UGUBERE INSPECTIE KRUISINGA WIL MINDER VUILNISBELTEN Rogers: regeling kan niet wachten Nelissen ontkent plannen Yerolme )e?e|yci ralstonö „VN-LEGER VOOR MIDDEN-OOSTEN" VERKIEZINGSAFFICHE protesteren voor Binnenhof BELEGGINGSFONDS BEREIDT LI0ÜIDAT1E VOOR oliestookmateriaal handelmaatschappij BREDA I binnenland buitenland commersfaar choori water Wetsontwerp in maak Regionaal verband Uit Zuid-Limburg KVP: offers brengen voor defensie Zuicl-Vietnam ontruimt weer basis Soldaten in Wezep: gebrek aan privacy „HELFT WINST NAAR PERSONEEL" Frankrijk remt EEG-overleg met Engeland Limburger genezen terug uit Canada Sfeer gespannen in Cordoba J Onderzoek naar vervuiling in gemeenten OÉNSDAG 17 MAART 1971 I Op de Canadese Magdalen-eilan- Lu wordt door het Canadese mini- l,\e van visserij en bosbouw liicht uitgeoefendop het vangen joden van zeehondenbaby's en j(jze waarop het kostbare huidje ■g ie dieren wordt gestroopt. De liudese regering heeft,- zoals i M toegestaan dat dit jaar 245.000 tgi zeehonden gedood mogen wor- i tegen vorig jaar 300.000. iidia ie grote verkiezingsoverwinning vin premier Indira Gandhi van en haar congrespartij heeft ir dat land mogelijk een nieuwe iode van stabiliteit ingeluid. Dank de absolute meerderheid, die me luw Gandhi in het parlement heeft [rworven, kunnen brandende bin- inlandse problemen in ieder ge il sneller opgelost worden. Mevrouw Gandhi zal tot een van lar eerste taken zeker het beknot van de macht van de rijke maha- jas rekenen. Tot nu toe hebben ize machtige heerschappen een bot aantal privileges gehad, die :ef zijn geweest van felle debat- in hef parlement. De maharadja's iden vóór deze verkiezingen re ien op aanzienlijke steun, waar- or iedere poging om hun voor aten af te schaffen strandde. Dat waarschijnlijk nu wél snel gebeu- Dok belastingverhoging voor de nsen met de hoogste inkomens ïharadja's) vormt een van de plan- ivan Indira Gandhi. Met de op- ingst kunnen meer openbare in- steringen worden gedaan en kan enorme werkloosheid (en daar- s samenhangende armoede van bevolking) bestreden worden, far ook voor de buitenlandse Irekkingen heeft de grote over ging van Indira Gandhi beteke- t Het massale vertrouwen van de fes in mevrouw Gandhi kan het na de veldslagen met Pakistan en overrompeling van Goa ernstig "getaste aanzien van India in wereld herstellen. India heeft wills een aandeel gehad in vre- 'egelingen bij gewapende con- ien, omdat het land neutraal is zich nooit heeft gebonden aan eshington. Moskou of Peking. En 11 dat betreft: er zijn momenteel 3 wel wat gewapende conflicten beëindigen. waterleidingbedrijven hebben "iet vereende krachten de nood- K geluid. En dat werd hoog tijd. Wt voor we er erg in hebben zou situatie wel eens bijzonder ern- 3 kunnen zijn. We 'moeten voor *e drinkwatervoorraden steeds Putten uit de rivieren, maar 1 die rivieren vervuilen met de 9 steeds meer. '®en sluipende manier neemt de '^vervuiling toe. De oorzaken O" zijn zo veelvuldig en complex "et een bijzonder vermoeiende ■jk is om ze afdoend en definitief "Weren. vervuiling van land, lucht en 'Of is bovendien geen nationaal o°eem. Het reikt overal over de Bnzen heen. De bestrijding vraagt l0iïl sa|menwerking in internatio- 'J^hand. En in dit opzicht zijn o anks enkele kersverse plannen onelux-verband de ervaringen )(.van d'e aard dat ze tot weldadig ,ilT||sme kunnen stemmen. Met och 5 ^0orden: begin er maar aan. schuilt juist in die verzuchting üevaar. Ze kan namelijk tot apa- Wl onnoc''9 uitstel verleiden, e ,'jen effectieve bestrijding van ""lieuvervuiling nu eenmaal -®n uitstel meer duldt. it *'in uitermate benieuwd naar !idiPs" dat de gezamenlijke water- fa drijven volgende week op f,el 9aan leggen. ROTTERDAM (ANP). „Er zijn globaal geschat duizend vuilstort plaatsen in Nederland. Dit aantal moet in de toekomst drastisch wor den verminderd." Staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) heeft gisteren op de jaarvergadering van de Zuidhollandse Waterschapsbond in Rotterdam het vuilverwerkings probleem aan de orde gesteld. Dit probleem krijgt een belangrijke plaats in een op het departement voorbereid voorontwerp van wet ter bescherming van bodem en bodem water tegen verontreiniging. Het ligt in de bedoeling van staatssecre taris Kruisinga dit voorontwerp nog in deze kabinetsperiode te publi ceren. Het stedelijk afval bedroeg vorig jaar naar schatting 3,5 miljoen ton. De hoeveelheid industrieafval, bouw afval en dergelijke was ongeveer 2,4 miljoen ton. Zal het stedelijk afval in het jaar 2000 waarschijnlijk zijn opge-lo-pen tot 9 miljoen ton per jaar, het industriële vuil zal waarschijn lijk nog sneller in omvang toenemen. „Daarnaast eisen de bijzondere cate gorieën afvalstoffen steeds meer onze aandacht. Zo wordt de hoeveelheid moeilijk verwerkbare chemische af valstoffen in 1970 gesteld op onge veer 50.000 ton per jaar." De staatssecretaris pleitte voor het creëren van een kringloopproces, waarbij de afvalstoffen worden be stemd om als grondstoffen voor een nieuw produktieproces te dienen. Er wordt momenteel onderzoek verricht naar methoden om glasafvaJ, plastic, non-ferroimetalen, en papier- en houtprodukten uit het afval te halen en opnieuw te benutten. Praktische toepassing van dit principe op grote schaal is echter nog niet mogelijk. Op het ogenblik wordt in Neder land het afval volgens drie principes verwerkt: verbranding, compostering en storting. Het ziet er naar uit, al dus de bewindsman, dat de plaatse- DEN HAAG (ANP) De actie groep „De rooie reuzen" en een groepje woonwagenbewoners hebben in een verzoekschrift aan de Tweede Kamer gevraagd of deze het recht van enquête wil toepassen in ver band met de situatie van woonwagen bewoners in Limburg. Voor het gebouw van de Tweede Kamer liepen tien woonwagenbewo ners uit Limburg onder aanvoering van de voorman van „De rooie reu zen", de heer D. de Vroome en met o.a. „Boeienkoning" Jan Lemmens uit Sittard in hun gelederen, rond meegebrachte miniatuurwoonwagens. Ze maakten in een lied en met tek sten op borden duidelijk wat de di recte aanleiding voor de actie was de problemen van het zigeunergezin Stednbach, die een voor afbraak be stemde woning in Schaesberg heeft betrokken en deze moet ontruimen. Minister Klompé heeft eerder mee gedeeld dat „de huisvesting in een kleine en slechte woning van een zo groot gezin, dat de laatste jaren over twee goede woonwagens beschikte, naar haar mening niet de mogelijk heden tot een verantwoorde deelne ming aan het maatschappelijk ver keer bevoordeelde'. Deze zou eerder worden bevorderd door het verstrek ken van huisvesting in een goede wo ning en een goede sociale begeleiding. Volgens het gemeentebestuur van Schaesberg is een passende woning voor het gezin niet voorradig en zou de familie het beste geholpen zijn met de beschikbare woonwagens", aldus de minister. lijke compostering zich niet zal uit breiden maar zal inkrimpen. Dit maakt de keuzemogelijkheid kleiner. Het gaat straks tussen verbranden in combinatie met storten van onver brandbaar vuil en storten in de vorm van begraven of storten onder con trole. Het gecontroleerde storten kan gebeuren in regionaal verband. Zo zou men kunnen komen tot sanering van het aantal stortplaatsen. Staatssecretaris Kruisinga heeft opdracht gegeven aan de „Stichting vaste afvalstoffen", die adviezen geeft over de afvalverwerking, om een landelijk plain voor de verwijde ring en verwerking van afvalstoffen op te stellen. Dit plan moet richtlij nen bevatten voor een regionale sa menwerking. Per regio moet de beste methode voor vuilverwerking worden aangegeven. IN GENEVE heeft de Zweedse delegatie bij de ontwapeningsconfe rentie een conceptvoorstel ingediend voor een verbod op biologische en chemische wapens. RADIO-PEKING heeft bevestigd dat China op 3 maart een kunstmaan heeft gelanceerd. De lancering werd reeds door een Amerikaanse piloot gemeld. IN WENEN zijn de Amerikaanse en Russische delegatie begonnen aan het eerste Salt-gesprek van de vierde ronde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland moet zich samen met andere Europese NAVO-landen zo nodig bepaalde of fers getroosten om te helpen verze keren dat er in Europa „voldoende' Amerikaanse troepen gelegerd blij ven. Dat vindt ruim driekwart van de 105 KVP-werkgroepen die een oor deel hebben gegeven over enkele as pecten van het defensiebeleid. Bijna 40 van de 105 werkgroepen geven de voorkeur aan een extra financiële bijdrage aan de NAVO en 21 aan ver sterking van de Nederlandse strijd krachten. Zeventien andere werk groepen staan een combinatie van beide maatregelen voor, 6 werkgroe pen waren verdeeld, 5 gaven geen mening. SAIGON (AP) De terugtrekking van de Zuidvietnamese troepen uit het gebied van Sepone is gisteren on der zware communistische druk voortgezet. De Zuidvietnamezen heb ben opnieuw een artilleriebasis ont ruimd, omdat de munitie verbruikt was, zo werd in berichten van het noordelijke front bekendgemaakt. De Saigon-troepen moesten de ar tilleriebasis Lolo, 15 km ten zuidoos ten van Sepone, ontruimen, omdat de Amerikaanse helikopters door het zware Noordvietnamese luchtafweer geschut de basis niet langer van mu nitie konden voorzien. De Zuidvietnamese militairen heb ben hun kanonnen vernageld achter gelaten. Kort na de terugtrekking van de Zuidvietnamezen hebben Amerikaanse B-52-bommenwerpers de basis en het gebied er omheen ge- bMobudaexd. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/TEL AYIV/CAïRO William Rogers, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is van mening dat er een zeer gevaarlijke situatie zal ontstaan als er niet spoedig een regeling voor het Midden-Oosten lot stand komt. Een dergelijke situatie zou, volgens Reders, kunnen leiden tot een derde wereldoorlog. Amerika is bereid, zei hij, om met Engeland, Frankrijk, Rusland en andere landen een VN-vredesmacht voor het Midden-Oosten te vor men. Zo'n leger zou de door Israël en Egypte overeengekomen gren zen en de vrede in het algemeen, garanderen. Het klimaat is volgens hem nog nooit zo goed geweest voor het berei ken van overeenstemming. Wat de grenzen betreft is Amerika van oor deel, dat de grenzen die voor de oor log van 1967 tussen Israël en Egypte bestonden, in grote trekken moeten worden gehandhaafd. Over enkele kleine wijzigingen zou door partijen moeten worden onder handeld. De wijzigingen zouden niet mogen worden opgelegd. Een rege ling die Israël geen veiilgheid ver schaft, is ook voor Amerika onaan vaardbaar. Voor de vergroting van Israels veiligheid is het niet beslist nodig dat het er land bij krijgt, aldus Rogers. Goede internationale garan ties zijn voldoende. Premier Golda Meir van Israël heeft gisteren in het parlement in Jeruzalem verklaard dat haar rege ring zich zal verzetten legen elke po ging om Israël zijn toekomstige gren zen op te leggen. Zij reageerde hier mee op een motie van wantrouwen, ingediend door de rechts-nationalisti- sehe Gachal-partij, die in de opposi tie is. De motie van wantrouwen was het gevolg van de suggesties met betrek king tot Israels toekomstige gren zen die mevrouw Meir heeft gedaan in het vraaggesprek met een verslag gever van de London Times. Premier Meir zei toen dat Israël in elk geval Sjarm el Sjeik, Jeruzalem en de heu vels vain Golan moet behouden, maar gaf tevens te kennen dat over de te ruggave aan Jordanië van een groot AMSTERDAM (ANP) Het Selected International Fund Holland n.v. (S.I.F.) zal worden gliquideerd. De directeur van het S.I.F., de heer P.O.C. Vosveld, die wegens invalidi teit de zaken van de maatschappij en haar geaffilieerde ondernemingen niet kan waarnemen heeft de belas tingconsulent mr. J. Kraayenhof en de advocaat mr. J.I. Maarsen uit Amsterdam verzocht de liquidatie voor te bereiden. De afdeling zwendel en oplichting van de Amsterdamse centrale re cherche onderzoekt, zoals reede eer der werd bericht, of het S.I..F zich mogelijk schuldig heeft gemaakt aan fraude, waardoor een groot aantal spaarders-beleggers zou zijn gedu peerd. „De situatie die werd aangetroffen wijst voorshands op ernstige verlie zen op de beleggingen, deels tenge volge van verkeerde adviezen van Amerikaanse belegginsexperts, als ook wegens misbruik van vertrou wen door acquisiteurs". Dit deelde mr. Maarsen mee in een circulaire aan de belanghebbenden. deel vah de bezette westelijke Jor- daanoever te Draten valt. Het Israëlische parlement heeft gisteren met 62 stemmen tegen, nul voor en twaalf onthoudingen de door de Gachal-partij ingediende motie van wantrouwen tegen de regering van mevrouw Golda Meir verworpen. Het Israëlische blad Maariv wist gisteren te melden dat de Israëlische regering V.N.-bemiddelaar Gunnar Jarring heeft verzocht eerst met haar overleg te plegen alvorens nieuwe initiatieven inzake het Midden-Oos ten te ontwikkelen. „De strijdkrachten van Syrië en Egypte staan voortaan onder één en kel commando", zo heeft de Syrische president. Hafez El Assad, gisteren verklaard. Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten, dat dit meldde in een bericht uit Damascus, berichtte bo vendien dat Assar de hoop heeft uit gesproken, dat Syrië en de Verenig de Arabische Republiek (Egypte) één staat zullen gaan vormen. UTRECHT (ANP). In een brief aan de minister van Defen sie beklaagt de 101 geniegroep uit de Prinses Margrietkazerne in Wezep zich over het volledig ontbreken van enige privacy en leefbaarheid in de lcgeringska- mers van de compagnie. Aanleiding tot de brief, voor zien van de handtekeningen van alle 65 man, is een vorige week dooi de commandant bij wijze van strafmaatregel gehouden "razzia" in de legerinigskamers, waarbij platen van de muren werden gehaald en kasten wer den doorzocht. „Het ergert sol daten constant dat ze in dienst nergens enige privacy bezitten en juist maatregelen als het doorzoeken van kasten geven de meeste soldaten het gevoel dat ze verstoken zijn van enige rechtspositie", aldus de brief van de geniegroep. De "razzia" van de comman dant volgde op een "strafmaat regel" van de soldaten zelf tegen een bepaald niet geliefd ser geant, die vorige week afzwaai de. DEN HAAG (ANP) „De heer Verolme was niet van plan aandelen over te dragen aan het personeel van zijn bedrijven". Minister Nelissen (Economische Zaken) zegt dit in ant woord op vragen van de socialisti sche Tweede-Kamerleden Lems en Barendregl. Het plan dat de heer eVrolme in februari j.l. aan de beleidscommissie ondernemingsraden van het Verolme- concern toezond, stelde alleen in het vooruitzicht, dat de helft van de uit te keren winst ten goede zou kunnen komen aam medewerkers of aam so- BRUSSEL (ANP) Het overleg van de Raad van Ministers van Bui tenlandse Zaken van de Europese Ge meenschap met sir Geoffrey Rippon, de Britse minister van Europese Za ken, heeft als enig tastbaar resultaat het vaststellen van een aantal data voor verdere bijeenkomsten gehad. Frankrijk blijkt opnieuw door op een groot aantal punten dwars te liggen het overleg te stagneren. Besloten is dat de zes EEG-minis- ters 10 mei opnieuw de economische en financiële problemen van de Brit se toetreding zullen bespreken. De Tweede-Kamerleden voor de PSP H. Gortzak (links) en H. Wiebenga lonen het affiche dat tijdens de verkiezingscampagne de aandacht op hun partij moet vestigen. Het zit er dik in dat een aantal gemeentebesturen dit affiche liever leuiit dan ryk tui min. ciale doeleinden ten behoeve van de medewerkers. Het personeel zou ook een bepaalde zeggenschap kunnen krijgen in de Stichting Verolme Trust en de raad van commissarissen. Het plan had alleen betrekking op het geval dat het zelfstandig voort bestaan van het concern verzekerd zou zijn. en er dus geen fusie komt met het Rijn-Scheldeconcem. Aan het plan is volgens de minister „niet met zoveel woorden" het voorstel gekop peld, bezwaar te maken tegen een fusie met Rijn-Schelde. Minister Nelissem viradit dat het „op" dit moment niet op zijn weg ligt" een uitspraak te doen over de vraag of het plan van de heer Verolme al dan niet in overeenstemming is met het convenant dat deze in januari vorig jaar met de regering sloot over de voorwaaarden voor hulpverlening aan het Veraimeconcern, aldus minis ter Nelissen. MONTREAL De negentienjarige Henk Geerdink keert eind april her steld naar zijn woonplaats Weert te rug. Hij is gedurende vier maanden be handeld in het revalidatiecentrum van de Canadese stad Montreal, we gens de gevolgen van een motoron geluk dat hem een jaar geleden in de buurt van Eindhoven overkwam. Hij heeft dat verblijf te danken aan de oude vriendschap tussen zijn va der en een Canadese oorlogspiloot, de heer Garrity. Deze werd in de Twee de Wereldoorlog neergeschoten en door de heer Geerdink gered. De „Vereniging van ontvluchte krijgsge vangenen" uit Montreal heeft de overkomst van Henk Geerdink, van wie een been werd geamputeerd, ge regeld. CORDOBA (AFP) In liet cen trum van de Argentijnse stad Cor doba is het sinds gisternacht rustig, maar volgens de politie is de toestand in enkele buitenwijken nog ge spannen. De autoriteiten zouden de situatie echter onder controle heb ben. Bij de gevechten, die eergisteren uitbraken bij het begin van de al gemene staking in Cordoba, werden 60 mensen gewond. Er zijn 300 arres taties verricht. De betogers hebben 50 auto's in brand gestoken, zes ban ken bestookt met Molotov-cocktails en een vijftigtal winkels geplunderd. Ook de Amerikaanse firma Erox en de ICANA (cultureel Argentijns- Noordamerikaans instituut) werden aangevallen. In Soest hebben zokan ik u melden op deze maartse morgen vol onzekerheid vijf Russische antilo pen de beest uit gehangen. Ze ont snapten uit hun hok op het terrein van een dierenhandelaar, kozen het hazepad en lieten zich niet gemak kelijk vangen. Ongeveer 25 burgers en politie-agenten zetten de achter volging in over weilanden, door de bossen, een nieuwbouwwijk en druk ke straten. De dieren trokken zich van het drukke verkeer gewoon niets aan, maar de achtervolgers slaagden er toch in drie antilopen te vangen. Een vierde liep zich dood in het prikkel draad, terwijl de vijfde nog vrij rondloopt momenteel, naar de politie aanneemt in de bossen. Antilopen weg. Voor alle mensen die deze dagen proberen te stoppen met roken, heb ben wij hier een leerzaam verhaal Navolging verdient het naar ik meen in het geheel niet. Welnu, Derek Taylor uit Wigan (Engeland) rookte 20 sigaretten per dag, probeerde te stoppen en bezweek onder de druk der onthouding toen zijn stevig en gewoon doorrokende vrouw aankondigde „even een pakje op de hoek te gaan halen". Derek (32) sloeg en schopte haar, waarop vrouw Gwen naar de politie liep. Voor de kantonrechter zei De- rek: Ik was vastbesloten niet meer te roken, maar dat maakte met tot één brok ellende. Mijn zenuwen wa ren tot het uiterste gespannen en dat, juist dat pakje sigaretten van mijn vrouw deed de emmer overlopen". Derek kreeg een voorwaardelijke straf en kondigde gelijk aan onmid dellijk weer met roken te beginnen. „Gwen en ik zijn weer de beste vrienden". En Gwen: „Ik ben blij dat hij weer rookt". Heath: ik rijd geen Ford meer. Deken Joostein, een naar wierook, wijn en mirre ruikend heerschap, blijkt redelijk fel tegenstander te zijn van (ja, óók) de moderne literatuur. De kapelaan van het Limburgse plaatsje Echt had in de bibliotheek van de inrichting voor zwakzinnigen in Echt (Pepijn-kliniek) het boek „Turks Fruit" van Jan Wolkers ont dekt. Korte tijd later meldde heer-kape laan zich mét het boek bij de directie van de kliniek met de mededeling dat hij „het wel een erg vies boek vond". Het boekwerk werd daarop ter keuring aan deken Joosten aange boden, die juist dat exemplaar met een in beslag nam. Of beter: op de index plaatste. De deken bleek het kussen te la ken, sprak John O'Mill (een oude bekende) reeds. Waarmee ik de zitting ophef. Ge groet. MERIJN AMSTERDAM (ANP) Het Mi- lieu-Komité Nederland, dat in no vember '70 is opgericht en bestaat uit een aantal studenten aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, heeft aan alle Nederlandse gemeenten een vragenlijst en een bijbehorende brief gestuurd, waarin informatie wordt gevraagd over de mate van vervui ling van de betreffende gemeente en over de bestrijding van de milieu vervuiling. (ADVERTENTIES) Pimpelpaars. Eeri van de bijdetijdse tinten in die nieuwe Trend '71 kleuren van ginnekenweg 60, breda, tel.: 40896-51198

de Stem | 1971 | | pagina 11