erste stap naar enelux-zeehavenbeleid postspaarbank IJDENS CONFERENTIE IN MIDDELBURG Persoonlijke aandacht ARBEIDSRESERVE IN ZEELAND GEDAALD Baalhoek dit jaar meer klaarheid 5% 4% 41% 5% 77c postgsrp evangei kust Na carnaval stak de griep weer de kop oj: 2i% U KJ LEVENSVERZEKBRJNGS -BANK N.V SCHIETING IN KOEWACHT Uitspraken Bredase rechtbank Patatbakkers huidige btw- regeling onverteerbaar Cijfers wijzen op naderende lente Daarvoor komen steeds meer Nederlanders bij ons! stad streek de toornige tjifl periode ons in de blizza Enkele buien STUDIE Weer Brits bataljon naar Ulster voor elke polishouder fTtl EERSTE HOLLANDSCHE Vlaamse jongeren vragen onderzoek naar Progil INSDAG 9 MAART 1971 VthtPm lm! vrij goed mee ïoemen. Een paar i kon ik wel opvangen, iseën hebben we het t :n pikhaak op de kant Daar hebben we de i er uit gehaald. lm n 25 kilo denk ik". iand heeft de vangst vaa vissers gadegeslagen, as vrijdag ijzig koud en vde constant. Voor dit heeft Aad van Amster >eciaal „waadpak", met vest om de golfslag op „Ik ga namelijk altijd et water in. Tot ciroa diep. Dan gooi ik de 10 meter weg". gaat tegenwoordig niet spaarzaam met superlatieven Wij zijn er aan gewend geraakt in termen als „einde van een .hoogtepunt van mense- kunnen" en „gebeurtenis van de te spreken. Niemand keek ook verwonderd toen de Ne- minister van verkeer en drs. J. Bakker, de regen achtste maart 1971 be- als de dag waarop „een his- stap" is gezet, historische schuilt hem hierin de typische ontwikkelingsminis- van Nederland en België als- de havenbeheerders uit de delta in Middelburg om de zijn gaan zitten teneinde voor voor een gemeenschappe- Belgisch-Nederlands zeehaven- lleid te scheppen. Men is zeer snel de slotsom gekomen, dat het het nastreven waard is. Com- Issies van deskundigen gaan nu (verwijld aan de gang om over zeehavenindustriebeleid de jdige kennis bijeen te garen. Bij volgend contact (op Belgische dem) kan men dan tot concrete Ipraken komen. Typerend voor de [jeenkomst van gisteren is, dat er jen besluiten zijn genomen, of het HELEMEEL ELTd/D VOCE OE /D/OOT D0O2p gees/L (//STEE. El/... loruitziclitcn lor woensdag I donderdag, (gesteld fcr het KN41Ï maandag om "1 uur fele buien, pelijk opkla- en temperaturen omstreeks maal. «vooruitzichten in cijfers over Ierland. oor woensdag: aantal uren zon: min. temp.: 0 tot 4 graden 'en normaal; max. temp. van on- 'eer normaal tot 3 graden onder kans op een droge periode minstens 12 uur: 60 procent; kans een geheel droog etmaal; 30 pro- X foor donderdag: Aantal uren zon min. temp.: van ongeveer nor- iel tot 4 graden boven normaal; k. temp.; omstreeks normaal; kans een droge periode van minstens uur; 70 procent; kans op een ge el droog etmaal: 40 procent. ÏHEBEeGENJW at hoogwater Iforgen, woensdag 10 maart. »Ben op Zoom 3.15 en 15.35, psweart 2.15 en 14.45, euzen 1.39 en 14.04, lagen 1.12 en 13.34, Nsldiimge 3.05 en 15.25. moest het besluit zijn om de strijd bijl in de stedenoorlog welke jaren lang in de delta heeft gewoed te begraven. Minister Bakker sprak van „een startsein". Een startsein waarvoor? Hij gaf zelf het antwoord: „Voor een snuffelperiode" een tijd van kennismaking en misschien van hofmakerij, waarin men begrip zal kunnen krijgen voor wederzijdse standpunten en .inzichten. Van daaruit kan men gaan voortbouwen. Men was het gisteren in negen kwartier eens. Dat is niet zo ver bazingwekkend voor een historische stap als men beseft dat er, buiten de vergaderzalen van de haven beheerders en de verschillende overheden, diverse realiteiten zijn ontstaan, waarvan het probleem van een verantwoord milieubeheer stel lig niet het geringste is. Merkwaardig is dat in het geheel van de zeehavenindustriepolitiek, juist het aspect van het milieu beheer de publieke opinie zo sterk heeft beroerd, dat de beleidsinstan- ties er niet meer omheen kunnen. „We hebben een startsein ge geven. Niet voor een match deze keer, maar voor een gezamenlijke prestatietocht', zei minister Bakker gisteren. Als de onderlinge naijver die daarbij toch in het geding za zal moeten zijn, gericht is op de zorgvuldigheid bij het toelaten van nieuwe industrieën, dan is de be titeling „historische stap" geen overdrijving. Men zou dan zelfs van een omrpekeer mogen spreken. /au een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De verantwoordelijke ministers e- derland en België en een afvaardiging van de zeehavenl). er- ders in beide landen hebben gisteren een eerste stap gezet op weg naar een gemeenschappelijk zeeliavenbeleid. Zowel de regeringsdelegaties als de havenbeheerders kwamen gisteren in een conferentie overeen om voort aan tweemaal per jaar bijeen te ko men. Voorafgaande aan de eerstvol gende conferentie, die in september of oktober in België wordt gehouden, zullen studiecommissies vier pro bleemstellingen aftasten. Nadat deze commissies hun rapporten hebben uitgebracht zullen de onderhande laars tot concrete afspraken kunnen komen. Minister Bakker (Verkeer en Wa terstaat) op wiens initiatief gisteren in Middelburg het eerste havenover- leg op brede basis werd gehouden, sprak van „een historische stap". De Belgische minister van openbare wer ken, De Saeger corrigeerde „Of het een historische stap was zal nog moe ten blijken. Maar ik ben optimis tisch". /*- BEG/M DE TE EE//GEH DET SCHE/DSPECHrEPyi HELEMEEL OS/PE*JJU /S... LONDEN (Reuter) Engeland voert zijn troepensterkte in Noord- Ierland op tot ongeveer achtduizend mai(. Minister van Binnenlandse Za ken Maudling kondigde gisteren het onmiddellijke vertrek naar Ulster aan van nog een bataljon. Studiecommissies gaan zich bera den over de volgende vier zaken: 1) Welke mogelijkheden bestaan er om te komen tot een ruime en tijdige in formatie over de infrastructuur ten behoeve van de zeehavens en in de zeehavengebieden? Minister Bakker „Dit punt houdt in dat men op de hoogte raakt van eikaars investe ringsprogramma's in zeehavengebie den". 2) Welke middelen staan er ter be schikking om de positie van de Bene luxhavens te verbeteren? 3) Hoe pakt men het probleem van de milieuverontreiniging aan? Minis ter Bakker: „Wij zullen moeten ko men tot een coördinatie van maatre gelen, speciaal in de zeehavengebie den in de Gouden Delta. De zorg voor een goed leefmilieu zal in het haven beleid van België en Nederland vol gens gelijke normeringen moeten worden verwerkt". 4) De exploitatierekeningen voor de nieuwe zeehavengebieden in de delta zullen moeten worden bijge werkt. De laatste gegevens hierover dateren van 1966 en betreffen alleen de grootste havens in de delta, en niet de havens als Gent, Zeebrugge, Terneuzen, Vlissingen en andere. „Wij hebben geen concrete zaken besproken", zeiden de ministers Bak ker en De Saeger, na afloop van het gesprek dat zij gisteren met de ha venbeheerders in Middelburg voer den. „Zaken als Baalhoek, en de af snijding van de Bocht van Bath, zijn dan ook niet aan de orde geweest. (ADVERTENTIE) Keizersgracht 174482, Amsterdam-C, (020) 2217 70 Bijkantoor: Breda, Sophiastraat 20, 01600 - 38 78 3 (Van onze correspondent) KOEWACHT In café de Anjer werd een schieting geho-uden op de staande wip. De uitslag is als volgt: hoogvogel: A. Suy, Koewacht; hoog vogel: A. Apers, Koewacht; zij-vogel: T. Ingels, Koewacht; zij vogel: W. Hoen, Koewacht; zijvogel: A. Suy, Koewacht; zij vogel: E. Vermandei, Koewacht; kal: W. Verhelst, Axel; kal: A. Roosse, Axel; bal: A. van Poele, Koewacht; vierde bal: O. de Vleeshouwer, Stekene (B.de meeste kleine vogels: L. va-n Re- moortere uit Koewacht, vijf stuks. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Bredase rechtbank heeft maandagmorgen C.Th. uit Ber gen op Zoom voor het negeren van een rood verkeerslicht met alle ge volgen vandien conform de eis ver oordeeld tot f 200 of 40 dagen en 3 maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. Voor eenzelfde overtre ding werd C.M. uit Sprundel veroor deeld tot f 150 of 30 dagen, een voorwaardelijke ontzegging van 3 maanden en 2 jaar proeftijd. Tegen hein was f 150 of 30 dagen en 3 maanden onvoorwaardelijke ontzeg ging geëist. M.S. uit Roosendaal die eveneens door een rood verkeerslicht was ge reden, werd veroordeeld tot 1 week, 1 jaar ontzegging en verbeurdver klaring van zijn auto. Tegen hem was f 100 of 20 dagen en verbeurd verklaring geëist. De ministers Bakker en De Saeger in de burgerzaal in Middelburg. Doel van het overleg was bij de for mulering van een Belgisch-Neder lands zeehavenbeleid stap voor stap op weg te gaan". Bij het volgende gesprek, waarbij men zal beschikken over meer weten schap dan thans het geval is, kan ze ker een groot resultaat mogelijk zijn, aldus minister Bakker. In het gesprek van gisteren is aan de hand van de hiervoor genoemde vier punten een voorlopige agenda opgesteld die door studiecommissies moet worden uitgewerkt. Als typische Benelux-regeringstaak schetste minister Bakker: het schep pen van waarborgen voor een veilige vaart op vaarroutes naar de deltaha vens, harmonisatie van vestigings voorwaarden op zeehavenindustrie terreinen, en het wegwerken van on zuivere concurrentieverhoudingen. Zal men komen tot een soort Bene- lux-havenautoriteit De ministers lieten die mogelijkheid wat in het vage. In elk geval is instelling van' zo'n autoriteit op dit moment geen doel. Staatssecretaris Keyzer in gesprek met minister Bertrand (België) voor de conferentie. UTRECHT (ANP) De patat bakkers willen af van de sinds janu ari geldende btw-regeling volgens welke voor bijvoorbeeld frites, sla- tjes en loempia's in „officiële hore cabedrijven" vier procent btw moet worden betaald, terwijl in bedrijven met uitsluitend verkoop-over-de- toonbank op dezelfde produkten 14 procent btw wordt geheven. Het lage vierprocents tarief is al leen van toepassing op „inrichtingen" waar de spijzen ter plaatse worden gebruikt (b.v. restaurants, cafetaria's, snackbars en koffietenten). Maar bij voorbeeld friteskraampjes, haringkar retjes en automatieken worden vol gens de wet niet als „inrichtingen" beschouwd en daar geldt dus momen teel het 14-procenitG tarief. De paJtait- bakkers vinden dat ook in de laatste categorie zaken de btw tot vier pro cent moet worden verlaagd. Ook is de bakkers onduidelijk waarom b.v. loempia's wel onder bovenstaande differentiatie vallen, terwijl voor bal len gshafct, bitterbaÉen, croquettem en andere produkten overal een uniform tarief van vier procent van kracht is. „Het is een onverteerbare zaak dat momenteel de consument in feite goedkoper af is wanneer hij zich ie 'n cafetaria door een ober een portie frites op een bord laat serveren, dan wanneer hij diezelfde portie frites in een zakje bij een kraam koopt", zei de heer M. Paulissen, woordvoerder van de unie van ijsbereiders en patat bakkers in Utrecht. -onstatiz 264 - 2, Rheimfelden 171 13 1, Straatsburg 140 onveranderd 'ttersdorf 280 - 6, Maxau 329 - 1" 'chitigen 127 - 1, Mannheim 158 Steinbach 122 - 9, Mainz 184 plus Bingen 109 plus 2, Kaub 117 plus Mier 225 - 12, Koblenz 142 plus Keulen 875 - 9, Pannerdense Kop 8, IJsselkop 793 - 1, Eefde 319 - l, Deventer 210 - 6, «sin 5452 - 2, Borgharen 3920 13 40, Belfeld 1112 plus 10, Grave leden de sluis 511 plus 8, De J®e waterdiepten in de vaargeul, «leid op de waarschuwingsbor- zijn in centimeters. Spijl - St. "hes 300, urtvaardiiiepte aan de I'S te Weurt onveranderd, IJsse- P -Driel 270, Driel - Amerongen ai- IJsselkop - Doesburg 235, Does- - Zutphen 230, Zutphen - De- ter 240, Deventer - Wiinidesheim (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Hoewel sneeuw en gure wind anders doen vermoe den, is de winter in Zeeland toch op de terugtocht. Dat blijkt uit de ba rometer van de arbeidsmarkt. Deze voorspelt: einde van de seizoenwerk loosheid over de gehele linie. De geregistreerde arbeidsreserve van gedaald van 1.743 op 31 januari Zeeland is in de loop van februari gedaald van 1.743 op 31 januari tot 1.502 op 28 februari. Het percentage van werkelozen op het totaal van de mannelijke beroepsbevolking ziet er dan ook gunstiger uit. Per 28 febru ari bedroeg het over geheel Zeeland genomen 2,5 procent tegen 2,8 pro cent aan het eind van januari. Oostburg blijft onder de meeste rayons die het district Zeeland kent, het zorgenkind met een percentage van 7,7 werkloze mannen. Eind ja nuari bedroeg het acht. Het rayon Vlissingen steekt het gunstigst af 1,1 procent. De daling van het aantal werkeloze deed zich onder vrijwel alle beroepsgroepen voor, met uit zondering van de bouwvaksector WSW. Ook de geregistreerde ar beidsreserve van vrouwen in de provincie toont een daling, namelijk van 353 naar 345. Vergeleken met de overeenkomstige periode van 1970 is de situatie op de arbeids markt wat betreft het aantal manne lijke werkzoekenden iets gunstiger geworden. Bij de vrouwen liep het aantal ingeschreven werkzoekenden vergeleken met 1970, iets op. De openstaande vraag naar man nelijk personeel is enigszins afgeno men. Ook hier zijn seizoeninvloeden merkbaar. De naderende lente kon digt zich bijvoorbeeld aan door de plotseling verdubbelde vraag naar horecapersoneel. Dit geldt zowel voor vrouwelijke als voor mannelij ke werknemers. In absolute cijfers bestaan de meeste vacante arbeids plaatsen in het rayon Goes waar be hoefte is aan 689 mannen en 359 vrouwen. Oostburg en Hulst verto nen de laagste vraag. Deze kan wor den uitgedrukt in enkele tientallen. De hoofdinspecteur directeur voor de arbeidsvoorziening in Zeeland is vam mening, dat het bij uitstek gun stige februariweer er toe heeft bij gedragen dat de arbeidsmarktsitua tie zich in gunstige zin is gaan ontwikkelen. De openstaande vraag naar arbeidskrachten is dermate groot, dat er van een goede werkge tegenheid in Zeeland gesproken kan worden. De keuzemogelijkheden speciaal ook voor vrouwelijk perso neel, worden steeds talrijker. Voor de zeer nabije toekomst ver wacht de hoofdinspecteur-directeur dat de geregistreerde arbeidsreserve nog verder zal afnemen. De bouwnij verheid zal de seizoenwerkloosheid binnenkort geheel te hoven zijn. Het feit, dat door beëindiging van het mosselsedzoen een miet-onbelangrijk aantal personeelsleden uit deze sec tor tijdelijk zal wordian afgestoten, kan aan het gunstige perspectief over de gehele linie nauwelijks iets veranderen. BRUSSEL (ANP) De Neder landstalige jeugdraad in België heeft Gedeputeerde Staten van de provin cie Oost-Vlaanderen gevraagd geen vestigingsvergunning af te leveren voor een zwavelkoolstoffabriek van Progil bij KalLo, alvorens er een ecologisch onderzoek is ingesteld en de resultaten daarvan openbaar zijn gemaakt. De raad heeft de minister voor Vlaamse sitreekecooomie, prof. Vleriok. gevraagd zo'n onderzoek te laten instellen. Progil wacht noig steeds op een vestigingsvergunning van Gedeputeerde Staten. (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG „In de loop van dit jaar kunnen er duidelijker me dedelingen omtrent de stand van zaken bij de Baalhoekonderhande- lingen tussen Nederland en België worden verwacht. Er zit beslist schot in de ontwikkeling". Dit verklaarde de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, gisteren op een persconfe rentie na afloop van de eerste Bene- lux-havenibespreking op hoog en breed niveau te Middelburg. „De Nederlandse onderhandelingsdelega- tie, geleid door drs. De Pous, heeft grote bevoegdheden gekregen", zei minister Bakker. „Er zijn echter heel wat problemen. De tracébepa- ling voor het BaaXhoekkanaal is er een van. De toekomst van het Land van Saeftinige als uniek natuurfie- 1 bied is een ander vraagstuk". Eer het tot een tractaat voor de aanleg van een Baalhoekkanaa! komt, zullen vele lagere overheden en instanties hun zegje te zeggen hebben gehad aldus mimister Bak ker, die er op wees dat er sinds de totstandkoming van het tractaat in zake de Schelde-Rijnverbinding (1963) heel wat ten goede in de Gouden Delta is veranderd. De con currentiestrijd tussen de Nederland se en Belgische havens is geluwd, men is duidelijk gaan inzien dat het er om gaat de internationale ver voersstroom naar de gehele delta te trekken, terwijl ook het besef le vendiger wordt dat de .planologie, evenals de milieuverontreiniging, niet bij de landsgrenzen ophoudt. (ADVERTENTIE) lOi op particuliere rekeningen bij de Postgiro. q m beleggingsrekeningen met een opzeggingstermijn van 3 maanden* op girospaarrekeningen gewone spaarrekeningen bij de Rijkspostspaarbank spaarbewijzen ingevolge de Algemene Premiespaar regeling jeugdspaarrekeningen ambtenarenspaarrekenïngen diverse gepremieerde bedrijfs- spaarrekeningen winstdeiingsspaarrekeningen 6q k beleggingsrekenfngen met een opzeggingstermijn van 12 maanden* |Q# beleggingsrekeningen meteen- L opzeggingstermijn van \J 24 maanden* 80# beleggingsrekeningen meteen 7opzeggingstermijn van /U 48maanden* Het is echter ook mogelijk op deze rekeningen geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging. da's makkelijk, da's veilig! Meer Inlichtingen op de 2300 postkantoren ot bij Informatienummer 0017 waarmee u gratis kunt bellen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA-MIDDELBURG Het I jantal gevallen van griep in West- I Brabant is sinds verleden week I met sprongen omhoog gegaan. Voi- Irejis het Gewestelijk administra- lliekantoor in Breda kan men ech- |tcr nog niet spreken van een ware I griepepidemie. „Daar is het in dit lstadiiim nog te vroeg voor", meen- J men daar. In Zeeland heeft ■men nog geen last van de griep. Itlet GAK aldaar meldde dat alleen fin Zeeuwsch-Vlaanderen een lichte I tendens tot stijging van het ziekte- fverzuim was geconstateerd. Opvallend is dal de „griepepide mie" zijn kop een week na carna val heeft opgestoken. Mogelijk heeft de feestelijke viering een ongunstige invloed op de gezond heid. Een woordvoerder van het GAK te Breda vertelde dat ieder jaar weer het ziekteverzuim een geringe stijging moest ondergaan na het feestelijke begin van de vastentijd, terwijl rond carnaval het aantal ziektemeldingen altijd opvallend laag was. Bij de Breda sche apotheek deelde men hetzelf de mee ten aanzien van de ver koop van middeltjes tegen griep en verkoudheid. Die middeltjes hadden met name sedert verleden week weer gretig aftrek gevonden, hoewel ze gedu rende de maanden januari, februa ri en maart altijd wel goed in de markt liggen. Het GAK te Breda telde verle ien week in totaal 3589 gevallen van ziekteverzuim. Dat is bedui dend minder dan verleden jaar tij dens depiek van de grote griepepi demie. Toen waren er per week meer dan 4000 zieken. De woordvoerder van het GAK zei dat het aantal ziektegevallen dit jaar tot nog toe lager is geweest dan de overeenkomstige periode van 1970. Het gemiddelde over de maanden januari en februari was toen 3200 per week, tegen nu 2300. Bredase huisartsen bevestigen dat de zieken over het algemeen aan griep lijden. Een vergelijking met de epidemie van verleden jaar achten zij echter niet op hun plaats. „Het is beslist niet erger dan verleden jaar", verzekerden zij. De huisartsen raden de mensen die koorts hebben aan in bed te blijven. Over het algemeen duurt de heersende griep niet veel lan ger dan een dag of vier vijf. De eerste twee a drie dagen kan men zich echt beroerd voelen, doch daarna is het spoedig over. Symp tomen van de zicli uitbreidende griep zijn maag- en darmklachten en keel-, spier- en hoofdpijnen.

de Stem | 1971 | | pagina 3