot re. sultaat heeft gehad. Aan de orde komen o.a. kamerinridhtimg seksu- le voorlichting, kunst, schoonheid, kleding en beroepskeuze: Soms waardevolle informaties, echter meestal gekoppeld aan de eigen overtuigingen van de drie schrijf sters, waarover discussie vrijwel uitgesloten lijkt. De raadgevingen zijn in ieder geval altijd geïllus treerd met foto's van „toffe meiden" (ouder van 12 tot 16 overigens) die kennelijk die raadgevingen al ter harte hebben genomen. Het boek dat ouders bijna overbodig preten deert te maken, telt 350 bladzijden en is uitgegeven bij Lannoo/Tiei/ Utrecht. De prijs is 22,50. E. S. Deze Bette Davisschoenen zijn voorzien van een zool en een hak van kurk Het verschijnen van de ze schoenen betekent een herha ling van de mode van zo'n vijftien jaar geleden. eindredactie j els smit Getipt voor de mannenmode: Light-weight kostuum in „panter style" met klepzakken. De statistieken in Europa hebben een aantal merkwaardige zaken aan het licht gebracht. Zo staan de meeste koelkasten in de keukens van Zweden en Denemarken. In Zweden zijn bovendien de meeste elektrische fornuizen in gebruik. De met ;te wasautomaten daarentegen, vindt men in de Nederlandse huis houdens. Engeland staat aan de Eu ropese spits wat het gebruik van warmwaterapparatuur in het huis houden aangaat. Ook Duitsland komt voor op dit lijstje van records. In West-Duitsland namelijk zijn de meeste zwart-wit en kleuren TV- ontvangers van Europa. De statistici hebben voorshands nog geen con clusies uit deze gegevens getrok ken. (CONSC) Reacties op Vrouw en Mode zijn te allen tijde welkom. Het adres is Reigerstraat 16 in Breda. Denk niet dat het aanbod van de textielfabrikanten deze zomer alleen bestaat uit hotpants. Er worden nog wel degelijk japonnen aangeboden ook, zoals deze maxi-jurk, natuurlijk wel voorzien van nieuwe modedetails, als een verhoogde taille, smockwerk en lange bloezende mouwen, die nauw aansluiten aan de pols. louden en IZEN 1 EN GLAZENWASSERIJ Breda 600-49635 iseerd in - Gevelreiniging n an trappenhuizen (Van onze redactie buitenland) BONN De Westduitse regering put uit de gang van zaken op het congres van de Russische communistische partij de hoop, dat Moskou bereid is om tot een „Europese regeling" te komen, f Regeringswoordvoerder Von Wechmar verklaarde in Bonn, dat zijn regering het standpunt van de Sovjet-minister van buitenland se zaken Gromyko deelt, dat alle pogingen om de spanning in Europa te doen afnemen, parallel aan elkaar moeten lopen. Hij gaf toe, dat de standpunten van oost en west in het overleg over Berlijn nog ver van elkaar aflagen. De regering in Bonn is van me ning dat de grootste sta-in-de-weg voor een afneming van de spanning in Europa Oost-Duitsland is. Volgens Von Wechmar is Oost-Duitsland nauwelijks bereid om tot een gere gelde vreedzame co-existentie in Europa te komen. Tekenen daarvan waren volgens hem de „onmenselij ke mijnenvelden", het schieten op Jgers en de arrestaties van West- -~j" se bezoekers. Hij protesteerde fél tegen recente grensincidenten. Ook hondsminister van binnen- indse zaken Genseher hekelde „de tostduitse wreedheid". Hij haalde laarbij enige voort r-lrl n aan. Op 29 maart lieten de Oostduitsers een 39 jaar oude man uit Thuringen, die in Beieren de grens over wilde ste ken, doodbloeden toen hij ernstig gewond werd door een mijnontplof- fing. Op Goede Vrijdag vluchtte een 18-jarige jongen eveneens in Beie ren de grens over, waarbij een mijn explosie hem een voet afrukte. Gisteren verloor een andere Oostduitser (van 19) zijn rechter voet als gevolg van een mijnontplof- ftng toen hij het grensgebied over stak. Sedert eind maart houden de Oostduitsers elf Westduitsers in ar rest. Van vier andere Westduitsers is sedert hun vertrek omstreeks die tijd naar Oost-Duitsland niets meer vernomen. (Van onze redactie buitenland). WASHINGTON Vijftien jaar strijd tegen de watervervuiling in de Verenigde Staten zijn uitgelopen op een „rampzalige mislukking". Tot deze conclusie komt een werkgroep onder leiding van de bekende advo caat Ralph Nader, die ook naam heeft gemaakt bij de strijd tegen de luchtvervuiling door auto's. De werkgroep zegt na een studie van anderhalf in een rapport, dat de 3 miljard dollar die de Amerikaanse regering sinds 1956 heeft uitgege ven, de vervuiling van de belang rijkste wateren in Amerika niets heeft doen verminderen. Vooral de industrie is hiervoor verantwoorde lijk, maar ook.de federale en plaat selijke autoriteiten gaan niet vrijuit. Deze laatste hebben, aldus het rap port, meer „verzachtenden verkla ringen" afgelegd dan dat zij repres sief zijn opgetreden. De industrie heeft ongeveer 0,2 procent van haar bruto-inkomen uitgegeven aan de bestrijding van de water- en lucht vervuiling. Ongeveer 40.000 indus triële „vervuilers" zijn verantwoor delijk voor de helft van de kosten die de gemeenten hebben moeten maken om de waterwegen weer schoon te krijgen. De vele schadelij ke nieuwe chemische produkten le veren ieder jaar meer moeilijkheden op bij het drinkbaar maken van het water, de zuiveringsintallaties zijn onvoldoende gebleken om het che mische afval uit de rivieren en me ren te verwijderen, aldus de werk groep van nader. ROME, PAMPLONA (KNP) Omdat paus Paulus onder de hui dige omstandigheden geen kans ziet bisschoppen in Spanje te benoe men, blijft kardinaal Tabera (sinds kort prefect van de Curie-Con gregatie voor de Eredienst) tevens aartsbisschop van Pamplona. Hjj zal zijn tijd verdelen tussen zijn aartsbisdom en de congregatie voor de eredienst. (Vare een onzer verslaggevers). ENSCHEDE „De polio is *u wel tot staan gebracht, maar de complicaties blijven nog voortdu rend dreigen. Longontsteking, bij voorbeeld", aldus kinderarts H. de Nijs Bik,„De resultaten die we in deze omstandigheden nog hebben kunnen boeken zijn vooral te dan kenaan de grote inzet van het medisch team. Dat kan ik wel met enige trots zeggen". Dokter de Nijs Bik is coördinator van de artsen en verpleegsters die in het Enschedese ziekenhuis /Zie kenzorg" zich. belasten met de ver zorging van vijf poliopatiënten uit Staphorst voor wie nog steeds bea deming nodig is. Aanvankelijk had hij acht patiëntjes onder zijn hoede, één is gestorven, twee zijn. naar huis. Bij de gebleven kinderen is ook een baby. „Het is verbazend wat we nog bereikt hebben, die zuigeling b.v. komt zo op het oog nog goed bij". Dokter de Nijs Bik kan consta teren dat verschillenden van zijn patiëntjes nu al enige tijd per dag los van de beademingsapparatuur kun nen leven. Het zijn de patiëntjes met stoornissen in de ademhalings spieren, één van de gevaarlijkste varianten van de polio. Prognose voor het vijftal? Moeilijk te geven. „Het kan immers nog ja ren duren voor het stadium is bereikt waarin geen verdere verbetering meer tc verwachten is". Troost daarbij is wel dat de revalidatie de laatste jaren steeds meer geperfec tioneerd wordt. Vroeger lag zo'n kind immers op een boerderij zonder verder begeleid te worden. De na zorg derhalve is aanzienlijk beter dan vroeger. Dokter de Nijs Bik en zijn ploeg zullen in dit stadium nu voor een zo goed mogelijke algemene gezond heidstoestand (afgezien dus van de polio-aandoening) zorgen om de kansen op regeneratie van de ge troffen lichaamsdelen zo groot mo gelijk te maken. De mensen in Staphorst hebben er overigens nog geen idee van wat ze de gemeenschap aandoen met hun pricipiële houding. Dokter de Nijs Bik vindt wel dat in deze materie terughoudendheid geboden is. Reli gieus ethische standpunten zijn niet zo maar te veroordelen door bui tenstaanders, al vindt hij wel dat iemand voor zichzelf kan beslissen, desnoods nog voor zijn eigen gezin, maar dat in dit geval oak andere kinderen bedreigd worden. „Immers, een baby die binnenkort wél in geënt zal worden kan toch besmet worden door een kind dat nooit ingeënt zal worden. De dreiging voor de gemeenschap is daarom gro ter dan in het algemeen wordt ge steld/'. Dokter de Nijs Bik wil niet al te zeer ingaan op de financiële aspec ten van de affaire. Immers de ou ders hebben niet alleen hun kind niet laten inenten, maar zijn boven dien meestal niet verzekerd. „We denken in dit stadium natuurlijk niet aan geld. We zetten gewoon onze behandeling voort en met vol ledige inzet". Toch vindt hij deze zaak niet helemaal juist. In zekere zin is immers de gang van zaken in het ziekenhuis totaal ontwricht ge raakt. De chirurgische afdeling bij voorbeeld is gesloten, omdat ver pleegsters nodig waren bij de polio- patiëntjes. Zelfs van andere zieken huizen zijn verpleegsters geleend. Wie vindt hij, als arts geconfron teerd met dit Staphorster drama, nu de verantwoordelijke figuur? „Je kunt natuurlijk die dominee aanwij zen, maar het kan ook de kerkeraad zijn die hem heeft aangesteld en per se geen andere wil hebben. Verder gaande komen we dan terecht bij, degenen die indertijd ds. Dorsman hebben opgeleid. Al dat geschuif heeft geen zin, je helpt er de kinde ren toch niet meer mee". Inenting alsnog verplicht stel len? Dat wordt een moeilijke con structie. Je zou natuurlijk de ouders tijdelijk uit de ouderlijke macht kunnen ontzetten. Maar het is wel vreemd, omdat voor een dag te doen en daarna de toestand weer te her stellen om het na een maand weer te herhalen". Dokter de Nijs Bik ver wacht het meest van een geestelijke groei van de betrokkene: „De men sen moeten bijgetrokken worden bij wat in onze samenleving normge vend is. Dat is dan ook het enige lichtpuntje in deze hele epidemie. De deur wordt misschien op eenkier gezet zodat er een frisse wind waait door de gehele problematiek van verplichte inenting en verplichte verzekering, al is het laatste dan natuurlijk een secundair pro bleem". In kerkelijke kringen in Spanje is men van mening, dat voor de pro blemen rond de bisschoppenbenoe- mingen spoedig een oplossing ge vonden zal moeten worden. De grote moeilijkheid hierbij is, dat generaal Franco niet wil afzien van het oude Spaanse voorrecht, krachtens welke het staatshoofd een belangrijke vin ger in de pap heeft bij de bisschops benoemingen. Paius Paulus wil hier op grond van uitspraken van het Vaticaans Concilie een eind aan ma ken. Hij weigert daarom bisschop pen te benoemen met als resultaat, dat de bisdommen van Cordoba, Jaen, Leon, Zamora en Segorbe-Cas- tellon zonder bisschop zitten. Als tussenoplossing benoemt de paus momenteel hulpbisschoppen, die tij delijk met het bestuur van het bis dom belast worden. Met de benoe ming van hulpbisschoppen kan Franco zich namelijk niet bemoei en. Verwacht wordt echter, dat de kwestie spoedig bijzonder actueel zal worden, omdat het politiek be langrijke bisdom van Madrid binnen afzienbare tijd zijn bisschop zal ver liezen. De huidige aartsbisschop van Madrid, mgr. Morcillo, is reeds ge ruime tijd ernstig ziek en er bestaat geen hoop op herstel. De kwestie der bisschonriv-nnpmingen wordt nog wat P -erder, omdat on der de Sp priesters en leken het verlangen begint te groeien naar medezeggenschap bij de benoe mingsprocedure. De staatsbemoeiing met de kerk is voor de Spaanse bisschoppenconfe rentie reeds reden, geweest om krachtig aan te dringen op een wij ziging van het bestaande concordaat tussen Spanje en de H. Stoel, in recente verklaringen hebben de Spaanse bisschoppen dan ook gepleit voor volledige onafhankelijkheid van de kerk ten opzichte van de staat. Een moeilijke factor vormen hierbij de financiën, de Spaanse ka tholiek is niet gewend voor zijn kerk te betalen omd#t deze al eeu wenlang door de staat wordt gefi nancierd. (ADVERTENTIE) NEEMT VAKER zondar k/p,jrRtof t onsetveermiddèf

de Stem | 1971 | | pagina 9