STAATSGREEP IN VIENTIANE VERIIDELD Rede van Nixon teleurstellend 22. „Fusie geeft geen betere garanties werkgelegenheid' l.ereiyci NU SCHOENEN KOPEN SLECHTS TERUGTREKKING VAN 100.000 MAN ur terwij erplaats MUILUES MOLIÈRES iNTALONS L MANTELS D#*" Personeelssituatie in huizen van bewaring in randstad zorgelijk Toestand Zuidslavische ambassadeur kritiek m. HEARING-WINSEMIUS Rotterdamse koppelbazen krijgen geen vergunning Nieuwe wet maakt gewestvorming mogelijk 1PRUSSLAG „Griffiers stellen tienduizenden waardeloze stukken op" binnenland buitenland 50 I Laksheid s en pakjes Luchtmacht Ceylon bombardeert TOESPRAAK LAOS VAN RAPPARD MET STENEN BEKOGELD goeie gewoonte. NOS onderzoekt klacht VVD Personeel Chrysler Rotterdam ivil duidelijkheid A zomer PRIJS SLAGKLANTEN ZITTEN GOED MET GROOHTHANOELSPRUS gevlochten VRIJDAG 9 APRIL 1971 'EEDS vanaf (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Nixon is er duidelijk niet in ge slaagd met zijn laatste toespraak waarin hij een troepente- ruglrekking van 100.000 man voor 1 december aankondigde de oppositie van het congres tegen de oorlog in Indochina in te tomen. Enkele vooral republikeinse leiders waren wel tevreden met de indruk dat Nixon toch een datum voor de algehele terugtrekking in zijn hoofd heeft. Hugh Scott, republikeins fractieleider in de senaat, zei na een bijeenkomst met de president dat deze inderdaad een vast omlijnd plan heeft, maar dat hij geen definitieve datum kan noemen. Plaatsvervangend republikeins leider in de senaat, Robert Griffin, zei: „Praktisch gesproken heeft hij een datum vastgesteld voor het beëindigen van de Amerikaanse aanwezigheid: verkiezingsdag 1972". De meeste kritiek richtte zich voor al op het feit dat Nixon geen datum heeft willen noemen. Senator Muskie b.v. zei „erg teleurgesteld te zijn in wat de president te zeggen had". Ro bert Kennedy was „zeer geschokt te moeten horen dat op een moment waarop het land 't geweld verafschuwt dat zijn oorlog dagelijks onder de be volking van Zuidoost-Azië brengt, de president met geen woord rept over de prijs die zij moeten betalen". Waarnemers menen in ieder geval dat druk zal blijven worden uitge oefend tot een soort wetgeving te ko men die de oorlog beëindigt. commentaar^ vanaf In wij een grote rtering -a lage prijzen EV Is geen reden om aan te nemen dat de gemeente Veldhoven een buitenbeentje is. De enquête die er is gehouden mag men dus wel representatief achten voor de gemid delde Nederlandse gemeente. Een kleine groep van de bevol king vindt de lokale democratie ronduit slecht functioneren. Een gro tere groep meent dat er van demo cratie alleen maar sprake is op de dag van de verkiezingen en legt zich daarbij neer. De inwoners zelf, zo wordt gezegd, zijn nauwelijks bij het gemeentelijk beleid betrokken. Dit zou nog zo'n ramp niet zijn als de gemeenteraad als de vertegen woordiger van het kiezersvolk de touwtjes stevig in handen had. Maar volgens veel Veldhovenaren is dit niet het geval. Zij kennen de groot ste invloed toe aan de grote bedrij ven en daarna, in volgorde, aan Den Haag, de provincie, de gemeente ambtenaren, de wethouders en de krant. Dat is dan een nadrukkelijk verwijt aan de raad, die in het demo cratische spel een centrale plaats in moet nemen. Maar in het rapport lezen we ook dat een groot deel van de bevolking slechts een vaag beeld heeft van de werkzaamheden van de gemeente raad. Ruim tweederde van de onder vraagden kon geen enkel onderwerp noemen dat de laatste tijd in de ge meenteraad aan de orde is geweest. Deze laksheid die uit de enquête naar voren komt voor het gehele land al eerder onderkend wijst dus tenslotte ook en vooral op een ge brek aan democratisch bewustzijn, een niet willen of kunnen of durven gebruiken van de mogelijkheden die de parlementaire democratie in ons land te bieden heeft. En bij wie moe ten we de schuld daarvoor zoeken? Bij de mensen zelf, de politieke par tijen of bij het onderwijs? Of bij alle drie? (Van onze redactie buitenland) COLOMBO Toestellen van de Ceylonese luchtmacht hebben giste ren twee stellingen van „rebellen" gebombardeerd. Volgens een officieel radiobericht zijn de tegenstander zware verliezen toegebracht. De luchtmaehtaanvallen zijn uitge voerd op een belangrijke textiel fabriek in Thulhiriya (gebouwd met j steun van Oost-Duitsland), die als [centrum van de rebellen wordt be schouwd en op een brug in de buurt, die door de rebellen wa3 ingenomen. In zijn toespraak kondigde Nixon aan dat op 1 december de Amerikaan se troepensterkte zal zijn gedaald tot 184.000 man. Dit betekent dat maan delijks ongeveer 14.000 Amerikanen worden teruggetrokken. Verrassing bevatte de rede van Nixon dus niet. Eerder teleurstelling voor degenen die hadden gerekend op een versneld terugtrekken. In een poging tot verzachting van de ontgoocheling die het proces-Cal- ley op een deel van de bevolking heeft gehad, zei ixon dat hij berich ten over gruweldaden in de juiste verhouding wilde plaatsen. Niets, zei hij over zijn eigen besluit William Calley buiten de gevangenis te hou den, hangende diens beroep tegen de veroordeling tot levenslang wegens moord op Vietnamese burgers. Nixon noemde ook Callers naam niet, maar verklaarde dat bet zijn plicht was op te komen voor de 2,5 miljoen Ameri kanen die in Vietnam hebben gediend. (Het ministerie van defensie heeft In middels laten weten dat het pogingen heeft laten varen een vervolging in te stellen tegen militairen die betrok ken zouden zijn in de My Lad-moor- den, maar die de dienst verlaten heb ben). Nixon verklaarde verder o.m. dat de invasie in Laos een succes was, de Vietnamisering is geslaagd en dat de dag dat de Zuidvietnamezen zelf hun verdediging op zich nemen in zicht was. „Ik beloofde een einde te maken aan de oorlog, ik houd mij aan die belofte". In de Laotiaanse hoofdstad Vientia ne zouden 150 mensen zijn gearres teerd omdat zij betrokken zouden zijn geweest bij een poging tot omverwer ping van de Laotiaanse regering. Sommige geruchten spreken van in filtratie in Vientiane van personen die oud-premier Phoemi Nosavan, momenteel in ballingschap in Bang kok, gunstig gezind zijn en politieke gevangenen wilden bevrijden. De arrestaties werden verricht na dat de regering was ingelicht over de aanwezigheid van een onbekend aan tal commando's die aanstalten maak ten de rivier de Mekong over te ste ken om Vientiane binnen te trekken. Vientiane ligt aan de noordelijke oe ver van de rivier,, tegenover Thai land. De staatsgreep zou op het laat ste ogenblik niet doorgegaan zijn van wege de aanwezigheid van politiever- sterkingen in Vientiane. EINDHOVEN (ANP)De lijsttrekker van Nederlands Appel, mr. L. R. J. ridder van Rappard is, naar eerst donderdag werd vernomen, woensdag na afloop van een druk bezochte bijeenkomst in de achterzaal van de „Stad Rotterdam" in Eindhoven met stenen bekogeld, waarvan er een hem raakte, terwijl een andere op het kofferdeksel van zijn auto terecht kwam. De heer Van Rappard werd ingeleid door de heer Carel Briels, wien bij zijn binnentreden „vuile fascist" werd toegeroepen. Een aantal uitspraken van mr. Van Rappard viel bij een dertigtal militante jongeren niet in de smaak, als gevolg waarvan na de pauze een fel debat ontstond. Toen na afloop van de bijeenkomst de heer Van Rappard zich naar zijn nabij de „Stad Rotterdam" geparkeerde auto wilde begeven, vergezeld van Carel Briels en de burgemeester van Nunen, jhr. mr. J. J. Smits van Oyen, liep een tiental jongelui met hem op, die hem vervolgens met stenen begon nen te bekogelen, met het gemelde gevolg. President Nixon toont tijdens zijn toespraak met een grafiek schema tisch aan hoe hij denkt de Ameri kaanse troepensterkte in Zuid-Viet- nam te verminderen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De personeelssitua tie van bet gevangenispersoneel ver bonden aan de huizen van bewaring in de randstad is zorgelijk. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie zei dat de directeur-generaal van het gevangeniswezen drs. P. Al- lewijn een gesprek heeft gehad met vertegenwoordigers van de vakbon den van gevangenispersoneel. Tijdens dat gesprek is toegezegd dat de taak van de gevangenisbe waarders verbonden aan de huizen van bewaring in de randstad zal worden verlicht. Een uitzondering is gemaakt voor Amsterdam. Er zijn drie maatregelen te ver wachten. Eén daarvan is dat lopen de vonnissen niet meer mogen wor den uitgezeten in het dichtstbijzijnde huis van bewaring, delinquenten met een dergelijk vonnis moeten hun straf elders ondergaan. De woord voerder van justitie dacht hierbij aan het oosten en zuiden van ons land, waar meer plaats is. STOCKHOLM (AFP) De toe stand van de door Kroatische extre misten neergeschoten Zuidslavische ambassadeur in Zweden, Vladimir Rolovic, is nog steeds kritiek. Volgens professor Karl Axel Rietz van het Karoliinska-ziekenhuis, die het slachtoffer woensdag heeft geope. reerd, is er zelfs een lichte verslech tering ingetreden. Uit het eerste ge- detaiUeerde bulletin blijkt dat am bassadeur Rolovic drie kogels in het hoofd heeft gekregen. De aanslag op de ambasadeur heeft (behalve felle Zuidslavische protes ten) onder de Zuidslavische gemeen schap in Gothenburg een slachtoffer geëist. Een 28-jarige man werd tij dens een heftige discussie met enkele landgenoten met een mes gestoken. De opgelopen verwondingen zijn hem fataal geworden. TWEE TSJECHEN, gewapend met een handgranaat, hebben gisteren ge probeerd West-Duitsland te bereiken door een Duits echtpaar te dwingen met geweld de grens over te rijden. De poging mislukte en de auto kwam op Tsjechoslo waaks gebied tot stil stand. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Met een fusie tus sen Verolme en Rijn-Schelde zullen er geen betere garanties ontstaan voor het behoud van de werkgelegen heid in de scheepsbouw en voor het voortbestaan van de bedrijven van het Verobne-concern. Deze garanties zullen eerder aanzienlijk verzwakt worden. Aldus prof. mr. H. J. Hofstra, gis termiddag tijdens zijn pleidooi voor de commissie-Winsemius, waarin hij de bezwaren uiteenzette die in het Verolme-concern bestaan tegen het ontwerp-rapport van de commissie. Daarin wordt een l'nsie van Rijn- Schelde aanbevolen. De heer Hofstra merkte o.a. op dat de vraag waarom het in concreto gaat is, of het verantwoord is een concrete fusie af te dwingen waar over tussen de belanghebbenden een niet onaanzienlijk verschil van me ning blijkt te bestaan. De vraag is, aldus prof. Hofstra, of de fusie het beste middel is om de werkgelegen heid in de Nederlandse scheepsbouw en bij Verolme in het bijzonder vei lig te stellen. De heer Hofstra brstreedt de op vatting van de commissie-Winsemius, dat er voor een zelfstandig voortbe staan van het Verolme-concern geen enkel waarborg aanwezig is. Het con cern is, zo zei de heer Hofstra, zelfs door de langdurige depressie heen, juist door nieuwbouwactiviteiten. Rijn-Schelde heeft, aldus de heer Hof stra, geen of weinig belangstelling voor de nieuwbouw. Terwijl de nieuwbouw Verolme er in de komen de jaren bovenop zou kunnen hel pen. De enige manier om een recht vaardige grondslag voor een eventu ele fusie te vinden, is de beslissing enkele jaren uit te stellen totdat de werkelijke kracht van beide bedrij ven beter kan worden beoordeeld. In de tussentijd, aldus prof. Hofstra, kan worden gezocht naar andere vormen van samenwerking die op een latere fusie vooruit zouden kunnen lopen. (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM Het bestuur van van de NOS heeft zeer koel gerea geerd op liet officiële protest van de WD, als zou de NOS de VVD en andere regeringspartijen in politie ke of andere uitzendingen niet ob jectief behandelen. De NOS heeft verklaard dat „altijd zo objectief mogelijk te werk wordt gegaan". Van beoordeling van de huidige oppositiepartijen, zoals de VVD in een brief schreef, is geen sprake. Toch zal een onderzoek wor den ingesteld. De werknemersorganisaties hebben zich tijdens de hearing afgevraagd of de fusie en de daaropvolgende inte gratie niet een te zware last beteke nen voor de twee concerns. Het con ceptadvies geeft de werknemersorga nisaties de indruk, dat men twee kreupelen wil samenvoegen om er een snelwandelaar van te maken. De organisaties bepleiten ook een her structureringsplan met een sociaal plan en meer medezeggenschap en vermogensparticipatie door werk nemers. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Op advies van de door de Raad voor de Arbeidsmarkt ingestelde commissie heeft minister Roolvink besloten aan 31 koppelbazen in de Rotterdamse metaalindustrie de vergunningen te weigeren. Deze koppelbazen zullen onmiddel lijk hun werkzaamheden moeten sta ken en hun personeel ontslaan. Dit personeel komt na de opzegtermijn ter beschikking van de Rotterdamse metaalnijverheid. De commissie, die minister Rool vink adviseert over te verstrekken vergunningen aan koppelbazen, acht een stringent beleid t.a.v. de koppel bazen in Rotterdamse metaalindustrie noodzakelijk. Het advies van de com missie is mede gebaseerd op de door de stichting „Rijnmetaal" opgerichte arbeidsreserve, die voor de Rotter damse werkgevers in arbeidskrachten kan voorzien. De koppelbazen, aan wie de ver gunning is geweigerd, zullen door de loontechnische dienst van het minis terie van Sociale Zaken en Volksge zondheid nauwkeurig gecontroleerd worden. Bij overtreding van de wet wordt vervolging ingesteld. IN ZWEDEN zijn twee Zuidslavische consulaten gesloten na de aanslag op de Zuidslavische ambassadeur in Stockholm. De beide consuls zouden volgens de politie op een „dodenlijst" voorkomen. INDONESIë zal aan de westelijke crediteurenlanden 2304 miljoen gul den krediet voor dit jaar vragen. De buitenlandse schuld van Indonesië bedraagt meer dan 13,3 miljard gul den. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De bewindslieden van Binnenlandse Zaken hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat het gemeenten moge lijk moet maken, over te gaan tot gewestvorming. Hoezeer ook de de mocratie een zekere decentralisatie van bestuur nodig maakt, aan een schaalvergroting van het lokale be stuur valt toch niet te ontkomen. Die schaalvergroting kan geschieden door samenvoeging van gemeenten, maar gewestvorming behoort ook tot de mogelijkheden. De thans ingediende wet wil daartoe het formeel-juridi sche kader scheppen. In zo'n gewest behouden de ge meenten hun zelfstandigheid, maar bepaalde taken zal het toch van de gemeenten moeten kunnen over nemen en zelfstandig kunnen uit oefenen. De planologie van een ge west wordt tot één der eerste taken gerekend, coördinatie van het beleid van de afzonderlijke gemeenten tot de volgende. In het algemeen moet de behoefte aan gewestvorming aan de gemeenten zelf worden overgela ten. Maar de centrale overheid moet volgens het wetsontwerp ook de be voegdheid krijgen om een gewest regeling op te leggen. Als de gemeen ten overgaan tot gewestvorming, dan moet deze wel geschieden overeen komstig een structuurschets voor een bestuurlijke indeling van Nederland, die het ministerie van Binnenlandse Zaken bezig is op te stellen. Het wetsontwerp stelt onder meer, dat aan het hoofd van een gewest moet staan een gewestraad (samen te stellen door rechtstreekse verkiezin gen), een dagelijks bestuur en een voorzitter. De gemeenten moeten zelf opkomen voor de kosten van het ge- westbestuur zij kunnen daarvoor weer extra-geld van de overheid krij gen maar een gewest mag zelf ook belasting heffen, echter niet meer dan een tientje per belastingplichtige per jaar. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De ondernemings raad van Chrysler Rotterdam en ver tegenwoordigers van de drie betrok ken metaalbedrijfsbonden hebben de directies van Chrysler in Detroit, Londen en Poissy (Frankrijk) giste ren een uitgebreid telegram gezon den. In het telegram dringen zij aan op een volledig inzicht in de gang van zpken wat betreft de toekomst voor het (300 man tellende) personeel van de Rotterdamse vestiging van Chrys ler. Dat inzicht wordt uiterlijk 14 april verlangd. De onzekerheden voor de toekomst en de daardoor toene mende spanning bij de Rotterdamse vestiging hebben de metaalbedrijfs bonden aanleiding gegeven tot een uitvoerige bespreldng met directie en ondernemingsraad. Maar dat heeft bitter weinig opgeleverd. Vakorganisatie en ondernemings raad heben op dit moment overigens één slag wél gewonnen. De vierhon derd gulden van vorig jaar was per 1 januari niet in de lonen verdiscon teerd. Directeur Van Reusel beloofde de vierhonderd gulden met terug werkende kracht alsnog uit te beta len. (ADVERTENTIE) Bleke, lang van zon verstoken lie den, het ziet er naar uit dat de paas dagen de grote ouverture zullen vor men voor het zonnefeest dat zomer heet, en vrij en lui en bruin-zijn heet, vakantie, strand en buitenland. Jawel, laten we het mooi houden, net als op de foldertjes van de reis bureaus. Ze hebben gelijk, die fol der-makers, want het gaat om hel ideaal: zo zou het moeten zijn, als het niet regende, niet koud was, niet zo duur, niet zo vermoeiend, als er niet zoveel andere auto's op de weg, niet zoveel volk in- de berm, niet zoveel mensen in het zwambad, niet zoveel mensen in het zwembad, zoveel gassen in de uitlaat, niet zo veel dit en zoveel dat zouden zijn. Niet alleen in Hank en Dussen ook in Oudewater zijn de ooievaars weer terug. Ze zijn er vroeg bij, zeggen de kenners; ik zou zelfs zeggen: ze val len als duiven op de klep. In de kwartaaluitgave Kerk en Wereld staan vijf boeken aanbevolen over of n.a.v. de Ned. Hervormde Al gemene Kerk Vergadering (AKV). Een van die boeken heet: „Ik kon gisteravond niet slapen en nu nog niet", een ander draagt de in dit verband opmerkelijke titel: „Welte rusten synode". Zoals u weet zijn wij altijd wel voor 't een of 't ander sterk staaltje te vindenreden waarom ik u meld dat de 23-jarige Robert Barter uit Tennant in Californië waarschijnlijk niet in dienst hoeft, omdat zijn voe ten te groot zijn. Hij is 1 meter 98 lang en zijn schoenmaat is 51Vz (één envijf tig eneenhalf!) Je hóórt hem lopen. Kijkmet zo'n end kun je in Viet nam natuurlijk ook niets doen. De Amerikanen zijn toch al veel te lang daar. Veldhoven: (lo)kale democratie. Wat betreft die telefoongidsbies- boschplaat gaan de meningen al ver der uiteenlopen. Twee reacties: het is de Amer en daarachter de Bies- bosch gezien vanuit het zuiden, zegt de een; het is de Merwede en daar achter ook de Biesbosch gezien van uit het noordwesten. Het verlossende woord in dit kleine drama zal hope lijk morgen vallen. Het Britse blad de Daily Sketch heeft met een groepje kinderen een gesprek gehad over God, kennelijk bij gelegenheid van de Goede Week, die veel lieden lichter tot nadenken zet. Ik geef een paar opinietjes over wie of wat God is, zomaar aan u door: „Boven in de hemel zijn engelen die trompet en harp spelen en God houdt van mooie, zachte deuntjes, als ze maar niet hard zijn," vindt de 4- jarige Paul. „God heeft een douche als bij ons in de badkamer en als hij die aanzet dan regent het over," zegt Catherine van 7. Mooi gezegd. Tot morgen MERIJN. MET KURKZ00L IN ZWART RUNDLEER JAC. HERMANS JAC. HERMANS MET SCHOENAFDELINGEN TE; H0O6ERHEIDE-VLtSSIN6EN-OOSTBURS enSCHUNDEL (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De grif fiers bij de Nederlandse rechtbanken stellen volgens de Zutphense officier van justitie, jhr. mr. Th. W. van den Bosch, jaarlijks tiendui zenden waardeloze stukken op. Hij maakt in het jongste nummer van liet Nederlands Juristenblad melding van 36.435 processen-verbaal van rechtszittingen van politie- cn kinderrechters, die in 1967 werden opgemaakt „om vervolgens in de archieven te worden bijgezet, zonder dat het enig nut heeft gehad of ooit zal hebben". Een schriftelijk verslag van de rechtszitting was vol. gens mr. Van den Bosch in die gevallen onnodig, omdat er toen geen hoger beroep werd aangetekend, en het verslag dus door niemand werd gebruikt. De Zutphen se officier verwacht dat het in december jl. ingediende wetsontwerp, waarbij in be paalde gevallen het proces- verbaai van een zitting van de politie, of kinderrechter niet meer verplicht is, het aantal waardeloze stukken met 25 tot 30 procent zal verminderen. Maar mr. Van den Bosch vindt dit onvol doende. Mr. Van den Bosch pleit ook voor toekenning in be paalde gevallen van de be voegdheid tot mondelinge vonnissen met aantekening daarvan in liet proces-ver- baal van de rechtszitting aan de voltallige rechtbank. Hiermee zou de duur van de voorlopige hechtenis .niet onaanzienlijk' worden be kort.

de Stem | 1971 | | pagina 1