„Als we ooit een Dolman: eindelijk weer succes kans hadden..' Piet van Katwijk wint „Omloop van de Baronie" Slaande ruzie Jong Oranje DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Pover duel Toto 38 SpoRj ANGST VOOR BLESSURES OVERHEERSTE Het Nederlands elftal is weder om buiten de prijzen gevallen. Dit keer voor het Europese kampioen schap. Het land dat door zijn clubs met voorop Feijenoord en Ajax, maar ook door PSV, FC Twente en Sparta in het Europese voetbal een grote reputatie heeft verwor ven, is landelijk voor de zoveejste keer geplaatst in de rijen van de „kleintjes". Een omhaal van Wim Jansen in de wedstrijd tegen Zuid-Slavië Hanegem. Verder v.l.n.r. StepanovicPetkovic en Van Evert Dolman kon het zelf aan de finish nog niet helemaal geloven. Hij, die sinds 1967 geen enkele grote wed strijd meer had gewonnen, werd nu gehuldigd als triomfator in de Ronde van Vlaanderen. Aan zijn oplettend heid had hij deze overwinning te dan ken, want toen de Fransman Jourden een kilometer voor de finish demar reerde („ik moest wel, want in de eindsprint ben ik kansloos") kwam Dolman onmiddellijk met zijn ant woord. Direct probeerden de sprin ters Frans Kerremans en Cyrille Gui- mard mee te gaan, maar de Mars- Flandriarenner was niet meer te stui ten. Met twee seconden voorsprdng ging hij over de meet. Evert Dolman mocht zich de gelijke noemen van Wim van Est (winnaar in 1953) en Jo de Roo, winnaar in 1965. (Zie voor verslag 5e sportpagina.) „Als wij ooit een kans heb ben gehad een uitwedstrijd te Fadrhonc: Niet zo'n klasse- spelers im onze voorhoede. winnen, dan was dat hier en nu". Bondscoach Frantisek Fadrhonc zei het na afloop van de toch wel kansloos ver loren interlandwedstrijd te gen Zuid-Slavië, omdat hij niets anders kon. Maar tege lijkertijd ondermijnde hij met deze stelling zijn positie. Want Nederland had duide lijk niet gewonnen en waar lag dat dan wel aan? Fad rhonc somde de oorzaak met tegenzin op, hij werd bijna fatalistisch: „Wij hadden nu eenmaal geen voorhoedespe lers van de klasse van Pet kovic en Djajic". Eef Mulders in duel met de Zuidslaven Holcer en Stepanovic. Uit een wirwar van demarrages, ze volgden elkaar chaotisch snei op, zijn Arie Hassink en Piet van Katwijk in de Omloop van de Baronie als de succesvolsten gekomen. Wat hun con currenten in de kopgroep van 10 niet lukte, presteerden zij: er kwam een gat dat niet meer te dichten viel. In de finale had de Oostbrabander Van Katwijk weinig moeite met zijn tegenstander, die meters voor de fi nish al duidelijk verslagen was. Als laatste man van de kopgroep kwam de grote koers-animator Fedor den Hertog over de streep. Na een wedstrijd waarin hij zijn klasse zo indrukwekkend toonde, dat hij de meest opvallende van het peloton werd, kwam hij door alle inspannin gen uiteindelijk macht te kort om de vluchters te achterhalen. „En toch ben ik content", aldus Den Hertog „want ik heb me zelden zo sterk ge voeld als nu. Dat komt op de eersti plaats omdat dokter Rolink me var een spijsverteringskwaal afhielp en verder door een straffe training". Fe dor den Hertog reed deze week twee maal per dag een oefenrit. „De eer ste 's morgens om 6 uur, voor mijn werk, de andere tegen vijven. Ik voel me in geweldige conditie". (Zie voor verslag van de Omloop de 5e sport pagina). Omloop-winnaar Piet van Kat wijk, geïnterviewd door speaker Wim Hendriks. Henk Werg im, duel met de Zuidslavische speler Bukal. De laatste kans om zich in het Eu ropese toernooi te handhaven, heb ben de Nederlanders schromelijk ver zuimd te grijpen. In het Zuidslavi- sche vakantieoord Split aan de Adri- atische Zee, verloor Nederland met 20. Niet in een stormachtige wed strijd, zoals algemeen de verwachting was, noch in een slijtageslag, maar in een pover duel, waarin de angst bij de Nederlanders scheen te overheer sen. De meeste Nederlanders mengden zich voorzichtig in de strijd, kenne lijk bevreesd voor blessures. Niet zo vreemd natuurlijk, wanneer men het programma van de topclubs voor Eu ropacup, nationale beker en competi tie beschouwt. Van een gevecht op het scherp van de snede is dan ook geen sprake geweest. (Zie verder 3e sportpagina.) Het was een zwarte wedstrijd in Mostar, Jong ZuidslaviëJong Oran je. De uitslag 11 doet -wellicht een rustig duel vermoeden. Een gelijk spel in een uitwedstrijd tegen de van revanchegedachten bezeten Zuid- slaviërs, die vorig jaar met 52 wer den gekraakt; Nederland moest toch blij zijn. Maar Oranje was niet blij en ook de tegenstander kan niet vol daan zijn geweest. Want het was voor beide elftallen een zwarte dag. Het treffen in Mostar was een ordi naire slaande ruzie geweest. Zelfs de uiterlijke omstandigheden getuigden er na afloop van. De lucht was donker, het veld en de spelers zwart. De scheidsrechter was uil hoofde van zijn functie al zwart, maar hij zal het ongetwijfeld ook fi guurlijk gemaakt worden. Want de merkwaardige Griek Kouyias bleek ten enenmale onbekwaam de dreigen de ongeregeldheden te beteugelen. In de periode dat er slechts dreiging was (de eerste tien minuten) trad htf in het geheel niet op, of fout, bij ver scheidene buitenspelsituaties. J.slavië - Nederland Willem II - Veendam HVC- SVV Hamb. SV- FC Köln Kaisersl. - Bayern M. Aantal deelnemers 661.473; totale inleg 1.401.505,Voor de prijzen is beschikbaar 630.767,De eerste en derde prijs zijn elk 220.736,groot; de tweede prijs bedraagt 157.669,— en voor de extra-prijs is beschikbaar f 31.535.Er waren gisteravond twee goede meldingen. Jo J.slav. - Jo Ned. DFC - Cambuur FSC - Wageningen Heerenv. - Graafsch. AGOW - EDO Drente - Eindhoven Gooiland - RCH X Arsenal - Chelsea I X LOTTO-UITSLAG 2—1430324446 16 9768 Nationaal kampioen Kees Koeken uit Achtmaal, won in de jinale van de Omloop van de Baronie de sprint om de 5e plaats van Peter van de Donk, t

de Stem | 1971 | | pagina 1