IVELDLOOPTITEL VOOR NIJSTADT Maɧ... MICHELS NIET TEVREDEN NA OEFENDUEL Bessems op tweede plaats Europees kampioenschap PELLENAARS: „IK KAN MN RENNERS NIET RISKEREN" "barder is e«^' „Ik had niet verwacht Nijstadt te verslaan" DRAGON Jos Hermens „Ik heb i de tijd nog sport Pekel Rechtvaardiging LRDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 8 MAART 1971 De oudste deel. >emooi om het na. mpioenschap librt se, de 60-jarige j, izen, heeft te Gtoi ïhaald. De Italiaan Bruno Rome zijn wereld, het licihitwelterge. door een overwin, tegen zijn uitdager I ao Henrique. i Haico Scham IP) De intematio. n het Bremer zwem- r niets genoemd het heeft weer ionale records opgei lederlandse vertegen. :ft meegedaan in de ïationale toptijden op Zesmaal werd een d scherper gesteld; Arnold Rood op dt lerslag tot 58,5 en op rlinderslog tot 2.12,1, ïann op de 400 meter 13,1, Hansje Bunscho. meter vrije slag tot aders op de 200 meter .11,8 en Annemariij 00 meter rugslag tot ok internationaal in-| aken, al dient gehouden te wordenl at „Bremen" bekend| rherpe tijden, die ien, ook al door televisie-uitzendingen valse starts toestaai ■ze tijden van de Ne| msters en zwemmei zal over enkele raakt moeten wordenl ampioenschappen, dii| meterbad zullen In het verleden is 1 len voorgekomen öaf remmers en zwemster Iremen niet meer kon- tegenover een man 4 naar die over een hl ichikt, dan gaat hij i Ik geloof dat Frar le kans maakt. Fraï ie eerste stoot van Clfl s hij echter een goe" ay plaatst dan zal1 grond gaan. Frazier j een groot incasseriiff ter meer dan de laatst van Clay", ay zal in de eerste i maar Joe Frazier 1 tmen zetten en het 1 wereldtitel in hoos® zinnen". Dit zegt de C' gewichtkampioen Ga die van beide boks drie tot vijf r0^J lijk voor Frazier", al«f aarna zal Clay te staan. Hij zal daa aanpoten om tegen B houden. Clay houdt oo aan te geven. Ik hij over zijn hoogtep»; r 3Vh jaar niets doen] Ik geloof, dat hij j" lig heeft om weer gets jn. Misschien zouden» ngevechten hem iVERTENTIES) In al z'n auto's nph Jaguar/Morris - MS (Van onze sportredactie) KKAGGENBURG Na zes jaar m het weer raak. Egbert Nijstadt, die in 1965 als 22-jarige nationaal Erosskampioen werd, maar er sinds- jien nooit meer in slaagde de Ne- Herlandse veldlooptitel te bemachti gen, stond gisteren opnieuw op de hoogste trede van het ereschavot. In [iet recreatiegebied De Voorst bij Kragenburg, een stip in de Noord istpolder, onttroonde de lange brent Haico Scham, die nu gnoe ten moest nemen met de tweede blaats. Met een van pijn vertrokken gezicht ging Nijstadt met een voor- prong van ongeveer veertig meter bp zijn naast concurrent door de Nijstadt: „In de tweede ronde ireeg ik pijn in mijn rechterzij, paar heb ik de hele wedstrijd last Ik kon gewoon niet har- per dan ik nu ging". [Daarom was het maair goed voor in Arnhem woonachtige politiea- fent, dat Haioo Schaam, die vorig |aar met groot vertoon van macht prat Nijstadt viel toen uit met en beenblessure in het begin [an de 10.500 meter met een inzin- karmpite, die hem zelfs nog een ïijdTang achter Hermens op de der de plaats hield. Scham herstelde fich in de tweede ronde en liep paama regelmatig in op Nijstadt, aar lag bij het ingaan van de aatste ronde toch te ver achter (on geveer tien seconden) om nog een rieuze bedreiging voor de atleet pan DOS (Dwingelo), die de gehele a op kop lag, te vormen. Nijstadt fond dan ooik dat hij het ondanks de Bijsteken gemakkelijk had gehad, fik had niet verwacht dat het zo «nvoudig zou gaan. Ik heb twee peer aangezet en twee keer raakte weg. Toen Hermens in de derde onde weer bijkwam ben ik niet neteen weer gegaan, omdat ik had lemerkt hoe gemakkelijk het kon", ue laatste tempoversnelling van Nijstadt betekende de nekslag voor fcrmens. De Nijmegenaar: „Ik lag twee a drie meter van Nijstadlt, ai hij demarreerde. Op dat mo- ent zat ik vast. Als ik meegekund had ik dacht ik wel meer ereikt dan de derde plaats. Maar ik 21, ik heb de tijd nog". En juist Pp het ogenblik dat Jos Hermens N moeilijkheden kampte, was de Ei-jarige Haioo Scham zijn inzin- fing te boven en rukte op noiar de [tweede plaats, die hij niet meer kon 'erbeteren, maar die hem wel tevre den stelde. „Ik heb een lekkere (ADVERTENTIE) 7 ?5 wedstrij d gelopen. Ik ben dan wel niet eerste geworden, maar ik had toch niet verwacht dat ik Nijstadt kon verslaan. De afstand ligt hem ook wat beter", aldus de middenaf- stanidlloper van origine. Egbert Nij stadlt verkondigde dat hij blijer was met deze titel dan met het indoor kampioenschap, dat hij enkele we ken geleden in Rotterdam behaalde. „Dit spreekt mij meer aan. Ik heb ook helemaal naar dit kampioen schap toegewerkt". De Drent denkt, evenals Scham trouwens, niet dat het uitkomen in de veldlooptitel strijd van nadelige invloed zal zijn op de prestaties, die hij komend weekend tijdens de Europese kam pioenschappen in Sofia gaat leveren. „Ik heb voldoende snelheid. Als het in Sofia in het begin niet langzaam gaat, dan denk ik wel dat ik me behoorlijk kan klasseren". Kikkerop-frisdranken zijn kwaliteits-frisdranken. Vol-automatisch bereid, uit deskundig-geselecteerde ingrediënten. sinas-vruchtenlimonade bevat volop C-vitamines die griep en andere infectie kwaaltjes bestrijden. Gezond! Lekker! Een weldadige verkwikking. ALTIJD EVEN GOED! Ook bij de dames moest de titel- houdster van verleden jaar, de Haagse Anneke de Lange een stapje terug doen. Tot veler verrassing werd zij geklopt door Bemie Boxem, die eerder dit seizoen de Sparta-atlete in het Franse plaatsje Cartres ook al de baas was geble ven. Allerminst met grote ogen ver werkte bondstrainer Ben Kusmic echter de uitslag. „Het komt voor mij niet als een verrassing. Het was zelfs mijn prognose". En als bewijs laat hij zijn programmaboekje zien, waar 1 voor Bemie Boxem staat en 2 voor Anneke de Lange. Alleen de 3, bij Annie van de Kerkhof, stond verkeerd. „Ja ik vind Joke van der Stelt eerder een verrassing. Ik had niet venvacht dat zij voor Annie van de Kerkhof zou eindigen". Ben Kusmic ziet voor Bernie Boxem-Lenferink nog grote moge lijkheden. „Bennie en Ammeke de Lange moeten het dit jaar ook op de baan kunnen doen. Drie jaar gele den heb ik moeite moeten doen om Bernie bij de centrale training te krijgen. Toen heb ik echter al ge zegd: dat wordt onze beste". In het begin was de Enschedese op de Egbert Nijstadt: „Tweemaal zette ik aan en tweemaal raakte ik weg. Het ging wel eenvoudig." training niet zo handelbaar, maar dat is volgens Kusmic een stuk ver beterd. „Aanvankelijk was ze erg moeilijk, maar het is nu erg prettig met haar te werken". Dat er wel een dames-equipe naar het Europese crosskampioenschap in San Sebastian gaat en geen heren- ploeg (die om financiële redenen toch al niet zou gaan) vindt Kusmic, de prestaties in Kraggenburg ook in ogenschouw genomen, terecht. „De herenploeg moet uit negen man be staan. Na Nijstadt, Scharn en Her mens is er echter een groot gat, zodat je bij voorbaat kansloos zou zijn. Bij de dames ligt het anders. Ze moeten wel meedoen, omdat ze de titel verdedigen. Qua sterkte zal de ploeg echter ook niet veel ver schillen met vorig jaar. Je kunt zeggen dat Ilja Keizer (in verwach ting - red.) is weggevallen, maar (ADVERTENTIE) daar staat tegenover de winst, die Bernie Boxem en Joke van der Stelt hebben geboekt, terwijl Els Gom- mers er nu ook bij is". De eerstejaars-senior Pieter Vos toonde zijn klasse bij 'de heren 5250 meter. Met drie seconden voor sprong op Jac van Aert in 1970 ook tweede ging hij als eerste door de finish. HEIN GROOTHUIS (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Op welke manier de Ajacieden beveiligd worden tegen mogelijke ontvoering door Zuid Mo- lukkers, bleef dit weekeinde in Am sterdam geheim. Zowel Ajax als woordvoerders van de gemeentepo litie gaven toe dat er speciale maat regelen getroffen zijn, maar welke wilde men niet vertellen. De ernst waarmee de tip over kidnapping ge nomen is, bleek tijdens de onder linge oefenpartij van zaterdag toen politie toezicht hield op het veld. Op de bij velden van het Ajax- stadion, gedeeltelijk bedekt met sneeuw, bleek een redelijke partij voetbal mogelijk en trainer Rinüs Miohels hield zijn spelers twee keer drie kwartier aan het werk. In de eerste helft liet hij de aanval van zijn kernploeg (Swairt-Cruyff-Kei zer) spelen tegen zijn complete ver dediging en middenveld bezetting. Na rust had Michels zijn eerste keus in een ploeg gegroepeerd en zette daartegenover het B-elftal. Het A-elftal was veel sterker en maakte in een speelhelft vijf doel punten door achtereenvolgens Suur- bier, Swart, Krol, Cruyff en Huls- hoff. Het was geen wonder dat de achterspelers het merendeel van de doelpunten maakten. Michels liet zijn sterkste combinatie duidelijk met 'snel opkomende verdedigers spelen en dat lukte, tegen de kwalitatief veel mindere tegenstander uitstekend. Na de tramingswedstrijd vertelde Michels, die de wedstrijd „scheids rechterde" dat het partijtje hem niet helemaal had tevreden gesteld. „Een dergelijke wedstrijd beantwoordt nooit helemaal aan het doel dat je je stelt. Maar ik heb geen andere tegenstander willen vragen om met ons te oefenen, omdat het dan veel moeilijker is om alles in de hand te houden". Scheidsrechter Michels gaf zaterdag van tijd tot tijd aanwij- zigingen en onderbrak het spel af en toe voor opmerkingen. In Amsterdam werd gisteren be kend, dat Celtic dinsdag zonder John Hughes uit Glasgow naar Am sterdam zal vertrekken. Hughes ont breekt in het gezelschap van zes tien spelers nadat hij op eigen ver zoek op de transferlijst is geplaatst. De 27-;arige Hughes, midvoor of linksbuiten, die twaalf keer voor de Schotse nationale ploeg speelde, ver zocht op de transferlijst te worden gezet nadat hij niet was opgesteld in de ploeg die zaterdag met 71 won van Raitn Rovers in een wedstrijd uit de kwartfinales van het toernooi om de Schotse voetbalbeker. Manager Jock Stein heeft de vol gende zestien spelers geselecteerd voor de wedstrijd van woensdag", doel verdedigers: Williams en Lally veldspelers: Hay, Gemell, Callaghan, Mcneill, Brogan, Johnstone, Hood, Wallace, Davidson, Lennox, Craig, Auld, Chalmers en Connelly. Of er ook „afvallers" zijn in het team van Vorwarts Berlin dat woens dag tegen PSV speelt, is nog niet bekend. Waarschijnlijk komt de Oost- Berlijnse ploeg compleet, want in de laatste oefenwedstrijd (zaterdag te gen Energie Cottbus, dat met 40" het onderspit moest delven) bleek er niemand afwezig. Overigens is Vorwarts minder sterk dan men uit dit feit zou kunnen afleiden, want de oefenpartijen die de ploeg de. laatste weken speelde maakten wei nig indruk. Het elftal steekt zeker niet in top-vorm en schijnt een men tale en conditionele inzinking door te maken. Rond PSV was er dit weekeinde geen belangrijk nieuws. Na een on derlinge oefenwedstrijd gingen de spelers zaterdag naar huis en ze zullen tot woensdag in eigen om geving blijven. De clubleiding gaf daar de voorkeur aan boven een trainingskamp. NICE (ANP) De Nederlandse biljartkampioen Jean Bessems, die zelden of nooit een druppel alcohol tot zich neemt, heeft zondag plechtig moeten beloven de belangen van de Franse wijnen, champagnes en likeu ren uit te dragen. Dat namelijk was onderdeel van het wat carnavaleske ceremonieel, waarbij Bessems samen met bondsbestuurder Nico Odeker- ken, tal van officials van andere lan den, Emile Waffard en Roland Du- fetelle tot erelid van de „Sommeliers de la Cóte d'Azur' werd geslagen. De gelakte wijnstok, die in dit mi lieu het zwaard vervangt, werd ge hanteerd door de president van de organisatie zelf. Deze hing Bessems ook het ereteken, bestaande uit een zilveren wijnnap, aan een kleurig lint om de hals. De Nederlander, die geen woord Frans spreekt, begreep uiter aard niets van de begeleidende toe spraak en stond wat verlegen voor zich uit te lachen. Het is de 26-jarige Limburger Jean Bessems niet gelukt zijn eerste optre den in een individueel internationaal biljartkampioenschap direct met een titel te bekronen. Nadat hij tot za terdagavond op papier de meeste kansen op het Europese kampioen schap anker-kader 47/2 in Nice had behouden, moest hij tenslotte het hoofd buigen voor de oud-professio nal Emile Wafflard, die precies tien jaar geleden voor het laatst bq de amateurs een Europese kroon had veroverd. „Ik ben tevreden met mijn zilveren medaille. Toen ik naar Nice vertrok, had ik op de derde plaats gegokt en als je dan hoger eindigt en boven dien het beste moyenne uit je loop baan speelt, mag je niet ontevreden zijn", aldus de Nederlandse kam pioen. Hij had zich in Nice door zijn bescheiden en bijzonder sportieve houding enerzijds en zijn fel uit schietende explosies aan het biljart anderzijds, tot de lieveling van het biljartminnende gezelschap gemaakt. Men was aanvankelijk weinig inge nomen geweest met de komst van Bessems, die in internationale krin gen nog maar weinig faam had ver worven. Ook zijn eindgemiddelde iii het nationale kampioenschap (ruim 46). waarin hij bij verrassing de titel op Hans Vultink veroverde, had nau welijks indruk kunnen maken. Wat stuurs dan ook waren de Nederland se vertegenwoordigers aan de Cóte d'Azur begroet met de vraag waar om niet Vultink, Scholte of Wijnen was afgevaardigd. Na het toernooi echter begreep men een toekomstige! kampioen te mogen fêteren. Emile Wafflard, de 43-jarige tovenaar op het groene laken, die het toernooi af sloot met het forse moyenne van 101.24 (bijna het dubbele van dat van Bessems)' was aller tolk, toen hjj na de finale zei: „Ik ben ontzet tend blij met deze titeL Over twee jaar kom ik er niet meer aan te pas,- dan is Bessems de kampioen". Vlei ender oordeel had niet over de Lim burger geveld kunnen worden. (Van onze sportredactie) GENT Driftig schoten de bontgekleurde ploegleiderswa gens zaterdagmorgen over het Stationsplein van Gent. Als uit gehongerde gieren op zoek naar wat eetbaars. Claxons loeiden, de sneeuw werd vervloekt. Krachttermen in alle talen schal den o ver het met een dikke sneeuwlaag bedekte plein. Af en toe maakte zich zo'n rijdende reclamezuil los uit de stroom, snelde naar de garage, waar het comité, dat de 27ste Omloop van het Volk organiseerde, de per manence van deze openingskoers had gevestigd. Het automobiel werd dan voor de ingang gesme ten deuren sloegen open, er schreeuwde iemand: „Wordt er nu gereden of niet Deuren knalden weer dicht op het schouderophalen van enklele be langstellenden en terug schoot het vehikel in de mallemalen op het plein. Het was duidelijk, dat de kopmannen van de verschillende wielerploegen nu weieens wilden weten of de Omloop van het Volk zou doorgaan of niet. Of de sneeuw val van vrijdagnacht een nacht die door de vaste wielervolgers was benut om het weerzien met veel drank te vieren voor het eerst na 26 jaar de openingskoers van het wegseizoen in België had lam gelegd. Goed, ze wisten dat de ve detten vam morgen de amateurs al naar huis waren gestuurd, maar zouden zij, de groten van vandaag, zich moeten meten met de sneeuw en de concurrentie? Met bezorgdheid werd er naar buiten gekeken. Inderdaad de zon scheen, maar zou de witte laag op tijd ver dwenen zijn? Vragen, die de be stuurders van de fel gekleurde auto's volgeladen met wielen en ander materiaal, zouden moeten be antwoorden. Om kwart over tien kwamen de verlossende woorden uit de mond van de adjunct-directeur van Het Volk, De Jager: „De Omloop is uit gesteld tot 25 maart". De Jager sprak die worden na een vergade ring van de organisators, de BWB, de politie en na consult van alle ploegleiders. Hij zei: „We kunnen de morele verantwoordelijkheid niet nemen om onder deze weers omstandigheden de koers te laten verrijden. Voor het eerst in 26 jaar zijn wij verplicht de Omloop uit te stellen". Later toelichtend met: „Kijk, wij zijn een krant. Als wij vandaag de karavaan toch hadden laten vertrekken en er zou een on geluk gebeuren, dan zie ik de kop pen in de andere dagbladen al: „De moordenaars van Het Volk", „On verantwoordelijke beslissing van Het Volk" en ga zo maar door. Dat kunnen wij niet riskeren. Al kost deze beslissing ons wel veel geld. Maar dat moeten wij voor onze goede naam over hebben". Waarom niet een uur voor de renners uit een wagen gestuurd met pekel en zo het parcours sneeuwvrij te krijgen, was een van de vele vragen van de verzamelde en ook teleurgestelde journalisten. Een inspecteur van de Belgische wegendienst antwoordde met: „Wij gebruiken niet hetzelfde spul als in Nederland. Bij onze samenstelling gaat de pekel pas werken als er veel verkeer over rijdt. En het is vandaag zaterdag, dus dat hoef je op de buitenwegen niet te verwach ten". De matt, die het met deze beslis sing volkomen eens was al bij voorbaat heet Kees Pellenaars, de ploegleider van Goudsmit-Hoff. Terwijl er nog niets officieel be kend was, nam De Pel al het be sluit om niet te starten. „Al sprin gen ze huizenhoog", zei De Pel, fel, terwijl zijn coureurs genoten van het ontbijt in het hotel van de Bel gische oud-biljarter Jos Vervest. „Ik laat mijn renners niet rijden. Bende gek. Op de grote wegen zal het wel gaan, maar op een binnen weggetje waar een boerenkar heeft gereden, kan de zon de hele dag nog wel schijnen, maar de sneeuw blijft liggen. Reken daar maar op. Ik kan en ik mag dit ri sico niet nemen. Ik heb al niet veel renners, en stel dat er een een zwa re val maakt, wat dan? Nee, kin derachtig ben ik niet voor mijn coureurs, vaak ben ik zelfs kei hard, maar ik moet mens blijven. Dit gaat niet". De man, die dit seizoen terugkomt van weggeweest te zjjn voegde daaraan toe: „Elke renner met een greintje verstand in zijn hersens start vandaag niet". Even later, nadat hij zijn pupil len naar boven had gestuurd om de oranje-zwarte rennerskledij te ver wisselen voor de blazers en de grij ze broeken, onderuit op een bank, stelt Pellenaars: „Ik heb hier niets aan te winnen. Eerlijk, ik had de Omloop van Het Volk graag gere den. Mjjn jongens hebben kilome ters genoeg, maar ik kan mijn ren ners niet riskeren". Het klonk of De Pel rechtvaar diging zocht van zijn genomen be slissing, voordat er officieel wat was besloten. Hij betreurde het trouwens niet, dat hij in febrnari met zijn ploeg niet is afgedaald naar warmere oorden om zich daar voor te bereiden. De Pel: „Ik heb er geen spijt van. In de koers die we afgelopen week hebben gereden, waren er ook coureurs, die zich in het zuiden hadden voorbereid. Maar die redzn beslist niet beter dan wij. Bende gek Joop Zoetemelk, die ook in het hotel van Vervest verbleef en daar vol omgeduid op zijn ploegmakkers zat te wachten, voelde er ook al zeer weinig voor om te vertrekken. „Als het nu de laatste koers van het seizoen was, dan zou ik erin kunnen komen. Maar nu kan je nog wel driehonderd koersen rij den. In ieder geval zal ik zorgen, dat ik, als we toch moeten ver trekken, afstap als de bezemwagen nog niet vol is. Anders kan ik nog gaan lopen ook", stelde de niet zo spraakzame prof van Mars/Flandria vast. Zijn ploegleider Noël Foré was het helemaal met hem eens. „Kijk", wat niet kan dat kan eenvoudig niet. Ik zal mijn jongens dan ook adviseren super voorzichtig te zijn". Joop Zoetemelk, bijvallend: „Stel, dat je een zware val maakt en voor de rest van het seizoen geblesseerd bent. Dat kan toch met dit weer. Nee, voor mij is het risico te groot". Pellenaars: „Deze week hebben we ook in de sneeuw gereden, maar dat was smeltende troep, dat was niet gevaarlijk. Maar dit is te erg". Pellenaars was dus niet van plan om te vertrekken met zijn ploeg. De andere ploegleiders voelden er ook niet zoveel voor, maar zeiden dat niet hardop. De renners wel. Die klaagden steen en been. Uitein delijk maakte adjnnct-directenr De Jager er een eind aan. De fel ge kleurde wagens kwamen tot stil stand voor de verschillende hotels op het stationsplein. Opgelucht trokken de vedetten van vandaag hun normale plunje aan. De man nen van Pellenaars waren toen al weg. Zij hadden zich immers al VWlflPAfl ROB VAN DEURSEN (ADVERTENTIE) Zwaar? ïiliiiiiiiiiiiiiiiïijiiiÉi f. ZWARE SHAG

de Stem | 1971 | | pagina 9