ten SKIP! Jan Janssen„Men doet maar alsof wij nullen zijn PELLENAARS: „HIER HEB IK ME KOEST GEHOUDEN" Uitslagen Parijs-Nice MERCKX BLIJKT WEER ONBETWISTE HEERSER lig imateur- >ectie acht af Afspraken met NAC gemaakt SPORTTOTO V edetten afwezig Beslist niet Vitaminen Dik tevreden sport door peter heerkens ONBEDREIGD ado met pri- gladgepolijste j luten steel. I naar aan el- vestigd. puntenspaarkaart. 10 april) kunt u Centra-winkeligr pvrieskip. jijbetaling ing. ileveren als u wilt; paarkaart waard! BARONIE WIL TERUG NAAR DE AMATEURS g 20 maart 1971. voorbehouden. (Van onze sportredactie) BREDA Onder bepaalde voor- I «aarden zal Baronie het betaalde voetbal vaarwel zeggen en terugke- I ren naar het amateurvoetbal. Dat althans is de bedoeling van het be- I stuur van de Bredase tweede divi- I sie-vereniglng. Het bestuur van Ba- 1 ronie heeft dat standpunt ingenomen I na een geheim overleg met NAC en Federatie van Betaald voetbal IOrganisaties (FBO), dat met carna- I val in Dordrecht plaatsvond. Baro- I nie-voorzitter Frans Brouwers: „Het I bestuur heeft besloten terug te gaan naar de amateurs, wanneer wij de «garantie hebben te worden inge deeld in de eerste klasse en wan- I neer wij een financiële vergoeding (ontvangen. Die vergoeding moet overigens hoger liggen dan door de kranten het FBO-plan gemeld. De (FBO heeft ons gezegd dat het om hoger bedrag gaat, wat uitge- meerd zal worden over een aantal Ze willen proberen het beno- geld uit de toto te krijgen, Iwat dan ten koste gaat van de clubs, [die overblijven in het betaalde voet bal. Dat krijgen ze er dacht ik wel [door. Vorige week woensdag is er al i gesprek geweest tussen de NSF, B0 en betaald voetbal". Baronie mogelijk dus naar een bescheidener positie in het Neder- voetbalwereldj e. „Maar", Itelt de heer Brouwers nadrukke lijk, „alles is natuurüijk onder voor behoud Een eerste voorwaarde is fat de ledenvergadering alkkootrd En we zullen eerst maar eens ^wachten wat de FBCWergadering zaterdag oplevert". Direct na die bijeenkomst in Arnlhem, zal het jBaroniebestuur al bepaalde beslis singen nemen. De heer Brouiwers: life zijn in Arnihem met vier man kan het bestuur vertegenwoordigd jen dat lijkt me sterk genoeg om [besluiten over bepaalde punten te Dinsdag (mogelijk wordt lat nog een dag eender, al naar |elang de ontwikkelingen bij de O-vergadering) vergadert bet Baroniebestuur over de en van de FBO-bijeen- Jtamst. „En als de FBO-vergadering 'gvoor ons veTloopt, dan zal er kei gauw een algemene ledenjverga- (Van onze sportredactie) I BREDA ZWOLLE De sectie mateurvoetbal van de KNVB Wmt een afwachtende houding aan [anke de sanering van het betaalde adbal. „Eerst moet het betaalde een uitspraak doen", stelt (die-voorzitter Joop van Marie, die pter wel meedeelt dat de clubs. F terug willen naar de amateurs i veel medewerking van de ama- leursectie kunnen rekenen. Hoeveel f" en kan de Zwollenaar niet zeg- p. Voor toezeggingen acht hij de W nog niet rijp. „Uiteraard staan P"J achter elke sanering van het Waalde voetbal. En wij moeten er meewerken dat er een oplossing Pint, Wij zullen de clubs die terug- I'ren naar de amateurs met alle Pue opnemen. IHat is onze taak. Over de klasse patin ze wenden ingedeeld, moeten fe ons nog beraden. We zullen ze- J® geen strafkflasse gaain instellen, [aar we moeten ook rekening hou- met onze eigen competitie. We Ja™ 2e °P ean ptaalts zeitlbeoi waar r' °ns uitkomt". 1 nu toe kwamen clulbs. die keerden naar het aimaiteuinvoeit- mft in aanmerking voor een ÏL de eerste klas. De tweede ten T5 ',Gi hoogste wat te berei- itot Daar'3ij wierd don afgegaan "et hoogst spetende amateurelftai el 1 k V6rdtvdjnenide betaald voet- koS 1)311 vsfiebbg herzien zal mna Faatsbe uitspraak korren- 61 ^an Marie met een E" eitje zout genomen moet wor- 1 m'»1! zeer waarschijnlijk. I"G-secretaris Frans Speeken- JSvEa™nie 631 NAC meemaakte, E") Baronie het eerste klasser- E?* eis stelde bij het afdalen I Ik vf? amateursi deelt die mening: I ermoetl wel dat er ai afspraken r? <te amateursectie zijn gemaakt, s heeft het geen nut verder te e amateuTsectie zal' zekere •sgingen hebben gedaan. De j.aSf l'öch een bepaalde amm- [ten 01,1 zij|n plannen tie kum- Sem i?TV0erei1, Ze zullen natuurlijk Een t a<?1* hebben gegeven". WiialtJWeedie punt uit de regeling Md»61 -3lar de amateurs het feüiniiii^oveTigaan zal waar nam 0 op de helling moeten, IE® 7 verschillende verenigih- tfiüani-iöi stap zullen zetten, zal de kend i? vei"goeding niet toerei- 4ldo Jïv 0111 met 6611 voordelig 10 te beginnen. H. G. dering volgen'', aldus de heer Brou wers, „want voor 1 april moet alles geregeld zijn. Dat komt door de contracten met trainers en spelers. Die moeten drie maanden tevoren worden opgezegd". Bij de terugkeer van Baronie naar de amateurs, speelt NAC een rol. Welke precies is niet duidelijk. De besturen van beide verenigingen wensen zich daar vóór zaterdag niet over uit te laten. De heer Brouwers: „In Dordrecht hebben wij bepaalde overeenkomsten met NAC gesloten. En dat gaat niet over contract-spe lers". NAC-secretaris Speekenbrink: „Er zijn verschillende afspraken tussen NAC en Baronie gemaakt om de zaak voor Baronie te vergemak kelijken. Dat zal zaterdag intern waarschijnlijk ook wel aan de orde komen. De hele vergadering heeft daar niets mee uitstaande. Als het zaterdag guiistig verloopt, gaat ons akkoord onmiddelijk in". De heer Speeken/brink laat wel doorschemeren dat een van de pun ten van het gentlemen agreement de amateur-spelers betreft, die uit de Baronie-gelederen over willen stap pen naar het betaalde voetbal. De FBO heeff met diverse clubs be sprekingen gevoerd over de sanering van het betaalde voetbal. FBO-be- stuurslid Hilbrink: „Net zoals met Baronie en NAC hebben we met ver schillende andere clubs contact ge had en hen gewezen op de situatie. En wij hebben vernomen wat er bij de clubs leeft. Dat leek ons de meest correcte wijze. We hebben ze niet benaderd met de vraag of ze terug wilden naar het amateurvoet bal. Je bunt de olubs ook niet gaan dwingen". De heer Hilbrink accen tueert nog eens dat de afvloeiing, die volgens de FBO moet geschie den, geenszins alleen betrekking beeft op tweede divisie-clubs. „Het gaat om de beapeelbaarheid. Het betreft ook clubs uit ere- en eerste divisie, die te dicht bij elkaar lig gen. Natuurlijk zijn er in de tweede divisie ook clubs, die recht op be staan hebben in bet betaalde voet bal". Ook RBC, onthult de heer J. Go- derie, secretaris van de Roosendaal- se tweede divisie-vereniging, heeft een gesprek met de FBO gehad. „Dat ging niet direct over deze sa nering, hoewel het rapport wel enigszins ter sprake is gekomen. Men stond positief tegenover het continueren van betaald voetbal in Roosendaal. Daarom heb ik niet de indruk dat wij behoren tot die der tien clubs, die terug zullen moeten naar het amateurvoetbal". En RBC is zelf niet van plan terug te keren naar de amateurs. De heer Goderie: „Nee, beslist niet. We hebben net alle mogelijke medewer king van de gemeente gekregen. Dus de toekomst ziet er niet zo slecht nit. Wij zijn altijd voorzichtig geweest. Daardoor hebben wij ook geem schulden'.' Terugkeer naar de amateurs om wat beter in de „slap pe was" te komen, is geen moment een punt van overweging van de heer Goderie geweest. Als amateur club heb je niets aan een kapitaal. Je kunt er niets mee doen. Eigen lijk zouden ze die 150.000 gulden moeten gewen aan de clubs, die het altijd goed gerooid hebben". Die laatste uitspraak ziet de heer Gode rie zelf ook wel a'ls een irreële suggestie, want even later zegt hij: .Natuurlijk ben ik niet tegen sane ring. Dat is niet tegen te houden. En natuurlijk moeten de olubs geholpen worden schuldenvrij terug te gaan naar de amateurs". De heer Goderie beschouwt het als een voordeel voor RBC, indien Baronie uit het betaal de voetbal verdwijnt. „Wat het aan tal toeschouwers betreft zal het niets uitmaken. Er komt echter meer ruimte voor spelers die naar het betaalde voetbal willen. Nu moetan we met drie clubs delen en dan zouden het er maar twee zijn. Amateurs, die net aan het betaalde voetbal kunnen ruiken en niet voor de eredivisie in aanmerking komen, kimmen wij dam krijgen.". HEIN GROOTHUIS Frans Brouwers (op de foto rechts van zijn mede-bestuursleden Mulders en Simons (midden): „Wanneer wij de garantie van het eerste klasse-schap hebben en we krijgen een financiële vergoeding dan gaan we terug". li (Van onze speciale verslaggever) NICE Jan Janssen is niet per fiets, maar achter het stuur van de oranjekleurige Ford van ploeggenoot Johnny Schleck in Nice aangeko men. Verbolgen over één beslissing van de koers-commissarissen die het puntenklassement waarin hij tweede stond, annuleerden, stapte hij na 13 kilometer in de laatste etappe af. „Dat heb ik gisteravond al gearran geerd. De auto van Schleck stond er nog van het trainingskamp. Zodoen de". Waar het peloton in de afdaling van de col de Saint Arnoux recht door reed, sloeg Jan Janssen links- (Van onze speciale verslaggever) NICE Als Kees Pellenaars het eerste grote optreden van zijn Goudsmit-Hoffploeg reconstrueert, stelt hij vast dat er weinig te mopperen valt. Over zijn renners is hij met uitzondering van Jan van Katwijk, Henk Benjamins en Kees Rentmeester goed te spre ken. Gaat het over zijn eigen rentree, dan verwijst Pellenaars reso luut naar de eerste dag van ParijsNice, toen hij vijf reglementair uitgesloten renners in koers wist te houden. Een stunt, die indruk maakte op de coureurs en een belangrijke bijdrage leverde in hun unanieme slotoordeel: „We hadden veel van hem gehoord en hij is inderdaad formidabel. Wel hard soms, maar dat kan geen kwaad". I?. Toch vindt Gerben Karstens, de enige die Kees Pellenaars van vroe ger kernt, dat hij rustiger is. „Ik km hem bijna niet terug". De leeuiw van het Liesbosch geeft graag toe dat' hij miindeir groimde dan in het verleden, al heeft Jan van Katwijk deze week tranen met tuiten gehuild na een donderspeeoh vain De Pel. „Als ik jou zo steeds achterin zie, koersen", had Pellenaars hem toegeblaft, „dan lijk je wel een kumstmoeder." Ach teraf lacht Jam van Katwijk erom. „maar toen hij zo tekeer ging deed het goed zeer. Toch geloof ik wel als ik eens naga hoe ik daarna ben gaan fietsen, dat het geholpen heeft. De laatste twee dagen reed ik stuk ken beter". Behalve Jan van Katwijk heeft ook Henk Benjamins het moeten ontgelden. Die liet in Nice weten weinig te voelen voor het starten in de tijdrit. Pellenaars reageerde am per, maar liep even later nonchalant voorbij de lange Drent: „als ge wilt, kunde koffers gaan pakken". Benja mins koos toen de wijste weg. „Ik heb het bij Pel moeilijker dan vorig jaar bij Caballero", zucht Benja mins. „Het is allemaal harder, maar tevens toch wel beter. Ik heb ver trouwen in De Pel, alleen moet hij wel iedereen op zijn eigen waarde beoordelen. Dat dreigement van haar huis sturen vond ik niet reëel want ik heb verschrikkelijk last van mijn rechterknie". Een andere uitval van Pellenaars gold Jan Krekels: Helemaal gek van vitamines", foetert de Bredase ploegleider. En waarom? Een jonge coureur van 22 jaar heeft dat niet nodig. Lazer die troep weg, heb ik gezegd. Wat denk je nou wel". Je bent er ten eerste te jong voor en ten tweede is het te vroeg in het seizoen voor vitamines. Daar gaan je poten van blokkeren". Verder heeft Kees Pellenaars zioh rustig gehouden. „Nog wel", bast hij veelbetekenend, „nog wel. Hier hield ik me koest, wat kon en mocht ik forceren. Ook kende de jongens amper en we reden minder kilome ters dan de meeste ploegen in Pa rijs-Nice. Na Milaam-San Remo, dan kan ik tekeer gaan als het moet. Nou zou dart onjuist geweest zijn". Toch is er voor Pellenaars zegt hij wel wat opvoedkundig werk geweest wanit met een blik van „wat heb ik je altijd gezegd over Willem II en Caballero", meldt hij in Nice: „Ik moest ze discipline bijbrengen. Dat was hard nodig. Ie dereen commandeerde iedereen. Ze kwamen te laat of te vroeg, enfin ze deden precies waar ze zelf zin in hadden en hoe hert uitkwam. Maar ik moet zeggen dat iedereen zich geweldig aanpaste". Leo Duyndam daarover: „Pel is een echte leider. Hard, maar goed. Hij kan je moraal geven. Trouwens ga maar na: vroeger kon ik bij wijze van spreken nog geen viaduct op, nou ging ik met de eersten naar boven". Kees Rentmeester door Pelle naars bekritiseerd als Van Katwijk „Pel jaagt je op als je vanachte ren ziit en ik geloof dat ik persoon lijk dat nodig heb". Harry Steevens: „Hij regelt zijn zaken geweldig en pakt je goed aan. Misschien komt het daarom dat ik een betere Parijs-Nice reed dan vo rig jaar". Jan Krekels: „Ik koers nu liever dan vroeger. Er zit lijn in het werk van Pellenaars". Voor Kees Pellenaars staat liet vast, dat hij met deze ploeg tot goede successen ban komen. „Ik haal er wel wat uit, let op mijin woorden. Als we allejmaal aan elkaar gewend zijn en iedereen is ingere den, dan ben ik er niet bang voor". Vanzelfsprekend maakte hij een persoonlijke beoordeling van zijn acht renners in een eerste grote etappekoers. De kwalificaties: Wint Scheepers: „Daar ben ik dik over tevreden. Hij heeft een gewel dig karakter. Van allemaal kwam hij het best door zijn inzinking heen" Gerben Karstens „Hij is beheer ster. kalmer geworden. Ik vind hem nu prettiger in de omgang. En: ziin vorm is geweldig." Leo Duyndam: „Die is me geen honderd maar tweehonderd procent mee gevallen. Goede coureur, fijne jongen. Maar je moet er wel mes om weten te gaan" Harry Steevens: „Gaat goed rij den. Hij woog 3,4 kilo te zwaar Minder eten en minder drinken, zei ik, dan toomt het voor elkaar. Hii luisterde goed en is nu weer aan Uitslag eerste helft zevende etappe: I Riotte (Fra) 103 kilometer van Draguigraan naar Nice in 2 uur 46 mi nuten en 51 seconden, met tjjdsver- goeding 2.46,45; 2 Mintjens (Bel) 2.46,51, met tijdsvergoeding 2.46,47; 3 Chappe (Fra) 2.46,51, met tijdsver goeding 2.46,49; 4 Perin (Fra) 2.46,51. 5 Karstens (Nederland), 6 Van Co- ningsloo (België); 7 Pijnen (Neder land); 8 Genet (Frankrijk); 9 Sche pers (Nederland): 10 Ballini (Italië); II Erik Petterson (Zweden) allen 2.46,51; 12 Van Ryckeghem (België) 2.47,06, gevolgd door het grote pelo ton. Klassement van de tijdrit over 9500 m: 1 Merckx (België) 20.43,9; 2 Pou- lidor (Fr) 20.51.1; 3 Mortensen (Den) 21.12,2; 4 Letort (Fr) 21.14,2; 5 Gösta Petterson (Zweden) 21.16.18; 6 Oca- na (Sp) 21.19.9; 7 De Schoenmaker (Belg) 22.06,5; 8 Harrison (GB) 22.09,1; 9 Bellone (Fr) 22.20.4; 10 He- zard (Fr) 22.22.3; 11 Aimar (Fr) 22.33.09: 12 Hoban (GB) 22.38,0: 13 Huysmans (Belg) 22.42,8; 14 Erik Petterson (Zweden) 22.43,2; 15 Bitos- si (It) 22.51,2; 16 Bruyeere (Belg) 22.58,8; 17 Coquery (Fr) 23.07,1; 18 Bilsland (GB) 23.15.6; 19 Rouxel (Fr) 23.38,5; 20 Wolfshohl (W-Dld) 23.52.0; 21 Vianen (Ned) 23.53,0; 31 Schepers (Ned) 24,29; 41 Krekels (Ned) 25.01,2; 47 Steevens (Ned) 25.43.8; 49 Van Katwijk (Ned) 25.56.2; 55 Harrie Jan sen (Ned) 26.28,0; 61 Benjamins (Ned) 28.00,2; 66 Pijnen (Ned) 29.13.6. Eindklassement: 1 Merckx (Belg) 30.21,28; 2 Gösta Petterson (Zwe) op 58 sec.; 3 Ocana (Sp) op 1,09; 4 Letort (Fr) op 1,13; 5 Eric Pettersont (Zwe) op 2.36: 6 Aimar (Fr) op 2,41; 7 De Schoenma ker (Belg) op 4,12; 8 Rouxel (Fr) op 4,17; 9 Mintjens (Belg) op 5,59; 10 Mourioux (Fr) op 6,28; 11 Ballini (It) op 6,34; 12 Krekels (Ned) op 7.10; 13 Mortensen (Den) op 8.55; 14 Huys mans (Belg) op 10,57; 15 Harrison (GB) op 11,35; 16 Perin (Fr) o£> 12,19; 17 Poulidor (Fr) op 12,26; 18 Hezard (Fr) op 13,54; 19 Hoban (GB) op 14,02; 20 Van Ryckeghem (Belg) op 14,55; 23 Vianen (Ned) op 16,16; 49 Pijnen (Ned) op 22,44; 51 Harrie Jansen (Ned.) op 26,16; 57 Schepers (Ned) op 44,51; 60 Van Katwijk (Ned) op 47,54; 67 Benjamins (Ned) op 1.08,56. De Fransman Raymond Riotte gaat hier zegevierend over de finish in de laatste etappe van Parijs-Nice. Linies de Belg Mintjens, die als 2e eindigde zijn gewicht. Dat vind ik belangrijk dat iemand wil luisteren". Jan van Katwijk: „Tegenge vallen. Dat eet maar en dat drinkt maar en in de koers van achteren. Ik heb het hem eens goed gezegd en sindsdien ging hij beter. Maar alles bij elkaar ben ik er niet best over te spreken" Jan Krekels: „Niet slecht, maar als jonge coureur krijgt hij de nuk ken van een grote coureur. Niet qua mentaliteit, maar eisen. Dat is zo'n jongen die er een dokter bij wil. weet je wel. Ha, een dokter voor een gezonde vent van 22. En maar vitamines nemen... Hij heeft zelf kunnen ondervinden hoe slecht dat is want na een paar dagen sloegen er zijn benen door vast". Kees Rentmeester: „Daar heb ik hetzelfde op aan te merken als op Van Katwijk. Alleen beeft Kees be ter gereden dan Jan, maar ik vond- hem toch te lui. Hij zat teveel van achteren en ze künrien me niet kwader krijgen dan daarmee". Henk Benjamins: „Die is me het hardst tegen gevallen. Ik heb ook weinig hoop dat die te veranderen is. Je kunt hem iets duizend keer zeggen en dan gebeurt het nog niet. Een slappe vent". En Pellenaars over Pelledaars: ..Het is goed gegaan. Ze zeiden wel: De Pel komt in een andere tijd, hij zal flink moeten wennen, maar dat was niet waar. Als je het vak kent, dan heb je veranderde omstandighe den gauw genoeg onder de knie. Natuurlijk moest ik even de zaak verkennen, wat aftasten, maar over een maand loop ik weer voorop. Dat weet ik zeker". af, mikte zijn fiets in de wagen en sloot achter het peloton aan. De ronderadio meldde fijntjes: „renner nummer 12. Jan Janssen, staakt de strijd. Meneer Janssen volgt nu in een auto". Een uur of wat later, brieste Jan Janssen in Nice: ..Ze denken zeker dat ik gek ben. Nou dan beunen ze Jan Janssen nog niet. Ik zal een beetje met me laten spelen. Zijn ze besjokke?" De opgewonden stem ming van Janssen werd veroorzaakt door de commissarissen die tijdens een van de spurtklassementen in de zesde etappe naar Draguignan een grote onregelmatigheid waarnamen. Mercier's Eddy Peelman greep toen ploeggenoot Jacques Mourioux in het puntenklassement leider voor Jan Janssen bij zijn shirt en slinger de hem naar voren. Daarop viel het besluit het gehele puntenklassement uit de wedstrijd te nemen. ..Dus ik", zei Janssen in Nice met een van woede vertrokken gezicht,, die ner gens iets mee te maken had. loop die eindprijs mis. Ze donderen er zo dat hele klassement uit. zonder dat ik recht van spreken heb. Praat met Hoban, heb ik tegen Jacques Anaue- til gezegd, en je zult horen dat ik er helemaal buiten sta. Maar dat is niet gebeurd. Men doet en beslist maar. alsof wij grote nullen zijn, wij moe ten altijd maar ja knikken, ja, me- neeer, zeker, meneer. Natuurlijk, metneer. Nou daar baal ik mooi van. Lekker stel die commissarissen. Ze kunnen niet eens behoorlijk een uitslag opnemen. Dat is al een paar keer bewezen in deze Parijs-Nice. En daar zou ik onderdoor moeten? Nooit van mijn leven. Al had ik eerste in de Tour de France gestaan, ik was net zo goed afgestapt. Zoiets kan mijn rechtsgevoel niet hebben. En dan komt er nog bij dat ze onze hele ploeg dupeerden. Die jongens werkten iedere dag keihard om mij goed te lanceren voor de sprints. Dat is lekker geld, Jan, zeiden ze. 2500 franks, ik beloofde ze dat ze die prijs zouden krijgen als ik hem won. Ze hadden er recht op, na al dat sjouwen. En dan dit, nee, dat kan ik niet verwerken. Recht is recht. Enfin ze zullen het nog wel merken, die grote heren hier". DEN HAAG (ANP) Gistermid dag hadden zich bij het kantoor van de Nationale Sporttotalisator twintig deelnemers aangemeld met dertien resultaten juist voorspeld. De tussenstand van de toto van het afgelopen weekeinde, nummer 35 ziet er als volgt uit: Eerste prijs (dertien goed), 20 aanmeldingen, beschikbaar 238.083 gulden; tweede prij3 (twaalf goed), 576 aanmeldingen, beschikbaar 170.060 gulden; derde prijs (elf goed), 6365 aanmeldingen, beschik baar 238.083 gulden; extra prijs (eerste acht goed), 548 aanmeldin gen, beschikbaar 34.012 guiden. e AUTOSPORT De Zweed Ove Andersson en de Engelsman Tony Nash hebben in een Franse Alpine Renault de autorally van Italië ge wonnen. De twee Lancia's, die dinsdaga vond nog veruit de beste kansen op de ereplaatsen schenen te hebben, zijn als tweede en derde geëindigd. (Van onze speciale verslaggever) NICE Koersdirecteur Jacques Anquetil zei met spijt in zijn stem: „Jammer voor Parijs-Nice. Het is de mooiste koers die we in het voorjaar hebben, maar hij stemt dit keer niet tot tevredenheid. De macht van Merckx en de houding van de ande ren, maken dat ik geen voldoening voel". Organisator Jean Leulliot ech ter bleef ondanks alles de zon zien: „Natuurlijk ben ik content. Natuur lijk. Een zo superieur man als Merckx, zo'n grote kampioen, als winnaar te hebben is toch zeker iets fantastisch". Uit commercieel oogpunt is dat misschien ook wel zo (al zou bij een nederlaag van Merckx de aandacht op Parijs-Nice zeker niet minder gevestigd zijn), maar „de wieler sport" zit er mee. Voor hen die er de kost in verdienen en voor hen die dat moeten betalen, wordt de klasse van Merckx het gebrek aan enige tegenstand een steeds grotere obsessie. Zoals hij gisteren in ae tijdrit tegen de Turbie na zijn laat ste huldiging in deze Parijs-Nice fietste (de 9,5 km in 20.43, moyenne 27.494 km) doet het ergste vrezen voor ook dit wielerseizoen. In het rondewerk zal er zeker geen houvast zijn op zijn kwalitei ten en eerzucht. Voor de klassiekers kan men slechts hopen op een mo ment van zwakte, mindere concen tratie of een inzinking van zün ploegmaats. Vooral dat laatste zal belangrijk zijn, want in Pariis-Nice bleek dat Merckx's ploeg niets gele den heeft onder de verandering van samenstelling (De Schoenmaker en 95 55' van Coningsloo reden vorig jaar een andere dienst) en sponsoring (Fae- mino werd Molteni). Ze controleer den de koers als de absoluut sterk ste ploeg, die van Eddy Merckx het gat nooit te groot mocht laten wor den. Jacques Anquetil in zijn tijd. speelde nogal eens dartel met ziin krachten door enige ruimte te laten voor en bij ontsnappingen, maar Merckx en ziin knechten grijpen in op iedere meter. „Attaaueren". her haalde Luis Ocana in Nice nog eens tijdens een lichte lunch voor de tijdrit (die hij teleurstellend als zes de volbracht) „is iets waarover ie maar niet meer moet spreken. Waar om attaqueren? Hii is absoluut de sterkste en van zo'n aanval zou er alleen maar door anderen geprofi teerd worden zonder dat je er zelf iets mee opschiet. Praat me niet over attaqueren", aldus de man ene men nog steeds de meeste kansen toeschrijft om het Merckx ooit wer kelijk moeilijk te maken. Het leven in de wielersport ligt er door stil, zoals Parijs-Nice ten over vloede nog eens duidelijk bewees. Geen moment is Merckx bedreigd, zelf op de laatste dag ontbrak elk initiatief om in dat korte ritje van 108,5 km tenminste „iets" te laten zien. De eer was weer aan de klei nen. Aan Chappe, Mihtjes, Riotte en Perin die er lange vlucht vaat maak ten, waarbij Mintjes na 85 km koers zelfs voor de tweede keer in deze wedstrijd zijn baas Eddy Merckx theoretisch onttroonde: „Ik wist het, maar ik gaf er niets om", zei Mint jes later. „Illusies heb ik geen seconde ge had. Ik fiets voor Merckx, niet voor de eerste plaats. En truien zeggen me ook niks. Of het nou een bruine van Molteni is of een witte van de organisatie. Voor mij blijft dat ge lijk". Onder aanvoering vam de BIC's (die het ploegenklassement moesten gaan redden plus de positie van Ocana die in gevaar kwam door Mintjes voorsprong) sneuvelde de kopgroep op één man na: Raymond Riotte kon op een tiental meters voor de streep nog net ontkomen aan de greep van het peloton. Dc vedetten hadden weer eens geschitterd door afwezigheid en 's middags was de show op de Turbie natuurlijk voor Merckx. Hij kwam weliswaar tot een minder goede tijd dan vorig jaar (20.43 tegen 20,14) maar hij had een geldig excuus: andere omstandigheden. Toen een lekker zuchtje over de rug, nu wind pal tegen. Het maakte allemaal geien verschil. Eddy Merckx stormde als de onbetwiste heerser naar zijn vol- overwinininig in Parijs-Nice. Aan de Frainse kust bleef de vraag wanneer het lef en de klasse in het peloton groot genoeg zullen zijn om de wielersport weer boeiend te ma ken. PETER HEERKENS

de Stem | 1971 | | pagina 17