e weg: Topspeelster buitenspel voor tenniscompetitie MARIJKE SCHAAR MAG NIET VOOR TC TILBURG SPELEN LBA steunt en heft sanering vinger tegen nadelen ARIE DEN HARTOG D0ET HET NIET VOOR WEINIG Generaal Pahud de Mortanges (74 jaar) overleden IJshockey- tyfoon BERT VAN DER HELM BIJ TEMPO KREKELS 2e Wachten op goed contract Te laat met over schrijving Dertig mille voor winnaar van Wimbledon sport Weer pleidooi voor een „sport-minister Moore weer in selectie-team POSITIE VERPEST 1 I De franse Chrysler heeft een vloerscna- keling. Een korte pook die veder licht te bedienen is. Met gladde bewegingen schakelt u van zijn een naar zijn twee naarzijn drie naar zijn vier en terug. Dankzij de Porsche syn- reageert het geweld op uw spel met de I/ijl u rustig in uw stoel pet vermogen van de ise Chrysler. [oor de indrukwekkende Jjrysler konden deze jcient worden gebouwd/ Irekkelijke prijzen. FK-155 km/uurf. 9.995,- f K -170 km/uur f. 10.695,- pK-170 km/uur f.11.395,- proefrit te maken. [duizend argumenten. [erdam. Tegen meerprijs jtomatische transmissie, en 180 worden uitsluitend fernet gedistribueerd. n AMSTERDAM (ANP) „De eni- ge mogelijkheid om op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport tot de noodzakelijke coördina tie en centralisatie te tomen is het aanstellen van een bewindsman, die zich verantwoordelijk weet voor de voortgang van de lichamelijke op voeding en de sport in Nederland' Deze conclusie werd dinsdagmiddag uitgesproken door de heer J.P. Kra mer, voorzitter van de koninklijke Nederlandse vereniging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding tijdens de in het RAI- congrescentrum in Amsterdam ge houden 109e openbare jaarlijkse vergadering van deze organisatie. „Zonder een ctntraal beleid, waarbij ik de inbreng van het particulier initiatief als een gegeven zonder meer zie, zal eir van de ontwikkeling van de lichamelijke opvoeding en de sport in ons land niets terecht to men", zei dt heer Kramer. Marijke Schaar kan nu alleen nog bij haar oude vereniging terecht, ■maar of dat gebeurt valt zeer te betwijfelen. UTRECHT (ANP) —Het hoofd huur van de Landelijke Bond van \mateurvoetbalverenigingen (LBA) heeit zich beraden over zijn stand punt ten aanzien van de plannen van de Nederlandse Federatie van Betaald Voetbal Organisaties (FBO) voor de sanering van het betaalde voetbal. Het LBA-bestuur is van mening, dat de sanering van het betaalde voetbal in het belang van de voetbalsport in het algemeen is en dus ook van het amateurvoetbal. Om die reden behoort door de ama teurs medewerking te worden ver leend. Een dergelijke sanering mag ech- liter niet ten nadele van het amateur- Ivoetbal worden doorgevoerd. Er f wordt daarom bezwaar gemaakt te gen de gedachte van de PBO een deel van de voor sanering nodig geachte bedragen te verkrijgen door imiddel van een toeslag op de toto- formulieren. De LBA meent dat dit nadelig zal werken op de aantrekkelijkheid van de toto, die toch al een dalende iendens vertoont, en dat elke bena deling van het amateurvoetbal in dit verband absoluut verzet ontmoet. Indien ten behoeve van de sane ring geld nodig is, dan behoort daar bij het volgende te worden gedacht, zo zegt het LBA-bestuur. Blijkens een recent onderzoek van een des- ndig marketingbureau heeft het LONDON (ANP De winnaar van het herenenkelspel van het ten- nistoernooi om de open kampmen- chappen van Wimbledon zal dit jaar I een prijs van 3750 pond sterling (ongeveer 33.000 gulden) ontvangen. Dat is 750 pond :6450 gulden) meer dan vorig jaar. Toch is het totaal aan prijzengeld i gedaald van 41.650 pond naar 37.790 pond (325.000 gulden). Het toernooi f zal de organiserende All England Club echter geenszins goedkoper [uitkomen, daar men een somma van 12.680 pond (86.225 gulden) dient af dra§en aan de prof groepering „World Championship Tennis", die het merendeel van de grote sterren ■onder contract heeft. Voor menig t speler zal het tennistoernooi, dat in [juni te Bristol wordt afgewerkt, ze ker zo aantrekkelijk zijn, want daar ontvangt de winnaar een bedrag van f4.100 pond (35260 gulden). Door een verhoging van de entreegelden verwachten de organisators van Wimbledon dit jaar 30.000 pond (258.000 gulden) extra te kunnen incasseren. De winneers tonnen de volgende prijzen verdienen ,us&cn haakjes het bedrag van vorig jaar): •herenenkelspel: 3750 pond (3000), damesenkelspel 1800 pond (1500). i- herendubbelspel: 750 pond (1000), damesdubbelspel: 450 pond (600), (500)^ dubbelspel: 375 pond betaald voetbal veelal te hoge sala rissen betaald en een niet verant woord aankoopbeleid gevoerd. In de eerste plaatg zijn de betrokken be stuurders daarvoor verantwoorde lijk. Indien zij thans de nadelige gevolgen op anderen trachten af te wentelen dan is dat van hun kant bezien begrijpelijk. Niet minider begrijpelijk is even wel het duidelijke standpunt van het amateurvoetbal dat het daaraan geen schuld heeft en daarvan geen schade wenst te ondervinden. Het is het bestuur niet geheel duidelijk uit welke bronnen men verder de voor sanering nodig ge achte vier miljoen gulden hoopt te putten. De LBA meent dat niemand in redelijkheid hiervoor offers van het amateurvoetbal kan verlangen, Wellicht zouden de betrokken ge meentebesturen kunnen en willen helpen. Het beding wordt dan echter gemaakt, dat eventuele gemeentelij ke uitgaven hiervoor de steun aan 't amateurvoetbal niet nadelig mogen beïnvloeden. Ten aanzien van een eventuele uitkering van het ministe rie van CRM uit het aandeel van de NSF en de COF wordt erop gewe zen, dat dit indirect ten nadele van de amateursport doorwerkt, aange zien de uitkeringen van de NSF aan de amateurverenigingen er in feite door worden verlaagd. Het bestuur wijst er op, dat voor de terugkeer van betaalde clubs naar het ama teurvoetbal door de KNVB reeds duidelijke regels zijn vastgesteld, waaraan het (een goede) zaak is vast te houden. GENEVE (ANP) Een vol komen verwoeste bar, gesloopte hotelkamers en stukgeslagen bloempotten in het Metropole hotel in Geneve zijn de stille getuigen nadat de Amerikaanse ijshockeyers hun woede over de degradatie naar de B-groep van het wereldkampioenschap had den gekoeld. Hoewel de directie van het hotel in Geneve dinsdag elk commentaar weigerde, zeiden enkele personeelsleden dat de kamers en ruimten welke door de Amerikanen gebruikt waren, eruit zagen als „een stuk land in Californië na een zware tyfoon Deuren waren ingeslagen, meubels zwaar beschadigd, overal slingerden lege flessen en vrijwel alles was besmeurd met kauwgom. Zondagavond hadden de Ame rikanen vooral huisgehouden in de bar waar alles wat niet spij- kervast za/t, was meegenomen. Zilveren cocktail-lepels waren verdwenen en op de scherven van ruim vijftig glazen hadden de Amerikanen holiday on ice gevierd. AMSTERDAM (ANP) Bert van der Helm, die enkele weken geleden in Utrecht voor de vijf de maal in zijn tafeltenniscarriè re kampioen van Nederland werd, zal zijn vereniging Scylla (Leiden) gaan verlaten en vol gend seizoen uitkomen voor Tempo-team uit Amsterdam. Bert van der Helm, die zelf te kennen gaf wel eens in 'n ander klimaat te willen spelen, heeft zich voor enkele jaren aan Tem po-team gebonden. Hij heeft hiertoe besloten aangezien hij de faciliteiten bij de Amsterdamse club zeer aantrekkelijk vond. De 22-jarige Nederlandse kampioen heeft zich tijdelijk van de cen trale training teruggetrokken om zich geheel te kunnen wijden aan 't eerdaags af te leggen exa men hoofdakte van de pedagogi sche academie. zeten". Een der bestuursleden van E.L.T.V., J.W.Kooijman, verklaarde desgevraagd dat het standpunt van E.L.T.V. na het besluit van de bond niet is gewijzigd. „Alleen wanneer zij toch voot onze club zou willen spelen, zouden we ons opnieuw moe ten beraden. Ik acht die kans ove rigens heel klein. Ze heeft eerst voor de eer bedankt en ik zie nog niet direct dat ze met hangende pootjes terugkomt", aldus de heer Koojjiman. DEN HAAG (ANP) De landelijke tenniscompetitie zal het in de beide hoogste regionen (hoofdklasse a en b) dit seizoen naar alle waarschijnlijkheid zonder Nederlands sterkste tennisdames moeten stellen. Betty Stöve, Nederlands kampioene, speelt al enkele seizoe nen niet mee in de competitie, maar vrijwel zeker zal ook Marijke Schaar (tweede op de ranglijst bij de dames) in de komende twee maanden niet van de partij zijn. Oorzaak van de kwestie-Schaar is de overschrijding van de termijn van oveschrijving. Zoals bekend speelde Marijke Schaar het vorig jaar bij EX.T.V. uit Eindhoven. Ze wilde dit seizoen evenwel voor Til burg (hoofdklasse b) competitie gaan spelen. Deze club heeft ook al de tennisvedetten Hemmes en Hor dijk „aangetrokken". Tijdens de algemene ledenverga dering van de KNLTB op 12 decem ber zijn nieuwe bepalingen aange nomen inzake het overgaan van de ene naar de andere club. Op grond daarvan moesten vóór 1 februari alle wijzigingen bij de bond zijn ge meld. De overschrijving van Marijke Schaar van. EX.T.V. naar Tilburg geschiedde evenwel enkele dagen later. Het dagelijkse bestuur van de K.N'.L.T.B. besteedde enkele bespre kingen aan deze kwestie, maar be sloot deze week zich aan de nieuwe reglementen te houden en verbood Marijke Schaar voor Tilburg uit te komen. Ze blijft wel gerechtigd voor de Eindhovense club te spelen. De heer Van der Heul, competitielei- der van de K.N.L.T.B., gaf als com mentaar dat iedereen ruim van te voren van de nieiuwe bepalingen op de hoogte is gesteld. „Alle betrok kenen uit de Nederlandse tennistop hebben tijdig gereageerd en we kun nen als bond onmogelijk voor Marij ke Schaar dispensatie verlenen". Uiteraard was de vooratter van Til burg, J. Lupker, nogal teleurgesteld over de gehele gang van zaken. „Ik vind dat de bond zijn besluit veel te laat heeft genomen. Nu is Marijke Schaar buitenspel gezet en kan ze geen enkele kant meer op. Er had toch wel een betere oplossing inge- Arie den Hartog boekte een van zijn laatste grote successen ifi 1967 toen hij de Gold Race won. Hierboven een foto van de huldiging in Me«rss«n. BELLEGEM (ANP) Jan Krekels is donderdag tijdens een wedstrijd in België als tweede geëindigd achter Roger de Vlaeminck. De Vlaeminck reed de 160 kilometer in Bellegem in 3 uur en 51 minuten. In de kopgroep van zes renners bevonden zich nog twee Nederlanders: Jan Janssen (vijf de) en Piet Hoekstra (zesde). De uitslag is: 1 R. de Vlaeminck (Belg) 165 km 3,51, 2 Krekels (Ned.) z.t., 3 Hosiers (Belg) z.t., 4 Van Vlier- berghe (Belg) z.t., 5 Janssen (Ned.) z.t., 6 Hoekstra (Nëd.) z.t., 12 Wagt- mans (Ned.) op 1,40, 25 Kisiner (Ned.) op 6,00. LONDEN (ANP) Sir Alf Ram sey, manager van het Engelse natio nale elftal, heeft Bobby Moore op nieuw opgenomen in de selectie. Dinsdag maakte Ramsey de namen van tweeëntwintig spelers bekend, die zich gaan voorbereiden op de wedstrijd tegen Griekenland voor groep drie van het toernooi om het Europese kampioenschap, die op 21 april in Londen wordt gespeeld. Twee maanden geleden werd Moore uit de selectie gelaten nadat hij van zijn olub West Ham United een boete had gekregen en niet in het eerste elftal werd opgesteld we gens ondisoiplinair gedrag. De geselecteerden zijn: Banks, Shilton, Reaney, Hughes, Mcnab, Cooper, McFarland, Lloyd, Moore, Hunter, Mullery, Storey, Hollins, Peters, Beid, Bali, Lee, Clarke, Hurst, Osgood, Olivers, Coates. (Van onze sportredactie) ELSLOO Arie den Hartog, ja renlang een van Nederlands moest toonaangevende beroepswielrenners, is werkeloos. „Ik doe helemaal niets. Ik rentenier om het zo te zeggen", al dus de in Elsloo wonende Westlander. Maar dat komt er wrang uit. Den Hartog: „Dat rentenieren is natuur lijk zeer betrekkelijk, want het valt niet mee zoveel aan de wielersport over te houden". Het verdwijnen van Caballero zette de blonde Zuidhollan der op straat. Terwijl de meeste van zijn collega's weer onderdak vonden, bieef Den Hartog zonder werkgever. „Het opheffen van Caballero kwam te laat om nog kans te maken bij een buitenlandse ploeg. Die zaten alle maal al vol. Ik ben nog even in Ita lië bezig geweest, maar toen Merckx met z'n hele ploeg naar Molteni ging, stonden er in Italië ineens een hoop renners op straat". Arie den Hartog, die eind deze maand dertig jaar wordt, is wel bena derd door Kees Bellenaars en Ton Vissers, maar de in Zuidland geboren komt. In dat geval is het rond". Den Hartog verwacht trouwens dat er nog wel enkele firma's met kleine profploegen op de wielerwarkt zul len komen. „Ja, voor de koersen in Nederland en België. Pellenaars zit veel in het buitenland. Met welke renners moeten ze dan criteriums rij den? Ik zie niet hoe ze dat klaar wil len krijgen. Als er kleine ploegen ko men, is dat misschien best lonend". contractje. „Dat vind ik onverant woord", zegt Den Hartog. „Als je eens nagaat wat voor kosten je allemaal hebt. Bin als je tegenslag krijgt zit je in het schip. Nee, voor een paar cen ten krijgen ze mij niet". Hoewel het zeer twijfelachtig is of Gazelle er een tweede sponsor bij krijgt Ton Vis sers sprak daar immers al bij de voor stelling van de ploeg van is de hoop van Den Hartog nog steeds een beetje op Gazelle gevestigd. „Ze zeg- coureiir voelde niets voor een mager gen dat er een tweede firma bij •Luitenant-generaal b.d. C. F. Pahud de Mortanges: actief geweest voor Olympische beweging. DEN HAAG (ANP) Na een langdurige ernstige ziekte is in Den Haag overleden luitenant-generaal C. F. Pahud de Mortanges (74 jaar), oud-voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité en jarenlang lid van het Internationaal Olympisch Comité. Van beide organisaties was hij erelid. Pahud de Mortanges nam als ruiter deel aan de Olympische Spelen van 1924 (Parijs), 1928 (Am sterdam), 1932 (Los Angeles) en 19S6 (Berlijn). Hij won de gouden me daille in de individuele samengestel de wedstrijd in 1928 en 1932 en maakte tevens deel uit van de équipe die in 1924 en 1928 goud behaalde. Op de Olympische Spelen van 1932 behoorde hij tot de ruiteréquipe, die in de samengestelde wedstrijd zilver won. Luitenant-generaal B. D. Pahud de Mortanges is hoofd van het mili taire huis van de koningin geweest en was nog opperceremoniemeester honorair van de koningin. De heer Paliud was een zeer be minnelijk man, die de Olympische Sport in verschillende geledingen heeft gediend. Als ruiter met zijn beroemde paard Marcroix werd hij dus op drie achtereenvolgende spelen Olympisch kampioen, een prestatie, die bijna ongeëvenaard is. Later zette hij zich op het bestuur lijke vlak in voor de Olympische beweging. In 1946 werd hij voorzit ter van het Nederlands Olym pisch Comité en deed dat jaar te vens zijn intrede in het Internatio naal Olympisch Comité. Als voorzit ter van het NOC in de naoorlogse periode, waarin ook de sport haar wederopbouw beleefde, werd hij ge confronteerd met vele problemen, vooral op het financiële vlak. Zo waren er geen fondsen beschikbaar voor de uitzending van de Olympi sche ploegen naar de spelen van 1948 in St.-Moritz en Londen, zo dat via acties hiervoor gelden inge zameld moesten worden. Als vice- voorzitter leidde de heer Pahud we derom het NOC in de periode 1959— 1961, waarna hij werd opgevolgd door jihr. H. A. van Karnebeek, die in 1964, toen de heer Pahud op het congres van het IOC te Tokio als lid terugtrad, (bij welke gelegenheid hij werd benoemd tot erelid van het IOC) ook diens plaats in het hoogste Olympische college innam. Den Hartog, die zich in Limburg goed thuis voelt, wacht af. In hel voorjaar heeft hij nog samen met Wim Schepers getraind. De laatste weken is hij niet meer op de fiets ge weest. Hij weet nog niet of hij als Indivi dueel aan criteriums gaat deelnemen. Voorlopig richt hij zich er alleen maar op een goede maatschappelijke posi tie te krijgen. Van beroep is hij fruit kweker, maar tussen de kassen zal men Den Hartog nooit meer zien. „In het fruitkweken zit tegenwoordig geen brood meer. Ik ben nu bezig importeur te worden van banden, Gi- ovanni-racefietsen en sportkleding. Ik moet toch iets doen, want blijven rentenieren valt ook niet mee", zegt hij lachend. „Die banden (Dourdoig- ne) is al 100 procent zeker. En dat met die fietsen en de sportkleding is ook al bijna rond. Het moet nog even aan de gang komen. Als het eenmaal goed draait, geloof ik niet dat ik er zoveel werk aan heb. En dan is er misschien nog wel kans dat ik nog criteriums doe in Holland". Den Hartog is ervan overtuigd, dat, als er niet spoedig iets veranderd het profwielrennen volkomen in het slop zal raken. „Als het roer niet gauw omslaat, is de beroepswieler sport binnen een twee jaar kapot. Het gaat nu al overal slecht. België heeft nog Merckx. Maar de ploeg om hem heen doet veel kwaad. Merckx niet. Van Springel is de enige bedrei ging voor Merckx en die gaat juist voor Merckx rijden. Als de ploeg van Merckx teveel gaat domineren, stop pen de andere firma's. Die betalen ook, maar willen daar ook reclame voor". De renners en organisatoren van wedstrijden geeft Den Hartog de schuld van de huidige situatie. Den Hartog: „Als Merckx ergens aan de 3tart kwam, vroeg ik altijd meer. Ik ben toch wel een twintigste van Merckx waard. Als ze weigerden, had ik pech. Als ze allemaal zo ge reageerd hadden als ik, was het veel gezonder geweest De comité's ver pesten het ook. In Honselersdijk kwa men renners voor 100 of 200 gulden en die moesten twee uur wachten op meneer Merckx. Dat is toch te gek". Den Hartog is ook geen voorstander van sociale voorzieningen voor de renners, waar de WBW naar toe wil. „Als het er door komt, wordt het al leen nog maar slechter. Het wordt voor de firma's onbetaalbaar. Het is toch altijd goed gegaan. En als je goed verdiende, kon je een hoge verzeke ring afsluiten". Zoals het er nu naar uitziet zal Arie den Hartog, die zijn profcarrière be gon bij San Rafael, dat later Ford werd en nu BIC is, met stille trom vertrekken. Volgens velen heeft hij zijn grote belofte nooit ingelost, om dat hij zich in dienst stelde van ande ren. Maar dat spreekt Arie den Har tog fel tegen. „Ja, ze zeiden altijd dat ik voor Anquetil reed. Dat was ook wel zo als hij vooraan in het klasse ment stond. Maar als ik beter geklas seerd was ging ik ook in de beste jaren van Anquetil voor mijn ei gen kans Het is onzin dat ik mij al leen maar voor hem heb ingezet". Zijn optreden bij Caballero heeft Den Hartog die zijn opvallendste succes boekte met een zege in Mi'aan-San Remo. niet helemaal bevredigd. „Ik vind het jammer dat ik voor Caballe ro nooit een mooie overwinning heb behaald. Ik heb bijzonder prettig ge werkt bij Van den Enden en Peters. Ik zou het jammer voor Caballero vinden als de renners van hen nu bij De Pel meer presteren. Dat komt op precies hetzelfde neer als een beledi ging. Dan zijn het allemaal profiteurs geweest. Geen beroepsrenners". HEIN GROOTHUIS

de Stem | 1971 | | pagina 5