Cling es aanzien in 50 jaar nogal veranderd Vicon ruim PREMIERE IN HULST Jac Denis in militair team fACHT OP Z TER OPEN Nederlaagloernooi te Hulst bij jubileum Zondagsvermaak BILJARTTITEL VOOR VAN RIEL In Goes zev< fabriek voor stad streek nerts hont-show Seleetietoernooi Zondagsvermaak te Hulst HENGELD ATA VAN .,DE VOGEL" Bes luurs verander in g bij Muziekband HENGELCLUB DE VOGEL VERGADERT Cursus voor nabootsen van verwondingen 13P HALFVASTENBAL IN KIELDRECHT J.Meijers zamelde instrumenten in Staatssecretaris: Meldingsplicht in strijd met bijstandswet commentaar Kloosterzande IJzendijke mrn [ex examens Een nieuwe ma op de Dam fijdelijl. Rk regen hoogWafep WOENSDAG 17 MAART 1971 WOENSDAG 17 MAART 197 Straatveger Kees hoofdrolspeler in Zeeflavo film (ADVERTENTIE) Bezoekt morgen, donderdag 18 maart, de 3e in Hotel „De Graanbeurs" Hulst, Grote Markt 8, tele foon 3453. Fa. HAMIST ZUNDERT (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN Ter gelegen heid van het 12% jarig bestaan van de topbiljantclub Zondagsvermaak werd een niedienlaaigtonrnooi gehou den waaraan door negen verenigin gen werd deelgenomen. Wethouder Btanmaar-t van de gemeente Hulst reikte samen met de ambtenaar van sportzaken R. Seghers, in café Sport die bekens, kransen en medailles aan de besturen van de deelnemende verenigingen uit. De einduitslag was ails volgt: 1. Benelux, St. Pauwels (B), 812; 2. 't Groene Laken, Ste- kenie, 1010; 3. Flamingo's, Haimme, 119; 4. Mariionetite, Hulst, 119; 't Anker, Hulst, 137: 6. Marktkra mers Nie-uwkerken (B), 137; 7. ONA, Hulst, 14—6; 8. TOVAC, Koe wacht, 155; 9. Steense Toep, St. Jansteen, 155. (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN De topbi'l- jartclub Zondagsvermaak speelde in café Sport een wedstrijd tegen gese lecteerde spelers van amidere vereni gingen. Zondagsvermaak wist deze wedstrijd met 97 te winnen. De individuele uitslagen waren als vollgt: P. Golegem-O. Wijnacher 1 0, J. der Weduwe-W. van Swaal 0— 1, W. Verstraten-E. de Schrijver 0 1. L. van Campenhout-M. van de Brio eek 01, F. d e Ni-js-F. Rombout 01, A. Stur-m-J. Coppieters 10, P. d'Hondt-C. de Block 0—1, J. Pie- ters-L. Va-gemende 10, P. Steyaert- R. de Rijbel 10, W. Verstraten-O. de Moor 10, J. der Wediuwe-E. Picavet 01, P. d'Hondt-J. van Delft 10, A. Sturm-C. de Block 10, J. Pieters-F. Romboiuts 10, P. Sbeyaeit-O. de Mo,or 01. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Door de zeehengelelub „De Vogel" zijn voor het jaar 1971 de volgende clubwed strijden in de Westerschelde vastge steld; zaterdag 27 maart van 14.00- 17.00 uur nabij de Perkstraat: zater dag 10 april van 13.30 tot 16.30 uur in Ossenisse: 8 mei van 12.30 tot 15.30 uur aan de dam te Perkpolder: zondag 27 juni van 16.15 tot 19.15 uur in Ossenisse: zaterdag 21 augus tus van 14.00 tot 17.00 uur, eveneens in Ossenisse: 4 september van 12.45 tot 15.45 aan de Muss-ennest: zondag 3 oktober van 12.15 tot 15.15 uur in de Wilhelmuspolder en zondag 31 oktober van 11.00 tot 14.00 uur in de Perkstraat. Inschrijving en prijsui treiking vindt steeds plaats in café Zeezicht in Walsoorden. (Van onze correspondent) NIEUW-NAMEN De heer P. de Deakere uit Nieuw-Namen is be noemd tot secretaris-penningmeester van de bond van harmonie en fanfa re gezelschappen bisdom Breda, af deling Zeeuwsch-Vlaanderen. In de ze vacature was na het overlijden van de heer F. Pleunis niet meer voorzien. Door het aftreden van mr. J.I.M. Reuser, als voorzitter van de- Ze bond moest ook een nieuwe voorzitter worden benoemd. Dit is mr. Somera uiit Hontenisse gewor den. (Van een onzer verslaggevers) HULST De bekendste straatveger van de gemeente Hulst, Kees Kay zer, zal met ingang van de volgende week in de bioscoop te zien zijn: niet in levende lijve, maar op het witte doek. De Zeeuwsch-Vlaamse filmorgani satie „Zeeflavo" heeft van hem een film gemaakt, die op 27 maart voor het eerst als voor-film te zien zijn in het bioscoopgebouw van de „Koning van Engeland" in Hulst. Een filmploeg van de Zeeuwsch- Vlaamse filmorganisatie heeft de af gelopen weken onder leiding van regisseur Henk Wentzler het doen en laten van de straatveger nauw keurig gevolgd en op celluloid vast gelegd. Behalve uit Henk Wentzler bestaat het filmteam uit cameraman Willem T. Troost en geluidstechn-i cus Thome Ruy-tenburg: drie en thousiasbe Zeevlafo pioniers, die d-e afgelopen jaren hun sporen op film gebied al wel hebben verdiend. Waarom juist Kees Kayzer is uit verkoren tot aspirant-acteur op het witte doek? „De heer Kayzer is een van de bekendste inwoners van Hulst. We hopen, dat dit filmpje wat meer mensen naar de bioscoop zal trekken", aldus Henk Wentzler. Het is niet de eerste keer, dat Kees Kayzer in het middelpunt van de publieke belangstelling staat. Onge veer tweeeneenhalf jaar geleden haalde hij zelfs „de vuist" van Wil lem Duys. Niet in verband met zijn capaciteiten als straatveger („ziet de stad er niet erg schoon uit?"), maar om zijn merkwaardige hobby. Kees Kayzer schept er namelijk een nimmer aflatend genoegen in om alle toeristische en andere be zienswaardigheden uit zijn nabije omgeving in miniatuur na te bou wen. Als belangrijkste materiaal daarbij gebruikt hij lucifer-houtjes, Met dit materiaal en oneindig veel geduld heeft de Hulster straatveger de afgelopen jaren in zijn piep kleine werkplaatsje tal van creaties gemaakt, uiteenlopend van complete kermissen en draaiende pl-eziermo- lens tot een statig miniatuur van de basiliek van het vestingstadje. Dat ook dit aspect van het actieve leven van de straatveger in de kleurenfilm wordt belicht hoeft geen betoog. (Van onze correspondent) KLOOSTEERZANDE De zee- hen-gelvereniging De Vogel houdt op 20 maart de voorjaarsvergadering in hotel Van Leuven te Kloosterzande. Deze vergadering begint om drie uur. De datums van de clubwedstrijden zullen besproken worden. (Van onze correspondent) HULST „Het is nu voor de derde maal, dat ik met een lotus cursus begin", zegt de secretaris van de EHBO-afdeling Hulst, B. van de Lavoir, over zijn opleiding van lo tus-pioniers. „Lotus" is de landelijke opleiding tot uitbeelding van slacht offers. De eerste cursus werd in Utrecht gehouden. Uit iedere pro vincie moesten er toen om de vier weken twee EHBO-ers aan de cur sus deelnemen. De cursus voor oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen wordt mo menteel gegeven in het klooster van de paters Maristen. Er zijn op dit moment negen cursisten, twee uit Clinge, twee uit Hulst, twee uit Sint Jansteen en drie van Vogelwaarde. De heer Van de Lavoir: „De oplei ding duurt ongeveer een jaar.'Op de eerste plaats moeten de cursisten leren grimeren. Dat valt heus niet mee. We gebruiken hiervoor meestal plasticine: dat is een soort plastic stopverf. Ook wordt getracht om alle soorten breuken na te bootsen. Bij de beenbreuken waar de botten uitsteken, worden botjes van kippen en konijnen gebruikt. Er zijn ook nog andere hulpmiddelen, waarvan door de lotus-mensen een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Daartoe be horen onder meer haarlak, al-abasti- ne, collodium, vasaline enzovoorts. Behalve grimeren, moeten de cur sisten zich ook leren gedragen als slachtoffers. „We noemen dat acte ren", zegt leider Van de Lavoir. Dat acteren is van groot belang, want als de cursisten straks fungeren als slachtoffer bij hun EHBQ-vereni- ging, dan moeten ze een slachtoffer nauwkeurig kunnen uitbeelden, ook in diens psychische toestand. Aan het einde van de cursus moet er een examen worden afgelegd. De lotus- commissie van het Oranje-Kruis neemt dit examen af. Kees zelf steekt niet onder stoelen of banken maar wat trots te zijn over deze belangstelling om zijn persoon. „Ja, meneer", vertelt hij fier, „ze moeten me tegenwoordkg nogal eens hebben. Nou: ik vind het erg fijn. Er moet alleen niet teveel gefilmd worden, want dan kom ik niet meer toe aan mijn eigenlijke werk". Attente bioscoop-bezoekers zullen Kees Kayzer over veertien dagen op het witte doek niet alleen bezig zien met het schoonhouden van de straat, maar ook in zijn werkplaats. In die laatste hoedanig heid is de heer Kayzer (60) nog nietzo algemeen gekend als in zijn functie van straatveger: als zodanig is hij een beroemdheid. Kees kent iedereen, en iedereen kent Kees, omdat hij niet verlegen zit om een praatje. En dat alles heeft Henk Wentzler geïnspireerd tot het maken van deze enkele minuten durende kleurenfilm. Kees zelf zal ongetwij feld de première bijwonen. Henk Wentzler hoopt met hem ook nog vele anderen, want daar is het alle maal om begonnen. Van de belangstelling hangt het ook af of er de komende maanden nog meer filmpjes met een regionaal karakter gamaakt zullen worden. Henk Wentzler: „We hebben inder tijd eens afspraken gemaakt met de bioscoopeigenaar. Als dit filmpje aanslaat gaan we er mee door en komen we met nog meer van dit soort onderwerpen. We hebben ook al eens gedacht aan een Zeeuwsch- Vlaam3 weekjournaal, maar daartoe ontbreken op dit moment nog de financiële mogelijkheden". Behalve deze heeft Zeevlafo nog andere plannen; men wil opnieuw beginnen met de speelfilm, waarvan vorig jaar de opnamen abrupt afgebroken werden, omdat de hoofdrolspeelster zich terugtrok. Men wil nu met andere mensen opnieuw starten. Daarnaast zal binnenkort de nieuwe filmstudio in 't Houtenkwartier offi cieel worden geopend. „Kees" voor de camera in actie op de vismarkt. --(Van onze correspondent) CLINGE Het was iin het jaar 1914 een grote gebeurtenis, als toen een fotograaf een plaat wil de maken van het centrum vajn een dorp. Zo ook in Clinge. De klompenmakers, zelfs nog enkele met een stuk gereedschap in de haod, kwamen dan naar buiten en begaven zich op de straatweg, om maar niiets van de verrichtin gen van de fotograaf te missen. Zelfs de smid, die niet wist wat er gaandie was, getroostte zich de moeite van een wandeling naar buiten. De majestueuze beukeboom in die voortuin van het hoofd der school, was een sierraad voor dei dorpskern. Voor deze boom prijkt op de foto een ouderwetse petro- leumlantaarn, die iedere avond aangestoken moest worden en 's- rnorgens natuurlijk ook weer ge doofd. De smalle weg met aan weerszijden een flinke zand strook geeft iets weer van de dorpse sfeer van vroeger. Heel einders is die situatie nu. Wanneer een fotograaf vanaf het kruispunt Kon.Juldanastraat en Gravenstraat (zoals de onze heeft gedpan) iets op de plaat wil vast leggen, krijgt hij een heel andere blak op het dorp. De bomen zijn gekapt. De weg is vernieuwd en trodttoirs hebben de plaats van de zanidlstroikein ingenomen. De petro leum straatverlichting is vervan gen doior elektrische, ook de werkplaatsen van de klompenma kers zijn er niet meer. De stille straatweg is veranderd in een weg, waar auto's een hele dag aan en af rijden. Verschillende huizen werden verbeterd en nieuwe kwamen er bij. Voor vele bewoners zal hielt centrum van het dorp, zoals het op de foto te zien is, niet miéer te herkennen zijn. En die vraag is hioe het er vijftig jaar verder zal gaan uitzien. Mo gelijk zijn er dan weer grote veranderingen, dfiie deze kern van die gemeente Hulst weer een heel ander aanzicht geven. [01^^968* (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN Prins Mol 2 uit Nieuw-Namen zal zondag met zijn raad van elf aanwezig zijn op het jaarlijks halfvastenbal in Kiel- drechjt en eveneens bij de carnavals stoet, die bij deze gelegenheid steeds wordt gehouden. Vier irfu- ziekverenigingen verlenen hun me dewerking aan deze stoet, waaraan vele wagens en groepen zullen deel nemen. Prins Mi-el 1 organiseert met medewerking van het carnavalsco- 'mité' verder- op zaterdag 20 maart een limonadefeest voor gecostumeer- de kinderen en een kinderbal. Dit kinderbal zal opgeluisterd worden door twee tv-vedetten. Uit de kinde ren zullen een prinsesje en een raad van. elf worden gekozen. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE In het ver haal over de jeugdharmomie van Kloosterzande in de krant van dins dag werd het verzamelen van twee de-hands-instrumenten abusievelijk toegeschreven aan de heer J. Menu. Deze heeft zich wel beziggehouden met het leggen van de nodige con tacten, maar het actieve aandeel in de verzamelactie komt voor reke ning van de heer J. Meijers. (Van onze correspondent) WAALWIJK - In het jeugdbil jartcentrum te Waalwijk werden za terdag en zondag biljartwedstrijden om het jeugdkampioenschap van Nederland .tweede klasse libre ge houden. C. van Riel uit Waalwijk légde beslag op de jeugdtitel. De eindstand is: (resp. aant. ea- ramb., beurten h.s., alg. gem., machtp.); 1 C. van Riel, Waalwijk, 709-199-22-3.57-8; 2 P. Verbeek, Rotterdam 726-211-40-3.44-8; 3 L. Bessems, Cadier en Keer 724-161- 55-4.49-6; 4H. de Jongh, Waalwijk, 732-180-35-4.06-6; 5 B. Grouwstra Den Haag 660-186-35-3.54-2; 6 A. d-e Beer, Goirle, 449-201-29-2,65-0, Hoogste serie L. Bessems 55; hoog ste partijgemiddelde H. de Jongh 5.76. C. van Riel zal deelnemen aan de landen wedstrijd Nederland-Bel- gië. (Van onze atletiekmedewerker) HOOGHALEN Tijdens een se lectiecross over een afstand van 3100 m, die in Hooghalen werd ge houden, heeft sprintatleet Jac Denis uit Ulicoten een schitterende wed strijd gelopen. Hij werd met kleine voorsprong winnaar voor de Ciko- atleet Hans de Ruiter en Vos uit Groningen, die afgelopen zondag nog Nederlands crosskampioen werd over 5 km. Deze cross gold als een selectie voor deelname aan de intergeallieer- de crosskampioenschappen in Italië, dóe in de omgeving van Rome zullen worden gehouden van 26-30 maart aanstaande. De eerste drie aanko menden, aangevuld met Heiko Soharn, die momenteel deelneemt aan de Europese indoorkampioen schappen, zulten aan deze cross deelnemen Sprlnttrainer Antoon Jonk-era zal de ploeg als coach bege leiden. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Staatssecreturjl mr. H. J. van de Poel (Cultuur, flj creatie en Maatschappelijk WerJ zegt niet te weten, dat in bepaald gemeenten meldingsplicht besta voor bijstandtrekkers. Hij antuioi dat op schriftelijke vragen van socialistische Kamerleden mearwj D. HeromaMeilink, C. Egas en d H. M. Franssen. Deze Kamerleden hadden eind v- rige maand gevraagd of het waai] dat in bepaalde gemeenten (bedi werd onder andere ook Oosterhi de sociale diensten aan bijstandti.. kers hebben meegedeeld, dat ze zj wekelijks moeten melden, tenei de juistheid van de bijstandsuitki te controleren. Als dat zo is, aldus wilden volksvertegenwoordigers verder ten, is een dergelijke maatregel niet in strijd met de geest van dei gemene bijstandswet en doet ze in sterke mate denken aan de vi gere armenwet? Tenslotte werd vraagd of de bewindsman bereid i aan elke ontwikkeling in deze tiing een eind te maken. Staatssecretaris Van de Poel voor een dergelijke maatregel gij aanleiding, antwoordt hij, aange hem geen gevallen van meldingspl bekend zijn. Hij meent overigens; de Kamerleden dat een meldi: plicht inderdaad in strijd is met geest van de bijstandswet. r-- "5 land van huls NKV Aan de kaartwf van het NKV, afdeling Kloost de, hebben 36 kaarters deelgem De uitslag van deze laatste strijd van het winterseizoen als volgt: 1. A. B-oeding, 2. H. i schuren, 3. R.\ Segers, 4. J. Mo: 5. G. van Dijk, 6. A. Kegels, Kegels, 8. J. N-eve, 9. J. Assen en 10. J. Mannaert. weshzeeuwsct, vlaandere Lezing Mevrouw Vedei-J lid van de Tweede Kamer v«t| V.V.D. houdt maandag 22 mai hotel 't Hof van Koophandel i zendijke een lezing. De bijeen] begint om 20.00 uur. i*'" p - Aan de technische hogesó slaagde voor het doctoraal civiel ingenieur L. C. Heijbocl Goes. Aan de rijksuniversitslf Utrecht slaagde voor het doclr examen geschiedenis M. de T uit 's-Heerenbroek. TVe heer C. Dille uit Den Haac rJ nieuwe directeur van het vinciaal opbouworgaan „Stich Zeeland", staat voor een moei taak. Het provinciaal opbouworgaan h er moeite mee, zijn eigen plaat de samenleving te vinden. Er is alleen de interne drang tot demo tisering binnen de Stichting Zeela maar daar ligt ook de vraag vai welke filosofie het opbouworge c.q. de afzonderlijke raden (cultui raad, sportraad, jeugdraad, enz.), provinciaal opbouworgaan dient adviseren bij zijn dagelijks beleii Moet het opbouworgaan een so geweten zijn, dat de provinci overheid duidelijk maakt wat Zeeuwse samenleving met het o op een werkelijk welzijn verlan of dient het een instelling te zi die met zijn eigen methodieken bevolking naar de hand van de ov<, heid zet? Een combinatie van bei is ook denkbaar. Zoals wij in januari j.l. schreve heeft het er naar uitgezien dat H. M. Strating de nieuwe directe zou worden. Van hem werden vormingsplannen verwacht, die ni stroken met het inzicht dat het pe soneel van het opbouworgaan ov hef interne en externe beleid hee' Zoals gemeld, leidden onze pub katies over de directeursbenoemi tot een uitstel van een beslissing zal dan de heer Dille op de Da: Ite Middelburg) verschijnen. Afgaande op het oordeel van me -en, die bevoegd zijn een menir te geven, lijkt hij typisch de m< fan het midden te zijn: geen rev Ikfionaire hervormer, maar al eve iin een autoritaire figuur. ABONNEMENTSPRIJS 17,95 per kwartaal, binnen spreidingsgebied (excl. 50 ot. ij cassokosten). 6,20 per maand (incl. 9 ctlj cassokosten). RAYONKANTOREN: TERNEUZEN, Nieuwstraat 11 Tel. 01150-7920 (4 Hinen) HULST: Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen) GOES: Klokstraat 1, tel. 01100-8030 (3 lijnen) DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDÏÏ Editie voor Zeeland KLACHTEN OVER BEZORGING: Na kantooruren: tel. O1140'] en tel. 01158-1940. (Z-Vlaanderen) REDACTIE ZEELAND: Bureau: Kromme Weele 4, Middelburg, tel. 7764. Postbus 116. A. F Koopman Chef Zet tel. privé 7438 (01180) Redacteur Goes: M Kersten, tel. 01100-658' Coördinerend redacteur Zeeuwsch-Vlaanderen: G. van Berkel (01150-48661 Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Verlind (01140-3447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen: R. van der Helm (01151)-» Sportredactie Zeeland: R. van Deursen (01155-D' Fotojournalist Zeeland: Cor de Boer (01155-2237) ADV EXPLOITATIE: Wnd Inspecteur Zeeland: C. Menu (01100-4316) Hulst en O.Z.-Vlaanderen: Th. de Bakker (O115O-260 Oostburg en W Z -Vlaandet M Bogers (01170-2893) Kanaalzone en Terneuzen: J Schieman Axei (OlHw'jJ Walcheren en Zuid-Bevel® R. Vaes (01195-433) ^dpe.2n,J'Zeeh0ndje als dit- froeZ Jan r,mlgen- Worden met Canada bontindustrie is enkel karliL in undere landen he™\ Wtrlykse slachting onder zeehond Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. opj dinsdag om 18.00 uur: Tijdelijk regen «Md .,™Sh,Sni" «- tor c. on.derdag: aantal uren zon: 1 tot 5- ™ag; aantal uren zon:J Paal: 1 mp,: omstreeks nor-|< Paal' k-m„ mp" omstreeks nor-| pin,storm i')°,p ee" droge periode vanl geheel h 60 Procent; kans op I voor vriirir0Og etmaal: 30 procent, f V 5; min J?ag: aantal "en zon: 1 Prinaai- mavT'1 tot 4 ffr' boven| paal' ka'n^^ mp"' omstreeks nor-| Pinster,, 19 ,P een droge periode vanl Kn gehee rt UF: 60 procent: kans op I toneel droog etmaal: 30 procent. 'W. •-t>. jen one7^°ndardag 18 maart, Ber- ree« 6 20 em ,V? en 1!)-35- Hans- fa 18 07 vr Terneuzen 5.45

de Stem | 1971 | | pagina 2