J m stem GEMEENTE REIMERSWAAL Alternatief plan voor Ooster schel debekken a itt Wetsontwerp havenschap Ternenzen aanvaard Stenotyp INCIDENTEN TIJDENS BEZOEK UDINK AAN ZEELAND [rijding Een tip voor 3lie huisvrouwen Panther moet eerst worden gerepareerd SCHAUB-LORENZ Van Aalst in hoofdbestuur van A.B.V.A. YMHZ in beroep tegen Péchiney IRSHUIS Ilauhten over Bezorging: OVER VIER JAAR GEEN LIJST TREKKER Aanvragen bij Zeeuws studiefonds verminderd OOK REIMERSWAAL EN HONTENISSE KUNNEN TOETREDEN stad streek jVlaamse Gaai Llinge Af en toe zon hoogwater waterstanden Verheugd R. V Honneux: Fabrieken niet verantwoordelijk voor schade aan tuinbouw door gifgas 'it Kei van een cassette recorder. Udink: DONDERDAG 8 APRIL 1971 Mangnus heeft namelijk dat centraal bouw- en wo- |:ht bij het opstellen van de I voor de verbouwing van de ling voor 92 procent mis is J)e kosten voor het opknap- Jaanvankelijk geraamd op Iden. Daarbij kwam nog het Iim voor-de centrale dienst Ilden), een bedrag voor toe- Teiskosten (2.000 gulden) en J voor onvoorzien van 4.000 bm alle eventualiteiten uit te berd een krediet van 70.000 ledgekeurd, dat achteraf met ■lden is overschreden, zonder Ivan de gemeenteraad tussen- iie hoogte is gebracht. Zodra l-avond ingestelde commissie srzoek haar werk heeft vol- 9 1 de gemeenteraad zijn stand--!i i aanzien van deze gang varl V epalen. 1 onze correspondent) pGE In de zaal St.Cecil:: J Vilder hield de vogelvereni-j lie Vlaamse Gaai een bijeenl 1 voor haar leden die maail ■bezocht werd. De penning-, Tr P. Kint gaf een overzichll J*t financieel beheer. Dank ziji ■erse acties van de leden vat' Teniging kon het boekjaar mell Mig saldo worden afgeslotens In werd om dit jaar een onl *e tentoonstelling te houder lurmoesters voor deze tentoon-t M zijn aangetrokken D. Kraakl [erneuzen, A. Campfens uit Tirg en voor de tropische voj f van Nüenen uit Breda VOOR ZUIDWEST NEDËBUAHO Editie voor Zeeland ïonnementsprijs 17,95 per kwartaal, binm., ver- 1-eidingsgebied (excl. 50 ct. in- psokosten). 5,20 per maand (incl. 9 ct. in- fesokosten). iïonkantoren: IrNEUZEN, Nieuwstraat 9 fTel 01150-7920 (4 lijnen) _JLST: Steenstraat 14, ■tel 01140-3751 (3 lijnen) lüES: K.lokstraat 1, tel. 01100-8030 (3 lijnen) fa kantooruren: tel. 01140-3751 en tel 01158-1940. (Z Vlaanderen) eedactie zeeeand: Bureau: Kromme Weele 4, Iviiddelburg, tel. 7764. |Postbus 116 A F Koopman Chef Zeeland tel. privé 7438 (01180) ledacteur Goes: M Kersten, tel. 01100-6584. loordinerend redacteur ïeeuwseh-Vlaanderen. G. van Berkel (01150-4866) |Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A Verlind (01140-3447) iRedacteur Kanaalzone en |Terneuzen R van der Helm (01150-4865) [Sportredactie Zeeland: R van Deursen (01155-1367) Fotojournalist Zeeland Cor de Boer (01155-2237) adv exploitatie: Wnd Inspecteur Zeeland C. Menu (01100-4316) Hulst en O.Z.-Vlaanderen: Th de Bakker (01150-2601) Oostburg en W Z-Vlaanderen: M Bugert (01170-2893) Kanaalzone en Terneuzen: J Schieman Axe) (01155-1224) Walcheren en Zuid-Beveiand: R Vans (01195 433) (Van een onzer verslaggevers) REIMERSWAAL De ge meente Reimerswaal heeft, in nauw overleg niet fle Provin ciale Planologische Dienst van Zeeland, een alternatief plan opgesteld voor de industriali satie van het Oosterschelde- bekken bij Beijjeii op Zoom. Dit plan is een veel kleinere uitgave dan het Reimerswaal- projeet, zoals dat is opgesteld door de gemeente Bergen op Zoom. Het gebied zou in de Zeeuwse opzet niet voor grote zeeschepen bereikbaar zijn. Het daarvoor door Bergen op Zoom ontworpen kanaal van de ge projecteerde havens naar de Wester- schelde bij Waarde komt in de plan nen van Reimerswaal niet meer voor. Het industrieterrein zou twee duizend hectare omvatten, tegen (ADVERTENTIE) KOFFIEBRANDERIJ CHAT NOIR - ZWARTE KAT stelt U in de gelegenheid haar kwalifeitskoffie te ko pen met eeri tijdelijke re ductie van 20 cent per pakje. U betaalt voor Roodmerk dus geen 2,38 doch 2,18 per pakje. Bovendien ont vangt U per pakje nog een tijdelijke SNELspaarzegel (6 zegels geven recht op een gratis kop en schotel) met een winkelwaarde van ca. 2,50 of een pakje Rood merk voor halve prijs. De zegels dienen per 6 stuks te worden ingeleverd op een spaarkaart welke bij Uw winkelier verkrijgbaar is. Elke SNELspaarzegel heeft een belangrijke waarde. U bespaart met reductie en SNELspaarzegel meer dan 30 ct per pakje. ZWARTE KAT KOFFIE ?s verkrijgbaar in alle goede levensmiddelenzaken. De lekkerste koffie die U zich kunt wensen. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Overwegend droog, af en toe zon en temperaturen normaal tot iets boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag Aantal uren zon: 3 tot 9. Min, temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode 'van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor zaterdag. Aantal uren zon: 2 tot 8. Min, temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Morgen, vrijdag 9 april. Bergen op Zoom 3.17 en 15.39. Hansweert 2.19 en 14.42. Terneuzen 1.45 en 14.08. Vlissingen 1.16 en 13.35. Wemeldinge 3.07 en 15.29 Konstamz 284 pl 1: Rheinfeld'en 207 pl 1 Straatsburg 204 - 16 Plitters dorf 253 - 2 Maxau 409 pl 8 Plochingen 142 - 2 Mannheim 225 pl 16 Steinbach 126 pl 3 Mainz 229 pl 4 ;Bingen 142 - 1 Kaub 152 onv. Trier 265 pl 3 Koblenz 163 7 Keulen 131 - 8 Ruhrort 298 - Lobith 918 - 4 Pannerdense Kop 890 - 3 IJsselkop 812 - 1 Eefde IJssel 339 - 1 Deventer 228 - 7 Monsin 5444 - 16 Borgharen 3908 pl 16 Belfeld 1112 - 2 Grave beneden de sluis 505 pl 2. De minste waterdiepten in de vaar geul, heden vermeld op de waar schuwingsborden, zijn in centime ters: Spijk-St-Andries 310 Driel- Amerongen 270 IJsselkop-Does- burg 265 Doesburg-Zutphen 260 Zuiphen-Deventer 270 Deventer Windesheim 265. vijfduiznd hectare in het oorspron kelijke plan. Burgemeester mr. C. Pijl Hoge- weg van Reimerswaal zei tegenover ons het jammer te vinden dat de plannen voortijdig zijn uitgelekt, maar hij wilde wel bevestigen dat de gemeente Reimerswaal een alter natief plan heeft opgesteld. De ge meente wil de plannen over veertien dagen bekend maken. Volgens de heer Pijl Hogeweg heeft Reimerswaal '- en Zeeland - altijd al een andere visie gehad op het Reimerswaal project dan Bergen op Zoom en de provincie Brabant. „De conceptie van Bergen op Zoom is geen haalbare kaart", aldus de burgemeester. B. en w van Reimers waal hebben hun plan enige weken geleden besproken met het college van burgemeester en wethouders van Bergen op Zoom. Burgemeester Pijl Hogeweg: „Wij vinden het heel correct dat als wij een andere visie hebben op de ontwikkeling van dit gebied, wij dat ter kennis brengen van de opstellers van het aanvanke lijke plan". Loco-burgemeester drs. P.G.M. van Heijst van Bergen op Zoom toonde zich bijzonder verheugd over de plannen van Reimerswaal. Nadat de provincie Zeeland altijd afwij zend op de Bergse plannen heeft gereageerd en nu de provincie Bra bant de voorkeur geeft aan een tweede nationale luchthaven, is de heer Van Heijst al blij methet feit dat de gemeente Reimerswaal op eigen initiatief met een plan voor een industrieterrein in de Ooster- schelde komt. „Langzamerhand hebben we In Reimerswaal eenmedestander gevon den voor onze planen", aldus de heer Van Heijst al blij met het feit plannen van Reimerswaal toch inte ressant, ondanks het feit dat dit terrein niet bereikbaar is voor zees chapen en dat het tot tweeduizend hectare is teruggebracht. De heer Van Heijst meende dat milieube heerders met dit n i uweplnaeo heerders met dit nieuwe plan ook wel vertheugd zullen zijn. Deheer Van Heijst keerde zich fel tegen het standpunt van G.S. van Noord-Brabant dat het Reimerswaal- project zou willen temporiseren ten gunste van de aanleg van 'n tweede nationale luchthaven. „Ikkrijg de in druk dat hier gepokerd wordt met als inzet het Reimerswaalproject", aldus de heer Van Heijst. De loco burgemeester is van mening dat een luchthaven en een zeehaven twee verschillende soorten werkgelegen heid scheppen. „Alles dreigt nu op geknoopt te wonden aan die luchtha ven". De heer Van Heijst verklaarde zich overigens geen tegenstander van de aanleg van een tweede nationale luchthaven in West-Brabant. Maar (Va nonze correspondent) MIDDELBURG Woensdagmid dag hebben de eigenaars van het Li beriaanse tankschip Panther, die daarvoor uit Londen waren overgeko men, een bespreking gevoerd met Rijkswaterstaat. Daarbij heeft Rijks waterstaat te kennen gegeven dat zij het raadzaam acht, het schip voor een noodreparatie over te brengen naar de reparatiewerf van de Konink lijke Maatschappij De Schelde in het Sloegebied. Voor die tijd krijgt het schip geen toestemming om naar Ant werpen op te varen. Sleepboten hebben de tamiker tegen de schaar van de Spijkerplaat een zandbank op de rede van Vlissingen gezet, waar het zal blijven liggen totdat de eigenaar een beslissing heeft genomen. Door het omhoog varen van De Panther vorige week op de Goodïwin- se Bank voor de Engelse kust zouden de verwarmingselementen van de la ding kapot zijn gegaan. Dat is ook de reden dat de lading steeds taaier en dikker wordt. Dit zal ook het tossen van het schip bijzonder moeilijk ma ken. Rijkswaterstaat en het Neder landse loodswezen verwachten mor gen een beslissing van de rederij. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Volgens de voor zitter van de kamer van koophandel in Antwerpen, R. L'honneux, kunnen de fabrieken op de linker- en rechter- Scheldeoever bij Antwerpen niet ver antwoordelijk worden gesteld voor de schade, die aangericht is bij de tuinders in Melsele en Zwijndrecht, Volgens deze voorzitter heeft een on derzoek uitgewezen, dat bij geen van de bedrijven in het Antwerpse in dustriegebied ongelukken zijn gesig naleerd, waardoor giftig gas vrijge komen zou zijn. Landbouwdeskundi gen in België blijven evenwel van mening dat de massale aantasting van tuinbouwgewassen alleen het gevolg kan zijn van industriële uitstoot. er is, volgens de heer Van Heijst, een diepgaand onderzoek nodig naar de gevolgen voor de geluidshinder, hoewel de technische ontwikkelinge- lingen daarover nog duister zijn. Hij verschilt van mening met GS van Brabant over het al dan niet tegelijk uitvoerbaar zijn van de aanleg van een luchthaven en het Reimerswaal project. „Als je ziet wat ze in Rot terdam tegelijk kunnen, dan ben ik er vanovertuigd dat we in Brabant - met zo'n arbeidspotentieel - dat best aan kunnen", aldus de heer Van Heijst. Volgens burgemeester Pijl Hoge weg van Reimerswaal staat G.S. van Zeeland „vrij positief" tegenover de plannen van Reimerswaal. G.S. van Brabant is volgens de burgemeester ook op de hoogte van hetp lan. (ADVERTENTIE) ITT Schaub Lorenz heet-ie. Heei bijzonder. Lichtgewicht, weegt amper 20 ons. Alles wordt feilloos elektronisch geregeld. Bijvoorbeeld: automatische klankregeling. Maar dat niet alleen, welnee, ook afstandbediening. Die kei van 'n cassette recorder heeft een dynamische speaker. En wat voor een ...7x10 cm. Dat geeft een groots en vol geluid. Aansluiting op het lichtnet is ook al geen probleem. Terwijl hij op z'n kompakte batterijen buitengewoon lang loopt. Bovendien bouwden wij in de SL 75 een super radio. Dat alles maakt hem tot een kei van een cassette recorder. Koop hem en krijg een musicassette, microfoon en geschenk verpakking kado. Doen! (Van een onzer verslaggevers) GOES Drs. B.J. lid ink denkt dat hij over vier jaar geen CHU- lijistaanvoerder meer zal zijn. „Ik vind niet dat ik deze taak altijd moet vervullen. Ik zou graag mijn leven in dienst stel len van de VN", zei hij gister avond op een persconferentie als onderdeel van een „dagje Zeeland". Over de verkiezings campagne: „De Amerikaanse harde propagandamethode is hier nu ook aan het doordringen. Ik geloof dat dit een vergis sing is en dat dit contra-pro- diuktief zal werken. Het Neder landse volk wenst geen opdrin gerigheid. Politieke keuze hij ons heeft bijna iets te maken met een geloof". (Van onze correspondent) GOES Uit het verslag over de studiejaren 1968-1969 en 1969-1970 van de Stichting Zeeuws Stüdie- fonds blijkt dat het aantal aanvra gen om hijstand in studiekosten in twee jaar met 25% is gedaald. In het studiejaar 1967-1968 bedroeg dit aantal nog 270. In het jaar 1969-1970 was dit teruggelopen tot 202. Het aantal toekenningen daalde eveneens met 25%, terwijl het verleende be drag aan renteloze voorschotten tn deze periode met 21,7% verminderde. Sinds de oprichting van het fonds in 1956 werd voor meer dan f 1.000.000 uitgekeerd. Het stichtingsbestuur stelt dat in verband met de normen die het rijk hanteert een continuering van de suppleties op de toelagen door het Zeeuwse studiefonds noodzakelijk is. Dit is vooral het geval bij het m.b.o. en h.a.v.o. Tengevolge hiervan verwacht men voor de komende jaren echter weer een stijging van het aantal aanvra gen om een toelage. Hierin speelt tevens een belangrijke rol het feit dat voor bepaalde studies in de pa ra-medische en administratieve sec toren door het rijk geen toelagen worden verstrekt. Een duidelijke aanwijzing hiervoor ziet het bestuur in het feit dat in deze sectoren voor het studiejaar 1970-1971 reeds voor een bedrag van f 120.000 aan toezeg gingen werd gedaan aan 8 aanvra gers. Gezien de liquiditeitsproblemen waarmee het fonds nog steeds kampt, is de commissie, die dit moest onderzoeken, van oordeel dat het verlenen van giften niet gereali seerd kan worden. Het bestuur heeft dit advies overgenomen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Bij het nemen van beleidsbeslissingen over de vestiging van industrieën in het havengebied van Terneuzen, zul len niet alleen economische belan gen een rol spelen, maar zullen ook andere belangen, als het leef milieu, terdege in de overwegin gen worden betrokken. De vrees dat economische belangen de doorslag zullen geven is onge grond. Dat heeft minister drs. J. A.Bakker van Verkeer en Water staat gisteren gezegd tijdens de behandeling van het wetsont werp havenschap Terneuzen in de Eerste Kamer, die het wets ontwerp zonder hoofdelijke stem ming aanvaardde. De aanvaarding van het wetsont werp door de senaat betekent, dat het havenschap (een gemeenschappelijke regeling tussen rijk, provincie en de gemeenten Terneuzen en pas van Gent), nu definitief kan worden op gericht. Minister Bakker legde er bij de openbare behandeling andermaal de nadruk op, dat het havenschap tot taak krijgt het beheer en de exploi tatie van het zeehavengebied bij Ter neuzen. Het zou daarom onjuist zijn, zo zei hij, een „milieu-hygiënespecia- list" in de raad van bestuur te be noemen. Dat immers zou de indruk kunnen vestigen dat het havenschap verantwoordelijk is voor de milieu hygiënische aspecten. Voor die aspec ten blijven rijk, provincie en gemeen ten verantwoordelijk. De vrees, dat een eenzijdig accent op de economi sche aspecten zou komen te liggen (het Eerste-Kamerlid H. J. Lankhorst van de PSP uitte die vrees), mist vol gens de bewindsman elke grond. Hij was overigens van oordeel, dat de si- ADVERTENTIE) uw inzet- .toean Sinds 1947 Voortijdelijke kantoorkrachten BREDA - Joris Helleputtestraai 15 Tel. 01600-48516 MIDDELBURG (ANP) —De ver- kiezingstournee van minister B. J. Udink van de CHU, woensdag in Zeeland, is wel op tijd maar niet geheel vlekkeloos verlopen. Tijdens een stop bij de tol bij de Zeelandbrug werd minister Udink omringd door leden van de actie groep „Oosterschelde open". Deze hadden spandoeken en borden bij zich, waarop o.a. „Zeeland in de greep der dwazen" stond. Ook be plakten ze de auto van de minister met stickers. De actiegroep ging met de minister in discussie die aan het slot zei: „Wij zijn er voor om de argumenten van de studiegroep Oos terschelde op waarde te schatten. Wij zullen dan ook bekijken of de argumenten dusdanig steekhoudend zijn dat er een hernieuwd onderzoek ingesteld moet worden". Minister Udink beloofde de actiegroep hiero ver ook contact op te nemen met minister Bakker van Verkeer en Waterstaat, nog voor dete de studie groep Onsterschelde op 3 mei aan staande zal ontvangen. Bij de wereldwinkel in Middel burg vond nog een incident plaats. De werkgroep van de wereldwinkel waarin zitting hebben studenten van de projectgroep Rijn-Schelde- Delta en het Zeeuws aluminiumco- mité had op de deur van de wereldwinkel een communiqué ge spijkerd. Hierop stond o.a. dat de werkgroep er niets voor voelt mee te werken aan een verkiezingsstunt van minister Udink. De begeleiden de televisieploeg van de NCRV werd de toegang tot het pand ge weigerd. Minister Udink vroeg aan de werkgroep toch binnen te mogen gaan, wat hem werd toegestaan. Op een vraag van de leider van de werkgroep hoe het standpunt van minister Udink was op het dekoloni satiecongres dat onlangs werd ge houden en waarvoor de subsidie werd geweigerd, zei minister Udink dat dit naar zijn mening de enige juiste beslissing was, omdat tijdens dit congres uitermate eenzijdige voorlichting werd gegeven. „Daar voor moet je nu eenmaal geen subsi die verwachten", aldus minister Udink. Minister Udink werd al direct bij liet begin van zijn Zeeuwse toer- nee geconfronteerd met het Zeeuwse water. De leden van de actiegroep „Oosterschelde open" verwelkomden hem met twee potjes water, een met het vieze Wester-, het andere met het nog schone Oosterschelderwater. Maar veel verder dan een korte dis cussie en een uiteindelijk afgedwon gen slokje Oosterscheldewater dat de minister onmiddellijk weer uitspuw de, kwam de actiegroep niet. tuatie in Zeeland ook geen aanleiding tot die vrees geeft. Minister Bakker zei over de moge lijke samensmelting van de haven schappen Vlissingen en Terneuzen, dat de beslissing daarover mede zal afhangen van de adviezen van de commissie Zeehavenoverleg. Hij acht te het zeker wel mogelijk, dat ook het toekomstige havenschap Rei merswaal bij dat samensmelten kan worden betrokken, „aannemende dat Reimerswaal inderdaad een zeeha venindustrie' krijgt", aldus de minis ter, die daarmee kennelijk doelde op de persberichten van gisteren dat de gemeente Reimerswaal intussen zelf van een dergelijke ontwikkeling zou willen afzien.: De interprovinciale commissie, die zich met de technische en nautische aspecten van een toekomstig zeeha vengebied Reimerswaal bezighoudt, is overigens al ver met haar studie gevorderd, zo onthulde de bewinds man. De minister meende, dat in de toe komst ook Hontenisse kan deelnemen aan het havenschap Terneuzen, waar bij voorlopig alleen Terneuzen en Sas van Gent zijn betrokken. De be windsman deelde dat mee in ant woord op het betoog van drs. W. L. A. Loekefeer (KVP), die vond dat het wat vreemd aandoet dat Honte nisse niet van meet af aan kan mee doen, omdat het nog niet vast zou staan of daar überhaupt zeehavenin dustrie zal komen. Hij meende dat deze argumentatie tegen de achter grond van het nu gepubliceerde voor ontwerp streekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, niet vol te houden was. Daarentegen doet Sas van Gent, dat beslist geen zeehavenindustrie kent, wel mee, aldus de Hulster senator, die overigens geen bezwaar had te gen deelneming van Sas. De heer Loekefeer zei waardering te hebben voor de voortvarendheid waarmee het wetsontwerp haven schap Terneuzen is behandeld. Dit in tegenstelling tot dat van Vlissin gen, waarover twee jaar is gedaan. Hij sprak de hoop uit, dat er nu ook spoedig een havenschap Reimerswaal komt en dat de drie schappen spoe dig mogen samengroeien tot een ha venschap Westerschelde. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer A. van Aalst, distrietsbestuurder voor Zee land en West-Brabant van de ABVA is gekozen tot hoofdbestuurder van de Algemene Bond van Ambtenaren. De in Middelburg woonachtige heer Van Aalst verwierf bij de bestuurs verkiezing meer stemmen dan de ge zamenlijke kandidaten van de afde ling Den Haag, Rotterdam en Am sterdam. De heer Van Aalst, die on der meer nauw betrokken is bij het georganiseerd overleg op de N.V. PZEM, zal in Middelburg blijven wonen. De ABVA is de grootste amb ten arenorganisatie in Nederland. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Vereniging van Milieu Hygiëne Zeeland gaat in beroep bij de Kroon tegen de Hinder wetvergunning die Péchiney vorige week van de gemeente Vlissingen kreeg. De Vereniging Milieu Hygiëne Zeeland is van mening dat het beper ken van de geluidshinder volkomen in strijd is met artikel 17 van de Hinderwet. Aan de bezwaren tegen de luchtverontreiniging zou ook on voldoende tegemoet gekomen zijn. aldus mevrouw mr. C. Kannegieter voorzitster van de Vereniging Mi lieu Hygiëne Zeeland. De vereniging heeft momenteel het beroepschrift in studie. Verschillende deskundigen zullen de diverse punten aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen. Tot 21 april kunnen bezwaarschrif ten bij de Kroon worden ingediend.

de Stem | 1971 | | pagina 15