79 .59 KAREL APPEL 50 Ik ben altijd geïnspireerd; dat is leven No -Risk hypotheek Bon Westland/Utrecht Remia hoera hoera voor Remia! ouw dekt nu 2 levensgrote risico's Overlijden Arbeidsongeschiktheid Luchthaven in Markerwaard „aannemelijk" CHIPS IEMELK Jan Hendrikx's Woning inrichting N.V Weg met puistjes i en pukkels J DDO N.V. RKOOPSTERS binnenland buitenland Minister Roolvink Stringentere toepassing van hinderwet Hypotheekbank nv Vlaardings drama Toestand van zoon is verbeterd FORD-STAKING NU GEHEEL AFGELOPEN Twee ex-nazi's (oncler protest) vrijgesproken Minister Bakker: Taxichauffeur beroofd Objectiviteit AO W-verhoging VERINGA HERSTELD -DONDERDAG 8 APRIL 1971 naturel zak 4170 gram n 1.82 voor Calvé Paprika ketchup 0,24 literfles van1.64voor1.33 ZIGINGEN VOORBEHOUDEN BREDA Ten kantore van het Ha» delsregister te Breda neergelegd een beslu houdende verminderi» van het maatsehappel'ij kapitaal en de wijze waai op de vermindering worden uitgevoerd. Het Bestal i iu LU caoi a n BI CU al] U hoeft niet meer te lij to' aan die lelijke huidmisère. i DDD heft direkt de jeuk op. Zo komt u niet in de ver-S leiding om door krabben' de narigheid nog te ver-I ergeren. DDD - met 5 ontl smettende bestanddelen -1 tiestrijdt de bacteriën diep 1 in de huid. DDD snelv/er-i kende wetenschappelijke] preparaten maken uw huid I weer gaaf en gezond...! voel maar en kijk maar.l ^lotion crème -zeep «poederj angeweg is vanaf Goede !e Paasdag te bezichtigen huis. 4.00 - 18.00 uur op 9, 10, 11 elk weekend zaterdags en 00 uur. bouwgrond zonder bouw- 10 jaar en eventueel een w van een bungalow via: R en) Biervliet. Tel. 01152 - enen stoffenafdeling. PERMARKET N.V. 1600-25800. dhuyzen. Breda ntakf met lering van befon- mmerwerkzaamheden jen in West-Brabant. &20 - 3524 r 01640-37138. BREDA Karei Appel wordt op 25 april 50 jaar. Zijn naam is nu voor velen een magisch be grip. Maar daar is wel iets aan vooraf gegaan. Appel vertelt: „Mijn vrijheid om te denken ging ine boven alles. Schilderen was het enige van belang. Ik schilderde op pakpapier, oude kranten, met potjes verf die ik bij elkaar organiseerde. Versier de alles ik liep de vuilnisbak ken 's morgens langs en maakte objets de poubelle, objets trou- vé's, stukken hout met spijkers erin, zoals "Drift op zolder", dat werd tentoongesteld in Bar Ma drid op het Rokin, waar de men sen de ruiten ingooiden, zo kwaad waren ze. Dat heb ik heel lang gedaan, soms verf er over heen als ik het had. Zo heb ik een hele tijd geleefd. Verkopen deed ik in het begin niets, wel wat later, drie vier gouaches voor een tientje, die ik stiekem verkocht buiten de steun om." Op deze wijze heeft Alberl Rikmans, directeur van de Tri ton Pers, Karei Appel aan het hakkelend praten gekregen Met een schat aan foto's en re produkties is om Appels levens verhaal een fraai boek ontstaan: „Karei Appel over Karei Appel" 29,50). Karei Appel mag dan de laatste 10 jaar wel niets bijgedragen neb ben tot de nieuwste ontwikkelin gen in de beeldende kunst (zijn naam wordt dan ook niet genoemd in het nieuwe encyclopedisch over zicht „Kunst van Nu" dat Elsevier dezer dagen deed verschijnen), toch is hij nog steeds het internati onaal vermaarde etiket voor het pure schilderen „rotzooien" ci teren anderen hem waardoor een groeiend aantal mensen ge boeid is geraakt. Zijn ouders hadden een kappers zaak in de Jordaan. „Verf en krijt en doosjes kreeg ik van mijn moeder; ik heb altijd geschilderd dat is altijd mijn bezigheid geweest niet dat ik erover na dacht waarom ik schilderde „Go, mag ik een doosje verf?" en dan krijg je dat, en dan ga je schilde ren en dan vergeet je 't weer een tijd. Van mijn oom in Huizen leer de ik schilderen, in de nuurt van Huizen. Daar schilderde ik landschappen op een kampeerterrein, 'n beetje impressionistisch a la Mpnet. Ik wist altijd wei dat ik schilder zou worden, je weet dat een zoon zijn vader hoort op te volgen en dat deed ik ook en dat deed ik ook enthousiast, maar dat was niet vol doende voor mij, niet genoeg, het hoorde niet bij me, ik wist dat ik wilde schilderen. Maar ik stond daar maar als kappertje opgeslo ten, ik keek naar buiten, het leven was daar en de blauwe lucht, ik voelde me als een vogeltje in een gouden kooitje. Ik moest weg, al hield ik van die volksbuurt on van het leven daar. Dan moet je weg". En; dan ben je weg...staat er boven het volgende hoofdstuk. Achttien jaar een oorlog. Naar de academie „om te weten van vroeger, de Grieken en de Romei nen, Egypte" want dan noefde je niet naar Duitsland. „Ik had in die tijd op mijn atelier lat oen oude zolder was, die op instorten stond, ook veel modellen. Jonge meisjes houden van schilders. Dat vinden ze romantisch en het kwam mij goed van pas. Later moest ik weg, ik was bang door de Duitsers opgepakt te worden en ik trok met een paar andere schilders naar het Zuiden, daar zwierven we bij boe ren, die hun kasten vol eten had den; wij bleven een week bij de ene, drie dagen bij de ander, en lieten overal wat landschaDPen achter". (Bij welke boeren in het zuiden zitten nu die Appels?) Na de oorlog was het armoe troef op zijn atelier aan de Oude Zijds Voorburgwal, waarbij de ambtena ren van de contraprestatie zorgden voor één gulden per dag aan on dersteuning. „Nee, liefde was er niet bij ei was liefde voor het vak", vertelt Appel. Hij herinnert zich het blon de meisje ik leefde toen erg arm en hongerig dat stierf aan de vliegende tering. „Toen was ik helemaal mesjokke, daarna, achter- volgingswaanzin, alles kwam tege lijk weet je, armoede ik was helemaal in de war, kapot, ziek, altijd ziek, altijd in de put...Tony Sluiter is dan de vrouw, die met hem negen jaar zwerft van Am sterdam naar Parijs. Later met Machteld. Zwierf in België („Daar hebben ze meer gevoel voor schil ders"), waar de beroemde Opso- mer niet verder kwam dan het geven van een paar tientjes aan Appel („Kun je een pintje pak ken." In Luik leerde hij tenslotte zijn eerste verzamelaar kennen, de ou de Van Zuijlen. „Die had een tic, zo'n schatrijke aardige man. Hij behandelde je als mens, we waren altijd behandeld geweest als zwer vers, paria's, aan de zelfkant van het leven". Natuurlijk vertelt hij ook over zijn aandeel met Corneille Con stant Nieuwenhuis bij het op richten van de internationale CO- BRA-groep en de steun van Sand- berg daarbij. Maar in '51 werd de groep ontbonden, „je weet hoe schilders zijn, jaloezie en wrijving onder elkaar". In 1957 leerde hij New York verkennen, met name door de jazz musici, leerde Harlem „als zijn vestzak" kennen. Musici als Sarah Vaughan, Miles Davis, Count Basie en Charles Mingus zaten op zijn atelier om zich door hem te laten portretteren. Amerika werd zijn tweede vaderland, waarheen hij sedertdien ieder jaar heen trok. Hij exposeerde er enorm veel en had kontakten met schilders .als Kline, De Kooning, Still, P.othko e.a. Hij trekt de wereld door. „Andere omgevingen trekken me aan, waar door je je telkens opnieuw kunt laten beïnvloeden." Hij heeft nog een uitnodiging liggen van een Afrikaanse presi dent; wil naar Japan en India. Maar; „Sinds ik in Molesmes zit, is er veel groen in m'n werk, onbe wust absorbeer je de omgeving. De stad is het handhaven, het gevecht hier vind je innerlijke rust, de vrede, de harmonie. Wat daarbij inspiratie is weet ik niet. Ik oen altijd geïnspireerd, dat is leven. De hele dag leven. Als ik zonder inspiratie ben, ben ik ziek, lig ik op mijn bed. Het laatste jaar heeft Karei Ap pel nauwelijks kunnen werken. Na een langdurig lijden overleed zijn vrouw, Machteld van der Groen, 1e Bentveld. Zij was in alle opzichten zijn steun en stimulans. Zelf werk te zij in Parijs enkele seizoenen als top-mannequin bij Balenciaga. Ziekenhuizen in New-York, Rot terdam en Amsterdam konden niet helpen dat zij op 18 oktober '70 haar ogen sloot Zij werd 35 jaar. Dit zijn wat grepen uit zijn le vensverhaal. In het boek staan nog vele andere teksten (o.a. van Vin kenoog, Vrijman, nationale en in ternationale kunstkenners, inter views, poëtische teksten van Appel zelf, etc), die dit beeld nog volle diger maken. Daarbij zorgen de talloze foto's en zeer kleurrijke platen voor een flonkerend beeld van deze bijzondere schilder. Een boeiend mens. Appel zelf bedankt Simon en Reineke Vinkenoog, Da niël Frasnay, Nico Koster, Ed van der Elsken, Eddy Posthuma de Boer, Peter Verbruggen, Paul Huf, Suzy Embo en vele anderen voor hun bijdragen om het verhaal van zijn leven veelzijdig toe te lichten. Twee jaar hebben zij samen ge werkt aan dit boek, dat 50 levens jaren bevat van deze wonderlijke figuur. HENK EGBERS DEN HAAG (ANP) Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksge zondheid) heeft de provinciale be sturen en de gemeentebesturen bij circulatie gewezen op de wenselijk heid van een stringentere toepassing van hinderwet. Met name het voor schrift dat voor de oprichting, wij ziging of uitbreiding van een inrich ting van vergunning moet zijn aange gevraagd en verleend, verdient vol gens hem meer aandacht. Voor technisch ingewikkelde of we tenschappelijk nieuwe installaties is het vaak zeer moeilijk reeds vóór de oprichting een verguning te ver lenen die aan alle gestelde eisen vol doet. De gemeentebesturen krijgen het advies om in die gevallen zich af te vragen of de inrichting uit een oogpunt van gevaar, schade of hinder in beginsel kan worden toegelaten. Valt deze beoordeling positief uit dan zou tijdig een tijdelijke vergun ning moeten worden verleend, zo nodig onder globale voorwaarden. Deze vergunning moet volgens mi nister Roolvink uiteraard zo spoedig mogelijk door een definitieve met nauwkeurige voorwaarden worden vervangen. (ADVERTENTIE) Voor alle informatie over het geld voor het huis naar uw hart Wat betekent No-Risk? Waarom is een No-Risk hypotheek zo uniek? Wat zijn de voordelen van de No-Risk hypotheek? Hoeveel kan ik lenen? Hoe moet dat? Wat kost dat? Wie regelt dat? Wat is het fiscale voordeel? Is kopen beter dan huren? Waar moet ik op letten bij koop van een huis? Enz., enz. Stuur mij vrijblijvend uw No-Risk documentatie, bestaande uit: brochure 'No-Risk hypotheek, de zekere weg naar uw eigen huis" rekenvoorbeelden checklist 'Kopen met beleid is wonen zonder spyf Naam. Adres. Plaats In ongefrankeerde envelop opzenden naar: Westland-Utrecht Hypotheekbank NV, Antwoordnummer 3728, .Amsterdam onder vermelding 'No-Risk hypotheek1 Of pak de telefoon Amsterdam, 020-230504 Arnhem, 085-452041 Breda, 01600-43950 Dordrecht, 01850-35332 Geldermalsen, 03455-1252 's-Gravenhage, 070-184535 Graningen, 050-39890 Hengelo (O), 05400-18064 's-Hertogenbosch, 04100-39600 Maastricht, 04400-14946 Rotterdam, 010-363388 Utrecht, 030-29356 (Van onze redactie binnenland) VLAARDINGEN De toestand van de 24-jarige G.K. uit Vlaardin- gen, die dinsdagavond door zijn va der met pistoolschoten ernstig werd gewond, is verbeterd. Artsen gelo ven dat er goede hoop is dat zijn leven gered kan worden. Dinsdagavond was de zoon bezig met de boekhouding van zijn vader, een sleepbootkapitein in Vlaardin- gen, toen deze de kamer binnen sloop en vier schoten loste op de niets vermoedende zoon. Een kógel trof de zoon (zoals wij reeds in enke le edities konden melden) in de nek, maar de kogel kwam door dle mond weer naar buiten zodat er geen edele delen geraakt werden. De vader ging na die aanslag naar de slaapkamer en pleegde zelfmoord. De oorzaak van het drama, zo neemt de politie aan, moet gezocht worden in familieomstandigheden. De ouders van G.K. wilden zich laten scheiden. De zoon heeft herhaaldelijk pogin gen gedaan om in deze zaak bemid delend op te treden. (Van onze redactie buitenland) LONDEN De arbeiders van de Ford fabriek in Halewood hebben gisteren met grote meerderheid be sloten, vandaag het werk te hervat ten. Hierdoor is de laatste episode van een lang arbeidersconflict bij Ford-Engeland afgesloten. De staking heeft Ford bijna 860 miljoen gulden gekost. Aan de oproep van de grote Ita liaanse vakbonden voor een algeme ne staking is gisteren niet overal in Italië gehoor gegeven. In Rome werd normaal de post bezorgd, en de meeste winkels waren geopend. De werknemers zijn tot een staking op geroepen om te protesteren tegen een wetsontwerp van de regering ter hervorming van de sociale wo ningbouw. De vakcentrales beschou wen dit als ontoereikend. De sta king zal de Italiaanse economie 780 miljoen gulden kosten. Voor de eerste maal na de burger oorlog wordt er bij een officiële Spaanse instelling gestaakt. Twee honderd van de tweeduizend techni ci van de Spaanse televisie houden sinds vorige week vrijdag een ziit- staking. Ze eisen een salarisverho ging van 15 proc. en betaling van de overuren. BERLIJN (DPA) Een rechtbank in Berlijn heeft gisteren de voorma lige SS-offieier Kurt Venter (59) en de voormalige Gestapo-ambtenaar Max Grautstueck (67) onder luid pro test van het publiek vrijgesproken van medeplichtigheid aan moord op minstens 20.000 joden. Minutenlang werd in rechtszaal in koor „schan daal, knoeierij, schande" en „nazi's" geroepen. Wegens het tumult Het de rechter de zaal ontruimen. Venter was van december 1941 tot november 1943 plaatsvervangend Ge stapochef in Berlijn, belast met de deportatie van joden uit Berlijn. De zen zijn op 'n paar na vermoord in de gaskamers van Auschwitz of doodge schoten. Beklaagde zei met de depor taties niets uitstaande gehad te heb ben en de rechter sprak hem vrij wegens gebrek aan bewijs. Max Grautstueck heeft tijdens het proces toegegeven eens een oud joods echtpaar op bevel naar een verzamel- kamp te hebben gebracht. Volgens de rechter was het echter mogelijk dat deze twee oude mensen niet in een vernietigingskamp maar in het „ouderenkamp" Theresienstadt te recht waren gekomen. De deporta ties uit dat kamp vielen niet onder het proces. Het proces, dat op 9 december 1969 was begonnen, is een van de langste en duurste in de Berlijnse geschie denis. Er werden 248 getuigen uit binnen- en buitenland gehoord. De officier van justitie had tegen Venter vijf jaar gevangenisstraf ge- eist en vrijspraak voor Grautstueck. (Van een onzer verslaggevers) BOLSWARD Drs. J. A. Bakker, minister van Verkeer en Waterstaat, heeft op een AR-verkiezingsavond in het Friese Bolsward gezegd de vestiging van een tweede luchtha ven in de Markerwaard „aanneme lijk" te vinden, „aannemelijker" dan de aanleg op een droog te leggen gebied ten zuiden van de Afsluit dijk. Op een vraag onzerzijds of aanleg in de Markerwaard ook „aanneme lijker" was dan de situering van de tweede nationale luchthaven in West-Brabant, antwoordde een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat dat de minister deze opmerking gemaakt had als kandidaat van een politieke partij en niet als minister. Men wenste derhalve geen concreet ant woord op onze vraag te geven. AMSTERDAM (ANP) De 25- jarige taxichauffeur A. van der Pels is in d« nacht van dinsdag op woens dag in de hoofdstraat door twee mannen beroofd van zijn portefeuille en de taxi waarin hü zijn „vrachtje' vervoerde. De twee mannen, volgens de taxi chauffeur Marokkanen, stapten om kwart over twee in in de binnen stad. De chauffeur moest na-ar de NDSM in Noord rijden. Daar aange komen gelastte één van de twee hem vaart te verminderen en te stoppen in een donkere verlaten zij straat. Toen hij omkeek zag het slachtoffer dat er een pistool op hem gericht was. De chauffeur moest uitstappen en werd ontdaan van zijn portefeuille met f 285,-. Daarop ging het twee tal er met zijn taxi vandoor. De wagen werd om half acht met draai ende motor en ontstoken verlichting aangetroffen op een weg niet ver van de stille straat waar de chauf feur werd beroofd. Brj^ven *oor deze rubriek moetén met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven {verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in'alle gevallen eens is mal h houd, c.q. strekking. In de uitzendingen van „spitsuur Amsterdam", verzorgd door de Va- ra-radio op de maandagochtenden, worden ook altijd overzichten gege ven van het voorpaginanieuws van de dagbladen aangevuld met een persoonlijke noot van de „nieuwsle zer." Meestal zijn de gemaakte opmer kingen wel grappig. Ze missen ech ter wel de minimale objectiviteit, die men in zo'n uitzending wel mag verwachten. Op maandagochtend 5 april jl. werd naar mijn mening deze per soonlijke noot een wanklank. Na een overzicht van het belang rijkste nieuws van de voorpagina's eindigde de man m-e.t het onderwerp over de veroordeling van de Ameri kaanse militair Calley en het per soonlijk ingrijpen van president Nixon. Vervolgens vertelde hij, dat president Nixon ervoor gezorgd had, dat vrouwen van militairen niet in militaire ziekenhuizen voor abortus behandeld zullen kunnen worden. En toen kwam de persoonlijke noot van de „nieuwslezer": Het doden van kinderen dient te geschieden, nadat ze geboren zijn. En dan nog alleen maar als ze bruin zijn. Naar mijn mening is dit een moedwillige verkeerde aaneenscha keling van feiten, waardoor de ob jectiviteit, die men in deze democra tische maatschappij toch echt mag verlangen van ieder nieuwsmedium, volledig teniet wordt gedaan. BREDA W. H. VERVEST. De verhoging per 1 april van de AOW met één procent dekt in de verste verte niet de stijging van de kost-en van levensonderhoud voor de bejaarden. Niet eens de laatste huurverhoging voor iedereen. Men kan dit toch geen verlichting van de financiële zorgen van de voor de oudere bejaarden die zo'n kleine aanvulling bij hun AOW heb ben dat zij op het randje ,van geen bijstand" moeten leven. Als men op deze manier tot de gelijkschakeling van de inkomens wil komen dan zal dit nog lang duren. Het verschil tussen de hoogste en de laagste groep is nog veel te groot. En wat ik ook nog treurig vind, is dat bij een kleine aanvulling van de AOW voor velen de belasting ook nog ingrijpt. RAAMSDONKSVEER C. J. VAN DE KIEBOOM DEN HAAG (ANP) KVP-lijst- trekker Veringa, die dinsdagavond op een verkiezingsbijeenkomst in Eindhoven verstek moest laten gaan omdat hij met hevige koorts aan het bed gekluisterd was, is weer her steld dank zij een aantal injecties. (ADVERTENTIE) Voor je romige frites-saus. Tóe maar! Méér frites-saus op onze bruin gebakken lijfjes. Méér, méér. Oei, wat is die frites-saus vers. Oei, wat worden we lekker gemaakt. 't Kan niet op, uit zo'n Kilo emmertje van Remia. FRITES-SAUS tijdelijk 30 cent voordeel

de Stem | 1971 | | pagina 3