Dolman er leek geen eind aan te komen HARDERWIJKER Den Hertog animator Fadrhonc: „Er had meer dan deze nederlaag ingezeten" van Omloop Elftallen bleven beneden kunnen barder is BOUWBEURS UTRECHT ;rtien ■O nis Geen macht meer in de finale 8 Eigen kans Niet gerust KRACHTTOER UITSLAG UITSLAG RONDE VAN VLAANDEREN tic: replay sport maandag dinsdag donderdag woensdag april april april april met show WOONEXPOO CMARIJKEHAL-VERDIEPING) «lpnd kon. ned. jaarbeurs utrecht VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 5 APRIL 1971 I... .„„ulliMI U1" GEOPEND VAN 9-17 UUR-VOORDELIGE TREIN/TOEGANG BILJETTEN OP DE STATIONS VERKRIJGBAAR. JERDi ZONDAG GESLOTEN (ADVERTENTIE) onze sportredactie) IAAG Tijdens de bmpioenschappen zijn de 13 nationale records ld bij de senioren: dames: leter vrije slag: Hansje Sten 2.10,8; 400 meter flag: Hansje Bunschoten 800 meter vrije slag: Bunschoten 9.29,4; 100 F-ugslag: Marjan Vermaat 200 meter wisselslag: I Pentermann 2.28,4; meis- P, 400 en 800 meter vrije lansje Bunschoten; 100 me- lije slag: Anke Rijnders IL00 meter rugslag: Marjan lit. li: 200 meter vrije slag: l'rijdekker 1.58,6; 400 me- |e slag: Ton van Klooster 1)00 meter vrije slag: Ton looster 8.50,6; 1500 meter |ag: Ton van Klooster 100 meter schoolslag: IJzerman 1.09,7; 200 meter flag: Frangois van Kruis- 1,7; 400 meter wisselslag: Klooster 4.52,4. hns: 100 meter schoolslag: |lzerman; 100 meter vlin- Rudie Pijper 1.01,6. Sow (ANP) Celtic, vo lk door Ajax uitgeschakeld icartfinales van de Europa- Is er zaterdagmiddag voor Beschouwers in Hampden in geslaagd direct de eind- het Schotse bekertoernooi bn. In de halve finales speel- i met 33 gelijk tegen Air- Is. Bij de rust leidde Celtic |20. De ploegen ontmoeten olgende week opnieuw. VAN DIJK uit UI ven- de nieuwelingenkoers van bleef in de spurt 4 renners hij de kopgroep vormde) [jn tijd over de 50 kilometer: ireede was Jan Damen (Ul- derde Klaas Pieter Sterk rijk). Het peloton kwam op VAN DEN BUNDER ein- ndag als 3e in Vichte (Bel 's ervoor reed hij een 9e Ronsse. Voor Theo van was er in de koers van Vich- 9e plaats. IOORE haalde dit weekeinde en 15e plaats, respectieve- Mol en Loth, iOOREMANS legde als lid militaire ploeg beslag op de ats in een Duitse amateur- er met als finishplaats Dü- itz Schür was er 17e. De ilfried van Moer won. (Van onze sportredactie) GENT-BRUGGE - Evert Domna was één der weinige gelukkigen die al voordat zijn oude ploeg Willem H-Gazelle werd opgeheven, een nieuwe baas had gevonden. Direct na de Tour van vorig jaar ging hij een verbintenis aan met Mars-Flan- dria, met slechts één opdracht: zich te ontwikkelen tot een goede knecht. Voor Joop Zoetemelk vooral, bij diens nieuwe Touravontuur, voor de andere vedetten in de ploeg als het verder zo uitkwam. Gisteren in de Ronde van Vlaande ren, had hij tot taak de zwaargetrof- fen Eric Leman bij te staan. Leman én Roger de Vlaeminck waren de mannen, waar ploegleider Briek Sehotte zijn hoop op had gevestigd, nadat zijn ploeg in de eerder verre den klassiekers in België naast de overwinning had gegrepen. Leman, die de 263 kilometer lange race wel voltooide, noch Roger de Vlaeminck konden ook echter ditmaal voor suc ces zorgen. Het was „knecht Evert Dolman, die er echter toch borg voor stond, dat ook Mars-Flandria nu zijn eerste klassiekerzege dit jaar kan vie ren Na Willem van Est en Jo de Roo is de 25-jarige Dolman de derde Nederlander die de Ronde van Vlaanderen op zijn naam schrijft. Een hoogaangeschreven overwin ning. Dat blijkt ook Dolman zelf te beseffen als hij zegt: „Het mag er dan voor mij een poosje minder goed hebben uitgezien, deze overwinning garandeert mij nu al dat ik nog een paar jaar door kan fietsen tegen een behoorlijke beloning". Dat is wat voor hem het zwaarste weegt, de zekerheid dat hij als professional nog een poosje kan doorgaan. De overwinning zelf vindt hp natuurlijk wel leuk, maar hij relativeert ook: „Succes is ook maar betrekkelijk. Je hebt het gezien bij Jean-Pierre Monseré, die wereldkampioen werd, maar daar heel weinig aan heeft gehad. Je ziet het aan Eric Leman, die pas nog de ene overwinning na de andere behaalde, maar nu zijn vrouw kwijt is. Wat heb je dan aan roem en succes?". Zijn triomf in de Ronde van Vlaanderen - ongetwijfeld de zwaar ste klassieker in het Vlaamse land - is de eerste internationale triomf in de vijf jaar dat hij beroepsrenner is. Gisteren echter kon Evert Dolman ineens dat beetje méér dat nodig is om de overwinning te grijpen. Hij had, zo vertelde hij later, het zich van te voren allemaal goed in het hoofd geprent. „Nadat ik de hele dag Leman had geholpen, hem soms letterlijk de bergen had opgeduwd, zag ik vijftien kilometer voor de aankomst plotseling mijn eigen kans toen er een man of wat wegspron gen. Ik was er gauw bij, zoals later ook Jan Janssen en Jan Krekels er bij kwamen. Toen wij eenmaal flink wat voorsprong hadden werd er keer op keer gedemarreerd, vooral door Janssen en Houbrechts. Ik hield me rustig, omdat ik wist dat mijn kans nog kwam. Het was de vierde keer dat ik de Ronde van Vlaanderen reed, en ik wist precies hoe het traject er in de laatste kilometers uitzag. Ik wilde wachten tot in de laatste bocht, dan op sprintsnelheid weggaan en maar zo hard mogelijk doordouwen". Het plan van Dolman slaagde wonderwel. De rest van de groep aarzelde een moment toen Dolman zich losscheurde en de nog resteren de achthonderd meter waren tekort, om de Nederlander terug te pakken. Alleen Dolman zelf was op dat laat ste niet zo erg gerust. „Ik had me een beetje vergist in de afstand die er na die laatste bocht nog afgelegd moest worden. Inplaats van 600 me ter waren het er 800. Ik heb alleen maar gedacht, alles of niets. Maar het was erg moeilijk. Het leek wej of er een eind aan kwam". De bazen van Mars-Flandria wa ren uiteraard erg opgetogen met hun eerste grote merkensucces dit jaar in eigen land. Al zou het, Briek Sehotte maakte er geen geheim van, hen liever zijn geweest dat Roger de Vlaeminck zegevierend in Gentbrug- ge. over de streep zou zijn gegaan. Volgens Sehotte ook verandert er nu Dolman de Ronde van Vlaanderen op zak heeft, niets aan de plaats van de Nederlander in zijn equipe. Ook voor hemzelf blijft het knecht schap („Voor Joop Zoetemelk wil ik straks echt wel mijn best doen") zijn voornaamste arbeid. Nogmaals zijn toch door iedereen begeerde zege relativerend, zegt hij: „Ik be schouw het eigenlijk niet meer als een meenemertje". (Van onze sportredactie) BREDA Als Fedor den Hertog op drift raakt, ontplooit het wiel rennen zich in alle glorie. Dan zie je in die ene man verenigd wat van het koersen zo'n mooie sport kan maken: klasse en vechtlust. In zowat alle landen van Europa heeft Fedor den Hertog al eens demonstraties gegeven en het wielervolk tot opperste verrukking gevoerd. Als hij werkeljjk uithaalt, is wielrennen geen los gestomp maar een sierlijke dans in vloeiende lijn. Van-tijd-tot-tijd showt Den Hertog dat en giste ren was het zo'n dag. Hjj won weliswaar de Omloop van de Baronie niet (dat deed P. v. Katwijk uit St.-Anthonis), maar dat deed weinig af aan de totaal-indruk van de Harderwijkse onderhoudsmonteur die de toch al zo veel geprezen Omloop (uitstekende organisatie van de Bredase vereniging „Sportief") verhief tot een koers van klasse. groep: Delnoy, Stander, Fiktorie, Berkhout, Aardoom, Swinkels, Bot terhuis, De Wit, Klaas Koot, Van Katwijk, Van der Laar, Dielemans, Akkermans en De Bruyn. Kort daarna sloten nog aan Luppers, Henk van Dongen, André Jansen en De Boer, waarmee zich een ploeg (van 44) gevormd had, die in een bittere slijtage-slag de Omloop van de Baronie grote inhoud gaf. Het mocht dan wed mooi weer zijn dit keer (meestal krijgt deze ronde naarmate de lucht donkerder wordt meer glans), er in gekoerst zoals men dat maar zelden ziet in ama teur-klassiekers. Juul Bruessing was de eerste gangmaker met een de marrage-frequentie die het peloton deed kraken en breken. Hij ging kilomaters lang zo hard aan, dat hij in de finale geen macht meer had om mee te komen. „Hij deed veel te veel werk", mopperde ploegleider Piet Liebregts later diep teleurge steld omdat geen van de vier ren ners die hij in de kopgroep had op een ere-plaats wist te komen. „Vol gende keer rij ik geen jury-leden meer. Dan wil ik er zelf bij zijn, want zoiets gebeurt me niet meer". Zoals Fedor den Hertog over het 186 kilometer lange parcours raasde, leek er geen rem te staan op zijn kwaliteiten, maar achteraf was dat toch wel het geval, want toen 10 kilometer voor Breda eerst zijn ploeggenoot Arie Hassink uit de kopgroep van tien sprong en daarna Piet van Katwijk, kon Den Hertog het gat niet dichten. Tussen Cfaaaim en Strijbeek, na een serie demarra ges die de kopgroep groggy maak ten, betaalde Fedor den Hertog zijn tol voor dat gesjouw en geploeter. Teleurgesteld daarover? Weineen. Na de meet was de lange Amstel- renner weer even lakoniek als al tijd. Toon Hermans citerend, sprak hij droog: „Ik voelde dat ik ging. Ik dacht: kom, daar gaat ie dan. En ik ging de laatste tijd toch al zo wei nig". Dat laatste was overigens ern stige waarheid, „want", zei ploeglei der Herman Krott, „ik heb Fedor in klassiekers lang niet zo zeker zien gaan als vandaag". Zijn eerste krachttoer leverde Den Hertog na 55 kilometer (bij Fij naart) waar de voorlopige selectie van de sterken plaats vond. Daar sloegen 25 coureurs op de vlucht: Smeekens, Spetgens, Oosterhof, Balk, Hassink, Van der Loo, John Cornelissen, Henk Cornelisse, Hulse bosch, Voogt, Wim Jansen, Pen nings, De Waal, Hans Koot, Brues- sing, Van de Donk, Priem, Smul ders, Cees van Dongen, Kooken, Koeken, Van de Burg, Vermeulen, Wicher Vlot en Van Pel. De vedet ten hadden zich - in stijl van de Omloop-traditie - al vroeg verenigd. Allen Fedor den Hertog was er met bij, maar die herstelde zich met een indrukwekkende jacht waarbij hij 18 renners meezoog naar de kop- Collega Herman Krott: „Dat is flauwekul. We spraken tevoren af dat we niet met 25 ploegleiderswa gens zouden volgen, omdat er anders ongelukken konden komen. Vijf van ons reden een materiaal-auto, de rest nam jury-leden. Dan moet je nou niet zeuren Piet". Maar Lie bregts bleef erbij: „Als ik zelf had kunnen volgen was er door ons ver- standidger gekoerst. Zeker door Bruessing en Priem". Het beulswerk van Juul Brues sing, werd afgewisseld met slopende aanvallen van Fedor den Hertog, die maar niet genoeg kreeg van demar rages. Moeiteloos, dartel en sterk slingerde hij zich steeds weer voor de kopgroep uit en de kracht die het volgen kostte, leidde tot een breuk in de hoofdmacht. Er kwamen 28 renners aan de leiding: Aardoom, Den Hertog, Hans en Klaas Koot, Van Katwijk, Voogt, Botterhuis, Van de Laar, John Cornelissen, Wicher Vlot, Pennings, Smeekens, Priem, Wim Jansen, Hassink, Dielemans, Van de Donk, Balk, Spetgens, Van de Burg, Koeken, Smulders, Brues sing, Jurriaans, Vermeulen, Van de Loo en Stander. Nauwelijks beko- Piet van Katwijk gaat als eerste over de men van de inspanning, draaide Fe- dor den Hertog er een indrukwek- kende solo uit, toen hij door band breuk op de Gilzeweg achterop raakte. Hij ging door met het de marreren, net zo lang tot de groep weer eens knakte en er 15 kilometer voor Breda 10 overbleven: Spetgens, Van Katwijk, Van de Donk, Voogt, Priem, Van der Laar, Sjulders, Koe ken en Den Hertog zelf. Nog één keer heeft Fedor den Hertog zich daarna onderscheiden: in een wanhopige poging om Arie Hansink en Piet van Katwijk te achterhalen. Dat lukte niet. Geen renner overigens die er in slaagde. Nationaal kampioen Cees Koeken (in zijn krachten aangetast door een achtervolging na bandbreuk op een slecht koersmoment) niet, de veel belovende Cees Priem („ik heb het dikwijls geprobeerd, maar ze gaven me geen méter) niet. Arie Hassink en Piet van Katwijk bleven weg, om in de Bredase Torendreef te spurten voor de eerste plaats. Een karwei dat Piet van Katwijk (21 jaar) het best afmaakte. PETER HEERKENS 1. P. van Katwijk, 186,8 kilometer dn 4.07.44, 2. A. Hassink, 3. op 16 sec. A. Voogt, 4. op 30 sec. H. v.d. Laar, 5. C. Koeken, 6. P. vd. Donk, 7. J. Spetgens, 8. S. Smulders, 9. C. Priem, 10. F. den Hertog, 11. op 1.17 M. Pennings, 12. B. Jurriaans, 13. J. Bruessing, 14. W. Smeekens, 15. H. Stander, 16. IC Balk, 17. W. Jansen, 18. N. Vermeulen, 19. Th. v. d. Loo, 20. H. Koot, 24. W. de Waal, 26. D. Aardoom, 29. H. van Dongen, 33. W. Dielemans, 38. M. Hesesrnans, 39. H. Prinsen, 40. B. Broer®, 41. .G Pari- daen, 43. C. van Dongen, 45. R. v.d. Burg, 46. K. Fiktorie. Arie Hassink losgereden. 1 Evert Dolman (Ned) 263 kilo meter in 6 uur 12 minuten, 2 Frans Kerremans (Bel) op 2 seconden, 3 Cyrille Guimard (Fra), 4 Georges van Coningsloo (Bel), 5 Frans Mint- jens (Bel), 6 Jan Janssen (Ned), 7 Krekels (Ned), 8 Jourden (Fra), 9 Demuynck (Bel), 10 Spruyt (Bel), 11 Hezard (Fra), 12 Berkckmans (Bel), Ritter (Den), Houbrechts (Bel), Maas (Bel) allen z.t., 16 Ver- heeck (Bel) op 44 sec., 26 Jan van Katwijk (Ned), 31 Rini Wagtmans (Ned), 48 Albert van Midden (Ned), 63 Jos van der Vleuten (Ned), 68 Gerben Karstens (Ned), 73 Joop Zoetemelk (Ned), 79 Eddy Merekx (Bel), 85 Wim Princen (Ned) alien z.t. HOCKEY Het Nederlandse ju nioren hookey team tot 19 jaar) heeft zaterdag in Den Haag met 21 gewonnen van de Engelse jeugd. Bij de rust leidde Nederland door doel punten van Paber en Goedsmit met 20. De Engelse treffer kwam van Hughes. BOKSEN Ruben Olivares heeft de wereldtitel boksen in het bantam- gewicht heroverd. De kleine Oliva res, die van de 62 geve.chten welke liij tot nu toe als prof leverde er 57 door knock out won, kwam opnieuw in het bezit van de titel door een een stemmige puntenoverwinning op Chu- cho Castillo. (Van onze speciale verslaggever) SPLIT „Met het resultaat ben ik tevreden, maar daar is alles mee gezegd". Vujadin Boskov reageerde een beetje gelaten op de 20 zege, waarmee zijn debuut als coach van liet Joegoslavische elftal werd afge sloten. Realistisch stelde hij, dat liet een slechte wedstrijd was geweest en dat de ploeg bij lange na niet aan de verwachtingen had beant woord. „Kwalitatief stelde liet bitter weinig voor, maar dat gold ook voor Nederland. Ik geloof niet te over drijven als ik zeg dat beide elftallen ver beneden hun kunnen bleven. Op het middenveld klopte het zowel bij ons als de Nederlanders niet, de wedstrijd van vorig jaar in Rotter dam was heel wat beter. Bij ons was Pavlovic de beste speler, van de Nederlanders heeft Jansen me het meest geïmponeerd". Ook Dragan Dzjajic, de aanvoer- der der Joegoslaiven, noemde Jansen de beste tegenstander. „In zijn tota liteit viel Nederland me eóhter te gen. Van een van de toonaangeven de Europese voetbalnaties had ik echt wel iets meer verwacht". Zijn ploeggenoot Holcer verkon digde daarentegen: „Deze overwin ning is voor ons een geweldig suc ces. Nederland heeft een grote naam in het Europese voetbal. Als je daarvan met 20 wint heb je een goede prestatie geleverd, want ik ben ervan overtuigd, dat slechts weinig elftallen dit kunnen preste ren". Dr. Fadrhonc noemde het een te kortkoming, dat Nederland m het laatste half uur niets aan de achter stand had kunnen doen. „Want", al dus de bondscoach, „toen hadden we daartoe de kans, vanaf een kwartier na rust zijn we sterker geweest, nebben we het spel gecontroleerd. Natuurlijk zijn wij aanvallend niet te vergelijken met een Joegoslavië dat de beschikking had over weretd- klassespelers als Dzjajic en Petko- yic, maar er had toch meer in geze ten dan deze nederlaag". Op de vraag waarom hij niet vroegtijdig wijzigingen in zijn ploeg had aangebracht, antwoordde Fadr honc: „Ik wilde eerst Mulders ver vangen door Klijnjan, maar toen Eef zich goed herstelde heb ik daarvan afgezien. Bovendien is het riskant tegen een tegenstander als Joegosla vië snel iets te wijzigen, want dan loop je het risico verder achter te raken. Omdat Drost de verdediger was die zich het minste naar voren waagde, heb ik voor hem Klijnjan ingezet". Eef-Dolman (vlakbij de finish) slaagt er in zijn achtervolgers voor te blijven. ■.treep in deDmloop van de Baronie. In de laatste meters heeft hij (ADVERTENTIES)

de Stem | 1971 | | pagina 5