MODEHAPPENING IN TILBURG IS EEN TRADITIE WAARDIG MOSKOU BETAALDE HEN MET KLINKENDE MUNT Poolse arbeiders schreeuwden geen anti-Sovjetleuzen De paden op de lanen in Reünie, terug naar vroeger Zomercursus in vakantie Zoon helpt moeder vermageren VALSE WIMPERS VOOR BRILDRAGERS IN POLEN GEEN KINDERBEPERKING MEER VERVROEGD AOW VOOR ONGEHUWDE VROUW? vrouw mode VPOUW Knie-kousen haken en ogen VUISTREGELS VOOR VROUWTJES mode REACTIES i door greet i buohnep DONDERDAG 1 APRIl 1971 Rood, wit, zwart, geel, grijs, scheerwol, oud velours en zware zijde, hot pants, zigeunerkleren, grote kragen, safari-pakken. Alle mode snufjes voor zomer '71 waren eigenlijk al bekend, maar het was wel nuttig de verschillende ideeën van Nederlandse mode-ontwer pers samengepakt in één show te zien. En in dat opzicht was de „modehappening", die leerlingen van de Modetex (middelbare opleiding voor de textiel-detailhandel) in Tilburg zaterdag in de Stadsschouwburg organiseerden, een unieke gebeurtenis. Een model In wit-zwarte organzauit de collectie van Max Heymans. Waarom worden er toch steeds weer reünies georganiseerd? En waarom gaan er steeds weer mensen naar toe, hoewel ze van te voren weten, at ze er niet zullen vindenwat ze zoeken, niet kun nen vinden ookO, lang niet ie dereen gaat terug naar vroeger. Er zijn mensen die wel wijzer zijn. „Wat heb je er aan om het verleden terug te halen?, zeggen ze, „toen was ook niet alles koek en ei". En gelijk hebben ze. Te ruggaan naar vroeger is romantisch, en getuigt van onvoldoende levens moed. En toch betalen heel veel mensen de meestal walgelijk hoge toegangsprijzen om ja misschien wel om het verleden een beetie terug te kopen. Maar wat komen ze bedrogen uit. Er is hoegenaamd niets van de vroegere sfeer terug te vinden. De oude ontmoetingsplaatsen zijn on herkenbaar versierd met crepe-pa- pieren bloemen, visnetten en slin gers; de tafels waaromheen zo veel is vergaderd, zijn bedekt met schalen, waarop het koude buffet van f 12,50 ligt te wachten. En dan de mensen. Het ergst van al zijn zijn veranderd. Yvonne heeft sinds dien drie huwelijken achter de rug; Jan, de idealist, verdient als chef op een bank het dagelijks brood voor vrouw en kind; Pieter de spontane, is tot de ontdekking gekomen dat hij het verkeerde be roep heeft gekozen en zit met een glas pils in de hand somber voor zich uit te kijken. En iedereen lijkt plotseling gewoon op alle an dere dames en heren die je in je dagelijks leven ontmoet. Het leven slijpt de scherpe, zo karakteristie ke kantjes van iedereen af; ieder een blijft gepolijst over. ledereen converseert; niemand praat echt. De meeste gesprekken beperken zich tot het antwoord op de vraag Hoe gaat het nou?" In het aller gunstigste en ook uitzonderlijke geval wordt er even gelachen om dingen, waarom je vroeger gela chen of gehuild hebt. En dan moet iedereen i\ de rij voor de sherry of de koude kip en dringt iedereen weer net zo hard voor de ander als vroeger. Goddank: dat is dan nog hetzelfde. Het wekt het vermoeden dat iedereen in zijn hart nog de oude is. Maar aan de buitenkant is daarvan nauwelijks nog iets te merken. Reünies zijn toch eigen lijk wel nuttig, maar ook zo ont zettend triest. E.S. DEN HAAG In de eerste helft van 1970 zijn door de Neder landse industrie 4,3 miljoen paar kniekousen vervaardigd. In dezelf de periode van 1969 was dat 2,6 miljoen. De invoer groeide even eens krachtig. In de eerste helft van 1970 werd voor f 1,6 miljoen geimporteerd tegen f 0,6 miljoen in hetzelfde tijdvak van '69. De mode kan als voornaamste oorzaak van de groei worden aangewezen. Wanit het is waar; Moderedactri ces zijn in die regel de enige die uit de eerste hand modenieuwtjes vernemen: Zij krijgen als enigen een algemeen overzicht van de nieuwe mode. De rest van NE DERLANDSE VROUWEN (en mannen natuurlijk) is afhankelijk van de kranten- en tij dschriftver- slaigem en alleen al het doorlezen daarvan is een tijdrovend karwei. De oplossing van diitprobleem is een staw, waarin alle grote mode makers hun nieuwe modellen laten zien; en dan niiet alleen in de randstad, maar ook in de „provin cie", waar warempel ook mensen wonen- Tilburg is niet alleen de eerste stad in de provincie, die zo'n gezamenlijke show aan schouwde, maar ook de eerste stad in Nederland. De twee motoren achter de hap pening: Leonora v. d. Hurk en Harry v. d. Meeren hadden een paar maanden geleden helemaal nog niet van diie grote plannen. In het kader van hun opleiding in Tilburg wilden ze een gewone mo deshow organiseren van modellen, vervaardigd op de school. Maar niet in het minst gesteund door Tilburgs boetiekhouder en ontwer per Ludo Lockefeer, zochten ze het hoger op. Op goed geluk nodigden ze Nederlands grote ontwerpers uit aan hun show mee te doen: Max Hedjmams, Dick Holthaus, Frans Molenaar, Edgar Vos, Bert Zuider veen. Eigenlijk boven verwach ting bleken zij het idee enthousiast te ontvangen. „En toen konden we niet meer terug", zegr Harry v. d. Meeren. Er bleken meer haken en ogen aan het evenement te zitten dan beide leerlingen verwacht hadden. Er moesten echte mannequins wor den uitgenodigd, de pers moest worden ingeschakeld, de Tilburgse sohouwbungstudio moest worden afgehuurd. De organisatie werd uitgebreid: Op de school vormden zich oommissies. Én er moest veel geld op tafel komen. Verscheidene Tilburgse firma's sprongen bij; De Stichting Tilburg Totaal zag in de show een goede gelegenheid Til burg in de schijnwerpers te plaat sen en leverde een fikse subsi die. De organisatie slaagde. De schouwburgstudio was tijdens de twee shows afgelopen zaterdag na genoeg uitverkocht. Gedurende twee maai twee uur bekeken zo'n 700 inwoners van Tilburg (en van .daarbuiten) de 'nieuwe modelij nen. De meest uitgesproken eigen stijl brachten Dick Holthaus en Edgar Vos voor de damesmode en Bent Zuiderveen en Ton Verheug- ten voor de heren. Vooral de creaties van Edgar Vos hadden veel succes. Hij ver werkt veel rood, blauw, wit en bruin in zijn midi-japonnen, die vaak van een klokkende rok voor zien zijn. Althans bij hen zijn de grote flaphoeden weer helemaal in. Dick Holthaus blijft zijn strakke lijn trouw (zo kenmerkend voor de japonnen van Liesbeth List) en maakt over de hotpants lange ja ponnen, waarvan de rok bestaat uit afzonderlijke banen, zodat de pants zichtbaar zijn. Bert Zuider veen maakt voor de heren driede lige pakken, bestaande uit een pantalon, een col-overhemd en een lang mouwloos) vest in vaak lichte kleuren. Voorlopig viel slechts 700 inwo ners van Brabant de eer te beurt een gezamenlijke show te aan schouwen. Te oordelen naar het enthousiasme van hhet publek na afloop, zou een dergelijke happe ning beslist voor herhaling vatbaar zijn. Misschien nemen de modeont werpers het idee inderdaad wel over en maken ze van zo'n show een traditie. In deze tijd van de mocratisering kunnen ze daar ook eigenlijk niet onderuit. ELS SMIT RIEJA VAN AART „Durf het eens aan op de volks hogeschool", staat in blauwe letters in de informatiekrant van de Vereniging voor Volkshoge- schoolwerk, waarin een over zicht wordt gegeven van de zomercursussen die dit jaar zijn georganiseerd op diverse plaat sen in Nederland o.a. in Bergen (N.H.), Baarn en Oisterwijk. Om deel te nemen zijn volgens de Vereniging drie dingen ver eist: „U hoeft geen bepaalde op leiding gehad te hebben, u hoeft niet bang te zijn voor een ander onder te doen en geen lid-begun stiger van de Vereniging te zijn of te worden". Iedereen kan dus meedoen aan de cursussen, die gemiddeld een week duren en waarvan de kos ten zo laag mogelijk zijn gehou den: gemiddeld honderd gulden. Een week lang kan er gepraat worden over b.v. de plaats van de vrouw in gezin en maatschap pij, milieu-hygiëne, democratie op school, jeugdwerk en opvoe ding van kinderen. Het hoeft niet bij praten te blijven: er is ook o.a. een muziekweek geor ganiseerd, en een toneelwork shop, er is een cursus: leren filmen en een mimecursus en er kan een week „gespeeld" wor den met bandrecorders. De zomercursussen vallen in de periode mei tot oktober. Echt paren, minderjarigen, gepensio neerden en studenten hebben recht op reductie op het cursus geld. Voor nog meer inlichtingen: Vereniging voor Volkshoge- schoolwerk, Utrechtseweg 15, Amersfoort, tel. 03490-17444. Een paar simpele vuistregels voor de vrouwtjes die van kantoor in de keuken belanden: „Koop een gewoon, goed, kookboek"; Niet zo één waarin 250 verschillende ma nieren staan om gehakt klaar te maken. En lees dan, voor je iets doet, goed wat er staat: Of je groenten met of zonder aanhan gend water moet opzetten. Dus niet eerst een pan laten vollopen of zo iets. En zet alles wat je nodig hebt klaar, voor je begint. Als je dat allemaal doet, spaar je geld uit. En als je het vak van tevoren leert, nog meer". Mevr. R. Lotgering-Hillebrand. Vermageren kan eigenlijk alleen maar als alle huisgenoten achter je staan: als je ze niet voortdurend de verrukkelijkste moorkoppen voorhouden om je in de Grote Verleiding te brengen. De dertien jarige John Kuipers uit Oosterhout is een modelzoon: een echte steun voor zijn moeder in deze voor haar zo moeilijke dagen. Hij maakte voor haar en voor alle vermage rende mensen dit recept. Hij scha kelde de hele familie bij het ver mageringsproces in, want zes per sonen kunnen meeëten van deze „yoguart parfait". Nodig: 4,5 dl magere yoghurt, 450 gr. gemengd vers fruit of vruchten in blik. Belangrijkste keukengerei: mengkom. Berei- dingsduur: enkele minuten. Be reidingswijze: Snijd de, vruchten in gelijke stukjes en doe ze met de yoghurt in de kom. Meng vruchten en yoghurt voorzichtig door elkaar. De stukjes fruit moeten niet tot moes worden geroerd, maar moe ten heel blijven. Voeg de suiker toe en giet de yoghurt in hoge glazen. Gameren met (verse) vruchten. Zo nodig bewaren in de ijskast. Serveer de yoghurt zo koud mogelijk. Good Luck Niet iedereen heeft het geluk een huisje buitente hebben maar waar u ook mochtwonen: Er zal altijd wel een plekje met wat groen in de nabije omgeving te vinden zijn. Al heeft u het nog zo druk: maak gebruik van dat groen. Ga eens, zo gauw het weer het toelaat, in het park uw verstel werk doen. Als u boodschappen hebt gedaan, blaas dan eens uit op een bankje in het park en bekijk eens op uw gemak de rest van de wereld. Wanneer u de kinderen uit school gehaald hebt, neem dan de tijd die omweg naar het park te maken. En blijf daar eens een kwartiertje heerlijk met hen hol len. Als u op een kantoor werkt, kunt u best tussen de middag op uw gemak in een park gaan zitten en genieten van de rust en het groen, in plaats het dichtstbij gele gen café direct in te duiken om daar weer de duffe lucht van rook en mensen geurtjes op te snuiven. Een avondwandeling: is overigens een uitstekend slaapmutsje. Maak in de weekends lange wandelingen en adem eens diep in tijdens die tochten, die u zeker meer zullen plezieren dan u nu op dit moment denkt. Laten regen en wind geen beletsel zijn, trek kle ding aan die bij de weersomstan digheden past. U zult merken, wanneer u dit voor gewoonte neemt, u zich binnen enkele weij ken al veel beter voelt en meer plezier in uw leven zal gaan heb ben. ROELFIEN SANT eindredactie els smit j Reacties op Vrouw en Mode zijn te .allen tijde welkom. Het adres ia: Reigersitraait 16, in Breda. Weer een mindenvaardigheidsconriplex kan de wereld uit. Ook wie een bril draagt, kan nu met valse wimpels door het leven gaan. De gor dijntjes zijn enigzins gekruld, zodiat ze niet voortóurenid tegen de glazen van de bril tikken. Voor het aanbrengen ia wel een dosis handigheid vereist, maar als de wimpers eenmaal vast zitten krijg je ze ook niet meer los. De lijm werkt in ieder geval uitstekend. Als je ze er 's avonds aftrekt, heb je bijkans geen echte wimpers meer over, maar je hebt wel de zekerheid dat de f 12.50 niet weggegooid ia. Niet alleen voor brildragers, maar voor iedereen die gewoon voor gek wil lopen of naar een feestje gaat, zijn er valse nagels op de markt gekomen in blauw, rood, groen, roze, goud en zilver. De prijzen hiervan variëren van f2.90 tot f4,95 per doosje van 15 nagels. Beide lumineuze ideeën zijn te koop onder de handelsnaam Jofrika. E.S (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. Het ziet er naar uit dat Polen onder premier Gierek een nieuwe periode van stabiliteit tegemoet gaat. In Gdansk en Sezecin, waar een volksopstand met geweld werd onderdrukt, heeft het normale leven zich sinds enige tijd hersteld. Er deden zich de bloedigste onlusten voor sinds 1956 in Polen, het jaar waarin Gomoelka de macht naar zich toe trok. Evenals Gierek beloofde Gomoelka in de eerste dagen van zijn bewind her vormingen. Maar na goed honderd dagen trok hij alle beloften weer in. Dat is men in Polen niet vergeten. Vandaar dat men zijn optimisme er wat tempert. Gierek is ook pas 100 dagen aan de macht. Van tijd tot tijd spant het er plotseling in de landen van het oost- blok. Het meest tragische voorbeeld is nog steeds de Hongaarse opstand in 1956, die door de Russen meedo genloos werd neergeslagen. Russi sche tanks trokken een heel eind van de vijftiger jaren ook Oost-Berlijn binnen toen de positie van Ulbricht ernstig gevaar dreigde te lopen. En in het najaar van 1968 wa3 Praag een bezette stad. Op dit punt verschilt de jongste geschiedenis van Polen met die van de andere landen achter het IJzeren Gordijn. Het heeft er alle schijn van dat de Poolse „liberale bloemeen langer leven beschoren is. (Jit de decemberopstand zlln heei duidelijk de arbeiders als overwin naar te voorschijn gekomen. En daarmee hebben de Poolse arbeiders geschiedenis gemaakt. Zij zorgden in het communistische kamp voor de eerste geslaagde arbeidersopstand. In de ambtenarenstand werd flink het mes gezet. De open plaatsen werden bij verkiezing door arbei ders ingenomen. Een tweede over winning boekten de arbeiders op het prij zenfront. Nog in december vertelden de Sovjet-leilders aan de in grote moei lijkheden gebrachte Gomoelka, dat hij zelf maar moest zien hoe hij de arbeiders weer in het gareel kreeg. Na het oproer van Gdansk en Seze cin stonden de Russen Gierek toe de redelijkheid van de verlangens van de arbeiders te erkennen en ook het stakingswapen als een wettelijk middel ter verkrijging van betere levensvoorwaarden. En zo was Gie rek in staat prijsverlagingen door te voeren dank zij een contante lening van de Sovjet-Unie. Maar zoals gezegd het leiderschap van Gierek is nog van te korte duur om de Polen in een allerbeste stem ming te brengen. Hoever men in Polen met de liberalisatie mag gaan zullen de komende maanden uitwij zen. Het is niet zo moeilijk een reden te vinden waarom Moskou de Polen voorlopig niet veel in de weg legt. Opvallend was namelijk dat tijdens de decemberonlusten geen kwaad woord over de Sovjet-Unie viel. De opstand was dan ook niet bedoeld tegen het communistische systeem. De woede van de arbeiders gold de manier waarop het land bestuurd werd. Geen contra-revolutie: de ar beiders hadden gewoon genoeg van de lompe praktijken van de rege ring, waardoor o.a. de economie van het land volkomen in het slop was geraakt. Dat wa3 in 1956 in Poznan anders. De meerderheid van de arbeiders schreeuwde toen anti-Russische en zelfs anti-socialistische leuzen. In Gdansk 1970 zong men de „Interna tionale". Het katholieke weekblad Tygod- nik Powszechny vatte de kern van de huidige Poolse problemen aldus samen: „In het leven van iedere natie komen stabiele elementen voor en elementen die aan verandering onderhevig zijn. Binnen onze gren zen zijn die stabiele elementen de staat, de fundamenten van de inter ne structuur, van het regerende be wind en de principes van onze bui tenlandse politiek. De elementen die kunnen veranderen zijn de manier, waarop de maidht wordt uitgeoefend, de manier waarop de materiële en de geestelijke behoeften van de sa menleving naar voren worden ge bracht, de economische patronen die nageleefd worden en de wijze waar op ze in praktijk worden gebracht. Nog duidelijker: onze stabiele ele menten zijn het bondgenootschap met de Sovjet-Unie, het lidmaat schap van het socialistische blok; de leidende rol van de communistische partij en het staatsbezit van de mid delen tot industriële produktie. Er komt echter een crisis wanneer de variabele elementen onbeweegbaar gemaakt worden: als zij ophouden zich dynamisch te ontwikkelen, als de mensen niet langer het werkelijk uitzicht op de toekomst genieten". Hieruit blijkt, dat de liberalisatie in Polen veel minder pijlen op haar boog heeft dan destijds de vooruit strevende krachten in Tsjechoslowa- kije. Dezen betaalden dan ook een zwaar gelag. De Poolse arbeiders werden door Moskou met klinkende munt betaald. Gierek pas 100 dagen. DEN HAAG (ANP) De bevolkingsgroei wordlt in Polen steeds trager en alls de tenidienis aanhoudt. zal er over enkele tientallen jaren een ogenblik aanbreken, waarop de bevolking achteruit begint te gaan. Deskundigen hebben de Pooilse regering onder meer geadviseerd een klimaat te scheppen van waardering en respect voor kinderrijke gezin nen. Prol K. Romannuk, lid van de commissie voor bevolldngsweten- schappen van de Poolse academie van wetenschappen, heeft dit mee gedeeld in hert jongste nummer van de Polish Economie Survey. Hij vindt het dringend noodzakelijk het ouderschap aantrekkelijker te maken, door maatregelen als gezinstoelagen, een bevallingsverlof voor en na de geboorte met doorbetaling van loon, hulp voor jonge echtparen om een flat te krijgen of een grotere flat, als daaraan be hoefte bestaat, en voorts creches, kinderspeelplaatsen en kostscholen. Er is, op advies van het ministerie van Sociale Zaken, een onderzoek ge houden naar het wel en wee van de oudere ongehuwde vrouwen. De uit slag van dit onderzoek is gebundeld in het boek De Ongehuwde Vrouw. Eind 1967 (toen dit onderzoek ge houden werd) waren er in ons land 164.000 ongehuwde vrouwen tussen de 40 en 65 jaar. De ongehuwde mannen die ook bij dit onderzoek betrokken waren, vor men ruim 7% van de groep 4065- jarigen. 22% van de ondervraagde vrouwen heeft een inkomen beneden de 400 gulden per maand. Dat lijkt zeer weinig en dat is het ook. Maar daarbij moet men wel rekening hou den met het feit dat sommigen part time werken en anderen bovendien kost en inwoning krijgen. Van de ongehuwde mannen ver dient 18% ook minder dan 400 gul den per maand. Kijken we naar inkomens tussen 400 en 600 gulden dan zien we dat 18% van de vrouwen een dergelijk inkomen heeft tegen 27% van da mannen. Boven de 600 gulden per maand liggen de percentages gelijk. Zowel van de ongehuwde mannen als van de ongehuwde vrouwen verdient 60% meer dan 600 gulden per maand. In grote lijnen verdient de vrouw dus een heel klein beetje minder dan de man. Daarbij moet men in aan merking nemen dat haar opleiding beslist beter is dan die van de man. De ongehuwde vrouwen in Nederland springen er, qua opleiding, namelijk uit. Slechts 50% van hen heeft alleen een lagere opleiding genoten tegen naar schatting 85% van alle vrouwen in dezelfde leeftijdsklasse. Van de ongehuwde mannen heeft 77% alleen een lagere opleiding. Waaruit blijkt dat de man bij gelijke gemiddelde opleiding meer verdient dan de vrouw. Dat is dus een duidelijke vorm van discriminatie. Een andere vorm van discriminatie die nogal wringt, getuige dit onder zoek, vinden we in het feit dat men het vanzelfsprekend vindt, als een om- gehuwde vrouw naast haar werk nog huishoudelijke taken verricht. 8 van de 100 ongehuwde vrouwen heeft de volledige zorg voor een oude re of invalide huisgenoot (vaak een van de ouders). Het valt dan ook niet te verbazen dat de helft van alle ongehuwde werkende vrouwen klaagt over een dubbele taak, te weten over meer dan twee uur huishoudelijk werk naast een dagtaak buitenshuis. Bij de mannen zijn het er slechts 20% die minstens twee uur per dag aan huishoudelijk werk moeten be steden naast hun taak buitenshuis. Bij eventuele ziekte weten zij zich bovendien verzorgd. Weer zo een klein verschil! Dit kleine verschil vinden we ook als we kijken naar de woonsituatie. Zeven van de tien ongehuwde man nen woont in bij familie. Driekwart van hen vindt dat heel best. Van de ongehuwde vrouwen wonen zes van de tien in, maar zij zijn in grote lijnen heel wat minder tevre den met de situatie. Geen wonder als men weet dat de man verzorgd wordt, terwijl van de vrouw zorg gevraagd wordt. Als de vrouw op kamers gaat wo nen, dan is dat niet altijd winst. Heerszuchtige hospita's bemoeien zich méér met hun vrouwelijke ka merbewoners dan met hun manne lijke. Zo mogen ruim 9% van de onge huwde vrouwen (boven de 40 nota bene!) geen herenbezoek op hun ka mer ontvangen. Andere mogen geen logées ontvangen en geen feestjes houden. Dergelijke klachten vindt men nauwelijks bij de mannen. Waarschijnlijk werken de hierbo ven genoemde factoren mee dat de ongehuwde vrouw zich, in grote lij nen, heel wat minder gelukkig voelt dan de ongehuwde man van dezelfde leeftijd. De vrouwen voelen zich gediscri mineerd omdat ze ongehuwd zijn, om dat ze vrouw zijn en ze vinden het werk, zeker de dubbele taak, veelal te zwaar. Velen van hen, liefst acht van de tien, willen dan ook vervroegd AOW. Vreemd genoeg heeft men niet aan de ongehuwde mannen gevraagd of ze eerder met pensioen willen dan de vrouwen, of op z'n minst tegelijk. En wat zou een onderzoek naar eventueel vervroegd AOW opleveren, als dat eens onder de gehuwde wer kende mannen gehouden zou worden Het is dan ook duidelijk dat we niets hebben aan het feit dat acht van de tien oudere vrouwen vervroegd AOW willen. Ook moeten we ons realiseren dat een eventuele ver vroegde pensionering van alle vrou wen het begin van een nieuwe dis criminatie is, te weten in salariëring en in carrièremogelijkheden. Het is dan ook niet te hopen dat dit onderzoek een dergelijke nieuwe discriminatie zal bewerkstelligen. Veeleer is het te hopen dat men, naar aanleiding van dit onderzoek, zal komen tot een geleidelijke pen sionering van man èn vrouw en vooral ook tot een soepeler beleid in zake arbeidsgeschiktheid, met name voor allen die al vanaf hun veertien de werken.

de Stem | 1971 | | pagina 25