GOED EéN GROTE FEDERATIE VAN BONDEN" Allende hoopt op medewerking VS Wens scheidende directeur ARKA-bureau: Ontwikkelingshulp niet stabiliseren BOUWBEURS UTRECHT DRS.UDINK IN SENAAT: Man rijdt met afgerukte arm naar dokter BIJ NATIONALISATIE i| 158-1431 VOOR U Ik kijk naar wat een wasmiddel doet. En... wat ik er voor betalen moet. Simpel toch? binnenland buitenland ums (met en ;te prijzen KOFFIE lets - kol- Amerikaan wil kerkhofmet vijftien etages Dobbelman.,, als u gewoon bijzonder aoed wit en kleur wilt wassen-, 6,15 (0<ï(j VERDELING Geen geweld Rode-hondfeest j es gevaarlijk voor zwangere vrouwen Brandt minder geliefd Schaakkampioenschap Caruso Meisjes overleden na haarwassen met onkruidverdelger 11 1 ZONDAG GESLOTEN met show WOONEXPOO CMARIJKEHAL-VERDIEPING) 1 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een grote federatie van christelijke en ka tholieke bonden van overheidspersoneel. Dat blijft (on danks de afwijzing van het CNV deze week) de grote wens van dr. W. J. J. Dijsselbloem. Dr. Dijsselbloem is scheidend directeur van het bureau van de Algemene Rooms Katholie ke Ambtenarenvereniging (ARKA) in Den Haag. Gisteren heeft hij deze functie neergelegd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Dr. Dijsselbloem is ruim 30 jaar in dienst van de ARKA geweest. Hij werd op 1 maart 1941 benoemd. De heer Dijsselbloem hij wilde aanvankelijk priester worden studeerde in Leuven, waar hij in 1937 promoveerde tot doctor in de politieke en sociale wetenschappen op het proefschrift „Gezinstoeslag en zijn toepas sing in Nederland". Dr. Dijsselbloem: „Er is een evolutie aan de gang.' „Een zeer actueel probleem In die dagen", aldus deze vrijgezel voor het leven, „want prof. Komme diende nog in dat jaar zijn wet- diende nog in dat jaar zijn wets ontwerp op de kinderbijslag in." De heer Dijsselbloem over zijn beginperiode: „Er deed zich bij mij een typische situatie voor. Ik was nog maar heel kort bij de ARKA, toen ik een benoeming als 1 secretaris van d'e Algemene Katho- I lieke Werkgeversorganisatie aan vaardde. Zover is het echter nooit gekomen. Deze organisatie werd evenals de ARKA korte tijd later door de Duitsers verboden. Toen zijn we ondergronds doorgegaan. Velen, waaronder ilk, zochten een vluchtheuvel in de bedrijfsschap- pen. Samen met de vroegere direc teur van het ARKA-bureau, mr. Ovenmars, zat ik in het bedrijfs- schap voor houtverwerkende am bachten. Het waren je reinste ver- zetsnesten. Tijdens de oorlog werd ik al gevraagd om directeur van het ARKA-bureau te worden. De ARKA was in 1944 in het bevrijde zuiden net weer van d'e grond gekomen. In 1945 aanvaardde ik mijn benoeming tot directeur". Is het beeüd van de ambtenaar gedurende de laatste dertig jaar veel veranderd? Dr. Dijsselbloem: „De ambtenaar van dertig jaar ge leden weikte en leefde veel meer geïsoleerd van het maatschappelijk leven dan nu. Hij conformeerde zich aan de scheiding van maat schappij en staat. .Maar naarmate de staart zicih meer op het maat schappelijke vlak is gaan bewegen, is het gezicht van de ambtenaar ook sterk veranderd. Hij heeft zich steeds meer aan zijn isolement onttrokken". De ARKA is niet aangesloten bij een van de grote vakcentrales. Wat is diaar de reden vain? Dijssel bloem: „De ARKA is wel een tijd je aangesloten geweest bij het NKV. Dat was echter voor ons niet meer dan een solidoriteitsbinding met financiële verplichtingen. Toen de ARKA niet meer wenste te voldoen aan de hogere financië le eisen van het NKV heeft ze de bamiden verbroken. Een volledige aansluiting bij een vakcentrale hebben we nooit opportuun gevon den, omdat de arbeidsrechtelijke verhoudingen van de ambtenaar zodanig verschillen met die van. de particuliere werknemer, dat de volledige aansluiting van een amb- tenanenongandisatie niet noodzake lijk is. Het overleg over de ar beidsvoorwaarden van het over heidspersoneel geschiedt in het centraal georganiseerd overleg, waarvan de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken de voorzitter is. Er ik geen sprake van onder handelen tussen gelijkberechtigde partijen. Wat in het overleg be sproken wordt, dient slechts als advies voor de regering". Moet in die situatie geen veran dering komen. Past in het huidige maatschappelijke bestel nog wei het oude beeld „ambtenaar-over- heid?" „Zoals bekend beeft de regering een commissie (commissie-Toxo- peus) ingesteld, om advies uit te brengen over de vraag, of in het kader van de huidige ontwikke lingen de verhoudingen gewijzigd moeten worden. Zelf heb ik in een publicatie van twee jaar geleden met nadruk gepleit voor het instel len van een ambtenaren-cao met sub-cao's voor de afzonderlijke diensten. Ik vind dat de rechtspositie van de ambtenaren gewijzigd moet worden. Zij moeten stakingsrecht brijgen en medebeslissingsrecht. Zij zijn tenslotte ook mede-verant woordelijk voor het gevoerde be leid. Als dat wrijvingen oplevert met de grondiwet en de organieke wetten, moeten die veranderd wor den. Als ambtenaren willen staken moet dat in principe kunnen. De taak van de vakbeweging dis om te bekijken of de staking gerecht vaardigd is." Staatssecretaris mr. Van Veen heeft het plan gelanceerd om het bezoldigingsbesluit van. de rijks ambtenaren te herzien. In grote lijnen wil hij rangen en standen afschaffen in de ambtenarij. De eerste aanzet is het wegwerken van de verschillen tussen de amb tenaren met de witte en blauwe boord en het integreren van de toongroepen in de salarisschalen. Wordt doordoor de rechtspositie van de ambtenaar versterkt? Dijsselbloem: „Door de toongroe pen in de schalen te integreren krijg je een bezoldigingsteöhniek voor één type ambtenaar. Deze eenheid brengt met zich mee dat de rechtspositie van de ambtenaar wordt versterkt. De ARKA is nu nog een categorale bond voor amb tenaren, die volgens de schalen van het bezoldigingsbesluit worden betaald. Er is echter een evolutie aan de gang, waardoor misschien op den duur juist door die integra tie grotere samenwerking kan ont staan met de andere ambtenaren bonden". U heeft gezegd dat er één grote federatie van christelijke en ka tholieke bonden van overheidsper soneel moet komen. Betekent dat ook een nauwere samenwerking met de vakcentrales? Op het moment bevinden we ons in een permanente stroomversnel ling. Er zijn besprekingen gaande tussen de r.-k. centrale en het NKV om na te gaan of er een vorm van samenwerking, c.q. aan sluiting te vinden is, die voor bei de partijen bevredigend is. Maar als het NKV op de eis tot volledi ge aansluiting blijft staan, ben ik bang dat het niet zal lukken. Per soonlijk ben ik van mening dat de vorm van samenwerking en of aansluiting zich moet bewegen op het vlak van de vroegere solidari- teitsbinding. Dus, wel samenwer king en zonodig aansluiting, maar geen volledige integratie in het Wat is volgens u in de afgelopen dertig jaar een van de belangrijkste winstpunten geweest voor de amb tenaar? „We hebben de taak van het centraal overleg kunnen verbre den. Thans is in het overleg het totale personeelsbeleid! onderwerp van de beSprekingemPIn de otttlé ambtenarenwet stond dat de amb tenaren moesten worden gehoord. Toen die wet' op" de helling kwam, heb ik er zelf sterk op aangedron gen dat het artikeltje waarin het „horen der ambtenaren" genoemd werd volledig anders moet luiden. Thans staat daarin dat de ambte- narenorganisaties overleg plegen over het terrein van bet hele per soneelsbeleid. Dat is een funda mentele verandering. Van het zui ver passief gehoornd worden, is men gekomen tot een actief over leg. Ik vind dit de eerste aanzet naar een daadwerkelijk medebe slissingsrecht" Dr. Dijsselbloem hoopt na zijn pensionering nog iets te kunnen doen aan de opleiding van ambte naren. Hij wil aan de bestuurs- soholen voor ambtenaren maat schappijleer gaan doceren, volgens hem ligt dit in het verlengde van zijn taak. (ADVERTENTIE) Een draaitop stofzuiger met een automatische snoeropwinder. Ruton draaitop stofzuigers reeds v,a. f173.—. WASHINGTON (AFP) De eige naar van een begraafplaats bij Was hington wil een wolkenkrabber-mau soleum bouwen, teneinde de mensen „hoog en niet zes voet onder de grond te begraven". De man, Robert Marlowe, zal de autoriteiten van de staat Virginia toestemming vragen om op zijn do denakker een wolkenkrabber var 15 etages hoog te bouwen. Daar zon den alle doden uit de dicht bevolkte voorsteden van Washington hun laatste rustplaats kunnen vinden. NUtorr-i (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAGMinister drs. H. J. Udink voelt er niets voor, het bedrag voor ontwikkelingshulp dat Nederland thans beschikbaar stelt, voor de komende jaren te stabiliseren. Het motto, dat Neder land al voldoende doet, wenste hij niet te onderschrijven, zo zei hij gisteren in de Eerste Kamer en over de hoofden van de senatoren heen tot de partij DS'70, die stabilisatie van het bedrag heeft bepleit, Drs. Udink zei, tijdens de behande ling van de begroting van Buiten landse Zaken, dat aan de ontwikke lingssamenwerking ook in de nieuwe kabinetsperiode hoge prioriteit moet worden toegekend. De bewindsman constateerde wel een tanende belangstelling onder de bevolking voor ontwikkelingshulp. Hij zou dan ook de voorlichting wil len intensiveren en daarbij vooral wijzen op de resultaten, die d e hulp wijzen op de resultaten, die de hulp sitief, zo was zijn mening, meer dan tachtig procent van de projecten slaagt, wat hij een hoge score noem de, gelet op de omstandigheden in de ontwikkelingsgebieden. Over de organisatie van de ontwik kelingssamenwerking zei drs. Udink onder meer, dat het beleid zowel on der Buitenlandse Zaken valt als ge ïntegreerd moet zijn in de binnen landse situatie. Vandaar dat hij het 'n gelukkige structuur vond, dat voor de ontwikkelingssamenwerking een afzonderlijke minister bestaat, die bindingen heeft met het ministerie van Buitenlandse Zaken. Aldus ont staat een optimale beïnvloeding van het beleid ten gunste van de ontwik kelingshulp. Geen bezwaar zou hij ertegen hebben als de minister van Buitenlandse Zaken en die voor Ont wikkelingssamenwerking in één per soon belichaamd worden, maar van een onafhankelijk ministerie voor Ontwikkelingssamenwerking vreesde drs. Udink een verzwakking van het beleid. De minister toonde zich tijdens zijn antwoord op de beschouwingen van de senators van vorige week een voorstander van een betere arbeids verdeling tussen rijke en arme lan den, maar de opkomst van bepaalde bedrijfstakken in ontwikkeiingslan den mag niet leiden tot het in de knoei raken van deze bedrijfstakken in de westerse landen. Ontwikkelings gelden zouden kunnen worden ge bruikt om deze bedrijfstakken in het westen om te schakelen op andere produkten. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN „Als er een tegen ligger was gekomen, dan was het nog slechter met me afgelopen". Nog wat bleekjes vertelt Tony Driessen (21) uit Wellerlooi (Noord-Limburg) zijn relaas. Dinsdagmiddag reed hij voor zijn leven omdat zijn arm bijna ge heel van zijn lichaam was gerukt. Het gebeurde om een uur of vijf. Ik had een dag vrij genomen van mijn werk (ik ben monteur in Ven- lo) om de tractor van mijn vader te repareren. Ineens kwam ik met mijn mouw tegen de draaiende poelie van de koeling. Die sneed mijn arm er zowat helemaal af. Ik ben toen met een in de auto gesprongen. Ik moest met mijn rechterarm schakelen en sturen. Het is negen kilometer naar Well en ik deed er zeven minuten over." Zijn linkerarm ia in het Radiboud- ziekenhuis gezet en gehecht. „De tractor is nog kapot. Toen ik er met mijn arm tussenkwam is er een veer afgevlogen. Hij wil nou helemaal niet meer starten." SANTIAGO (AFP) De presi dent van Chili, dr, Salvador Allende, heeft voor radio en televisie een twee uur durende rede gehouden, waarin hij met kracht herhaalde dat zijn regering democratisch is en een brede basis heeft. De politieke, eco nomische en sociale veranderingen, die zijn en woroden doorgevoerd, geschieden „met volledige eerbiedi ging van de grondwet". Vijf maanden nadat in Chili een marxist aan de macht is gekomen, is ons land een van de meest democra tische van Latijns-Amerika", aldus Allende. Over de betrekkingen met de an dere landen van het Amerikaanse werelddeel zei de president dat deze nooit eerder zo goed zijn geweest. Hij voegde eraan toe, dat zijn rege ring hoopt dat de betrekkingen met de V.S. ook goed zullen zijjn en niet zullen ingaan tegen de Chileense plannen de buitenlandse onderne mingen te nationaliseren. Allende deed een felle aanval op „het oproer dat rechtse groeperingen hebben getracht te organiseren om de regering van volkseenheid ten val te brengen". Hij onthulde dat er twee plannen tot een staatsgreep zijn geweest: „Het plan van de zes tig dagen" en „het plan van maart". Beide waren mislukt, evenals een plan —het z.g. „plan koper" dat ten doei had de Chileense economie in gevaar te brengen. De president riep de bevolking op waakzaam te blijven tegen „nieuwe acties van de vijanden van de volkseenheid". MJWïr-ÉNKlHK.«KTlEF Zich richtend tot de extreme rechtse groepen die, aldus AEende, aanslagen hebben willen plegen riep de president uit: „Wij willen geen geweld, maar als deze fanatici de grenzen van het recht overschrij den, dan zullen zij merken dat hun geweld krachtig zal worden beant woord. Wij aanvaarden wel kritiek, maar geen geweld", aldus dr. AUen de. Aan het einde van zijn rede, die hij uitsprak op het plein van de grondwet voor het presidentiële pa leis in de hoofdstad Santiago, richtte president Allende zich tot de bevol king met de woorden: „Wij zijn nu bezig de eerste fase te voltooien van een buitengewone sociale en econo mische hervorming. Kameraden, u moet u allen inspannen opdat wij de eersten zullen zijn die het land een vernieuwd economisch stelsel heb ben gegeven". DEN HAAG (ANP) Rode hond feestjes, waarbij bewust het contact wordt georganiseerd tussen gezonde meisjes en patiëntjes die aan deze ziekte lijden, is een slechte methode tom bescherming te krijgen tegen latere infecties. Niet alle kinderen zullen namelijk op deze manier systematisch rode hond krijgen en lopen daarom de kans, tijdens een toekomstige zwan gerschap alsnog een besmetting op te lopen, hetgeen dan in de meeste gevallen leidt tot aangeboren af wijkingen bij het kind. In de tweede plaats kunnen de kinderen, die op zo'n feestje zijn geweest, een bron van onvrijwillige besmetting zijn voor zwangere vrouwen. Dit werd gisteren meegedeeld op een bijeen komst in Den Haag, georganiseerd door de farmaceutische onderne ming R.I.T.-Nederland, ter gelegen heid van het beschikbaar komen van een vaccin tegen rode hond. BONN (AP) Slechts een derde van 2.000 Westduitsers die in januari ondervraagd werden voor een opinie peiling vindt dat de Sociaal-Demo craten best in staat zijn de proble men waarvoor het land staat op te lossen. 30 Procent sprak zich uit voor de christendemocraten en 4 procent hield het op de vrije democraten. Bij een enquête eind 1968 kreeg de SPD 37 procent der stemmen tegen CDU/CSU 26 en de FDP 3 procent. Brieven «oor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is mtt w houd, c.q. strekking. Uw berichtgeving in uw nummer van 29 maart over het open snel schaakkampioenschap van Neder land, dat zaterdag 27 maart voor de 21ste keer in Zevenbergen is gehou den, is op zijn minst tendentieus te noemen. Ikzelf heb het genoegen ge had de hele dag bij te wonen. Ik keek dan ook vreemd op, toen ik in het artikel las over een knok partij, weggelopen Duitsers, de wei gering van Rob Hartoch, een com plete chaos terwijl de zaal bovendien te klein, te rokerig en te warm was. Het handgemeen is natuurlijk be treurenswaardig maar daar kunnen de organisators niets aan doen, het zonder melden weggaan van een aan tal Duitsers is alleen maar onbehol pen, een chaos is beslist niet ontstaan, van de acht groepen behoefde alleen de laatste te vervallen. Dat we geen voldoende ruimte hebben is alleen betreurenswaardig. Hoe anders zou dit bericht geklon ken hebben, wanneer men begonnen was met: „Ondanks enkele inciden ten en een wat krappe ruimte heb ben de organisators wederom gezorgd voor een geslaagd schaakfestijn." Enkele mensen hebben wekenlang dag en nacht gewerkt (ik hoor daar niet bij) om dit jaarlijkse evenement weer waar te maken. Wanneer men uw bericht als buitenstaander leest denkt men zeker: ze maken er maar een rommeltje van. Ik vind dit on sportief tegenover de organisators. C'est le ton qui fait la musique! H. J. PANIS. ZEVENBERGEN. Met veel belansgstelllng las ik vorige week dinsdag het artikeltje over Fabio Carmelo Caruso uit Zaandam, dat hij de kleinzoon zou zijn van de grote Enrico Caruso. T.a.v, de bedoelde grote zanger acht ik mijzelf deskundig. Ik moge U er op wijzen, dat ik op uitnodiging van uw redactie op 30 juli 1966 er een zeer uitvoerig artikel aan heb mo gen wijden. Ik zou de volgende kanttekening bij het bedoelde arti kel willen plaatsen: Enrico Caruso heeft ongeveer elf Jaar een verhouding gehad met de zangeres Ada Giachetti. Hij heeft haar niet kunnen huwen, omdat Ada Giachetti gescheiden leefde van haai man. Uit deze verhouding werd de eerste zoon geboren, Rodolfo ge naamd, daarna de tweede zoon Enri co Jr. maar door Caruso en Ada voornamelijk benaamd met Mimi. Twee andere zoons zijn als baby gestorven. Op 20 augustus 1918 is Caruso voor het eerst werkelijk ge trouwd en wel met de dochter van een New.Yorkse advocaat n.l. Doro thy Benjamin. Uit dit huwelijk werd op 18 december 1919 een dochter geboren Gloria genaamd. Niet een van zijn biografen of naaste vrienden maken gewag, dat Enrico Caruso in totaal vier kinderen zou hebben of gehad. Het is dan ook een juist standpunt van het Italiaanse consulaat om de uitlatingen van Fa bio Caruso met een grote korrel zout te nemen. Zijn vader heet Georgio Enrico Caruso, wel dat is reeds een feit, dat deze geen zoon kan zijn van Enrico Caruso, omdat Caruso t.a.v. de naamgeving van zijn kinde ren het altijd heeft gezocht in na men van opera-figuren zoals Rodolfo en Mimi. Zijn dochter Gloria kreeg de naam de avond voor haar geboor te letterlijk zei Caruso: Zij zal Glo ria heten, omdat ze mijn bekronende glorie zal zijn". Het is niet erg fijntjes van deze Fabio Caruso om zich te verrijken met de roem van een man die zelf dergelijke zaken zo haatte. Mogelijk heeft deze Fabio gemeend, dat er in Nederland geen Caruso-kenners wonen, die dan ook werkelijk alles hebben uitgeplozen t.a.v. zijn leven en kunstenaar schap. BREDA. C.J.A. v. GURP. CATANIA (RTR) In het Sicili- aanse dorp Catania zijn twee meisjes van zes en negen jaar oud overleden nadat zij hun haar hadden gewassen met een middel om onkruid te ver delgen. Het middel zat is een shampo. fles. Drie broers van de slachtoffer tjes zijn ernstig ziek. li li I L L f J i KON. NED. JAARBEURS UTRECHT GEOPEND VAN 9-17 UUR - VOORDELIGE TREIN/TOEGANGBILJETTEN OP DE SJATIONS VERKRIJGBAAR^

de Stem | 1971 | | pagina 19