a.s. er Is: belangrijke groep wil redrijf wel verlaten Meeste boeren niet gelukkig met voor-ontwerp streekplan Kemzeke vreest oven voor chemisch afval OPEN BEJAARDENWERK IN HULST WIL DEPENDANCES VAN DIENSTENCENTRUM Zodra subsidiebedrag bekend is iF. Kriellaars: jboer heeft [geld nodig nieuwe auto al na. 27 km flink i beschadigd Voetbalclub Steen staat er niet best voor 9RT stad streek Schieting in IJzendijke Bouw kleedlokaal van start gegaan pehieting in St. Jansteen Concert in Goes JONG TOEKOMST Schieting in Hulst Regionale pastorale raad vergadert Voorlichting over wonen in Kieldrecht F. Vlassenrood wint biljart wisselbeker Sterk Tovak versloeg Belgen OVERTUIGD NCB-Hulst heeft kritiek op plannen voor wegen een Kg die tot 01' leiding en igt terwijl at indien n. itings- iate tussen aanwezig inderd op met: leelzaken. DINSDAG 9 MAART 1971 - TïWafter» Ossenisse in de laatste dagen van de stilte. (Van een onzer verslaggevers) HULST Voorzitter professor dr. 1 F. W. J. Kriellaars van de NCB heeft I maandagavond in Hulst gepleit voor meer geld voor het voeren van een SWd landbouwbeleid. I Hij sprak zich tevens uit voor ver lichting van de lasten bij bedrijfs- financiering, afschaffing van de con currentievervalsing in de EEG, be- I strijding van de inflatie en recht- I vaardige prijzen voor landbouwpro ducten. De NCB-voorzitter sprak Sisteravond in „De koning van Enge land" voor naar schatting driehon derd land- en tuinbouwers. 1 „Een goed beleid ten aanzien van de landbouw, kost meer geld dan er I vandaag de dag beschikbaar is", al dus de professor. Niettemin was hij I van mening, dat de inkomstenbelas ting voor land- en tuinbouwers zo danig herzien dient te worden, dat er meer belastingvrij geld beschikbaar 1 B bij de agrariërs voor investeringen, 1 »™aar dat", aldus de heer Kriellaars, „betekent voor de overheid belasting- I derving". Hoe de situatie in de land- I tuinbouw momenteel is, bleek dui delijk uit het betoog van de profes- I s°r, toen deze verwees naar het toe- I j™en<de aantal aanvragen voor be- I drijfsbeëindiging. „Hof- de de (Van onze correspondent) IJZENDIJKE De in het zicht" gespeelde wedstrijd op luchtbuks in het kader van Zeeuwsch-Vlaamse competitie tussen „De Vrolijke Schutters" uit IJzendij ke en „Nooit Mis" uit Sas van Gent is door de Sassenaren met 846 tegen 806 punten gewonnen. Uitslag van de 5 beste schutters die meetelden voor de einduitslagIJzendijke: P. de Poorter sr. 170, P. de Poorter jr. 162, M. Boerman 158, A. de Pooter 158, W. Ongenae 158. Sas van Gent: Mieke de Jaeger 171, O. de Jaeger 171, W. van Waterschot 171, Hilda van Water schoot 167, Mart Pan 166. (Van onze correspondent) KOEWACHT Afgelopen zater dag is op het nieuw aangelegde sportveld in Koewacht begonnen met de bouw van een kleedlokaal. Enige werkzaamheden moeten de le den van de voetbalvereniging zelf uitvoeren. Ondanks het slechte weer werd er een begin gemaakt met het graven van de sleuven voor de fundamen ten. Onder supervisie van aannemer F. van Mosseveldt zette wethouder A. IJsebaert de eerste spade in de grond (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN Toen bij 'L. uit Sint Jansteen een nieuwe P rsonenauto werd geleverd, maakte k een proefrit. Op de Hoef- ettsdijk kwam men evenwei in bot- met een bromfietser, die de arosserie van deze nieuwe auto aan sne zijde openritste. Met een uometerstand Van zevenentwintig moest de auto met flinke schade •tiaar een garage worden gebracht. (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) GOES Het Amsterdams Philhar- monisch Orkest zal 17 maart een cen tert geven in de Goese Maria Magda- lenakerk. Het orkest staat onder lei ding van Anton Kersjes. Solist zal zijn de organist Albert de Klerk. Het programma bevat de volgende wer ken Suite in b-kleine terts van Jo- hann Sebastian Bach voor fluit en strijkorkest, Concert in C-grote terts voor orgel en orkest van (Karl P. E. Bach en de Symphonie Fantastique opus 14 van Hector Berlioz. Het con cert begint om acht uur. (Van een onzer verslaggevers) OSSENISSE „Meneer, het Landbouwschap zegt wel dat er steeds meer van de landbouwkoek wordt afgepakt door industriali satie en zo, maar ik zeg: als ik een koek op mijn bord heb liggen, die niet zo heel lekker meer smaakt, dan vind ik het zo erg niet, dat er een fiks stuk afgaat. Laten we nou eerlijk zijn: het is op het ogenblik helemaal niet zo denderend meer in de landbouw en daarom zou ik het ook helemaal niet zo beroerd vinden om er mee te moeten stop pen. Ik ben bereid mijn grond op te offeren aan de industrie". Dit is het commentaar van een boer uit het gebied rond Ontenisse een landbouwareaal, dat - zoals er de zaken nu voorstaan op de nomi natie schijnt te staan opgeofferd te worden aan zeehavenontwikkelin gen. Hoewel het feitelijk zover nog niet is en, wie wect, ook wel nooH komen zal, hebben de discussies rond het ontwerp streekplan de grootste aandacht van de dorpelin gen. Geen wonder, als men bedenkt dat de gevolgen van het streekplan voor Ossenisse op dit moment wel het meest ingrijpend zijn. Heit lijkt er veel op, dait de inwo ners van dit Zeeuwsch-Vlaamse dorp heel wat boven het hoofd hangt. Burgemeester mr. M. Somers van Hontenisse heeft daar de afge lopen dagen diverse keren duidelijk op gewezen, maar ook de landbou wers uit dit gebied zelf weten maar al te goed wat voor hen de conse quenties kiunnein zijn van een onge breidelde industriële expa-nsiezucht. Wat dat betreft hebben zij geen vingerwijzingen nodig. Er is trouwens in deze kringen sinds het publiceren van het voor ontwerp streekplan heel wat gede batteerd. Momenteel is het weer be trekkelijk rustig. Het streekplan dreigt even aan de aandacht te ont snappen, omdat de zelfde boerenbe drijven, die straks wellicht de dupe worden, nu de aandacht opeisen. Te oordelen naar de verschillende reac ties is het slechts de stilte die aan de storm voorafgaat, want gelukkig zijn de meeste boeren niet met de structuurschets voor Zeeuwsch- Vlaanderen, zoals die er nu ligt. Toch vallen er onder de boeren ook stemmen te horen voor ophef fing van enkele bedrijven. Het zijn veelal oudere boeren, zonder opvol ger, die bereid zijn zich ronder ver zet over te geven aan kapitaal-in tensieve grootmachten, ook wel in dustrie genoemd. Deze boeren beho ren meestal ook tot de categorie geteisterde Zeeuwsoh-VJamingen, die het eeuwige gebabelei over landbouwproblemen net zo beu zijn als de discussies over wat er wel en niet zou kunnen gaan gebeuren met Ossenisse. Er blijkt ook een belang rijke groep onder de landbouwers van Ossenisse. die hun bedrijven zonder slag en stoot willen verlaten als hun de gelegenheid wordt gela ten in bijvoorbeeld de Flevopolder opnieuw te beginnen en dan is er natuurlijk^ de categorie, die onder geen beding wil wijken voor de industrie, zoals de lieer K. Heisier in perkpolder met een bedrijf, gren zend aan het vermoedelijke indus triegebied: „Ik zie liever grond dan industrie". er ook. De heer Hiel is 45, jaar en zijn bedrijf ligt op de grens van het industriegebied Hoe ziel de lieer Hiel de toe komst: „Tja ,da's moeilijk", verzucht liij, „je hoort over Sluiskil regelma tig alle mogelijke verhalen van boe ren in de buurt van de industrie. Ze hebben het niet gemakkelijk en ik vrees, dat dat straks hier ook liet geval zal zijn. Maar verder zegt dit streekplan nog zo weinig, want het is een voorontwerp. Ik vrees dat het voor vele jonge boeren grote proble men geeft als ze moeten stoppen: ze zitten met zware lasten. Ikzelf ben nog te jong om te stoppen en zit twaalf jaar op dit bedrijf. Maar wat zou ik nu moeten gaan doen als ik er mee ophoud". Ook mevrouw M .Mehu, echtgeno te van een landbouwer ui t Ossenisse weet nieit zozeer wat zij en haar man aanmoeten met de toekomst, al ligt ook hun bedrijf niet midden in het industriegebied.' „Er wordt hier wel veel over gepraat", zegt ze, Maar oplossingen... (Van onze correspondent) HULST In café R. de Vilder werd een prijsschieting gehouden op de liggende wip, waaraan 54 schut ters deelnamen. Er werd geschoten op twee wippen. De beste schutter was V. de Vos uit Hulst, die een hoog vogel en een zijvogel wist af te schie ten. De uitslag luidt: Wip 1: de hoogvogel werd gescho ten door L. van Helsland te Hulst, de eerste zijvogél was voor P. Verhoe ven te Kloosterzande, de tweede zij vogel voor R. Boom te De Klinge (België), de meeste kleine vogels, 4 stuks, werden geschoten door A. van Itegem te Hulst en J. Paelinck te Heikant Wip 2: de hoogvogel en eerste zij vogel waren voor V. de Vos te Hulst, de tweede zijvogel was voor P. Bo- enne te Graauwse Paal. De meeste kleine vogels, 7 stuks, werden gescho ten door Jos. Asselman te Hulst. Alouis de Bruycker, 23 jaar. werkzaam op het landbouwbedrijf van zijn vader en tevens de opvol ger: „Ik vind het niet erg om hier te moeten vertrekken, als er maar iets tegenover staat. Stel dat ik naar de Flevo kon: och, ja, dan valt er over te praten. Ik denk wel dat mijn vader er ook zo over denkt, hoewel hij waarschijnlijk niet mee zou wil len, maar in dat geval liever zou stoppen". Alouis vindt de plannen rond Os senisse niet zozeer een ramp voor de landbouw als wel voor de bevolking in de onmiddellijke omgeving, die straks de rust en de frisse lucht zal moeten ontberen. Landbouwer A. de Bruycker jr. blijkt overigens niet over te lopen van vertrouwen in de overheid voor wat het roeken naar nieuwe mogelijkheden voor de ge dupeerde landbouwers betreft: ,.Ik betwijfel of dat allemaal zo vlot geregeld zal worden. Maar goed: tegenhouden kunnen we die indus- tri-alisat-ieplannen toch niet". Landbouwer A. Hiel uit de Grint weg denkt over dat laatste precies hetzelfde: als de overheid zegt er moet industrie komen, dan komt die (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN De voetbal club Steen uit Sint Jansteen, die vorig jaar degradeerde naar de vier de klasse, is op het ogenblik dra ger van de rode lantaarn en met nog zes wedstrijden te spelen is de kans groot, dat deze club in de ZVB terecht komt. Met een accommodatie, waaronder een nieuwe verlichting, was- en badgelegenheid, een nieuwe kantine enz. zou de degradatie voor deze club tot een financieel debacle kun nen leiden. De oorzaken van de slechte prestaties zijn ongetwijfeld de vele blessures van spelers en de geschillen tussen bestuur en spelers, waardoor onder andere de goalgetter van Steen, Walter Naessens, in de laatste wedstrijden n-iet meer werd opgesteld. Voor de spelers en sup porters van de vereniging Steen, is het te hopen, dat het geschil tussen het bestuur en deze speler wordt opgelost, wat de mogelijkheid nog zou kunnen inhouden, dat Steen zich in de vierde klasse kan handhaven mm g#jy sp T.r>' NA; X. -..,Ms ■iSéii G-. >- *tr ïdBIl m -■B&f? F si tmm i W- ,1 ■RigM..^ b-1 »-.)•& - (Van een onzer verslaggevers) HULST Langs een modderige weg in het landelijke, Belgische grensplaatsje Kemzeke, in de buurt van Hulst, staat de voormalige steenbakkerij van De Bock, waarin de n.v. Waveca in oprichting een chemische verbrandingsoven voor chemisch en industrieel afval wil vestigen. De oude steenbakkerij ligt op nog geen steenworp afstand van de be bouwde kom en is omgeven door drassige akkers. De schoorsteen steekt nauwelijks boven de begroei ing in de omgeving uit en stapels stenen de laatste voorraad vor men de entourage van het spookach tige gebouwencomplex. De bewoners van Kemzeke bekij ken met argusogen de bedrijvigheid rond de steenbakkerij, waar op dit moment blijkbaar reeds voorzienin gen worden getroffen om te kunnen beginnen met de bouw van de ver brandingsoven, zodra daarvoor de vergunning wordt verstrekt. Het ko mende weekeinde sluit de termijn, waarbinnen bezwaarschriften inge diend kunnen word-en. De inwoners van Kemzeke zijn niet gelukkig met het inifiatief van Waveca om in het dorp een vuilverbrandingsoven te installeren. Men vreest dat de stank v-an het afval straks de reuik van de koeienmest op het land zal overtref- fen. Merkwaardig genoeg draagt de voormalige steenbakkerij „De Vre de" als naam. De bevolking ver trouwt de zaken niet zo. Bij de verbranding van bepaalde chemische afvalproducten kan giftig gas vrij komen: het is niet bekend wat voor chemisch afval straks de oven zal ingaan. Wel wordt betwijfeld of de oude, niet functionele, gebouwen van de steenbakkerij zich lenen voor aanpassing aan de eisen, die uit milieuhygiënische overwegingen aan een dergelijke vestiging ge steld zouden moeten worden. Gezien de overheersende wind richting zullen het straks de rond Kemzeke gelegen plaatsen zijn, die geconfronteerd zullen worden met. de neerslag uit de schoorsteen. Ook Kemzeke zelf zal ongetwijfeld zijn part krijgen. Deze week zullen in Kemzeke voorlichtingsbijeenkomsten worden gehouden. Desalniettemin bekijken de boeren van Kemzeke, de verrich tingen van hun nieuwe buur met de nodige reserve. (Van een onzer verslaggevers) HULST De regionale pastorale raad van Oost-Zeeuwseh-Vlaanderen komt op 26 maart bijeen in het gebouw van de Paters ma-risten. De vergadering begint om 19.3° uur. Getracht zal worden aan de hand van d-e discussie, enkele ontwerp voorstellen te formuleren, die voor 16 april bij de agendacommissie worden verwacht. (Van onze correspondent) KIELDRECHT Ongeveer hon derd vijftig belangstellenden hebben de voorlichtingsbijeenkomst met het thema „huren, kopen en bouwen" in Het Centrum te Kieldrecht bijge- noond. Nadat de aanwezigen verwelkomd waren door de heer F. Rijsbrac-ht sprak de heer O de Mey volksverte genwoordiger, over de huurprijs van woningen, over de verschillende premies die verkregen kunnen wor den bij het bo-uwein en kopen van woningen en over de voorwaarden waaraan voldaan moet worden om hiervoor in aanmerking te komen. Daarna gaf de heer B. d-e Cock een uiteenzetting over de voornaamste mogelijkheden om goedkoop te le nen en de heer Van Mieghem bur gemeester wan Kieldrecht behandel de daarna d-e verschillende bouwmo gelijkheden, toegespitst op Kiel drecht. (Van onze correspondent) HULST De persoonlijke kam pioen op topbiijart van de stad Hulst, F. Vlassenrood, is winnaar geworden van de jaarlijkse wisseibeker bij de topbiljartciub „Het Centrum". Voor dit toernooi moesten in totaal 128 partijen gespeeld worden. In de finale, waarvoor 8 spelers zich via de voorronde hadden ge plaatst, was F. Vlassenrood onge naakbaar. Hij moest slechts 2 punten afstaan door 2 gelijke spelen tegen respectievelijk Ger. Polfliet en Ed. Taelman. Eerstgenoemde speler werd evenals twee jaar geleden, tweede. De winnaar van vorig jaar. J. Kaij- zer, eindigde op de vijfde plaats. Uitslag van de finale: 1 F. Vlassen rood, 2 Gei-, Polfliet, 3 Ed. Taelman, 4 W. Roovers, 5 J. Kaijzer, 6 N. Nagt- zaam. 7 M. Vlassenrood, 8 J. Ver- bunt. wct*1!! .J®T JANSTEEN Aan de ISnnJ l®,°p baande wip in café I .i" t nebben drieëndertig schutters ■genomen. De hoge vogel werd luit 7 n ^oor Al van de Poele Iwerrto mswaart^e en twee zijvo-gels uit v geschoten door Jan Goossens 2j, kloosterzande. De twee andere ICvt- wwden afgeschoten door Joh oan Overloop uit Zuiddorpe en De km uit St.-Gillis BelSië' |A v i kwamen in het bezit van I uit Kemze-ke-Paal, Cyr. aglle "it Prosperpolder en C. lerwe uit Graauw. (Van onze correspondent) KOEWACHT De biljartclub „Tovak" uit Koewacht presteerde het, afgelopen zaterdag een der sterkste clubs uit het Waasland in eigen huis te verslaan met '210 De wedstrijd werd gespeeld in café Benelux in Kemzeke-Faai. De uitslagen waren als vol-git: K Vonok-G. Vereauterem, 20; A. van Do-rssel-aer-G. Drabbel, 20; A. Nauts-F. Buis, 02; T. Sehijvenaar- P. Martens 02; G. Vereeoken-F. Rombout, 02; G. Selis-P. de Calu- we, 20; E. van Daele-A. Coppie- ters, 02; C. Hemela-ar-B. Ro-mbout. 11; T. Vervaet-T. wan Esbroeck 20; C. d-e Vetter-A. Bouvre, 1—1; L. de Kdndt-P. Tj-an, 02. (Van een onzer verslaggevers) HULST De stichting Open Be- jaardenwerk in Hulst gaat de moge lijkheden tot het oprichten van de pendances van een in Hulst te vesti gen bejaardendienstencentrum aftas ten, zodra bekend is op welke subsi die men van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk kan rekenen. In de jong ste raadsvergadering lieeft de ge meenteraad van Hulst zijn fiat al gegeven aan een subsidieverzoek van de stichting. Deze goedkeuring moet door Gedeputeerde Staten nog bekrachtigd worden. Officieus is het Open Bejaarden- werk in heit Kleine Faitroinaait in Hulst begonnen ondier auspiciën van de in Hulst werkzame bejaardenbe wegingen. Het is een begin van nog slechts bescheiden omvang, omdat de financiële middelen ontbreken voor het maken van bokkesprongen. gen. In het Hulster Patronaat komen momenteel de bejaarden, die daar voor belangstelling hebben twee ma-al wekelijks bijeen. Er wordit wat gepraat en gekaart, maar diensten kunnen er in het patronaat niet worden verleend, zolang de subsidie er niet is. Als officieel het startsein gegeven kan worden wil men het aantal ontspanninigBdagen in Hulst uitbrei den tot een hele week. In alle ker nen van de gemeente Groot-Hulst zullen vervolgens dependances wor den gesticht van het Hulster dien stencentrum. In die buitenkernen worden nu voor beja-anden ook al activiteiten georganiseerd, maar zo als in Hulst op bescheiden schaal en nog niet onder supervisie van de stichting Open Bej aardenwerk. Ver wacht wordt, dat meteen nadat be kend zal zijn op welkefinanciële medewerking men kan rekenen, een begin gemaakt zal worden met het op poten zetten van de organisatie, zoals die op papier al langer vast ligt. Hoeveel tijd daarmee gemoeid zal zijn is niet bekend. Waarnemend-voorzitter pastoor A. Koopmans van de stichting, voorlo pig opvolger van voormalig voorzit ter Tli. de Rooij, die na interne strubbelingen de voorzittershamer neerlegde, is er vast van overtuigd van CRM de nodige medewerking te zullen krijgen, ondanks de moeilijk heden waar dit ministerie zelf mee kan pt. „Ik geloof trouwens ook niet dat de goedkeuring van Gedeputeerde Staten en de beslissing van de Hul ster raad problemen zal opleveren. En als dart er door is zal CRM ons toch ook niet in de steek kunnen laten" Er is de afgelopen maanden al heel wat werk verzet en er zal nog veel meer gedaan moeten worden. De waardering voor de initiatieven wan de stichting is allerwegen groot. Ook in de gemeenteraad is er veel -lof uitgestrooid over de activiteiten wan de bestuursleden en van de zijde van de bejaarden lijkt de be langstelling, evenals de behoefte trouwens, eveneens te m-nm ri De Vrede: nu nog vredig, straks een vuilspuiter. (Van een onzer verslaggevers) HULST Voorzitter F. de Waal van de NCB-kring Hulst heeft giste renavond tijdens een voorlichtings bijeenkomst in „De koning van Enge land" het standpunt van het kring- bestuur bekendgemaakt ten aanzien van het voorontwerp streekplan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer De Waal had daarbij onder meer kri tiek op het uitgebreide wegenplan, dat vele percelen in onhanteerbare kavels zal verdelen. Hij pleitte daarom ook voor het uit voeren van een ruilverkavelingsplan, na verwezenlijking van het streek plan. De kosten van een dergelijke ruilverkaveling zouden ten laste van de overheid moeten komen, aldus de voorzitter, die zich positief opstelde ten aanzien van eventuele industrie vestigingen. De heer De Waal: „We moeten niet afwijzend staan tegenover de indus trie". De heer De Waal waarschuwde er voor, dat bij gedeeltelijke onteige ningen van landbouwbedrijven be keken diende te worden of dit in het geheel bezien wel verantwoord zou zijn. „Gedeeltelijke onteigening kan funest zijn", aldus zijn commentaar. „De wegen die nu gepland zijn in de streekplankaart, hebben voor de landbouw geen nut. Daarom moet de onteigening daarvoor plaats hebben op industriebasis", zo zei hij. Onteige ning op industriebasis" betekent een relatief hogere uitkering voor de ge dupeerde agrariërs. De heer De Waal sprak zich tevens uit voor vergoeding van inkomensschade, toegebracht aan aanverwante bedrijven. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Editie voor Zeeland ABONNEMENTSPRIJS 17,95 per kwartaal, binnen ver spreidingsgebied (excl. 50 ct. in cassokosten). 6,20 per maand (incl. 9 ct. in cassokosten). RAYONKANTOREN: TERNEUZEN, Nieuwstraat 9 Tel. 01150-7920 (4 lijnen) HULST: Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen) GOES: Klokstraat 1, tel. 01100-8030 (3 lijnen) KLACHTEN OVER BEZORGING: Na kantooruren: tel. 01140-3751 en tel, 01158-1940. (Z-Vlaanderen) REDACTIE ZEELAND: Bureau: Kromme Weele 4, Middelburg, tel. 7764. Postbus 116. A. F. Koopman Chef Zeeland tel. privé 7438 (01180) Redacteur Goes: M. Kersten, tel. 01100-6584. Coördinerend redacteur Zeeuwsch-Vlaanderen: G. van Berkel (01150-4866) Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Vertind (01140-3447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen: R. van der Helm (01150-4865) Sportredactie Zeeland: R. van Deursen (01155-1367) Fotojournalist Zeeland: Cor de Boer (01155-2237) ADV. EXPLOITATIE: Wnd. Inspecteur Zeeland: C. Menu (01100-4316) Hulst en O.Z.-Vlaanderen: Th. de Bakker (01150-2601) Oostburg en W.Z.-Vlaanderen: M. Bogers (01170-2893) Kanaalzone en Terneuzen: J. Schieman Axel (01155-1224) Walcheren en Zuid-Beveland: R. Vaes (01195-433)

de Stem | 1971 | | pagina 5