)SN Calley gaat boek schrijven Weer conflict aan universiteit in Drinkt u caffeine vrije koffie? SUPRA Utrecht Rij inrichting Den Dolder veel mis PRO-DEO VERGOEDINGEN TE LAAG I )e?eDKl FRANSE GASTEN BARDOT FILMT WEER REN! wereld moet 'leren van my laf Hieris'npak van de bovenste plank. onderzoek naar zeehondenjacht G Alfrink kritiseert missie-activiteit Egypte doet kroep op koning Hoessein binnenland buitenland 'RIJZEN. f39,70 f. 44,05 f. 41,30 f46,40 f. 46,- f. 51,90 f- 47,20 f. 52,70 f. 51,15 f. 57,80 f. 62,15 f. 58,60 f52,30 EN LER IMCA fUPER ER VICE VIER" mgs- n. f Supra de bekende mcuumgemalen kwaliteitskoffie iserookin vormloffie, diehetvollepond geeft aan smaak en geur. Geniet ernaar rustig van! catféinevry f2,69perpak. STATUS ARRESTATIES VERWACHT IN PRAAG KRUISINGA: NIEUW ONDERZOEK Sterfgevallen IN 'T 03 CQ) IP 99 Jonge bcdie legt eisen op tafel 220 cent voor 20 geurige, pittige,fijneMedina's..^- -x. Wie geeft er nog zo veel/ voor zo weinig? Velasques! V 7 Kloos wil geen premier worden Vors ter wil met Afrikaanse leiders praten Nieuwe pijpleiding in Egypte in definitief stadium I WOENSDAG 31 MAART 1971 Autorama Prijs Autorama prijs >800 ingel Off. Dealer rond tot 22 uur. van 12-18 uur. len, benzinebei), abedr. iberg. FORT BENNING (AP) lk hoop dat Wv Lai seen tragedie is maar iets dat de ogen van de I mensen opent, zelfs de ogen van I degenen die zeggen dat de oorlog 1 een hel is' Dit zei luitenant William Galley i m een exclusief interview met As- soeiated Press. Zoals gemeld werd I (alley maandag schuldig bevonden I ,ali de massamoord in het Zuid- vietnamese dorp My Lai. Een My Lai komt in elke oorlog I voor. Het is geen op zichzelf I ,iaand iets, zelfs niet in Vict- nam". „Ik kan niet zeggen dat ik er I tróts op ben ill My Lai te zijn «cweest, of mee te hebben gedaan I aan welke oorlog ook. Maar ik ben I wereld kan laten zien wat oorlog betekent, en dat de wereld nodig heeft dat er iets gebeurt opdat er een eind komt aan oorlogen". „Veel mensen zeggen, dat de er geweldig trots op als My Lai de oorlog een hel is, maar zij hebben die bei nooit meegemaakt. Het is voor degenen die in de oorlog zit ten veel erger dan een hel". Sprekend over zijn proces dat vier maanden heeft geduurd zei Calley: „Niemand heeft voor zover ik weet het probleem geanalyseerd WILLIAM CALLEY dat niet alleen My Lai maar de hele oorlog in Vietnam heeft ver oorzaakt. Ik heb goede hoop dat My Lai de ware betekenis van de oorlog aan de oppervlakte zal brengen, niet alleen in ons land maar in de hele wereld. Ik vind dat dit land zichzelf geen oorlog kan veroorloven". Gevraagd naar wat hij dacht toen hij getuigen had horen vertei len over de mensen die hij had afgemaakt, oude mannen, vrouwen en kinderen, zei hij: „Het is niet zo maar te zeggen wat ik voel. Daarvoor zou een heel boek nodig zijn en daar ben ik mee bezig. Ik hoop dat het tegen september kan uitkomen". De jury heeft zich na het be kendmaken van de beschuldiging onmiddellijk teruggetrokken voor nader beraad over het definitieve vonnis. Dit wordt echter pas over enkele dagen verwacht. Calley heeft drie mogelijkheden om tegen het vonnis beroep aan te tekenen. Mochten deze drie inder daad worden aangewend dan kan het nog jaren duren voor de zaak definitief zal zijn afgesloten. (ADVERTENTIE) CAFEEINE VBU v i SNELFILTER i koffiebranderijen sinds 1782 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Nog maar nauwelijks is de Wieberdink-affaire weg- geëbt of de universitaire wereld van Utrecht heeft een nieuwe rel. Een affaire Tenhaeff is in de maak. Prof. dr. W. H. C. Tenhaeff is 77 jaar en wil zijn functie, hoofd van het instituut voor parapsycholo gie, overdragen. Probleem is alleen maar aan wie dat moet gebeuren. Het is niet de eerste keer dat dit universitaire instituut zich in een cri sis bevindt. Vele psychologen is het al sinds de oprichting in 1953 een doorn in het oog dat de parapsycho logie (met als onderwerp telepathie e.d.) au serieux wordt genomen. Zij willen de verschijnselen der para psychologie wel bestuderen maar dan zeer kritisch. Vooral met experimen ten op statistische basis. Prof. Tenhaeff en zijn "school" doen dat al jaren anders^ onder meer met behulp van de dieptepsy chologie. De voordracht voor een opvolger ais in het slop geraakt omdat beide groepen tegenstrijdige ideeën heb ben. Prof. Tenhaeff kon beide wei in zich verenigigen. Hij is daarom na zijn emeritaat "voorlopig" aangeble ven, nu al zeven jaar. Binnenkort komen twee wetenschappelijke mede- zich verenigen. Hij is daarom na dr. Johnson uit Zweden op de nomi natie staat na een jaar hoogleraar te worden. geen publikaties op, zijn naam heb ben staan die over parapsychologie handelen. Van de andere gegadigde, een zekere Keil, zegt prof. Tenhaeff te weten dat het "een oud-machine- bankwerker is zonder wetenschappe lijke verdiensten". Prof. Tenhaeff is het daar niet mee eens. Hij vindt dat hij nu overal bui ten wordt gehouden. Zijn tegenspeler is prof. dl'. C. F. van Parreren. Hij is hoofd van het psychologisch insti tuut (van de gewone psychologie der halve). Besloten is het instituut van prof. Tenhaeff onder te brengen in het psychologisch laboratorium van prof. Van Parreren, maar hierin wordt door de parapsychologie voor al een poging gezien de wetenschap pelijke status die de parapsychologie zich onder de zorgzame toewijding van prof. Tenhaeff had verworven, weer teniet te doen. Het eertijds met een legaat van anderhalf miljoen be gonnen instituut heeft inderdaad op zijn terrein een wereldfaam verkre gen. De beide genoemde gastmedewer kers voor de parapsychologie, aange trokken door prof. Van Parreren,. worden volgens prof. Tenhaeff, „door alle vakgenoten gewraakt". De heer Johnson zou zelfs geen middelbare schoolopleiding hebben genoten en (Van onze redactie buitenland) PARIJS Volgens het gezagheb bende Franse blad Le Monde heeft de regerüig Husak besloten honder den vroegere aanhangers van Dub- cek te arresteren nog vóór het congres van de Tjechoslowaakse communistische partij van 25 mei a.s. De regering-Husak zou tot deze maatregel zijn gekomen naar aanlei ding van het duidelijk toenemende verzet in Tsjechoslowakije tegen het huidige regime. VANCOUVER (AFP). De Cana dese regering heeft een commissie samengesteld ter bestudering van alle kanten van de zeehondenjacht in Ca nada, zo heeft de Canadese minister van visserij. Jack Davis, bekendge maakt. De commissie telt zes leden. Zij zullen de economische, sociologische, ecologische en humanitaire kanten van het vraagstuk van de zeehonden- jacht in het Noordwesten van de At lantische Oceaan in de Noordelijke IJszee onderzoeken. De Frans-Nederlandse zanger David Alexander Winter en Seda, de dochter van Charles Aznavour gisteren bij aankomst op Schiphol. Zij zijn in Nederland voor hun medewerking aan een nieuwe show van de Mounties. DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris dr. Kruisinga heeft de indruk dat in de psychiatrische inrichting Willem Amtz Stichting in Den Dol der sprake is van een ernstige situa tie, zowel bestuurlijk als wat betreft het personeelsbeleid en de sfeer bin nen de inrichting. De bewindsman zei dit gistermid dag m de Tweede Kamer bij de be antwoording van mondelinge vragen van de Kamerleden dr. Lamberts (PvdA) en mevr. Veder-Smit (VVD). Hij baseerde zich daarbij op het voor lopig rapport van de regionaal ge neeskundig inspecteur dr. W. L. Meij- ering, dat hij op 24 maart j.l. heeft ontvangen. Van druggebruik onder de verple- genden is inderdaad sprake geweest. Dr. Kruisinga meent dat er aan leiding is om naar de voorraadbewa- king van verdovende middelen een nader systematisch onderzoek in te stellen, dat zich uitstrekt over alle paviljoens van de hoeve, met inbe grip van de dependances. De procureur-generaal van het ge rechtshof in Amsterdam stelt thans een onderzoek in naar mogelijke strafrechtelijke overtredingen zoals het onwettig bezit van verdovende middelen. Over de sterfgevallen in de inrich ting, waarover in de pers melding werd gemaakt deelde dr. Kruisinga mee dat de patiënte, die tijdens het baden overleed, naar uit medische verklaringen blijkt vermoedelijk een natuurlijke dood is gestorven. De tweede patiënt, een zeer be weeglijk kind dat in het zwembad verdronk, vormde er de aanleiding toe dat de directeur het verzoek ont ving nogmaals nauwkeurig te instru eren omtrent het toezicht op patiën ten in zwembaden. Ter zake van het derde geval kan worden gezegd dat deze patiënt stikte in een stuk appel. Dr. Kruisinga heeft een commissie van onderzoek ingesteld die als volgt is samengesteld: voorzitter is prof. dr. N. Speijer, leden zijn mr. J. van Andel en prof. dr. J. J. G. Prick. VIJF KAPERS hebben gisteren de gezagvoerder van een Philippijns pas sagiersvliegtuig gedwongen naar China te vliegen. DERTIG GRIEKEN zijn gisteren in opdracht van de minister van Open bare Orde uit het deportatiekamp op het Griekse eiland Leros vrijge laten. Er zitten nu nog 270 mensen in kampen in Griekenland gevangen. PRINS BORGHESE heeft gisteren in een door een Italiaanse krant ge publiceerde brief gezegd, dat de hele zaak van de „samenzwering" een verzinsel van de regering is. IN ISRAëL zijn de laatsten van een groep van ongeveer honderd joden aangekomen die op 10 maart het parlementsgebouw in Moskou „be zetten" om aldus hun uitreisvergun ning te krijgen. DEN HAAG Een groep ver ontruste jonge advocaten heeft in een telegram aan minister Polak (justitie) gezegd dat de overheid de vergoedingen aan advocaten, voor verplichtingen aan minder draagkrachtige verdachten dras tisch verhoogd moeten worden. Ook de manier waarop deze ver goedingen worden gegeven moet veranderen. Het telegram is onder tekend door de leden van alle jon ge balies en de leden van de werkgroep-Reuver, die is gevormd naar aanleiding van de conferentie voor jonge advocaten die in no vember van het vorig jaar werd gehouden in het Limburgse Reu ver. „Thans wordt per strafzaak een vaste vergoeding gegeven afhanke lijk van de gerechterlijke instan tie, waarvoor de behandeling plaats heeft (meervoudige kamer, politierechter, kinderrechter). Dit systeem dient te worden vervan gen door een stelsel van op punten gewaardeerde verrichtingen, waar bij tegenover elke punt een ver goeding staat. Omdat elke verrich ting vergoed wordt, zal hiervan een sterk stimulerend effect uit gaan op de activiteit van de advo caat terwijl bijzondere of hoger gewaardeerde werkzaamheden ook als zodanig gehonoreerd kunnen worden", aldus de verontruste ad vocaten. De verontrusten zeggen over de rechtsbijstand der on vermogenden: „Het moment van toevoeging van een advocaat aan de verdachte, de wijze van toevoeging, alsmede de onvoldoende honorering, die de ad- vocaaat voor deze toevoeging ont vangt, maken het des te moeilijker om goede rechtsbijstand te verle nen" De ondergetekenden van het te legram eisen van minister Polak dat hij bevordert dat de door hen voorgestelde veranderingen op korte termijn worden doorgevoerd en dat daaraan hij de komende kabinetsformatie aandacht aan wordt besteed. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) LANDSMEER André Kloos stelt zich niet beschikbaar voor het linkse schaduwkabinet, dat de PvdA, D'66 en de PPR vóór 20 april bekend zullen maken. Hij zal ook niet ingaan op een mogelijk verzoek minister-president te worden in de komende kabinetsperiode. Dit heeft Kloos gisteren verklaard naar aanleiding vam de steeds ster ker wordende geruchten dat er bin nen de progressieve concentratie een strijd gaande is over de vraag wie het schaduwkabinet zou moeten lei den: Kloos of Den Uyl. De heer Kloos heeft aan deze geruchten een eind gemaakt met de opmerking: „Ik heb mijn keuze be paald en die keuze is de VARA". KAAPSTAD (Reuter). Premier Vorstel- van Zuid-Afrika wil nog dit jaar een aantal Afrikaanse leiders voor besprekingen uitnodigen. De premier deelde niet mee wanneer de uitnodigingen worden verzonden. Wel deelde hij mee, dat de eerste bezoeker de president van Malawi, Kamoezoe Banda, zal zijn. Hij komt later d'it jaar naar Zuid-Afrika voor een officieel bezoek. Hij zei dit op een persconferentie in Kaapstad. „Ik zal graag van de gelegenheid gebruik maken het apartheidsbeleirl te bespreken. Er is meer onzin ge sproken en geschreven over de ge scheiden ontwikkeling dan over welk onderwerp dan ook", aldus Vorster, Landen, die zich in het verleden bereid hebben getoond een dialoog met Zuid-Afrika te beginnen zijn o.m. Ivoorkust, Ghana, Malagasië en de Centraalafrikaanse Republiek. De Ghamese minister van buitenlandse zaken William Ofori-Atta bood vori ge week nog aan voor besprekingen naar Pretoria te komen ROME (KNP) Tijdens de ver gadering van de bestuurs- en ad viesraden van de Romeinse congre gatie voor de verkondiging van het geloof, die deze week in Rome wordt gehouden, heeft kardinaal Al frink scherpe kritiek geleverd op deze „missiecongregatie". Hij achtte de werkwijze inzake het missionair beleid en het op de oude manier doorgaan met het regu leren en stimuleren van het z.g. „missiewerk" vreemd aam de werke lijkheid. Daarop heeft de Nederlandse aartsbisschop suggesties gedaan om tot aangepaste structuren te komen met behulp van de bisschoppencon ferenties. De Franse filmster Brigitte Bardot tijdens een scène in haar nieuwste film „Rhum Boulevarddie op het ogenblik, onder regie van Robert Enrico, in de Franse hoofdstad wordt opgenomen. Heden, 31 maart 1971, gaat mijn eerste gedachte opnieuw uit naar de „hot pants" en wel om meer redenen (die evenwel vertrouwelijk blijven) dan u uit het volgende zou kunnen opmaken. De Haarlemse bloemen meisjes zijn weer op recepties en op straat om bloemen aan te bieden. Maaaaaar: ze dragen geen hot pants. En dat was tegen het zere (bedekte) been van twee D'66-raadsleden van Haarlem, die vragen stelden aan b. en w.: „Vindt uw college niet dat blijkens de gekozen, weliswaar de cente, maar toch ietwat folkloristisch aandoende uitmonstering de bloem van vrouwelijk Haarlem een onuit- sprelijk leed wordt aangedaan, waar door het beleid van b. en w. op dit punt als teleurstellend wordt erva ren?" En: „Zijn b. en w. bereid om in overleg met de bloemenmeisjes als nog deemoedig en doordrongen van schuldgevoelens ten opzichte van Haarlem, de inwoners en de (poten tiële) toeristen op korte termijn uitvoering te geven, aan datgene dat b. en w. naar onze mening niet kun nen nalaten, namelijk wijziging bren gen in de kleding van de Haarlemse bloemenmeisjes?" Waarbij ik me geheel en al aan sluit. Let vanavond bij Koos Postema even op dé Nederlandse vertaling van „hot pants". Die koe van het PSP-verkiezlngs- affiche kijkt me aan. Met de mededeling dat de rijks archieven 7500 jaar werken achter zijn Wordt er dan tóch teveel ge sproken in dit land komen we langzaam maar zeker terecht bij mr. H(arm) van Riel. VVD-senator en een (spits) man die van alles, alles af denkt te weten. Ergens in Nederland sprak hij: (over de financiële moeilijkheden bij diverse dagbladen) „Wij moeten een pers hebben, een pers van allerlei richtingen, maar geen pers die de hand ophoudt en geen bevoorrechting van bepaalde groepen van journalis ten, die zelf de dienst willen uitma ken". (Alsof die bestaan). Maar ook: Elke Nederlandse groep van enige omvang kan de voorlich ting krijgen die zij wenst". En dat willen we nu graag zo hou den, beste senator. AM(yL)AI (Calley). C(oncentratie?) N(iets) V(oor) ons! Werkende jongeren: voortaan mi nimum-loonslaven. De zaak dreigt uit de hand te lopen, daarom stoppen we er mee voor van daag. Morgen gaan we verder, óók op deze plaats. Gegroet. MERIJN BEIROET (RTR) Egypte heeft Jordanië veroordeeld wegens „maat regelen tegen Palestijnen in Jorda nië, die op hun uitroeiing zijn ge richt". Radio-Caïro haait een officië le verklaring aan waarin een beroep wordt gedaan op alle Arabieren „standvastig aan de zijde van de Palestijnse verzetsbeweging" te staan. Op koning Hoesein van Jordanië wordt aangedrongen in te grijpen en „een nieuwe vernietiging van Arabi sche levens" te voorkomen. Libië, Syrië en Algerië hebben de Jordaanse regering al gegispt naar aanleiding van de jongste botsingen tussen koning Hoesseins troepen en Palestijnse verzetstrijders in Jorda nië. CAIRO (Reuter) Het dagblad Al Ah ram heeft gisteren gemeld dat de overeenkomst voor de bouw van een 330 kilometer lange pijpleiding tussen Suez en Alexandrië omstreeks 1 juni zal worden ondertekend. Met de aanleg vam de pijpleiding, zal waarschijnlijk drie maanden la ter worden begonnen. Officiële woord/voerders van de Egyptische Olie Organisatie en van het Minis terie van Industrie verklaarden ech ter dat bij hen hierover niets bekend was. De pijpleiding, die volgens het blad een capaciteit heeft van 40 miljoen ton, zal binnen tien maan den zijn voltooid. De leiding zal door de Franse Socea-groep, die uit 11 maatschappijen uit hoofdzakelijk Frankrijk en Italië beslaat, worden aangelegd. De kosten van het project zullen volgens het blad geheel door bijdragen van Westeuropese en Ara bische landen en buitenlandse ban ken worden gedekt.

de Stem | 1971 | | pagina 17