TIMMAN NA TWEE SNELSCHAAKTITEL PARTIJEN GEKLOPT KUYPERS: OPNIEUW Eveleens: titel alle categorieën Uit hopeloos Bessems lijkende positie gaat SPONSORS: INTERESSE IN HOLLAND SPORT Hans Vuitink nog voorbij Wagtmans: ik ben me van geen kwaad bewust Toppers gewipt Kritiek op lang vlucht ^arderiset1^ ROBERT WINT GP BELGIë sport VIERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 29 MAART 1971 VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAAN TURNEN De Nederig I jeugdturnploeg heeft een wedstn, tegen een vertegenwoordig jeugdploeg van het kanton met bijna 19 punten verschil verlo ren. De Ziiricher ploeg, die gemitl. I deld twee jaar ouder was daj j, Nederlandse afvaardiging was op c. I le onderdelen, met uitzondering T„ de vrije oefening, duidelijk sterk,, dan het Nederlandse zestal, j, meest opvallende turner was j. Zwitser Robert Rretscher uit terthur, die eerste werd op alle de onderdelen. ZWEMMEN In het 25-meter bad van Riga zijn vier RussiaiscV.é t zwemnecords verbeterd. Aan wedstrijden werd ook deelgenoom door Bob Schoutsen, die derde wpj I op de 100 m rugslag achter Ijj, Gribennikov (Rusl) en Tadasi Hot da (Jpn). De belangrijkste uitslag,- I zijn: heren - 100 meter vrije slag; i Vladimir Boere (Rusl) 51,8 s, (Russisch record), 200 meter vrij, I slag: 1 Aleksander Samsonov (RBS: 1,55,1; 2 Viktor Mazamov (ta i 1.55,5; 1500 meter vrije slag: i jon Belitz-Geiman (Rusl) i6jjj (Russisch record). 100 meter rui' 1 Igor Gribennikov (Rusl) 59, 2 Tadasi Hondia (Jpn) 1.00,2; 3 jjJ Sdhoutsen (Ned) 1.00,6. 400 m vrij, 1 slag diames: 1 Nina Soakhovtsev, 4.40,8 (Russisch record); 1M rugslag: 1 Tinatin iiveiitoii (Rusl) 1.06,5 (Russisch record). „RIN EN D, (Van onze schaakmedewerker 1 BREDA Ruim 200 deelnemers onder wie een groot contingent Duitsers en veel Belgen hadden zich zaterdagmiddag verzameld in het gebouw van de Nederlandse Kleding Industrie voor de 21ste snelschaak dag, die de Zevenbergse Schaakver eniging in zijn 25-jarig bestaan har) georganiseerd. In de finalepartij kwamen Tim- mian en Kuypers, beiden nog maar kort teruig uit Madrid waar zij ons land vertegenwoordigden in het Cla re Benedict toernooi. Ondanks het feit, dat Timman twee pionnen voorkwam in een eindspel, zat er geen winst voor hem in. Het ken merk ongelijke lopers was hier doorslaggevend. In de tweede partij, die griezelig ingewikkeld was, was Kuypers initiatief op de koningsvleu gel voldoende voor winst en voor de hoofdprijs van f 400,-. De uitslagen in de diverse poules van de kampioensgroep waren als volgt: groep A: 1 Timman Amster dam 5,5, 2 Witt Rotterdam 5,5, 3 Vogel Amsterdam 5, 4 Smout Den Haag 4,5, 5 Marquas D 3,5, 6 Druon Eindhoven 2,5, 7 v.d. Broeck B 1,5, 8 Kröncke D 0; groep B: 1 Besser D 6,5, 2 Verholt Utrecht 6, 3 Both D 4, 4 en 5 van Dop Den Haag en Wilmink Amsterdam 3, 6 Milliano Udenhout 2,5, 7 van Santen Den Haag 2, 8 Elfrink Abcoude 1; groep C: 1 van Baarle Schiedam 6, 2 Sherwin B 6, 3 en 4 Jongepier Utrecht en v.d. Vliet Den Haag 4, 5 Plukker Amsterdam 3, 6 Boon Bre da 2,5, 7 Verhoeven Breda 2 en 8 Welsch D 0,5; groep D: 1 Borm Eindhoven 6,5, 2 Dunkeltolum B 5,5, 3 Reimer Den Haag 4,5, 4 Hoogen- doorn Dordrecht 3,5, 5 Smeets Rot terdam 3, 6 en 7 Odink Amsterdam en Sleeker D 2,5, 8 Pleckner D 0; groep E: 1 Kuypers Geldrop 6, 2 Visser Delft 4,5, 3 en 4 van Santen Capelle en Etmans Utrecht 3,5, 5 en 6 Verhoef Dordrecht en J. v.d. Berg Amsterdam 3, 7 Junge D 3, 8 Neis D 0; groep F: 1 Schiffendecker D 6, 2 Pliester Eindhoven 5,5, 3 Bale mans Eindhoven 5, 4, 5 en 6 v. Haastar.t Amsterdam, Bij de Vaate Rotterdam en Verreck Leiden 3, 7 Moren D 2,5, 8 MacCarty D 0; groep G: 1 v.d. Weide Amsterdam 5, 2 Rosenthal Den Haag 4,5, 3 Sutmuller Eindhoven 3, 4 Bastiaansen Breda 1,5, 5 Siekel D 1, 6 Morenz D 1; groep H: 1 Hartoch Amsterdam 6, 2 en 3 Zuidema Amsterdam en Boey B 5, 4 Kerkhoff Rotterdam 4,5, 5 Wilbert D 4, 6 Ten Berge Heerlen 2,5 7 Neis D 1, 8 ErvVch Den Haag Ol (Van onze sj MEERSSEN Twee keer maar, gekregen en twee keer was er een zien van deze enige nationale prof alle twee wachtte echter teleursti kilometers door het op- en af-ga: tens kwam (als lid van een 8-mar meter ontstond) enkele meters ti naar de 27-jarige Frans Verbeeck van een 180 kilometer lange vluchi bijtende kritiek van ploegleider L kletst. „Wagtmans reed als 'ne zot. Driessen in korte zinnen. Klaarde bij Gerben Karstens het humeur snel op na het overzien van het schitterende persoonlijke succes „Ik ben toch wiel content, al had ik natuurlijk liever gewonnen"), R'- ni Wagtmans had meer tijd nodig voor het verwerken van de Gold Race-afloop die zo onverwacht ver velend eindigde met boze woorden van Lommie Driessens. „Misschien", sprak Wagtmans voorzichtig, „zoekt, hij een excuus voor het verlies". Geen onlogische theorie als men .veet dat 3 Molteni's (Swerts, Van Springel en De Schoenmaker) niet oij machte waren Frans Verbeeck te stoppen in zijn rush naar de triomf. Een pijnlijke nederlaag, want Frans Verbeeck versloeg begin dit jaar Eddy Mercks in Monaco en nu re kende hij weer eens af met de Molteni's. Onweerstaanbaar spurtte hij in Meerssen naar de eerste plaats. „Ik denk dat het dat is" mijmerde Wagtmans. Hoe dan ook. Lomme Driessens kende geen gena de voor hem. „Zoals Rinus vandaag koerste, leek nergens op. Hij luistert niet eens", gromde Driessens met. een ondertoon die duidelijk maakte dat hij en Wagtmans nu - wat hem betreft - lijnrecht tegenover elkaar staan. Wagtimans verbruide het in zijn ogen met die ontzettend la-nse vluchtpoging van Amstenrade tot Bundie. Een actie die losgeslagen weid door Jos van der Vleuten en waaraan verder ook Sjaak Frijters. Maurice Eyers, Tino Tabak en Karl Heinz Müddeman deelnamen. Goed samenwerkend bouwden de 6 hun voorsprong uit tot ruim 3 minuten, een verschil dat ze bijna 180 kilo meters konden houden daarmee voor de enige ontsnapping (op de finale na, toen er 8 renners sprongen) van de dag zorgend. Tot het moment waarop de voorsprong alsmaar groeide, kon Loimme Driessens vre de hebben met de doldrieste poging van Wagtmans, daarna toen het aidsverschiil rond de 3 minuten oleef schommelen - niet meer. •Jk ben hem gaan zeggen", ver klaarde Driessens later een pijlsnel- 'e tocht vanuit de achterhoede naar de leidende groep, „het werk maar °P te geven. Stop er mee riep ik, want jullie blijven hangen. En wat deed Rinus? Hij ging zijn eigen ïaug en koerste door". Wagtmans ontkende die ongehoorzaamheid. "Vanaf dat moment heb ik niks meer gedaan". Tano Tabak, een opvallend jonge Prof, bevestigde dat. „All-een Van er Vleuten en ik wilden er wat oor doen. Verder niemand. Ook In elk gaval, dat was uRiSS 1 Zlen» Had Wagtmans zijn perste krachten gegeven om de ,w™acht vroege sprong te laten iat wi3t Lomme", zei wa?"ï!f^ls feJ' "Dait W'rt hij. Het ^gesproken. Zo maakten we Q„ b 3®- Vlug demarreren en hopen 4 ™?r3Prong Hij het ingaan van de rondes in Meerssen". Maar mane Driessens bleef erbij: wat Wiagtmams in die opvallende 0 Grote drukte rond Ven Baarle (links van het bord) en Timman, die samen met de Duitser Besser beslis singswedstrijden speelden voor een plaats in de finale. APELDOORN (ANP) De 24-jari- ge judoka Dirk Eveleens uit Burger veen is zondag in Apeldoorn voor de tweede achtereenvolgende keer Ne derlands kampioen alle categorieën geworden. Hij behield zijn titel door in de finale de 22-jarige Amster dammer Peter Adelaar met 'n houd- green te bedwingen. Het toernooi om het nationale kampioenschap in de open gewichtsklasse werd dit jaar, meer dan een seizoen geleden, beheerst door de zwaargewichten. De vorige keer bracht middengewicht Jan Snijders 't nog tot de finale. Nu maakten in de laatste fase van het toernooi de „zware jongens" duide lijk de dienst uit. De finalisten Eve leens en Adelaar (115 en 155 kg. zwaar) brachten geen hoogstaande partij. De grotere routine en betere conditie van de kampioen gaven de doorslag. Na acht van de tien minu ten had Adelaar geen verweer meer en klopte snel af na een door Eve leens aangelegde houdgreep. Eveleens noch Adelaar behoort tot de zogenoemde eerste kernploeg, waaruit in eerste instantie de kandi daten voor de Europese- en wereiM- kaïmpioenschappen worden geselec teerd. Wat Eveleens betreft, komt aan deze situatie wellicht spoedig een einde. Hij gaait praten met An ton Geesink, trainer van de nationa le ploeg, om tot een frequenter trai- niingsbezoek te kamen, op tijden die hem beter schikken dan de nu geko zen weekeinden. Voor de 22-jarige Amsterdammer Adelaar liggen de ztken minder eenvoudig. Hoofd klachten weerhouden hem van lang durige trainingsactiiviteiten. Deze ju doka (twee meter tilen lang) its bij zonder sterk, maar heeft nog veie technische tekortkomingen. Echter niet zoveel om in de halve finales vrij overtuigend te winnen van de voormalige Europese jeugdkampioen BORGLOON (ANP —De huidige wereldkampioen in de 250 cc-kiasse motorcross, de Belg Joël Robert, heeft zondag de in Borgloon gehou den Grote Prijs van België in de 250 cc-klasse gewonnen. Met een eerste en derde plaats in de twee gereden manches. De wedstrijd tel de niet voor het wereldkampioen schap. Het eerste treffen voor de wereldtitel heeft plaats op 14 april in de Grote Prijs van Spanje. De uitslag luidt: 1 Joël Robert (Belg) op Suzuki 4 pnt., 2 Juüen de Roaver (Belg) op CZ 6 pnt, 3 Haikan Anderson (Zweden) op Husqvarna 10, 4 Heikki Mikkola (Finland) ap Husqvarna 10 ,5 Jac ques van Velthoven (Belg) op Husqvarna 11, 6 Jog Teuwissen (Belg) op Maioo 14. Men zou geneigd zijn te veronder stellen. dat Vulitink de terugslag on- dervomd na die superieure record- reeks, de droom van ieder biljar ter. Maar in het begin van de partij tegen Bessems bleek wel. dat er van onderschatting of wat dan ook van de zijde van Vuitink geen sprake was. Na twee beurten immers leidde Vuitink via een serie van 158 met zo'n voorsprong (56193). dat nie mand meer een cent op de kansen van Bessems wilde zetten. Zelfs toen Bessems in de vierde beurt een reeks van 127 liet noteren was er voor Vuitink na een ant woord van 66 nog geen vuiltje aan de lucht: 203281. Opeens echter stokte het ritme bij de titelverdedi ger. Tegenover kleine series van Bessems, waarmee de Limburger op gelijke hoogte kwam (281281), stelde Vuitink drie poedels op een rij en dat betekende de nekslag. Want nadat Bessems in de achtste beurt met 19 de 300 had volge- maakt, faalde Vuitink na drie ca ramboles in de nastoot. Deze nederlaag vormde de sleutel tot de dramatische ontknoping van dit kampioenschap, waarin Vuitink alle records verbeterde maar toch zijn titel kwijt raakte. Hij was door dat verlies tegen Bessems niet aan geslagen, maar wel iets van zijn zelfvertrouwen kwijt geraakt, toen hij zaterdagavond tegen Rijvers, die door zijn goede spel de revelatie van het toernooi werd, moest aarn- (Van onze sportredactie) DEN HAAG In een hoek van de bestuurskamer van Holland Sport werd druk geconfereerd. Deelne mers aan het gesprek waren o.a. de heren Tom Menken van het Wasse- naarse zuivelbedrijf n.v. Menken melk, ir. Th. H. Nijssen (Koeltech- nisch Bureau te Leiden), de Leidse zakenman B. Vonk, en de stichtings bestuursleden van Holland Sport Kroesmeijer en Kattenburg. Alleen al het feit dat de heren van de „groep Menken" gisteren op Houtrust aan wezig waren, duidt op hun interesse voor een eventueel sponsorschap. De woorden die de heer Kroese- meijer later sprak - „of Cor van der Hart als trainer aanblijft. hangt van de andere bestuursleden af" - mogen eveneens een aanwijzing zijn dat de besprekingen met de nieuwe sponsors in geen geval op een zij spoor zijin gekomen en zeker worden voortgezet. Waaraan tevens de con clusie kan worden verbonden dat de fusie, waarover zoveel te doen is geweest, vrijwel van de baan is. Ongeacht de enige voorwaarde waar aan Holland Sport onverminderd blijft vasthouden - de naam FC Den Haag - komt uit de woorden van de heer Kroesemeijer n-aar voren dat zij bedenkingen heeft tegen de wijze waarop de onderhandelingen zijn af gebroken. „Ik kan hiermee als za kenman niet akkoord gaan. Ik zoek naar andere wegen om Holland Sport te laten voortbestaan en ik wil de strijd met ADO wel aanvaar den. Dan zullen we nog wel eens zien. Over twee weken, uiterlijk drie, is de hele zaak opgelost". De mysteries, die voor velen rond om de aniderhawdelinigen hirmgem, zijn nog niet geheel en al opgelost. De wijze waarop evenwel de heer Kroesemeijer met de leden van de „groep-Menken" heeft gesproken, blijkt het vertrouwen van die groep in Holland Sport danig te hebben versterkt. De voofzitter van Holland Sport heeft de „groep" uiteengezet waarom eventuele verhuizing naar Leiden voorlopig niet haalbaar is. Op zakelijke wijze heeft hij aange toond dat de kostenfactor te hoog is, UVS natuurlijk niet meteen het ge bruik van het sportpark kan worden opgezegd en het op peil brengen van de accommodatie forse bedragen zal vergen, waarbij de gemeente Leiden uiteraard ook betrokken is. Het overgaan van Houtrust naar Leiden is, zeker op korte termijn niet mogelijk. Resteert het blijven bespelen van Houtrust met een ge heel nieuwe opzet. De heer Kroese meijer - „Ik heb er veertig jaar bestuursfuncties in zowel de KNVB als heit olubvoetbal opzitten en dan wordt het tijd er eens mee te stop pen" - sprak dan ook over „de andere bestuursleden". Indien de heer Kroesemeijer („ik ga misschien wel wat doen als reclame op de shirts wordt toegestaan") zijn func tie ter beschikking stelt, blijft de heer Hans Kattenburg over. Het schijnt de bedoeling te zijn dat de nieuwe sponsors bestuursfuncties gaan bekleden, eventueel terzijde gestaan door een manager. HEESWIJK De Limburger Jean Bessems is een gelukskind. Even als ruim twee maanden geleden in het toernooi om het kampioenschap 17/2 in Amsterdam rukte de 26-jarige biljartvertegenwoordiger uit Cadier en Keer ook nu weer in de titelstrijd in het 71/2 in Heeswijk- Dinther vanuit een hopeloos lijkende positie de kaderkroon van het hoofd van Hans Vuitink. Door zijn laatste drie partijen tegen Vuitink, Van Leur en Rijvers in winst om te zetten eindigde Bessems tenslotte met twee punten voorsprong op Vuitink, die naast zjjn nederlaag tegen zijn opvolger zaterdagavond ook door Rijvers werd geklopt. Hans Vuitink, die vrijdagavond als eerste Nederlander in één ruk de 300 caramboles had gescoord en toen dank zij een torenhoog gemid delde en een voorsprong van twee matchpunten onbereikbaar leek, moest uiteindelijk met een tweede plaats genoegen nemen. „Nu moet er toch veel gebeuren wil die titel mij nog ontgaan", had Vuitink vrijdagnacht geconcludeerd. Daarbij doelde hij op het feit, dat hij van zijn laatste drie partijen er nog twee moest verliezen en dat was nauwelijks aan te nemen. Voor al niet na 't grandioze spel van deze .groothandelaar in horeca-artikeien uit Groenio op de eerste twee da gen, due hij met het fantastiscne moyenne van 70.58 had afgesloten Maar in dé biljarterij komen zo af "en toe nog wonderen voor. Onlangs nog bij het wereldkampioenschap driebanden in Groningen, toen de jonge Waalwiijker Rinii van Bracht volkomen onverwacht op één dag 'achter elkaar de Oostenrijker Jo- -bann Scberz en de Belg Raymond Ceulemans versloeg, zaterdag weer 'dm Heesiwijk. treden. Van het begin af góng Rij vers aan de leiding en leek met een serie van 111 in zijn zesde beurt de beslissing geforceerd te hebben. Vuitink echter had nog adem over voor een tegenstoot. Met een reeks van 168 nam hij zelfs een voor sprong (202248) en rekende er een beetje op, dat de Zuidhollander nu wel door de knieën zou gaan. Rijvers echter ging overstoord door en was in de tiende beurt met 62 het eerst binnen. Nog bad Vuitink in een gunstige positie kunnen blij ven wanneer hij in de nastoot met 47 punten een remise had gefor ceerd. Evenals in de partij tegen Bessems was het hem echter te veel. Hij maakte nog 17 punten en wist toen dat zijn titel aan een zijden draad was bomen te han gen. Hans Vuitink: door twee nederlagen opnieuw onttroond door Jean Bessems. (ADVERTENTIE) Henk Kruis. Dit kostte de gebrekkig voorbereide Adelaar echter zo veel kracht diat hij in de finale nergens meer was. Het is overigens dubieus geweest of Dirk Eveleens het weer tot de eindstrijd zou brengen. Hij verloor van Kruis en moest via de herkan sing letterlijk over die rug van Peter Snijders („De matten waren erg glad maar dat is geen excuus") terug zien te komen. Het lukte won derwel. De Bungervener: „Je gaat op zo'n dag alltijd beter draaien. Zo langzamerhand word't bovendien de routine natuurlijk belangrijk". Peter Snijders broer Jan ontbrak dit maal wegens ziekte zou het op diie ervaring liever wat verder bren gen. „Wij willen ook wel eens een partij gewoon uitdraaien. Maar van ons wordt altijd maar aanvallen en nog eens aanvallen verwacht". Voor de judoka's uit die lichte gewichteikilassen voor zover ver schenen was er weinig eer te behalen. Zo verdween miriidienge- wicht Poglajen al in de eerste ronde door een nederlaag tegen De Groot. Deze leverde later overigens goed werk, evenais Boot en samboworste- laor Chris Dolman. Van de „vedet ten" kwam baUfzwaairgewicbt Ernst Eugster, een gerenommeerd techni cus, het minst uit de verf. Hij ver loor in de kwartfinales van zijn poule van de AbmeOioër De Groot. Wim Ruska, die zeker een goede kaïns op de titiea had gehad, moest van deelneming afzien wegens een trainingsstage on Japan. BOB SCHOUTSEN RUGBY Het rugbyteam ra Wales heeft het vijflandentoerav: gewonnen door na Engeland, Schot land en Ierland ook Frankrijk 1 verslaan. In Colombes won de plot; van Wales voor 60.000 toeschouw» (een record voor een rugbywedstriji in Colombes) met 95 van Frank rijk, na een achterstand van 3—5 lij rust. - ATLETIEK Jansen van AV23 uit Amsterdam heeft in Leiden it traditionele Zilveren-molenloop je- wonnen. Bij had 1 uur 2 minuten a 0,8 sec nodig voor de twintig km ei had bijna twee minuten voorsproi! op zfj-n naaste concurrent, Hol ven Hercules uit Dordrecht. De uitsla; van de door de Bataven georgani seerde Wedstrijd is: 1 Jas: (AV'23), 20 km in lu 2 min. en 1.1 sec., 2 Hol (Hercules) 1.04.02, Kijne (Shell) 1.04.31, 4 De Ruiter (AV'34) 1.04.33, 5 Vink (AV2JI 1.04.44, 6 Van Gerven (Spartaan) 1.04.53. ATLETIEK Snelwandel» Tja bel Ras (RWV) heeft in Rotter dam het eerste Nederlandse atletiek- record in het nieuwe seizoen ver- beterd. Bij een nationale unnrti- strijd in de Maastad kwam Ras i> zestig minuten tot een afstand ra 12 km 529 meter en 36 centiaeW Ras wandelde bijna tweehonderd meter verder dan Jan Engelnw (PP), die op 15 oktober 1950 evel eens in Rotterdam tot 12 km 342 ei 60 cm was gekomen.

de Stem | 1971 | | pagina 12