Bach Parlement nam in 1796 balzaal van Willem V in gebruik KOMEN HANGENDE TUINEN VAN BABYLON TERUG? EEN I buitenland DOODSTEEK EERSTE KAMER NIEUWBOUW AAN HET BINNENHOF WORDT AL 175 POLITIEK BEDREVEN JAAR BABYLON, IRAK (AP) Dagbladen in Bagdad hebben er bij de socialistische regering van Irak op aangedrongen de hangende tuinenvan Baby Ion opnieuw aan te leggen om een van de zeven wereld wonderen te herscheppen en toeristen ndar Irak te lokken. „Door de hangende tuinen van Babylon in hun oude pracht te herstellen", aldus een hoofdarti kel, „zal de regering toeristen aanmoedigen Babyion te bezoeken en in het restaurant aldaar te eten". Er is geen spoor van de tuinen overgebleven in dit uitgedroogde opgravingsgebied, 96 km ten zuiden van Bagdad. Van de stad Babyion zelf, die eens schitterde in een pracht, ongeëvenaard in de oude wereld, resten slechts enkele lage muren van rechthoekige stenen, hopen aarde en de hoofdpoort. En dan, natuurlijk, de leeuw van Babyion. Deze leeuw is een stenen figuur, geplaatst nabij de plek waar de oude tempel van Babyion stond. Het beeld is kleiner dan de sfinx van Gizeh in Egypte, maar heeft met deze raadselachtige half mens - half leeuw één ding gemeen, namelijk dat het geen neus heeft. Volgens Egyptische geschiedenisboeken heeft Napo leon de neus van de sfinx eraf geschoten met een van zijn kanonnen om de Egyptenaren op hun plaats te zetten. Volgens een Frans stripverhaal is de neus eraf gevallen toen een dikke metgezel van de stripheld Asterix erop klauterde om het beeld van meer nabij te bekijken. Niemand weet hoe de leeuw van Babyion de zijne is kwijtgeraakt. En er is in feite ook weinig bekend over de hangende tuinen. Volgens Iraakse toeristen folders zijn de hangende tuinen in de zesde eeuw voor Christus aangelegd door Neboechadnezar om zijn koningin een genoegen te doen. Zij was afkomstig uit de hooglanden en snakte naar wat groen, om de droge plakten van Mesopotamië op te frissen. Water was gemakkelijk te krijgen uit de nabije Euphraat en Neboechadnezar die in de geschiede nis te boek staat als een misdadiger, omdat hij de joden uit Jeruzalem naar Babyion deporteerdelegde de tuinen aan om de gril van zijn gemalin te bevredigen. Britse schilders uit de Victoriaanse tijd hebben de tuinen afgebeeld als fabelachtige botanische schatka mers, vol zeldzame en prachtige planten. Zij werden voorgesteld als terras boven terras, vol weelderige koele plantengroei, vol van geur van welriekende bloemen, struiken en bomen. Deze voor stelling was in overeenstemming met de enigszins decadente reputatie van het Babyion uit de tijd, toen het de hoofdstad was van de Babylonische beschaving in Mesopotamië. In later tijd hebben oudheidkundigen en geschied kundigen de hangende tuinen nuchterder bekeker Om te beginnen schijnen ze helemaal niet gehangei te hebben. Het waren uitgestrekte velden, aangeleg en beplant buiten de muren van de oude stad. Geut was er wel, maar waarschijnlijk de lucht van uien e niet het aroma van zeldzame en tere planten. Wan t de tuinen waren in werkelijkheid grot groententuinen, waar Babylonische tuinders komkom mers, uien en andere produkten kweekten. Sommigi stukken waren ook beplant met wijnstokken om druiven te kweken voor de wijn, die op al dit Babylonische zwelgpartijen werd gedronken. Hoe het ook zij, thans bestaan de tuinen niet meet Op een houten bord bij een lage muur van rechthoe kige stenen staat in het Engels en Arabisch: „Hangen de tuinen - een van de zeven wereldwonderen". Ezels en schapen knabbelen aan het droge gras Enkele bezoekers verlaten de weg om een blik op dt plek te werpen en in het restaurant een hapje te eten In een klein museum zijn kunstvoorwerpen en in de omgeving opgegraven overblijfselen ondergebracht De enige kleurige toets wordt geleverd door de overblijfselen van de Isjtar-poort, waardoor triomfale optochten de stad in plachten te trekken. Het is een bouwwerk van vierhoekige gele stenen, versierd met leeuwen en stieren van geglazuurde blauwe tegels. De neusloze leeuw van Babylon is grijs... Een zitting van de Tweede Kamer in wat eens de balzaal van Willem V was Het Binnenhof (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nu de meer derheid van onze volksverte genwoordigers meent dat de huidige parlementsgebouwen moeten worden ingeruild te gen een nieuwe huisvesting, roepen de statige verschijning fan de Ridderzaal en de eer bied afdwingende gebouwen van de Staten Generaal aan het Binnenhof om een korte terugblik op hun kleurrijke verleden. Het presidium van de Tweede Kamer heeft besloten een com missie in te stellen die moet be kijken aan welke eisen een nieuw parlementsgebouw moet voldoen. Het Binnenhof barst uit zijn voe gen op het moment dat we juist de herdenking achter de rug heb ben van de dag waarop 175 jaar geleden de halzaal van stadhou der Willem V in gebruik werd ge nomen als vergaderplaats voor de volksvertegenwoordiging. Op 1 maart 1796 vergaderde daar voor het eerst de nationale vergade ring van de Bataafse Republiek, zes jaar nadat de zaal werd ingewijd ter gelegenheid van het huwelijk van Willems dochter prinses Louise en de erfprins van Brunswijk-Wolfen- buttel. Willem V heeft maar 5 jaar ple zier gehad van zijn balzaal. Op zon dag 18 januari 1795 vluohtte hij benauwd als hij was voor de guillo tine naar Engeland. De Franse revolutie was niet meer te stuiten. Franse troepen onider leiding van Pichegnu en het Bataafs legioen met Daendels aan het hoofd waren onze zuidelijke grenzen overgetrokken. De patriotten vormden in de Repu bliek der Zeven Provinciën de vijf de colonne. Prins Willem V riep zijn hofhouding bijeen en nam in de balzaal, afscheid. Voorlopig was het gedaan met de grandeur in de nieuwe grote dans zaal, voorlopig geen majestueuze feesten meer van de fraai uitgedoste Nederlandse adel. De kroonluchters werden gedoofd, de champagne koud gezet. Geheel volgens model van de Franse revolutie gingen daarna de bezetters te werk. Neder land moest een nationale vergade ring hebben. Voorlopig zouden de Staten Generaal nog volgens oud model in functie blijven. Zonder echter invloed te kunnen uitoefenen voltrok zich onder de ogen van de statenleden de fluwelen revolutie. De verklaring van de rechten van de mens en burger deden ook in de republiek opgeld. Met algemeen kiesrecht de prinsgezindten mochten natuurlijk niet meedoen aan de verkiezingen 'werd een nationale vergadering gekozen. Daaraan hebben we onze eerste grondwet te danken. Lang zou de nationale vergadering in Wil lems balzaal echter niet met veel invloed vergaderen. Nederland volgde Frankrijk op de voet. Lodewijk Napoleon deed zijn intrede. De democratie ging op de helling en nog geen jaar nadat de volksvertegenwoordigers voor het eerst in vergadering bijeenkwamen, werd er in de balzaal weer uitbun dig gevierd. Lodewijk Napoleon, ko ning van Holland van 1806 tot 1810, hield hij was tenslotte een broer van de grote Bonaparte van luis ter. De trots van prins Willem V werd in ere hersteld. De dames van de grand chique bewogen zich weer statig in ruisende gewaden aan de arm van hun cavaliers over de dans vloer.. Van vrijheid, broederschap en gelijkheid was niet veel meer over. Lodewijk veranderde graag van residentie. In 1808 vertrok hij van Den Haag naar Amsterdam. Dat be tekende ook de doodsteek voor de grote danszaal. Toen Lodewijk Na poleon zijn intrek had genomen in het Amsterdams stadhuis, werd de balzaal omgedoopt tot eetzaal van de cadetten van het keizerlijk Franse leger. In 1812 diende het gebouw van de Tweede Kamer als militair hospitaal. Vanaf 1815 tot nu is er in de grote danszaal geen danspasjes meer ge zet. Vanaf die datum tot nu wordt er in de oude balzaal van prins Willem V over het landsbelang ge- De Eerste Kamer vergadert sinds 848 het jaar van de grote grond- vetswijziging in de oude zaal an de Staten van Holland en West friesland. De senatoren zitten er mitengewoon lekker bij. Deze zaal rrenst direct aan de hofvijver, waar ■en rust van uitstraalt die zeker zijn litwerking niet mist op de leden /an de Eerste Kamer zelf. In lang laam voortkabbelende betogen zon der al te veel interrupties oefenen zij de laatste controle op wetsont werpen uit alvorens ze kracht van wet krijgen. Een andere plaats is de Patijnlaan, waar de oude Alexanderkazerne staat. Tenslotte wordt de Koekamp genoemd. Die ligt rechts van de Bezuidenhoiutseweg achter Staats spoor. Al deze plannen voor nieuwbouw zijn natuurlijk prachtig. Het zal ech- ter niemand rond het Haagje be vreemden, als de verwezenlijking daarvan maar traag vordert. Ten slotte wordt er niet voor het eerst over een nieuw parlementsgebouw gesprokén. De Trèveszaal, tijdens een bespreking tussen minister en een Duitse delegatie. Bakker van Verkeer en Waterstaat (derde van rechts) praat. Het wufte heeft plaats moeten maken voor de ernst van het verga deren. Trots en statig is de zaal gebleven daMvel. Met de historie van de Tweede Kamer is echter de geschiedenis van het Binnenhof nog niet verteld. Blikvanger en trots van het complex regerings- en parlementsgebouwen is de Ridderzaal. Eèn maal per jaar speelt dit gebouw een officiële rol. Op de derde dinsdag van september straks de laatste dinsdag in au gustus opent daar de koningin het nieuwe zittingsjaar van haar par lement. In grote trekken vertelt ze door het uitspreken van de troonre de, wat de regering in het komende kabinetsjaar van plan is te doen. De Ridderzaal werd omstreeks 1275 gebouwd. Opdrachtgever was graaf Floris V, zoon van Willem II (graaf en rooms koning) die om streeks 1250 de Rolzaal heeft laten bouwen. De Rolzaal is het oudste geboiuw op het Binnenhof. De Rid derzaal is er tegen aangebouwd. Jo- han van Oldenbarnevelt hoorde in de Rolzaal het doodvonnis tegen zich eisen. i De Ridderzaal werd op Kerstmis 1295 met een groot banket ingewijd. De Hollandse graven oefenden daar hun regeringstaak uit, spraken er recht over hun onderdanen en be raamden plannen voor strooptochten tegen weerbarstige vazallen. Vanuit de Ridderzaal toog Floris V ter val kenjacht. Philips van Bourgondië hield er schitterende Jjanketten en drankgelagen met de ridders van het Gulden Vlies. De Ridderzaal heeft een houten bekapping, die niet door dwarsbal ken wordt gesteund en evenmin wordt geschraagd door pijlers. In de Ridderzaal hingen de op de Span jaarden veroverde vaandels. In de dagen van de Republiek der Zeven Provinciën raakte de Ridderzaal steeds meer in onbruik. Het centrum van de regering werd verplaatst naar andere gebouwen rond het bin nenhof. In de achttiende eeuw bekommer de men zich nog maar heel weinig om de Ridderzaal. Het werd de waohtkarner van de Staten Generaal en het hof van Holland. Langs de muren "sloegen kooplieden winkel tjes op. De zaal stond voortdurend open en de regen sijpelde af en toe in straaltjes door het lekke dak. Ook de Fransen hadden niet veel oog voor dit toch op zichzelf prach tige middeleeuwse gebouw. Gedu rende de Franse tijd was er een militaire school in gevestigd en voerden de jonge leerlingen hun exercities uit in de zaal. In 1861 herleefde de liefde voor nationale monumenten enigszins, met verve werd de bezem door de rommel gehaald en op negentrende- eeuwise wijze werd de Ridderzaal gerestaureerd. Na de restauratie werd het 't archief voor binnenland se zaken. Dat bleef zotot de eeuw wisseling. In 1904 was de ridderzaal weer in de oude luister hersteld. Op de derde dinsdag van dat jaar open de koningin Wilhelmina voor het eerst het parlementaire jaar in deze karakteristieke omgeving. Wie vanaf het Buitenhof door de Stadhouderspoort het Binnenhof op wandelt, ziet aan zijn linkerhand onmiddellijk de ingang van de Eer ste Kamer. Rechts ligt de Tweede Kamer. Tussen de Eerste en Tweede Kamer heeft de Raad van State haar intrek genomen. Dit adviescollege van de regering en tevens hoogste administratief rechterlijke beroeps orgaan is gevestigd in de kwartie- ren waar zich vroeger de stadhou ders ophielden. Dit gedeelte van het Binnenhof I heet dan ook het Stadhouderlijke I kwartier. Eveneens gelegen aan de I hofvijver tussen de Eerste Ka-mer en I het ministerie van Binnenlandse Za-1 ken ligt het gebouw waar tot voor I kort het ministerie van Verkeer en Waterstaat was gevestigd. In dat gebouw bevindt zioh de I Trèveszaal. Een oppassende bezoe- ker met sterk ontwikkeld reukor- gaan kan daar n'og een beetje kruit damp uit de tachtigjarige oorlog opsnuiven. Daar werden gedurende deze oorlog de voorbesprekingen ge-i hoqden voor het twaalfjarig bestand,1 dat op 9 april 1609 inging. De twee f onderhandelaars die het toen eens pij werden om de wapenen voor 12 jaar. te laten rusten, waren aan Spaanse zijde Spinola en aan Nederlandse Johan van Oldenbarnevelt. Zoals be kend heeft de laatste stank voor dank gekregen en werd hij na een twijfelachtig proces in het openbaar terechtgesteld. De televisiereportage, van daag (Goede Vrijdag) vanu van 10.45 tot 12.15 uur (Ne derland II) op het scherm roemde werk van Johann Ursula Bucket, de alt Her John Mitchinson, de bassen voorts door Christiaan Nor Wim van Beek (continuo er van de Nederlandse Baeliv kest, het geheel onder direct Ruim 240 jaar geleden, op kirche te Leipzig voor de zetting van „de bouwmees (de kwalificatie is van H; volgden nog vier uitvoerin leiding. Pas in 1892, dus 1 klonk de Mattheuspassie 1 twintigjarige Felix Mendel „romantische" interpretatie sohn gaf met deze uitvoer! Duitsland; deze sloeg al sp het muziekleven sterk wer Het is te danken geweest het midden der vorige ee De Trèveszaal werd in 1650 ver bouwd. In 1697 was hij klaar. De zaal is geheel in Lodewijk XIV stijl opgetrokken. Trève is het Franse woord voor bestand. Tot voor kort werden de ministerraadsvergaderin gen elke vrijdag in de Trèveszaal gehouden. Stads enkele maanden ge beurt dit in het gebouw van het ministerie van Justitie aan het Plein. In de loop der eeuwen is er heel wat verbouwd, gesloopt, vertimmerd en gerestaureerd in het gebouwen- eompléx aan het Binnenhof. Telkens opnieuw moesten de gebouwen aan de eisen van de tijd worden aange past; Het verzadigingspunt is echter bereikt. Er valt niet veel meer te verbouwen of bij te houwen. Van daar de hartewens van de meerder heid van de kamerleden om tot een modern goed geoutilleerd parle mentsgebouw te komen. Voor fer vente aanhangers van de traditie is dit misschien een trieste zaak. Maar de realiteit is dat men niet meer uit de voeten kan. De commissie die moet gaan be- kijken welke eisein er aan een nieuw kamergebouw gesteld moeten worden, zal zich ook over de vesti- gingsplaats van de nieuwbouw moe ten buigen. Als meesit serieuze plaats 1 om een nieuw parlement neer te zetten wordt in Den Haag de Nieu- J we Hout genoemd. Dat is het sane- 1 ringsgebied tussen het Spui eii I Staatsspoor. Daar is ook de meeste - ruimte.

de Stem | 1971 | | pagina 10