Scholenbouw in hoog tempo in stadswijk Dauwendaele NIEUWE AANPAK BU UITVOERING PLAN GOESE POLDER II „Drie explosies baas blijven: bevolking, bom en vrije tijd" GEEN PARK STUK OP ONBEBOUWD GROND IN VLISSINGEN V oorsitterH Fievet vereniging voor hartpatiënten weer in ziekenhuis B. .Cecil geld Plan voor twee nieuwe scholen in Middelburg, ]Vief alleen stedebouwkundige kant bezien en w. stad streek Berkhouwer voor VVD op Walcheren Jaarvergadering christelijke werkgevers Breskens W UUll. 13S~143' 11 26' Ui6n RESTAURATIES Statenkring Goes van CHU houdt jaarvergadering St.-Jansteen Mutaties in bestuur kleuterschool „Samuel" in Kapelle Schieting in W olphaartsdijk ONDA in Nieuw en Sint-Joosland geeft uitvoering in seelami Bouw-exploitatie Ganzepoortstraat in Goes voor alle verkeer gestremd DINSDAG 16 MAART 1971 (Van een onzer verslaggevers) GOES De gemeente Goes zai de realisering van het toekomstige woon gebied Goese Polder, tweede gedeelte, heel anders aanpakken dan enig ander tot nu toe ontwikkeld project in Goes. De gemeenteraad van Goes, die zich volgende week woensdag over deze materie buigt, heeft van b. en w. het concept van een „nastrevingsovereenlcomst" aangeboden gekregen, op grond waarvan een speciaal „ontwikkelingsteam", bestaande uit ver tegenwoordigers van gemeente en bouwer, zal worden ingesteld. voor die urgente fasen 1 en 2 van het saneringsplan Noord I te Goes, de aanleg van halfverharde trai ningsveld] es te 's Heer Arendskecke en Wolphaartsdiiijk en het plaatsen van speelwerktuigen bij het kleuter- badje in heit Goese zwem- en sport complex. Voorts moet de gemeente raad het bestemmingsplan Valcke- slot II herzien, nu de aan de Valcke- slotlaan voor kantoorbouw gereser veerde grond sinds 1968 geen be langstelling van kantoorzijde kreeg, maar wel van de Stichting Ver pleeg- ein Rusthuizen Zeeland, die er een complex bejaarden woningen wil gaan plaatsen. Tenslotte komt volgende week het definitieve plan voor de bouw van een nieuw politiebureau aan de Valckeslotlaan ter sprake. De totale kosten, waarvoor de raad een kre diet beschikbaar moet stellen, zijn f 2.189.800 plus f 135.000 voor de bouw van een noodbestourspost in de kelder van het complex, dat zal zijn berekend op een groei van het gemeentelijke korps tot 5 man in de komende twintig jaar (bij een bevolkingsgroei in Goes met 40.000 a 45.000 hoofden). c Men wil ditmaal uitgaan van de aanpak van de totaliteit van de wijk, waarin van begin af aan niet alleen de stedebouwkundige kamt, maar ook de architectonische wordt bezien. Omdat b. en w. zo spoedig mogelijk plannen voor Goese Polder II willen ontwikkelen, is reeds een voorlopig ontwikkelingsteaim inge steld. Tevens heeft het gemeentebe stuur contact opgenomen met de stichting "^menwerking Goes (de plaatseh' "omiinigbouwverenigmg), die, aid' toelichting van b. en w. op d .adsstukken, graag wil meewerken aan een andere wijkop- bouw. De tot nu toe gevolgde werkwijze bestond voornamelijk uit het tot stand brengen van een gedetailleerd bestemmingsplan, waarin de woon blokken en alleenstaande woningen nauwkeurig waren aangegeven, en waarin voorts een aantal terreinen was aangegeven voor de bijzondere bebouwing. De gemeenteraad zal volgende week ook behandelen: de onteige ning van 15 onroerende goederen (Van onze correspondente) MIDDELBURG Mr. dr. Berk- I ltouwer, Tweede-Kamerlid van I dc VVD, sprak te Middelburg I voor de leden van de VVD-afde. ling Walcheren. „We leven mo- menieel in een overgangstijd die zich lenmerkt door een versneld plaint arisch proces. We moeten drie explosies de baas zien te bljj- ven: amelijk die van de hom. de hevol ing en de vrije tijd. Wij zien omenteel in onze wereld §rote tromingen", aldus de heer Berkh mwer. „Daar is dan de enorme trek van het vasteland "aar diep bevaarbaar water. In de toekomst zal het gebied van Gre nen tot Le Havre deel uit gaan Haken van één grote delta We zien een verplaatsing van de zware industrieën vanuit Duitsland Mar België en Nederland. We zien öe enorme snelheid waarmee de Bote wereldconcerns zich aanpassen Mn de hedendaagse techniek, ter- «U we aan de andere kant zien hoe ,,e ffi de politiek soms nog verkeren tie tijd van de trekschuit". De Zangrijkste opdracht voor de poli ce partijen in Nederland is on de arste plaats om politiek en econo- ™le dusdanige maatregelen tot stand „„/tongen dat wij onze infiatiP R« i v. knie krijgen, zei de heer "/(bouwer. Op de tweede plaats asten wij een evenwicht tot stand tongen tussen de consument.en- aatschappij en die van de ontwik- "ngslanden. Op de derde plaats °st de integratie in Europa bevor- e™ worden. Inzake de industri" erkte de heer Berkhouwer op, dat ij ™sr zullen moeten gaan met de dipi ksatie. Dat is eenvoudig no- iJj aJs wij over een goede werkge- genheid willen beschikken. Er d»n ,een evenwicht gecreëerd wor- tussen welvaart en welzijn. De |niarkten afschaffing van de opkomstplicht bii de komende verkiezingen mag er niet tot leiden dat we teruggaan naar het districtenstelsel van voor 1917. Het huidige stelsel van de evenredige vertegenwoordiging acht de WD het meest eerlijk. Wij groeien in Nederland langzaam maar zeker toe naar e en dirie - strorn eml arid Dat is beslist geen slechte toestand, aldus de heer Berkhouwer. Het sa mengaan met de PvdA, D'66 en de PPR achtte de WD echter een onaanvaardbare zaak. „Dat is pre cies hetzelfde wanneer ik mijn overbuurvrouw jaren achter aikaar uitscheld en haar dan opeens mee uit vraag en haar zelfs het hof maak", aldus de heer Berkhouwer. De voorkeur van de VVD blijft uitgaan maar samenwerking met de KVP, AR en CHU. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De Brabants-Zeeuw se Christelijke werkgeversvereni ging houdt dinsdag 30 maart een openbare ledenvergadering, die be gint om vier uur 's middags in het gebouw Cortpac aan het Reitseplein in Tilburg. Brabants gedeputeerde de heer J.D. van Herten spreekt over „Wo nen en werken en recreëren in Bra bant, n-u en in de toekomst". Daarna is er een gedachtenwisseling met de inleider. De besloten jaarvergade ring wordt van tien tot vier uur voorafgaande aan de openbare bij eenkomst gehouden. GOES 15 maart 1971 25 pei?en' per stuk: kropsla 1 22 n'V 12—13, per bos: radijs 5464, 7ï S' aar(iappelen 811, witlof A Ijl - B 54-76, spruiten A 77— tt' tp rode kool 8—17, prei 82 i, a^w- spinazie II 64 Ouderavond Op de r.-k. lagere school te Breskens zal op vrijdag 19 maart in de school de tweede ouder avond van dit schooljaar worden gehouden. Van 7 tot 8 uur zal er gelegenheid zijn om met de leer krachten te spreken en het werk van de leerlingen te bezichtigen. Om 8 uur zal het hoofd der school, de heer J. Steijaert, enige mededelin gen doen omtrent schoolaangelegen- hed-en. waarna twee nieuwe leden voor de oudercommissie moeten worden gekozen. De directie van de r.-k. scholengemeenschap St.-Eloy te zetting geven over de mogelijkheden Oostburg zal vervolgens een uiteen die St. Eloy bied-t en welke leerlin gen op St. Eloy een plaats kunnen vinden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De scholenbouw in de nieuwe stadswijk Dauwen daele verloopt in hoog tempo. Ruim een jaar geleden besloot de Middelburgse raad tot dc stichting van een tweede openbare school voor lager onderwijs en een tweede openbare kleuterschool in deze wijk. In zijn vergadering van 22 maart aanstaande moet de raad thans beslissen over de bouw van een derde openbare lagere «chool en een derde openbare kleuterschool. In de loop van 1972 zou met de bouw van de twee laatstgenoemdé scholen moeten worden begon- De in snel tempo voortschrijdende bebouwing van het p-lan Dauwen daele maakt een en ander noodzake lijk. Behalve de reeds voltooide en nog in aanbouw zijnde woningen, zullen er nog eens tweedu zend wo ningen worden bijgebouwd. Aan de raad worden ook de nodige kredie ten gevraagd voor de aanleg van een speelterrein aan de Kruitmolenlaan en voor de aanleg va-n een plantsoen en een trapveld in de buurt van de Vrijlandstraat - eveneens in Dau wendaele. De belangstelling voor restauratie- panden in de oude binnenstad blijft verheugend groot, zo melden b. en w. aan de raad. Er hebben zich opnieuw vier gegadigden gemeld voor het kopen van en oud pand in de Spanjaardstraat, die op deze wij ze stukje bij beetje wordt gerehabi liteerd. Ditmaal zijn de panden 42, 44, 46, 48 en 50 aan de beurt om weer (Van onze correspondent) GOES De statenkring Goes van de CHU houdt op 27 maart de jaar vergadering in de Prins van Oranje te Goes. De vergadering begint om twee uur. Bij die bestuursverkiezing zijn af tredend en herkiesbaar de heren J. A. de Bruyne uit Goes, J. Dieleman uit Wissenkerke em J. Lako uit Kruiningen. De heer M. J. Geuze te Wissen kerke heeft zich niet herkiesbaar gesteld. Voor deze vacature zijn kandidaat gesteld: 1. H. P. I. de Jonge uit 's Hear Aremdskerke en 2 P. W. C. vam Westen uit Kloetimge. De kiesverenigingen hebben het recht om ook kandidaten te stellen. Om kwart over drie begint een openbare vergadering van de sta tenkring waarin zal spreken de heer H. Eversdijk uit H-eimkenszand, Zeeuws Kandidaat voor de Tweede Kamer. Prijskaarting Zondag zal in ca fé de Kroon de laatste prijskaarting van dit winterseizoen worden gege ven .De beschikbaar gestelde prijzen bestaan uit tamme konijnen. Doelman Alvorens de voetbal competitiewedstrijd Oostburg 3 - Steen 3 een aanvang nam, gingen de spelers van Steen zich nog even „los' trappen. Hierbij kwam de Steen-doelman G. van Ratingen zo ongelukkig te vallen, dat hij zijn schouder brak. Biljart In café de Kroon w-erd een biljartwedstrijd gespeeld om de Zeeuwsch-Vlaamse cup tussen de clubs De Steense Carambole en Groenendijk. De Steense Carambole wist deze wedstrijd te winnen met een verschil 50:574 tegen 46,489, zo dat de Steense Carambole baar gun stige positie in deze competitie wist te handhaven. Binnenschieting Zondag zal de schutterssociëteit Kapellebrug in ca fé De Kroon haar laatste binnen- schierting geven van dit wintersei zoen, De sociëteit stelt gratis 15 gulden beschikbaar. bewoonbaar te worden gemaakt. De panden 48 en 50 zullen in de toe komst één geheel gaan vormen. De gemeente komt de kopers van re-s- tauratiepanden verregaand tegemoet door behalve de wettelijk toegestan- de restauratiesubsidies, ook een re kening-courant krediet aan toekom stige kopers-bewoners te verschaf fen. Dit laatste gebeurt, zo zegt het Middelburgse gemeentebestuur, om dat de restauratiesubsidies van het rijk en de provincie pas over jaren worden uitbetaald. (Van onze correspondent) KAPELLE De heer M. J. Groenleer is afgetreden als voorzit ter van de christelijke kleuterschool Samuel in Kapelle en mevrouw Pot ter-Duynhouwer is afgetreden als secretaresse. De heer Groenleer is ruim 15 jaar voorzitter van de vere niging geweest en mevrouw Potter tien jaar secretaresse. Vice-voorzittar J. Ruissen bracht beiden tijdens de jaarvergadering daink voor het vele werk dat ze deden voor de school. In de vacature Groenleer werd als bestuurslid ge kozen die heer L. C. Diielemam en in de vaoatur-e mevrouw Potter koos de vergadering mevrouw De Jager- Schurüinga. In d-e pauze was er gele genheid werkstukken van de kin- dern te bezichtigen. Na de pauze sprak de heer W. C. van die Waial uit Middelburg over „Taalontwikkeling op de kleuterschool". Mejuffrouw. A. de J-ager, hoofdieidster van de school Zannehonk, vertelde over de dagindeling op school. (Van onze correspondent) WOLPHAARTSDIJK De hand boogsociëteit Doel naar Hoger heeft een schieting gehouden op de lig gende wip bij de heer J.F. Osse- waarde te Wolphaartsdijk. Van 14 verenigingen waren 40 schutters aanwezig. De uitslag is als volgt: hoofdvogel: L. de Koeyer van Diana uit Yerse- ke; 1-ste zijvogel: A.A. Geense van Zorgvliet uit Ellewoutsdijk; 2-de zijvogel: Bas van de Dries van Eensgezindheid uit 's-Heerenhoek; 1-ste bovenkal: C. Westdijk van Vi- os uit 's-Heerenhoek; 2-de bovenkal: Bas van de Dries van Eensgezind heid uit 's-Heerenhoek; 1-ste onder- kal: C. Westdijk van Vios uit 's- Heerenhoek; 2-de onderkal: L. de Koeyer van Diana uit Yerseke; 1-ste klep: L. de Koeyer; 2-de klep: Piet de Koeyer van Diana uit Yerseke; 3-de klep: C.D. Raas van Vooruit gang uit Kwadendamme. Meeste kleine vogels: P. Vermuë van Jaco- ba van Beieren uit Goes. 7 vogels. De vliegende vogelprijs was voor W. de Jonge van ADLM uit Kwaden damme Hij schoot de vogel vier maal. NIEUW- EN SINT JOOSLAND De muziekvereniging ONDA te Nieuw- en Sint Joosland geeft onder leiding van directeur J. Meliefste op vrijdag 19 maart een uitvoering in de zaal van de heer D.A. van Paas- sen in de Veerstra-at. Aanvang 20.00 uur. Het programma ziet er als volgt uit: voor de pauze: Military Excort. H. Bennett: Johan-n Krieger suite, A. de Arend; Fancy fair suite, M. de Boeek; John Peel. Fr Mo-rimer: The red Jackets. T. Kotter. Na de pauze' Es war im Zillertal. J. Schitz: Mixed Pickles, M Leemanm; Kozakkenpa- rade. Traditional; Du alter Rauber, G. E'lemann; Wenn das Wasser im Rhein, W. Stamm; en Jetzt trin-ken ma noch a Flascherl Wein, C. Do rens. Het programma zal worden afgewisseld door het optreden van de volgende solisten: Cobi Meerman. Rieneke de Visser, Piet Meliefste en Kees Mel'ef-ste. Pianist is de he»r Marius Reijnhoudt. Na de uitvoering ba 1. GOES Grand, 20 uur: Erotische driften 18 j. De Prins van Oranje, 10.30 en 14 uur „Hij, zij en de anderen" door de Toneelwerkgroep Proloog, jeugdvoorstellingen voor het voort gezet onderwijs. MIDDELBURG City, 20 uur: Gringo tegen EJ Diablo 18 j. TERNEUZEN Luxor Theater, 20 uur: Eeuwig ngen de bossen en winden waai en om de rotsen 14 jr VLISSINGEN Alhambra, 20 uur Racnel, Ra chel 18 j. ZIERIKZEE Ned. Herv. Ver. Gebouw, 10.30 en 13 30 uur: Frank Kooman's Poppentheater. Jeugdvoorstellingen .•oor het voortgezet onderwijs. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Ri- toletto. Forum: Bambi a.l„ Astrid, Altijd last met de profs a.l., Capitole Ya, ya generaal a.l., Pathe Michael Strogoff a.l, Rubens, Waterloo a.l., Astra, sorry a.l., Festa Anna der duizend dagen 14 jr., Forum Een lijk in het park 14 jr., Moderne Dinsdag, het is dus belgië 14 jr., Ambassades Deze man is tot alles bereid 18 jr., Artis New York in de duisternis 18 jr.. Astra El Con dor 18 jr. Metro Aanval van de jonge wolven 18 jr. Monty In de hitte van de nacht 18 jr., National Drie sergeanten 18 jr., Odeon Tristana 18 jr., Quellin Mijn vrouw en haar echtgenoot 18 jr., Rex De dame in de wagen met de bril en een geweer 18 jr., Savoy De teleurgang van de waterhoek 18 jr. GENT Century De gendarme op zwier 14 jr., Capitole De vrienden laten groeten 14 jr.. Majestic De teleur gang van de waterhoek 18 jr., Sa voy Mazurka der liefde 18 jr., Select El Condor 18 jr. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Een „vergeten" terrein in de gemeente Vlissingen blijft waarschijnlijk wat het is. Het gaat om een stuk grond op de hoek van de Van Woelderenlaan en de President Rposeveltlaan, door de Vlissingse wethouder Smit wel eens een „prairie" genoemd. Er zijn plan nen geweest om op dit terrein een verzorgingsflat te bouwen. Daarte gen zijn echter niet alleen bezwaren geuit door de omwonenden, die hun vrije uitzicht zouden kwijtraken, maar ook door de commissie van advies en bijstand voor de ruimtelij ke ordening. Deze laatste raadscommissie heeft geadviseerd om het bewuste terrein te bestemmen voor de aanleg van een park. Een minderheid in de raadscommissie was niet tegen, als er op het bewuste stuk grond bij voorbeeld bungalowbouw zou wor den toegestaan. Uit het voorstel van b. en w. aan de Vlissingse gemeen teraad blijkt nu. dat het terrein zal blijven zoals het is. Voor particulie re bouwactiviteiten zijn namelijk geen belangstellenden te vinden en voor de, aanleg van een park heeft de gemeente geen geld over, In zijn vergadering van 26 maart aanstaan de zal de raad om een uitspraak worden gevraagd. Dat heeft vooral tot doel om te voorkomen, dat een tijdrovende procedure voor het ma ken van een bestemmingsplan voor dit vergeten stukje Vlissingen zal worden opgesteld. De Vlissingse raad zal zich ook gaan bezighouden met de vaststel ling van een bouw- exploitatieveror dening. Het doel daarvan is, om bij de bouw van de panden door parti culieren op „eigen grond" toch een deel van de kosten welke voor openbare voorzieningen worden ge maakt, te kunnen verhalen. Bii de bouw op gronden die eigendom van de gemeente zijn. zitten de kosten voor de openbare voorzieningen reeds in de grondprijzen. Degeen die van een particulier een terreintje koopt en daar een woning op laat bouwen, was in Vlis singen tot dusverre relatief goedko per uit dan degeen die zijn bouw grond van de gemeente kocht. De nieuwe verordening zorgt nu voor gelijke monniken, gelijke kappen, Overigens is het grootste deel van de bouwgrond in Vlissingen, als ge volg van aktieve grondpolitiek van de gemeente, reeds in gemeente eigendom. De gebouwen van de voormalige zweminrichting aan het Kanaal door Walcheren zullen, als de raad er mee instemt, worden verkocht aan de De Ruyterschool, die er een bo- tenberging wil gaan vestigen. De prijs voor de grond en de opstallen is bepaald op fl. 9.500,-. Een ander punt uit de agenda van de Vlissingse raad betreft het verho gen van het presentiegeld voor de leden van de stembureau's, die in april aanstaande weer hun dienst aan de parlementaire democratie moeten bewijzen. Het presentiegeld bedroeg in Vlissingen fl. 2,50 per uur. B. en w. stellen voor dit op fl. 4,- per zittinguur te brengen. Het maximum bedrag dat men kan ver dienen door de kiezers welkom te heten willen b. en w. op fl. 40,- stellen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De heer Henk Fievet uit Breda, voorzitter van de Nederlandse vereniging van hartpatiënten, is weer opgeno men in het hartcentrum van het academisch ziekenhuis Dijkzigt te Rotterdam. Na een week on derbreking ligt hij weer in een „bewaakt bed" in de coronary care-afdeling, waar de hartbe- waking en controle via compu ter en monitoren continu plaats vindt. Een succesvolle actie voor dit hartcentrum werd vorig jaar de aanleiding tot oprichting van de hartpatiëntenvereniging. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Ganzepoortstraat in het centrum van Goes zal woensdag, donderdag en vrijdag (17, 18 em 19 maart) voor alle verkeer zijn afge sloten. Dit in verband met herbe- stnaitingswerkzaainheden die daar morgen beginnen. Met bondiem in dis omgeving wordt alle verkeer omge leid.

de Stem | 1971 | | pagina 7