per nelle ;të is, eken 39.- 39, 9.90 „Ik zie de bijbel zoals ik het wil" Dacca rekent op hulp India op zijn kop JAARLIJKS STUKJE BELASTING TERUG )ezeim STRIJD OOSTPAKISTANEN SCHIJNT HOPELOOS uums TS SI Servan-Schreiber neemt ontslag BEVOLKING ACHTER GEMEENTEBESTUUR VAN ROTTERDAM binnenland L Galley I Calley II Vriezen of dooien Egypte wil „top Arabische landen Oud-invaliden" naar hoger dagloon VACCINATIE ALLEEN ZAAK VAN OUDERS" BAMBOEHUTTEN MENDOZA VOOR RECHTERS mmmm KOM, DOE- "MI UIT DIE TEEVEE KüGASAMQ} ES NAAD. "N CAFÉ. Uit, goeie gewocmte. APRILMOP KRO Herhaling van volkstelling Dossiers Celastic blijven gesloten Kamer nu op verkiezingsreces Dekkingstekort \y Actrice Liselot Beekmeijer overleden 602e STAATSLOTERIJ DERDE KLASSE f 25 zijn DONDERDAG 1 APRIL 1971 ■^li.iAiWrrfÉ ekende HEMDEN DE d. De veroordeling van luitenant Wil liam Calley voor de moord op 122 burgers in het Zuidvietnamese [gehucht My Lai (nu bijna drie jaar [geleden) heeft bij velen - onder wie senator George McGovern - de [vraag opgeroepen of hier niet één [man verantwoordelijk gesteld wordt [voor fouten van de gehele Ameri- kaanse politiek. William Calley heeft zich tegen de aanklacht verweerd met de medede- I ling dat voor hem „bevel is bevel" [gold. Dat hij was opgeleid om te [doden en dat er van hem dus niets [anders te verwachten viel. Maar dat [ontslaat hem zeer zeker niet van de [eigen verantwoordelijkheid voor ei- [gen daden. En hoe groot de „stress" [ook is, waaronder soldaten in een [oorlog gebukt gaan, het doodschie ten van een baby - is óók voor mili tairen - iets anders dan het uitscha- [kelen van een „vijandelijke" soldaat. |Het onvermijdelijke van het doden een oorlog in aanmerking geno- |men. Toch moet men zich meer zorgen [maken om Calley's daad dan om [Calley's vonnis. Want ergens blijft [zo'n daad een uitvloeisel van een [systeem. Er bestaat - we schreven [het hier al eerder - géén wezenlijk [verschil tussen het doden van een [baby en het platbombarderen van [hele dorpen. Voor de Amerikaanse [leiders kennelijk wel. Zij hebben [nog nooit de verantwoordelijkheid onder ogen durven zien die zij heb- [ben voor de dood van tienduizenden [burgers in Indochina, slachtoffers [van de wijdverspreide bombarde- Imenten. 4 merikaanse bevelhebbers hebben t de vrees uitgesproken dat het [na dit proces nóg moeilijker zal zijn ||om de discipline te handhaven on- [der de Amerikaanse troepen in ||Zuid-Vietnam. „ledereen in Vietnam gaat zich nu wel afvragen of een [order wel juist is", jammerde een hoge officier. „Of dat bevel wel hu- [maan is. In het leger zal nooit meer j|blinde tucht heersen". Als dat inderdaad het gevolg zal Izijn van de zaak-Calley: als „My |Lai's" voortaan vermeden kunnen worden, is het proces nuttig ge weest. ,e met veel tam-tam aangekondig de programvergelijking tussen akbeweging enerzijds en politieke iartijen anderzijds is in een anti-cli- ax geëindigd. De drie vakcentrales inden het programma van de recht- e partijen te licht en dat van de inkse te zwaar. Tussen die uitersten 'oef de vakbeweging geen keuze: :e geeft zelfs niet de geringste aan- ijzing naar wie dan wel „bij ge- rek aan beter" haar voorkeur uit- aat. Men mag er van uitgaan dat de leorganiseerde Nederlandse werk nemers langzamerhand voldoende politiek geschoold zijn om hun keuze lan de stembus onafhankelijk te kun- fien maken. Ze zitten niet om een jitdrukkelijk advies verlegen. Maar voor drie grote organisaties die altijd vooraan staan als het erom gaat bepaalde maatschappelijke ont wikkelingen met een mening te be geleiden, doet de koud-water-vrees om zich aan een uitspraak in de ene of de andere richting te wagen, toch wel vreemd aan. ni CAIRO (Reuter-AFP) Egypte heeft gisteren een spoedconferentie van Arabische staatshoofden bepleit over de crisis van de Palestijnse verzetsbeweging in Jordanië PARIJS (AFP) Jacques Servan-Schreiber heeft gisteren besloten zijn functie van secre taris-generaal van de Franse ra dicaal-socialistische partij tot het volgende partijcongres in het na jaar van 1971 beschikbaar te stellen. Dit is meegedeeld door partij voorzitter Maurice Faure na af loop van een bijeenkomst van het partijbestuur. Faure legde er de nadruk op dat het hier niet om een ontslag gaat. Servan- Schreiber, aldus Faure, die lid van het partijbureau blijft, krijgt hierdoor meer vrijheid van han delen en kan meningen verkon digen die de partij op geen en kele wijze binden. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) V) DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met een verhoging van de daglonen voor „oud-invaliden" met 7 gulden. Een daartoe strekkend amende ment van de anti-revolutionaire mej. Van Leeuwen werd met algemene stemmen aanvaard tijdens het debat over het wetsontwerp tot aanpassing van de daglonen krachtens de wet overgangsregeling arbeidsongeschikt heidsverzekering. Ook het wetsontwerp ondervond in de Kamer geen enkele weerstand. Dat was niet het geval met een amende ment Van Lier (PvdA) dat beoogde de uitkeringen van de „oud-invali den" gelijk te trekken met die van de „nieuwe" invaliden, de invaliden die na de inwerkingtreding van de Wet op de Arbeidsongeschiktheids verzekering, op 1 juli 1967, arbeids ongeschikt werden. ROTTERDAM (ANP) De be woners van de Rotterdamse wijken Ommoord, Alexanderpolder en Kra- lingse Veer hebben zich met over grote meerderheid van stemmen uit gesproken tegen de plannen van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland om deze drie wijken met Capelle aan de IJssel en een deel van Ze venhuizen samen te voegen tot de nieuwe gemeente „Alexanderstad". Zij willen liever hij Rotterdam blij ven behoren. Het gemeentebestuur van Rotter dam is fel gekant tegen het plan „Alexanderstad". (Van een onzer verslaggevers) RESTEREN „Ik zie de bijbel zoals ik het wil", zegt Kesterens SGP-raadslid T. van Eldik. Als streng-gereformeerd gemeentepoli ticus is hij in opspraak door zijn hardnekkig verzet tegen poliovacci natie. Zelf vindt hij dat onzin. Hij ziet er geen gevaar in dat meer dan 900 kinderen beneden de twintig jaar in de Betuwse dorpen Kesteren en Opheusden niet zijn ingeënt. Dat is eenderde van de jeugd. „Dit is een persoonlijke zaak", verklaart hij. „Enkel en alleen de ouders zijn verantwoordelijk. En dat de pers zo schrijflustig is, vind ik een schande. Ze zoeken alleen maar sensatie. Trouwens, van mij krijgen ze allemaal nul op rekest. Ik leg geen verantwoording af. Het is het beste om te zwijgen". Dat doen de meeste streng-gere- formeerden in de gemeente Keste ren ook. Eigenlijk is het alleen raadslid Van Eldik, die na voorzich tig aandringen zijn neus voorbij praat. Hij gaat iets zeggen, als hem on der ogen wordt gebracht, dat raads leden uit andere politieke partijen in de laatste gemeenteraadsvergade ring een pleidooi hebben gevoerd voor de inentingsactie. Toen zweeg de SGP in alle toonaarden. Van El dik: „Wij hadden er helemaal geen behoefte aan om onze mond open te doen. Maar ik heb wel gedacht: tjonge, tjonge, wat zitten er hier veel medici in de raad, die denken dat ze het weten. Ze vergeten al leen dat er echte dokters zijn, die er al vanaf 1938 tegen poliovaccinatie zijn". En is er in 1963 dan geen polio epidemie geweest in Kesteren, waarbij zes polio-gevallen zijn ge constateerd? Van Eldik: „Of dat waar is, zeg ik niet. Ik wil niks in de krant, het is allemaal niks. Ik kan u wel wat anders vertellen. Er woont hier een mevrouw, die haar kind heeft laten inenten. Twee da gen later overleed dat kind. Die vrouw kan zicli nu nog de haren uit het hoofd trekken". In de Veluwse gemeente Ermelo worden deze en volgende week in entingsacties gehouden tegen polio. Gisteren had inenting plaats in Elspeet, waar zich in oktober 1966 een polio-explosie voordeed. Maan dag, dinsdag en woensdag volgende week zijn achtereenvolgens Huls horst, Nunspeet en Vierhouten aan de beurt. In Elspeet was slechts 56 procent van de kinderen gevaccineerd. In de buurtschappen Hulshorst en Vier houten echter wordt het aantal prin cipiële vaccinatieweigeraars groot genoemd. (Van onze redactie buitenland) CALCUTTA/BEIROET/GAR- CHALDI De schamel bewapen de krijgers voor een vrij Bangla Desj Oost-Pakistan rekenen op hulp uit het naburige India om hun afscheidingsrevolte tegen het Pakistaanse leger vol te kunnen houden, zo blijkt uit berichten, die gisteren Calcutta hebben bereikt. De mening van neutrale waarne mers is dat de hoop van de onaf hankelijkheidsstrijders vergeefs is. Voor zover bekend schijnen slechts enkele Indiase vrijwilligers naar Oost-Pakistan te zijn getrokken. Inmiddels komen van liet strijd toneel nog steeds berichten die ra dicaal met elkaar in tegenspraak zijn, over veroveringen, nederlagen, slachtpartijen die door beide partijen zouden zijn bedreven, en de krijgs kansen. De beweringen van de aanhangers van sjeik Moedjiboer dat zij Dacca en de drie belangrijkste havensteden in handen hebben, lijken echter op z'n minst sterk ovex-dreven. De offi ciële Pakistaanse radio heeft omge roepen dat. overal in het oostelijk landsdeel de toestand genormaliseerd is en dat de bevolking het normale economische leven hervat. India is niet verder gekomen dan een unaniem aanvaarde resolutie in het parlement, waarin uiting werd gegeven aan „diepe sympathie en solidariteit" met de bevolking van Oost-Pakistan. In India is men teleurgesteld dat de VS en de Sovjet-Unie tot dusver niet gereageerd hebben op de oor log in Oost-Pakistan. Naar verluidt schijnt de 50.000 man sterke Pakistaanse legermacht in het oostelijk landsdeel de tegenstand een allegaartj e van politieagenten, voormalige leden van de East Pakis tan Rifles en de met allerlei antieke wapens uitgeruste burgerwacht door uithongering op de knieën te willen brengen. De Westpakistaanse soldaten hebben de meeste grote ste den omsingeld en vernomen is dat daar reeds een tekort aan voedsel be gint te ontstaan. Angstige inwoners van Dacca han- i gen Pakistaanse vlaggen uit hun bamboehutten om de Westpakistaan se troepen mild te stemmen, zo ver telden gisteren twee Europeanen bij hun aankomst uit de Oostpakistaanse hoofdstad in Beiroet. Zij verklaarden afschuwelijke tonelen te hebben ge zien, met lijken opgestapeld in de straten. Afgezien van sporadische schoten, dinsdag gedui-ende twee uur gehoord, leek Dacca volgens hen ech ter rustig, en moeizaam weer tot le ven te komen. Vluchtelingen waren het afgelopen weekeinde bij de tijde lijke opheffing van het uitgaansver bod de stad ontvlucht met kookpotten en bundels od hun hoofd. Radio „Vrij Bengalen" heeft vol gens het Indiase persagentschap Press Trust of India (PTI) meegedeeld, dat Dacca „fysiek" onder controle staat van de vrijheidsstrijders van sjeik Moedjiboer Rachman. De stad staat in brand, maar de vrijheidsstrijders weren zich goed en strijden fel te gen de Westpakistaanse troepen. Gekleed in een regenjas met anii-oorlogs- en anti-godsdienstleuzen staat de Boliviaanse schilder Benjamin Mendoza hier voor zijn rechters in Manilla naar aanleiding van zijn poging paus Paulus VI om het leven te brengen. Mendoza toonde op de laatste dag van zijn proces een miniatuur-doodskist en een kransje, waarmee hij op surrealistischewijze de dood van de paus in beeld wilde brengen. De uitslag van het proces was overigens nog niet bekend. (Van onze radio- en tv-redacteur) HILVERSUM In de middag uitzending van KRO's actualitei tenrubriek „Echo" werd gisteren meegedeeld dat de volkstelling 1971 mislukt is. Ruim 23 procent van de Nederlanders had gewei gerd mee te werken. Daarom zal vandaag 1 april de telling onder strengere strafsancties dan tot dusver worden herhaald. In een montage van geluids bandjes uit oude toespraken van de minister-president werd een verklaring uitgezonden waarin premier De Jong aan de luiste raars vertelde, dat de overheid alleen maar de bedoeling had gehad te willen binnen dringen in het privéleven van de land genoten en niet geïnteresseerd was in him woonsituatie of hun positie als werkgever, werkne mers of verkeersdeelnemer. Het kabinet had daarom gis terochtend een hertelling gelast zonder raadpleging van het par lement. Om deze reportage nog geloofwaardiger te maken ver telde KRO-versïaggever Henk Visser telefonisch uit Den Haag dat de opwinding in kringen van het Binnenhof over deze beslis sing zeer groot was, waarna het telefoongesprek werd verbroken. CVervolg van pagina 1) Het was allemaal begonnen toen hij pas in Lieshout was benoemd, in 1968. Anna was bij de nieuwe bur gemeester gekomen en had gevraagd of de gemeente haar geen geld kon ienen, omdat ze schuld had. Dat kon de gemeente natuurlijk niet, want Anna had eigendom, boerderij en vee, en dan kan de gemeente geen bijstand geven. Er waren mensen geweest, die haar boerderijtje had den willen kopen. Maar dat wilde Anna niet, want dan had ze uit haar huis gemoeten. „Of de gemeente haar boerderij dan niet kon kopen, als zij er in mocht blijven", had ze de burgemeester gevraagd. De burgemeester kon dat niet zo één. twee drie zeggen. Hij sprak er over in het college van burgemees ter en wethoudei-s en in december 1968 nam dit een principebesluit om de boerderij te kopen, al had de gemeente het niet nodig, want het stond niet in het bestemmingsplan. Anna Swinkels zelf ziet het niet meer. Een oplossing zou alleen mo gelijk zijn als ze haar drie koeien, haar kalveren en haar varkens er aan gaf. Maar dat wil Anna beslist niet, ondanks de verliezen die zij lijdt. „Dat is mijn hart en mijn leven", zegt ze triest. Eén van haar kennissen: „Op het ogenblik zou ze er met al deze narigheid wel mee willen stoppen. We hebben ze het al drie of vier keer gezegd: Verkoop de boel, stop er mee. En dan zegt ze ja. Maar vijf minuten later staat zij bij haar beesten en dan zegt ze toch weer: Ik kan ze niet missen". (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG De celastic-dos- siers zullen niet openbaar worden gemaakt. Wel zal de vaste commis sie voor de inlichtingen- en veilig heidsdiensten van die dossiers ver trouwelijk kennis kunnen nemen. Dit heeft minister dr. G. Veringa van o. en w. vandaag de tweede kamer medegedeeld naar aanleiding van moties over dit onderwerp. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voordat de Twee de Kamer gisteravond met het oog op de verkiezingen het werk stopte, is het wetsontwerp jaarlijkse bijstel ling tarieven loon- en inkomstenbe lasting aangenomen. Dit wetsvoorstel wil meer rechtvaardigheid in de be lastingen brengen. Het gaat erom dat de belastingstijging als gevolg van de inflatie (prijsverhogingen) voor een groot deel aan de belastingbetaler wordt terug gegeven. Voorzover namelijk de toeneming van iemands inkomen dient om geste gen prijzen te neutraliseren, is van een welvaartsgroei geen sprake. De stijgende druk in de belastingtabellen naarmate het inkomen toeneemt, houdt echter geen rekening met de prijsinflatie. Een van de WD-eisen bij formatie van het kabinet-De Jong was, dat de belastingtabellen jaarlijks automatisch zouden worden bijge steld. Vorig najaar besloten regering en kamer al voor 1971 apart een „in flatiecorrectie" in de tabellen aan te brengen ten bedrage van 600 miljoen gulden. Tegen het wetsontwerp om deze correctie voortaan automatisch te laten geschieden, stemden PvdA, PPR en PSP. De regering krijgt wel de bevoegd heid om per jaar te beslissen de cor rectie voor maximaal eenvijfde niet uit te voeren. Minister Wdtteveen ging hiermee akkoord onder druk van dr. Goudzwaard (ARP). Deze had een dekkingstekort ontdekt in de rijksbegrotingen wanneer de prijzen stijgen. Dan stijgen immers ook de overheidsuitgaven. De accijnzen en de wegenbelasting (officieel motorrij tuigenbelasting) zijn echter vastge steld in vaste bedragen, en de op brengt hiervan stijgt niet mee wan neer de prijzen stijgen. Zo ontstaat bij elke prijsstijging van een procent een tekort van 20 miljoen in de over heidsfinanciën. Elk procent prijsinflatie zou aan de andere kant een inflatiecorrectie in de belastingtabellen nodig maken ter waarde van 100 miljoen. Door een vijfde hiervan niet te corrigeren, kan het rijk 20 miljoen „achterhouden", zodat niet steeds de accijnzen of we genbelasting hoeven te worden ver hoogd, aldus de redenering van Goudzwaard. Slechts een kleine ruimte onder deze letters, die samen de eerste woorden van Deze Tijd vormen, vindt de geachte lezer en lezeres een foto. En daar zit um nu juist de kneep, want door die foto lieten wij ons eerst verrassen. Later begrepen we welk een poets ons gebakken was. Vaak hebben wij een Uyl in de* olmen kunnen aanschouwen, of een Schmelzer op de kast, maar nog nooit hebben wij een struisvogel in een boom zien zitten. Niet zolang na de prent voor de eerste maal te hebben aanschouwd, viel een blik op de kalender, waarbij de datum onze hersencellen beroerde en duidelijk werd dat het verlakkers dag is vandaag. Gij burgers van dit lenteland zijt gewaarschuwd. Wel voor honderd procent waar is het feit, dat deze Tweede Kamer er mee is gestopt. En dus past hier een groet aan de scheidenden, van wie we er velen terug zullen zien. Ergo: er zal wel niet zo verschrikkelijk veel veranderen, vermoed ik. Het Parlem-end! Maar ook ik ga me vast lichtkens voorbereiden op het vertrek voor heden, om morgen in alle opwinding weer terug te keren. "Weinig tekst vandaag, maar het oog wil ook wat, sprak de man tegen het meisje. En daar houden wij ons ook maar aan. Een boerderij: van Lies-hout zaagt men planken. Gegroet. MERIJN (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Liselot Beekmeijer, 31 jaar, een van de populairste actrices van Toneelgroep Theater, is gister nacht in het Arnhems Gemeentezie kenhuis overleden, aan ongeneeslijke ziekte, eerst kortgeleden aan het licht gekomen. Haar stoffelijk overschot wordt op maandag 5 april, om kwart voor 12 in Dieren gecremeerd. (ADVERTENTIE) 31 maart 1971 Prijzen van: gevallen op nummers eindigende op: 5 50 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 53 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 62 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 73 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 79 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 77 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 565 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 080 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 145 2.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 3233 Een prijs van: 5.000 is gevallen op het nummer: 006216 5.000 is gevallen op het nummer: 044849 5.000 is gevallen op het nummer: 048568 5.000 is gevallen op het nummer: 099415 5.000 is gevallen op het nummer: 040235 De prijs van: 10.000 is gevallen op het nummer: 058823 25.000 is gevallen op het nummer: 038156 50.000 is gevallen op het nummer: 032058 100.000 is gevallen op het nummer: 019753 in de serie L op het nummer: 074850 En de troostprijs van 5.000 op nummer: 074850 van elk van de andere series. Let wel op eindcijfer 565 is tevens een prijs van 25 gevallen op eindcijfer 145 is tevens een prijs van 25 gevallen op nummer 099415 is tevens een prijs van 25 gevallen op nummer 040235 is tevens een prijs van 25 gevallen op nummer 019753 is tevens een prijs van 50 gevallen i; v I t 'l

de Stem | 1971 | | pagina 17