aanbieding! OOK VERZET IN ENGELAND TEGEN VOLKSTELLING nu 225.- ovens: tot medio '73 geduld IAR0NIE" Voor belediging mildere straf 4 lavona I P$EN UITSTEL MAASVLAKTE-PROJECT KAN WORDEN OPGEVANGEN [p Q BOM VAN Z TON Illegaal beeldhouwwerk voor de Rotterdamse bevolking Eord-winst fors gedaald Kinderpostzegelactie OPBRENGST RUIM 5 MILJOEN I lercDJa NIEUW WETSONTWERP geweldige shampoos 2.95 binnenland buitenland comarienlaapj Pingpong-politiek NT (Van onze redactie binnenland) IJMUIDEN - Ondanks een afzwakking in de eco nomische expansie en de hieruit voortvloeiende daling van de bestellingen, ziet Hoogovens terug op een bevredigend 1970. BEDRIJFSWINST ANGOLA-ZONDAG IN KERKEN i ^>VERINGA WOENSDAG 14 APRIL 1971 •til is cffe op |iat. Een partij aat, maar met i nieuwe denk- et uitvoerbare jens heeft of- ze.verkiezings- fl mooi is om hen, maar dat door speelt de lir als dat spel meestal op de |at spel steeds ggen wij: stop! I in onze hand. VD mijn partij. .NR.1 LUST 3 HAAG TEL 070404803 eens naar de (irberry blazers: Oassiek grijs kan Jin erg mooi s camel-pantalon vill. Kom hetzienl ELoop er eens binnenl k Breda jes, lichtgewicht (Van onze redactie buitenland) LONDEN In Groot Brittannië is „rebellie" ontstaan tegen de volk stelling, die op 25 april zal worden afgesloten. De tellers zijn hun werk gisteren begonnen. De leider van de liberale partij, Jeremy Thor pe, heeft openlijk verklaard, dat hij zal weigeren te antwoorden op sommige vragen, die volgens hem de individuele vrijheid aantasten. „Ik ga nog liever de gevangenis in", zei hij op het congres van jonge liberalen in Plymouth. Verscheidene verenigingen van geïmmigreerde kleurlingen hebben ook te kennen gegeven, dat hun leden niet zullen antwoorden op de vragen „wat is uw land van her komst" en „op welke datum bent u Groot Brittannië binnengekomen?" Een woordvoerder van deze vere nigingen zei, dat de versterkte in lichtingen tegen de leden gebruikt zouden kunnen worden als een re gering op zekere dag zou besluiten hen te repatriëren. Partijleider Thorpe heeft meege deeld dat hij om een spoeddebat in het Lagerhuis over de inhoud van de vragenformulieren zal verzoe ken. De volkstelling is de eerste com plete sinds 1961. Deze „census" wordt in Engeland spottend „de monsterquiz" genoemd. Zij kost de Britse regering 10 miljoen pond. Wie verzuimt de vragenlijst in te vullen, krijgt een boete van 50 pond en kan zelfs een gevangenis straf oplopen. Ook op het verschaf fen van valse inlichtingen staat een boete van 50 pond. Sommige Britten klagen, dat de regering niet het recht heeft zo diep in heden en verleden te kij ken. Groot Brittannië heeft geen be volkingsregisters. Het recht van privé-personen op afzondering en geheimhouding wordt er streng geëerbiedigd. De Britten genieten nog altijd meer vrijheid dan om het even welke andere Europese burger. In 1753 zijn de Britten voor de laatste maal erin geslaagd een volkstelling tegen te houden. De eerste Britse volkstelling had plaats in 1801 en gaf aanleiding tot rellen. De bevolking vreesde na melijk, dat de ingewonnen inlich tingen misbruikt zouden worden om de belastingen te verhogen, wat inderdaad gebeurde. In 1961 wei gerden 80 Britten het Census-for- mulier in te vullen. Zij liepen ieder een boete van 10 pond op. plf welke sier- of borduursteek mogelpk heden etten en nader afwerken met tan en met de oekende klem- I TT Amerikaanse pingpongspelers, i die na de wereldkampioen- schappen in Tokio onverwacht uit- I genodigd werden voor een bezoek b aan Communistisch China zijn daar opmerkelijk vriendelijk ontvangen. De betekenis van dat bezoek gaat uiteraard ver uit boven een vriend schappelijk partijtje tafeltennis tussen Chinezen en Amerikanen. De Chinese uitnodiging past geheel in wat een Franse diplomaat de „buitenlandse politiek van de glim lach" heeft genoemd. Zij is eind vorig jaar ingezet na de periode van de culturele revolutie, waarin Mao's herauten, de befaamde Rode Wach ters, zo te keer zijn gegaan, dat China, uit eigen wil, een rebelle rende verschoppeling werd in de internationale samenleving. Eind vorig jaar viel de kentering in China's buitenlandse politiek on middellijk op. Chinese ambassadeurs keerden na een afwezigheid van [verscheidene jaren weer terug op hun posten. Zij hieven plotseling |weer het glas met andere leden van het diplomatieke corps, die kort te- ivoren nog waren uitgemaakt voor gjriiene duivels". [China is langzaam maar zeker uit zijn Ssolement gekomen zoals dat in Ie geschiedenis al tientallen keren ebeurd is. Dit keer niet zonder lUcces. Canada en Italië erkenden et regiem in Peking en andere lan- !en zullen waarschijnlijk volgen, et is ook duidelijk, dat China naar een zetel in de VN wandelt. Mao wil de wereld weer tot vriend maken, maar dan wel op zijn eigen manier en in een door hem ge dicteerd tempo. In die manier schijnt een spelletje pingpong uitstekend te lijver! w eens naar de IN KOBLENZ is het proces be gonnen tegen de Westduitse voorma lige staatssecretaris Friedrich Via- lon. Als getuige zou hij acht jaar geleden in een proces tegen een oorlogsmisdadiger meineed hebben gepleegd. ,DE RUSSISCHE schrijver Soltsje- nitsyn heeft vergeefs geprobeerd in Rusland zijn nieuwe boek „Augus tus 1914" uitgegeven te krijgen, al dus vrienden van de schrijver giste ren in Moskou. De schrijver kreeg in 1970 de Nobelprijs voor de litera tuur. IN HEERHUGOWAARD is in de nacht van eerste op tweede paas dag een naartje ojn het leven geko men door koolmonoxyde vergifti ging. Het zijn de 26-jarige timmer man B. v.d. B. uit Heerhugowaard en zijn 20-jarige verloofde C. P. uit Naaldwijk. Zij hadden de motor van de auto waarin zij zaten laten draai en om profijt te hebben van de warmte. Over het Hoechst-Hoogovens-plan voor vestiging op de Maasvlakte, zegt het Nederlandse staalconcern, dat beide partners een uitstel op korte termijn kunnen opvangen. Een langdurig uitstel zou ertoe kun nen leiden dat er alternatieve stappen moeten worden genomen in IJmuiden, Dortmund of elders. Drs. Justinan Jacob, voorzitter van de raad van bestuur van Hoogovens: „Met een langdurig uitstel bedoelen wij, dat medio 1973 nog geen beslis sing zal zijn gevallen. In dat geval zullen wij het besluit nemen, welk alternatief voor de Maasvlakte zal worden gekozen. Bij „elders" dient bedacht te worden, dat wij nog geen bepaalde gebieden op het oog heb ben. „Elders" zal zeker niet in Ne derland zijn". Hoescli en Hoogovens blijven van mening dat de vestiging van een ijzer- en staalbedrijf een goede zaak is, zowel voor ons land als voor beide ondernemingen. Volgens Hoogovens is de strijd te gen de staalfabriek bij Rotterdam fei telijk niet zozeer gericht tegen Hoog ovens en Hoesch, als wel tegen de ;wicht met ingebouwde motor type ot merk tol eeri modern n luxe cassette met aanzettafel 5,— gehaald en gebracht. htsteek-machine om te bouwen j-zag naaimachine, onderdelen van alle merken en raad van 9-6 uur Cs zaterdags tot 5 u.) iet voor alle merken, ook al zijn llega's of warenhuizen. Ed. LAURENS luchtverontreiniging. „De staaiplan- nen hebben de publieke discussie ge richt op reeds jaren bestaande pro blemen in de Rijnmond en hebben daarben als kristallisatiekern ge werkt", aldus Hoogovens. De omzet van Hoogovens steeg met 22 pet. van 1749 miljoen tot 2133 miljoen. De bedrijfswinst ging om hoog van 256 miljoen tot 329 mil joen. De nettowinst bedroeg 161 mil joen (vorig jaar 138 miljoen) of per aandeel van 20,11,71 (vori; jaar ƒ10,20). Voorgesteld wordt na toevoeging van 55,4 pet. van de winst aan de algemene reserve 16 mil joen meer als in 1969) een dividend uit te keren van onveranderd 4, Dat er ondanks de goede resultaten over 1970 geen hoger dividend uit de bus is gekomen, hangt samen met de lange-termijn-dividendpolitiek van het concern. Volgens de raad van be stuur is Hoogovens langzamerhand terechtgekomen in de „profitless growth", de omvangsgroei zonder winsttoeneoning. Voor 1971 houdt Hoogovens reke ning met een lagere nettowinst. Dit wordt gebaseerd op de verwachting, dat enerzijds het staalverbruik licht zal toenemen, terwijl anderzijds de opbrengstprijzen niet de hoogte van die in 1970 zullen hereiken. DEN HAAG (ANP) Een werk- groep-Angola-Zondag heeft aan 15.000 priesters en predikanten gevraagd in hun dienst van zondag 25 april aan dacht te besteden aan de situatie in de Portugese koloniën in Afrika: An gola, Mozambique en Guinee. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Amerikaanse lucht strijdkrachten hebben voor het eerst in de Indochinese oorlog de zwaarste niet-nucleaire hommen gebruikt. C 130-transportvliegtui- gen hebben twee van die knapen geworpen op Noordvietnameso troepenconcentraties in de buurt van artilleriebasis „zes". Op de foto hoven het moment, waarop de 7,5 ton zware kolos explodeert In een klap is een landingsbaan voor helikopters vrij (onder) De Noordvietnajmese belegering van basis „zes" duurt nu al twee weken. Grote Zuidvietnamese een heden zijn onderweg om de basis mee te gaan verdedigen. Overigens laat de strijd van de laatste weken duidelijk zwakke punten in het Vietnamiserings- programma zien, met name de Zuidvietnamese afhankelijkheid van de Amerikaanse luchtmacht. In de komende maanden zullen in het kader van de terugtocht van Amerikaanse troepen dan ook zo weinig mogelijk luchtmacht militairen worden afgevoerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister mr. C. H. F. Polak van justitie heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend, waarmee nieuwe regels wor den geïntroduceerd met betrekking tot strafbare belediging, smaad en laster. In de eerste plaats betreft het wets ontwerp een nieuwe, reeds aange kondigde wijziging van de strafbaar heid wegens belediging van buiten landse staatslieden. Voortaan hoofd of va van eel st-eld matieke of diiger. an het een lid van de regering "e staait bij een offici- land gelijkge- ran een diplo- Voor vervolging is geen klacht var beledigde nodig. Voor het overig* dus buiten het geval van een offi- aan ons land wordt de geval cieel belediging van vreemde staatslieden gelijkgesteld met belediging van een privé-persoon. Er moet dan wel eerst een klacht worden ingediend. Dat hoeft de beledigde persoon niet zelf te doen. dat kan de regering van zijn land ook doen. De bestaande speciale strafbepa lingen over beledigingen van het openbaar gezag verdwijnen. Deze vorm van belediging wordt gelijkge steld met het beledigen van een amb tenaar in functie. Het wetsontwerp wijizigt ook een aantal amdere artikelen over straf bare belediging. Een ervan verzekert binnen redelijke grenzen, straffeloos heid van politieke kritiek. ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse beeldhouwers Perry Abramsen (30) en Rob Maingay (32) hebben de indruk, dat grote groepen van de bevolking denken, dat kunstenaars alleen maar op gemeenschapsgelden teren. Ze zijn het hiermee volstrekt oneens en daarom hebben zij een positieve daad willen stellen door de Rotter damse bevolking een sculptuur aan te bieden, waaraan ze samen een half jaar hebben gewerkt. Het beeld is afgelopen vrijdag illegaal ge plaatst aan de Groenix van Zoelenlaan in de wijk Groot IJsselmonde in Rotterdam. Het gemeentebestuur van de Maasstad is gisteren per telegram op de hoogte gesteld van dit geschenk. Morgen zal om elf uur het beeldhouwwerk officieel aan de bevolking van IJsselmonde door middel van pamfletten uitgenodigd worden aangeboden. Als officiële vertegenwoordigers van de Rotterdamse bevolking zijn het college van h. en w. van Rotterdam en de wijkraad van IJsselmonde geïnviteerd. Het sculptuur, dat vier ton weegt, is vervaardigd uit beton, polyester en roestvrij staal. Het is 6,5 meter hoog en 2,5 meter breed. Maingay en Abramsen verwierven beiden reeds bekendheid in bin nen- en buitenland. De beeldhouwers hebben hun creatie nog geen naam gegeven. „Dit laten we aan de bevolking van IJsselmonde over", zeggen zij. Ook op het gebied va>n smaad ver andert er wat. Smaad is de vorm vam belediging, waarbij men opzette lijk iemands eer of goede naam aan tast door hem van een bepaald feit te beschuldigen met het doel daar aan ruchtbaarheid te geven. Thans is smaad niet strafbaar, als klaarblijke lijk is gehandeld in het algemeen be lang of tot noodzakelijke verdedi ging. Het wetsontwerp verruimt dit laatste. Straffeloos is men niet alleen als men in die situatie zekerheid heeft over de beschuldiging, maar ook als iemand te goeder trouw heeft kunnen aannemen, dat zijn beschuldi ging waar was en dat het zijn plicht was tot openbaarmaking over te Tenslotte laster. Aan dat misdrijf zich schuldig als men tegen beter weten in, duis als de dader weet, dat zijn be schuldiging, onwaar is. Dit blijft ook in de wetswijziging strafbaar. AMSTERDAM Ondanks het feit. dat in Nederland vorig jaar meer personen- en bedrijfswagens werden verkocht, was 1970 voor nv Nederiandsche Ford Automobielfa briek een moeilijk jaar. Enerzijds bleven de verkopen beneden de ver wachtingen, anderzijds waren het de voortdurend stijgende kosten, die de bedrijfsresultaten mede druk ten. De netto winst daalde van 9,2 min over 1969 tot bijna 1,3 m?n- Ondanks dit teleurstellende winstcijfer zal een overanderd divi dend van 34 pet worden uitge keerd. AMSTERDAM (ANP) De kin- derpostzegeIactie-1970 heeft ruim 5,1 miljoen, 50.000 gulden meer dan de actie in 1969, opgebracht. Over het al gemeen vond men de nieuwe serie kinderzegels „niet mooi" hetgeen tof gevolg had, dat de plaatselijke comi té's minder verkochten dan het jaa daarvoor. De schooljeugd haalde echter eer hogere omzet en maakte het verlie weer goed. Er zijn, zo constateren wij met enige tevredenheid, in het uiterst drukke paasverkeer beduidend min der dodelijke slachtoffers gevallen dan voorgaande jaren. Hoewel ieder slachtoffer er een te veel is, is een dalende lijn toch al een betrekkelijk positief puntje. Vooral als je dan nog eens de sterk gestegen drukte in aanmerking neemt. Want er was nie toch weer een hoop blik op de weg. Ik heb die wegen dan ook zoveel mogelijk ge meden om zónder schade en schande wijs te worden. Hoewel er tussen al die buitenlan ders ook een spaarzame Nederlander ontdekt schijnt te zijn, toch een anekdote over zo'in zeldzaam exem plaar uit het aanpalende België, dat zich mocht verheugen in het bezoek van vele Ollaanders. In Brugge wilde zo'n "Kèèskop" wel wat meer van die stad weten. Hij gaat naar het VVV-kantoor ter plekke en werpt twee frunkskes in een folder-automaat. Die (gewoonte getrouw, schrijft een Belgische ïcraret) defect was. De Nederlander nu, laat zijn visi tekaartje achter en schrijft daarop dat hij zijn twee "frangen" terug wil hebben. "Stuur ze maar op"t Dat ml dan ook gebeuren, sneert de Belgische krant (terecht). Over de spreekwoordelijke Nederlandse spaarzaamheid gesproken. Heinrich Heine (17971856) over de Nederlanders: "Mijn buurman is een echte Hollander, je krijgt hem nergens door in beweging, hij is net zo gestold als de kaas, die hij ver koopt; zelfs als hij met mijn hospita spreekt over zijn geliefd thema "het zouten van haring", dan komt er nog geen modulatie in zijn stem: het is 'n monotoon stemgeluid zonder hoog en laag, plat als het land dat hij bewoont". Maar in die tijd had je natuurlijk nog geen Ajax, Feijenoord, woning nood, milieuverontreinigingtelevi sie, sex en meer van die dingen, waar we ons nu wél over opwin den. Nóg meer over Nederlanders: Sta tistici van de Verenigde Naties heb ben voorspeld dat wij Nederlanders tegen de jaren 19801985 gemid deld het langst leven op deze we reld: 75,9 jaar. Bij de VN hebben ze zeker nog nooit gehoord van de Rijnmond, het Sloegebied, de Rijn, de Maas, de Schelde, enzymen, fosfaten, koolmo noxyde en meer van dat lelijks. Ze verwachten daar dat de mens zich blijft aanpassen. Nu we toch met rijtjes bezig zijn (na Vietnam, Biafra, Oost-Pakistan, heit Mi'dden-Oosten, Tsjeehoslowakije, Noord-Ierland, Reggio di Calabria); wat hadden we het vroeger toch gemakkelijk, toen we dachten dat alleen de Duitsers maar slecht wa ren! Waarmee gij gegroet zijt. MERIJN. ADVERTENTIES) O milky, kruiden, ei, kuur4 i i?i!P i ijEp

de Stem | 1971 | | pagina 1