atermij Zeeland heeft ivater uit iesbosch nodig ASILIEK HEEFT ORGEL TERUG s van zen juim de helft van aantal kanden izet of menselijk falen «nz-teste*- TIENERS IN SOUSTEN- CONCOURS SPORTNOTA MIDDELBURG VOND INSTEMMING RAAD Waterfabriek P.Z.E.M. nog niet aan maximum Centraal Ziekenhuis binnenkort 'n feit ;rOTE INVESTERINGEN IN KOMENDE JAREN 1 Iknische te :anaal telagen flimen Goed handwerk in Terneuzen Vrienden van Hartstichting in Goes WANDELAAR AANGEREDEN Schoppende broers aangehouden stad streek suzen Kieldrecht ofwel de verbazingwekkende Mercedes Hier is een ervaring dieu alle dagen bij ons kunt opdoen. U stapt in een Mercedes Diesel. En vraagt u ver baasd af of u wel in een diesel zit. Zo zacht snort de motor. Zö soepel reageert hij op het gaspedaal. En het interieur blijkt volledig identiek aan de overeenkomstige benzine-typen van Mercedes. Verrast constateert u dat een Mercedes Diesel een gewone Mercedes is. Maar dan met een ongekend stille en actieve dieselmotor, goed voor 130 km/u. Verbazingwekkend, niet? Even verbazingwekkend als uw eerste tank stop: voor rond de 15 gulden gaat de 65-iiter-tank vol. En u kunt weer zo'n 700 km voort. Dat is Diesel GT... van Mercedes! Mercedes-Benz Diesels omwille van comfortabele zuinigheid N.v. GARAGE T WESTEN, Oostburg, Breedestraat 23, tel. 01170--22 55 Koewacht Nieuw- en Sint-Joosland DINSDAG 9 MAART 1971 zijnde stadhuis, verslaggevers) De bouw van het van Terneuzen peciale vaorzienin- bij vorst doorge- n, zulke vorderm- iuw nog voor het gereed kan rijn. iljnlijkheid zal het rate helft van de- !l worden. De ver- secretariepersoneel het nieuwe raad- Irslte maanden van de ingebruikne- ,-e stadhuis zal de id aan de Noord- midiige raadhuis is in. Het is eigenlijk r hebben zich nog langemeld. Irrespondente) ollandse en Belgi- sit komen voor het puzen. Deze haven- in nauwe samen- scheepvaart op d't prdineren. Aldus de omissie van het teel and. len werd het betref- preed. De commissie 4r een efficiënt ver- lepvaartverkeer ook loornissen tussen de wal moeten wor- het schutten van Izich bijzonder Se] fe voordoen doordat j wel van een radio- lie en sommige niet ife voorzien zijn. Ver dijk door de loodsen prifoons te voorzien- commissie dat de lissen schepen Iin volmaakt is. JR |telefonie-installaties (an Sluiskil en Sas de installatie voor 1 verwezenlijkt kun- j kiest de LTC voor h op 500 meter voor Jlatie op de brugge®' |*n het tevens als een lie nauwkeurige ge ile de juiste water- I kanaal hen wordei I arrondissement Ter" 4t bereid op dit rap" commentaar te ie' IR.TENTIE) i een onzer verslaggevers) IDDELBURG Meer dan de i van het aantal branden en ■ijls in Middelburg wordt ver tuit door opzet, nalatigheid of leloosheid. Dit blijkt uit een ver- «ver het jaar 1970 het jaar le rechtbankbrand - van de lburgse brandweer. '0 branden, die, wat de oor- betreft, werden geanalyseerd, s er 23 door baldadigheid te veroorzaakt, drie door het spe- "vet lucifers, drie door een ver- Ie schoorsteen, vier door on matigheid, drie door sluiting of 'erhitfing van elektrische appa- en een door brandstichting (de mnkbrand). In 22 gevallen was Waak niet te achterhalen, dat •nvierde deel van het totaal branden. ven totaal van 85 brand-objec- beek de brandweer in 34 geval- r rijn ontboden door branden ergelijke in woonhuizen. Er wa- l "Uitenbranden in 1970 en in gevallen betrof het ziekenin- 'gen, waar snelle hulp geboden "iftien keer rukte de Middel- brandweer op een loos alarm 'ee branden waren werkelijk W>t formaat, terwijl het aantal branden 61 bedroeg, leiding van de Middelburgse weer heeft onderzocht, hoe de met betrekking tot a v ®en Particulieren v» e'an2TijhS'te tipgevers te «o de 85 brandmeldingen jj er 55 van de kant van ■eren, 23 van de politie en 6 ■aromatische meidstations. De urgse brandweer neemt ook prouiancevervoer voor haar re- S e bmbulance reed 154 maal Lï 0I1Seval uit en het aantal "«en bedroeg 33. Om verbetering te brengen in het systeem van „mobilisatie" van de brandweerlieden, wil de leiding van de Middelburgse brandweer een personenoproepinstallatie bezitten. Momenteel worden de leden van de vrijwillige brandweer gewaar schuwd door middel van een bel in hun woning. In de praktijk werkt deze wijze van alarmering slecht. In 80 procent van de gevallen dat er werd uitgerukt, verschenen de wa gens met slechts de helft van de noodzakelijke personeelssterkte op de plaats des onheils. Gan onze correspondent) an jpENJ'OLDER De uitsla onderlinge damcompetitie in a', s-Gravenpolder" KJ0, Jac- °P 't Hof - M. M. v. d. Plasse - G. ke ii.' Wiskerke - M. v. d. f HuLr Krtiger G- Blom 2-0, Inwoon m. Boogert 1-1, A. bhr. v. Overbeeke 2-0, M. h."3.' Overbeeke 1-1, A. fu Neels 2"°' M- Quak- G Ri„0I) 1-1, Jac. op 't Rufc H M' v' d' Plasse ■ij®. J-l> Jac. op 't Hof - |rt 1 ,A Quakkelaar - M. M o,?=iYeerhoek - E- Wisker- M' o«?wel?ar M- v- d- plas- 12-0 T Rikkelaar A- v- Over- Ibikp'ji n" E' Wiskerke 2-0, aar Chr. v. Overbeeke MIDDELBURG. Op de 2e dag van het Solistenconcours-1971 van de Zeeuwse Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg kreeg ju rylid Johan Pala 65 solisten en duo's te beoordelen. Ook deze dag nog uitsluitend jonge muzikanten, waaronder een aantal iets oudere tieners in de 2e afdeling, nl. 19. Onder deze groep viel ook de tot nu toe enige le prijs met lof van de jury. Johan Pala kon deze prijs met 72 punten (overigens wel het mi nimum) toekennen aan J. Kaaijste- ker van „De Echo" uit Wilhelmina- dorp voor zijn tubasolo „The Man of Harlech" van Round-Fences. Voorts werden nog negen le prijzen toege kend in deze afdeling, waarvan de hoogste met 68.% punt, eveneens voor een tubasolo door Jaap Torenaar van „Ons Genoegen" uit Kapelle. Cor- netiste Marjan Steutel van „Voor waarts" Koudekerke was in de 2e afdeling met 66% punt en een eerste prijs de beste deelneemster Tenslotte werden in deze afdeling nog zes 2e en twee 3e prijzen toege kend. De overige solisten en de beide duo's kwamen uit in de 3e afdeling. Hierbij werden twaalf le prijzen, zes entwintig 2e prijzen en twee 3e prij zen toegekend. Bij de eerste prijs winnaars spande Corrie Roose van „St.-Caecilia" te Vlissingen de kroon met 66 punten voor haar cornetsolo „The Young Artist", een speciaal ge componeerd concourswerkje van CL P. Barnas. Het concours wordt vrijdagavond 19 maart a.s. voortgezet met solisten in de 2e en le afdeling. Zaterdag 20 maart komt tevens de afdeling uit muntendheid aan bod. (Van een onzer verslaggevers). HULST Het orgel van de Wil- librordus-basiliek is terug in Hulst. Het instrument heeft zijn vertrouw de plaats op het koor boven de hoofdingang weer teruggevonden, na een jaar afwezigheid, waarin het grondig onder handen genomen is door vaklui van Flentrop Orgelbou wers uit Zaandam. Met het stemmen van het instrument zal nog enige weken gemoeid zijn. OP DE FOTO Hulst heeft weer een orgel in de basiliek. (Van onze correspondent). TERNEUZEN Uitgaande van de stichting Goed Handwerk in Den Haag, en in samenwerking met de federatie voor vrouwelijke vrijwilli ge hulpverlening in Terneuzen, werd maandagmiddag in gebouw De Schakel in Terneuzen een hand- werktentoonstelling gehouden. Daaraan voorafgaand hield de penningmeester esse van Goed Hand werk, mevrouw C. D. Boomgaard - Lackens uit Rijswijk een cuaserie. waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Mevrouw Boomgaard be handelde aan de hand van door haar meegebrachte mooie en originele handwerken de verschillende tech nieken, de kleurstelling, de vlaikver- deling en de wijze van afwerking. Ook aan het borduren op grove stof fen besteedde spreekster aandarht. Door het organiseren van tentoon stellingen, het houden van voorlich tingsdagen en het uitgeven van handwerpaketten of losse patronen probeert de stichting te bereiken, dat het handwerk in Nederland op hoger peil komt. Bedevaart Van 3 tot 9 juli wordt een Lourdesbedevaart gehou den, georganiseerd door de K.A.V. en K.W.B. te Kieldrecht. Belangstel lenden kunnen zich nog opgeven mevrouw Van Ruymbeke, Molen straat 52, Kieldrecht. (Van can onzer verslaggevers) GOES De Watermaatschap pij Zeeland (WMZ) verwacht de komende vijf jaar 105 a 110 mil joen gulden te investeren in .et Biesbosch - waterleidingproject. Voor de komende jaren verwacht men per jaar aan „normale inves teringen" 10 tot 15 miljoen uit te geven. Volgend jaar zal men de eerste buizen voor de pijpleiding van Zeeland naar de Biesbosch gaan leggen. Mem is hierover nu al in bespre king met economische zaken. In 1974 zal men voor het eerst water uit het nieuwe wingebied gaan be trekken. De watertarieven, die in Zeeland relatief al hoger zijn dan in de rest van het land, zullen voor kleinverbruikers zowel als voor in dustrieën 5 a 10 procent gaan stij gen. Dit vertelde gisteren ir. P. Stoter, direkteur van de WMZ tijdens een persconferentie ter gelegenheid van het afsluiten van de reorganisatie van het Zeeuwse waterleidingwezen. Deze reorganisatie zal woensdag 17 maart symbolisch worden afgerond met het openen van het nieuwe hoofdkantoor in de Anthony Fokker- straat in Goes door staatssecretaris Kruisingia van Volksgezondheid. Het stijgen van de watertarieven (overigens een ontwikkeling die in ongeveer gelijke mate in de rest van het land plaatsvindt) wordt ten eerste veroorzaakt door die imitatie en ten tweedie door dje investerin gen in het Biesbosoh-project. Boven dien zullen veranderingen in de wa tervoorziening van Sehouwen-Duive- land hierbij een rol spelen. De grootindustrie betaalt op het ogenblik in Zeeland 42 a 50 cent per m3 en kleinverbruiker gemiddeld een gulden. Binnen tien jaar hoopt men overigens de tarieven in heel Zeeland geüniformeerd te hebben. In de sector van de grootverbruikers is dit al per 1 januari van dit jaar gerealiseerd. Op het ogenblik be schikt de WMZ (die tot stand is gekomen door een fusie van alle Zeeuwse waterleidingmaatschappij en, op die van Middelburg na) over 48,75 miljoen m3 water, met een mogelijke uitbreiding tot 59,75 mil joen. Men verwacht die komende jaren een sterke steiginig van het waterver bruik in Zeeland. Daarom heeft men de Biesbosohbekkens nodig. (Van onze correspondent) GOES In het slot Ostende te Goes zal op 22 maart een oprichtings vergadering worden gehouden voor een plaatselijke afdeling van de Vrienden van de Hartstichting. De afdeling zal tot taak krijgen propa ganda te maken voor het doe-orgaan, de Hartstichting, en het organiseren van de jaarlijkse inzameling. De heer Kloosterman van Wijck, hoofdpromo tor van de Vrienden van de Hart stichting zal een toelichting geven. (Van onze oorrespondent). BRESKENS In de nacht van zondag op maandag is op de rijks weg Breskens-Schoondijke A.J.M. uit Maldegem door een personenauto die uit de richting Breskens kwam, en werd bestuurd door F.A.L. uit Terneuzen, gegrepen. M. liep met zijn fiets op de rijksweg die een voorrangsweg is. Hij liep bij het ongeval een beenbreuk, en een her' sensohudding op, alsmede enkele an dere verwondingen. Het slachtoffer wend naar het ziekenhuis te Oost burg gebracht. (ADVERTENTIE) Diesel (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De sportno- ta-Middelburg, die bijna een jaar geleden door de Stichting Zee' land werd vervaardigd, heeft gis teravond algemene instemming gevonden bij de Middelburgse ge meenteraad. De belangstelling voor de vergadering, waarin deze sportnota het enige onderwerp (Van een onzer verslaggevers). GOES-TERNEUZEN De water- fabriek van de PZEM bij Terneuzen is nog niet toegekomen aan zijn maximumcapaciteit. Van de mogelij ke produktie van negen miljoen ku bieke meter industriewater heeft de PZEM aan de Watermaatschappij Zeeland er de afgelopen jaren ge middeld 7,5 miljoen per jaar gele verd. De verwachting is evenwel <Jat dit of volgend jaair de maximumcapaci teit bereikt zal warden. Dit deelde ir. P. Stoter, direkteiur van de WMZ gisteren tijdens een persconferentie in Goes mee. Op het ogenblik is de WMZ bezig met het bauwen van zuiveringsin stallaties voor de spaarbekkens van de Braaikmam Het is de bedoeling dat tijdens topdagen van dit water gebruik zal worden gemaakt. Men plaatst ook reserve-zuiveringsinstal laties bij Huijbergen en Haamstede. Het toekomstig industrieterrein bij Ossenisse zal, volgens de progno ses van de WMZ water gaan betrek ken uit de Biesbosch. Dit zal „ruw water" zijn, d.w.z. water dat slechts lichtgeizuiverd is met het oog op het voorkomen van verstoppingen en bezirikingen in de pijpleiding. Deze faciliteiten betekenen extra voordeel voor die industriegebieden Sloe 1 en 2, Kanaalzone, Ossenisse en Rei- merswaal. De andere industriegebie den die hetzelfde koel- en ander industriewater van de Biesboschlei- ding willen gaan betrekken, zullen duurder uitkomen. Voornamelijk als gevolg van de dure aparte leidingen die dan gelegd zullen moeten wor den. (Van onze correscpondente) MIDDELBURG Binnen zeer korte tijd zal de stichting van een centraal ziekenhuis voor Walche ren een feit zijn. Dit deelde de voorzitter van het overkoepelend orgaan van de drie Walcherse zie kenhuizen, mr. P. van Empel, gis termiddag mee tijdens een pers conferentie in Middelburg. Er zal zeer binnenkort ook een stuurgroep opgericht worden die de taak krijgt het bouwproject, een zie kenhuis voor Walcheren met een beddencapaciteit vam 500 tot 600 bed den, te realiseren. Het bestuur j« namelijk van mening dat de realisa tie van dit project niet in handen van dit bestuur zelf, maar in die van deskundigen zal moeten liggen. Als streefdatum voor de opening van dit ziekenhuis wordt 1 juli 1980 aangehouden. Op 29 december werd het protocol getekend, waarin over een werd gekomen dait de drie be staande ziekenhuizen op Walcheren, te weten Bethesda, St.-Jozef en het Gasthuis te Middelburg, zouden gaan samenwerken teneinde te stre ven naar één groot ziekenhuis voor heel Walcheren. De plaats van dit nieuwe zieken huis is nog niet bepaald. Met de bouw van dit ziekenhuis zal, ruw geschat. 100 tot 125 miljoen gulden gemoeid zijn. De integratie tussen de twee Vlis- singse ziekenhuizen mag nu al vol ledig geslaagd genoemd worden. Sinds januari zijn in St.-Jozef de kinder-, de kraam- en de neurologi sche afdeling ondergebracht, terwijl Bethesda o.a. de afdeling chirurgie onder zijn dak kreeg. De nieuw bouw en de verbouwing van Bethes da, waarmee ongeveer vijftien mil joen gulden gemoeid is, wordt snel voltooid. Men verwacht dat hiervan in mei al gedeelten in gebruik geno men kunnen worden. In de loop van 1972 zal de eenheid voltooid zijn. Drs. D. Roemers, burgemeester van Vlissingen, en drs. P, A. Wol- ters, burgemeester van Middelburg, wilden weten wat er met de oude gebouwen zou gebeuren. De voorzit ter van het overkoepelend orgaan moest op deze vraag het antwoord echter gedeeltelijk schuldig blijven. Dit hangt namelijk van bijzonder veel factoren af. van bespreking vormde, was hij zonder groot. De raad vergaderde, juist als hij de begrotingsbehande ling was gebeurd, in de Burger zaal van het stadhuis. Aan de hand van cle sportnota hebben b. en w. van Middelburg een prioriteitenlijstje opgesteld, dat voor 1971 behelst: de bouw van een nieu we ldeedkameraceommodatie op het sportcomplex Nadorst, het aanbren gen van verlichting o phet parkeer terrein bij het complex Voorborch en asfaltering van de paden van de complexen Nadorst en Nassaulaan. Voor 1975 zullen er, aldius de sportnota, twee velden voor zomera vond- en bedrijfsvoetbal aan de be staande terreinen moeten worden toegevoegd, en voor 1980 moeten er opnieuw twee terreinen bijkomen. Voor het voetbal is behoefte aan een nieuw veld voor 1975 en aan een volgend nieuw veld voor 1985. Er dient verder voor het jaar 1980 een nieuw openluchtbad in Middelburg te komen. In een verdere toekomst ligt een plan voor de bouw van een kunstijsbaan. Verschillende sprekers betrokken dit project gisteravond in hun be schouwingen. De heer Gillissen (PvdA) was daarbij het meest con creet. „Is het geen zaak nu reeds een plaats voor de bouw van een kunstijsbaan aan te wijzen", vroeg hij. Hij vestigde er, evenals andere sprekers na hein, de nadruk op dat een kunstijsbaan een intergemeente lijk project dient te zijn. De Stich ting Zeeland heeft becijferd dat een kunstijsbaan op Walcheren pas bij een bevolkingsaantal van circa hon derdduizend zielen een haalbare kaart is. Vlissingen en Middelburg samen zijn, althans op dit moment, nog te klein om een dergelijk pro ject op touw te zetten. Verschillende sprekers namen het op voor min of meer nieuwe vormen van lichamelijke oefening zoals de trimsport en anderen pleitten krach tig voor kleinere accommodaties in de wijken, daarmee doelend op trapveldjes. cross-terreintjes e.d. waar vooral de ongeorganiseerde sport ruimte zou kunnen vinden. De heer Gillissen kwam, mede namens enkele andere fracties, met het voorstel om spoedig definitieve bestemming te geven aan het terrein van het voormalige Ambonezen kamp. Hier zou een clubhuis ge bouwd moeten worden. GOES De gemeentepolitie van Goes heeft afgelopen zondag twee personen aangehouden die worden verdacht van openlijke eweldple- ging en mishandeling. Het zijn de gebroeders D. uit 's-Gravenpolder, respectievelijk 19 en 21 jaar oud, die zaterdagavond na een vooraf gaande woordenwisseling in een bar de zestienjarige J.A.N. de W. uit Nisse achternagingen en hem zonder meer in elkaar sloegen en schopten. Beide personen zullen vandaag nog wonden voorgeleid. PTT-jubileum De Koewachtse postbesteller R. Desmet viert morgen zijn zilveren dienstjubileum bij de PTT. Er is een receptie van 14.00 tot 16.00 uur. MIDDELBURG, 8 maart Aard appelen: Bintje bo. 12-13, Bintje grv 7-9. Golden delicious: 80 61-69, 70 75 35, 65—70 24-47, 60—65 29, 70— 80 53-0 III gr. 18-21. Conference: III gr. 39. Jonathan: 6070 19, 60 65 25-30. Goudreinette: 85 58-67, 75—85 42-57, 5—75 39-51, II D 20, III gr. 21-38, III\f. 19-24. Lombarts- calville: 70—80 33, 65—70 30, Win ston: 6570 23. St. Remy: 70 39, 60—70 37, 54—75 31-33, II D 21. Groenten: Sla C 12-116, Sla 11—13 19-21, 12—14 18 14—16 20-25, 16-18 29-31, 18-20 24-32, witlof: A 96-128, B 63-103, afw. 58-78, stek 10-62, andijvie 101-120, spinazie 66-125, veldsla 21-127, radijs 66-68, breek- peen 25-30, kroten 7-27, rode kool 8- 12, sav. kool 15-54, witte kool 14-16, boerenkool 12-47, prei 37-69, uien 2- 14, snijselderij bs. 25-30, smijselderij kg. 201-305. selderij kistje 200-231, stoofsia 45, spruiten ongeschoond: A 75-143, B 40-125, C 33, D 91-131, spruiten geschoond: A 125-158, B 82-88, C 82, komkommers: 4151 64-68, 36—41 49-51, 31—36 42-44, 2631 37, krom per kg. 117, rabar ber 98-105, peterselie kistje 206-225, boerenkool gestroopt 40-51, knolsel derij per kg. 23-29, blauwkoprapen. De eerste radijs werd aangevoerd door de heer A. Joziasse, Grijpa- kerkseweg 3, Oostkapelle. GOES, 8 maart Groenten: Kropsla I 26, H 17 p. st.; aardappe len 711, witlof A 93105, spruiten A 75—106, B 74, D 65—100, afw. 5673, rodekool 13, boerenkool 28, prei 3569, uien 1113. ROTTERDAM. 8 maart Aan voer: totale aanvoer 1404, slachtrun- deren 1129, varkens 275, prijzen: slachtrunderen (in ets. per kg) ex tra kwal, 5.15-5.70, le kwal. 4.50- 5.00, 2e kwal 4.10-4.15, 3e kwal 3.80- 4.00, varkens le kwal. 2.18-2.22, 2e kwal. 2.14-2.18, 3e kwal 2.08-2.14, stieren 4.65-5.35, worstkoeien 3.80- 4.00, slachtzeugen 1,75-180, zware varkens (per stuk) 2.00-2.05. Over zicht: slachtrunderen aanvoer korter, handel vlug, prijzen hoger, varkens kleiner, vlot, ruim prij shoudend en kele prima's boven notering. ROTTERDAM. 8 maart Andij vie 75-102 p, kg., rode kool 8-27, grote peen 5-12, peterselie 31-35 p. bos, prei 66-81, sla 15-26 p. st., spinazie 76-98 p. kg., spruiten Ia 158-173, Ha 80-187, lib 78-181, ld 147-202. uien 9-17, witlof Ia 93-132, Ila 76-108, lib 53-85, aanvoer witlof 32 ton. Uitvoering Zaterdag geeft het Nieuwlands dameskoor onder leiding van dirigent J. D, v. d. Berge de jaar lijkse uitvoering in de Ned. Herv„ Kerk te Nieuw- en Sint Joosland. Aanvang half acht. Medewerking wordt verleend door het Christelijk Mannenkoor uit Borsele onder lei ding van de dirigent T. Fraanje en met medewerking van de heren P. C, Reijnoudt, orgel, P. J. Reijnoudt, cor net en M, J. Reijnoudt, piano. Gemeenteavond De gemeente avond in het verenigingslokaal aan de Veestraat begint morgen om half acht. Ds. C. J. Kraai zal een inleiding houden en om ongeveer 8 uur wordt de film: „In de ban van het gebeu ren" vertoond. Deze flim werd ge maakt in opdracht van het Interker kelijk Deltagebied en geeft informa tie over het welzijn en welvaart in het Deltagebied. Ze wil tevens de bezinning hierover vanuit het evan gelie voortzetten. Men hoopt dat naar aanleiding van de film 'n boeiende discussie zal ontstaan. Aan het eind van de avond is er nog gelegenheid om elkaar vragen te stellen in ver band met de gang van zaken in de Ned, Herv. Kerk te Nieuw- en Sint Joosland.

de Stem | 1971 | | pagina 7