Na moord op drie Britse soldaten söip'Q Plan tot beperkte volksverzekering lavona tegen vet haar 2.45 O jawel. Er is best duurdere vitrage (maar sees mooiere) dan Vitrazette de buiten gewone vitrage. Enquête gevraagd bij wankel bedrijf liever meer (onprettige) reclame op t.v. dan meer kijkgeld betalen J )ezeWd P'j"S KOPPELBAAS MOET IINITIEE WEG" vet haar? Swarttouw in wanhopig fusiegesprek Partij Gandhi ver boven absolute meerderheid iel meer bij srMeer. binnenland buitenland ornmenlaar fuik gearresteerd f°or poging ft doodslag Kettingreactie ENORME SCHADE EN TWEE GEWONDEN BIJ VIJF BRANDEN Russiscli persbureau bezet door joodse jongeren [zo'n ontdeklcingsrcisje JatuurKjk, je ziet banken aar ook prachtige tnsbedden, gordijnen. Ir, dat is vast het leukst, toch vast zeggen 00 12 AAA ART 1971 _,amp /oor krant i prent. hand en de prent aan ire lamp met instelbare touw bevel elk plekje, n, zoals aubergine, paan, 170,-. eer je gasten spijs op rolletjes. lerwagen vannaturel beitst grenen. En dat blijft Lse hout. Kies maar: ;roen en zwart. 139,-. O node voor of slaapkamer. [roering met vijf laden. 150,-, rie-ladige kommode heeft dan die kleuren: lacqué, onze parlementaire redactie) 'ÖÏN HAAG Hoewel de Ne- trlanders in toenemende mate de dame-uitzendingen vja $e televi- als onprettig ervaren, geven zij de voorkeur aan uitbreiding ■van boven verhoging van het Jkgeld, als er meer geld voor t.v. jdig is. Slechts weinigen vinden, it er ia geval van geldnood maar het aantal uitzendingen moet orden bezuinigd. Dit blijkt uit landelijk gespreide steekproef i het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie (NIPO). De t.v.-reclame werd begin 1967 ingevoerd. Twee weken later werd de Nederlanders door het NIPO gevraagd, of zij de t.v.-program- ma's daardoor prettiger vonden. 51 Pet zei: prettiger, 35 pet zag geen verschil en 11 pet vond de uitzen dingen zonder reclame prettiger. Eind 1967 werd de vraag herhaald. Toen waren de uitkomsten resp. 48, 34 en 18. Uit de jongste steek proef kwamen de percentages 22, 39 en 28 naar voren, (de ontbre kende procenten betekenen: geen oordeel). Bij de jongste steekproef bleken met name de mannen en de oudere ondervraagden de t.v. voorheen prettiger te vinden, toen er nog geen reclame-uitzendingen waren. Jongere ondervraagden en vrou wen vinden het nu, met reclame, relatief vaak prettig. Op de vraag, hoe de toenemende kosten voor de uitzendingen te dekken, gaf 19 pet als antwoord: hoger kijkgeld, terwijl 57 pet meer reclame de beste oplossing vond. (Van onze correspondent) HAARLEM/BOTTERDAM De werknemers bij de n.v. Haarlemsche Machinefabriek vJi. Gebr. Figee in Haarlem hebben bij het gerechtshof in Amsterdam het verzoek inge diend voor het instellen van een enquête bij dit bedrijf. De Metaal- bedrijfsbond van het NVV wil als testcase voor liet eerst sinds de vak bonden het recht van enquête kre gen een recht om wanneer men daartoe gegronde redenen aanwezig acht, opening van de boeken van een onderneming te vragen hier van gebruik gaan maken. Dit in verband met een dreigend debacle bij het Haarlemse constructiebedrijf Figee, waarvan de ongeveer 260 werknemers de dupe dreigen te worden. „Nee, we gaan eclit niet over één nacht ijs", aldus NVV-districtsbe- stuurder Molendijk. „Als we im mers inderdaad van ons recht ge bruik maken, dan houdt dat in fei te het regelrechte faillissement van Figee in. Alle schuldeisers komen dan tegelijk op de proppen, en daar draai je Figee zonder meer de nek mee om". Het Haarlemse constructiebedrijf is al enkele jaren lang het zorgen kind van de NVV-Metaalbond. Nog onlangs kwam het in het nieuws, toen besloten werd de Nederlandse Staal Industrie te Rotterdam, een honderd procent dochter van Figee. met ingang van 1 juli as. te sluiten, en daarna alleen nog de lopende orders af te werken. Hierbij komen negentig arbeiders van de Rotter damse dochter NSI op straat te staan. Van de zijde van de Figee-direc- tie is toegezegd dat volledige ope ning van zaken zal worden gege ven, zodra de moeilijkheden met de NSI zijn overwonnen. „Zolang wil len we echter niet meer wachten", aldus de heer Molendijk. ET mislukken van het overleg tussen de confessionele en de jgressieve trio's in de Neder- idse politiek kan voor de geïn- isseerden maar wie zijn dat enlijk nog? moeilijk als een Tassing zijn gekomen. Jaartoe waren de uitgangspunten uiteenlopend. De combinatie van tij van de Arbeid, D'66 en PPR at wel te popelen om weer aan't dsbestuur te kunnen deelnemen, ar zij willen het alleen op een basis.- de herinnering aan de acht van Schmelzer" is nog lang uitgewist. De vooral in D'óó- ngen levende wens naar een voor kiezer duidelijk beleid bergt nu maal een zekere starheid in zich. aantal uitwijkmogelijkheden „later te formuleren doel- llingen" is immers in dat licht :ien beperkt. te de KVP, AR en CHU liggen zaken totaal anders. In tegen- lling tot de oppositie kunnen ze resultaten van vier jaar regeren n zien in de verwachting dat jge kiezer deze positief zal be- lelen. Die resultaten werden 'kregen met behulp van de VVD, 'e voor de confessionele combi- lie een handzame partner is ge lest. Men kan zich dus voorstellen I men in de christelijke drie een stje redeneert van „je weet wel it je hebt, maar niet wat je krijgt", misschien weten ze d»t ook wel hebben ze daarom het niet langer gerekt aan voor betrachten van de beleefdheid lig was. het eerste gezicht lijkt deze po- feke blokvorming terwille van I duidelijkheid niet ongezond, zich realiseert dat beide groe- ■ingen echter indien al maar jppe meerderheden kunnen halen dus afhankelijk worden van de jllen van randpartijtjes zal het ilukken van het overleg toch niet vrolijk stemmen. De toekomst is weinig rooskleurig om niet alle is aan 't politieke dek te halen. ULSTER GESCHOKT at van een klapstoeL i opkomen. Om die ranke, fipstoel zó te stileren, datje |toos mooi. Kan zo in iedere hem in de tuin, neem hem met curen: lacqué, blauw, geel, I rood, wit, zwart. 17,75 per stut na: 64 cm hoog karpet* ■pet-trend bij VanderMeer. natuurlijk. In Portugal Toogpolig (6t cm), dus o zo heer' maten derne aars, 'uin. ■395,-. (Van onze correspondent) OTTERDAM De Metaalbc- [ijlsbrmd van het NVV wil voor en altijd de problemen rond [ppelbazen uit de Rijnmond-we- i bannen. Met de betrokken ondernemings- pn is afgesproken dat men bij- Tier krachtig zal gaan optreden ea die werkgevers, die zondigen [jen de nieuwe wet op het uitlenen i werknemers en vooral tegen het 'betreffende art. 9 in de metaal- PO. Als straf op de zonde wordt fcoemd: staken, langzaamaanacties, fblicatiea over het gevoerde sociale [tal en melding van de overtre- I1? bij de overheid. I,We zijn er heiLiig van overtuigd", Pis gisteren NW-distrdetsbestuur- R A. Schravemade, „dat veel Fkgevers in het Rijnmondgebied p proberen de maatregelen te Ruiken en hun ondernemingsrad P sullen vragen een oogje dicht te teen uit economisch belang". |S0EST (ANP) De politie van Tt heeft gistermorgen de 27-jari- «iMi ise gastarbeider T.S. uit gearresteerd wegens poging doodslag, c.q. zware mishande lt I te man wilde na een ruzie met E bndgenoot B.Y. (33) de ander T' een ijzeren staaf te lijf gaan. t L8?. wist dat nog juist bijtijds 'erhinderen. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) BELFAST De moord, gis terochtend, op drie Britse solda ten heeft zowel rooms-katholie- ken als protestanten in Noord- Ierland diep geschokt en de kans vergroot op een nieuw en ditmaal zeer krachtig optreden tegen het verboden Ierse republikeinse le ger (IRA) dat, ondanks de ont kenning van beide, elkaar bestrij dende groeperingen in dit leger, verantwoordelijk voor dit mis drijf wordt geacht. De drie Britse soldaten die een avond vrij hadden, werden weggelokt uit een café en doodgeschoten op een landweggetje bniten Belfast, Het hoofd van de veiligheidsdienst, John Taylor, meende dat maatregelen voor een krachtiger optreden tegen het I.R.A. onvermijdelijk zijn. De solda ten, zo zei hij, moeten snéller terug schieten als sluipschutters van het l.R.A. in de straten op hen vnren. De militanten protestanten menen dat de d'ooir hen veel te slap geachte politiek van de regerimig-Chichester- Clark het incident in de hamö heeft gewerkt. William Craig; die minister is geweest en beikieind staat als een voorstander van een krachtig optre den, verklaarde diait het I.RA. nu uit is op een botsing met de politie en dia Britse troepen. De regerimig-Chidhe- ster-Clark, aldus Graag, heeft de steun van het volk verloren. Hij drong er bij de huidige Noordierse regering op aan plaats te maken voor een andere die strenger zal optreden tegen de I ordeverstorders. Dominee Ian Paisley, mogelijk de bekendste van alle militante prote stanten in Noord-Iarlamd liet de re gering weten dat hij en zijn volge lingen haar „zwakheid niet langer kunnen dulden". „U moet gaan, voor dat het hele land rood ziet van het bloed van onze onschuldige mannen en vrouwen". Premier Cliidhesber-Ciark waar schuwde echter voor een onbesuisde reactie van protestantse zijde. In het parlement sprak hij over de „ver schrikkelijke gevolgen van geweld daden en het gevaar van wraak en de daarop volgende kettingreactie". De protestanten willen in de eerste piaaits dat de Noordierse politie weer vuurwapens krijgt en dat verdachte LR-A.-teiderH zonder vorm van pro ces achter slot en grendel kunnen worden gezet. De Britse regering die over het al gemeen verantwoordelijk is voor Noordierse aangelegenheden, staat af wijzend tegenover maatregelen die op onderdrukking lijken. Wal verklaarde minister van binnenlandse zaken Re ginald Maudling in het Lagerhuis te Lomden dat ,4® strijd tegen terroris ten met de grootst mogelijke kracht envastbenademheid gevoerd zal wor den". Terwijl een Britse militair met een karabijn de wacht houdt, door zoeken politiemannen de berm langs de provincialeuieg tn Ligoniel, om geving Belfast, nadat hier drie Brit se militairen werden vermoord. (Van onze redactie binnenland) ZUIDLAREN In de nacht van woensdag op donderdag en gister, morgen is bij vijf branden enorm veel schade aangericht. Twee perso nen liepen zware brandwonden op. In Zuidlaren is het pamd van de Erven van Dijken aan de Groeve totaal uitgebrand. Bij de N.V. Ver- zihkerij te Mook brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit. De werkplaats van een radio- en t.v.- hamdel in Zuid-Scharwoude is in de as gelegd. Een pand in Maastricht is geheel verwoest. In Den Haag brandde de bovenste etage van een woning af. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/NEW YORK Vijftig Joodse jongeren hebben woensdag avond het bureau van het Russische persbureau Tass in Londen bezet. Tegelijkertijd hielden Russische Joden in Moskou evenals eerder deze week een sit-in in het parlements gebouw. Intussen zijn meer dan 20 Joden vanuit Rusland naar Israël vertrokken. De emigranten hebben een uitreisvisum met bestemming Israël als vaste woonplaats gehad. DE V.S. moet China's waarschuwing terdege ter harte nemen, dat dit land in Indo-China zal ingrijpen, als Ame rika te ver gaat, aldus het officiële Volksdagblad. Volgens waarnemers heeft China nog nooit zulke dreigen de taal gesproken. BRITSE WERVEN die in moeil k- heden verkeren, proberen personeel tewerk gesteld te krijgen bij werven in het Waterweggebied. De Metaal- bedrijfsbond NVV, die dit bekend maakte, is hier fel tegen. VIER BEMANNINGSLEDEN van de Duitse zeesleper Pacific zijn vermoe delijk verdronken met een reddings boot bjj pogingen vast te maken aan de door een explosie beschadigde tanker Ocean Bridge. OOST-PAKISTANS leider, sjeik Moedjiboer, beeft een beroep op Oe Thant gedaan tussenbeide te komen. Hij vreest door de toenemende troe- penaanvoer uit West-Pakistan, een „volkerenmoord". IN ROME zijn 2 benzinestations be schoten die ondanks een staking ge opend zijn gebleven. Na de benzine stations zullen vandaag in Rome de bakkerijen dicht gaan. In Napels lag gisteren het hele openbare leven stil door stakingen. EEN SPECIALE RECHTBANK heeft in Djakarta de voormalige secr. gene raal van een communistische jeugd organisatie ter dood veroordeeld. DEN HAAG (ANP) De betrok ken minister, SER-leden, de leden van de Staten-Generaal en de diver se instanties, die erbij betrokken zijn, hebben van het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Onge vallen- en Ziekteverzekeraars (NVOZ) een voorstel inzake een nieuwe structuur van de gezond heidszorg toegestuurd gekregen. Het plan houdt een beperkte volksverze kering in, te financieren door een procentuele heffing over het inko men plus een nominale premie. Er zou een ziektekostenkas moe ten komen, die gevoed zou moeten worden door de procentuele heffing over alle inkomens en een bijdrage van de overheid en die subsidies aan verpleeginstellingen en basistoe lagen aan verzekeringsinstellingen zou moeten verstrekken. Een van de kenmerken van het plan is voorts de invoering van een honorarium per verrichting en het vervallen van het verschil in beloning van de arts. Het rapport, getiteld „Zeven pij lers voor een nieuwe structuur van de gezondheidszorg", is, volgens de samenstellers, bedoeld als bijdrage aan de discussies over de wenselijke structuur van de gezondheidszorg in Nederland. Een van de belangrijkste kenmer ken van de in het rapport voorge stelde beperkte volksverzekering op het gebied van de gezondheidszorg is een tweeledige financiering, na melijk een combinatie van een pro centuele heffing over het inkomen, verhoogd met een nominale premie. Als centraal punt in het financie ringssysteem van hun ontwerp be schouwen de opstellers van het plan een door de overheid gecontroleerde „ziektekostenkas". In hun visie wordt deze ziektekostenkas gevoed door de procentuele heffing over TIJDENS DE DIENSTTIJD gaat de algemene gezondheidstoestand van bijna 34 procent van de Belgische dienstplichtigen erop vooruit. HET OPPERSTE GERECHTSHOF van Columbia discussieert op het moment over een wet volgens welke de katholieke Columbianen hun ge loofsbeloften moeten vernieuwen om een burgerlijk huwelijk te kunnen sluiten. flakon voor 2 behandelingen alle inkomens, alsmede door een bij drage van de overheid gelijk aan die welke zij ooik thans reeds voor de gezondheidszorg beschikbaar stelt (ongeveer 700 miljoen gulden per jaar). Een tweede opmerkelijk element in de regeling is het invoeren van een eigen risico. Dit dient bij de instellingen A (ziekenfondsen nieu we stijl) zo laag te worden gesteld, dat het ook voor de minst dr-aag- krachtigen geen onaanvaardbare last kan betekenen. Bij de instellingen B (particuliere ziektekostenverzeke raars nieuwe stijl) moet het eigen risico aanzienlijk hoger worden ge steld. (Van onze correspondent) SCHIEDAM De kans dat het Schiedamse constructiebedrijf Swart touw het financiële debacle zal over leven, wordt met het uur kleiner. Gistermiddag viel een Nederlandse aspirantkoper, waarop de directie van Swarttouw vrijwel alle hoop had gevestigd, definitief af. De naam van deze koper wordt overigens niet genoemd. De directie voerde vrijwel de gehele dag fusie- besprekingen. Na het afvallen van de, vermoedelijk Rotterdamse, koper zijn besprekingen begonnen met het Belgische bedrijf Pauwels, dat even als Swarttouw contacten heeft met de Gulf. De sprong naar Pauwels wordt overigens in vakbondskringen gezien als een uiterst magere stro halm, waaraan de directie zich poogt vast te klampen. Vandaag zal de di rectie bekendmaken of een fusie al dan niet door zal gaan. NIEUW-DELHI In India heeft de regerende congrespartij van pre mier Indira Gandhi haar doel ruim schoots bereikt. Niet alleen verover de zij bij de vervroegde parlements verkiezingen de absolute meerder heid in de Lok Sabha (het Lager huis), zij nam zoveel afstand tot de overige partijen dat deze er voorlo pig niet meer aan te pas zullen ko men. Toen gisteravond de uitslagen uit 371 van de 521 kiesdistricten bekend waren, had de partij van mevrouw Gandhi al 280 zetels veroverd, 19 meer dan het voor de absolute meer derheid vereiste aantal. In het oude Huis bezette de partij 221 zetels. De rechtse alliantie heeft zware klappen Premier Indira Gandhi heeft gis teren haar plannen bekend gemaakt voor een sociale revolutie in India. De premier zei 'dat de grootste prioriteit gegeven zou worden aan het verminderen van de kloof tussen rijk en arm. HET BELGISCHE kernkabinet heeft besloten de 18 jaar oude transport toestellen van de Belgische lucht macht te vervangen door de Ameri kaanse Lockheed c-130 „Hercules". De wereld begint er weer wat wonderlijker uit te zien, waaruit u mag concluderen, dat mijn gezond heidstoestand, wonder boven won der, aan de zoals dat zo mooi heet beterende hand is. Dank u. Mogelijk is deze medisch vol gens mij onverwachte en zelfs on waarschijnlijke wederopstanding (ik ken er die er langer over doen, mij als een verdienste aangerekend mag worden, want ziek worden, en zeker griep krijgen, heb je niet in de hand) te danken aan de niet on verdienstelijke zege van alles wat Amsterdams is op alles wat Schot heet. (Zinnetje, hè?) Maar de wed strijd was er niet naar. Over nu maar het barre leven, waar de heren ondernemers piepend van de jongste prijsstophoest blijken rond te lopen en zich bedreigd voe len door de hele wereld. Terwijl ze alleen maar bedreigd worden door zichzélf. Ik bedoel dat je bij problemen indachtig het spreekwoord dat een kat in nood rare sprongen maakt vooral op jezelf moet passen. Maar dat wist u al. Veronica contra Noordzee: onder de piraten stinkt het flink, maar al lesbehalve naar ether. Mgr. Felici zegt nu dat hij het bis dom Rotterdam niet van fraude of manipulatie heeft beschuldigd, en ook zijn medewerker niet Nu is het eigenaardige dat dit gewoon en zelfs pertinent wél is gebeurd. Dan vraag ik mij af waarom pro-nuntius niet eenvoudig zegt dat hij spijt heeft van die beschuldiging of hem terug neemt of zo? Waarschijnlijk diplomatie. hogere Romeinse (ADVERTENTIE) Pro- en contra-nuntius. Verder gaan ze dus gewoon samen met de VVD knusjes door zonder brede basis en zonder grote coalitie, lekker onder ons, alles bedekkend onder de oecumenisch geverfde mantel der vrij (blijvend) e liefde, de kiezers weer het oude vertrouwde Binnen-hof maken. En progressief links laten Eggen. De procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof, mr. J. H. Kemper, heeft gistermiddag in zijn requisitoir in de zaak tegen de spe lers van de sex-show Erotisch Pa norama gezegd: „Ik durf te stellen dat de belangrijke meerderheid van de Nederlandse bevolking het te koop lopen met sexuele middelen en capaciteiten nog steeds walgelijk vindt, maar de meerderheid schaamt zich in stilte." De Grote Stilte: de sex van de zwijgende meerderheid. Kop op, vrienden en vriendinnen, en schaamt u niet. MERIJN. Om te be ginnen is Vitrazette buitenge woon mooi. 't Is luchtig gebreid.'tValt perfect—-in soepele, losse plooien.Vitra- zette heeft na tuurlijk alles wat u van een supe rieure vitrage verwacht.'tHeeft ook z'n duurzame stof mee.En z'n ingenaaide lood- koord.U onder houdt het moeite loos, gewoon in de wasmachine.Boven- dien heeft alleen Vi trazette een speciale double-finish. Zeker is zeker. Bovendien is Vitra zette, de buitengewone vi trage, niet duur. En het mooiste van alles is dat Vitrazette te koop is.In elke goede speciaal zaak. Ook bij u in de buurt. Vraag maar eens na. wfflPnr buitengewone* vitrage *Buitengewoonmooi.Buitengewoonduurzaam.Plus:buitengewoneprijs. Alle gordijnen (dus ook vitrazette) hangen het mooist als u 2 3 maal de raambreedte neamt

de Stem | 1971 | | pagina 15