ling. toni boltini. zilveren jubileum in gloednieuwe tent 'Als anderen denken heb ik al uitblik Simonis „verrast" Leidse studenten parochie Shell verminderde de koolmonoxyde in de uitlaatgassen van17.000auto's met meer dan 50%! Shell wil samen met u de luchtverontreiniging beperken ïr te weten bie*-. Bent u al voor 10'n GRATIS uitlaatgastest bij één van de Shell-stations met het paarse spandoek geweest! vassenen. BONN EN PRAAG GAAN WEER PRATEN „ARTS MEER ACTIEF IN SEXUOLOGISCHE BEGELEIDING" binnenland buitenland ws oom r:~ Acht ton „Vies" Prof. Van Emde Boas Bonneterie15.000 extra voor „pot" afvloeiingsregeling Ook waarschuwing op pakje sigaretten in België verplicht Madrilenen tekenen petitie aan regering BEZOEK HÏROHITO AAN NEDERLAND GAAT DOOR PASTORES HERZIEN STANDPUNT S I ling Grond- Water- en 1 diploma N.O.B. Zijn volgende ïnd vervoer met vrachtauto's" beroepsgoederenvervoer. Vtransport. 4) J.G. Holewijn. Iir. Wil een garage begini Ynenkort monteurs-' loystra. Radio-hulpi Bjpolitieo: nt machinist (Grond-, Water- Bedrijf. 8) A.G. Bisselink. |ezig voor monteur. Wil als adeling thuis I W -Leeftija. r hem in een (zegel) intvvoordnummer 35, af het niet meer Jt vaklieden sist tijdens voorzieningen. sen zelf. nmers veel meer doend het adres: ntrum voor van 18.30 woensdag- (Van een onzer verslaggevers) SÖESTERBERG Zijn medewerkers lopen voortdurend met de tong op hun schoenen achter hem aan, zijn vrouw Dickey zegt met gestileerd afgrijzen: „Hij gunt zichzelf nau welijks tijd voor een kop koffie. Die man heeft een energie, waar je helemaal eng van wordt. Als er iemand naar een hartaanval solliciteert, is het Toni". „Ik een hartaanval Circusdirecteur Boltini kijkt zijn gast met een gelouterd glimlachje aan en schudt zijn hoofd. „Als dat zo is, had ik hem allang moeten hebben. Ik heb mijn hele leven schokken en klappen moeten verwerken. Ik heb getrild als een riet. Ik ben door diepe dalen gegaan. Maar toch voel ik me precies hetzelfde als tien, twintig jaar geleden". „Hartaanvallen krijgen mensen, die de hele dag zitten. De managers en de ambtenaren in Den Haag. Van hard werken is nog nooit ie mand ziek geworden. Ik ben nu 51, maar er is nog steeds niemand, die me kan bijhouden." „Natuurlijk ben i!k bang voor d'e dlocd. Als ik ga vliegen dirknk ik eerst viter, vijf glazen wijn. Anders durf ik niet in te stappen en in de tocht dlenk ik srteedk „Duizend gulden ais ik straks weer op de grond sta". Ik neem me ook altijd voor om nooit meer te gaan vliegen, maar ik moert wiel. Vroeger ging ik met de auto, ik reed naar Spanje en Italië. In één ruk door, want ik heb altijd haast gehad. Ik had op het dashboard een koffilazetappa- raatje. Ik gunde me de tijd niet om te stoppen voor een kop koffile. Ik knijp hem als een ouwe dief voor de dlood, maar ik probeer er niet aan te denken. Ik weet alleen dat het circus kaïpot is als ik er niet meer ben. Dat dis geen groot spraak, Dat is de waarheid. Vraag het aan de mensen op het terrein. Vbaaig ze rustig: „Wie is het oir- cus?" En dan zul jie het horen. Ik ben de man, die het weet, ik beslis, waar het kleinste schroefje komt te zitten. Dat weten ze ook verrekte goed. Toni is het circus en als er wat moet gebeuren, ver tel ik ze, hoe ik het wil heb ben'. „De dood, dat sS igeen onderwerp voor mli|j. Ik vind het leven te moloi om over de dood te denken. Ik ben in 1947 begonnen met een ouwe kiosk van de kermis, zo'n houten tent met een dak van zeil doek. Ik had niet eens paarden, alleen een fiets met één wiel, waar ilk met pijn en moeite op kon balanceren. Nu heb ik een nieuwe tent, diie met de hele installatie mee 8 ton heeft gekost. Ik heb het laatste jaar voor een miljoen geïn vesteerd en ik verzeker je, dat ik nlou die mooiste circustent van de wereld heb. Dat moet je straks zien. Al die kleuren. Jongen, dat is een feest. Het dak wordt één ster renhemel en langs de kanten ko men rooie, blauwe en oranje ba nen. Laten ze maar schreeuwen, dat Boltini een slechte circusdirecteur is, dat roepen ze al jaren. Meneer Mullens heeft altijd gezegd dat ik er niks van snapte, maar toevallig bestaat Boltini nog en is meneer Mullens een marskramer gewor den. Boitini is het enige circus in Nederland dat nog reist, dat groter is dan ooiit tevoren. En weet je waarom? Omdat ik me nooit wat heb aangetrokken van die mensen, dile het beter wisten. Die moord en brand schreeuwden, toen ik Skel ters door de piste Det mijden en de Jumping Jewels in mijn tent liet optreden. Ik heb me nocht een snars aangetrokken van die zoge naamde cirous-traidiltate. Als ik voel, dat ik met Johnny Lion meer kan vardienen dan met een olifant die door een brandende hoepel den dert, dan neem ik Jolhnny Lilon. Ik moet 350 mensen te eten geven en daarvoor moet die tent vod lopen. Als ik straks aan het tournee be gin zijn mijn onkosten 16 mille per dag. Dat moet dus eerst bin nenkomen, voordat ik aan een bo terham voor mezelf kan denken. Ik zal je zeggen waarom ik doorga. Omdat ik niet anders kan. Als ik niet bouw, als ik geen nieuwe dingen aanpak, ga ik ka pot. Ik zou razend worden, als de dokter me morgen vertelde dat ik het kalmer aan moet doen. Ik ken mezelf. Als er een dag weinig te doen is vlieg ik tegen de muur van de zenuwen. Vraag het aan Dic key, ik gun me de tijd niet voor plezier. Als ze zeggen: „Pa, blijf nou gezellig met ons naar de tele visie kijken", weet ik me geen raad. Ik heb nu een tent, die met een druk op de knop omhoog en om laag gaat. Mijn mensen hoeven al leen het zeil uit te rollen en de rest gebeurt hydraulisch. Dat heeft geen enkel ander circus in de wereld. De piste is gemonteerd op twee opleggers en als we gaan opbouwen, hoeft een mannetje maar een handle over te halen en dan klapt de hele zaak open. Dat scheelt me zestig man personeel. Ik ben nu bezig aan een hydrauli sche zitinstallatile met echte stoe len. De mensen, die straks naar mijn circus gaan zitten even sjiek als in de bioscoop. Ik heb mijn leven lang gebouwd en gesloopt. Ik heb ronde, lange en vierkante tenten gehad. Ik heb 6000 wagens versleten en miljarden geïnves teerd. Schrijf dat maar rustig op. Zet maar boven je artikeltje: „To ni Boltini heeft het miototete circus van de wereld". Ik heb net 16 Dafjes gekocht voor de propagan da. Ik heb ze knalgeel laten spui ten. Ik heb ook een eigen vuilnis wagen en een veewagen. En alle paarden brij gen een «gen box zo als op die renbaan. Dat ds nog nooit vertoond". Op dlat moment gaat de deur van het kantoor open en komt een dorpssmid binnen, die hij gehuurd heeft om zijn zitinstiallatie te bou wen. De man sloft moedeloos naar het bruine bureau, waarachter de zaagselkoning nerveus op de zo veelste rampzalige tijding wacht. „Meneer Boltini, u kunt die hele zitinstalliatie wel vergeten", zegt de man met sappige tongval, „d'r klopt niks van". Boltini veert op, roept: „Wat is er dan aan de hand?". De smid kijkt hem aan. „Wat er aan de hand is? De pen netjes gaan niet in die buizen. Dat is er aan de hand. U heeft geen rekening gehouden inet verzakkin gen. Straks gaan we met die hele handel op een weiland en dan kun je rustig „dag" met je handje zeg gen tegen uw mooiile ziltinstallatie". „Ik zal jou wat zeggen", roept Böitiini, „weet je waar de fout ligt, die fout ligt bij jullie. Het systeem is goed. Als ik zag, dat het klopt, dan klopt het ook. Kom maar mee". Bij de zitinstallatie in wording temperen de lassers hun blauwe vuurtongen, als de meester in zicht komt. Vervolgens ventileren ze a capella hun ongeloof in de almach tigheid van het grote circusbrein. „Veertien meter is te lang meneer Boiltini Dat lukt nooit". Boltini bulkt zich, kllopt op d'e buizen ,zegt dan schamper: „Ik dacht het al. De fout ligt bij jullie, De punten van de pennetjes zijn niet scherp ge- noieg. Jullie moeten doen, wat ik zeg. Als die pennen 'afgevijld zijn, moet het lukken". Op de terugweg naar het kan toor zegt Boltini: „Ik vind het jammer, dat ik in deze tijd leef. Dit is een vieze, ordinaire tijd, waarin het gros van de mensen bestaat nit slappelingen. Waarom ik deze tijd minderwaardig vind? Dat iaat ik aan elk weldenkend mens over. Als je hersens hebt, weet je het antwoord zelf. Ik heb niks tegen vrijheid, vrijheid is ge weldig. Maar wat er nu gebeurt, is vies. Ik ben blij, dat er nog mensen zijn als Verolme en Huub van Doorne. Ik vind het schandalig dat de regering kan beslissen, dat Ver olme zijn zaak moet overdragen aan de concurrentie. En waarom? Omdat hij een paar miljoen uit de staatskas heeft gekregen. Is dat nou zo erg? De regering gooit al jaren met miljoenen. De eerste de beste slappe Tinus krijgt al een subsidie. Maar een man als Verol me, die een wereldzaak heeft ge bouwd met zijn eigen handen, wordt vernederd". „Aan het begin van het gesprek heeft hij al gezegd, dat werken zijn enige ontspanning is. Hij gaat nooit naar een bioscoop, nooit naar een schouwburg. Hij stuurt zijn vrouw en kinderen met vakantie, maar blijft zelf in zijn circus residentie om te houwen aan zijn hydraulisch rijk. Televisie ziet hij zelden. „Ik heb nooit een vriend gehad", zegt hij, „ook als jongen niet. Ik heb er geen behoefte aan. Het circus is mijn leven, meer heb ik niet nodig. Ik weet ook zeker, dat dit circus verdwijnt als ik er niet meer ben". AMSTERDAM (ANP) Het on derwijs in de sexuologie zoals dat sinds kort aan de Amsterdamse Uni versiteit wordt gegeven, heeft tot. doel artsen te vormen die in staat zijn een patiënt met sexuologische problemen on te vangen en te hel pen. De arts in het algemeen heeft lang dn de schaduw der normen geleefd en gewerkt. Van hem moet thans worden verwacht dat hij, ook op zijn eigen arbeidsterrein, actief it aan het ontwikkelings- dat nieuwe vormen van men selijke relaties doet ontstaan, aange- epast aan onze moderne maatschap pij. Dit stelde gisteren prof. dr. C. van het bijzondere hoogleraarschap in de leer der menselijke betrekkin gen ten aanzien van het geslachtsle ven aan d'e universiteit van Am sterdam. Hij was hierin benoemd dioor de N.V.S.H. Van „oudsher" is door de „wereldlij ke" en „kerkelijke" autoriteiten de bevoegdheid van de medicus aange vochten om zich met de sexulogi- sche begeleiding van de mens bezig te houden. Zm beschouwden dit als tot hun domein. Bij prof. de vraag waarom artsen -en met hen het grote publiek deze verregaande beperking van hun bevoegdheid zo lanig zonder protesten hebben aanvaard. Hij meende dat het antwoord daarop is dat de medici in de 19e eeuw zelf ©en beperkte ©n eenzijdige visie hadden op het menselijke geslachts leven. Ook na de maatschappelijke ver anderingen die vanaf 1870 bleef de houding der artsen onge wijzigd. Prof. Einde Boas meende dat als gevolg daarvan het verschil tussen de behoefte van de bevolking aan sexuologische begeleiding en de mogelijkheden deze hulp bij de art sen te vinden, zeer groot is gewor- dien. Het ingestelde onderwijs in de sexuologie aan medische studenten daarin verande ring BONN (AFP) Paul Frank, de Westduitse staatssecretaris van bui tenlandse zaken, gaat vandaag naar Praag, waar hij contact gaat opnemen met het oog op de opening van on derhandelingen over het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tussen West- Duitsland en Tsjechoslowakije. Sinds de oorlog onderhouden West- Duitsland en Tsjechoslowakije nog steeds geen diplomatieke betrekkin gen. Oorzaak is de door Praag ge stelde eis, dat Bonn de ongeldigheid van het verdrag van München afkon digt, waarbij de Sudeten bij het „Der de Rijk" werden ingelijfd. Bonn is weliswaar bereid de on geldigheid van het verdrag van Mün chen te erkennen en geen gebdeds- eisen te stellen aan Tsjechoslowakije, dat in 1945 de Sudeten terugwon, maar zekere leiders van de West duitse oppositie zijn van mening dat aanvaarding van de Tsjechoslowaak- se eis ongunstige juridische gevolgen zou hebben voor de twee miljoen Su- deten-Duitsers, die na de oorlog in West-Duitsland een toevluchtsoord vonden. UTRECHT (ANP). De directie van de Bonneterie heeft een extra bedrag van 15.000,beschikbaar gesteld aan de vakbonden ter verde ling onder de georganiseerde werk nemers die onder de afvloeiingsrege ling vallen. Zoals bekend sluit de Bonneterie haar atelier, terwijl in Rotterdam en Den Haag in verband met een reorganisatie winkelperso neel zal moeten worden ontslagen. Om hoeveel mensen het in totaal gaat, is nog niet bekend. De heer H. L. Fransen van de in de Decoim samenwerkende vakor ganisaties voor winkelpersoneel noemde de afvloeiingsregeling dfes- gevraagd "uitstekend". Hij had veel waardering voor de houding van de directie van de Bonneterie, terwijl hij uiteraard ook zeer was ingeno men met het extraatje voor die vak bondsleden. BRUSSEL (ANP) Op ieder pak je sigaretten dat in België verkocht wordt zou duidelijk in het Neder lands, Frans en Duits de waarschu wing moeten staan, dat het roken van sigaretten gevaarlijk kan zijn voor de gezondheid. Voor ieder pakje waarop deze waarschuwing niet staat zou een boe te van ongeveer 3,50 geheven wor den. Dit is in het kort de inhoud van een wetsvoorstel dat door twee Bel gische kamerleden is ingediend. MADRID (AP). Vierduizend Madrilenen hebben een petitie onder tekend waarin de regering verzocht wordt de vorig jaar van kracht ge worden opheffing van enige burger lijke vrijheden ongedaan te maken. Ook worden in het verzoekschrift, dat vrijdag op het bureau van vice- president Luis Carrero Blanco is aangeboden, de beschuldigingen ge uit dat personen die krachtens de uit zonderingstoestand zijn gearresteerd, op allerlei manieren bedreigd zijn en dat zich in sommige politiebureaus gevallen van marteling zouden heb ben voorgedaan. Een Madrileense politiefunctionaris noemde het leugens en "een commu nistisch komplot". TOKIO (Reuter) Het keizerlijk hof in Japan heeft berichten tegen gesproken als zou keizer Hirohito wellicht zijn voorgenomen bezoek aan Nederland afzeggen wegens de kritiek die hier te lande is opgesto ken. Een woordvoerder zei: „We weten dat bepaalde groepen van de Neder landse bevolking tegen het bezoek zijn, maar de Nederlandse regering heeft ons langs diplomatieke kana len verzekerd dat we ons geen zor gen hoeven te maken. We hebben vertrouwen in de Nederlandse rege ring". (ADVERTENTIES) IN ZABRZE in Polen is het doden cijfer na het mijnongeluk gestegen tot acht. Vorige week dinsdag was op 800 meter diepte een muur ingestort, waardoor elf mijnwerkers opgesloten werden. Er is weinig hoop de drie oog niet gevonden slachtoffers levend aan te treffen. (ADVERTENTIE) PAASPENNING Geslagen in 21,6 karaats gedegen goud en gezet met een echte diamant, sym bool van zuiverheid. Hierbij behoort een cassette van origineel olijfhout afkom stig van de olijfberg bij Jerusalem. Dit kostbare olijfhout is 1000-2000 jaar oud. De voorzijde toont het laatste avond maal geïnspireerd op het beroemde schilderij van LEONARDO DA VINCI. De achterzijde toont de fraaie symbolen die betrekking hebben op de Verrijzenis. Alle penningen zijn genummerd, gezet met een eehte diamant en voorzien van een verzekeringsbewijs. •A. 500 ex. 7 gr 0 22,8 mm a 136,- B. 350 ex. 12,/2gr0 28 mm f 198,- c. 50 ex. 30 gr 0 38 mm a 398,- D. 25 ex. 60 gr 0 38 mmèf 728,- t. 10 ex. 120 gr 0 60 mm a 1428,- r. 5 ex. 240 gr 0 90 mm a 2800.- U. 2 ex. 480 gr 0 90 mm a 5600,- Dlemant in krts. resp. voor A - 0,10 - 0,15 C - 0.25 D - 0,35 E 0,55 F - 0,80 G - 1,60 Levering voor Pasen Prijzen INCLUSIEF B.T.W. Ta bestellen bij banken, juweliers en rechtstreeks bij de ORANJE MUNT DEN HAAG Lange Poten 5A Tel. 070 - 64.69.24* Een gouden penning, •en waardevol en historisch bezit. LEIDEN (KNP) Mgr. dr. A. J. Simonis, bisschop van Rotterdam, heeft zich zeer positief opgesteld ten aanzien van de pogingen tot kerk vernieuwing zoals die zich in de Leidse studentenparochie ontwikke len. In briefwisselingen en in per soonlijke gesprekken met de Leidse studentenpastores heeft de nieuwe bisschop van Rotterdam ten aanzien van de gehuwde priesters hetzelfde standpunt ingenomen als de andere Nederlandse bisschoppen. Aanleiding tot de briefwisseling en de gesprekken was het congres dat de Leidse studenitenparochie samen met de reformatorische studentenge meenten in Leiden op 6 maart j.l. had gehouden. Op dit congres werd een motie aangenomen, waarin o.a. werd gesteld dat de gehuwde pries ters in de Leidse studentengemeen ten op korte termijn zullen voor gaan in de eucharistieviering. Ten aanzien van het moeilijke punt van de gehuwde priester en het pastorale werk schreef bisschop Simonis: „Juisit omdat ik hoop dat u in „oeoumenicis" een weg bewan delt, die reele openingen maakt naar de toekomst, alsiook om te kun nen bepleiten dat voor de gehuwde pastores een zo groot mogelijke marge voor pastorale werkzaamheid blijft bestaan, moet ik u dringend vragen het eerste deel van de motie niet te aanvaarden". Verderop in de brief zegt hij: „Mocht u er toch. toe overgaan om de gehuwde priester in de eucharistie te laten voorgaan, dan kan ik dat onmogelijk onder mijn verantwoordelijkheid nemen". Met deze stellinigname heeft de bisschop van Rotterdam ongeveer hetzelfde standpunt ingenomen als mgr. Zwartkruis destijds ten aanzien van de Amsterdamse studentenparo- ehie. In de Leidse studentenparochie zijn twee gehuwde priesters werk zaam. Zij verrichten alle voorko mende werkzaamheden behalve het voorgaan in de eucharistieviering. Ook op oecumenisch gebied is de Leidse studentenparoehie ver ge vorderd. Elke zondag vindt een ge zamenlijke liturgie plaats, waarin bij toerbeurten een reformatorische of katholieke pastor voorgaat. Bisschop Simonis zegt in zijn brief over deze oecumenische sa menwerking nog wel vragen te heb ben, maar daarover „een vriend schappelijk gesprek" te willen voe ren. Zondag legde studentenpastor Van Well, de vroegere voorzitter van de diocesane raad, tijdens de dienst een verklaring af, waarin hij zei dat de open houding van bisschop Simonis en de betekenis daarvan voor het bisdom Rotterdam voor hem vol doende was om niet langer in te stemmen met dait deel van de motie, dat de gehuwde priester wil laten voorgaan in de eucharistieviering. Een dergelijke verklaring werd ook afgegeven door studentenpastor Van Breukelen. de beide andere studen- tenpastores, Cieslak en Hooigewee- gen, van wie de eerste gehuwd is, verklaarden voor de motie te blijven Uit de steekproef bleek dat slechts 1J3 van de auto's voldoet aan de eis, dat de uitlaatgassen maximaal 4y2% koolmonoxyde mogen bevatten. Een eis die binnenkort wettelijk ingevoerd wordt. Na de test gemiddeld slechts 2,8% koolmonoxyde De niet goed afgestelde auto's pro duceerden gemiddeld 6,8% kool monoxyde. Na het bijstellen van de carburateur zakte het gemiddelde tot 2,8%. Dus ver onder de straks gel dende wettelijke norm. Als u ook meehelpt kan de luchtverontreiniging drastisch beperkt worden Shell helpt de luchtverontreiniging beperken met zijn benzine nieuwe formule. Maar ook 0 als automobilist kunt meehelpen, als u gebruik maakt van de gratis uitlaatgastest bij Shell. Het duurt maar een paar minuten U wordt snel en gratis geholpen op één van de ruim 250 Shell-stations met het paarse spandoek. En u rijdt er niet alleen „schoner" door, maa" ook zuiniger.

de Stem | 1971 | | pagina 13