olitieke blokken uit elkaar BELANGRIJKE UITBREIDING HUURSUBSIDIE DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND LMERE: NIEUWE STAD IN FLEVOLAND Vlissingse haven- en kadegelden omhoog Menselijke tragedie van zes Turken ESPREK CONFESSIONELEN MET PvdA, D'66 EN PPR MISLUKT andaag m ONGELUK OF MOORD Vrouw gedood door Minister Schut zegt toe: VLISSINGS JONGETJE VERDRONKEN Schipper van Breskens 16 gevonden Dom van Milaan in gevaar Reimerswaal schrijft Den Haag Ontslag dreigt voor 200 man bij Chrysler Polio-uitbarsting fataal voor twee kinderen geweerkogel 1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Bij de eerste ontmoeting is het lerleg tussen de grote confessionele partijen en f progressieve concentratie al mislukt. r Weinig speelruimte Dubbelspel UITGESTELD Ie jaargang no. 16679 HIE VOOR ELAND -teur: Dr. W. A. J. M. Harkx fdredacteur: L. Leijendekker fdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 •oon 22341, Postgiro 1114111 STEM Vrijdag 12 maart 1971 WEERBERICHT Bewolkt Zware bewolking met hier en daar regen. Zwakke tot matige wind van zuid tot west. Temperaturen tot maximaal 6 graden. TOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 EN HAAG (ANP). eer de plannenmakers zin krijgen zal in het westelijk deel van Flevo- j een nieuwe stad verrij- Almere genaamd, die in amende dertig jaar een moderne woon-, werk- lecreatieruimte kan bie- aan minstens 125.000 ju re Een aantal dat vol- fle plannen zelfs nog uitdijen tot 250.000. dus het Tapport „Ver- 'gcn omtrent de ont- eling van de nieuwe stad Almere in Flevoland, dat gisteren aan de Tweede Kamer is aangeboden en werd samengesteld door de rijksdienst voor de IJssel- m eerpolders. Het gebied van Almere, 11.430 hectare groot, wordt aan de zuidwest-zijde be grensd door het Gooimeer, aan de westzijde door het IJmeer, aan de noordwest zijde door het Oostvaarders- diep, aan de noordoost-zijde door de toekomstige Rijks weg 30 en aan de zuidoost zijde door de geprojecteerde Rijksweg 27. Het gebied wordt in de toekomst door sneden door Rijksweg 6 en de Hoge en Lage Vaart. En daarmee mag dan het gebied waarbinnen de toekomstige stedelijke bebouwing zich zal ontwikkelen, bekend zijn. Voorlopig staat nog niet de finitief vast hoe die bebou wing eruit zal zien. Almere, onder de directe invloedssfeer van Amster dam, moet dienen als over loopmogelijkheid voor een deel van de noordelijke vleu gel van de Randstad. Het rapport komt tot de conclusie, dat de toekomstige bewoners van Almere niet ondergebracht moeten wor den in een grote, aaneenge sloten stad. maar in een sa menhangend stelsel van meerdere in grootte va riërende woonkernen Men zou hiervoor de term „meerkernige" stad kunnen gebruiken. Voor Almere is gedacht aan zeven, met elkaar samen hangende woonkernen. De eerste van de kernen, ter grootte van ongeveer 40.000 inwoners, wordt gebouwd aan de rand van het Gooi meer. Ook de bouw van een hoog percentage eengezins woningen is van belang, om dat op het oude land veel hoogbouw voorkomt. Het rapport komt voor de eerste woonkern tot de conclusie dat hier voor 90% eengezins woningen moeten worden ge bouwd. STAPHORST/MEPPEL (ANP) De polio-uitbarsting in Staphorst en de vroeger bij Staphorst behorende, doch thans onder Meppel res sorterende wijk heeft thans aan twee kinderen het leven gekost. In het ziekenhuis Ziekenzorg te Enschede is een 12-jarige jongen overleden, afkomstig uit de Meppeler wijk, terwijl in het beademings centrum van het Academisch Ziekenhuis in Groningen een 6-jarig meisje uit Staphorst is overleden. Dit kind behoorde tot een van de eerste ziektegevallen die bekend zijn geworden. Inmiddels zijn in Staphorst zelf weer twee nieuwe gevallen gesigna leerd De patiëntjes zijn een jongen van 12 en een jongen van 7 jaar. Hiermede is het totale aantal poliogevallen gestegen tot 17, waarvan 15 in Staphorst en 2 in Meppel, inclusief de twee thans overleden kin deren. In vier uur vergaderen zijn de twee politieke blokken gis- en nog nauwelijks aan een echt gesprek toegekomen. jlet allereerste contact tussen confessionelen en progressieven werd fupt beëindigd, toen leden van de beide delegaties in een wanhopig aar naar hun tas grepen. Dit was het sein: verder praten heeft geen l Het lichtpuntje van de hoop dat confessionelen en progressieven 'n nog tot een echt gesprek zouden komen, was gauw gedoofd. owe! bij de confessionelen als bij de progressieven stonden velen zeer tisch tegenover de poging om beide, ver van elkaar staande groeperin- iets nader tot elkaar te brengen. In politieke kringen overheerste de (peiling, dat zo'n gesprek tussen KVP, AR en CHU enerzijds en PvdA, PPR anderzijds heel gauw zou mislukken, omdat de sfeer van ver wen tussen beide politieke blokken rondweg afwezig was. nieren hadden de verwachting de programmatische overeen- ming op vele punten de twee (en misschien toch langer aan fcidcrhandelingstafel zou houden aanvankelijk kon worden ver- leptiei of politieke realisten ten gelijk gekregen. Aan een zin- Igesprek over wat beide politieke AD EN streek Westerschelde is er goed osterzande laat 't streekplan op zich zitten. ceuzense middenstanders oken politie tegen Goese *)tl ontheemd. 'ANCIëN en economie smie diep in het moeras. nnen- en buitenland ipmoord op drie soldaten lri9t Ulster opnieuw op kook- M. ORT Waan twee Van Poecke's in Wielerkoersen. 'weldige coup van Jan Jans in Parijs—Nice. NST EN cultuur be zeventiende-eeuws op IINGEN o Hulp reikt ultra-links in "ijk de helpende hand. 10 en televisie II en Chief Ironside door a teruggehaald. LNISTERS van de Beneluxlam- coben besloten dat er voor de enkelvoudige in- en uitvoer- ™ngen gaan komen. Nederlandse vrachtschip Star, dat vorige week za- iXP"®» werd door een ke- 'hg, is door een sleepboot loffi aven t. van Vancouver binnenge- groepen bindt of scheidt is men niet toegekomen. Het overleg is in het zand van de procedure-kwesties vastgelopen. Het breekpunt vormde hef doel en de aard van het overleg. De confes sionele partyen weigerden namelijk in te gaan op de eis van de linkse combinatie, dat een succesvol over leg uitsluitend zou kunnen resulte ren in bindende afspraken voor sa menwerking na de verkiezingen. KVP, AR en CHU stelden zich op het standpunt van een open pro grammatisch overleg, zowel met de linkse combinatie als met de WD. De voorzitter van de KVP, mr. Van der Stee formuleerde het in een verklaring aan het begin van de bq- eenkomst aldus: „Als dat overleg met u of met de VVD succesvol is, dan is de volgende vraag of en zo ja, welke afspraken kunnen worden ge maakt die de partners ook na de verkiezingen binden. In beginsel zijn wij bereid tot het maken van afspra ken, waaraan wy ons ook na de ver kiezingen gebonden zullen weten. Wij streven daar ook naar, maar of wy zover komen is een open vraag. Daarop kunnen wij aan het einde, maar niet by het begin van het overleg een antwoord geven." Mr. Van der Stee tekende voorts uit- drukkeiyk aan, dat de confessionele partyen voor wat die afspraken be treft meer mogebjkheden zien. Naast de mogeiykheïd van bindende af spraken wilden de confessionelen ook de mogeiykheden van een in tentieverklaring, of het doen vaD een voorkeursuitspraak open hou den. Na afloop gaven de twee groe peringen elkaar de schuld voor het mislukken. „Wij weigerden om op alles of niets te spelen, zoals men van ons verlangde," zei mr. Van der Stee op een persconferentie. Hij herhaalde nog eens dat de confessionele par ty en het sluiten van een stembusak koord niet wilden uitsluiten, maar het ook niet voorop wilden stellen Mr. Van der Stee noemde het te leurstellend dat de confessionelen „zo weinig speelruimte" hadden ge kregen. Dr. Veringa (KVP) en drs Udink (CHU) noemden de afloop „heel onbevredigend". „Als er ooit een coalitie open heeft gestaan dan zijn wij het geweest. Wij stelden geen voorwaarden," zei dr. Veringa. Mr. Van der Stee ontkende later de bewering van drs. Den Uyl (PvdA) dat er in de confessionele delegatie geen eensgezindheid had bestaan en dat men had moeten gehoorzamen aan de harde lijn van de CHU'er? Udink en Van Hulst. De progressieven betichtten de confessionelen van „onaanvaardbaar dubbelspel". De confessionelen zou den de zaak tot het allerlaatste mo ment onduidelijk willen laten, zo wel met de progressieven als met de VVD willen onderhandelen en zelfs misschien helemaal niet willen zeg gen met wie ze na de verkiezingen zouden willen regeren. De progressieven wilden van te voren afspraken over aard en doel van de besprekingen, niet zo maar praten, want dan zou het voor de kiezers een onduidebjke toestand bhjven. Den Uyl en Schmelzer (v.l.n.r.) drukken elkaar nog wat stijfjes de hand voor het gesprek tussen con fessionelen en de progressieve drie. Vondeling en Van Mierlo zijn (nog) wat beter gemutst. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Is de verklaring van de 26-jarige koopman B. uit Utrecht juist dat z'n 24-jarige echtgenote Jacoba B.-Monsou zichzelf per onge luk met een flobert jachtgeweer in de buik schoot? Of heeft B. wellicht meer met de zaak uit te staan? Dat zal het onderzoek van de Utrechtse recherche de komende dagen moeten uitwijzen. Vast staat in ieder geval dat Jaco ba in de nacht van woensdag op donderdag in het academisch zie kenhuis in Utrecht aan een schot wond in de buik is overleden. De hevig bloedende vrouw was 's nachts omstreeks een uur door haar man het ziekenhuis binnengedragen. B. verklaarde tegenover de politie, dat na vertrek van visite, zijn jonge vrouw tegen hem gezegd zou heb ben, dat ze zijn 22 kaliberjachtge- weer best zelf kon laden. Ze deed één patroon in het geweer en ont laadde vervolgens het schiettuig weer op verzoek van B. Vervolgens ging de vrouw, aldus B, liggend op de bank met het geweer spelen en zou zy de loop op haar buik heb ben gericht en de trekker hebben overgehaald, in de mening verkerend dait het geweer niet geladen was. Een knallend schot bewees echter het tegendeel. Jacoba schreeuwde: „Ik ben geraakt". Daarna bracht hij haar met z'n auto halsoverkop naar het ziekenhuis. Volgens B. was zijn huwelijk goed en was het ook de bewuste avortd pais en vree geweest. Volgens de buren stond dé koopman als een rustige figuur bekend. Jacoba was moeder van twee kinderen van vier en zes jaar. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting) had gisterenmor gen in de Tweede Kamer goed nieuws voor mensen met lage inkomens die duur wonen. De regeling voor aanvullende individuele huursubsidies zal belangryk worden uitgebreid. Nu geldt deze regeling alleen voor gesubsidieerde wonin gen van na 1960. In de toekomst zal een aantal woningen van voor 1960 ook onder de regeling vallen. BIJ BORINGEN in de put „Amposta Marino b-2", aan de monding van de Ebro in Spanje, is opnieuw olie en gas aangetroffen. IN AMERIKA hebben valse bom meldingen vorig jaar 4,4 miljoen dollar aan verloren manuren gekost. Er kwamen 735 waarschuwingen binnen. Er deden zich 37 bomexplo sies voor. De individuele huursubsidies wor den gegeven aan mensen die een be lastbaar inkomen van 15.000 gulden per jaar (wordt 18.000 per jaar) hebben en meer dan eenzesde tot eenzevende van dit inkomen aan huur moeten besteden. Afhankeiyk van de hoogte van de huur komen deze mensen in aanmerking voor een subsidie van het rijk, zodat de zware huurlast iets wordt verlicht. Minister Schut deelde de Tweede Kamer bij de behandeling van het plan voor huurharmonisatie mee dat deze subsidieregeling wordt uitge breid tot de woningcomplexen van gemeenten en bouwverenigingen met de woningen van voor 1960. Mensen die onder de huurharmoni satie vallen en meer dan 6 pet huur verhoging moeten betalen, zullen voor een individuele subsidie in aan merking komen. Ook bewoners van particuliere huurwoningen van voor 1960 in niet geliberaliseerde gebie den komen voor de subsidie in aan merking. Hoeveel de uitbreiding van de sub sidieregelingen gaat kosten, is nog niet bekend. Dat hangt af van het aantal aanvragen. Minister Schut zei dat de huur harmonisatie ogenschijnlijk onaan- trekkeiyk is. Niet alleen moet echter worden gelet op de belangen van „zittende" huurders, maar ook op die van mensen die nog geen woning hebben. Ir. Schut geloofde niet dat het optrekken van de huren van oude woningen prijsopdrijvend zal werken. Hij was het met de opposi tie eens dat ook in een vrijer huur beleid het peil van de huren sociaal aanvaardbaar moet blijven. Er dient tegen gewaakt te worden dat de zwaardere lasten voor de mensen met lage inkomens de aanvaardbare grenzen overschrijden, zei de minis ter. Minister Schut zei niet te ver wachten dat in het begin de baten van de harmonisatie zo groot zullen zijn. Hij was het ermee eens dat een deel van de extra-huurverhoging moet worden aangewend voor ver betering van de oude huizen. Voor uitstel van de harmonisatie tot 1 april 1972 voelde de minister niets maar hij kon er wel mee akkoord gaan de harmonisatie pas op 1 juli te laten ingaan. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Te Vlissingen is gistermiddag om even voor zes in een watergang op de hoek Hendrik Averhamplein - Hercules Seghers- laan het tweejarig jongetje Marcel de Smit verongelukt. Voorbijgangers zagen het kind voorover in het wa ter liggen. Het kind werd door deze mensen uit het water gehaald en met mond op mond beademing en hartmassage heeft men nog getracht het leven te redden. Al deze pogin gen bleken ijdel te zijn. Het ventje was met zijn moeder juist uit de stad thuisgekomen. Het jongetje woonde in de Hendrik Vroonlaan. Zijn moeder liet hem even buiten achter. Zij zette de kinderwagen met haar baby binnen. Toen ze de baby in de box zette, zag zij haar buiten spelende penter verdwijnen. Dit was om 17 uur. Direct daarop is zij naar bniten gelopen en zag op de hoek van de straat een aantal men sen rondom een op de grond liggend kind staan. Dit bleek haar zoontje te zijn. (Van onze correspondent) BRESKENS Schipper J.A. Ver meulen van de Breskens 16, die sinds 15 januari werd vermist, is donder dagmiddag op het strand van Ter schelling gevonden. De Breskens 16 was op 15 januari voor de Engelse kust aan het vissen toen het schip vermoedelijk is overvaren door een zeeschip waarbij toen vier vissers het leven verloren. De heer Ver meulen zal zaterdag a.s. op de al gemene begraafplaats te Breskens ter aarde worden besteld. (Van onze redactie buitenland) MILAAN De Gotische dom van Milaan biykt langzaam in de bodem te zakken door het enorme eigen ge wicht. De dom is nu 6 cm onder straatniveau. Gisteren ia besloten alle waterputten te sluiten. Het verkeer zal zoveel mogehjk uit de omgeving worden geweerd. (Van een onzer verslaggevers) REIMERSWAAL De gemeente raad van Reimerswaal heeft donder dagavond unaniem besloten een brief te sturen aan de Tweede en Eerste Kamer en aan de regering, waarin hy extra aandacht vraagt voor het bin nenkort in te stellen uitgebreid on derzoek naar de gevolgen van de af sluiting van de Oosterschelde. Op deze manier hoopt de raad de als af gedaan beschouwde kwestie alsnog in het parlement in discussie te bren gen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Is een tariefs verhoging van de haven- en kade- gelden voor conferenceschepen (wolcontainerschepen i.e.) in Vlis singen gewenst Dit vroeg bur gemeester drs. D. Roemers van Vlissingen gisteren in de eerste (openbare) vergadering van het nieuwe „Havenschap Vlissingen". De adviescommissie bedrijfsleven Havenschap Vlissingen heeft aan de raad van bestuur van dit schap een protestbrief over deze materie ge stuurd, die de volgende vergadering (op 13 mei) zal worden behandeld. Voorlopig was het resultaat (en het eerste echte wapenfeit van de raad van bestuur van het gisteren met enig feestvertoon ten doop gehouden havenschap), dat de conference schepen voortaan zullen worden be schouwd als lijndienstschepen. Burgemeester Roemers zal in een volgende vergadering de tariefskwes tie. waarvan men vreest dat zij te genover derden een ongunstige in druk maakt, opnieuw aan de orde stellen. De vergadering besteedde gisteren de meeste tijd aan de ope ningsceremonie, Voorzitter mr. J. van Aartsen, hield een openingsrede, waarin hy de lange historie van de oprichting van het havenschap uit eenzette. Al in 1962 begon men met de voorbereidingen, die pas eind vo rig jaar door de Staten Generaal werden afgerond. Mr. Van Aartsen maakte in zijn inleiding ook nog eens duidelyk dat de hoeveelheid nog uit te geven terrein in Vlissingen-Oost, niet moet worden overschat. Van het totale gebied van 2200 ha. is in feite nog 1450 aan nat en droog industrie terrein over. Hiervan is inmiddels 800 ha. uitgegeven of in optie. Van de resterende 650 hectare is, aldus de commissaris van do koningin in Zee land, nog maar 200 a 250 ha. beschik baar voor grote industrieën. Het to taal is nogal versnipperd. De gemeente Borsele is officieel nog geen lid van het havenschap, maar het voorstel om Borsele defi nitief lid te maken, is nu bij het rijk in behandeling. Voorlopig blijft bur gemeester G. H. E. M. van Waes, die al wel lid van het havenschap Vlis singen in oprichting was, adviserend lid. (Van onze correspondent). ROTTERDAM —Als gevolg van het streven van de Amerikaanse au tomobielfabriek Chrysler om in het vervolg auto's van dit merk volledig in Nederland af te leveren, zal de Rotterdamse assemblagevestiging aan de Sluisjesdijk drastisch moeten reorganiseren. Als de beslissing vait zullen 200 van het 300 man tellende personeel ontslagen moeten worden. De vestiging in Rotterdam heeft al diverse malen te maken gehad met reorganisaties die evenwel niet zo drastisch waren als nu voor de deur staan. Het bedrijf is destijds opgezet ten behoeve an de assemblage van Amerikaanse Kaiser-Frazer auto's. Toen deze marlot wegviel werd overgeschakeld op Simca, om ver volgens vrachtwagens te gaan as sembleren. Uiteindelijk werd op nieuw overgegaan naar personenau to's. De Simca's vielen af omdat dit merk ook overging op volledige le vering, zodat assemblage overbodig was. Hetzelfde driegt nu met Chrys ler te gebeuren. Zoals bekend ko men de nieuwe Simca's onder liet Chrysler-merk op de markt. De di rectie van Chrysler International SA heeft de ondernemingsraad en de vakorganisaties op de hoogte gesteld van de op handen zijnde reorganisa tie. SOEST (ANP) Be rooid en ontdaan van alle persooniyke bezittingen zijn tydens een normale verkeerscontrole in Soest zes Turken aangehouden, die in hun land geronseld waren en op goed geluk naar Nederland waren ge komen. Zij waren niet in het bezit van geldige pa pieren. De Turken, die door een landgenoot ertoe waren overgehaald om naar Ne derland te komen, hadden thuis al hun bezittingen verkocht om de overtocht te kunnen betalen. Enkelen bleken by hun aanhouding nog maar enkele guldens te hebben. De mannen ble ken ook illegaal de grens te zqn overgekomen. Zij werden aangehouden, om dat zij in een niet al te rij- vaardig busje reden. De Turken zullen vandaag weer op het vliegtuig naar hun vaderland worden ge zet. Naar aanleiding van de ze geschiedenis, volgens hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer van de Soes- ter politie een „menselijke tragedie", is een uitgebreid onderzoek naar de achter gronden van deze zaak in gesteld. Daarby is onder meer gebleken, dat zich in Joegoslavië en Tsjechoslo- wakije centra bevinden, waar Turken worden op gevangen en via Oost- Duitsland veelal naar het westen worden gebracht. Voor zover zij naar Neder land gaan, wordt voor het vervoer gebruik gemaakt van in Nederland opge kochte en doorgaans zeer oude en afgeschreven bus jes, die naar de opvang centra worden gebracht en vandaar naar Nederland terugrijden. De meeste Turken ble ken bij hun aanhouding wel in het bezit van een transit-visum voor een een malige doorreis, bestemd voor West-Duitsland. De Nederlands-Duitse douane moeten zij echter onge merkt gepasseerd zijn. (Zie ook pagina binnen-buitenland 2.)

de Stem | 1971 | | pagina 1