„Heel hoge waarden fluorgehalte rond Sloe „Industrievestiging bij Ossenisse catastrofaal" handig Respons op nationale november-ouderavond Tevreden kangoeroetje Nieuwe directeur van telefoondistrict Breda: „Eervolle bekroning van mijn loopbaan" tiekvereniging ([uitvoering 55 streek INSTITUUT PLANTENKUNDIG ONDERZOEK WAGENINGEN senjenever per 1/1 liter ing trok ïlnemers mg op e wip Hervormde Kerk lioudt actie voor verbouwing Obadja in Kapelle Zonnig lenteweer Nader onderzoek gewenst G. de Schrijver vijftig jaar lid NKV te Clinge BROCHURE TE HONTENISSE Tussenverslag werkgroep In Brabant en Zeeland Lijsttrekker van CHU bezoekt Zeeland die duidelijke postgiro-overzichten van al uw betalingen en ontvangsten! dab makkelijk!/ JR ZUIDWSST MBCSRUW ie voor Zeeland uENTSPRIJS kwartaal, binnen ver- »ebied (excl. 50 Ct. to* i). maand (incl. 9 ct. in- i). INTOREN: EN, Nieuwstraat 9 >0-7920 (4 lijnen) teenstraat 14, )-3751 (3 lijnen) >kstraat 1, 3-8030 (3 lijnen) N OVER NG: ruren: tel. 01140-3751 1158-1940. ideren) ZEELAND: tomme Weele 4, tel. 7764. jopman Chel Zeeland 7438 (01180) Goes: :en, tel. 01100-6584. nd redacteur Vlaanderen: lerkel (01150-4866) O.Z.-Vlaanderen: nd (01140-3447) Kanaalzone en Ier Helm (01150-' tie Zeeland: leursen (01155-1867) list Zeeland: oer (01155-2237) 'LOITATIE: cteur Zeeland: >1100-4316) l.Z.-Vlaanderen: akker (01150-2601) n WZ -Vlaanderen. s (01170-2893) en Terneuzen: lan Axel (01185-1224' en Zuid-Bevelano- 01195-433) DINSDAG 30 MAART 1971 traat 13, St.-Jansteen :oon 011402635 correspondent) lRDE - In café R a Lamswaairde werd eeri Louiden. Hieraan namen I deel. De uitslag was-| e vogel, B. die Schepper s); eerste zijvogel LI ssenisse)tweede zijvo-1 robbe (Lamswaarde)' I al kleiine vogels op wip I )ijk (Hengstdijk) met 51 ree, hoge vogel W. Pau-1 eerste zijvogej De oewacht) ;tweedie zijvo-1 (Larnswaarde)grootst vogels op wip twee D. f >enisse. tze correspondent) De schuttersmaatschap-1 it en Broedermin" hield I op de staande wippen uitslag van de schiet lgt: hoogvogel: J. de Kort, I e; 2e hoofdvogel: niet I le zijvogel: N. Goossen, I e; 2e zijvogel: Th. van I osterzande; 3e zijvogel: I Clinge; 4e zijvogel: niet I le kal: L. de Koek, I 2e kla: P. Baert, Koe-1 1: Th. Inghels, Koewacht; afgeschoten, hoogvogel: C. de Wolf, I oogvogel: R. de Block, I zij vogel: A. van de Ber-1 2e zijvogel: A. van de st; 3e zijvogel: J. van I Clinge; 4e zijvogel: C. I linge; le kal: F. Herre-I 2e kal: E. Willaert, Clin-1 Stevens, Clinge; 4e kal: aten. onzer verslaggevers) 3E Zaterdagmiddag ;ingse gymnastiekvereni- gduitvoertng in de turn- t Wesselo-park. In vlot en een vijftilental nut#- e diverse groepen uiige- /as een behoorlijke P"' fstelling. KAPELLE Het CJMV-gebouw Obadja in Kapelle dat bijnia 50 jaar goede diensten heeft bewezen aan het verenigingsleven in Kapelle, is overgegaan van de CJMV naar de Hervormde berk. Dooi- een grondige verbouwing zal heit geschikt ge maakt worden voor de verschillende vormen van kerkelijk verenigings werk. Om de verbouwing mogelijk te maken, is thans een actie begon nen ondier de leden van de hervorm de kerk in Kapelle. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: Overwegend droog en zonnig en temperaturen overdag boven nor maal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 4 tot 10; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: 1 tot 5 graden ho ven normaal: kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 95 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 4 tot 11; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: 0 tot 6 graden bo ven normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 95 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 80 procent. hoogwater Morgen, woensdag 31 maart. Ber gen op Zoom 6.49 en 19.18 uur, Hansweert 5.50 en 18.17 uur, Ter- neuzen 5.09 en 17.37 uur, Vlissingen 4-41 en 17.07 uur, Wemeldiüge 6.39 en 19.08 uur. y*'yyiyp waterstanden Konistanz 279 (onv); Rheinfelden 755 (-7); Straaitisburg 224 (-2); Plit- tersdorf 363 (-6); Maxau 419 (-15); Plochingen 176 (-11); Mammheim 260 Steinbach 134 (pl. 1); Mainz (pl. 16); Biragen 179 (pl. 9) Kmb 196 (pl. 13); Trier 317 (-13); Koblenz 220 (pl. 10); Keulen 189 JM- 16); Ruhrort 349 (pl. 2); Lobith (pl. 2): Pannerdense Kop 926 pi- 16); Ruhrort 349 (pl. 8); Lobith IJssel 370 (pl. 3); Deventer 260 (pl. '1 Monsin 5464 (-4); Borgharen 3920 (-42); Belfeld 1145 (pl. 3) ,™ave ben de Sluis 479 (-27. Rónd Hoechst in het Sloegebied gaven verscheidene meetpunten flu- orwaarden te zien, die anderhalf tot tweemaal zo hoog waren als in de voorgaande vergelijkbare meetperiode van het I.P.O. (Van een onzer verslaggevers) BORSSELE Bij een aantal meetpunten van fluorgehalte rond het Sloegebied heeft het Instituut voor Plantenziektenkundig Onder zoek te Wageningen in de winterperiode „heel hoge waarden" geme ten. De gemiddelde cijfers gaven op verscheidene meetpunten waar den te zien, die anderhalf tot tweemaal zo hoog zijn als in de voor gaande vergelijkbare meetperiode, In één geval, 2,3 km noord-noord oost van Hoechst werd bij een tweewekelijkse meting in november 1969 zelfs een getal geconstateerd van 17,9 fluoreenheden per dag, tegenover 1,9 in de twee voorgaande weken en 4,2 in de gehele periode van oktober 1969 tot eind maart 1970, welk cijfer weer een grote stij ging betekent ten opzichte van de voorgaande zes maanden. Dit blijkt uit het metingenrapport van het I.P.O. over de periode van oktober 1969 tot november 1970. Voor de opvallend grote waarde verschillen geeft het I.P.O. als ver klaring, dat met name de met oreoio- gisohe omistandiglhedea, als ook de onderzoeksiituaties niiet steeds gelijk waren. Over het geheel genomen was de gemiddelde waarde voor het winterseizoen 69-70 56 procent ho ger dan in de winter daarvoor. (Het rapport onderscheidt „winter" en „groei" seizoen). De Vereniging Milieu-hygiëne Zeeland tekent hier bij edhter aam, dat het I.P.O. in zijn rapport steeds blijkt geeft niet op de hoogte te zijn met de uitbreiding van Hoechst met een tweede fosfor- oven in de loop van het nu beschre ven meetseizoen. Overigens verto nen alle chronologische cijferreeksen in het rapport vaak grillige lijnen. Uit het gladiolenonderzoek blijkt, dat de meetpunten 3 km Noord-Oost en 2,5 km Oost van Hoechst, alsook die op maar liefst 7,7 km Oost Noord Oost, de meest bedreigde punten zijn en 4,5 km Noord-Noord- West, 8,5 km West-Noord-West, 4,5 km West-Noord-West en 9,9 km Oost-Oost-Noord-Oost de minst be dreigde. Het I.P.O. vindt dat een nader onderzoek moet worden ingesteld naar het met een tijdelijke stijging onderbreken van de logische stijging van het fluorgehalte naar gelang de toename van de afstand. Door aller lei omstandigehden acht het Wage- ningse instituut een aantal proeven en metingen niet erg geslaagd of geschikt als graadmeter. Ten aan zien van de grasmonsters wordt op gemerkt, dat op een meetpunt dat (ADVERTENTIE) sterk onder de rook van de fabriek ligt, de stoffractie op het gewas gemakkelijker uitepoeïfoaar is (door regen) vanwege haar relatief grove re samenstelling. Het aandeel vain de gasvergiftiging is hier echter gro ter. In de periode van oktober tot november 1070 werd dit verschijnsel ook op verder van de industrie afge legen meetpunten in noordoostelijke of oostelijke richting geconstateerd (7 tot 19 km afstand). Een verkla ring van de sterke fluorstofstijging in deze periode zegt het I.P.O. ech ter niet te kunnen geven. Meetpun ten vanaf 3,5 km tot ongeveer 4,4 km ongeveer ten Noord-Oosten van de fabriek kunnen vooral in de najaars- en winterperiode fluorwaarden in het gras vertonen, „die toch als ver dacht mogen worden beschouwd (op momenten namelijk dat het vee in de late herfst- en winter- of vroege voorjaarsperioden buiten kan ver blijven)". Het I.P.O. den constal zwavel schade sen zou is dain in de meetperio- zwavelgehialiten ge- „De kans dat door een verontreiniging - en tuinbouwgewas- bracht klein te noemen". De invloed van fluor-verontredniging op de fruitteelt mag volgens het rapport als niilhil worden aangeno men. Wel blijken gladiolen zeer ge voelig voor het flour te zijn. Ten aanzien van de veeteelt merkt het rapport tenslotte nog op, dat er aan- wijzigingen zijn dat de gevarens- grens in noordoostelijke richting zelfs nog verder zou kunnen liggen dan op 5 km van de fabriek. (Van onze correspondent) CLINGE Het dagelijks bestuur van de plaatselijke NKV-afdeling heeft de hee.r G. de Schrijver uit Clinge op een eenvoudige wijze in zijn woonplaats aan de Bisschoppen- dreef gehuldigd. De heer De Schrij ver is gedurende vijftig jiaar lid van het NKV en is in Clinge een van de oprichters van de afdeling. De voor zitter van de NKV-afdeling, de heer S. Blommaert, sprak waarderende woorden over de jubilaris. Als aan denken aan dit jubileum overhan digde de heer Blommaert de jubila ris namens; de plaatselijke afdeling een rookstandaard. Op een later tijdstip zal .de-huldiging plaatsheb ben door hetL KABQ-bestüur te Hulst. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE „De ge volgen van industrievestiging bij Ossenisse, of dit nu volgens plan West, Oost of nog een alternatief plan gebeurt, zullen catastrofaal zijn voor de gemeente Hontenis- se". Tot deze conclusie komt het comité „Bezwaar voorontwerp streekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren" uit Kloosterzande in een brochure, waarin onder de titel „Hontenisse: uw toekomst staat op het spel", aandacht wordt be steed aan verschillende facetten van het structuurplan. De brochu re zal in de gehele gemeente Hon tenisse huis-aan-huis worden ver spreid. Kloosterzande is in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen een van de plaatsen waar het verzet tegen de voorontwerp-structuurschets, zoals die nu op tafel ligt, het duidelijkst naar voren is gekomen. Het protest comité is geformeerd uit een aantal geïntereseerde inwoners, die zich op gespreksavonden eerst hebben beraden over de situatie en nu de bevolking trachten te activeren om zich massaal te scharen achter b. en w. van Hontenisse die - zoals be kend - industrialisatie van een ge bied van 2400 hectare bij Ossenisse eveneens afwijzen. De komende maand wordt in de gemeente Honte nisse een aantal hearings gehouden waarvan die voor Kloosterzande op 6 april om 19.30 uur in hotel Van Leuven. Via de brochure wil het protest-comité de inwoners van de gehele gemeente tevoren op bevatte lijke manier informeren over de structuurschets. Daarbij wordt ook een toelichting gegeven op de te volgen procedure en daarnaast doet men een beroep op de bewoners om massaal op de bres te staan voor de toekomst van deze gemeente, waar voor de vooruitzichten niet zo best zijn. „De regeriragsivinlgerwijöt telkens naar Ossenisse, omdat men daar denkt eerder te kunnen beginnen' aldus het comité in de brochure. „Overleg met België omtrent Saef- tinghe kan tijdrovend zijn. Maar is er dan zoveel haast? Is dat al eens aangetoond? Hoogst bevreemdend en laakbaar is het feit, dat het Baal- hoekkanaal dat er zeker komt, niet (Van een onzer verslaggevers) 's-GRAVENHAGE In een tussenverslag heeft de werkgroep Nationale Ouderavond verslag uitgebracht over de nationale ou deravond, die op of rond 5 novem ber vorig jaar op een groot aan tal scholen in Nederland is ge houden. Het betreft met name een verslag over de campagne die is gevoerd om publioiteit te geven aan de nationale ouderavond. Het tussenverslag con stateert, dat alle Nederlandse dag bladen ein alle omroepverenigingen een of meer keren aandacht hebben geschonken aan de plannen- voor een nationale ouderavond. De werkgroep is van mening dat de actie op de oepnbare scholen moeilijker is ver lopen dan op de bijzondere scholen. Dit komt waarschijnlijk, aldus het comité, doordat het documentatie materiaal rechtstreeks is gezonden naar de schoolbesturen van de bij zondere scholen en voor de openbare scholen naar de gemeentebesturen. Dit heeft voor de openbare scholen nogal wat vertraging opgeleverd, omdat het de gemeente niet altijd duidelijk was wat er met het mate riaal moest gebeuren. De datum van 5 november bleek nogal wat proble men te hebben opgeleverd. De meeste scholen houden haar normale ouderavonden namelijk gewoonlijk tussen medio oktober en begin no vember. Daarbij kwam dat ouder» met kinderen op verschillende scho len, slechts naar één school konden. Er zijn daarom nogal wat oudera vonden op andere dagen dan 5 no vember gehouden. Over de opkomst kaïn de werk groep nog niet veel zeggen. Daaro ver zullen waarschijnlijk pas dn de zomer gegeyens beschikbaar zijn. Wel kan de werkgroep gegevens verstrekken over de enquête die is gehouden. Zo hebben in Noord-Bra bant 178 scholen de enquête terug gezonden. Het merendeel daarvan kwam van het basisonderwijs (130), gevolgd door het beroepsonderwijs (24) en het kleuteronderwijs (13), De mavo zorgde voor zeven terugge zonden enquêteformulieren en het blo-onderwijs voor vier exemplaren, In Zeeland deden in totaal 28 scho len mee aan d e enquête, waarvan 19 formulieren van het basisonder wijs kwamen, drie van het beroeps onderwijs, twee van het kleuteron derwijs en blo en één van mavo en ander voortgezet onderwijs. op de kaarten voorkomt. Het tracé is niet bekend. Dat van de brug- tunnel toch ook niet definitief, maar dat staat er wel op". In het pamflet wordt wel gepleit voor een coulante houding ten opzichte van bestaande industrieën, zoals Dovr, waarvan wordt toegegeven, dat deze chemi sche fabriek te tarnen met andere bedrijven Zeeuwsch-Vlaanderen een zekere welvaart heeft bezorgd. Het argument, dat de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen meer moet groeien en dat daarom indus trie voor dit gebied nuttig kan zijn, wordt van de hand gewezen. Boven dien spreekt het comité zijn twijfels uit over de vraag of Zeeuwsch- Vlaanderen straks inderdaad wel kan voorzien in de behoefte aan arbeidskrachten. Over de groei van Zeeuwsch- VHaamideren wordt in het pamflet ge zegd: „Men zegt het nodïg te achten, dat de bevolking van Zeeuwsrh- Vlaanderen veel sneller gaat groeien dan zij nu doet. Zouden wij het er niet over eens kunnen zijn, dat wij dat niet zo zien. Hoe moeten we staan tegenover het nationaal be lang, dat blijkbaar eist dat Zeeuwsch-Vlaanideren zwaar geïn dustrialiseerd wordt?". Verder wordt gewezen op de huidige span ning op de arbeidsmarkt. „Er wer ken hier reeds meer dan 2290 vreemde arbeiders, terwijl nog geen duizend Zeeuwsch-Vlamingen elders werken". Het comité memoreert ook, dat in de structuurschets voor bij is gegaan aan de sociale en maatschappelijke problemen, die als gevolg van een sterke bevolkings groei zullen ontstaan. Tenslotte wordt industrie bij Ossenisse geheel van de hand gewezen. „Het is niet nodig en het zou een ramp zijn voor een prachtige gemeente als Honte nisse", aldus de tekst in het pam flet. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Op 7 april zal de lijsttrekker van de C.H.U. bij de Tweede Kamer-verkiezing, minister Udink, een verkiezingstournee in Noord- en Midden-Zeeland hou den. Samen met de Zeeuwse C.H. kan didaat H. Eversdijk, zal hij 's mor gens om 9 uur in Bruinisse zijn om zich op de hoogte te stellen vain de situatie in de Zeeuwse visserijwe reld. Om 10 uur zaïl hij in Colijns- plaat een ontmoeting hebben met de werkgroep „Leefbaarheid Noord- Beveland". Deze ontmoeting zal overigens van korte duur zijn, want reeds een half uur later zal hij in Baarland zijn voor eein ontmoeting met vertegenwoordigers uit de fruit teelt. In ijltempo gaat hij daarna na Heinkenszanid en Borsele naar Mid delburg voor een ontmoeting met de jeugd en een bezoek aan de wereld winkel. Daarna brengt hij een be zoek aan de Seheldepoort in het Sloe, waarna in Vlissingen in hotel Britannia een persconferentie zal worden gehouden. Om 8 uiur 's avonds zal minister Udink een rede houden op een verkiezingsbijeen komst. Tijdens deze verkiezingstour nee zal hij worden gevolgd door een ploeg van de N.C.R.V.-televisie. De ze zal een reportage maken onder de titel: „Een dagje met Uidink". Red, een vier maanden oude 'kan- goeroe-baby kijkt hier tevreden de wereld in vanuit een speciale buidel in de schort van oppasser Leonard Wehr in de dierentuin van Milwau kee. Red, die een maand geleden uit z'n moeder's buidel viel, is een on afscheidelijke kameraad van oppasser Wehr geworden. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG-BREDA Als een eervolle bekroning van mijn loop baan. Zo ziet de heer ,T. Kuin ing., op het ogenblik technisch adjunct-di recteur van het telefoondistrict Den Haag zijn benoeming tot directeur van het district Breda (West-Bra bant en Zeeland). De heer Knin is zestig jaar. Dat hij vijf jaar voor zijn pensionering nog „van baan verandert" is zegt hij, niet zo vreemd ais het misschien lijkt, „want in feite is het werk' dat ik in Breda als directeur te doen krijg niet zo veel anders. Hier in Den Haag vervang ik ook meermalen de directeur Van ©en andere baan kun je dus eigenlijk niet spreken. Alleen moet ik dus gaan verhuizen. Ik ben niet aam Den Haag getrouwd en mijn vrouw ook niet. Gisteren ben ik in de omgeving vain Breda wat wezen rondrijden. Ik heb ontdekt dat er in ieder geval veel bomen staan". In zijn kamer op de zesde etage van een kantoorflat in de Haagse binnenstad vertelt hij graag iets over zijn carrière bij de PTT, die begon in de crisistijd (1930), toen er moeilijk aan een baantje te komen was. De heer Kuin had de toenmali ge mts (nu hts) met goed gevolg doorlopen en wist aan de slag te komen als elektrotèchnisch ambte naar, een boeiende baan in die tijd want in ons land was net een begin gemaakt met het automatiseren van de telefoonnetten. In 1932 zat de heer Kuin in de bollenstreek waar hij de „handnetjes" zoals hij ze noemt, hielp vervangen door auto matische. Dat was niet alleen tech nisch een fikse ingreep maar ook administratief, doordat het zoge naamde streektarief (geldend in de bollenstreek) kwam te vervallen, tot zwaar ongenoegen uiteraard van de bollen kwekers. De heer Kuin lacht als hij dit vertelt. Zulk soort dingen veranderen nogal eens zegt hij, er aan herinnerend dat juist enkele maanden geleden weer een soortge lijk streektarief is ingevoerd (omder de naam basistarief). Door het uitbreken van de oorlog kon er vanaf 1940 niets meer aan de automatisering worden gedaan. De heer Kuin kreeg daardoor een ande re functie bij de centrale directie (toen nog hoofdbestuur genoemd), waar hij het toezicht kreeg op de bouw van centrales. Na de oorlog werd de heer Kuin de PTT een jaar ontrouw: hij werd jeugdleider in een van de sociale oentra van Rot terdam. Over dat jaar zegt hij nu dat het een waardevolle ervaring voor hem is geweest. Na dat jeugd leiderschap kwam de heer Kuin weer bij de centrale directie van de PTT, waar hij van 1955 tot 1965 secretaris van de hoofddirectie tele fonie en telegrafie was. „Ik ben wel wat lang aan de centrale directie blijven hangen", aldus de heer Kuin, die in 1965 toch maar liever weer zo als hij het noemt „het veld inging" en adjunct-directeur van het plaatselijke telefoondienst (later door fusie: district) Den Haag werd. Van waaruit hij nu promoveert naar Breda. Hij zal in de loop van de zomer in Breda verschijnen zegt hij om zich al vast wat in te werken in het vrij uitgestrekte district. Offi cieel begint hij 1 september de dag waarop de huidige directeur met pensioen gaat. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1971 | | pagina 3