ralstonü ,„We zitten droog en warm Kent u een zelfkazende boer? Hof houdt beslissing over volkstelling in Zuidwest-Afrika aan Tricia Nixon verloofd GEZIN BIVAKKEERT IN GEMEENTERAADSZAAL Medezeggenschap soldaat nog vaak farce ONRUST IN SELLINGEN GERARD ESSER BIEDT VN' PETITIE AAN binnenland buitenland Opbergen PSP-senator op lijst Kabouters Kort geding VERENIGING VAN DIENSTPLICHTIGE MILITAIREN: Groninger Staten debatteren over oefenterreinen Gereformeerd Vredesberaad doet beroep op kiezers Kamervragen over ontslag bij de KLM jThomas Dewey pverleden PONDERDAG 13 MAART 1971 Nee? Da's jammer. Maar niet onoverkomelijk. De boeren die nog zelf hun kazen maken sturen er genoeg naar de winkel. Koop es zo'n stuk echte boerenkaas. Uit 't vuistje bij 't glaasje is-ie geweldig! DEN HAAG (ANP) Het inter nationaal gerechtshof zal nog niet beslissen over het Zuidafrikaanse voorstel tot het houden van een volksstemming in Namibië (Zuid west-Afrika)Een uitspraak hierover in dit stadium zou vooruitlopen op de uiteindelijke beslissing die het hof moet nemen. De president, sir Mu- hammed Zafrullah Klian, heeft dit gisteren verklaard. Ook het Zuidafrikaanse verzoek, het hof meer feitenmateriaal over de situatie in Namibië te mogen ver schaffen, wordt voorlopig niet be antwoord. Het hof wil eerst enkele juridische kanten van de zaak on derzoeken. „Als het hof oio.it behoefte zou hebben aan verdere argumenten of inlichtingen over deze zaak, zal het de regeringen en organisaties die aan de mondelinge behandeling heb' ben deelgenomen, daarvan in kennis stellen", zei reohifcer Khan. Hij ver klaarde deze fase van de mondelin ge behandeling voor beëindigd. De 15 rechters zullen zich nu terugtrek ken oin over de zaak te beraadsla gen. Het hofmoet een advies geven aan de Veiligheidsraad over de vraag wat de rechtsgevolgen voor de andere staten zijn van de blijvende aanwezigheid van Zudd-Afrika in Namibië, hoewel de Veiligheidsraad deze aanwezigheid onwettig heeft verklaard. Namibië is de naam die de Verenigde Naties in 1966 gaven aan Zuidwest-Afrika nadat de VN- assemblé het mandaat van de in 1946 ontbonden volkenbond, krach tens welk Zuid-Afrika het gebied beheerde, beëindigd hiad verklaard. De klachten die in de loop van de jiaren tegen het Zuidafrikaanse be stuur over Namibië zijn ingebracht, beslaan vele duizenden pagina's. Een commissie die in december vorig jaar in Kaapstad werd ingesteld om feiten te verzamelen waarmee de beschuldigingen zouden kunnen worden weerlegd, heeft tot nu toe geen kans gezien deze omvangrijke arbeid te voltooien. Dat zal ook nog wed enige tijd op zich laten wach ten. De Zuidafrikaanse advooaat, R. F. Botha, heeft dit gisteren meegedeeld tegenover het internationaal ge rechtshof in Den Haag. Hij was de laatste van het Zuidafrikaanse juri dische team, die voor het hof een uitvoerige verklaring aflegde. De beschuldigingen die in de afgelopen jaren in de Verenigde Naties wer den geuit, zijn volgens hem groten deels gebaseerd op ingediende peti ties. Zuid-Afrika werd daarin onder meer verweten genocide te hebben gepleegd, de gekleurde bevolking van Namihië in concentratiekampen te hebben bijeengebracht, de oor spronkelijke bevolking uit de rijkste gebieden te hebben verjaagd en de ze in woestijnachtige of ongezonde gebieden opgesloten te houden. Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is mei houd, c.q. strekking. Hulde aan inspecteur mi. F. Ja cobs en zijn Bredase politiemannen voor het oprollen van die bende terreurmakers. Hulde ook aan mr. Kalthoff, officier van justitie, voor zijn woorden. Maar nu de daden. De publieke opinie is van mening: berg het hele zooitje op tot ze 21 jaar zijn. Wat ze in die tussentijd verdie nen moet als compensatie aan de slachtoffers uitgekeerd worden. Ver der geen gezeur van advocaten, re classering of raad van kinderbe scherming. Dat is allemaal geklets in de ruimte. Pak aan dat gepeupel, stel een voorbeeld. Dan worden wij nog eens verlost van de angst. Dat is de wens van ieder fatsoenlijk mens. BREDA F. DE BRUIN (ADVERTENTIE) NEW YORK (Reuter) De Ne derlandse graficus Gerard Esser heeft een petitie, getekend door 100.000 jonge Europeanen, die protesteren te gen de slachting van jonge zeehon den, bij de V.N. aangeboden. De adjunct-secretaris-generaal van de V.N., Philippe de Seynes, heeft de petitie namens secretaris-generaal Oe Thant in ontvangst genomen. lt 72a s (gem. hulst) op de Iteen naar koewacht- Itends gesloten, lond tot 9 uur. HEILOO PSP'er Otto Boetes en zijn vrouw Lia Boetes uit Heiloo zijn beiden lijsttrekkers van de Kabouters bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer. De ex-senator staat eerste op de lijst van de kieskring Amsterdam, zijn vrouw in de kieskring Haarlem. Mevrouw Boetes, diezich al en kele weken geleden bereid verklaard had voor een plaats op de Kabouter- lijst, is volgens het partijbestuur als lid geschrapt. Haar man wacht hefrt zelfde lot. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT „De soldaten heb ben nu bij problemen van onderge schikt belang althans enige stem gekregen. Men is bereid al dan niet beleefd naar hen te luisteren. Wan neer de kaarten echter moeilijker komen te liggen, blijkt deze mede zeggenschap van de soldaat spoedig een farce". Deze sombere uitspraak deed de voorzitter van de Vereni ging van Dienstplichtige Militairen (VVDM), mr. J. M. Reijntjes, giste ren tijdens het jaarlijkse VVDM- congres in Utrecht. De democratisering in onze krijgs macht gaat veel te langzaam, vindt hij. „Waarom niet eens een voor zichtig begin gemaakt met een beet je beslissingsbevoegdheid?" aldus de WDM-voorzitter. Bijvoorbeeld zou men bij wijze van proef een experimenteer-bataljon kunnen aan wijzen, bij voorkeur in de parate sector. Zo'n experiment, meent Ilij, lieeft immers alleen zin wanneer de werkomstandigheden dezelfde zijn als die bij de gevechtseenheden. Bij zo'n proef zou groet- en meldplicht kunnen - worden afgeschaft en zou den bijvoorbeeld de manschappen buiten de diensturen moeten kunnen doen wat ze willen. „Voor zo'n, vrij blijvende, proef is een minimum aan durf nodig. En juist daar ontbreekt het bij de huidige leiding aan. Ge duld zegt men op het ministerie". Toch constateert de heer Reijntjes in het leger eeu zekere mentaliteits verbetering. Maar met de door de vereniging gewenste verdere inte gratie van de groep meerderen bin nen de minderen en van de militaire sfeer als geheel binnen de civiele, i$ het droevig gesteld. „Er is nog steeds een geïsoleerde militaire kas te. Maar het is niet zinnig je als militair van de buitenwereld af te sluiten. Wat denkt men te bereiken met het verbod van politiek getinte discussies op de kazernes, met al die andere beperkingen van de vrijheid van meningsuitingen? Wij hebben geen bezwaar tegen functionele be perkingen van onze vrijheid, maar liet zijn juist die zinloze regeltjes, die het leger in een keurslijf persen en je diensttijd tot verloren jaren maken", constateerde mr. Reijntjes. Een eerste stap naar verdere inte gratie zou moeten zijn een gedeelte lijke herziening van het militair s raf- en tuchtrecht. Voorts zou aan de lagere commandanten, met name op compagniesniveau, meer vrijheid moeten worden toegekend. Ook zou "J!r.n. het beoovdelingsbeleid van de officieren opnieuw moeten bekijken. Een ander punt is dat de WDM in het georganiseerd overleg zou moeten worden toegelaten. De vere niging is nu slechts „toehoorder" bij dit overleg. „Overleg buiten de ver tegenwoordigers van de grootste groep van de krijgsmacht is toch op z'n minst hoog in-efficiëut", aldus de WDM-voorzitter. Koningin Juliana is „aanwezig" in de nieuwe huiskamer van het gezin Huizer. (Van een onzer verslaggevers) ABBENBROEK. In de raadszaal van Abbenbroek blaast de fluitketel stoom. Moeder Huizer zet thee. Vrijdag nam zij met haar n en twee kinderen (dochter 19, zoon 12) intrek in de raadszaal van het 1100 zielen tellende plaatsje Abbenbroek op Voorne-Putten. De prijzenkast van de vrijwillige brandweer en het staatsieportret van ie koningin doen wat vreemd aan in de huiselijke sfeer die mevrouw Huizer het Abbenbroekse stadhuis heeft binnengebracht. Het gezin Huizer wacht op een huis. De gemeente heeft zolang de afgestaan. De eerstko- raadsvergadering zal in het I café moeten worden gehouden. Eventuele huwelijken zullen in de zelfde ongebruikelijke ruimte wor den voltrokken. Het relaas van boer Huizer be gint in mei van het vorig jaar. Hij kon het met zijn 17 melkkoeien niet meer redden. Zijn buurman, boer Van Geest bocht zijn bedrijf op met de bedoeling van twee I zwakke een sterk bedrijf te ma- Bij de hoop werd de afspraak I gemaakt dat het gezin Huizer kon blijven waar het was, totdat de voor een huurwoning I had gezorgd. Maar dat was echter niet zo eenvoudig. Abbenbroek krijgt gemiddeld ongeveer drie woningwetwoningen per jaar toe gewezen. In de particuliere sector werd niets geschikts gevonden. Voor een koophuis was de beurs van boer Huizer na enkele jaren te dun. Het geduld van buurman Van Geest raakte ten slotte op. Hij spande een kort geding aan dat op 9 februari in de uitspraak resul teerde dat het gezin Huiizer vóór of op 1 maart j.l. de woning moest verlaten. „Wij zijn nog steeds goede vrienden, de buurman -en wij, be grijp me goed. Dat kort geding was meer tegen de gemeente dan tegen ons. Maar de kosten van die grap komen nu toch wel voor onze rekening", zegt mevrouw Huizer. Zij voert de boventoon, terwijl haar man kritisch meeluistert en haar verhaal zo nu en dan met een krachtterm onderstreept. „Vrijdag kregen we te horen dat de deurwaarder zou komen. We zijn toen naar de secretarie gegaan. Daar hebben we eerst een tijdje gezeten. Vooral door toedoen van wethoudster Fenijn mochten we zolang in de raadzaal bivakkeren. We zijn daar 's middags met ons hele hebben en houwen ingetrok ken. De kachel brandde. Het was er lekker warm". De gemeente bood eerst een oude school aan als tijdelijk onder komen. Maar daar was geen stro mend water en geen verwarming meer aanwezig. Tenslotte werd de knoop doorgehakt en koos men voor de raadzaal. Dfe secretarie van Abbenbroek is in een ander gebouw gevestigd, zodat de ambte naren geen enkele hinder onder vinden van de „loges". Mevrouw Huizer: „Ik kan het hier nog wel een jaar uithouden als het moet. Alleen met het sla pen gaan is het moeilijk. We moe ten allemaal tegelijk naar bed want we slapen in één kamer. We hebben ook een keukentje. Maar er is geen aanrecht en dat vind ik nogal lastig". Wethoudster mevrouw A. Fendjn, arts in Abbenbroek, vindt de ge schiedenis van de familie geen voorbeeld van navolging. „Het is natuurlijk voorbarig je huis te ver kopen als je nog geen andere wo ning hebt. Maar ja, je kunt die memsn ook niet op de stoep laten zitten. Dan zeg je toch: het is koud op de dijk, kom er maar in". Volgens mevrouw Fenijn zoekt de woningcommissie op het mo ment naar een geschikte woning voor het gezin Huizer in de parti culiere sector. Als ze op een wo ningwetwoning moeten wachten, kan het nog wel een jaar duren. Voor mevrouw Huizer is zelfs dat geen probleem: „We maken er maar een lolletje van. Ik kan het hier best uithouden, we zitten droog en warm" Ongeveer 100 politiemannen pa trouilleerden in de straten van Sel- lingen tijdens de raadsvergadering. onder een aantal voorwaarden de vestiging van militaire oefenterrei nen acceptabel wordt genoemd, van de hand gewezen. Tijdens de raads vergadering in Sellingen kwam het op straat tot hevige botsingen tussen voornamelijk jeugdige tegenstanders en ongeveer 100 man rijkspolitie. Een meisje werd gearresteerd omdat zij met stenen gooide en een journa list raakte gewond. (Van onze redactie buitenland) GRONINGEN De Provinciale Staten van Groningen zijn gister morgen begonnen met een debat over de plannen tot vestiging van militaire oefenterreinen in het Oost- groningse Westerwolde. Dit gebeur de op basis van een nota van het college van Gedeputeerde Staten, waarin deze plannen van de hand worden gewezen. De Statenleden die gisteren het woord voerden schaar den zich achter de afwijzende con clusie van GS. De gemeenteraad van Vlagtwedde heeft met tien tegen vijf stemmen heit pre-adivies van b. en w„waarin HEEMSTEDE Aan de voora vond van de verkiezingen roept het Gereformeerd Vredesberaad in een pamflet alle kiezers op bij het uit brengen van hun stem, bijzonder te letten op programmapunten als de fensie en veiligheidsbeleid. Zij volgt hierbij het voorbeeld van de r.-k. vredesbeweging Pax Christi, die vorige week in een ma nifest de kiezers opriep tot een kri tische houding ten aanzien vain het veiligheidsbeleid en de defensie. In het pamflet zegt het vredesbe raad met verbijstering te constate ren, dat de meeste politieke partij en, de grote confessionele partijen inbegrepen, in haar programma's meedoen aan een bewapeningsbeleid waarin massavernietiginigsmiddelen zijn opgenomen. DEN HAAG (ANP) De Tweede- Kamerleden Oele en Posthumus (bei den PvdA), hebben minister Bakker van Verkeer en Waterstaat dinsdag schriftelijke vragen gesteld over de voorgenomen ontslagen bij de KLM. Indien inderdaad tot inkrimping van het KLM-personeelsbestand is besloten, dan willen de vragenstellers van de minister weten in hoeverre daarbij andere methoden dan de com binatie van natuurlijke afvloeiing en stoppen of temporiseren van het aan nemen van nieuw personeel zullen worden toegepast en hoeveel ontsla gen daarmee gemoeid zullen zijn. De beide kamerleden hebben de minister ook gevraagd of de te ver wachten resultaten voor het lopende boekjaar 1971/72 alhoewel pover niet zodanig slecht zijn, dat daarin een rechtvaardiging voor massaal ontslag is te vinden, mede gelet op de voorziene invloed van de introduc tie van de Jumbojet en op de nood zaak van een redelijke continuïteit in het personeelsbeleid. President en mevrouw Nixon hebben de verlóving bekend gemaakt van hun oudste dochter Tricia met Edward Finch Cox die rechten studeert aan de Harvard-universiteit. Het huwelijk zal op 5 juni worden voltrokken INEW YORK (Reuter). Thomas Dewey, gewezen gouverneur van l'tiv York en tweemaal republikeins ffldidaat voor het presidentschap, ag in Bal Harbour, bij Mia- Ji in Florida overleden. Hij is 68 geworden. Maandag was hij fislagen uit het hartinstituut van üama. [In 1944 werd Dewey in de strijd Ji het presidentschap verslagen »r Roosevelt en in 1948 door Tru- Hij maakte naam in de jaren Jlig, toen hij als officier van justi ce in de stad New York ©en groot JM beroepsmisdadigers achter de kreeg. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1971 | | pagina 15