Vliegende Hollander als Terneuzens stadssymbool Veel investeringen en royale subsidies in Sas van Gent •ejaardensociëteiten ierden derde lustrum Jaarmarkt Koewacht gezellig L. HAMELINK: MEER TOERISTEN TREKKEN TERNEUZENSE KINDEREN GENOTEN VAN CIRCUS Voetbalclub Philippine krijgt meer ruimte Muziekavond van harmonie Igemene gadering Adverteren doet /erkopen stad MUSICAL Politie Axel loste autodiefstal op {Opgewekt feest liïi Terneuzen GORDIJNSTOFFEN en TAPIJTEN Uw woninginrichter staat er voor in! Dr. Van Boeijen sprak over problematiek van bejaarden IN TERNEUZEN Gemeente Terneuzen De Wolf geeft orgelconcert in Goes DONDERDAG 8 APRIL 1971 Iperatieve PFEISENBANK ÏUIDDORPE" Jlijkse algemene le- ladering wordt ge- op vrijdag 23 april 19.00 uur n.m. in 't Gemeentehuis dorpe. en jaarstukken f voor de leden op ntoor ter inzage. Het Bestuur. p b beer. erop of fg (advertentie) deen. We Laat ze maar met ideeën komen, villen bijvoorbeeld de MTS uitnodi gen ontwerpen te maken voor een (standbeeld van de Vliegende Hollan der. Het mogen gerust ook andere leerlingen zijn. Die ontwerpen willen we dan in een soort galerij tentoon stellen en het bekroonde ontwerp zou dan gerealiseerd kunnen worden. Eventueel met medewerking van kunstenaars. Als plaats van het stand beeld denken we aan de Axelse Dam bij de Herengracht". (Van een ouzèr verslaggevers) TERNEUZEN De stichting cle Vliegende Hollander in Ter- neuzen, voortgekomen uit de opgeheven afdeling Nieuw-Ter- neuzen van het handelscentrum, heeft grote plannen om Ter- neuzen in brede kring bekendheid te |geven als stad van de i Vliegende Hollander. Volgens de legende voer kapitein Van i der Decken, de tot eeuwig ronddolen op de wereldzeeën ge doemde schipper, destijds vanuit Terneuzen voor zijn laatste reis naar Kaap de Goede Hoop die hij nimmer zou ronden. De stichting Vliegende Hollander wil i deze tot de verbeelding sprekende fi- J guur gestalte geven in velerlei acties I en evenementen, die tal van toeristen i naar de Scheldestad zullen moeten J lokken. Daarbij wordt gedacht aan I het verspreiden van folders, stickers, een prijsvraag om een standbeeld van de Vliegende Hollander te ontwer- I pen en zells het samenstellen van een I musical met kapitein Van der Decken als centrale figuur. Bijzonder enthousiast over al deze toekomstige Vliegende Hollander-ma- nifestaties, is de heer L. C. Hamelink, de voorlopige voorzitter van het stichtingsbestuur. Het is de heer Ha- Imelink als geboren en getogen Ter- neuzenaar al jaren een doorn in het oog dat zij stad in het verleden zo weinig heeft gedaan om Terneuzen als stad van de Vliegende Hollander meer bekendheid te geven. „Terneu- t zen heeft een grotere toeristische t trekpleister hard en hard nodig. Ook de middenstand kan van een dergelij ke magneet profiteren. We moeten af 'van de image dat het in Terneuzen een dooie boel is. Ik ben er van harte t voor dat de winkels ook zondags lopen moeten blijven", zegt de heer iHamelink, zelf eigenaar van een tweetal zaken in Terneuzen. Hoewel de stichting de Vliegende Hollander organisatorisch nog in de kinder schoenen staat heeft het bestuur toch al vrij duidelijke ideeën over de te voeren acties. „Om te beginnen heben we als be ginkapitaal enkele duizenden guldens in het Vliegende Hollander-fonds ge stort. Er is natuurlijk veel meer geld nodig. Met medewerking van andere verenigingen en instellingen hopen we een goede financiële basis te krij gen", aldus de heer Hamelink. Zo denken we onder meer aan het stich ten van een groot gebouw waarin al lerlei manifestaties, tentoonstellingen vergaderingen en dergelijke gehou den kunnen worden. Het mooiste zou zijn als dit gebouw (aan de Schelde zou staan, waarmee een directe relatie van de Vliegende Hollander-acties met het water ge legd kan worden. Onze bedoeling is om de Terneuzense bevolking zo veel mogelijk bij onze acties te betrekke] Het bestuur van de stichting de Vliegende Hollander overweegt zelfs aan een componist opdracht te geven voor het schrijven van een Vliegende Hollander-musical. De heer Hame link: „Onze stadgenoot, de musldus Rudolf Perdeok, lijkt ons de man die zoiets zou kunnen maken. Met een dergelijke musical zou Terneuzen als stad van de Vliegende Hollander zelfs landelijke bekendheid krijgen. Het zijn natuurlijk allemaal nog voorlopige plannen. Wij staan als stichtingsbestuur open voor elke suggestie uit de burgerij die kan bijdragen tot verwezenlijking van onze Vliegende Hollander-acties. Terneuzen zal er als koopmansstad en als Toeristische trekpleister wel bij varen". (Van onze correspondent) AXEL De groep Axel van de rijkspolitie heeft vrij snel een auto diefstal opgelost. Afgelopen zaterdag deed de aan De Magrette woonachtige Fransman D. aangifte van de diefstal van zijn auto, een citroen, die in de voorafgaande nacht was gestolen. De door de Axtelse politie tot de omliggende gemeenten gedane op roep, resulteerde in een bericht van de Terneuzense gemeentepolitie, die in De Braakman, aan de Scheldedijk een citroen verlaten had aangetrof fen. Kentekens ontbraken. De politie kreeg het vermoeden dat deze auto aan een te Terneuzen verblijvende Duitser R. toebehoorde, en dat deze zijn auto, eveneens een citroën, voor een betere had geruild. Daar de Duit ser met een eveneens in Terneuzen werkende Joegoslaaf naar Duitsland was vertrokken, moest de politie tot maandagavond wachten voordat ze het onderzoek voort kon zetten. Toen de Duitser maandag werd aangehou den, ontkende hij alles. Later kwam hij echter tot een bekentenis. Het wachten was toen op de Joegoslaaf, die dinsdag terugkeerde en het ge hele verhaal bevestigde. De Duitser wordt vandaag voor de officier van justitie in Middelburg geleid. (aVn onze correspondent) TERNEUZEN Een bustocht naar het Belgische St.-Niklaas, Waaraan deelgenomen werd door circa 180 bejaarden, was het eer ste onderdeel van het feestpro gramma dat was samengesteld ter yiering van het vijftienjarig be staan van de Terneuzense bejaar- densociëteiten De Schakel en pa- ochiehuis. Het huidige bestuur jran de sectie sooswerk van de per I januari 1970 samengevoegde so ciëteiten had als gevolg op deze leer geslaagde bustocht een ge zamenlijke koffietafel georgani seerd in sociëteitsgebouw De Schakel in Terneuzen. «Veel bloemen, waaronder een Bloemstuk van het gemeentebestuur var. Terneuzen, gaven de tot eetzaal getransformeerde sociëteitsruimte eeri feestelijk aanzien. Onder de ge nodigden aan deze koffietafel be vonden zich de burgemeester van fferneuzen, de heer J. C. Aschoff, wethouder R. Hol, de heer J. Sten- vert, directeur gemeentelijke dienst gsociale Zaken, de heer P. Loof, Eenningmeester van het bestuur van de Stichting Open Bejaarden werk in Terneuzen en mevrouw G. Dikötter Van Esch, secretaresse van de stich- grng I erder waren aanwezig de direc ties van de Terneuzense bejaarden tehuizen. Na een welkomstwoord door de heer C. M. van Binsbergen, hootd van het dienstencentrum De Schakel, en mevrouw G. Dikötter- Wwan Esch, hield de tjeer Aschoff een .toespraak. Deze zei zeer verheugd te zijn met dit stuk bejaardenwerk en jgestigde er de aandacht op, dat er in terneuzen, met zijn vele ontwikke- hngen, ook veel mogelijkheden voor de bejaarden geschapen worden. De heer Aschoff zei ervan door- I -Brongen te zijn dat De Schakel door de grote vlucht die het sociëteits- weik genomen heeft te klein gewor den is. Hij sprak zijn grote waarde' ring uit voor de meer dan honderd vrijwilligsters, die zich voor de be jaarden inzetten. Vervolgens werd door de bejaar den een cadeau aangeboden, be staande uit een platenspeler, die zeer mooi combineert met de reeds aanwezige installatie. Mevrouw Faas, een der bejaarden, bood daarna de eerste grammofoon plaat voor de nieuwe platenspeler aan. Namens de bond van bejaarden afdeling Terneuzen, werd het woord gevoerd door de heer P. Dieleman. In alle toespraken kwam algemeen de voldoening tot uitdrukking over net samengaan van de beide bejaar densociëteiten, welke tot 1 janiuari 1970 een eigen leven leidden. De feestelijkheden werden beslo ten met een optreden van de Ter neuzense cabaretgroep De Hoepel onder leiding van de heer Koiijn, welke groep de aanwezigen zeer wist te animeren. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Ruim 800 kin deren van de Terneuzense basis- en kleuterscholen hebben woensdag middag sporthal Het Zwaantje „be zet". Oorzaak van de stormloop op de tribunes en de in de zaal ge plaatste banken was het optreden van het bekende kindercircus Reinar- di uit Hulst. Het bleek een goede gedachte te zijn van de gemeente Terneuzen de kinderen dn hun paasvakantie te SILVESTER f» (Van onze correspondent SAS VAN GENT B. en w. van Sas van Gent willen de voetbalver eniging van Philipinne, die nu nog op één veld met een eenvoudig kleedgebouiwtj e moet spelen, voor lopig helpen door het beschikbaar stellen van een tijdelijk oefenveld in het Spuikompark. Men zal pro beren grond voor de uitbreiding van het gemeentelijk sportterrein te ver werven om de accommodatie te ver groten. De eerste voorzieningen wor den op 45 mille begroot. (Van onze correspondent) TERNFUZEN .Ideaal zou zijn, dat iedere bejaarde een maal per jaar volledig door een arts onder zocht zou worden. Er zou dan voor de bejaarden veel minder nodeloos leed geleden worden dai- nu het geval is", aldus de heer dr. B. H. v«n Boeijen uit Middelburg tijdens een voordracht in de abonnementen serie Culturele Ochtenden voor Be jaarden in Terneuzen. De heer Van Boeijen, geneesheer-directeur van de beide verpleeginrichtingen Der Boede te Koudekerke en Ter Hooge in Middelburg, sprak woensdagmor gen voor een honderdtal bejaarden in gebouw De Schakel. Hij ging tijdens zijn voordracht in op de fysieke problematiek, waar mee de ouder wordende mens ge confronteerd kan worden. Volgens hem moet men de klachten van ouderen niet afschuiven op de on plezierig klinkende term „slijtage", maar er erg veel aandacht aan schenken. Hij noemde de geriatrie, als vrij jong specialisme, dat volle dig gericht is op de geneeskunde rond de bejaarde mens. Een belang rijk punt voor de gezondheid van de bejaarden is volgens hem ook de verpleeghuizen, waar naast een des kundige verpleging van de patiënten de mogelijkheid bestaat hen weer te reactiveren. Een zeer belangrijke stelling uit de geriatrie is, dat het uitermate slecht voor de mens is teveel rust te genieten, omdat de spieren gauw lui worden. Verder wees de heer Van Boeijen op het belang van een goede voeding. „Een bejaarde heeft veel eiwitten en vita mines nodig, aangezien er in de weefsels restauratiewerken moeten worden verricht om het lichaam op peil te houden". Tenslotte vestigde de heer Van Boeijen nog de aandacht op de meerdere geneeskundige mogelijk heden, die de bejaarde mens tegen woordig ten dienste staan. „Opera ties kunnen tegenwoordig veel meer toegepast worden dan vroeger", zei hij. Na de voordracht bestond er gele genheid tot het stellen van vragen, waarvan gretig gebruik gemaakt werd. Het hoofd van het diensten centrum De Schakel, de heer C. M. van Binsbergen-, vroeg de aanwezi gen suggesties te doen voor de sa menstelling van een nieuw cultureel programma voor het siezoen 1971- 1972. Een van de jeugdige artiesten van Reinardi in actie. laten genieten van dit circus. Het optreden begon met een kleurrijk schouwspel, verzorgd door de majo- rettemgroep. Uiteraard oogstten de clowns veel applaus, terwijl ook de acrobaten goed door het jonge pu bliek ontvangen werden. Vooral de aorobatiek op de eenwielige fiets zou voor heel wat kinderen een aansporing kunnen zijn het ook eens te gaan proberen. Koorddansen, ge wichtheffen en het manipuleren met draaiende bordjes op een stok wer den afgewisseld met gymnastische oefeningen. Al met al een zeer geva rieerd, twee uur durend, program ma, dat voortdurend begeleid werd door een gezellig muziekje. Het batig saldo van dit circus- evenement is bestemd voor het co mité Actie Sport Steunt Zonneveld, op Walcheren waaronder vijf te huizen vallen van diverse richtin gen. Het comité heeft al eerder twee schenkingen gedaan aan het tehuis voor geestesgestoorden De Sterre in Sluiskil (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT De tachtigste ach tereenvolgende jaarmarkt is een groot succes geworden. De belangstel ling was groter dan voorgaande ja ren, evenals de deelname. Bovendien bleek ook de kwaliteit van het aan gevoerde vee boven verwachting, evenals na de jaarmarkt de gezellig heid en drukte in de plaatselijke eta blissementen, waar de markt tof in de kleine uurtjes is ^gevierd. Voor de kinderen was er een markt. De uitslag van de keuring is als volgt: Melk- en kalfkoeien met 6 of meer tanden: eerste prijs: E. de Vlie- gher. Alle volgende eigenaars behaal den eerste prijzen in de genoemde categorieën. Bij de melk- en kalf koeien met vier tanden: E. de Vlie- gher. Melk- en kalfkoeien met twee tanden: E. de Vlieghei. Runderen zonder tanden, eveneens E. de Vlie- gher. Graskalveren: Gebr. van de Bosse. Deze behaalde tevens de twee de prijs. De derde prijs was voor de Gebr. van Rumbeke. Stieren zonder tanden: A. Suy. Schoonste kalf vaars: A. van Rumbeke en A. Suy tweede. Schoonste stierkalf: A. Suy. Beste kwaliteit o£ tot en met twee tanden: A. van Wijk en tweede prijs R. Blan- kert. Beste kwaliteit os tot en met twee tanden, roodbont, Blanckaert, Axel, eerste prijs. Vette runderen zonder tanden: A. van Wijk, Hoek. Vette runderen tot twee tanden: Gebr. van de Bosse, Sas van Gent. Dikbil- len zonder tanden: A. Verstraeten, Axel, met zowel de eerste als de tweede prijs. Fokzeugen met biggen: H. Vergauwen. Drachtige zeugen, meer dan een maal geworpen: H. Ver gauwen. Eenmaal geworpen: H. Ver gauwen. Beste vet varken: H. Vergau wen, ook de tweede prijs. De beste toom biggen, minstens zes stuks: H. Vergauwen. Merriepaarden van vier jaar en ouder: j. Inghels (kampioen). Tweejarige merrieveulens: A. Suy, eerste prijs. Merrieveulens jaarlin gen: A. Suy. Warmbloeds, 3 jaar en ouder: A. Suy, tevens tweede prijs. Shetilandponys: A. Broeckmams. Haf- lingers: A. Suys, eerste prijs. Kam pioen fokvee: E. de Vliegher. Kampi oen paarden: J. Inghels. Kampioen vetvee: Van Wijck. Kampioen dikbil- len: Verstraeten. Kampioen varkens: Vergauwen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Voor haar dona teurs en andere belangstellenden houdt de harmonie Terneuzen van avond in het Zuidlandtheater een muziekavond, die om acht uur begint. De avond wordt geopend met een concertgedeelte door de harmonie. De laatste nummers voor de pauze wor den verzorgd door harmonie, drum band en majoretten. Na de pauze treedt de harmonie samen op met het orkest Tony Krijger. Het programma ziet er als volgt uit: muziekkorps, Arnhem, Mars Na- buco, Ouverture, Zeeuwse Reien en Mars der Medic; drumband, Down Valey en Accentué; majoretten, Ein- zugmars en James Last. Na de pauze: Muziekkorps, Jour de fête; muziekkorps en orkest, Ameri can Patrol; muziekkorps, Images Pit- toresques (deel 1); muziekkorps plus orkest, When the Saints; muziekkorps en orkest, Images Pittoresques (deel 2); muziekkorps en orkest, Tiger Rag. Jeugdige handelaren in actie op de jaarmarkt in Koewacht. (ADVERTENTIE) Wijziging vuil ophalen in verband met de feestdagen. 1. het grofvuil in de kern Zaam- slag zal niet opgehaald worden op vrijdagmiddag 9 april, maar tegelijk met de plasticzakken op woensdag 8 aprii. 2. Het grofvuil in de kern Bier vliet zal niet opgehaald worden op vrijdagmiddag 9 april, maar op donderdagmorgen 8 april. 3. De ophaaldienst van plasticzak ken van maandag 12 april ver schuift naar dinsdag 13 april (Terneuzen wijk I, Sluiskil en Hoek). 4. De ophaaldienst van plasticzak ken van dinsdag 13 april voor Terneuzen wijk II verschuift naar woensdag 14 april. De ophaaldienst in de kern Biervliet op dinsdag 13 april blijft gehand haafd. Terneuzen, 8 april 1971. Burgemeester en wethouders van Terneuzen, J. C. Aschoff, burgemeester. A. J. van Pagee, secretaris. (Van onze correspondent) Op tweede paasdag geeft de orga nist Charles de Wolf in de Grote Kerk in Goes een orgelconcert. Het concert begint om 20.00 uur en is voor iedereen vrij toegankelijk. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) SAS VAN GENT B. en W. van Sas van Gent hebben thans nadere cijfers en toelichtingen verstrekt op de 25 februari aan de gemeenteraad aangeboden gemeentebegroting. De ze is inmiddels door een raadscom missie onderzocht. Uit de uitvoerige nota van het College citeren wij allereerst een aantal detailleringen omtrent het in vesteringsprogramma. Zo moet de brandweer wegens de aanwezigheid van veel industrie in de gemeente tot de aanschaffing van zwaarder materiaal overgaan, Er komt nu een T.a.s.-hoge druk en lage druk, waarvan de kosten tach tig mille belopen. Voor een verbetering van. de straatverlichting zal gedurende een aantal jaren 25 mille per jaar wor den geïnvesteerd. Een belangrijk verbeteringspro- gramma werd voor het zwembad ontworpen: verwarming, aanleg van een kleuterblad, uitbreiding van de zonneweide, terwijl ook het circula tiesysteem zal worden doorgelicht. Alles bij elkaar zullen deze voorzie ningen een ton vergen, al zal de verwarming van het zwemwater dit jaar wel niet meer voor elkaar, ko men. In de onderwijssector hopen B. en W. dat binnenkort kan worden be gonnen met de uitbreiding van de Frederik-Hendrikschool, terwijl de voorbereidingen aan de gang zijn voor de zesklassige opvangschool in het plan St. Albert, waarvoor een urgentieverklaring werd gekregen. Al eerder besloot de raad tot de bouw van een openbare en een bij zondere kleuterschool in hetzelfde uitbreidingsplan. De bijzondere kleuterscholen in 'Philippine en in Westdorpe zullen volgens een eerder raadsbesluit worden vergroot. De kosten van een eventueel te stichten mavo-school zullen niet op het lo pende begrotingsjaar drukken. Zeer gedetailleerd zijn B. en W. over de voor dit jaar geraamde sub sidies aan instellingen en verenigin gen. Zo krijgt het Zeeuwse instituut voor geestelijke volksgezondheid vier dubbeltjes per inwoner, wat op 3600 gulden neerkomt. De vier Kruis-verenigingen krijgen veertien gulden per lid, ruim dertig mille in totaal. De EHBO-afdelingen in Sas van Gent en Westdorpe krijgen drie stuiver per inwoner van deze ker nen: ƒ2815,- samen. De Philippijnse ouders die hun kleuters naa de Zandstraat moeten sturen krijgen tweehonderd gulden voor het ver voer. De openbare bibliotheek van Sas van Gent krijgt twintig mille. Voor het jaarlijkse reisje van de bejaarden wordt vijftienhonderd gulden beschikbaar gesteld, terwijl de bejaardenbonden drie gulden per lid of 1560- in totaal ontvangen. Ook de muziekkorpsen zijn niet vergeten: dat van Sas krijgt ƒ2750,-, Westdorpe ƒ2250.- en Philippine 1750,-. De volksfeesten worden bedeeld met 3500,- rerwijl het carnavalsco mité op tvvee mille voor de prijzen- pot mag rekenen. Daar Westdorpe en Philippine ook kerstverlichting zullen krijgen, is voor dat doel nu tweeduizend gul den nodig. Voor het sociaal-culturele werk is voor Sas van Gent bijna zeventiei mille, voor Westdorpe ruim elf mille en voor Philippine duizend gulden uitgetrokken. B. en W. dragen ook de verkenne rij een goed hart toe. Niet alleen wordt de Stichting Scouting Sas van Gent met de rente en aflossing van de voor hun nieuwe onderdak geslo ten lening gesteun, maar bovendien wordt voorgesteld de subsidie tot 3500,- te verhogen voor het behoud van de drumband. Zoals al eerder gemeld worden de vier culturele evenementen van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland met 4450,- gesubsidieerd. Alleen de Oudheidkundige Kring te Hulst komt er bekaaid af. Nu er in Sas een heemkundige kring werkt, vinden B. en W. dat die eerder voor steun in aanmerking komt. ',t Scheelt ze in Hulst een tientje.

de Stem | 1971 | | pagina 17