e n m [W REGERING ARGENTINIË BEREID TOT OVERLEG MET PERON I lesreiya AMIN LEIDER W.-Pakistan vormt tegenregering HOOG BEZOEK UIT CANADA Rijnmondraad is tegen hoogovens Chrysler Minder artsen zijn nu tegen t.v.-nascholing ilkaar te krijgen V.N. BESCHULDIGT PORTUGAL VARKEN ALS BRANDSTICHTER binnenland buitenland Ir u 20 liter benzine jgsmering, ontvangt phtige antieke munt latieve verzamelkaart, lit kost. Geruchten over terugkeer ex-dictator ei v commentaar Ziekvieren Leider maoïsten in Ion in arrest Ceylc (Van onze redactie buitenland) CALCUTTA/RAWALPINDI - Het Westpaki- staanse leger tracht in Oost-Pakistan een burger lijke leiding te vormer In Cairo snel einde van conferentie UITBUITING 'tWANIËM BËSLUIT: Overstromingen in Midden-Oosten Kabouter treedt uit raadsfractie Boete geëist voor verspreiden van soldatenblad Inspecteur dient aanklacht in tegen Kraisinga SAMENWERKING IN STUDIE SOCIALE ORGANISATIES FRANKLIN THEE DONDERDAG 15 APRIL 1971 Collectie van tie munten komt tot zijn recht. EVA PERON (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES De 52-jarige Argentijnse president Alejandro A. Lanusse, heeft uiting gegeven aan zijn bereidheid, met de sinds 16 jaar in (Spaanse) ballingschap vertoevende Argentijnse „ex-dicta- tor" Juan Domingo Peron naar een „oplossing voor het land" te zoe ken. Dit heeft de secretaris-generaal van het Argentijnse verbond van vakverenigingen, José Rucci, na een gesprek met Lanusse gisteren verklaard. Lanusse had verzekerd, dat „het probleem Peron op een of andere manier opgelost zal worden, omdat de strijdkrachten een oplossing willen". Lanusse heeft vroeger herhaaldelijk verklaard, dat hij te gen een terugkeer van Peron, die Argentinië negen jaar lang gere geerd heeft, in beginsel niets heeft. Politieke kringen in Buenos Aires verwachten in deze aangele genheid al in de komende dagen belangrijke besluiten. Perons per soonlijke vertegenwoordiger in Ar gentinië, Jorge Paladino, houdt zich thans in Madrid op, waar hij overleg pleegt met de voormalige 75 jaar oude dictator. De 75-jarige, sinds 1955 in bal lingschap in Madrid wonende Juan Domingo Peron werd op 20 sep tember 1955 door liet leger en de marine gedwongen af te treden als president van Argentinië. Na een militaire loopbaan werd hij in 1944 onder oresident Farrel, die hij aan de macht had helpen komen, minister van oorlog en la ter minister van arbeid en sociale zaken en vice-president. Bij een contra-revolutie in oktober 1945 werd Peron van zijn functies ont heven en gearresteerd. Met de hulp van zijn vriendin, de als „Se- norita Radio" bekende actrice Ma ria Evita Duarte die manifesten voor zijn vrijlating opstelde en de arbeiders tot staking aanspoorde, werd Peron na een week vrijgela ten en in zijn functies hersteld. Na verkiezingen werd Peron op 4 juni 1946 geïnstalleerd als president. Hij voerde een bewind dat steeds meer een autoritair karakter kreeg. Hij vormde een nieuwe par tij, die van de „descamisados", de „hemdlozen" of peronisten. De ou de vakbonden werden opgeheven en door nieuwe peronistische ver vangen. De persvrijheid werd be knot. Peron wist door de industrie ten koste van de landbouw te be vorderen, zijn land tot een van de economisch sterkste van Latijns- Amerika te maken. Zijn vrouw Evita, met wie hij in oktober 1945 was gehuwd, wist als „La primera dama" Perons popula riteit onder de bevolking steeds groter te doen worden. Haar auto biografie „La razon de mi vida" („De zin van mijn leven"), waarin zij vertelt van haar politieke en sociale idealen en zij haar grote bewondering voor Peron niet on der stoelen of banken stak, werd verplichte leerstof op de Argen tijnse scholen. Haar dood op 26 juli 1952 luidde het einde van het peronistische bewind in. Het verzet tegen de president was toen toch al aan het groeien. Het afschaffen van het rooms- katholicisme als staatsgodsienst deed het leger en de marine tegen de president op 16 september 1955 in opstand komen. Ondanks het feit dat een deel van de strijd krachten loyaal was gebleven, diende Perion drie dagen na het uitbreken van de opstand zijn ont slag in. Peron vertrok, zijn land in een economische chaos achterla tend, naar Paraguay en later naar Spanje. PERON Een blij bericht om mee te begin nen vandaag. Bill Livingstone -een 54-jarige magazijnbediende in een pakhuis voor whisky heeft bijna twee miljoen gulden gewonnen in de Engelse voetbalpool. Hij vertelde het nieuws aan zijn vrouw Marton, toen deze juist uit de kerk kwam waar zij een preek aanhoord had over zelfver loochening in de vastentijdDerge lijke prijzen zijn als lekkere worsten waar eenvoudige Nederlanders slechts aan mogen ruiken. T Tit groepsdiscussies bij DSM-Staats- mijnen is naar voren gekomen, dat niet gemakzucht en (te) goede sociale wetten oorzaak zijn van het stijgend ziekteverzuim (wat nog wel eens voetstoots wordt aangenomen), maar dat arbeidsmotivatie een over wegende rol speelt in het toene mend ziekvieren. Dat wil zeggen dat de wijze van leiding geven, de orga nisatie van het werk, de informatie verstrekking en werkbetrokkenheid van grote invloed zijn op „de lust tot werken". Indien, aldus staat in DSM-nieuws, als gevolg van genoemde factoren de werkbevrediging ongunstig wordt beïnvloed, dan uit zich dat in een toenemend gevoelen van onbehagen, onzekerheid spanningen en uiteindelijk in ziek zijn. Uit de discussies kwam ook dit sterk naar voren: Indien door een grotere betrokkenheid de mensen gaan ervaren dat zij een belangrijk deel zijn in het totale gebeuren van het bedrijf en de afdeling, zullen zij minder geneigd zijn zich aan hef werk te onttrekken door willekeurig ziekvieren. Het zijn uiteraard geen weten schappelijke feiten, gebaseerd op uitvoerig onderzoek, maar wel prak tische constateringen, die mede kun nen bijdragen tot beter inzicht in het probleem van het stijgend ziektever zuim. Het lijkt ons in ieder geval een betere bijdrage dan die de werkge vers leveren: een herinvoering van loonderving bij ziekte (wachtdagen) met het doel het willekeurig ziekvie ren tegen te gaan. Het is namelijk volgens deskundigen een grote vraag of met meer risico op de (zie ke) man het aantal ziektedagen zal afnemen. De onafhankelijke voorlopige regering van Oost-Pakistan (Bangla- Desj) is gisteren voor het eerst bijeen geweest. Men weet niet waar, maar er zijn sterke aanwijzingen dat het kabinet in de Indiase stad Calcutta heeft vergaderd. Volgens het Indiase persbureau PTI is op de bijenkomst van ge dachten gewisseld over een te publi ceren witboek, waarin de voorlopige door de aanhangers van Sjeik Moed- jiboer Rachman gevormde regering haar doelstellingen .zal ontvouwen. Via de radio heeft premier Tadjoed- din Achmed diplomaten, politieke waarnemers en de wereldpers uitge nodigd de „bevrijde gebieden" in Oost-Pakistan te bezoeken De aan West-Pakistan trouwe lei ding die het Westpakistaande leger in het oostelijk deel van het land wil vormen zou worden opgebouwd rond de 77-jarige politicus Noeroel Amin, de enige van de 169 Oostpa- kistoanse volksvertegenwoordigers die geen aanhanger van sjeik Moed- jiboer Rachman is. Als leider van de rechtse Pakistaanse democratische COLOMBO De leider van de pro-Chinese vleugel van de commu nistische partij op Ceylon, de 51- jarige N. Sanmugathasan, is in het kader van de actie van de regering tegen de opstandelingen gearresteerd. CAIRO (AFP) De bijeenkomst in Cairo van vier Arabische staats hoofden, Egypte, Libië, Soedan en Syrië, is gistermiddag geëindigd met een onverwachte ontknoping. President El Nimeiry van Soedan is naar Moskou vertrokken, terwijl de Egyptische president, Anwar Saclat. Mouammar El Kadhafi (Libië) en Hafez El Assad (Syrië), onopvallend uit Caïro naar Benghazi in Libië zijn vertrokken. NEW YORK (RXR) De VN- commissie voor kolonialisme heeft Portugal veroordeeld voor het ge bruik van chemische wapens en ont- hladeringsmiddelen in de strijd te gen vrijheidsbewegingen in Angola en andere Afrikaanse gebieden. (ADVERTENTIE) partij was hij de tegenstrever van sjeik Moedjiboer bij de laatst ge houden verkiezingen. Amin legde gisteren voor de Pakistaanse radio een verklaring af, waarin kri tiek uitte op de „Indiase interven tie" in de strijd in Oost-Eakisian,, De (gecensureerde) Pakistaanse pers heeft grote aamdaent besteed aan boodschappen die door Westpa- kistaanse politici aan Amin werden gericht. Tof de Oostpakistaanse poli tici die Amin steunen behoort So- boer Khan, de vroegere minister van transport in het kabinet van de af gezette president, veldmaarschalk Mohammed Ayoeb Khan. Zelfikar Bhoetto, de leider van de Westpakistaanse volkspartij, heeft gisteren opgeroepen tot een verzach ting van de uitzonderingsmaatrege len en herstel van de politieke acti viteiten in Pakistan. Een en ander zou volgens Bhoetto bijdragen tot de oplossing van de crisis in zijn land. De vroegere minister van buiten landse zaken verklaarde op een druk bezochte persconferentie in Karatsji dat het volk moet kunnen deelnemen aan de pogingen een op lossing te vinden voor de crisis in het land. Uiteindelijk, zo zei hij, moet het volk van Oost-Pakistan zijn legitie me rechten krijgen. „Er moet een einde komen aan de uitbuiting en er moet een rechtvaardig bewind onder één vlag 'ngesteld worden". (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De Rijnmond- raad heeft zich gistermiddag vrij wel geheel geschaard achter het rapport van het dagelijks bestuur over een eventuele hoogovenves tiging op de Maasvlakte. Dit houdt in, dat het gemeentebe stuur van Rotterdam geadviseerd zal worden voorlopig geen hoog ovenvestiging op de Maasvlakte toe te staan. Dat kan alleen gebeuren, vindt de raad, als mettertijd wordt voldaan aan de gestelde voorwaarden op het (Vervolg van voorpagina. Ondanks het feit dat niet met de verantwoordelijke mensen van de Amerikaanse autofabriek gesproken kan worden, zijn de vakbonden op timistisch over het op papier zetten van een goede afvloeiingsregeling. Dit optimisme steunt op de herhaal de toezeggmg van directeur Van Reusel dat geld in deze geen enkele rol speelt, omdat vanuit Amerika is meegedeeld dat de fondsen voor een dergelijke regeling in een ruime mate aanwezig zijn. Met de afvloei ingsregeling is een bedrag van ruim twee miljoen gulden gemoeid. Chrysler Rotterdam assembleert jaarlijks zes a zeven duizend wa gens. Deze produktie zal voorlopig aangehouden worden, echter met dit verschil, dat nu niet meer geassem bleerd maar uitsluitend dealer-klaar gemaakt zal worden. Dit houdt in. dat de 35 mensen die bij Chrysler blijven werken, alleen nog maar tot taak hebben de wagens schoon op te leveren. De 35 anderen zorgen voor de administratieve uitwerking. Aan genomen wordt dat dit schoonmaken binnenkort door de dealers zelf ge daan zal kunnen worden, zodat dan ook de 70 laatste personeelsleden zullen moeten afvloeien. gebied van infrastructuur, arbeids markt en vooral de milieuhygiëne. De enige die tegenstemde was mevr. Gerding-Eggink van de P.S.P., die zonder meer „nee" zegt tegen een hoogovenvestiging. Uit de discussies bleek dat behal ve de situatie op de arbeidsmarkt, vooral de milieuhygiëne de leden zwaar op de maag ligt. Er werden ook alternatieve bestemmingen voor de Maasvlakte naar voren gebracht, o.a. de vestiging van een olieterminal. Overigens werd Hoogovens in de raad zowel voor de werkgelegenheid als voor de economie een van de beste gedrijven genoemd. Van de zij de van D'66 werd de schuld, dat het nu niet kan doorgaan, naar de over heid verschoven, die niet tijdig de bakens heeft verzet. De uiteindelijke beslissing over de hoogovenvestiging hangt af van de Rotterdamse gemeenteraad, die zich hierover op een later tijdstip zal uit spreken. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/AMMAN Door hevi ge stortregens zijn in Jeruzalem on geveer 150 gebouwen ondergelopen, vele straten staan blank. Overstromingen in Jordanië heb ben aan negen mensen het leven ge kost. Ook in Libanon is de wateroverlast groot. Een grote elektrische centrale in het zuiden viel uit. UTRECHT (ANP —Na con frontatie met de nascholingscursus voor huisartsen van Teleac zijn de weerstanden van een groot aantal artsen tegen het inschakelen van televisie bij nascholing belangrijk verminderd. Dat is de belangrijk ste conclusie van een in opdracht van Teleac door Intomart verricht onderzoek onder 201 huisartsen en 671 leken. Vóór de uitzendingen van de cursus (april, mei '70) was 57 procent van de ondervraagde artsen tegen uitzending van de cursus via het open tv-net. Nadat de cursus was uitgezonden was het percentage tegenstanders aanzien lijk geslonken tot 30 procent. Voor en na de uitzending was het per centage voorstanders respectieve lijk 29 en 51. Tijdens de voorbereidingsperiode van de cursus uitte een groot aan tal huisartsen bezwaren tegen de uitzending van medische program ma's via het open net. Met name hadden de artsen er bezwaar te gen, dat de cursus ook door niet- raedici gezien zonden kunnen wor den. Het publiek zou allerlei din gen niet kunnen begrijpen of ver keerd gaan interpreteren waardoor onrust zou worden gewekt. Voorts vreesde men dat de arts-patiënt relatie nadelig zou kunnen worden beïnvloed wanneer mensen na de uitzending de arts vragen zouden komen stellen over behandeling van henzelf of familieleden. Voor de uitzending van de cur sus vreesde 23 procent van respon denten onrust en angst bij het „lekenpubliek", erna was dit per centage teruggelopen tot 8 procent. Voor de cursus dacht drie procent van de artsen dat de leken zich ziekten zouden gaan inbeelden, er na nog maar één procent. Overigens liep in alle leeftijds categorieën de kijkdichtheid per uitzending sterkt terug. Dat was trouwens bij de artsen ook het geval. Een onvoorzien bij-effekt ten goede van de relatie arts-patiënt van de uitzendingen is het feit, dat 5 procent van de leken-responden- ten zei, dat men na de uitzending positiever tegenover de arts is ko men te staan. Ze konden meer begrip opbrengen voor de zware taak van de huisarts. Wie is deze progressieve heer, met (zo op het eerste gezicht enigszins vlasblond) haar tot over zijn oren? Ongetwijfeld een bekend figuur, zult u begrijpen. Tot direct. De heer C. N. van Dis, gemeente raadslid. van Rotterdam, heeft aan b. en w. van die stad vragen gesteld over de bekende PSP-affiche. De heer Van Dis praat over „een koe en een geheel ontklede jonge vrouw". Over de uiers van die al even geheel ontklede koe wordt weer niet ge sproken. U ziet het, de progressieve heer is de conservatieve heer Edward (Ted) Heath, premier van Engeland, zonder neuspuntje weliswaar, maar een ko lom in deze krant is nu eenmaal niet breder. Voor een tot en met zaterdag du rend staatsiebezoek zijn gistermor gen dè gouverneur-generaal van Canada, Roland Michéndr eii me vrouw Mi chener, in Amsterdam aangekomen. De hoge gasten kwa men per sloep aan bij de landings steiger voor het Centraal Station. Zij werden daar begroet door ko ningin Juliana en prins Bernhard. FROOMBOSCH (ANP) Een varken heeft gistermorgen brand veroorzaakt in de boerderij van de heer J. van de Ploeg te Froombosch (gem, Slochteren). Schade plm. 20.000 gulden. Het dier, dat in een hok was opgesloten, had kans gezien te ontsnappen. Omdat alle deuren van de boerderij openstonden kon het nieuwsgierige varken het woonvertrek binnenlopen. Daar heeft het vermoedelijk een bran dende kachel omgegooid. De landbouwer, die de klap van de vallende kachel hoorde, ging kijken wat er aan de hand was. Toen hij er aan kwam, zag hij juist het varken naar buiten wandelen. AMSTERDAM (ANP) Het Am sterdamse raadslid Joop Peters heeft zich afgescheiden van de Kabouter fractie. Hij zal voor zijn eigen (krakers-) - groepering Actie '70 in de raad blij ven zitten. Ter motivering deelde Peters in de raad mee, dat zijn eigen activiteiten werden gestagneerd doordat hij niet kon rekenen on de medewerking van enkele Kabouter-raadsleden. Maar hij schrikt er zelf wel eens van, zoals u kunt zien. „Geertsema is bezorgd over de in flatie: daar heeft hij Mie reden toe" (J. den Uyl, PvdA-lijsttrekker). Het halve Midden-Oosten staat on der water. Da's om af te koelen. Ge groet. MERIJN. DEN HAAG (ANP) De advo caat-fiscaal bij het hoog militair ge rechtshof heeft gistermiddag een boe te van 75,subsidiair 15 dagen hechtenis geëist tegen de 25-jarige P. de J. uit Utrecht wegens bet ver spreiden van het door hem onder mijnend voor de krijgstucht geachte soldatenblad van de bond van dienst plichtigen. Het blad bevatte o.m. een artikel waarin een soldaat schreef: „Het is begrijpelijk en gerechtvaardigd om te saboteren". Uitspraak op 18 april. UTRECHT (ANP) Dc genees kundig inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid voor Noord-Holland en Utrecht, dr. W. L. Meijering, heeft gisteren bij het ambtenarengevccht in Utrecht een klacht ingediend te gen de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga. Dr. Meijering meent, dat de maat regelen die de staatssecretaris ten opzichte van hem heeft genomen in verband met de moeilijkheden in de Willem-Arntszstichting in Den Dot der, in strijd zijn met de wet. Dr. Meijering is' door de staatsse cretaris ontheven van het toezicht op de instellingen van de Willem-Arntsz stichting en volgens hem wordt hij daardoor belemmerd in de uitoefe ning van de hem opgedragen taak. Dr. Kruisinga heeft op 30 maart in de Tweede Kamer gezegd dat de functie van de regionale inspecteur van de geestelijke volksgezondheid te zeer verstrengeld was met de in de Wil lem-Arntszstichting gegroeide om standigheden en dat deze functie daarom nu wordt uitgeoefend dooi de hoofdinspecteur. UTRECHT (ANP) De zes groot ste landelijke organisaties op het ge bied van de maatschappelijke dienst verlening hebben besloten, te streven naar een zo groot mogelijke gemeen schappelijke aanpak van hun werk. De organisaties willen voor 1 sep tember 1972 of zoveel eerder als mo gelijk is klaar zijn met de voorberei ding van de samenwerking. (ADVERTENTIE) Verstopping? Neem Samenstelling op Zuivere kruidenLasis

de Stem | 1971 | | pagina 1