MA EB AN: WIJ ZULLEN HET VUUR NIET OPENEN Geen sleepbootstaking DAGBLAD VOOR ZUIDWEST- NEDERLAND Egyptische president bracht in het geheim bezoek aan Moskou Met min. Roolvink in de politieke kruideniers winkel W agenhuis geheel uitgebrand POLITIE SPEURT VERGEEFS NAAR MOORDENAAR VAN BARMEISJE ïesheuvel Vering* \eptisch a: \sprek met iks trio Liefdesdrama in de Bijlmer: 2 zwaar gewonden Twee ransel partijen in GOES ioniste (Van onze redactie buitenland) [AIR0/TEL AVIV - Egypte zal het bestand ags het Suezkanaal niet nog eens verlen- |n. Kr DEUR gemakkelijk GEVAAR VERTROUWEN NEGATIEF Veel fruit uit de markt genomen JT AANGEBOORD IN GRONINGEN EEN TON SCHADE INVALIDE Kort geding radio Veronica- radio Noordzee Daders gewapende overval gepakt Middelburgse bezweken aan verwondingen LAAGSTBETAALDE KRIJGT RUIM 2300 GULDEN MEER GELD TERUG |]e jaargang no. 16676 LE VOOR Iland LeUr: Dr. W. A. J. M. Harkx idredacteur: L. Leijendekker Ifdkanfoor: Breda, Reigerstr. 16 loon 22341 Postgiro 1114111 )0 cm Breed. Zuiver naturel. 149.- p.m. hpijt. 400 cm Breed. Erber. goud, groen en [tapijt. 400 cm Breed. I backing. Berken, lubergine. 105.- p.m. ftapijt. 400 cm Breed. fx rug. Beige, goud, .119.- p.m. Maandag 8 maart 1971 WEERBERICHT Bewolkt Zware bewolking met in de loop van de dag sneeuw of ijzel.'Zwak ke tot matige wind. In het zuidoos ten stijgen de temperaturen tot 0 graden en aan de kust tot 4 graden boven nul. IfOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 AIRO: BESTAND TEN EINDE ►esident Sarlat van Egypte zei gisteren via radio Cairo dat i land daartoe niet langer in staal is en dat „wij ons niet kei' van schieten kunnen onthouden. jadat voegde er aan toe „dat een en ander niet betekent dat de poli- b actie nu moet ophouden om uitsluitend het woord te laten aan kanonnen. B Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft in een kc reactie op de rede van Sadat gezegd dat „zolang de tegenpartij het r niet zal openen, Israël de vijandelijkheden evenmin zal hervatten". Eban bevestigde dat „degene die het eerste het vuur opent de verant woording op zich neemt van het mis lukken van de missie-Jarring, want het is ondenkbaar dat de kanonnen bulderen en terzelfdertijd onderhan delingen worden gevoerd". (bouwen. Iii gewerkt linden, rhten laat. lefabriek germaterieel bouwfflj [rkocht. ■recteur - KVan onze pari. redactie) tü BOSCH/UTRECHT De rakers Veringa (KVP) en leuvel (AR) hebben zaterdag pten blijken geen al te hoge jachtingen te hebben van het gesprek tussen de drie Itclijlte partijen en de linkse Jónatie, PvdA, D '66 en PPR, [Kleine Drie" zoals mr. Bies- pcl ze noemde. fij onderhandelen uit sterkte, luit zwakte of een minder- Pgheidscomplex", zei dr. Ve il die sprak over „de haastige Mr. Biesheuvel zei „heel 1 twijfel" te hebben over het pen van een zogenaamde Regeerakkoord. TOa sprak in Den Bosch IJ! jongeren, mr. Biesheu- L 'r de AR-jongeren in Utrecht. t was dat mr. Biesheuvel he' "best mogelijk" te ach' eerder een akkoord bereikt Ifwn.met alleen de PvdA. Nu 1 "ij de PvdA heeft aange- P njn de onderhandelingen „er ELmat, gemakkelijker op ge il a'"Us mr. Biesheuvel. Hij «een twijfel over bestaan niet r°i0r gedetailleerde afspra- "et komende overleg. Even- fcw, ü®a benadrukte de AR- L "at het overleg zo open zal moeten zijn en alleen jesch' d""1 pro^amv®rgelUking Sprekend vanuit het Kubbahpaleis, enkele uren voor het aflopen van het huidige bestand, dat zeven maanden geduurd heeft, zei de Egyptische pre sident Sadat, dat zijn land nu in een stadium is gekomen waarin elke Egyptenaar „een gevaar onder ogen moet zien dat duidelijk verschilt van alle voorgaande gevaarsdreigingen in de geschiedenis. Een deel van het Egyptisch grondgebied wordt nu be dreigd met verovering door de Israë lische agrressietroepen. We staan nu voor een uitdaging die gericht is op het veroveren van gebieden en de in tegriteit van onze grond. De Israëli's maken geen geheim van hun ambities en hebben dat neergelegd in een in ternationaal document". President Sadat sprak zijn vertrou wen uit in de Verenigde Naties, in secretaris-generaal Oe Thant en in bemiddelaar Gunnar Jarring. Hij deed een beroep op de grote vier hun pogingen een vredesregeling te vin den voort te zetten en verzocht de Verenigde Staten erop toe te zien dat niet meer Egyptisch grondgebied wordt geannexeerd via geweld. Tenslotte verklaarde Sadat dat Cairo zijn pogingen zal voortzetten om tot een politieke regeling te ko men. Hij wilde ook nog kwijt dat hij vorige week in het geheim een be zoek heeft gebracht aan Moskou. Hij had er besprekingen gevoerd met Brezjnev, Kosygin en Podgorny en was na een dag weer in Cairo terug gekeerd. Gisteravond laat op een persconfe rentie in Jeruzalem zei Abba Eban dat Israël de bestamdsovereenkomst zal blijven respecteren ondanks het besluit van Egypte. Eban vond dat Anwar Sadat het „negatiefste ant woord had gegeven dat men maar kon bedenken", Hij zei echter „te hopen dat de wereld nu niet gaat staan dringen om Sadat te felicite ren maar dat ze nu de houding van Egypte gaat vergelijken met die van Israël. Cairo heeft nu de constante dreiging geschapen van het onmid dellijk hervatten van de vijandelijk heden terwijl Tel Aviv het bestand overeenkomstig de resolutie van de Veiligheidsraad blijft respecteren zolang dat uiteraard mogelijk is op basis van wederkerigheid". 1 cbristelijke partijen zullen léf. mm een Besprek aangaan 1 Mr. Biesheuvel ver- feliik" i dit fiesPrek ..niet ge- t-, 2al worden vanwege de veruiteenlopende visies op l" van staatkundige ver- lAü u®de zp-delijkheidswetge- I j beicie gesprekken tot niets .,_n 2u"en de christelijke par- gens mr Biesheuvel „dood- 8 moeten pogen zelf de te verwerven (men zou 's moeten winnen). De T,va,n een eventueel confes- ,u erheidskabinet vindt mr. geen aantrekkelijke ge- Ntelijk was dat mr. Bies- i PnvJin lec'e tot AR-jonge- Kam7 Punten duidelijk stel- i-vonivf.® u'tspraken van jon- vnlo G: va" Dongen, i S °P pagina binnen-buiten- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Vanaf het begin van dit seizoen tot 1 maart zijn in ons land 38 miljoen kg. aardappelen uit de markt genomen en ruim 4fi miljoen kg. peren. Met de vergoeding voor het uit de markt nemen was voor wat de appe len betreft een bedrag gemoeid van 5,5 miljoen gulden en voor de peren was dat 7 miljoen gulden. Op het ogenblik is de situatie rond de afzet va-n appelen en peren wat verbeterd. Een en ander werd meegedeeld door het Centraal Bu reau voor Tuinbouwveilingen. (Van onze redactie binnenland) 8 K Pieterburen (Gr.) is door de Duitse maatschappij 'w nna" .'epte van 286 meter zout aangeboord. De proefboring gc- |*ii b «T i van n-v- Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie (KNZ), werkmaatschappijen van de AKZO zout chemie divisie. Minister Roolvink winkelend met mevrouw Verheul. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Anderhalf uur lang heeft minister Roolvink zater dagochtend de rieten boodschap pentas van de Hilversumse wedu we mevrouw E. Verheul gedragen. Hij heeft in de supermarkt haar karretje geduwd en nauwlettend toegezien wat ze op haar tocht door drie winkels insloeg voor de komende week. Mevrouw Verheul, 46 jaar en moeder van drie kinde ren, had de bewindsman van Soci ale Zaken daartoe zelf uitgenodigd „om eens te zien hoe duur het leven voor een huisvrouw is". Ze kwam onder zijn toeziende ogen op een bedrag van 37,55 bij de supermarkt, J 20,52 bij de pla ger en 18,42 bij de groenteman. Samen 76,49. Voeg daarbij zo'n twintig gulden voor de melkboer, die aan huis komt, en het is duide lijk dat ze er met haar 97 huis houdgeld per week maar nel van komen kan. Minister Roolvink („Ik weet heus wel dat het leven duur is") toonde zich niet onder de indruk. Hf.t inkomen van me vrouw Verheul bedraagt immers negenhonderd gulden schoon per maand. Haar hnur is laag en be draagt slechts 110 inclusief ver warming per maand. „Er zijn pos ten waar je niet omheen kunt", aldus de minister, „zoals huur en ziekenfondspremie". Hij vond ech ter dat veel andere uitgaven wille keurig zijn: „Wie zal zeggen wat een redelijke uitgave is? Is drie flessen limonade redelijk of zes?". Het voorbeeld van mevrouw Verheul toonde volgens hem echter wel aan hoe vele tienduizenden in den lande met nog minder inko men er aan toe zijn bij de prijs stijgingen. Wrevelig reageerde hij dan ook op de wat pathetische uitroep van zijn gastvrouw dat ze „nooit geld voor een biefstukje had'": „Kom, kom, als u zich eens wilt trakteren, kan dat best".- De ommegang van de minister trok veel bekijks. Een wat sjofel geklede man in de groe.itewinkel: „Wat een komediant, die man kan zichzelf elke loonsverhoging geven die hij maar wil". De minister hoorde het niet, maar merkte even later wel op, dat hij „met waarde vast pensioen en zo" makkelijk praten had. Wist hij wel hoe duur het leven was voor de „gewone man", toen het kabinet de loon maatregel in een wetsontwerp aan het gieten was? „Het is juist voor mensen als deze weduwe dat die loonmaatregel gemaakt is", doceer de minister Roolvink tussen de groentebakken aan wie het maar horen wil. „De inflatie moet be perkt worden. Mensen zonder waardevast pensioen worden im mers elk jaar armer". Rond twaalf uur bracht de mi nister mevrouw Verheul in zijn auto weer terug naar haar drieka merflat. Anderhalf uur tussen zeeppoeder en rodekool, omstuwd door nieuwsgierige huisvrouwen en filmcamera's hebben hem niet' gebroken. Onverstoorbaar blijft hij bij zijn niet geschokte overtuiging: „Het leven is duur, maar het rege ringsbeleid is goed". (Van onze correspondent) LEWEDORP Het wagenhuis van de landbouwer M. Otte aan de Maalweg te Lewedorp is zaterdag middag geheel uitgebrand. Een aan grenzende schuur kon met de hulp van vrijwillige brandweerkorpsen uit Nieuwdorp en 's-Heerenhoek be houden worden. Het wagenhuis, een schuur waarin alle landbouwmachines stonden, stand al in lichterlaaie toen de heer Otte de brand ontdekte. De brand weer kon dan ook niets anders doen dan uitbreiding van die brand voor komen. Een schuur ,di-e zich op en kele meters afstand bevond, werd nat gehouden en daardoor van dc vlammen gered. In de schuur be vond zich veel materiaal en 25 stuks vee. Hiervan werden de koeien geëvacueerd. In verband met de kou konden de kalfjes echter niet uit de schuur gehaald worden. In het wa genhuis bevond zich een bietenrooi er, een persmachime, een za-aimachi- ne, een tweescharige ploeg en nog veel ander materiaal. De oorzaak van de brand is nog Onbekend. De schade wordt geraamd op 100.000 gulden. De eigenaar was tegen brand verzekerd. Tot 21.00 uur is men nog met de na-blusain.gswerk- zaamheden bezig geweest. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Twintig rechercheurs van de Amsterdamse moordbrigade hebben dit weekeinde vergeefs gezocht naar de moor denaar van het 24-jarige barmeisje Tini de Roos, die vrijdagavond (zoals gemeld) met ingeslagen schedel werd gevonden achter de tap kast van hotel De Silver Dollar in de rosse buurt van de hoofdstad. Het enige wat vast staat is dat de dader een barkruk als wapen heeft gebruikt. Voor de rest heeft de politie nog geen enkel spoor. Roof als motief wordt niet waarschijnlijk geacht. Tini de Roos was ondanks het feit dat ze weigerde prostitutie te bedrij ven, erg geliefd in de buurt maar ze had een gesloten karakter zodat nie mand veel van haar weet. Het onder zoek van de politie strekt zich mo menteel uit over de talrijke cafés waarin het meisje heeft gewerkt. Gemakkelijker had de moordbriga de met de schietpartij die zaterdag morgen om kwart over negen de Am sterdamse nieuwbouw Bijlmermeer deed opschrikken. De 37-jarige, uit Suriname afkomstige metaalbewer ker E. C. R. schoot toen in wanhopige jalouzie zijn vrouw en zijn aangeno men zoon Rudolf Glorie (26) neer. Beide slachtoffers zijn levensge vaarlijk gewond in het Wilhelmina gasthuis opgenomen en zullen, als ze het halen, volgens de politie in ieder geval invalide blijven. Mevrouw R. (die uit een vorig huwelijk vijf kin deren heeft) werd een jaar geleden samen met Glorie door haar man uit Suriname overgehaald. Hij betaalde voor de overtocht 1100 gulden en in stalleerde het tweetal in de flat die AMSTERDAM (ANP) Radio Veronica heeft een kort geding aan gespannen tegen radio Noordzee, dat woensdagmorgen 10 maart voor de president van de Rotterdamse recht bank zal dienen. Veronica vraagt de president een bevel aan de Zwitserse eigenaren va-n het zendschip Mebo II van radio Noordzee om in de haven van Rot terdam binnen te va-ren. Subsidiair wordt de president gevraagd Veroni ca te machtigen zelf het schip te doen binnenbrengen in de Maasstad. (Van onze redactie binnenland) HEERLEN De politie van Heerlen heeft in het weekeinde drie jongelui kunnen aanhouden, die er van worden verdacht woensdagmid dag de gewapende overval op het postagentschap in Heerlen-Treebeek te hebben gepleegd, waarbij een be drag van 4500 gulden werd buitge maakt. Van de buit werd 1645 gulden teruggevonden. Een van de drie had uit angst niet met de overval mee gedaan. Hij had wel geholpen bij de diefstal van de sportwagen, die bij de overval gebruikt werd. (Van onze correspondent) GOES De politie te Goes heeft zondagnacht om twee uur op moeten treden tegen N.P.V. uit Middelburg, J. R. uit Goes en H. de K. uit Krui- ningen. Laatstgenoemde twee perso nen verwondden op de Markt te Goes N.P.V. uit Middelbmurg. De po litie heeft tegen hen procesverbaal opgemaakt. N.P.V. uit Middelburg zou in een bar in de Magdalena- straat een ruit hebben vernield. De beide personen meenden hem dit met enkele flinke klappen te moe ten afstraffen. Zaterdagavond tegen middernacht is op de Vismarkt te Goes de zes tienjarige J. A. M. de W. uit Nisse door twee onbekenden afgeranseld. Hij werd hierdoor ernstig gewond. Hij liep o.a. een gescheurd trommel vlies aan het linkeroor op. Zondag morgen heeft de politie in verband met deze aanval de negentienjarige opperman J.J.D uit 's-Gravenpolder gearresteerd. Gisteren is een tweede man aangehouden, maar vanwege het onderzoek wilde de politie geen verdere mededelingen doen. MIDDELBURG (ANP) De 69- jarige mevrouw M. de Wachter-Ma- hu is in de nacht van zaterdag op zondag in een ziekenhuis in haar woonplaats Middelburg overleden aan de gevolgen van een verkeers ongeluk. Vrijdag raakte zij zwaar gewond bij een slippartij op de weg tussen Middelburg en Vlissingen hij in de Bijlmermeer had gehuurd. Spoedig bleek hem dat zijn vrouw een verhouding had met zijn 13 jaar jongere aangenomen zoon. Hij wees hem de deur waarop Glorie in het zelfde gebouw een andere flat be trok. Ook mevrouw R. verhuisde daarheen. Volgens de politie volgde toen een periode waarop het tweetal de bedrogen echtgenoot dagelijks op straat provoceerde. R. kon hier niet tegenop. Zaterdagmorgen eiste hij een con frontatie met Glorie, die daartoe naar beneden kwam. Op straat vroeg R. de 1100 gulden terug die hij voor de overtocht had betaald. Ook wilde hij zijn winterjas terug hebben waarin Glorie placht rond te lopen Glorie weigerde, zelfs toen R. een pistool op hem richtte, waarna deze laatste drie schoten op hem afvuurde, naar boven rende en zijn vrouw met twee kogels trof. De twee slachtoffers waren welis waar levensgevaarlijk gewond maar konden de politie de toedracht ver tellen waarna de arrestatie van R. een eenvoudige zaak was. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Op het aller laatste nippertje hebben zoifijag- morgen rond elf uur werkgevers en werknemers in dc Rotterdamse stadssleepbootdienst na drie dagen van bijzonder moeizaam onderhan delen door tussenkomst van de Rot terdamse wethouder van havenza ken, drs. H. J. Viersen, een ak koord bereikt, op basis waarvan een nieuwe cao voor het sleepboot- personeel kan worden afgesloten. Hierdoor is een dreigende, nieuwe staking onder de rond duizend man sleepbootpersoneel voorko men. Gisteravond om twaalf uur liep officieel de afkoelingsperiode van een maand af, die werkgevers en werknemers in de Rotterdamse stadssleepdienst op vier februari j.l. werd opgelegd door de presi dent van de Rotterdamse rechtbank. Deze moest toen uitspraak doen in een kort geding dat de werkgevers tegen de vakbonden hadden aange spannen op grond van een door hen vermeende onrechtmatigheid van de staking die in januari vijf dagen lang de Rotterdamse sleepbo ten langs de wal heeft gehouden. Inzet van de staking was toen een ultimatum van de vakbonden, waarin zij een reële loonsverbete ring van 45 per week over heel 1971 eisten voor ieder van de sleepbootbemanningen, ongeacht rang of leeftijd. De werkgevers toonden zich in eerste instantie niet bereid deze eis te honoreren, ook al omdat zij hem in strijd achtten met de ministeriële loon maatregel die een verwerking van loonsverhogingen na een juli a.s. over het eerste halfjaar van 1971 niet toestaat. Zondagmorgen rond elf uur is men er dan toch in ges.aagd tot een akkoord te komen, waarbij het ultimatum dat de werkgevers was gesteld volledig wordt gehono reerd: voor een matroos-motordrij- ver b.v. is in de laagste salarisklas het salaris over 1971 in totaal ver hoogd met 2364,65. „De werkge ver moet nou toch echt wel het schaamrood naar de kaken stijgen voor de manier waarop ze ons hebben behandeld, want nu kan het ineens allemaal wel", vond de heer Hulsker gisteravond tijdens de vergadering in het Rotter damse Lommerrijk, waar nagenoeg alle sleepbootbemanningen waren samengekomen om van hun vak- bonsbestuurders te horen, dat een aanvaardbaar akkoord was bereikt. Unaniem toonde de bemannings leden zich tevreden met het be reikte resultaat. Zij besloten zo snel mogelijk weer terug te gaan naar hun boten die met toestem ming van de werkgevers voor de duur van de vergdadering gistera vond enkele uren langs de wal hadden gelegen. Werkgevers en werknemers heb ben hun overeenstemming kunnen bereiken nadat eerst de commissie van goede diensten een aantal voorwaarden had opgesteld waar aan in eik geval voldaan moest worden. Men ging er hierbij al lereerst vanuit dat de ministeriële loonmaatregel in acht genomen zon moeten worden. Daarnaast zou voor alle categorieën vanaf een juli een reële loonsverhoging van ƒ40 per week moeten worden ge schapen, de vakantietoeslag moest verhoogd worden van zes tot zeven procent, na een juli zouden de reiskostenvergoedingen moeten worden vervangen door een toeslag van 20 per week op het loon, terwijl een geheel nieuw begrip werd ingevoerd: een balans- in plaats van een winstuitkering van vier procent over 1971. Tenslotte is nu bedongen dat er een gegaran deerd basistoon is gekomen dat de vergelijking met wat elders in de Rotterdamse haven wordt betaald, glansrijk kan doorstaan.

de Stem | 1971 | | pagina 1