Tuinders in Melsele wachten op resultaat gas-onderzoek «gR WjUSKSEfo FLINKE AGENDA RAAD VAN SLUIS Harmonie St. Jan houdt tweedaags muziekfeest (lymiMstiekvcraift gaf jeugduitvotrinj Heel l Rülbp OVER VELE HECTAREN SCHADE VAN DUIZENDEN GULDENS cUd/t, kmi. Hg %cr Mooi Boek Drum héte beste halve zware.® 99 Bilj artontmoeting te Aardenburg WEET JE kMK Kjj» meteen, PMMÉÏ Vrbij EEM PAK Mutaties in bestuur ISMWH Schieting trok 69 deelnemers Schieting op staande wip DE STEN stad] streek Vogelvreugd hield jaarvergadering en houdt vogelbeurs Ouderavond met lezing door ir. Trimpe Burger te Aardenburg Jaarvergadering van De Weel te Graauw VSERTtfy UIT Onderzoek Op 6 april BIJ VIERING 75-JARIG BESTAAN Concerten Duur jagen Bessenjenever 7,50 per 1/1 liter INSTITUUT PL. Hervormde Kerk houdt actie voor verbouwing Obadja in Kapelle Zonnig lenteweer hoogwater DINSDAG 30 MAART 1971 1 (Van een onzer verslaggevers) HULST/MELSELE In het aardbeiencentrum Melsele in de buurt van het Antwerpse industriegebied wachten 25 Belgische tuinders in spanning het resultaat af van een onder zoek naar de oorzaak en de gevolgen van (vermoedelijk) gif tige industriegassen, die de afgelopen week in enkele uren tijd duizenden vierkante meters aardbeienaanplant en toma ten-gewas hebben aangetast. Nog steeds is niet bekend welke Belgische grootindustrie verantwoordelijk is en aansprakelijk gesteld kan worden voor de aangerichte schade. Eind vorige weDk verschenen de eerste alarmerende berichten over industriële „uitstoot", waarvan in de kassen van tientallen tuinders een vernietigende werking bleek uilt te gaan. Op dit moment - ruim een week na de eerste verschijnselen - is nog steeds niet exact bekend, waaraan de massale aantasting pre cies is te wijten. Be tuinders in het geteisterde gebied (een strook van zeven bij een kilometer) worden nog dagelijks met de gevolgen ge confronteerd: vruchten sterven af en bladeren versdhrompelen. Enkele van hen hebben vorige week in een tijd van nauwelijks twee uur complete velden zien ver- In een duizend meter brede strook van acht kilometer lang tussen Mel sele en Kruibeke zijn kwekers van aardbeien en tomaten door een gas gedupeerd. (Van onze correspondent) HULST Voor een redelijke op komst hiedd de vogelvereniging „Vo- -gelvreugd" uit Hulst de algemene vergadering in café „De Ster". Uit het jaarverslag van de secretaris bleek diat het ledental iets was te ruggelopen; op het ogenblik telt de vereniging 49 leden. Financieel is de vogelvereniging gezond. Bij de be stuursverkiezing ward de heer Fr. Hekman tot nieuw bestuurslid geko zen. Er werd meegedeeld dat in het najaar een vogelbeurs zal worden gehouden. Dit wordt een openbare verikoop van vogels van uitsluitend lieden van „Vogelvreugd" (Van onze correspondent) AARDENBURG Vrijdag a.s. wordt in de openbare basisschool te Aardenburg een aivond georgani seerd voor de ouders van leerlingen en toekomstige leerlingen aian die school. Naast de gebruikelijke jaar verslagen en rondgang door de klas lokalen met bezichtiging van het werk van de leerlingen staat ook een lezing op het programma door ir. J.A. Trimpe Burger uit Aarden burg over „Nelhellennia een Zeeuwse godin en Romeins Aardienbuug". (Van onze correspondent) AARDENBURG De beide Aar- denburgse biljartploegen „Kwaker" en „Met Moeders Wil" ontmoetten elkaar voor de 3e maal dit seizoen, „Kwaker" wend overwinnaar. De uitslag: A, Baecke-L. de Hon 2726 0'2; A. de Vos-W. den Hollander 343902; E. Bonte - G. Roets 67 71 02; J. de Rijcke-L. Verstraete 8443 20; A. Buysse-A. Bogaard 3515 20; G. Paridaen-E. de Croock 4232 02; G. de Baerde- maieker-M. Nobus 7831 20; G. de Rijck-Fr. Ballegeer 5435 02; M. Paddoen-A. de Hulüu 3018 20; A. de Vos-A. Vermeine 3120 20; J. die Rijek-M. Lefcens 6832 20- Totaal 550—362 12—10. (Van onze correspondent) GRAAUW De hengelsportver eniging „De Weel" hield in hotel Van Oosterom haar algemene ledenverga dering. In deze vergadering werden de aftredende bestuursleden P. van Remortel en F. de Witte met algeme ne stemmen herkozen. Door de voor zitter werd medegedeeld dat het vis water van de vereniging „De Vlaam se Kreek" van eigenaar is verwisseld en nu eigendom is van Staatsbosbe heer. De hengelvereniging „De Weel" kan evenwel pachter blijven. Er zul len aan het mooie viswater wel eni ge veranderingen plaatsvinden, waar bij dit onder andere in twee gedeel ten wordt gesplitst, doordat een nieu we watergang door de kreek wordt getrokken. Deze watergang zal afge zet worden door stuwdammen, zodat de vis niet in de watergang terecht kan'komen. (ADVERTENTIE) dorren. De ramp leek aanvankelijk groter dan ze uiteindelijk is, maar de schade wordt nog altijd op vele duizenden guldens geraamd. Sommi ge tuinders verwachten, dat de op brengst van hun gewassen met tien procent zal teruglopen en dat de aardbeien later op de markt kunnen komen dan gebruikelijk. Dat wil zeggen: als ze dit laatste stadium halen, want zelfs dat is op dit mo ment niet zeker meer. Over de uit werking van de gassen op langere termijn is helemaal niets bekend. De Mélseler aardbeienkwekers zijn wat dat betreft pessimistisch gestemd: ze houden rekening met de mogelijkheid, dat het wel eens het laatste seizoen zou kunnen zijn dat ze van de hiuidiige aanplant profite ren. De aangetaste velden hebben zich inmiddels voor een groot deel hersteld. Het geeft de Melseler tuin ders geen reden tot optimisme. Ze vrezen, dat de beschadiging voor een deel blijvend zal zijn. In het' gunstigste! geval, zo verzekerde een van de gedupeerden, zullen de aard beien uit het Melseler centrum dit jaar acht dagen later tot volle was dom komen: ook acht dagen later op de markt dius. En dat alleen al betekent een schadepost van vele duizenden harde Belgische franks. Het onderzoek naar de toedracht van de ramp is in handen van de BedrijfsvoorlichtinigBdient voor de Tuinbouw in de provincie Oost- Vlaanderen (BVO) met Weitteren als plaats van vestiging. Ook de ambte naren van deze dienst zitten met de handen in het haar. Het onderzoek bij de tuinders ter plaatse heeft nog geen concrete gegevens opgeleverd. De rijksoverheid is op de hoogte gebracht. De rijkswacht trouwens ook. Verder kunnen de tuinders zelf niets doen dan afwachten. Nog steeds is niet bekend of de gedu peerden kunnen rekenen op schade vergoeding. „Er zijn geen preceden ten, meneer. Wij weten ook niet hoe het zal gaan", aldus een woordvoer der van de BVO. Een van de gedupeerden consta teerde zorgelijk, dat men wel kan hopen op overheidssteun, maar dat er geen enkele garantie bestaat, dat men die steun ook werkelijk krijgt, omdat het Vlaamse land- en tuin- bouwbeleid nu eenmaal niet voorziet in conflict-situaties tussen land- en tuinbouw en industrie. Overigens een eerste conflictsituatie op de lin- ker-Schelde-oever, waarvan de ge volgen zo tastbaar zijn. Tuinder Jos Landeghem uiit Xelse- le spreekt over een schadepost van duizend gulden. Hij heeft 2000 me ter kas. En dan is hij nog niet eens de grootste tuinder en de meest gedupeerde. Er zijn ergere gevallen, zoals bij Fiorint Puijenbroeck, waar geen en kel aardbeien- en tomatenplantje gespaard bleef. Hij heeft dan ook de twijfelachtige eer zich te mogen re kenen tot de categorie van ergst getroffen boeren. Zijn kassen bes laan een oppervlakte van 42 hectare met tomaten en aardbeien, halfom. Van Puijenbroeck kan ze met hon derden aanwijzen: de verdorde vruchten, die nimmer tot ontwikke ling komen. Hij is het die spreekt over een inkomstenverminderimg van tien procent. Met een gebaar bij zijn hals maakt hij duidelijk dait de ramp het eind van zijn bedrijf kan betekenen ais de huidige ontwikkeling zich voortzet. „We moeten toch al zo krap rekenen tegenwoordig. Daarbij kunnen we een verminderde op brengst niet veilen, meneer", vertelt Fiorint, terwijl hij met een bezorgde blik de chaotische toestand in zijn tropisch hete-kassen beoordeelt. (ADVERTENTIE) De gedupeerde kweker Puyenbroeck met in zijn hand de dode vruchtbloem van de aardbeienplanten. (Van onze oorrespondent) SLUIS Door het periodieke af treden van de heer P.A. Wieme, die ziah wegens zijn leeftijd niet meer herkiesbaar wenste te stellen, moest door de Instelling voor Sociaal en Maatschappelijk Wenk voor Hedlle een nieuwe voorzitter worden be noemd. Hiertoe werd gekozen de heer B.A. v-an de Slikke, die tot nu toe ondervoorzitter van deze instel ling was. Tot nieuwe ondervoorzitter van deze instelling werd benoemd het bestuurslid de heer C.F.A. Dek kers. (Van onze correspondent) SLUIS De gemeenteraad van Sluis komt op dinsdag 6 april om 19.30 uur bijeen. Als eerste punt staat op de agenda de beëdiging als raadslid van de heer J. Hak ker (P.v.d.A.), die de plaats in neemt van de heer J. P. J. Wage, die in december 1.1. is overleden De exiploiitaitie-verigoedimig van de bijzondere kleuterscholen en de scholen voor basis-onderwijs dienen te worden vastgesteld. Aan de gehr. J. en G. van Poecke zal 667 m2 grond atain de Hoogstraat worden verkocht. Op deze grond, welke bij de fani. Van Poecke in erfpacht was, staan een woonhuis en een timmerwerkplaets. De gebrs. Van Poecke wensen deze grond thans te kopen en b. en w. stellen voor dit (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN. De rJc. har monie St. Jan uit Sint Jansteen zal op 8 en 9 mei aanstaande het 75-jarig bestaan vieren door op beide dagen muziekfeesten te organiseren, waar op verschillende verenigingen uitge nodigd zullen worden. Het bestuur van het korps verwacht dat aan de feestelijkheden op beide dagen in to taal vijftien gezelschappen zullen deelnemen. Daaronder zijn dram- hands, majorettenkorpsen en uiter aard harmoniegezelschappen. Bij een bijzonder feest behoren na tuurlijk bijzondere dünigen. Daarom ook zal de heer P. Vos, die reeds vanaf de vorige eeuw muzikant is, De Sint Jansteense r.-k. harmonie Sint Jan, die op 8 en 9 mei haar 75-jarig bestaan viert. tijdens het feest speciaal in de bloe metjes worden gezet, mede ook in verband met het feit, dat hij nog trouw iedere week de repetities be zoekt. Sinds kort evenwel laten zijn benen hem wat in de steek, zodat hij bij uitstapjes niet meer van de partij kan zijn. De Steense harmonie is in mei 1946 heropgericht. Verschillende muzikan ten uit die periode zijn nu nog lid. Zij zullen eveneens worden gehul digd, omdat ze evenals P. de Vos nog trouw iedere week de repetities be zoeken. „De pinten, die we gedronken hebben op al die repetities zijn er on telbare", zo zegt een van hen, de heer P. Weemaes, die vainaf de herop richting tot een van de trouwste le den behoort. De heer Weemaes staat aan het hoofd vrn een muzikale fa milie. Behalve hijzelf maken ook drie zoons en een dochter deel uit van het korps. Met het oog op het jubileumfeest zal er op de jaarlijkse Steense fancy- fair, die dit jaar wordt gehouden op de eerste zaterdag en zondag van april, heel wat te beleven zijn in het verenigingsgebouw aan de Wilhelmi- nastoaaf. Op het fancy-fair wordt on der meer een Weinstube ingericht, waar voor een zacht prijsje een glaas je wijn gedronken kan worden. verzoek in te willigen. De verkeers situatie op de hoek Hoogstraalt-St.- Pieterstraat, zo schrijven b. en w., vraagt reeds geruime tijd om verbe tering. Door de uitbreiding van het bejaardentehuis „Rozenooid" en de medewerking van het bestuur van deze instelling kan thans tot verbe tering worden overgegaan tegen het symbolische bedrag van f. 1. Daar naast wordt van de gemeente ver langd, dat deze de kosten van sloop van de opstallen en de aamvulling van de grond (totaal ongeveer f. 4000,-) voor haar rekening neemt. Het college vraagt de gemeentere rd hiermede akkoord te gaan. Het departement Sluis-Aorden- burg van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen viert dit jaar haar 150-jarig bestaan. In verband hiermede worden diverse festivitei ten georganiseerd, welke deels reeds achter de rug zijn. Voor de jeugd zijn nog voorzien een optreden van een j>eugdcircus en een expressie- wedstrijd In bet tekort van f. 1400,- vraogt het bestuur van „het Nut", zowel van de gemeente Aardenburg. als de gemeente Sluis een bijdrage van f. 700,-. B. en w. van Sluis menen echter niet zover te mogen gaan en stellen voor een bijdrage v,an maximaal f250,- te verlenen. Wel willen b. en w. een bedrag van maximaal f. 1500,- beschikbaar stellen voor de organisatie van drie concerten in de raadszaal. Het ge meentebestuur van Sluis werd bena derd door de stichting „Het Neder lands Impresariaat" voor het organi seren van een experimentele serie van drie concerten in de raads zaal. Deze stichting beijvert zich, met medewerking van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, aan de Nederlandse kun stenaars commerciële steun te geven en ziet in die Sluise raadszaal een bijzondere gelegenheid om met suc ces culturele concerten te geven. De kosten van één ooncert varieren van f. 600.- tot f. 2000.-. Van de gemeen te wordt een bijdrage gevraagd van f. 500,- per concert. Tegenover de verdere onkosten voor de gemeente zoals inrichting van de zaal, buur vleugel, publiciteit, staan de inkom sten uit entree-gelden. B. en w. willen aan dit culturele experiment hun medewerking verlenen. De Sluise jachtaktehouders, zul len, als de raad ermee akkoord gaat, voortaan f. 15.- ie plaats van f. 10,- gemeenteleges voor hun jachtakten moeten gaan betalen. De richtlijnen van het ministerie van Landbouw en Visserij laten een dergelijke verho ging toe. Omdat ook de andere kos ten zijn verhoogd, zal aanneming van dit voorstel betekenen, dat een nieuwe jachtakte f. 100,- zal kosten tegen f. 75,- in het vorige jachtsei zoen. In verband met de gemeente lijke herindeling voldoet de gemeen schappelijke regeling voor de com missie van advies ex artikel 75 van de hijstandswet voor West Zeeuwsch-Vlaamderen niet meer. B. en w. stellen dan ook voor deze regeling, in afwachting van een eventueel t.z.t. te treffen nieuwe regeling, waarover nog geen over- eenstemmdng is bereikt, in te trek ken. Hemelstreaf 13, St.-Jansteen Telefoon 01140—2635 (Van onze correspondent) LAMSWAARDE In café Heaj-ens te Lamswaiarde wei schieting gehouden. Hieraan «p, 69 schutters deed. De uitslag wip een, hoge vogel, B. die Schepj, (Lamswaande); eerste zijvogel 1 Hermans (Ossenisse); tweede^1 gel P Strobbe (Lamswaai grootste aantal kleine vogels op tü één J. van Dijk (Hengstdijk) r stuks; wip twee, hoge vogel W. wels (Axel); eerste zijvogal Schepper (Koewacht) jtweede: ged, Mahu (Laimswaiarde); g^y, aantal kleine vogels op wip tweed Rottier te Ossenisse (Van onze correspondent) CLINGE De schuttersmaatsjE;. pij „Eendracht en Broedermin" K een schieting op de staande mppr. in Clinge. De uitslag van de s luidde als volgt: Wip 1: le hoogvogel: J. de Kr. Kloosterzande; 2e hoofdvogel: te afgeschoten; le zijvogel: N. Goo» Kloosterzande; 2e zijvogel: Th. v Buyten, Kloosterzande; 3e zijvojé] C. Weemaes, Clinge; 4e zijvogel: ui afgeschoten; le kal: L. de K< Kloosterzande; 2e kla; P. Baert, II wacht; 3e kal: Th. Inghels, Koewad 4e kal: niet afgeschoten. Wip 2: le hoogvogel: C. de Wol Hulst; 2e hoogvogel: R. de Bk Graauw; le zijvogel: A. van de I ghe, Hulst; 2e zijvogel: A vat» Berghe, Hulst; 3e zijvogel; J, ie Overmeere, Clinge; 4e zijvogel: C Hageman, Clinge; ie kal: F. Her weg. Hulst; 2e kal; E. Willaert, CE ge; 3e kal: P. Stevens, Clinge; 4e kt niet afgeschoten. (Van een onzer verslaggevers) KLOETINGE Zaterdat gaf de Kloetingse gymnastietown ging een jeugduitvoerimg in de taf zaal aan het Wesselo-park. In d' tempo werden een vijftiental m mers door die diverse groepen i# voerd. Er was een behocriijM 1» bliëke belangstelling. amaiap voob zuidwest wmm* Editie voor Zeeland ABONNEMENTSPRIJS 17,95 per kwartaal, binnen vei-1 spreidingsgebied (excL 50 ct in cassokosten). f 6,20 per maand (incL 9 ct. in- J cassokosten). RAYONKANTOREN: -TERNEUZEN, Nieuwstraat 9 Tel. 01150-7920 (4 lijnen) HULST: Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen) GOES: Klokstraat 1, tel. 01100-8030 (3 lijnen) KLACHTEN OVER BEZORGING: Na kantooruren: tel. 01140-37511 en tel. 01158-1940. (Z-Vlaanderen) REDACTIE ZEELAND: Bureau: Kromme Weele 4, Middelburg, tel. 7764. Postbus 116. A. F Koopman Chef Zeul® tel. privé 7438 (01180) Redacteur Goes: M Kersten, tel. 01100-f Coördinerend redacteur Zeeuwsch- Vlaanderen G. van Berkel (01150-41 Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Verlind (01140-3447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen: i R. van der Helm (01150-4»! Sportredactie Zeeland: R. van Deursen (01155.1°»" Fotojournalist Zeeland: Cor de Boer (01155-2237) ADV. EXPLOITATIE: Wnd. Inspecteur Zeeland: C. Menu (01100-4316) Hulst en O.Z.-Vlaanderen: Th. de Bakker (01150-266 Oostburg en W.Z.-Vlaander®1- M Bogers (01170-2891 Kanaalzone en Terneuzen: i J. Schieman Axel (01155-W Walcheren en Zuid-Be vela1"1, R. Vaes (01195-433) DINSDAG 30 MAART 1971 - - Ir -- KAPELLE Het CJMV-gebouw Obaidja in Kapelle dat bijna 50 jaar goede diensten heeft bewezen aan het verenigingsleven in Kapelle, is van de CJMV naar de keirlk. Door een grondige zal heit geschikt ge- Jen voor de verschillende m kerkelijk verenigings- Om de verbouwing mogelijk te makien, is thans een actie begon nen ondier de led-en van de hervorm de kerik in Kapelle. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door liet KNMI op maandag om 18.00 uur: Overwegend droog en zonnig en temperaturen overdag boven nor maal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 4 tot 10; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: 1 tot 5 graden ho ven normaal; kan-s op een droge pe riode van minstens 12 uur: 95 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Voor donderdag: aantal uren zon; 4 tot 11; min.-temp.; omstreeks nor maal; max.-temp.: 0 tot 6 graden bo ven normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur; 95 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 80 procent. - Morgen, woensdag 31 maart. Ber gen op Zoom 6.49 en 19.18 uiur, Hansweert 5.50 en 18.17 uur, Ter neuzen 5.09 en 17.37 uiur, VRssingen 4.41 en 17.07 uur, Wemeldirage 6.39 en 19.08 uur. Korastanz 279 (onv)Rheimfelden 205 (-7); Straatsburg 224 (-2); Plit- tersdorf 363 (-6); Maxau 419 (-15); Ploohingen 176 (-11); Mamoheim 260 (-6); Steinbach 134 (pl. 1); Mainz 278 (pl. 16); Binigen 179 (pl. 9); Kaub 196 (pl. 13); Trier 317 (-13); Koblenz 220 (pl. 10); Keulen 189 (Pk 16); Ruihirort 349 (pl. 2); Lobith "56 (pl. 2); Pannerdense Kop 926 'Pl- 16): Ruhrort 349 (pl. 8); Lobith IJssel 370 (pl. 3); Deventer 260 (pl. 4); Monsdn 5464 (-4); Borgharen 3920 (-42); Belfeld 1145 (pl. 3); Grave ben de Sluis 479 (-27. (ADVERTE; Ruton RO1311: een was automaat met een wolwas- programma, goedgekeurd door het Internationaal Wolsecretariaat. Ruton wasautomaten reeds v.a. f718.—.

de Stem | 1971 | | pagina 2