Vijf man bijna uit de strijd Zilioli zegeviert in Tirreno-Adriatico LOF VOOR CRUYFF AN BRITSE PERS VAN KM TOT KM PROGNOSE Toto 35 Snelle en intelligente voorhoede spelers NEW YORK TIMES WIE VERBOD VOOR REROEPSBOKSEN Blunder Derde plaats Uitslagen OMLOOP VAN HET VOLK OP 25 MAART IVRIJDAG SESMANN MINER CLAY ESCHORST door peter heerkens 12 MAART 1971 Pel behoedt ploeg voor ramp re, warme kniekousen ebreid kabeldessin, wilde kleuren. Acryl. Grappig opengewerkte mousse-nylon knie kousen met verschillende fantasie- dessins. In dè mode kleuren van 't ogenblik. Maten 35/41 n/of autogeen ers-pijpfitters theden kunnen geschoold wil ervaring Ineen ,die thans een oor metaalbe- verigearbeids- 3.00 -17.00 uur ng Personeels- abrïeksportier). versturen aan: teelszaken (Van onze sportredacteur). TROYES Jacques Anquetil, joerédirekteur van Parijs-Nice, jjeeft de Goudsmit-Hoff ploeg gered Tan een catastrofe. Hij hield 5 ren ners van de equipe Pellenaars in goers ofschoon ze (Schepers, Stee vens, Rentmeester, Benjamins en |v'an Katwijk) 6 minuten na het slui ten van de controle binnenkwamen, overmand door pech. Voor Jacques Anque/til die de be- jissing nam is er heel wat gediscus- lieerd niet in het minst door Kees 'ellenaars, die het permanence-ge- ,uw bestormde om er kamer-in- r-uit te rennein voor het bewer- van de commissarissen. „Ik dat ik het ga redden", grijnsde iltoaars na enkele visites, maar een grote tegenvaller kwam toen iet droge communiqué met de me iedeling: „Sont éliminés arrivés irs des délais Benjamins, Schepers, lentmeester, Steevens, Van Kat- rijk". Het gezicht van „De Pel" lettend voor de getroffen renners, zich in een hotel douchten maar hij kon de ingreep ijpen. „Tenslotte zijn ze te laat het scheelt de organisatie een ip centen als ze er een stel kwijt In zijn overpeinzing over de ip, er bleven immers voor de rest de reis slechts drie coureurs rer, werd Pellenaars ineens fel. ërctomme, heb ik nou nog vrien- of heb ik ze niet?". En hij te weg met grote stappen. Tus- de lippen, traditiegetrouw, een jaar. Vijf minuten latex kwam hij lunderend terug. „Het is voor eik- ik dacht al: wat krijgen we De Pel geen vrienden meer?". Reactie van Jacques Anquetil: „Ik ind het niet onredelijk wat Kees 'ellenaars vroeg. Tenslotte was dit in duivelse rit met dat hoge tempo zijn renners zijn achterop ge it door pech, niet door gebrek macht". En daarmee was tevens drama Goudsmit-Hoff van deze te Parijs-Nice-dag kernachtig lengevat. De vijf coureurs, die na officiële tijdslimiet de streep leerden, hadden elkaar gevonden tegenslag, met Harry Steevens wordt er, zelden voor gespaard grootste pechvogel. Na veertig meter viel hij voor het eerst plat omdat er geen tweede wagen volgen, moest hij zélf een nieu- tube leggen. „Nou zie je eens it er, allemaal kan gebeuren als' ze ar één auto achterlaten", barstte 'Eenaars. „Tja, wat moest ik? Kre- zat van voren. Hij had kans. Ik moeilijk anders dan bij hem en. Enfin, hoe nodig dat was wel in die laatste kilometers hij een lekke band kreeg". De idsmit-Hoff-renners waren dus, Is alle collega's, die hun ploegled- "agen van voren hadden, aan w YORK (ANP) De New Bk State Athletic Commissie heeft tw ,3undini" Brown, de assis- .Hrainer van Cassius Clay, die .'"dagavond het gevecht om de veldtitel in het zwaargewicht te- i Joe Frazier op punten verloor, Ichorst. prown werd met onmiddellijke geschorst omdat hij Clay njzingen tijdens het gevecht gegeven. Bovendien nam de missie het Brown zeer kwalijk |Mj tijdens de knock down in de pende ronde met een spons wa- 1 naar Clay had gegooid om hem r" op de been te helpen. hun tot overgeleverd. Toen de. pech bij hun het hardst rond de oren ging kletsen, waren ze „gezien". Na Hanry Steevens viel Jan van Katwijk plat. Kees Rentmeester wachtte op hem en toen Van Kat wijk kont daarna weer hetzelfde overkwam moest ook Wim Schepers er aan te pas komen om te redden wat er te redden viel. Dat bleek weinig, want op het moment dat de tubes het begaven, kwam de kop groep tot stand en hielden leiders en peloton een waanzinnig hoog tempo erop na. „En toen", jammerde Harry Steevens, die toch weer aansluiting had gevonden met de groep„liep er weer een band leeg. Ik had er geen meer. Dus ik moest wachten op de rest". Bij die achterblijvers was in tussen ook al door een lekke tube Henk Benjamins gekomen zodat half koers het grootste deel van de Goudsmit-Hoff ploeg ver in de ach terhoede zat. Eenzaam vechtend te gen de kou boksend tegen de tijdsli miet en met nog een fors aantal kilometers over het lastige parcours (sterk golvend). Het ritme was am per hersteld of Harry Steevens moest opnieuw van de fiets. Hij kreeg een wiel van Cees Rentmees ter, die op zijn beurt weer een tube kon gaan leggen en moest gaan pro beren daarna zijn makkers te ach terhalen. „k kan ze onder deze om standigheden niets verwijten", oor deelde Kees Pellenaars. „Dit was overmacht". En de vijf zelf? Die konden weinig anders dan vol spijt over zoveel tegenslag het hoofd schudden, blij zijn dat ze binnen waren en zielsgelukkig omdat Pelle naars hun start bereikte toen ze al berekend waren op het pakken van hun koffers. PETER HEERKENS. NEC_- DWS Haarlem - ADO Camb. - F'noord GVAV^ Holl. Sp. Sparta - FC Twente SC Drente - RCH Vitesse - De Graafs. X Wagen. - Heerenv. 1 X Roda JC - Baronie I X Limb. - Eindhoven VVV - RBC I X Gooiland - Votlewijek) I X NO AD - AGOW I I De Belg Eric Leman klopte in de eindsprint van de eerste echte etappe in ParijsNice Eddy Hier wordt de etappewinnaar gehuldigd door twee plaatselijke schonen. duidelijk. COUP VAN JANSSEN RICHT RAVAGE AAN PESCASSEROLI (AP) - De Italiaan Itaio Zilioli heeft gisteren de tweede etappe van de Tirreno-Adriatico, de wegwedstrijd langs de Tyrrheense en Adriatische Zee, gewonnen en de lei ding in het algemeen klassement van jonden (ANP) De Britse 'ooft in zijn commentaren «wedstrijd Ajax-Ceiüc voor- Johan Cruyff, die de Schotse ■«stand gebroken zou hebben. peoffrey Green van de „Lon tmes zei het, onder de kop Cruyff breekt Cel- 0: «De briljante Cruyff be- naarmate de wedstrijd vr.,e fteeds grotere triomfen, eaerlandse international in- 'yte Ajax tot een flitsend na een voortreffelijke an het gehele elftal in de helft. De talentvolle Am- formatie schoot plotse- een steekvlam door de linies en veranderde de J? «™nd in een lichtend Jv,, En Green's mening «c was: „De Schotse ploeg is geheel weggekwijnd ver geleken met hun top van drie a vier jaar geleden. Een uur lang scheen Celtic er nog in te slagen deze voortreffelijke Nederlanders op afstand te houden, waar ze ook alleen maar voor waren ge komen. Maar nu zullen in de thuiswedstrijd alle remmen moe ten worden losgegooid...." John Rafferty, de verslaggever van de ..Edinburgh Scotsman", schreef: „Cruyff schoot de defen sieve muur van Celtic aan stuk ken. Ajax, dat beschikte over snelle en intelligente voorhoede spelers, maakte uitstekend ge bruik van het overwicht dat Cel tic de Nederlanders toestond. De defensieve taktiek van Celtic, overigens een ongebruikelijke taktiek voor de ploeg, is volledig mislukt". zijn landgenoot Gianni Motta overge nomen. De tweede etappe was de zwaarste van de vijf ritten tellende wedstrijd over 985 kilometer en ging over een bergachtige route van 181 kilometer, met een 1535 meter hoge pas, die tel de voor het bergklassement. Zilioli bereikte de top als eerste en behield zijn voorrang tot de finish. De Belg Pintens finishte vandaag als tweede, gevolgd door de Deen Ole Ritter, belden op een minuut van Zi lioli. De renners gingen van start in Ala- tri en moesten vandaar door het heu velachtige gebied tot aan de winter sportplaats Pescasseroli in de Appe- nijnen. Op de helling van de 1535 meter hoge Force d'Acero-pas nam Zilioli de leiding en doordat hij de piek als eerste passeerde kreeg hij een bonus van 15 seconden. Ritter kwam als tweede op de pas aan, maar toen had Zilioli al een voorsprong en reed de laatste tien kilometer tot aan de fi nish alleen. Na de Italiaan kwam een groep van zes renners. Zijn etappe-overwinning leverde Zilioli een tweede bonus van 15 seconden op. NEW YORK (ANP) De New York Times heeft naar aanleiding van de strijd om de wereldtitel zwaargewicht tussen Cassius Clay en Joe Frazier geëist, dat het beroeps- boksen in Amerika wordt verboden. „Men moet erkennen dat het hier alleen maar gaat om bloedig amuse ment, dat in zijn nutteloosheid en decadentie herinnert aan vergane be schavingen", aldus het blad. „Dit had met de mannelijke kunst der zelfver dediging niets te maken. Het was een overbetaald superspektakel, (Van onze sportredacteur) TROYES Onder een donkergrijze hemel, op het parcours waar over een koude bries woei, heeft Jan Janssen die zichzelf in moei lijke dagen weieens smalend „oude man" noemt de zweep over het wielerpeloton van Parijs Nice geslagen. Nagenoeg alle groten kon den de klap ontlopen: Merckx, Ocana, Zoetemelk, Godefroot, Gösta Petterson en Eric Leman (etappewinnaar), maar voor twee vedetten betekende het geweld, dat Jan Janssen lossloeg het einde van een kleine kans op de eindzege: Raymond Poulidor en Franco Bitossi. Zij zaten tussen het grauw van het verpletterde peloton, dat op ongeveer 11 minuten op de kopgroep binnen kwam. En ver daarachter dan, schoven vijf renners van Goudsmit-Hoff: Schepers, Steevens, Benja mins, Van Katwijk en Rentmeester, als bemodderde symbolen van de vliegende rit naar Troyes over de meet. Zes minuten na het sluiten van de controle kwamen ze binnen. Ze mogen vandaag echter bij uit zondering toch starten, dank zij interventie van Jacques Anquetil. I?. Jacques Anquetil, hier in gesprek met Jan Janssen, die gisteren in Parijs Nice de grote man werd. Anquetil zou na afloop de ploeg van Goudsmit- Hoff voor een ramp behouden, want hij zorgde ervoor dat vijf geëlimineerde renners weer zullen mogen starten. De ravage, die Jan Janssen aan richtte door 38 km na het vertrek in Dourdan te demarreren, veegde de favorieten voorzover daar sprake van mag zijn met Merckx in dat rijtje op een hoop. De kaarten leken op de eerste de beste dag al geschud en voor de kleineren van het peloton rest nog minder dan het kleine beetje waarop ze bij de start konden hopen: een verdienstelijke eindklassering tussen gerenommeer de namen. Dat zal er niet bij zijn. En dat alles, die duidelijke splitsing in de groep, kwam op naam van Jan Janssen, wiens sprong in de ruimte onverwacht tot een sensationele ope ning van Parijs-Nice zorgde. „Ik zag ze een voor een rustig achter elkaar zitten en ik dacht: dit is het mo ment", legde Jan Janssen later rus tig die vlammende ontsnapping uit, „maar ik ben wel goed kapot". De volgersstoet nam de speelse stoot amper serieus. Het was im mers vroeg (er lagen nog 116 kilo meters te wachten) en de tempera tuur zat aan de lage kant al viel het weer de renners overigens mee. Nee, in eersete instantie kon de coup van Jan Janssen niet met veel geloof in succes begroet worden. Tot op het moment waarop de namen vrij kwamen van hen, die zich bij hem hadden aangesloten. Die balans maakte indruk. „Ik wist gelijk", vertelde Jan Krekels later, „dat dit het beslissende moment was. Toen ik al die grote kleppers rond me zag was ik ervan overtuigd". Met de grootste regelmaat deinde de voor sprong van de kopgroep (19 man). In hoog tempo treinde het ploegje weg van de twee belangrijke riva len: Raymond Poulidor en Franco Bitossi, die zo wees de recon structie uit zich totaal verkeken op de situatie. „Ik loerde naar Pou lidor en uit zijn reactie merkte ik dat het allemaal wel mee zou vallen. Het is voor mij nog steeds een raadsel hoe we die slag hebben kun nen missen", schuddebolde Bitossi over zijn en Poulidor's blunder. Ze hadden de pech dat zowat alle grote ploegen vertegenwoordigd waren dn de kopgroep: Moltend zat er met drie renners in (Merckx, Mintjens en De Schoenmaker), evenals Mars- Flandria (Zoetemelk, Leman en In 't Ven), Bic (Janssen, Ocana en Le- tort), Ferretti (Gosta en Eric Petter son, en Ballini) en verder waren Solonor, Goudsmit-Hoff en Peugeot present, zodat er in de achterhoede weinig gangmakers meer over ble ven. Bovendien viel er op de samen werking in de kopgroep niets aan te merken. „Buitengewoon zelfs", zei Joop Zoetemelk, „formidabel", vond Jan Janssen, „we hebben allemaal even hard gewerkt". Jan Krekels, attent meegeslopen Nu was Jan Krekels er niet bij toen de leiders zich gingen opmaken voor de eerste grote spurt van dit seizoen, met bovendien de specialis ten op een kluitje. De grote confrontatie Goedefroot - Leman bleef echter uit. „Geen lucht", verklaarde Godefroot een voudig, „ik had teveel afgezien". De sprint spitste zich nu toe op Eric Leman en Eddie Merckx, van wie eerstgenoemde won. Voor Jan Jans sen was er de drukte om een opval lende klassering: een uitstekende derde plaats. Bovendien werd Jan Janssen leider van het puntenklasse ment. „En toch", klaagde hij on danks deze goede openingsdag, „voel ik me niet best. Daar heb ik van daag te veel voor geleden. Mensen nogaantoe, wat een etappe". En wat Jan Janssen daar precies mee be doelde, moge blijken uit het feit, dat de kopgroep ondanks de minder goede weersomstandigheden twintig minuten voor het tijdschema (afgestemd op een moyenne van 40 km per uur) binnen kwam en de etappe bovendien 15 km langer was dan het routeboek aangaf. Mounioux, 10 Aimar, 11 Gösta Pet terson, 12 Letort, allen 4.46.51. Op 1 min. 7 sec: 13 Ballini (Ita), 14 Krekels (Ned), 15 In 't Ven (Bel), 16 De Schoenmaecker (Bel), 17 Mintjens (Bel), op 7.40: 22 Wagt- mans, op 9.45: 23 Tabak, op 11.31: een grote groep van 52 man met o.a.: 34 Pijnen, 39 Vianen, 55 Jan sen, 63 Kartsens, op 35.10: 90 Benja mins, 91 Rentmeester, 92 Schepers, 93 Steevens en 95 Van Katwijk. De Nederlandse renners nemen in het algemeen klassement dezelfde plaatsen in als in de'uitslag. 9 km Demarr age van Genet 11 km Genet achterhaald door pe loton. 38 km Ontsnapping van Jan Jans sen; peloton valt in drie groe pen; op kop 19 renners: Merckx, De Schoenmaker, Mintjens, Ocana, Jansen, Letort, Mourioux, Zoetemelk, In 't Ven, Aimar, Krekels, Godefroot, David, Rouxel, Gosta Petterson, Eric Petter son, Ballini en Leman 70 km Kopgroep heeft 1 min. 15 sec. voorsprong 100 km Ocana en David achter door lekke band. Ocana komt terug bij, David niet 115 km Kopgroep ligt 2.30 voor 145 km Voorsprong van de leiders ruim 4 minuten 185 km Voorsprong 6.45 186 km Jan Krekels krijgt een lekke band, maar komt terug bij het peloton. 189 km Doorkomst op de col Mont- gueux: 1. Merckx; 2. rest van de kopgroep 190 km Demarrage van Eddie Merckx, die echter snel wordt achterhaald 215 km Leman wint de sprint in Troyes toen Jan Janssen aanzette en regel matig van voren om zijn deel van het werk te doen: „Er mankeerde niks aan, We gingen geweldig". Voor de Limburgse prof in de ploeg van Kees Pellenaars was dat vlotte verloop echter niet tot aan de meet weggelegd. Vlak voor «te col de Montgeux (op zo'n 20 km van de finish) viel hij plat. Zonder al te veel inspanningen fietste hij terug naar de kopgroep, sloot aan en stoof meteendoor naar voren om bij de eersten boven te komen. Een meteen daaropvolgende demarrage van Ed die Merckx werd Jan Krekels ech ter te veel. Hij moest lossen. „Ik had teveel gegeven om terug te kunnen komen na die lekke band", zei Krekels. Toen Merckx sprong en de rest erachter aan ging was ik nog niet genoeg hersteld". „Dat zal ook wel aan de verkoudheid waar hij al een paar dagen mee sukkelt, gele gen hebben", peinsde Kees Pelle naars, „misschien zou Jan er wel bijgebleven zijn, als hij nog meer geforceerd had om terug in het pe loton te geraken. Luister, ik hen dik tevreden over hem, daar niiet van. Zoals die jongen vandaag met de grote mannen gekoerst heeft vind ik fantastisch. Maar toch, met nog meer force had hij volgens mij beter kunnen doorstoten". Joop Zoetemelk handhaafde zich tussen de favorieten, die op Poulidor en Bitossi na, op tijd reageerden op de vlucht van Jan Janssen. René Pijnen vraagt zich angstig af wat de komende dagen voor hem zullen brengen, want hij liep na de tijdrit in Dourdan een flinke kou op. „Ik heb de hele nacht niet geslapen. Aan één stuk gehoest. Ik voel me verschrikkelijk gammel", aldus Pij nen, die een duidelijke neerslag kreeg van zijn werk in de sportpa leizen deze winter. 1 Leman 4.46.51 (met tijdsvergoe- ding 4.46.45), 2 Merckx 4.46,51 (4.46.47), 3 Janssen 4.46.51 (4.46.49), 4 Godefroot 4,46,51, 5 Zoetemelk, 6 Ocana, 7 Rouxel, 8 Erik Petterson, 9 Kees Pellenaars rekent nog meer dan hij al deed op een plaats in de Tour de France. Kwamen er eerder al gunstige reacties uit Frank rijk, gisteren vroegen vertegen woordigers van de organisatie hem een trui af te staan, dat als model moet dienen voor de Tourshirts die altijd, voor alle ploegen, op een centrale plaats gemaakt worden. Gerben Kartsens ondervindt weinig last van de snelle overgang van piste naar weg. Hij reed in de eerste etappe een gat van ruim 2 minuten dicht, nadat hij zelf een nieuwe tube had moeten leggen. Zo doende was hij met Leo Duyndam van wie hij band en pomp kreeg om te repareren, de enige Goudsmit- Hoff renner die zich in het peletor kon handhaven. BRUSSEL (AP) De jaar lijkse Omloop van het Het Volk in Gent zal dit jaar op 25 maart worden gehouden. De wedstrijd, die in België als de première van het wielersei- zoen geldt, zou oorspronkelijk afgelopen zaterdag zijn gehou den, maar werd wegens sneeuw op de weg op het allerlaatste ogenblik uitgesteld.

de Stem | 1971 | | pagina 19